Een nieuwe winkel: Thuiszorgcentrum Zeeland Mariette Hueting werd proces-operator Vrouws- Werk OS Sta ook graag voor A.A.P. VAN DE BIJSTAND NAAR EEN GOED BETAALDE BAAN PULSAR Sinds de opening van het Thuiszorgcentrum Zeeland te Vlissingen in mei jongstleden, weten steeds meer mensen de weg te vin den naar dit centrum. Het Thuiszorgcentrum levert onder andere artikelen in het kader van de Wet Voorzie ningen Gehandicap ten. Waar kunt u het Thuiszorgcentrum vinden Het Voorlichtingspunt Volwasseneneducatie Walcheren is verhuisd van Damplein 19 naar de Latijnse School straat 10-12. In dat gebouw denken de medewerkers van het Voorlichtingspunt nog beter voorlichting te kunnen geven over cursussen voor vol wassenen. Het Voor lichtingspunt is de afdeling voorlichting van het ECW (Educa tief Centrum Walche ren). t Vanuit de bijstand naar een vaste baan met een goed salaris. Zo luidt de successtory van Mariet te Hueting, thans proces-operator bij Elf Ato- chem. Behalve dat het materieel goed gaat met de nu veertigjarige ex-horecamedewerkster heeft ze het ook enorm naar haar zin in de baan die traditioneel als 'mannenwerk' wordt bestempeld. Alle vrouwen in haar omgeving horen haar verhaal vaker. Een succesverhaal II 'V Thuiszorg Walcheren Stichting AAP geeft exotische dieren een 2e kans. VAN DEN BERGE Woensdag 28 september 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Het passen van een rolstoel. FOTO RIEN MENHEERE Artikelen zoals rolstoelen, bad- beugels, badliften, toiletstoe- len, scootmobielen enz. Hier wordt aan de hand van een voorbeeld uitgelegd hoe de aanschaf van zo'n artikel in zijn werk gaat. Gehandicapten kunnen ver voersvoorzieningen, woon voorzieningen of woningaan passingen aanvragen bij Thuiszorg Walcheren. Een medewerkster van Thuiszorg Walcheren gaat vervolgens in een gesprek met de aanvrager na welke voorziening iemand nodig heeft. Uit dit gesprek kan bijvoorbeeld blijken dat de aanvrager een handbewogen rolstoel nodig heeft. De mede werkster van Thuiszorg Wal cheren geeft dit vervolgens door aan het Thuiszorgcen trum Zeeland. Hierop nemen Romy Meulen- berg of Marieke Verbree van het Thuiszorgcentrum zelf con tact op met de aanvrager. Gemiddeld is dit ongeveer een week na het aanvraaggesprek. Er wordt een afspraak gemaakt met de aanvrager voor een bezoek aan het Thuiszorgcen trum. Tijdens dit bezoek wordt eerst nagegaan waarvoor de rolstoel wordt gebruikt. Wordt hij gebruikt om hele dagen in te zitten of voor een wandeling één keer per dag? Wie gaat de rolstoel duwen, wordt de stoel vaak in een auto vervoerd, enz. Daarna wordt bekeken hoe goed iemand zijn armen en benen kan gebruiken. Als laat ste wordt aan de hand van been- en armlengte en lichaamsbouw vastgesteld welke rolstoel het meest geschikt is. Vervolgens kan de stoel worden besteld. Handbe wogen rolstoelen zijn meestal binnen twee weken binnen. Voor electrische rolstoelen duurt dit over het algemeen iets langer. De rolstoel wordt bij de aanvrager thuisbezorgd, waarbij instructies worden gegeven over het gebruik. De aanvrager betaalt zelf één malig een bijdrage voor het artikel, afhankelijk van zijn inkomen. Hij wordt echter geen eigenaar van de rolstoel. Wanneer hij de rolstoel niet meer nodig heeft of niet meer kan gebruiken, gaat deze terug naar het Thuiszorgcentrum. Bovenstaande is één voor beeld. Er zijn artikelen waarbij het aanvraagtraject iets anders verloopt, bijvoorbeeld bij aan schaf van een scootmobiel of electrische rolstoel. In dat geval is er vaak een deskundi ge van een andere instantie bij de aanvraag en aanschaf van het artikel betrokken. Ook zijn dan vaak meerdere bezoekjes aan het Thuiszorgcentrum nodig, voordat het artikel kan worden afgeleverd. Bij wo ningaanpassingen en woon voorzieningen wordt ook alles geregeld via het Thuiszorgcen trum. Het Thuiszorgcentrum zorgt ervoor dat alle materia len worden geleverd en aange bracht bij de aanvrager thuis. Dit gebeurt in samenwerking met medewerkers van de Werkplaatsen Walcheren. Niet alleen artikelen voor gehandicapten Het Thuiszorg centrum levert niet alleen arti kelen aan mensen die daar vol gens de Wet Voorzieningen Gehandicapten voor in aan merking komen. Belangstel lenden kunnen ook recht streeks zelf een artikel kopen bij het centrum, zoals een toi- letstoel of een badbeugel. In dat geval hoeft geen aanvraag te worden ingediend. Een bezoek aan het Thuiszorgcen trum is voldoende. Wel dienen de kosten van de aanschaf dan volledig door de koper zelf te worden betaald. Het Thuiszorgcentrum is momenteel gevestigd in het kantoor van Thuiszorg Wal cheren aan de Brouwenaar- straat 4 te Vlissingen, telefoon 01184-86402. Voor bezoek aan het centrum wordt verzocht een afspraak te maken. Marie ke Verbree, manager van het Thuiszorgcentrum of Romy Meulenberg, medewerkster Thuiszorgcentrum, nemen dan de tijd om met de aanvrager het meest geschikte artikel uit te zoeken. Velen bezochten het voormali ge pandje aan het Damplein om informatie te krijgen over een cursus. De instelling heet te toen nog REC (Regionaal Educatief Centrum). Na samenvoeging met de Basise ducatie veranderde de naam in ECW. Het REC verhuisde vlak voor de zomervakantie, zodat net nieuwe seizoen in een fris geverfd monumentaal pand kon worden begonnen. Mede werkers van het Voorlichtings punt zijn te vinden op de eer ste etage. U kunt er terecht voor allerlei vragen. Bijvoorbeeld: wanneer begint een bepaalde cursus bij u in de buurt, wat zijn de kos- Het nieuwe onderkomen van volwasseneneducatie. FOTO INE BLOEMEN Mariette Hueting als proces-operator: „Werk helemaal niet zwaar". Mariette werkt in ploegen dienst, volcontinuaienst. Dat houdt bjivoorbeeld in twee dagen ochtend-, twee dagen middag- en drie dagen nacht dienst. Tussendoor is ze steeds een wisselend aantal dagen vrij. ,,Het is eigenlijk wat ik altijd heb gewild", vult ze. Vooral die (af)wisselende dien sten vindt ze prachtig, want de ene keer is ze 's avonds vrij en dan weer 's ochtends. Bij nachtdienst kan ze zelf haar slaapuren bepalen, waardoor ze vrij over haar vrije tijd kan beschikken. Maar ook haar nieuwe werk kring vindt ze spannend. Een proces-operator is er om sto ringen te voorkomen en waar nodig op te lossen. „Het werk is nooit hetzelfde. De storingen zijn steeds anders. Natuurlijk zit er een aantal routineklussen tussen, maar je werkt met gro te en kleine installaties in de proces-industrie waarbij je met veel meer hebt te maken dan de leek zo op het eerste oog denkt. Zo moet er bijvoor beeld regelmatig een reactor vat worden overgepompt. Je moet er wel bij blijven, want er mag niks mis gaan. Vanwege het milieu zijn lekkages uit den boze. Het milieu-aspect is toch al heel belangrijk. Zo moet bij voorbeeld de kwaliteit van het afwalwater heel goed in de gaten worden gehouden. En ga zo maar door. Een proces operator is bij het produkt betrokken van het begin tot het einde". Het verantwoordelijke werk en de wisselende diensten wor den prima beloond in je sala ris. „En door de wisselende Mariette Hueting privé. diensten heb ik veel vrije tijd". Dat er plotseling een vrouw in de mannenwereld van Elf Ato- chem binnenkwam wandelen werd niet zomaar geaccep teerd. „De collega's stonden er in het begin nogal sceptisch tegenover. Een vrouw in hun bedrijf? Dat was nogal wat. Maar toen ze zagen dat ik wil de leren en interesse toonde voor het werk, werd ik vrij snel opgenomen". Mariette betreurt het dat zoveel vrouwen vooroordelen hebben over een technisch beroep. „Die vooroordelen lig gen meer bij vrouwen dan bij mannen. Vrouwen denken teveel in het huisje-boompje beestje-idee. Vakmatig gezien is er amper verschil tussen vrouwen en mannen. Als je je als mens gedraagt, wordt je ook als mens behandeld". Na anderhalf jaar werken in de procesindustrie is zij overigens nauwelijks storende opmerkin gen tegengekomen. „Het is vaak lachen. Het ligt er maar aan hoe je jezelf opstelt". De vrouwelijke procesoperator kwam in contact met haar hui dige vak via de Janneke Dierx- school. Ze zocht al een tijdje naar werk omdat ze in de bij stand zat. Bij een test op het Arbeidsbureau kwam haar technisch talent op de prop pen. Na wat oriëntatie koos ze voor het beroep in de proces industrie, wetende dat ze na een jaar leren al werk had en dat de mogelijkheden om na dat leerjaar nog verder te stu deren volop aanwezig is, ook al door de vrije tijd dankzij de ploegendienst. „Ik zou het trouwens prettig vinden als meervrouwen bij ons kwamen werken. Ik weet zeker dat ze het naar de zin zullen hebben. Bovendien", voegt ze er tot slot aan toe, „om van het idee af te komen dat je nog een uit zondering bent. En zwaar werk? Nee hoor. In de ploeg helpen we elkaar altijd. En ik ben blij dat ik het volhoud. Mijn omgeving dacht in het begin dat ik het nooit vol zou houden". De opleiding procesoperator is bij de Janneke Dierxschool net begonnen. Als er vrouwen zijn die na het lezen van dit succes verhaal geinteresseerd zijn, kunnen ze zich nog aanmel den. Ook bij de opleidingen onderhoudsvakvrouw en detailhandel zijn nog plaatsen vrij. Voor informatie: 01180- 23518, vragen naar Leny van den Heuvel. Breestraat 15, Postbus 323 4330 AH Middelburg Telefoon 01180-84000 Fax 01180-84024 educatief Centrum Walcheren Lat Schoolstraat 10-12 4331 BR Middelburg Tel 01180-16278 Fax 01180-40811 Verl. Bonedi|kestraat 275 4383 BC Vlissingen Tel 01184-17819 Fax 01184-11512 Nieuwstraat 47, 4331JK Middelburg 01180-37555 De Stichting AAP in Amstelveen biedt al sinds 1972 een unieke vorm van opvang voor apen en andere uitheemse dieren, die tegen hun wil naar Europa zijn gehaald. Binnenkort moet Stichting AAP verhuizen. De gemeente Amstel veen heeft al een perceel grond toegewezen en er ligt een fantastisch plan voor een multifunctio neel opvangcentrum. Wat we alleen nu nog nodig hebben is geld. Veel geld. Sta daarom ook voor A.A.P. en word donateur. Dan bent u straks van harte welkom in ons nieuwe bezoekerscentrum. Geef A.A.P. een goed onderdak. GIRO 3534. Als u er op tijd bij bent. kunt u tot en met eind oktober gebruik maken van een zeer elegante actie van Pulsar. Tien schitterende sieraden van horloges - in doublé en bicolour - dragen een wel zeer aantrekkelijk prijskaanje. Kom snel ontdekken hoe mooi dat bij u past. PPG470P cm.- NU f 199.- De mooiste Pulsar horloges koopt u bij: juwelier Lange Delft 40, Middelburg tel. 01180-13353

de Vlissinger | 1994 | | pagina 25