Provincie Zeeland Aanpakken in Kanaalzone Open Huis AOC iffMïWSWPi Bruintjes Dierengilde ook voor beesten bereikbaar s Waterwerken M De Zak Subsidie Museum COMMISSIES 'Eenzaamheid bij ouderen zit nog in taboesfeer' Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 In de Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen gonst het van de activiteiten. Overheden, bedrijven en instellingen zijn druk bezig met de uitvoering van het Plan van Aanpak. Om iedereen op de hoogte te houden van de voortgang is een Nieuwsbrief verschenen. Dat gebeurt in het vervolg ieder half jaar. Vereniging Cultuur Gevonden Natuur/Milieu Sociaal Kennisgeving Provincie Zeeland Bekendmaking Provincie Zeeland Ontwerp-provinciaal milieupro gramma 1995-1998, onderdeel bodemsaneringsprogramma Woensdag 28 september 1994 DE FAAM DE VLISSINGER 21 Abdij Vorige week is begonnen met herstelwerkzaamheden aan de betonconstructie van de grote sluis in Vlissingen. Het karwei duurt tot en met vrijdag 21 ok tober. De werkzaamheden die moesten worden verricht vanaf een zes me ter breed werkponton in de sluis zijn voorbij. Daarmee is een eind gekomen aan het ongeveer twee uur durende oponthoud voor de scheepvaart via de grote sluis. Stremming In de nacht van maandag 3 op dinsdag 4 oktober tussen onge veer elf uur 's avonds en vier uur 's morgens is de grote sluis ge stremd. Dan worden revisiewerk zaamheden aan de bewegingsme chanismen van de vloeddeuren uitgevoerd. Schepen die korter zijn dan 65 meter en smaller dan 8 meter kunnen dan via de kleine sluis passeren. Van maandag 31 oktober tot en met vrijdag 4 november wordt het peil op het Kanaal door Walcheren met 60 centimeter verlaagd tot 0,30 m NAP. De verlaging is nodig voor het ma ken van wachtplaatsen voor de scheepvaart. Het aflaten begint maandag 31 oktober rond twee uur s'middags. Vanaf vrijdag 4 ok Sluis Vlissingen tober rond elf uur 's morgens wordt begonnen met het opnieuw toelaten van water. Voor de door gaande scheepvaart tussen Vlis singen en Veere en die met be stemming noordzijde verbrede deel Zijkanaal naar Arnemuiden verandert de toegelaten diepgang alleen voor schepen die een ont heffing hebben tot 4,30 m. De maximale diepgang wordt voor hen 3,70 m. De diepgang voor de scheepvaart naar Arnemuiden wordt vanaf de Arnebrug 1,60 m. Voor de scheepvaart op het ver breed kanaal en het Binnenhaven- gebied in Vlissingen wordt de diepgang direct voor de grote schutsluis 7,30 m en vanaf de Eerste Binnenhaven tot de Binnen- keersluis 6,40 m. Vrijdag 11 november beslissen Provinciale Staten of ze akkoord gaan met het uitgeven van 50.000,= voor het opstellen van een zogeheten gebiedsper- spectief voor de Zak van Zuid-Be veland. Het gebied is door het rijk aange wezen als waardevol cultuurland schap (wel). Het is aan de provin cie er voor te zorgen dat er een toekomstvisie (het zogeheten ge- biedsperspectief) op papier komt, inclusief een uitvoeringsplan. Nieuws Wat GS betreft kan het Zeeuws Biologisch Museum (ZBM) rekenen op een eenmalige subsidie van 40.000,=. PS beslissen 11 no vember. Het geld is bedoeld als steun voor de dekking van het begrotingste kort 1994. Het museum heeft dit jaar te maken gehad met vermin derde inkomsten. Onder meer ver mindering van subsidie van de provincie en minder entreegelden als gevolg van de verbouwing en restauratie. De afspraak dat ZBM en provincie met elkaar om de ta fel zouden gaan zitten voor het oplossen van de problemen van 1994 is vorig jaar al gemaakt. De Hoorcommissie Bestem mingsplannen komt maandag 3 oktober bijeen voor de open bare behandeling van be zwaarschriften op twee ge meentelijke bestemmingsplannen. De indieners van bezwaarschriften en de gemeente waar het om gaat krijgen de gelegenheid hun visie te geven. Om 14.15 uur gaat het om inge diende bezwaren op het bestem mingsplan 'de Hollandsche Hoeve' van de gemeente Goes. Door de ontwikkeling van dagrecreatieve voorzieningen vrezen diverse be woners van de Krommemeet in Goes voor overlast en aantasting van het rustige groengebied. Het bestemmingsplan Groenenvelt van de gemeente Sluis komt om 15.15 uur aan de orde. Bezwaar den vinden dat de huidige cultuur historische waarden van het ge bied niet mogen worden aangetast, terwijl uitvoering van het plan dat volgens hen wel tot gevolg heeft. Een derde bezwaar de is tegen de toekenning van agrarische bestemming aan be paalde percelen. In het Plan van aanpak gaat het er kortgezegd om een eind te maken aan ongunstige woonsituaties en ruimte te geven voor bedrijven. Een van de meest geruchtmaken de onderdelen van het plan was dat drie buurtschappen moeten wijken voor bedrijvigheid. In totaal gaat het dan om 118 woningen. Bij de bewoners heeft dat voor veel beroering gezorgd. Inmiddels zijn 85 woningen aangekocht. De drie buurtschappen, Boeren- gat/Hoogedijk, Koegorsstraat en Axelse Sassing, liggen in drie ge meenten. De werkzaamheden van aankoop tot en met sloop en ople vering van de grond gebeuren door de amoveringscommissie en worden gecoördineerd door de gemeente Terneuzen. De mensen uit de buurtschappen hebben slechts met de commissie te ma ken. Eén man uit de commissie voert alle onderhandelingen. De onderhandelaar maakt een gede tailleerde taxatie. Als na overleg met de bewoner blijkt dat er iets niet klopt, wordt de taxatie aange past. Is de eigenaar van het pand het niet eens met de uitkomst dan kan hij of zij een tegen- taxatie laten maken op kosten van de commissie, waarna het eventuele verschil onderwerp van gesprek is. Behalve de waarde van grond en opstallen krijgen de bewoners een tegemoetkoming in de aankoop- kosten van een vervangende, ver gelijkbare woning, de overdrachts Door zuidelijk van Outokumpu uit te breiden, kan gebruik worden gemaakt van de bestaande weg en spoorweg. kosten en een vast bedrag voor verhuis- en inrichtingskosten. Heeft men eenmaal verkocht en er is nog geen vervangend huis dan is het mogelijk nog een periode gratis te blijven wonen. Mensen die er aan hechten 'buiten' te blij ven wonen kunnen rekenen op me dewerking van gemeente en pro vincie om dat ook planologisch mogelijk te maken. De aankoop liep sneller dan ver wacht en er moesten meer huizen worden aangekocht dan oorspron kelijk gepland. Vandaar dat er 'geldnood' ontstond. De overhe den en het havenschap sprongen bij door hun bijdragen eerder dan voorzien ter beschikking te stel len. De totale kosten van de amo- vering zijn geraamd op zestien miljoen gulden. Haventerrein In de streek zijn drie gebieden aangewezen voor mogelijke toe komstige bedrijvigheid. De Axelse Vlakte/Autrichepol- der wordt het eerst ontwik keld. In de eerste fase gaat het om de stapsgewijze ont wikkeling van één haven en maximaal 71 hectare indus trieterrein. Het milieu-effectrapport is onder tussen door de raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen vastgesteld. Op de Axelse Vlakte/Autrichepol- der aan de oostelijke oever van het kanaal had het havenschap een stuk grond bij het zijkanaal van 27,5 hectare al in bezit. Het is het laatste stukje uit te geven nat industriegebied. Het havenschap heeft hier gezorgd voor de aanleg van een kade, een toevoerweg en een enkelspoors goederenlijn. Het Finse staalbedrijf Outokumpo nam tien hectare van dit terrein in be zit. Met het oog op het te ver wachten tekort van aan diep vaar water gelegen industrieterrein beschikt het havenschap inmid dels over een uitgebreid ontwikke lingsplan: de mogelijkheden, de weg om de plannen te verwezenlij ken en de financiële haalbaarheid. Het havenschap zal ook de 'mi lieuruimte' moeten bewaken als het beslist over de vestiging van bedrijven in het gebied. Per slot van rekening is de belasting van het milieu aan grenzen gebonden. De vestiging van enkele zwaar mi lieubelastende bedrijven zou die ruimte al kunnen opsouperen en dat is vanzelfsprekend niet de be doeling. Woningbouw Voor de nieuwbouwprojecten in de kanaalgemeenten blijkt veel be langstelling te bestaan bij project ontwikkelaars. De gemeente Ter neuzen is bijna rond met Mabon uit Rijswijk voor de bouw van on geveer 600 woningen in het be stemmingsplan Othene. Sas van gent heeft ruimte voor de bouw van zo'n tachtig woningen in het bestemmingsplan Kanaalpolder bij Philippine. Axel heeft een project ontwikkelaar ruimte gegund voor de bebouwing van veertig kavels van de in totaal 140 tot 160 wo ningen in twee bestemmingsplan nen. Het Terneuzense bestemmings plan is nog in de fase van het voorontwerp. Toch hoopt de ge meente al in december met de bouw te kunnen beginnen, dank zij de zogeheten artikel 19 procedu re. Een voorbereidingsbesluit voor het gebied ligt er al. Dat maakt het mogelijk al eerder te beginnen met de aanleg van de infrastruc tuur. In december moet de hoofd- ontsluitingsroute er liggen met de aftakkende woonstraten. De gemeente Sas van Gent heeft voor zijn plannen de inspraak in middels afgerond. De gemeente Axel had al eerder de twee bestemmingsplannen Buthstraat en Zuidoost klaar. De eerste dertig kavels, van de zes tig, in Zuidoost zijn uitgegeven en met de bouw is begonnen. De drie gemeenten doen even eens aan nieuwbouw in de stads vernieuwingsgebieden in hun cen trum. Er lopen inmiddels twee aanvragen voor de bouw van in to taal zestig seniorenwoningen. Vertegenwoordigers van Ne derlandse en Belgische over heden zijn besprekingen be gonnen over de aanleg van een spoorlijn, op de oostelijke oever van het kanaal, naar Zelzate (B). Op die manier wordt vermeden dat het kanaal moet worden over gestoken. In de praktijk blijkt de kanaalbrug een obstakel. Het meeste goederenvervoer is af komstig van de oostelijke oever. In de Nieuwsbrief staan verder een interview met gedeputeerde Dek die onder meer ingaat op de onderhandelingen met het rijk en de aanleg van de ecologische zo ne, met de heer Saman van de Kring van Werkgevers die ingaat op de positie van het bedrijfsle ven, artikelen over het dorpsplan Sluiskil, Sas van Gent als woon stad en bedrijfsmilieuplannen. Ver schillende korte berichten comple teren het geheel. De Nieuwsbrief is gratis ver krijgbaar bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400, en bij de voor lichtingsbureaus van de ge meenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Daarom hanteert de project groep ook het begrip sociaal isolement - het ontbreken van een sociaal netwerk - dat rede lijk objectief is vast te stellen. Het ontbreken van een sociaal netwerk hoeft niet automa tisch tot een gevoel van een zaamheid te leiden, maar kan wel risico's meebrengen voor de gezondheid van ouderen, stelt de projectgroep in haar rapport. Ze worden niet aange spoord om riskant gedrag na te laten of hun gezondheid te beschermen en lopen het risi co sociale vaardigheden te verliezen. Het doel van het pro jectplan is dan ook geformu leerd als 'doorbreken van het sociaal isolement om daarmee vereenzaming te voorkomen'. Holtrust en Luikenaar noemen het bijzonder dat zoveel zowel professionele als vrijwillige instellingen bij de voorberei ding en de uitvoering van het project betrokken wilden zijn. Vertegenwoordigers van de Stichting Thuiszorg Walche ren, RIAGG en GGD hebben zitting in de projectgroep, naast medewerkers van de ouderenbonden, SWOV en het Platform voor vrijwilligersor ganisaties. Alle instellingen hebben zich verbonden aan de uitvoering van een (deelpro ject. De projectgroep blijft ook bestaan om de plannen niet te laten verzanden. Holtrust: „Dat is belangrijk, anders blijft zo'n project maar een beetje boven de markt zweven." Allereerst zal de projectgroep inventariseren welke activitei ten voor ouderen in Vlissingen worden aangeboden en wat daaraan kan worden verbe terd. Luikenaar: „Wat zijn de witte vlekken? 's Zomers bij voorbeeld ligt de gymnastiek voor ouderen stil. Dat betekent voor die mensen een paar weken minder sociale contac ten. Ouderen vinden ook vaak de weekeinden te stil, de zon dag te lang." Daarnaast wil de projectgroep een Activiteiten winkel opzetten. Luikenaar: „Dat is niet weer een nieuw clubje voor ouderen, maar een bemiddelingspunt, ter verster king van het sociale netwerk. Alleenstaanden gaan er bij voorbeeld niet gemakkelijk alleen op uit. Via de Activitei tenwinkel kunnen mensen bij voorbeeld aanbieden om geza menlijk boodschappen te doen of een hobby uit te oefenen." Holtrust: „Het is niet de bedoe ling om nog eens 36 gebou wen neer te zetten waar je kunt biljarten of schaken, maar om het totale activiteitenaanbod door te lichten, eventueel aan te passen en overzichtelijk aan te bieden." Verder wil de projectgroep eenzaamheid bij ouderen pogen te voorkomen door het organiseren van voorlichtings bijeenkomsten (inzicht in een zaamheidsproblemen kan hel pen bij de voorkoming daar van), een cursus voor pas gepensioneerden en onder steunend huisbezoek voor mensen die bijvoorbeeld net hun partner hebben verloren of die recent naar Vlissingen zijn verhuisd. Holtrust: „Het aanbieden van huisbezoek moet ook weer niet bevoog dend gebeuren. Bijvoorbeeld bij het welkomstpakket van de gemeente aan nieuwe inwo ners wordt een informatiepak ketje van de SWOV toege voegd over wat er zoal in Vliss ingen te doen is. Via een ant woordkaart kan je laten weten of je het op prijs stelt dat een keer een vrijwilliger langs komt. Bij andere doelgroepen - bijvoorbeeld ouderen boven 75 jaar - kun je kijken wie er nog zoal aan de deur komt. De huisarts bijvoorbeeld of de SRV-man. Dan kun je die men sen een informatiepakketje meegeven, weer met het een malige aanbod van een huis bezoek. We maken creatief gebruik van de bestaande con tacten. En een SRV-man is minder bedreigend dan iemand in een witte jas." Het projectplan beslaat voorlo pig twee jaar. Het eerste jaar zal gericht zijn op het afstem men van de hulpverlening op elkaar, bevorderen van de des kundigheid (ook de hulpverle ners kunnen door een cursus hun inzicht en vaardigheden ter voorkoming van eenzaam heid vergroten), het geven van voorlichting rondom het pro ject, vernieuwing van het soci aal-cultureel aanbod en de opzet van de Activiteitenwin kel. Het tweede jaar zal zich richten op activiteiten voor specifieke groepen ouderen: de huisbezoeken aan pasver- huisden, ouderen boven 75 jaar, partners van dementeren de ouderen en dergelijke. Holt rust: „Wij zijn trots op het eind- produkt. Het is misschien wel een beetje ambitieus, maar een dergelijk project moet je met ambitie benaderen." 1k. I—1 Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Rode Kruis - Het Rode Kruis afdeling Arnemuiden houdt zaterdag 1 oktober een Rode Kruis Dag in en rond het gebouw De Arne voor de instandhouding van zijn gebouw. Er zal een ten toonstelling zijn, demonstraties, Rad van Avontuur en andere attracties. De middenstand bestemt de opbrengst van hun najaarsactie voor hetzelfde doel. De Rode Kruis dag wordt gehou den tussen 10 en 17 uur. Lava - LAVA presenteert dins dag 4 oktober haar themacyclus voor deze winter waarbij reizen de vrouwen een centrale rol spe len. Vooraf wordt er alleen voor vrouwen - een film vertoond van de Taiwanese Ann Hui. In die film speelt een vrouw in een vreemd land de hoofdrol. De bij eenkomst wordt gehouden in het Schuttershoftheater in Mid delburg en begint om 20 uur. Gorefest - Ter gelegenheid van het concert van Gorefest in de Stenge in Heinkeszand rijden vrijdag 30 september speciale bussen vanaf Goes, Middelburg en Vlissingen naar Heinkens- zand. Na afloop van het concert worden de passagiers weer, afgeleverd op de opstapplaat sen. Vanuit Vlissingen vertrekt de bus vanaf het Stadhuisplein om 18.45 uur. In Middelbrug ver trekt de bus om 19 uur vanaf het station. De bus uit Goes vertrekt om 19.45 uur vanaf het bussta tion. De passagiers voor Goes vertrekken om 23.30 uur uit Heinkenszand, die voor Middel burg en Vlissingen om 0.00 uur. Kaartjes zijn te koop in de bus. Herdershond - Tussen 10 en I 16 september zijn bij de politie in Middelburg de volgende voor- i werpen als gevonden afgege ven: knuffelbeer bruin, drei snoe- rig kralenarmband, Duitse en nederlandse Eurocheques, een handscanner, een blauwe kralen ketting, een herdershond, een rode kater, Nederlands paspoort, een blauwe sportbroek, een zij den sjaal, een beschermkap voor de motor, een groene dames fiets, een roond portemonnee en diverse sleutels. Oogstweek - Droogbloemen atelier LTmmortelle houdt in de herfstvakantie de eerste Wal- cherse Oogstweek. De comple te nieuwe oogst droogbloemen zal te zien zijn. Een kleine ten toonstelling vertelt over verschil lende manieren waarop bloemen gedroogd en verwerkt worden. Darnaast kunnen elke ochtend mandjes worden opgemaakt en worden workshops gehouden. Kinderen kunnen 19 oktober 's middags een strohoed versieren en 22 oktober een oogstslinger maken. Volwassenen kunnen 17 en 19 oktober 's avonds een gerstzon maken en 18 en 20 oktober een oogsthoorn. Janny Michielsen exposeert in de oogstweek haar Deens borduur werk. De Walcherse oogstweek wordt gehouden van 17 tot 22 oktober aan de Poppendamse- weg 3 in Grijpskerke en is dage lijks te bezoeken van 10 tot 17 uur. Horeca - De Industrie- en Voe dingsbond CNV biedt werkne- mers in de horeca de mogelijk- j heid om hun loon te laten contro- j leren. De bond houdt daarvoor een spreekuur op dinsdag 4 oktober in het Zuiderbaken in Middelburg van 14 tot 16 uur. j Ook niet-leden worden gehol pen. Reuzenkleurplaat - Ook in Vlissingen krijgt de jeugd de 1 kans om een reuzenkleurplaat in i te kleuren, dat gebeurt op initia tief van het Nationaal Fonds Kin derhulp dat vrijdag 30 september bivakkeert bij de Basisschool I bouwen Ewout aan de Prins j Hendrikweg vanaf 10 uur. Vrouwen - Onder het motto 'Vrouwen tellen mee' houden de i drie ouderenbonden in Zeeland (ANBO, PCOB en KBO) zaterdag 3 oktober een bijeenkomst in de Middelburgse Stadsschouwburg voor 50 plus vrouwen. Er wor den die dag allerlei projecten gestart. Tussen donder dag 29 septem ber en zaterdag 1 oktober houdt de AOC Middelburg (Auto Onderdelen Centrale) open huis in de vesti ging aan de Industrieweg in Vlissingen. Het bedrijf is geheel nieuw ingericht, de bezoekers krij gen de kans om eens een kijkje te nemen achter de schermen. Don derdag 29 en vrij dag 30 septem ber is het publiek welkom tussen 16 en 22 uur en zaterdag tussen 10 en 14 uur. Directie Milieu en Waterstaat Verkeersbesluit voor de parallelwegen langs de Ritthemsestraat (ged. N662) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat een verkeersbesluit is vastgesteld voor de provinciale weg Vlissingen - Industriegebied Vlissingen-Oost (N662), gedeelte Ritthemsestraat. Het besluit heeft betrekking op de parallelwegen en omvat de volgende maatregelen: a..aanduiding als éénrichtingsweg, zodanig dat de noordelijke parallelweg wordt gesloten voor bestuurders in oostelijke richting en de zuidelijke parallelweg in westelijke richting: b. instelling van een parkeerverbod voor vrachtauto's en aanhangers. Het volledige verkeersbesluit ligt tijdens kantooruren ter inzage bij de directie Milieu en Waterstaat te Middelburg, Het Groene Woud 1. Binnen zes weken na heden kunnen belanghebbenden te gen dit besluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Indien een bezwaarschrift is inge diend, kan tevens bij de president van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg een voorlopige voorziening worden verzocht. Het Groene Woud 1, Postbus 165. 4330 AD Middelburg Directie Milieu en Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 29 september tot en met 28 oktober 1994 het ontwerp-milieuprogramma 1995-1998, onderdeel bodemsaneringsprogramma van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. Het programma is be stemd voor het jaar 1995. In het programma wordt aangegeven op welke locaties in 1995 onderzoek dan wel sanering van de (mogelijk) vervuilde bodem is gepland. Voorts bevat het ontwerp-programma een stand van zaken van de onderzoeken en saneringen op de overige (mogelijk) verontreinigde locaties. Ter inzage Het ontwerp-programma ligt ter inzage op: de Zeeuwse gemeentehuizen; de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg; de openbare bibliotheken in Axel, Borsele, Goes, Hulst, Kapelle, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Het ontwerp-programma met de op het moment beschik bare rapporten ligt ter inzage op: de provincie Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Groene Woud 1, 4330 AD Middelburg; de gemeentehuizen, voor wat betreft de onderzoeken op die locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeente. Bezwaren Van 29 september tot en met 28 oktober 1994 kan door een ieder gemotiveerd schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedepu teerde Staten van Zeeland. Postbus 165, 4330 AD Mid delburg. Gedeputeerde Staten zullen daarna het bodemsanerings programma, als onderdeel van het milieuprogramma 1995-1998 vaststellen. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ont werp-programma kunnen daartoe contact opnemen met het bureau Voorlichting van de provincie, Abdij 9 in Middelburg (telefoon 01180-31400). De kosten van het ontwerp-programma bedragen 10,-. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Van de Kleine Markt in de bin nenstad is Marion de Bruin met haar dierenspeciaalzaak Bruintjes Dierengilde verhuisd naar de Dreesstraat in de Vlis- singse wijk Paauwenburg. Vorige week opende ze de deuren van haar nieuwe win kel. „Door de slechte bereik baarheid in de binnenstad, de hoge huurprijs en het honden verbod was het in het centrum gewoon niet leuk meer," ver klaart De Bruin haar stap. De Bruin heeft tien jaar haar winkel in het centrum gedre ven. Ze is enthousiast over de nieuwe stek. „Je kunt hier bij na met je auto naar binnenrij den. Daarbij is de wijk Paau wenburg de laatste jaren enorm opgeknapt. Je mag je huisdieren mee de winkel innemen en ik ben nog de eni ge dierenzaak." Ze is niet bang klanten te verliezen door de verhuizing naar de buitenwijk. „Veel oude klanten hebben al laten weten dat ze terugko men. Natuurlijk, de mensen die echt in de binnenstad wonen en die geen vervoer hebben blijven weg, maar andersom zal ik ook nieuwe klanten krijgen." De winkel van Marion de Bruin is aangesloten bij het landelij ke Dierengilde. In Nederland zijn zo'n tachtig winkels aange sloten bij deze organisatie, die onder meer een eigen lijn in honde- en kattevoer en bijbe horende produkten voert. „Voor het Dferengilde staat het belang van het beest voorop. We bieden als extra service ook voorlichting en advies over onderhoud en verzorging van een dier. Bij voedingspro blemen of allergieën kunnen wij helpen of we verwijzen door naar de dierenarts. En als mensen een aanschaf overwe gen, vertellen we ook wat de eventuele negatieve kanten van zo'n huisdier zijn." De bij het Dierengilde aange sloten winkeliers hebben voor die adviserende functie een vakdiploma moeten halen. „Dat is maar goed ook. Daar mee onderscheiden we ons van anderen en weten de klan ten dat we ze niet zomaar wat aansmeren." Dat het belang van het dier voor de Bruin voorop staat - „Als het dier het naar zijn zin heeft, is het voor de baas ook leuker" - blijkt ook uit de inrichting van haar win kel. De onvermijdelijke leven de have zit in hokken en kooien achter een glazen deur. „Dat is voor de dieren lekker rustig. Mensen die echt interesse hebben voor een dier kunnen mee naar binnen. Anderen kunnen de beesten ook wel door het glas bekijken. Zo voorkom je dat de dieren gestresst raken. Bovendien, als er eentje ontsnapt vliegt hij niet meeteen de hele zaak door."

de Vlissinger | 1994 | | pagina 21