TUIN EN GROEN, ER IS ALTIJD WAT TE DOEN Plan(t) nu uw eigen voorjaar Kleurige kerst met huisbroei Bloembollen planttips Woensdag 28 september 1994 DE FAAM DE VLISSINGER 13 Ook in oktober een bloeiende tuin De tuin verandert langzaam van kleur. Herfsttinten krijgen de over hand. Maar overdag kan het nog zomers warm worden. Dan is het heerlijk om even in de tuin bezig te zijn. Loop eens binnen bij een tuin centrum of een andere goede leveran cier van tuinplanten. Ook in deze herfsttijd is er heel veel moois in bloei te koop en het is een prima planttijd. Er is altijd wel een plekje voor een aantrekkelijke heester of een laatbloeiende vaste plant in uw tuin, op het terras en het balkon. Eén van de mooiste winterbloeiende hees ters is Viburnum tinus. Door de zachte winters van de laatste jaren is de populari teit van dit struikje sterk gestegen. In menige tuin staan prachtige exemplaren. Als er niet wordt gesnoeid dan zal deze heester in een jaar of zes uitgroeien tot zo'n twee meter hoogte. Als ze het goed doen, worden ze even breed als ahoog. Door zijn langzame groei is Viburnum tinus toch heel geschikt voor kleine tuinen. Met snoeien is de Viburnum heel goed in toom te houden. Dat moet dan gebeuren in het voorjaar door flink terug te knippen. Een zonnige plek is belangrijk, vooral voor een rijke bloei. Al in de nazomer zijn de bloemknoppen zichtbaar, die in de late winter en lente open gaan. De bloem- schermen komen goed uit tegen het fris groene blad. In knop zijn de bloempjes roze, ze verbloeien wit. Later kunnen zich ovale, staalblauwe vruchten ontwikkelen. Extra kleurig is de tamelijk nieuwe Vibur num tinus 'Gwenllian', die op de boom kwekerijvakbeurs Plantarium '93 met de persprijs werd bekroond. Vele winter maanden lang kan deze plant bloeien. Alleen in een periode met vorst staat de bloei even stil. De bloemschermpjes zijn lichtroze, erg mooi. Omdat de struik tamelijk langzaam groeit kan hij goed in een flinke pot worden gebruikt. Leuk als accent op het terras of balkon of bij de voordeur. Idee: zet de plant in een wijnrode pot, mooi bij de kleur van de bloemen. Eén van de laatste bloeiende vaste planten is zilverkaars, Cimicifuga. Niet alleen van- Foto: Jaap Westland weg de late bloei is zilverkaars een aan trekkelijke tuinplant. Het is een echte scha- duwplant en dat is voor een bloeier tame lijk bijzonder. De witte bloemen vallen juist op een schaduwrijke plek goed op. Het blad is bijzonder decoratief. De plant kan 100 tot 150 centimeter hoog worden. Vooral Cimicifuga simplex is een laat bloeier: de witte, flesserager-achtige bloeiwijzen zijn in oktober op z'n mooist. De bloempjes geuren (hoewel niet ieder een de geur waardeert) en worden door vlinders druk bevlogen. Zuiver wit is 'Whi te Pearl'. Steunmateriaal is doorgaans aan te bevelen. Daarvoor zijn handige, hoepel- vormige plantensteunen te koop die tus sen het blad nauwelijks zichtbaar zijn. Van Cimicifuga simplex zijn aantrekkelijke Het is nu vierhonderd-en-één jaar geleden dat in ons land voor het eerst een tulpebol is geplant. De tulp werd al snel razend populair. Iets minder lang geleden was ook de hyacint po pulair. Destijds wist men al dat okto ber en november de beste maanden waren voor het beste voorjaarsresul taat. En dat is in meer dan vier eeu wen niet veranderd. Het is de ijzeren regelmaat in de natuur die het ons altijd makkelijk maakt: oktober en november zijn de plantmaanden voor de zogenaamde voorjaarsbloeiers. Niet alleen de tulpebollen kunnen dan het bes te de grond in. Ook de andere soorten voorjaarsbloeiers kunt u in één moeite planten. Daarbij denken de meeste men sen alleen maar aan de tuin. Aan het bal kon of het terras wordt niet zo vaak gedacht, terwijl u ook daar het voorjaar van 1995 kunt inluiden. Alles wat u nodig heeft zijn bakken of potten van tenminste twintig centimeter diepte en natuurlijk de voorjaarsbollen. Nog steeds denken veel mensen dat het planten van bollen een ingewikkeld karwei is. Terwijl het toch zo eenvoudig is. Eigen lijk is zelfs de naam 'planttechniek' nog wat zwaar voor het klusje. U moet de grond van de tuin of de bak vóór het plan ten eerst losmaken tot zo'n dertig centime ter diepte. Daarna plant u de bollen op de ideale plantdiepte, die op elk pakket bloembollen staat vermeld. En mocht u de verpakking al hebben weggegooid: de vuistregel is dat de bollen op een diepte van tweemaal de bolhoogte moeten wor den geplant. Wanneer u een groter aantal bollen op een bepaald stuk grond of pot wilt aanbren gen, kan het makkelijker zijn de grond te verwijderen tot de benodigde plantdiepte. Dan zet u de bollen uit, en tenslotte brengt u de verwijderde grond weer voorzichtig aan. Even de pas geplante bollen water geven, en klaar bent u. Een kind kan de was doen. Dat verklaart ook voor een deel de aan trekkingskracht van voorjaarsbollen: Je hoeft er nu maar weinig voor te doen, en straks wordt het voorjaar u op een presen teerblaadje aangeboden. In uw eigen tuin nog wel. En het voorjaar begint voor de bollen al heel vroeg. Eind februari kunt u al genieten van kleur en fleur in de tuin, op het balkon of terras. Vanaf het moment dat de voorjaarsboden boven de grond komen, kunt u zich pas weer voorstellen dat u alweer heel snel zonder winterjas naar buiten kunt gaan. Sommige balkon- en terraseigenaren heb ben nog steeds het idee dat de fleur van bloembollen niet voor hen is weggelegd. Ten onrechte! Want vooral de botani- sche/laagbloeiende bloembollen doen het ook op balkon of terras heel goed in pot ten en bakken. Deze moeten aan twee eisen voldoen: zij moeten minstens twin tig centimeter diep zijn om de wortels genoeg ruimte te geven en zij moeten onderin een drainagegat hebben. Wat dat laatste betreft: een bolle scherf van een bloempotje over het gat voorkomt dat de aarde bij een fikse regenbui wegspoelt. De bekendste bloembol is de tulp, die Oktober en november zijn de plantmaanden bij uitstek voor voorjaarsbloeiende bloembollen. onlangs vierhonderd jaar oud is gewor den. De meeste soorten tulpebollen kunt u het beste elk jaar in de zomer uit de grond halen en in de herfst weer planten. Maar sommige soorten kunnen jaar in, jaar uit in de grond blijven. Dit zijn de zogenaam de botanische tulperassen. De tulpen van deze rassen verwilderen en kunnen jaren lang hun fraaie bloemen vertonen. Overi gens zijn de bloemen meestal wel wat klei ner en de stelen wat korter dan de andere cultivars. Aan de bekende grootbloemige, langstelige tulpen heeft u dus iets meer werk. Maar zij zijn dan ook de moeite meer dan waard. De tulp is natuurlijk niet de enige voor- jaarsbloeier. Er zijn ontelbaar veel soorten bollen die het voorjaar al vroeg in de tuin brengen. Soms zelfs heel vroeg, zoals de kleinere bolgewasjes. Vooral deze echte vroege bloeiers, zoals sneeuwklokje, de winteraconiet, de crocus, het blauwe druifje en het kievitseitje, kunnen het best worden geplant op een plek die goed zichtbaar is vanuit het huis. Dan heeft u het meeste profijt van de vrolijke aanblik van deze voorjaarsbloeiers. Bovendien hebben deze kleine bollen nog een groot voordeel: ze geven veel kleur op schaduwrijke plaatsen. Men denkt vaak dat schaduwtuinen geen kleurige bloei kunnen hebben. Maar de meeste kleine bolgewasjes, die al weinig licht nodig heb ben, bloeien in de tijd dat er nog geen blad zit aan bomen en struiken. Zij kunnen daardoor optimaal profiteren van de vroe ge voorjaarszon. En de combinatie met vast (bloeiende) planten is vaak schitte rend. Want de bollen bloeien het eerst, en wanneer zij uitgebloeid zijn, nemen de vaste bloeiende planten de rol van kleur- brenger over. Zo kunt u, met een beetje uitrekenen van de bloeitijden, meer dan een halfjaar bloei in de tuin hebben. De bollen moeten in potten altijd iets dich ter bij elkaar worden geplaatst dan in de tuin. Meteen na het planten moet u de bol len water geven. Natuurlijk is dit niet nodig als het regent tijdens of vlak na het planten. Bij veel regen moeten de bakken en potten op enkele klossen of bakstenen staan. Zo kan het overtollige regenwater sneller weglopen. Potten die zelf al 'poot jes' hebben hoeven niet nog hoger te staan. De bollen kunnen goed tegen de kou. Pas als het streng vriest moeten de potten worden verplaatst naar een ruimte waar de tempe. atuur niet boven de tien graden mag komen. U kunt bij strenge vorst ook de bakken en potten isoleren met het bekende isolatieplastic. U kunt pok met een ander truukje uw bollen beschermen tegen de vrieskou: met bin- nenpotten. Deze binnenpotten kunt u een voudiger naar een andere vorstvrije plaats overbrengen dan de (vaak zware) buiten- potten. En na de bloei kunt u een andere binnenpot plaatsen. Zo kunt u het bloeisei- zoen nog langer maken! Wat ook een heel mooi effect geeft: zoge naamde dubbeldeksbeplanting. Daarbij maakt u gebruik van het feit dat elke bol- soort zijn eigen bloeitijd in het voorjaar heeft. Verschillende soorten bollen met verschillende bloeitijden zet u door elkaar op één stukje grond of in één bak. In het voorjaar komen de bollen dan op verschil lende momenten in bloei. Tegen de tijd dat de ene soort is uitgebloeid, begint de ander weer met bloeien. Zo heeft u het hele voorjaar door een bloemenzee in de tuin, op het terras of op het balkon. Met een beetje creativiteit kunt u nog veel meer leuke en verrassende toepassingen van bloembollen laten zien. Zo kunt u bij voorbeeld crocussen planten in de zoge naamde aardbeipotten. Met maar een klein beetje moeite heeft u snel de basis gelegd voor een opvallend voorjaar: u neemt een aardbeipotje en vult die met een laagje aarde tot aan de hoogte van de eerste gaten. U drukt de aarde aan en plant ter hoogte van de gaten twee of drie crocusbollen. Om de crocus straks uit de gaten te laten groeien, moet u daarbij de 'neuzen' (waar de bloem uit komt) naar buiten richten. Vervolgens vult u de pot aan met aarde tot aan de volgende rij gaten. Daar plant u de bollen op dezelfde manier als u bij de laagste gaten had gedaan. En vergeet u niet dat bovenop de pot ook bollen kunnen worden geplant. Dat kunnen weer crocussen zijn, maar ook bijvoorbeeld narcisjes of blauwe druifjes. De bovenste laag bloeiers is ze de bloeien de pruik op de pot! Voor alle voorjaarsbloeiers geldt: oktober en november zijn de twee plantmaanden- bij-uitstek. Het is dus nu de hoogste tijd om te bedenken hoe u uw tuin, terras of balkon volgend voorjaar eruit wil laten zien. Kaal of fleurig, u kunt nu nog kiezen. En wie kiest er dan niet voor de kleuren van voorjaarsbloeiers? bruinbladige vormen te koop, zoals de lage 'Ebony' en de hoge 'Mahogany'. Andere in oktober bloeiende soorten zijn: Cimicifuga acerina en Cimicifuga ramosa, waarvan de bruinbladige 'Atropurpurea' zachtroze bloemen heeft. Zilverkaars houdt van vochtige, humusrijke grond en is volkomen winterhard. Knip de bloeiwijzen na de bloei niet af: als wintersilhouet zijn ze nog lang mooi. In de donkere dagen voor kerst is het behaaglijk toeven in huis. Kerst bete kent rust en gezelligheid in de fami liekring. Het jaar is bijna ten einde, en het wachten is op het nieuwe kleuri ge en vrolijke voorjaar. Met de kerst kunt u verchillende kanten op. Natuurlijk denkt u aan de welbeken de kerstboom. Maar die bloeit nu een maal niet. U kunt ook fleur en kleur in huis halen. Met bloembollen op pot! Tegen het einde van het jaar kunt u allerlei soorten bollen op pot kopen die bij u thuis in bloei komen. Bloemenwinkels, tuincen tra, markten en andere 'groenspecialisten' verkopen deze bollen, die een speciale behandeling hebben ondergaan bij bloemkwekers. Zij hebben de bollen, zoals zij dat noemen, voorgetrokken. De bollen zijn te koop in een groot aantal kleuren, waarvan wit en rood de meest toepasselij ke zijn voor de kerst. Wie denkt dat deze manier van kweken (ook wel huisbroei genaamd) iets van de laatste jaren is, heeft het mis. Al voor de Tweede Wereldoorlog waren er vele lief hebbers die zich eraan waagden. Er wer den zelfs speciaal wedstrijden voor huis broei uitgeschreven. De deelnemers moesten erg veel moeite doen om precies op de dag van de wedstrijden de bollen in bloei te tonen. Zelfs tegenwoordig nog worden hier en daar huisbroeiwedstrijden gehouden door enthousiaste bollenlief- hebbers. Er zijn voor de kerstdagen allerlei soorten bollen beschikbaar voor huisbroei. Het meest wordt de hyacint daarvoor gebruikt. In binnen- en buitenland bloeien jaarlijks in meer dan honderdmiljoen huiskamers hyacinten in de kleuren rood, roze, blauw en wit. De hyacint verdraagt een huiska mertemperatuur van rond de twintig gra den, maar het doet haar goed als u de pot 's avonds op een koelere plek neerzet. De bloem heeft (overdag) een lichte plaats nodig. Dan kunt u enkele weken genieten van de ontwikkeling van de bloemtros, de mooiste vormen en kleuren en de heerlijke geur van de hyacinten. Andere huisbroei- bollen zijn crocussen, narcissen, tulpen, dwergirisjes en blauwe druifjes. Maar deze bloeien over het algemeen iets min der lang dan hyacinten. Steeds meer gezinnen grijpen de kerst aan om elkaar cadeaus te geven. Een bloem bol in een pot is een heel verrassend cadeau in deze tijd van het jaar. Bijvoor beeld voor mensen die een jaar vol tegen slag (bijna) achter de rug hebben. Voor hen is zo'n fraaie hyacint of narcis een symbool voor een vrolijker en beter komend jaar. En voor alle andere mensen houdt een bloembol in huis een fleurige belofte in voor het komende voorjaar. Als u in het voorjaar uw tuin, balkon of terras vol bloemen wilt hebben, moet u de bollen en knollen in oktober of november planten. Koop uw bollen bij een bloembollenhandel of erkend tuincentrum. Vaak kunt u uw voorjaarsbloeiers ook via een catalogus bestellen, maar let er dan op dat u de bol len op tijd thuis heeft. Niet alleen in de tuin kunt u genieten van bloembollen. Ook op uw terras of balkon haalt u het voorjaar 'in huis' wanneer u bollen of knollen plant in een grote bloem pot of -bak. Deze moet dan wel minstens twintig centimeter diep zijn, en onderin een drainagegat voor waterafvoer hebben. Plant de bollen of knollen zo snel mogelijk na aankoop of ontvangst. Er zijn name lijk soorten die snel uitdrogen. Plant de bollen op een plek die vanuit huis gezien kan worden. In het voorjaar komt u nog niet zo vaak buiten, en het is zonde als de bloei onopgemerkt blijft. De bol of knol moet met de 'neus' naar boven worden geplant. De platte kant, waar de wortels uit komen, hoort dus onder. Normaal gesproken moeten de bollen twee keer zo diep worden geplant als ze hoog zijn. Meestal staat de juiste plantdiepte op de bollenverpakking. Een enkele bol in de tuin levert vaak een teleurstelling op. Bij bollen planten moet u eerder denken aan tientallen stuks, die bij elkaar geplant moeten worden. Bewaar de bollen en knollen die niet direct geplant kunnen worden op een koele, droge plaats. Zo blijven ze het langst goed. Natuurlijk denkt u bij het voorjaar aan tulpen. Maar er zijn nog veel meer zoge naamde voorjaarsbloeiers. Denkt u maar aan crocussen, narcissen, hyacinten, sneeuwklokjes en blauwe druifjes. Vooral de kleinere soorten, die steeds populair der worden, luiden het voorjaar al vroeg in. Voor wie niet tot het voorjaar kan wachten: In de Nieuwe Kerk te Amsterdam is van 8 oktober tot en met 6 november de tentoonstelling 'De Tulp en de Kunst: verhaal van een symbool' te zien. Behalve van heel veel schitterende kunstobjecten met de tulp als onderwerp kunt u (in dit jaargetijde) genieten van een groot veld vol bloei ende tulpen, de zogenaamde ijstulpen. De Tulp en de Kunst is dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. sneeuwklokjes blauwe druifjes crocus tulp narcis plantaarde potscherven Plant bloembollen eens in 'etages', dan blijft er langer kleur en fleur op balcon en terras I i r

de Vlissinger | 1994 | | pagina 13