Marcelle Bosch Wilma van den Berg MAATKEUKENS VOOR LANGE MEDELANDER Wie droomt van een idyllische cottage of een statig Engels landhuis hoeft niet meer te ver huizen naar Engeland, maar kan die wens nu in ons eigen land verwezenlijken. Heritage Homes introduceert met 'The Heritage Homes Collection* namelijk een unieke serie ont werpen van typisch Engelse country houses. Er kan worden gekozen uit twee modelreek sen: Heritage en Rectory. De Heritage-portfolio De Rectory-portfolio INTERIEURIDEEËN MET STOFFEN In toenemende mate besteden wij aandacht aan ons interieur. Wilt u een persoonlijk accent aan uw huis geven, dan kan dat uitstekend door mooie interi- eurstoffen te gebruiken. De keuze van stof kan zeer bepa lend zijn voor de sfeer in huis. Golfclubs Heritage Homes The genuine thing Rob Bruintjes is als markant gezicht van de Klub Lange Mensen inmiddels een beken de Nederlander geworden. Met zijn 221 centimeter lichaams lengte valt hij dan ook moeilijk over 't hoofd te zien. Al jaren voert hij met zijn belangenver eniging een kruistocht tegen onwil en onverschilligheid met betrekking tot de problemen die (extreem) lange mensen in het dagelijks leven ondervin den. Woningbouw Serieuze aanpak Vuistregel hoogtebepaling Fiets Geen steun tensdag 28 september 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Heritage Homes voor de lief hebbers van Engelse landhuizen Een diepgaande studie naar historische, Engelse huizen en bouwmethoden ging vooraf aan het vervaardigen van de collec tie. Deze telt inmiddels meer dan veertig verschillende basisontwerpen, variërend van een knusse cottage tot een country manor van formaat. Elk ontwerp biedt tevens volop mogelijkheden om aan de wensen van de toekomstige bewoners te worden aangepast. The Heritage Homes Collection is niet alleen in Engeland en door Engelse architecten ontworpen, maar de huizen worden ook grotendeels in Engeland vervaardigd. Vanzelfsprekend wordt hierbij volop gebruik gemaakt van oorspronkelijke Engelse materialen. Ver volgens wordt elk huis in onderdelen gereedgemaakt voor het transport. Bij de uiteindelijke bouw in ons land wordt door Heritage Homes eveneens veelvuldig gebruik gemaakt van Engels vakman schap. Deze serie bevat een groot aantal cottage- ontwerpen. Bij de bouw wordt dezelfde constructiemethode toegepast als eertijds door de bouwers van de beroemde cotta ge van Anne Hathaway, de vrouw van Wil liam Shakespeare. Deze cottage, waarvan het oudste deel dateert uit de vijftiende eeuw, is nog steeds te bewonderen in het Engelse plaatsje Shottery. Een uit massie ve balken bestaand 'aisle frame', het gebint, draagt elke Heritage-cottage. De liggers en staanders blijven zichtbaar in het interieur en dragen hierdoor in belang rijke mate bij tot het specifieke cottage karakter. Een 'inglenlook' ofwel een schouw van enorme afmetingen, houten stijldeuren, authentiek 'Suffolk' hang- en sluitwerk en vele andere stijldetails ken merken de landhuizen uit de Heritage- serie. Tegelijkertijd, en dat geldt voor de gehele Heritage Homes Collection, wordt de charme van een period stylehuis gecombineerd met modern wooncomfort. Ook voor wat betreft het buitenaanzicht is er zeer grote keuzevrijheid. Zo kan men kiezen voor een in vakwerk uitgevoerde gevel of deze in natuur-, baksteen, hout en met zogenaamde 'hangtiles' laten uitvoe ren. Als dakbedekking zijn riet, lei, tegel pannen of dakpannen mogelijk. De Rectory-portfolio omvat een aantal sta- WilnövaisifflBöj Interieurideeën met stoffen laat u een groot aantal mogelijkheden zien om stof fen in uw interieur toe te passen. Door de praktische informatie, gedetailleerde werkbeschrijvingen en duidelijke tekenin gen kunnen ramen, bedden, tafels, banken en stoelen stijlvol worden aangekleed. Interieurideeën met stoffen is ingedeeld in overzichtelijke hoofdstukken waarin alle vertrekken in huis aan bod komen. Tevens treft u in het boek een patroonvel met voorbeelden op ware grootte aan. Interieurideeën met stoffen van Marcelle Bosch Wilma van den Berg, Uitgeverij Van Dishoeck, verkoopprijs: dertig gulden. de Engelse liefhebbers van country hou ses in de smaak vallen. Op basis van de Heritage-portfolio ont werpt en bouwt Heritage Homes ook club huizen voor golfclubs. Zo heeft men in Engeland ondermeer het clubhuis voor de Wavendon Golfclub in de omgeving van Milton Keynes gebouwd. Het grootste golfproject tot op heden was de bouw van het meer dan duizend vier kante meter grote clubhuis voor de Res- tormel Golf en Country Club in Lostwit- hiel, Cornwall. tige landhuis-ontwerpen in laat-Georgian- of Queen Anne-stijl. Wie deze huizen betreedt, stapt binnen in een lang vervlo gen tijdperk. Een tijd waarin elegantie en gevoel voor stijl nog het dagelijkse leven bepaalden. De tijd van zilveren theeservie zen en butlers. De ontwerpen stralen door de symmetrische gevelindeling gevoel voor rust, orde en regelmaat uit en ontle nen daaraan ook hun statige allure. De rui me, rechthoekige kamers vormen het per fecte decor voor zowel stijlinterieurs als voor een moderne inrichting. Ook voor de Rectory-ontwerpen geldt dat vrijwel iede re indelingswens en gevelafwerking mogelijk is. De huizen worden in Engeland gebouwd door Potton Ltd. in Bedfordshire. Potton bouwt de door Heritage Homes in de Benelux geïntroduceerde huizen reeds vijftien jaar. Ook in Engeland zijn authen tieke cottages inmiddels zeer gezocht, dus schaars en voor velen financieel onbereik baar geworden. Het verkoopsucces van de Heritage en Rectory-huizen in Engeland - Potton bouwde er reeds zo'n vierduizend - bewijst dat het niet om goedkope 'look-a likes' gaat, maar om op authentieke wijze gereproduceerde ontwerpen, die ook bij Heritage Homes heeft de exclusieve ver kooprechten voor deze huizen voor de gehele Benelux verkregen en heeft de hui zen ook volledig aan de alhier geldende bouwvoorschriften laten aanpassen. Het eerste huis, een Recto ry-ontwerp, is inmiddels voltooid in Luxemburg. Bij voorkeur dient de koper zelf over bouw grond te beschikken, maar Heritage Homes zal bij het vinden van geschikte bouwkavel graag behulpzaam zijn. Heritage Homes biedt geen standaardop lossingen en kent derhalve ook geen stan daardprijslijst. Elk huis is het unieke eindprodukt van een hechte samenwerking tussen de koper en Heritage Homes. Uitgaande van het basis-ontwerp waar naar de voorkeur van de geïnteresseerde koper uitgaat, wordt door Heritage Homes een gedetailleerde inventarisatie van alle specifieke wensen en het beschikbare bouwbudget gemaakt. Op basis van dit wensenpakket brengt Heritage Homes vervolgens een 'tailor- made' offerte uit. Voor geïnteresseerden bestaat de moge lijkheid in Engeland het speciale show centre nabij Cambridge te bezoeken waar een aantal volledig ingerichte huizen is te bezichtigen. Binnenkort zal Heritage Homes ook in de Benelux over een model woning beschikken, terwijl dit najaar met de bouw van de eerste woningen in ons land wordt begonnen. Industrie laat lange mensen grotendeels links liggen Er zijn in Nederland ongeveer 500.000 mannen langer dan 190 centimeter en nog een ruim 200.000 vrouwen boven 180 cen timeter. Geen onaanzienlijk aantal en de gemiddelde lengte stijgt nog steeds. De lange Nederlander zou dus eigenlijk een interessante doelgroep moeten zijn voor fabrikanten en van regeringswege zou een 'passend' beleid verwacht mogen worden. Bijvoorbeeld door bij openbaarvervoer, openbare gebouwen en in de sociale woningbouw meer rekening met deze bevolkingsgroep te houden. Maar volgens Bruintjes is het tegendeel waar en is er nog een lange weg te gaan. De vragen uit zijn achterban bevestigen deze bewering. Vanaf 1982, toen de Klub Lange Mensen een herstart kende, wordt de vraag vanuit het ledenbestand nauw gezet geïnventariseerd. En steevast gaat het om zaken waar de lange mens zich in het dagelijks leven aan ergert. Bruintjes: „Dat begint al in huis. Te lage ramen en deuren, lichtpunten die altijd midden in de loopruimte zitten, waardoor je er voortdurend tegenaan loopt en slaapkamers die zo klein zijn dat er voor ons geen bed meer in past. In de moderne woningbouw wordt de plafond hoogte steeds lager. Zitkamers worden zo krap bemeten dat er veel te weinig loop ruimte voor ons overblijft. Het is een ver keerde vorm van bezuinigen. De Neder lander wordt langer maar er wordt steeds compacter gebouwd. Straks blijft er zo weinig leefruimte over dat lange mensen in dergelijke woningen niet meer verant woord kunnen leven. Want dit alles heeft gevolgen voor de gezondheid! Een slechte zithouding, veel onnodig diep bukken door onaangepast meubilair, autostoelen die te klein zijn, trein- of busstoelen waar we niet in passen. Dat leidt op den duur tot ernstige lichamelijke klachten. Mede daar om hebben we voor bouwers en architec ten een gids samensgesteld met informa- Rob Bruintjes kan ondanks zijn lengte uitstekend uit de voeten in de Almat Ultimo. De onderkast uiterst links behoort daartoe. De showroomkeu ken toont verschillende werkblad hoogten. Zo is het kookgedeelte uit stekend geschikt voor de dame die 1.60 meter groot is. tie over normen waar een huis voor lange mensen volgens ons aan moet voldoen". Aanpassen betekent bijna altijd overgaan tot maatwerk. Bruintjes: „Jaren geleden is de industrienorm op 180-190 centimeter gesteld. Voor lange mensen is dus daar boven niets standaard leverbaar. Onze leden passen niet op een stoel van het openbaar vervoer, in bioscoop of theater, maar ook niet in een ziekenhuisbed. Door voortdurend aandacht voor onze proble men te vragen, ontstaat geleidelijk meer gehoor bij fabrikanten. Gelukkig zijn er positieve uitzonderingen. Een van de fabrikanten die het probleem voor lange mensen al in een vroegtijdig stadium onderkende, is Almanova Werkmeubel Industrie uit Oisterwijk, fabrikant van Almat keukens". Bruintjes roemt deze fabrikant om zijn gedegen aanpak. „Almanova is, voor zo ver ik weet, de eni ge keukenfabrikant die ons probleem heeft vertaald in een volwaardig keuken programma voor lange en extreem lange mensen. Er zijn wel meer fabrikanten die keukens met een verhoogd werkblad kunnen leve ren. Maar dat wordt dan bereikt door sim pelweg de plint te verhogen en daar wor den standaard onder- en bovenkasten op geplaatst. Almat keukens heeft echter een compleet kastenprogramma voor lange, zeer lange en extreem lange mensen. Door de hoogten van onder- en bovenkas ten individueel aan te passen kan boven dien de maximale bergruimte behouden blijven. Deze vorm van 'maatwerk'bete- kent nu eens geen extra aanslag op de portemonnee. De prijzen zijn vergelijkbaar met de gangbare prijzen van andere kwali teitskeukens". Vaak wordt niet beseft dat een onjuiste werkhoogte rugklachten kan veroorzaken. Een keukenblad wordt in de praktijk vaak te hoog ofte laag geplaatst. De standaard hoogte is berekend op iemand van 160/170 centimeter. Een gemakkelijke vuistregel is: de juiste werkhoogte bedraagt tussen tien en vijftien centimeter onder het puntje van de elleboog, staand aan het werkblad op normale schoenen. Voor kleine mensen heeft Almanova, de Almat Minio in haar programma opgeno men. Die is bestemd voor mensen met een lengte van 135 tot 155 centimeter. De Almat Medio, Maxio en Ultimo zijn keu kens die een werkbladhoogte hebben oplopend van 80 centimeter tot 135 centi meter. Geschikt voor mensen van 1.75 tot 2.25 meter lengte! Almat keukens kunnen uitgevoerd worden met verschillende werkbladhoogtes in één ontwerp. Zo kan een gedeelte van het werkblad gereser veerd worden voor de langere persoon, terwijl bijvoorbeeld het kookgedeelte aan gepast wordt aan de kleinere partner. Heel handig als men graag samen kokkerelt. Bruintjes: „Een wat hoger werkblad is er gonomisch gezien minder bezwaarlijk dan een te laag blad. Daarbij wordt de rug veel meer belast. Dat geldt ook voor diepe, lage onderkasten. Veel beter is het onderkasten zoveel mogelijk uit te voeren met lades. Dat voor komt onnodig diep bukken". Verschillen de partners nogal van lengte dan moeten er ook bij het installeren van keukenapparatuur compromissen geslo ten worden. Zelf plaatste Rob Bruintjes de afzuigkap in zijn keuken wat hoger, waar door hij tijdens het koken toch goed in de pannen kan kijken. Die afstand mag overigens niet straffeloos verlengd worden in verband met de afzuigcapaciteit". Mensen voelen zich pas 'lang' als ze door hun lente iets niét kunnen doen of kopen. De favoriete auto waar je niet in past of kleding die niet in je maat te krijgen is. Voor lange mensen is het leven ook vaak duurder. „Een extra lang bed, stoelen, tafels, kleding, gebruiksvoorwerpen of een vervoermiddel als een fiets of auto. Het is allemaal duurder. Soms door de extra aanpassingen, soms omdat het een voudigweg maatwerk moét zijn. Een van de eerste succesjes van de Klub was de fiets voor lange mensen. We vonden een fabrikant die bereid was deze fietsen te bouwen. Er zijn zelfs race- en ATB uitvoe ringen van. Door ons toedoen heeft een Nederlandse beddenfabrikant de maxi mum standaard-bedlengte naar 220 centi meter gebracht. En bij het nieuw Bouwbe sluit is de standaard deurhoogte op 210 centimeter bepaald. Er komt meer gecon fectioneerde kleding voor lange mensen. Niet de allerlaatste modetrends en welis waar tegen verhoogde prijzen, maar toch..." Helaas is er vooralsnog geen financiële support van overheidswege. Bruintjes: „WVC geeft steeds nul op rekest. Ze subsi diëren wel een groots opgezet landelijk onderzoek naar de lengtegroei onder jon geren. Maar vervolgens wordt er niets mee gedaan. Sociale Zaken heeft twee jaar geleden een project in het kader van de ARBO-wet gesubsidieerd, waardoor een goede gids met voorlichtingsmateri aal is samengesteld. Maar er is geen geld om deze gids op de markt te brengen. Er is geen beleidskader. En dan verzuchtend: Wellicht moet er eerst een minister van aanzienlijke lengte benoemd worden, om wat meer aandacht te krijgen vanuit die hoek". Desondanks blijkt de Klub in Euro pa voorop te lopen in haar belangenbe hartiging. „Europees gezien staan wij echt 'op eenzame hoogte'. In Duitsland is nu schoorvoetend een start gemaakt. Maar het is daar nog allemaal in een oriënteren de fase".

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11