BON 'Mijn vader weet het nog niet' Onze bank is bijzonder Allround... 1400; vMOhTEL Verleidelijk mooi! DAI133CI-OOL JAnViE3 s S axel tot in de... verzorgd. HET IS NIET DE SPOT DRIJVEN MET, MAAR OVERDRIJVEN jeHuifmn r VERGROTING 32S9 c Um? trouwdag 'Wie is de echte entertainer' vroeg het panel van het televisieprogramma Wie van de Drie zich twee maanden geleden af. Of eigenlijk juist niet. Het panel ondervroeg de drie travestieten die in de quiz verschenen alleen over het fenomeen travestie. „Het is een fout die meer gemaakt wordt", erkent de 'echte entertainer' Miss Zsa Zsa. „Wanneer over travestie wordt gesproken denken de meeste mensen aan een levensstijl, maar er bestaat ook travestie als vorm van variété". ...ik scheer mijn benen niet... ...als de show afgelopen is, trek ik zo snel mogelijk een spijkerbroek en gympen aan... PZC WEEKBLADEN ...de mensen verwachten het een en zien het ander... ...je moet flexibel kunnen zijn en de show omgooien... ..door de meta morfose tot vrouw, worden ook de woor den gelijk in een andere context geplaatst... ZEEUWSE MEISJES IN PLAYBOY Kristel Steutel uit Mid delburg is één van de negen Zeeuwse meis jes die het oktober nummer van Playboy sieren. Voor de twin tigjarige Middelburgse is het de eerste foto sessie in haar leven. „Nee", zegt ze nuchter. „Ik ben niet iemand die er van heeft gedroomd om ooit naakt in de Playboy te kunnen poseren". Nog wat Frans I I I I Goed voor een I I VERSCHOORE (BlElELlQ) ®ifi) QSLUm Wi De Bank van Nederland Vanzelfsprekend bij LinCHérie. Donderdag 15 september opening in Middelburg. Langeviele 36 4331 LV Middelburg ftMtssctfnit» Markt 19. 4331 LJ Middelburg Tel. 01180-12998/24359 E 24e JAARGANG NUMMER 37 Travestie, een vorm van exhibitionisme Miss Zsa Zsa alias Peter - die op dit moment in Nieuwland woont - stond uiteindelijk op als de ware entertainer. Wat ooit acht jaar geleden begon als een grap in een kroeg - even snel wat kleren lenen en een act opvoeren - is nu uitge groeid tot een leuke bijver dienste. „Je kunt het zien als een vorm van exhibitionisme, het graag in de schijnwerpers willen staan", zegt Peter, die liever vanwege de onduidelijk heid over travestie zijn achter naam geheim houdt. „Maar zodra de muziek stopt en de show afgelopen is, trek ik liefst zo snel mogelijk een spijker broek en gympen aan, om me dan gewoon als man even later weer onder de gasten te rond travestie en dat is jam mer. Het zijn de uitersten, degenen die verkleed als vrouw door het leven gaan, die het algemene beeld bepalen". mengen en een praatje te maken. Het is niet zo dat ik thuis ook op hoge hakken en in een jurk rondloop. Hoewel dat vaak gedacht wordt. Dat schept een negatief imago DD® ^yilfissSmgcgff Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Travestie is in de hele geschie denis van de mensheid terug te vinden. De Romeinen had den er een handje van om wanneer zij het strijdveld ver laten hadden en aan het ban ket lagen, zich van allerlei vrouwelijke accesoires te voor zien. En gedurende de acht tiende eeuw in Engeland was in het theater geen enkele vrouw op het toneel te ontdek ken. Alle vrouwenrollen wer den door mannen vertolkt. En in de jaren vijftig was het duo Snip en Snap in Nederland populair. Zij verborgen zich achter een bolhoedje en een bontje, maar het kan ook ver der uitgebouwd worden met wat glitter en glamour. Toch ondanks dat vandaag de dag mannen zich vrouwelijker mogen kleden en uiten - een van de bekende modehuizen heeft zich dit jaar geworpen op de rok voor de man - blijft een man in jurk een onwennig idee voor de gemiddelde burger. De reacties die Miss Zsa Zsa tijdens haar shows opvangt uit het publiek zijn soms onzeker, maar wel altijd leuk. „Het ver rassingseffect werkt altijd. De mensen verwachten het een en zien het ander. Ze twijfelen tot dat je je mond opendoet. Ik verdraai mijn stem niet. Zo'n zwaar stemgeluid maakt het juist grappig". Miss Zsa Zsa playbackt niet alleen maar geeft ook een presentatie. Daardoor houdt zij contact met het publiek en kan zij ingaan op reacties. „Soms gaat er wel eens wat mis. Er kan bijvoor beeld een borst afzakken. Dan maak je een opmerking of pakt de schoudervulling eruit, dept je hoofd ermee af en stopt hem weer terug". Worden vrouwen in travestie shows nu belachelijk gemaakt of niet? Peter vindt van niet. „Het is niet zozeer de spot drij ven, maar meer overdrijven. Alles is te in zo'n show. De hakken zijn te hoog, de oorbel len te groot, de make-up te dik en de maniertjes te vrouwe lijk". Zelfs de liedjes zijn soms te. Voor de juiste ambiance worden een aantal suggestie ve smartlappen uitgekozen dat wordt voorgedragen. Num mers die op het randje van het banale zijn. In het repertoire zitten onder meer liedjes van Hannie, 'Wil je mijn kijkdoos zien' en 'Vanavond heb ik hoofdpijn', die wat zoetsappi- ger zijn, maar ook 'hoerige' liedjes zoals 'Zwarte Lola'. Het hangt van het publiek af hoe de show is samengesteld. Peter: „Je moet flexibel kun nen zijn en de show ook kun nen omgooien als het niet aanslaat. Je past je aan aan het gezelschap". „Een personeelsfeest van een schoonmaakbedrijf is weer anders dan een optreden voor een studentenvereniging of een duikclub, waar allemaal mannetjesputters rondlopen". Dame Edna is waarschijnlijk een van 's werelds beroemd ste travestieten. Provocerend en zonder scrupules gaat zij de gasten in haar programma te lijf. Haar kracht is dat iedereen twijfelt aan wat ze werkelijk is: man of vrouw. Door die onze kerheid kan zij dingen zeggen die wanneer zij in haar norma le gedaante zou zijn niet geacepteerd zouden worden. „Door de metamorfose tot vrouw worden ook de woor den gelijk in een andere con text geplaatst. Zodra je je ver kleed hebt en geschminkt, zit je in een ander vel en kun je veel meer zeggen en doen zon der dat je mensen in het har nas jaagt. Dat is het leuke aan travestie-shows". „Nu, in het najaar heb ik weer meer tijd om me met het enter tainment bezig te houden en wat aan public relations te gaan doen", vertelt Peter. Hij merkt dat in de loop der jaren zijn show gerijpt is. „Je durft steeds meer dingen. In het begin trad ik alleen in lange jurken op, nu draag ik ook mini-rokken...met eronder drie paar pantys. Mijn benen sche ren doe ik dus niet!" Naast Steutel zijn stadgenote Lygia Boogaard, de Oostsou- burgse Belle-Amie de Jonge, Wendy Patty uit Vlissingen, Nathalie Kuyl en Diana Verwijs (beiden) uit Kapelle, Larissa Bernard uit Goes, Barbara Jan- se uit Zierikzee en Geralda Stroobant uit Axel naakt voor Playboy op de kiek gezet. Volgens het foto-onderschrift zou Kristel Steutel op dit moment een wereldreis maken. „Tja", peinst het uit verkoren Playboy model, „Toen de foto's werden gemaakt was dat inderdaad de bedoeling". Maar er staan meer foutjes in het bijschrift. Kristel Steutel. „Overigens heb ik ook geen jaar, maar iets meer dan een maand in Zwitserland gewerkt. Wat wel waar is, is dat ik net terug was uit Amerika". De Middelburgse kwam in contact met Playboy toen ze na haar terugkeer uit Amerika (een jaar highschool) in adver tenties snuffelde om een baan te krijgen. „Ik zag een aantal advertenties staan waarin mannen werden gevraagd als fotomodel. Een vriendin van me vertelde toen over Playboy die meisjes in Zeeland zocht. Ik heb toen onmiddellijk gebeld. Kort daarop werd ik uitgeno digd voor proefopames. Dat gebeurde in Arnhem. Toen ben ik nog een keer geweest voor opnames. Daar was een visagiste bij. En toen was het klaar". Ze blikt tevreden terug op de fotosessies, hoewel ze nog nooit naakt op een foto had gestaan. „In het begin was ik wat zenuwachtig. Maar de fotograaf was reuze aardig. Hij stelde me vrij snel op m'n gemak. Nee. Eigenlijk vond ik het niet eng. Ik ben wel enorm benieuwd naar de reacties hier in de buurt. Dat idee vind ik veel enger. Zelfs mijn vader weet het nog niet. Ik hoop in ieder geval niet dat het tegen valt". Hoewel de naam Playboy voor veel meiden een droombeeld oplevert van glitter en glamour, blijft de Middelburg se koeltjes onder het eenmali ge succes. „Ik zou misschien wel meer willen als fotomodel, maar ik ga er niet achteraan. Als ze het vragen doe ik het. Als ik niet gevraagd wordt, blijft het bij deze ene keer". Ze heeft het blad zelf nog niet in de bus gehad. Aan de telefoon meldt ze dat de foto's zelf een beetje tegenvallen. „Hoe ziet het er uit in het blad", vraagt ze nieuwsgierig. Zoals bekend, heeft het Wal- chers uit de geschiedenis aller lei Franse woorden behouden. Sommige duidelijk herken baar, andere niet of nauwe lijks. Eén van die laatste geval len is het scheldwoord 'etter' voor een onuitstaanbaar per soon. Dat heeft niets te maken met een etterbuil, maar met het Franse 'être' (een wezen). Het zal ook niet zo bekend zijn dat de Zeeuwse vervoeging van zijn met 'hebben' (ik heb geweest en niet: ik ben geweest) aan het Frans ver want is. Wanneer 'zijn' bete kent 'verblijven', wordt het trouwens wel met 'zijn' ver voegd. Men zegt: 'M'n broer ei (heeft) soldaot geweest'. Maar: 'Ik bin nè Stad geweest'. Ook moeilijk herkenbaar is het woord 'guljaordig' (joviaal): 'Ie zeide guljaordig: moe jie nie een stuitje zitte, ik kan ik wè zolange stae.' Het woord komt van het Franse 'gaillard' dat vrolijk betekent. 'Fief' komt van 'vif' (levendig): 'Arjaon is nog een fief ventje, a'wast (al) is 'n tnegentig.' Verder zijn er de bekende 'frinzen' (fraises, aardbeien) en woorden als 'abbelegaosie' (bedoening) en 'fossie' (force, kracht), ,,'t Was nog een 'êêle abbelegaosie om den ouwen Siemen te ver- 'uuzen. De man ao (had) zövee bewaerd." „As 't nie zachtjes gaet, moe je fossie gebruuke!" Ook 'fienistig' gaat terug op het Franse 'finesse' dat later in een enigszins andere beteke nis ook door het algemeen Nederlands overgenomen is. Fienistig wil zeggen 'fijn' in tegenstelling tot grof. 'Wat een fienistig wèrkje is dat, om een naelde te drae'n.' Het laatste woord in deze zin is het werk woord 'draden': een draad door het oog van een naald halen (geen Frans, als u dat mocht denken, maar ook geen Nederlands: het woord staat niet in de dikke Van Dale). Jan Zwemer 20x28. In 5 min. klaar van I kleinb. negatief. U bepaalt zelf de uitsnede 12:50 I 5.- VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 14 SEPTEMBER 1994 Drie generaties Lavooy knipten een lint door en voegden hun zaken bijeen op Plein 1940. Het theaterseizoen begint. De agenda voor september is nog wat magertjes, maar in oktober staat ie weer propvol. Een modebijlage met een beschouwing van de mode. Van innerlijk naar uiterlijk. Het mag gewoon weer van buiten goed uitzien. Goed beschouwd is deze gerieflijke rundlederen bank van Montèl van alle markten thuis. Ervaar z'n zitcomfort. Van hoek tot hoek royaal. Neem z'n afwerking. Van boven tot onder perfect. Bekijk z 'n lederen bekleding. Rondom oogstrelend en verkrijgbaar in een keur aan kleur. Duur zeker, zo 'n allround bank t Jazeker...maar niet bij Mont 'el! 2-zitS Mooi Voor Maar 21/2 2-zits 2995in diverse kleuren leverbaar. Use gratis Mantel-catalogus boordraol exclusief en betaalbaar ritkomfon ligt klaar. Even bellen en u krijgt 'm snel in Je bus. zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak Elke dag geopend tot 18.00 uur. alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten). Tel. 01155 - 62010. Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping. START NIEUWE CURSUS. BEL: 01100-20176 01180-38370 01110-15425 GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELHARNIS zie adv. pag. 16

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1