Beestenboel Provincie Zeeland Het recht op bezwaar Aandacht bevrijding met bijeenkomsten en dagboek Vanuit Thorn Limburg verkennen 1 HERDENKING TERECHTSTELLINGEN IN BIGGEKERKE IN BEROEP COMMISSIES Lang niet iedereen hoeft zich neer te leggen bij een beslissing van de overheid. Sinds 1 januari is er de Algemene wet bestuursrecht. Die regelt hoe men dat aanpakt. Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Valkenisse herdenkt zaterdag 17 september dat vijftig jaar geleden, net voor de bevrijding van de Duitse bezet ting, nog eens 45 bur gers en zeven Duitse soldaten omkwamen na een onnauwkeurig bombardement door de geallieerden. Tevens wordt herdacht dat de Duitsers rond die datum verzetmensen doodschoten in de dui nen nabij Klein-Valke- nisse. Tevens is het dagboek van Willem Schreijenberg gepubli ceerd. Schreijenberg hield de gebeurtenis sen tussen 3 september en 1 november 1944 nauwkeurig bij. Het boekwerk kreeg de titel 'Biggekerke in het veel bewogen jaar 1944'. Provincie Zeeland Kennisgeving Liefhebbers van een tussendoorreisje kun nen in de maanden september en oktober terecht in het Limburg se plaatsje Thorn. Daar wacht het echtpaar Joosten in Hostellerie La Ville Blanche de Zeeuwse gasten op om ze drie dagen te verwennen en weg wijs te maken in de veelzijdige omgeving van Thorn. Het witte stadje aan de Maas herbergt bovendien talrijke monumentale gebouwen. REIS VAN DE MAAND Arrangement Prijzen Woensdag 14 september 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Het Zeeuws Biologisch Muse um organiseert weer een Beestenboelmiddag voor de jeugd, namelijk op woensdag 21 september. Kinderen van 6 tot en met 12 jaar zijn wel kom. Het thema is dit keer: "Paddestoelen". Dinsdag 20 september, 15.20 uur: besliscommissie onderwijs. Onderwerp: beroepschrift vereni ging voor protestants christelijk basisonderwijs tegen besluit ge meente Reimerswaal geen mede werking te verlenen aan het aan passen van een schoolgebouw. Dinsdag 20 september, 17.00 uur: adviescommissie bezwaar schriften. De gemeente Terneuzen maakt bezwaar tegen beslissing van de provincie over de hoogte van een financiële bijdrage aan de gemeente. Dinsdag 20 september 14.00 en 14.20: besliscommissie algemene bijstandswet. Het betreft bijstandzaken van de gemeenten Tholen en Middelburg. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provincie huis, Abdij 6 in Middelburg. De hele middag van 14.00 tot 16.00 zullen de kinderen bezig zijn met dingen te leren over pad destoelen. Eerst wordt er een in formatieve video getoond. Daarna gaan de kinderen het bos in om opdrachten uit te voeren over pad destoelen. Dit wordt gedaan met behulp van spiegeltjes, zoekkaar- ten, tekeningen, etc. Zo ontdek ken de kinderen zelf de geheimen van de paddestoel. Na afloop krijgt iedereen iets mee wat met het onderwerp te maken heeft. Het belooft een gezellige doe-mid- dag voor de jeugd te worden. Interesse? Wees er snel bij, want er is maximaal voor 30 kinderen plaats en vol is vol. Opgeven kan telefonisch op nummer 01188- 2620 of aan de balie van het mu seum: Duinvlietweg 6, Oostkapel- le. De statencommissie welzijn ver gadert op maandag 19 septem ber, 9.30 uur. Op de agenda staan onder meer toevoeging 400.000,- aan het monumentenfonds, wijziging mo numentenverordening en verho- Nieuws ging begrotingspost emancipatie- facetbeleid. Te behandelen subsidies: Regionale Geschiedbe oefening Zeeland,Biologisch mu seum, beroepsonderwijs en vol wasseneneducatie, steunpunt voormalig bejaardenoord Rusche- vliet en Anti Discriminatie Bureau Zeeland. Op 19 september, 13.30 uur, ver gadert de statencommissie voor waterstaat en verkeer o.a. over: verkeerssituatie Boeren- hol, subsidie Duurzaam veilig West-Zeeuwsch-Vlaanderen en be leidsvoornemens begroting 1995. De provinciale commissie mi lieubeheer en waterhuishou ding (pcmw) komt bijeen op don derdag 22 september, 14.30 uur. Onderwerpen: de eigen werkwijze en die van haar subcommissies; vorming werkgroep wijziging meerjarenplan verwijdering ge vaarlijke afvalstoffen. Op 22 september, 15.30 uur, worden o.a. de notitie Ruimte voor economische activiteit en het bud get van de economische promo- tiegroep besproken door de sta tencommissie voor economie. De statencommissie ruimtelijke ordening vergadert op vrijdag 23 september, 9.30 uur. De agenda was bij het ter perse gaan nog niet bekend. De agenda van de statencommis sie milieu, die op 23 september vanaf 14.00 uur vergadert, meldt o.a. een statenvoorstel over grondwaterheffingsverordening Zeeland. De vergaderingen zijn openbaar en beginnen, behalve de pcmw, met spreekrecht. De commissies voor waterstaat en verkeer, milieu en milieubeheer en waterhuishou ding vergaderen in het gebouw Groene Woud 1 in Middelburg, de overige zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De verga derstukken liggen ter inzage in het provinciaal informatiecentrum, Ab dij 9, Middelburg. De provincie Zeeland eindigt haar brieven tegenwoordig vaak met een zin waarin staat op welke manier en binnen welke termijn burgers en orga nisaties bezwaar kunnen ma ken. Het gaat dan om alle brieven waarin de geadresseerde in aanraking komt met een be sluit van het provinciaal be stuur. Een "besluit" kan van al les betekenen: men moet iets doen, men mag iets niet doen, men krijgt geen subsidie, men krijgt wèl subsidie maar min der dan gevraagd... Wanneer bezwaar Men kan bezwaar maken tegen beslissingen van alle geledingen van-het provinciaal bestuur: Pro vinciale Staten, Gedeputeerde Sta ten en de Commissaris der Konin gin. Een besluit hoeft niet persoonlijk tot iemand te zijn gericht, maar er moet wel een aantoonbaar direct of indirect belang zijn. Bijvoor beeld: het afsluiten van een weg voor openbaar verkeer is niet op naam van de gebruikers gesteld, maar wie er graag overheen reed, kan wel bezwaar aantekenen. Wat ook kan, is bezwaar maken als de provincie weigert een be sluit te nemen, of als zij dat niet op tijd doet. Uitzonderingen Soms kunt u geen (of nog geen) bezwaar maken. Dat is het geval als het besluit nog niet definitief is of als het nog moet worden goedgekeurd (bij voorbeeld door het rijk). Ook kan men geen procedure aanspannen als een provincie-besluit betrek king heeft op het goedkeuren van besluiten van anderen, zoals wa terschappen en gemeenten. Bezwaar is ook met mogelijk als het gaat om besluiten over voor bereidingsprocedures (met andere woorden: als het besluit nog in aantocht is). Dubbel-op kan ook niet: bezwaar maken tegen een besluit over een bezwaar... Als er een uitgebreide inspraak procedure is geweest overeen komstig de voorschriften van de Algemene wet bestuursrecht, kan men geen bezwaar meer maken tegen het uiteindelijke besluit, aan gezien de voorafgegane procedu re hiervoor juist was bedoeld. Hoe en bij wie Bezwaar maken moet altijd schrif telijk gebeuren en men moet het richten tot de instantie die het be sluit nam. In een bezwaarschrift moet men altijd vermelden: de naam, adres, een omschrijving van het bestre den besluit en de reden waarom men bezwaar maakt. Een be zwaarschrift moet altijd worden ondertekend en mocht het in een vreemde taal zijn gesteld, dan hoort er een vertaling in het Ne derlands bij. Voor het indienen van een be zwaar is zes weken tijd, gerekend vanaf de bekendmaking. Als men bezwaar aantekent omdat de provincie te lang wacht met be slissen moet dat binnen redelijke tijd gebeuren. Een paar maanden is redelijk - een jaar is te lang. Soms vergt het tijd om een be zwaarschrift van zoveel mogelijk goede argumenten te voorzien. De beste manier is dan om alvast een onvolledig bezwaarschrift in te dienen. Men krijgt dan de kans de ontbrekende gegevens later te leveren. In bepaalde gevallen is het moge lijk om via een "voorlopige voorzie ning" van de rechtbank de uitvoe ring van een besluit tegen te houden. Behandeling Men krijgt altijd schriftelijk bewijs van ontvangst van een bezwaar schrift. Voordat een beslissing wordt ge nomen, worden alle belangheb benden uitgenodigd om een mon delinge toelichting te geven. Dat gebeurt ten overstaan van een on afhankelijke commissie (mensen die niets met de provincie te ma ken hebben). Deze commissie brengt advies uit aan het provin ciale bestuursorgaan dat voor het bestreden besluit verantwoordelijk is. Afgezien van privé-omstandighe- den zijn de zittingen van de com missie openbaar. De provincie hoeft niet altijd zo'n hoorzitting te houden, bij voorbeeld als een bezwaar schrift duidelijk niet ontvanke lijk is: men is te laat met indienen, nadere gegevens zijn niet verstrekt of het is dui delijk dat het besluit de "be zwaarde" niet kan raken. Soms gaat de provincie al meteen overstag, zodat verde re behandeling onnodig is. Voorwaarde is dan wel dat an deren op hun beurt geen na deel van een dergelijke beslis sing ondervinden... Bij zo'n hoorzitting zijn er ver schillende mogelijkheden om belangen te laten bepleiten: een vertegenwoordiger (bij voorbeeld een advocaat) doet het woord namens de be zwaarde, men kan getuigen en deskundigen laten opdraven etc. Punt is wel dat ook andere be langhebbenden (bijvoorbeeld iemand die een vergunning heeft gekregen, tegen de zin van z'n buurman) worden ge hoord. Beslissing De beslissing op een bezwaar schrift wordt genomen door de in stantie die in eerste instantie ver antwoordelijk was voor het besluit. Wijkt men daarbij af van het ad vies van de eerdergenoemde commissie, dan wordt dit meege deeld. Wie het nog steeds niet eens is met het besluit, kan in de meeste gevallen beroep instellen bij een rechterlijke instantie. In de beslis sing op het bezwaarschrift wordt bekend gemaakt hoe dat in z'n werk gaat en binnen welke termijn dat moet. Arob exit Met het in werking treden van de Algemene wet bestuursrecht is een einde gekomen aan de zgn. Wet arob (administratieve recht spraak overheidsbeschikkingen). De nieuwe wetgeving heeft de zaak meer gestroomlijnd, en in ze ker opzicht makkelijker en duidelij ker gemaakt. Wie schriftelijke informatie wil kan een gratis folder aanvra gen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland, Ab- dij(plein) 9, Middelburg, tele foon 01180-31400. Mondelinge informatie wordt verstrekt door het bureau Al gemene en Juridische Zaken van de provincie Zeeland, tel.: 01180-31371. Het Comité Bevrijding Valke nisse heeft zaterdag 17 sep tember drie activiteiten in de gemeente op touw gezet die herinneren aan de gruwelijk heden toen. Tegen de avond, om kwart voor zes, wordt op de hoek van de Klaasses- weg/Valkenisseweg een bord onthuld dat herinnert aan de fusilladeplaats in de duinen bij Valkenisse. Drie kwartier later wordt een krans gelegd op de begraafplaats in Biggekerke bij de gedenksteen voor de slachtoffers van het bombar dement in 1944. In de Neder lands Hervormde kerk volgt om half acht een interkerkelij ke herdenkingsdienst. Na afloop kan een kleine fototen toonstelling worden bezich tigd in het Dorpshuis van Big gekerke. De basisschool van Biggekerke besteedt veel aan- Het is te hopen dat een later ras Van mensen, dat het tonder strijd kan stellen, Zich nog herinnert hoe het vroeger was En er zijn kinderen van zal vertellen: darmerie in Biggekerke voor huiszoeking. Mannen worden opgepakt en te werk gesteld bij de bunkers. Een week later breekt de hel los en komt een groot aantal dorpelingen om. „24 september Heden, zondag, is het kerrkdienst en we mer ken de ledige plaatsen in de kerk. 's Middags zien we een grote bommenwerper bij Vlis- singen in zee storten". En zo gaat het dagboek door tot en met 30 oktober. Op 1 november eindigt het dag boek. Directie Milieu en Waterstaat Vergunning Boon B.V. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van het volgende. Op 4 maart 1994, aangevuld d.d. 6 juni 1994, heeft Boon B.V. te Dordrecht bij hen een aanvraag ingediend om een wijzigingsvergunning ingevolge de Wet Milieu-be heer t.b.v. het aanbrengen van een vloeistofdichte vloer op de opstelplaats voor buikcontainers in de inrichting, gelegen aan de Arnesteinweg 17 te Middelburg (kad.be kend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 177 ged.). Gedeputeerde Staten hebben vergunning verleend met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De vergunning en overige stukken kunnen worden in gezien van 15 september 1994 tot en met 26 oktober 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat (Kamer M219), Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9 -12 en van 14 -16 uur. in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en, na telefonische afspraak, iedere donderdagavond van 18-21 uur (telef. 01180- 75000, tst. 241). Bedenkingen Vanaf 15 september 1994 tot en met 26 oktober 1994 kan tegen de vergunning beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van Staten, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage door de aan vrager, de adviseurs, degenen die naar aanleiding van de ontwerp-vergunnmg bedenkingen hebben ingebracht en door belanghebbenden die kunnen aantonen dat zij daartoe redelijkerwijs met in staat zijn geweest. De ver gunning wordt op 27 oktober 1994 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet bestuurs recht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan bij de Voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Het Groene Woud 1, Postbus 165 4330 AD Middelburg. Hopstellerie La Ville Blanche is van alle gemakken voorzien. Het hotel beschikt over een koffieshop, een intiem restau rant, een middeleeuwse gewelvenbar, een lounge en diverse terassen. Vanuit Thorn is een groot aantal uitstapjes te maken. Er zijn aan de oevers van de Maas veel oude dorpen en stadjes en België ligt op een steenworp afstand. La Ville Blanche aan de straatkant met gezellig terras. Maaseik is bijvoorbeeld een Belgsich stadje dat dit jaar zijn 750-jarig bestaan viert. Sinds kort kan er ook een rond vaart worden gemaakt over de Maas en de Maasplassen. Het plassengebied is inmiddels zo groot dat er een eenorm recre atiegebied loopt van Roer mond tot aan Roosteren. Wie boekt voor deze reis krijgt drie overnachtingen in een kamer met bad/douche, toilet, kleuren tv, radio, telefoon en minibar. Na de overnachting staat een uitgebreid ontbijt- De middeleeuwse gewelvenbar. buffet klaar en drie keer krijgt u een uitgebreid diner. Ook staat er een dag een fiets ter beschikking en krijgt u een interessante fietsroute over handigd. Het gemeentemuse um van het witte stadje is gra tis toegankelijk voor bezoekers aan Hostellerie La Ville Blan che en datzelfde geldt voor een rondvaart over de Maas. De eigenaren van het hotel helpen ook bij het maken van plannen en geven advies voor een trip(je). Vaak doen ze dat al bij de gra tis welkomsborrel die het tweetal aanbiedt. Speciaal voor deze krant zijn de prijzen aangepast, per per soon betaalt u f325,-, kinderen tot twee kunnen gratis mee en kinderen tussen de twee en taalf jaar betalen de helft, mits ze bij de ouders op de kamer slapen. Voor een eenper soonskamer bedraagt de toe slag f45,-. Zin om te boeken? Neem dan contact op met Hostellerie La Ville Blanche en vraag naar de heer of mevrouw Joosten, de iegenaren van het hotel. Het adres: Hoogstraat 2, 6017 AR Thorn of telefonisch 04756- 2341. Dat e£_ toen helden waren, jong en echt En groter levend dan de wereld duldde, Die met hun plicht instonden voor het recht En deze plicht tot in de dood vervulden... 'A P. Schreijneberg maakte dit kruis en plaatste het in de duinen ter nagedachtenis aan de zes mannen die daar in september 1944 door de Duitsers werden neergeschoten. dacht aan de tijd toen de dagen van de bezetting waren geteld. Willem Schreijneberg heeft financiële steun gekre gen van de gemeente Valke nisse voor het publiceren van zijn dagboek. Uit het dagboek van Schreijen berg blijkt nog eens hoe belangrijk Hitier en zijn beulen Walcheren vonden als verde digingsbolwerk. Hij beschrijft met veel interessante details hoe de Duitsers zich vanaf de eerste dag van de bezetting ingroeven om de bevrijders tegen te kunnen houden. Hij heeft er elf pagina's voor nodig en dan begint het dag boek. „3 september Hedenzondag tegen de avond wordt alle boe ren aangezegd met paard en wagen op het dorp te komen. De nacht daarop worden de wagens geladen met munitie en uitrusting enz. van de artil lerie uit Werendijke en hier van het dorp, ook moeten er paar den voor de kanonnen". Een dag later pakken zes Duitse soldaten hun biezen met de mededeling aan de werkplich- tigen dat er niet meer gewerkt hoeft te worden. Op 6 septem ber komt weer een groot aan tal militairen naar het dorp en die vertrekken weer een dag later. Zondag 10 september komen soldaten van de gen-

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15