Septem auftamaand Geen wachtlijst voor gezinszorg PARA NORMA 9 t/m 11 SEPTEMBER 'Mensen zijn dat massagoed beu' Frescopanelen sieren muren en gangen Sauna Middelburg Het hofje Onder den Toren De liefdesjunk Rijwielhandel Petiet naar een nieuw pand GFT-bak ZEELANDHALLEN - GOES VS(» .DE. PAREL, BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Verrassende geboorte STRESSHAZELOGIE (3) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Toegang: 12,50 p.p. incl. lezingen Info: tel. 01100-21020 Tel. 01100-21020 CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Stichting Horeca Onderwijs Woensdag 7 september 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Na de lange hete zomer pro beert Sauna Middelburg haar klanten weer naar binnen te lokken met speciale aanbie dingen in de September- Saunamaand. Maar naast kor ting op het gebruik van sauna en zonnebank en het vooruit zicht van een nieuwe krui densauna die in oktober klaar moet zijn, hebben Paul en Annelies Schoote dit jaar een extra verrassing. De muren van de rustruimte en de gangen zijn sinds vorige week versierd met frescopa nelen van de kunstenares Moi ra Schiffer. De sauna van Paul en Annelies Schoote gaat dit jaar het tien de jaar in. In de loop der tijd heeft Paul de zomers vaak nut tig besteed door eigenhandig het saunacomplex te verbete ren, uit te breiden of te ver fraaien. Elk seizoen konden vaste klanten wel iets nieuws ontdekken. De kale muren in de rustruimte vroegen al lang om een creatief idee, maar: „Ik kan moeiljk iets overlaten aan een ander," aldus Paul Schoote. Tot hij op een dag een artikel las over Moira Schiffer die bij een andere saunabeheerder fresco's op de muren had gemaakt. Via deze collega kwam Paul in contact met de kunstenares uit Oud Karspel. Fresco is een muurschilder techniek die al zeer lang bestaat, maar die in Nederland niet veel meer wordt toege past. Toch is de techniek vol gens Moira Schiffer ideaal voor het Nederlandse klimaat. „De fresco's zijn goed houd baar. De verf laat vocht door en laat het ook weer los, zodat het schilderij niet gaat schim melen of afbladderen. Het ademt." Daarom is de techniek - waarvoor Moira Schiffer jaren geleden een eigen, geheim, procédé ontwikkelde - zeer geschikt voor toepassing in vochtige ruimtes als sauna's en zwembaden. Daarnaast zijn fresco's haast 'van nature' rustgevend. „In de fresco wor den uitsluitend natuurpigmen- ten gebruikt. Je werkt dus nooit met schreeuwende kleu ren." De schilderingen van Schiffer zijn gemaakt op panelen, die op de houten wanden van de rustruimte en de gangen van Sauna Middelburg zijn beves tigd. Schiffer: „Vaak werk ik direct op de muur, maar we konden moeilijk al het hout eraf slopen. Voor dit soort opdrachten hebben we die panelen ontwikkeld. Ze heb ben dezelfde eigenschappen als de muur en kunnen in ver schillende afmetingen worden gemaakt." Paul en Annelies Schoote heb ben samen met Moira Schiffer al lopend door hun bedrijf ideeën voor de fresco's geop perd. Vervolgens heeft Schiffer het ontwerp gemaakt en dat, na beoordeling, uitge werkt. Vorige week heeft ze de panelen in de sauna bevestigd en de laatste hand gelegd aan de afwerking van de fresco's. Thema's in de werken zijn water, waterlelies, vogels en een vrouwenfiguur. Paul en Annelies zijn enthou siast over het resultaat. Paul Schoote: „Het geeft de zaak een compleet ander aanzicht. Het was voor mij heel moeilijk om het stil te houden, maar we wilden echt dat het een verras sing bleef tot het nieuwe saunaseizoen begon. Belangrijk voor een bedrijf als een sauna is dat de beelden niet schokkend zijn en dat ze rust en ontspanning uitstralen. Ze zijn een forse ondersteu ning van de huiselijke sfeer die bij het bedrijf hoort. En de panelen hangen er nog maar net, maar het lijkt wel alsof ze er horen." Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 KOM GENIETEN van ons schitterende saunalandschap en van de vele mogelijkheden zoals een ontspannende massage van rug, nek en schouders. SPECIALE SEPTEMBER PRIJS Gehele maand van 25,-voor 17,50 Ook op zaterdag en zondag. ♦kinderen betalen 7,50 i.p.v. 10,- 10% KORTING OP EEN ABONNEMENT Als u besluit om in september een jaarabonnement te nemen, dan betaalt u 675,- (normale prijs 750,-) Voor een half-jaar abonnement betaalt u 450,- (normaal 500,-) OPENINGSTIJDEN: dinsdag, zaterdag en zondag van 12.00 - 23.00 uur, alle andere dagen van 14.00 - 23.00 uur. Dinsdagavond vrouwenavond. Bel voor meer informatie: 01188-3092/3210 'Lid N.S.V. DE PAREL IS EEN HEERLIJK ZWEMPARADIJS ME T F NG EN SQUASH8ANEN, KUURCENTRUM. THEATER. CAFE'S EN RESTAURANTS IN OOMBURG Zelden heeft een besluit tot afbraak voor zoveel beroering gezorgd onder de plaatse lijke bevolking als de sloopplannen voor het hofje Onder den Toren. De bewoners van het hofje wensten zich niet neer te leggen bij de plannen en mobiliseerden vol enthousiasme de publieke opinie. En met succes, want een recentelijk in de PZC gepubliceerde enquête liet zien dat een maatschappelijk draagvlak voor de beoogde afbraak ontbreekt; maar liefst driekwart van de Middelburgers is tegen afbraak van het hofje. Daar kan je als gemeentebestuur toch moeilijk om heen! Burgemeester Rutten reageerde zichtbaar geïrriteerd op het voorstel een referendum uitkomst te laten bieden: „Schaf dan de gemeenteraad maar af. Die heeft een machti ging èn een mandaat van de bevolking gekregen om te besturen." Drijber, oud-bur gemeester van Middelburg, kon hier slechts ten dele in mee gaan: „Natuurlijk heeft de gemeenteraad een eigen verantwoordelijk heid maar het bestuur zou veel meer moeten luisteren naar de burgers." In zijn ogen leent een onderwerp als een bouwplan of een afbraak zich juist heel goed voor een beoordeling door de burgerij. Ook verantwoordelijk wethouder Van Dijk- Sturm kon rekenen op weinig sympathie bij de burgers. Onterecht, volgens burgemees ter Rutten, die op zijn beurt heel handig de Zwarte Piet manoeuvreerde richting Woningbouwvereniging Middelburg. Deze had immers als eigenaar haar huurders zorg vuldiger moeten voorlichten. Bovendien, onderstreepte Rutten, moet men de plannen zien in een breder perspectief: „De plannen zijn het gevolg van het afwegen van verschil lende belangen. Voor het gemeentebestuur zijn bijvoorbeeld economische ontwikkeling, volkshuisvestingsbeleid, ruimtelijke orde ning en het beschermd stadsgezicht van belang." De opmerkingen van Rutten waren tegen het zere been van de voorzitter van de woning bouwvereniging Middelburg. Hij liet weten dat het college wel degelijk akkoord was gegaan met de plannen tot afstoting. „De gemeente heeft dat gedaan in haar functie van toezichthouder op de gemeentelijke volkshuisvesting. Bij die gelegenheid is de woningcorporatie een nieuwe locatie in de binnenstad in het vooruitzicht gesteld." De geprikkelde voorzitter betoogde dat niet de WVM, maar de gemeente aan zet is. „De politiek moet een besluit nemen of men met het plan van de projectontwikkelaar in zee wil gaan. Daar gaan wij niet over. Wij doen aan volkshuisvesting, niet aan economische stadsontwikkeling." Beziet men de perikelen rond de afbraak van het hofje in het licht van de oplaaiende con currentiestrijd tussen de stadsgewestelijke gemeenten Middelburg en Vlissingen - de slag om de winkelende consument - dan komt het economisch belang van de afbraak naar voren. Het Scheldeplein, de Vlissingse winkelpromenade, is het Middelburgs bestuur een doorn in het oog. Het trekt bezoekers weg. Door vergroting van het win kelaanbod, het creëren van de zogenaamde '8 van Middelburg', en een verruiming van het parkeeraanbod tracht de gemeente de opgelopen schade te beperken. Ze lijkt daar mee gekozen te hebben voor wat men in vak jargon noemt een 'minimax regret strategie': het reduceren van onzekerheid door het naa- pen van de concurrent. Ik denk dat die bewuste keuze een verkeerde is. Middelburg staat bekend om haar monu menten. Het stadsgezicht trekt mensen aan en maakt Middelburg wat het is: één van de weinige prachtige steden van Nederland. Een facelift van winkelpromenades doet inbreuk aan de eigen identiteit. Het slopen van het hofje Onder den Toren is slechts een middel om het doel - economische stadsont wikkeling en een betere concurrentiepositie op winkelgebied - te bereiken. Men gaat ech ter voorbij aan de destructieve consequen ties van de sloopplannen op de langere ter mijn. Het is het begin van het einde: wat heb je immers nog als je je eigen identiteit verlo ren hebt? Niets toch! De afdeling gezinsverzor ging van Thuiszorg Walche ren heeft geen wachtlijst meer. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, waarin veel minder uren gezinszorg gegeven kon den worden dan noodzake lijk was. Vorig jaar kon twintig procent van het totaal aantal aanvragen geen of minder gezinsver zorging krijgen. Nu kan iedere cliënt van Thuiszorg Walcheren het aantal uren zorg krijgen dat volgens de indicatie nodig is. Directeur L. Phernambucq is blij met deze ontwikkeling. „Jarenlang heeft Thuiszorg Walcheren cliënten moeten teleurstellen. Soms kregen ze minder hulp dan noodzakelijk was. Er waren ook situaties waarin helemaal geen hulp gegeven kon worden. Dat lijkt voorlopig voorbij." Een van de redenen waarom Thuiszorg Walcheren nu meer zorguren kan geven dan in voorgaande jaren is een her verdeling van middelen bin nen de thuiszorg. De voor thuiszorg beschikbare gelden waren tot nu toe ongelijk ver deeld. Thuiszorg Walcheren heeft hiertegen actie onderno men en beschikt nu over een ruimer budget. Daarnaast is extra geld ontvangen voor de stimulering van de werkgele genheid. Thuiszorg Walcheren kon daardoor meer werkne mers aantrekken om aan de zorgvraag te voldoen. Per maand kan Thuiszorg Walche ren nu zo'n vierenveertigdui zend uur hulp verlenen. Een ander positief effect is bereikt door maatregelen om het ziekteverzuim onder gezinshelpers en -verzorgers te beperken. Het ziekteverzuim bij Thuiszorg Walcheren is twee tot drie procent gedaald in 1994. Daardoor hoeft min der geld te worden uitgetrok ken voor vervanging en kun nen daadwerkelijk meer uren zorg worden verleend. Een andere reden waarom Thuiszorg Walcheren geen wachtlijst meer heeft is de ver andering in de regeling van de eigen bijdrage voor de gezins verzorging, per 1 juli dit jaar. Voor veel mensen heeft deze wijziging weinig gevolgen. Een aantal cliënten moet ech ter meer zelf betalen. Dit jaar zijn bij Thuiszorg Walcheren enkele tientallen verzoeken om hulp minder binnengekomen dan in voorgaande jaren. Phernambucq: „We hebben dat al binnen de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg gesignaleerd. Onze landelijke vereniging heeft er een brand brief over geschreven aan het kabinet." Reptielenzoo Iguana in Vlissingen is een Indi sche varaan rijker. Moeder Iris wist het babytje op de wereld te zetten, zonder in de afgelopen zes jaar ook maar een mannelijke soortgenoot té zijn tegengekomen. Iris is een Indische varaan (Varanus indicus) die in 1988 door de AID in beslag is genomen en in Reptielenzoo Iguana is geplaatst. Het dier is altijd alleen gebleven. Iris legt drie tot vier keer per jaar eieren, waarvan er telkens één of twee bevrucht zijn. Het is bekend dat sommi ge reptielen en geleedpo- tigen sperma kunnen 'conserveren', maar zes jaar is volgens Iguana wel erg lang. Het ei van het nieuwe babytje is 7 april gelegd en in een couveuse in de babykamer van Iguana bij een temperatuur van 31 graden uitgebroed. Bijna 150 dagen later kwam de jonge varaan ter wereld. Het kleintje, dat Sofietje is gedoopt, is 22 centimeter lang en weegt ruim twin tig gram. Inmiddels heeft haar moeder in juli weer twee bevruchte eieren gelegd. De Varanus indicus wordt zo'n anderhalve meter lang, heeft een donkere, bijna zwarte kleur en is bezaaid met gele stipjes. Oorspronkelijk leven ze op Celebes, Timor, de Indo-Australische Archi pel, Nieuw Guinea en de Marshall-eilanden. Ze kunnen hard lopen, goed klimmen en zijn uitsteken de zwemmers. Ze kunnen een uur onder water blij ven zonder adem te halen. Ze eten insekten, kleine zoogdieren, vis en aas. Het tweede type stresshaas dat we zullen bespreken lijdt in hevige mate aan angst voor afwijzing. Het is het type van de lief desjunk, die leeft bij de gratie van de liefde, waardering en erkenning van anderen. Hij is overtuigd van het idee, dat het vreselijk belangrijk is om door praktisch iedereen altijd aardig gevonden te worden. En met deze opvatting legt hij zijn emotionele wel zijn in handen van anderen. Wordt hem namelijk deze liefde onthouden, dan leidt dit tot angst en depressie. Hij wordt onzeker over zichzelf en zal nog meer zijn best doen om de genegenheid van anderen te krijgen. Liefdesjunks kennen we in verschillende soorten en maten. Neem nou de gestresste manager, die te angstig is om leiding te geven aan zijn medewerkers. Hij is bang dat ze niet meer van hem zullen houden en zal daarom nooit met impopulaire maatregelen komen. Daarom houdt hij ze maar voor zich, tot hij niet anders meer kan. Of de overdre ven dienstbare maatschappelijk werker. Ze is er voortdurend mee bezig om door haar dienstbaarheid de waardering van haar cliën ten te winnen. Elke kritiek wil ze voor zijn en ze is grenzeloos in haar beschikbaarheid. Ze neemt teveel problemen op haar nek, raakt overwerkt en is angstig om wat kalmer aan te doen. Wat zullen mijn collega's en mijn cliën ten daar wel niet van denken? Maar liefdes junks vinden we ook in huis: de angstige huisvrouw, die er een dagtaak aan heeft om man en kinderen tevreden te stellen. De enige maat die voor haar telt, is de tevreden heid van anderen... want daar doe je het toch voor? Met die overdreven aardigheid naar anderen is de liefdesjunk niet zo aardig voor zichzelf. Al weldra krijgt hij het gevoel andermans speelbal te zijn. Hij wordt geleefd, in plaats van zelf zijn leven te leiden. In werksituaties kan hij overbelast raken. Hij kan namelijk geen 'nee' zeggen, zelfs als hij tot aan zijn oren in het werk zit. Bovendien zal hij gefrus treerd raken, omdat anderen nooit een zelfde aardigheid en dienstbaarheid zullen tonen naar hem. En wat doet de liefdesjunk met deze ongenoegens? Hij zet ze om in spanning en pot deze langzaam op. Het dwangmatig zoeken van liefde kan zo leiden tot maagpijn, hoofdpijn en andere stressklachten. Het probleem van de liefdesjunk is, dat hij zich nooit van zijn onplezierige kanten durft laten zien. Hij kan zijn irritaties niet kwijt, gaat conflicten uit de weg en blijft zich in praktisch alle situaties overaangepast gedragen. Op volwassen leeftijd blijft hij zich als een kind gedragen. Immers voor een kind is de liefde van anderen (met name de ouders) inder daad van levensbelang. Het is voor zijn over leving op anderen aangewezen. Deze afhan kelijkheid kan door ouders nog worden ver sterkt met opmerkingen als 'Als je dat doet, houdt pappie/mammie niet meer van je hoor'. Gedurende de kindertijd wordt daar mee een angst voor het verlies van liefde aangeleerd, die ook op volwassen leeftijd nog bestaat. Ofschoon de persoon dan voor zijn overleving veel minder afhankelijk van anderen is, blijft hij bang om mensen te ver liezen. De beproefde weg daarvoor is aardig zijn. Als volwassene hoeven we ons minder zor gen te maken over de liefde van anderen. We kunnen namelijk ook zonder. Volwassenheid en zelfstandigheid gaan zelfs meestal nood zakelijk samen met kritiek en afwijzing. Het is een teken van emotionele gezondheid, wan neer u daarmee om kunt gaan. Maak u daar om geen zorgen over afwijzing door ande ren. Pas op het moment dat niemand u meer bekritiseert is er reden voor echte zorg. De Middelburgse Rijwiel handel Petiet verhuist deze week van de Kinderdijk naar de Sint Janstraat. Het aanbod van het bedrijf blijft hetzelfde: verkoop, verhuur en reparatie van fietsen. Als nieuw produkt brengt eigenaar Rens Petiet als enige in Middel burg de elektrisch aange dreven fiets op de markt. Aanvankelijk was het de bedoeling dat Petiet maar twee jaar op de Kinderdijk zou zitten. Petiet: „Ik ben daar begonnen in het pand van mijn ouders om het bedrijf op te zetten. Het was de bedoe ling om na twee jaar naar een eigen pand te verhuizen. Omdat het niet zo eenvoudig is een geschikte behuizing te vin den is het toch nog vier jaar geworden". Petiet is gespecia liseerd in fietsen van het Nederlandse merk Sparta maar brengt ook andere mer ken en occassions aan de man. De nieuwe zaak in de Sint Jan straat is iets kleiner zodat Petiet voor de verhuur van fiet sen nog een oplossing moet vinden. Eind september wordt de Sint Janstraat overdekt. „Ik heb hier veel meer aanloop vanuit de binnenstad. Omdat ik niet zo heel ver verhuis, verwacht ik dat mijn vaste klanten wel zullen blijven komen. Daar naast denk ik dat het na de overkapping een erg gezellig straatje zal worden", vertelt Petiet. Voor de verkoop van de nieu we elektrisch aangedreven Sparta heeft Petiet het alleen recht in Middelburg gekregen. „Dat is de nieuwste vinding. De fiets wordt met een elektro- motortje aangedreven. Met een volle accu kan de fiets zo'n veertig kilometer rijden. De maximale snelheid is vijfen twintig kilometer per uur. Geen enkele elektrische fiets heeft zo'n grote actieradius. Ik ben dan ook benieuwd wat hij gaat doen", aldus Petiet. Rens Petiet voor zijn nieuwe bedrijfspand in de Sint Jan straat. Consumentenbeurs met informatie, consulten, adviezen en demo's over bovennatuurlijke verschijnselen, opleidingen, voe ding, alternatieve en paranormale geneeswijzen etc. Ca. 100 deelnemers zoals: Astrologen, paragnosten, tarotleggers, handlijnkundigen, reflexologen, agressie-therapeuten, kinesiologen, paranormaal genezers, homeopaten, edelsteen-therapeuten, ufologen, pen delaars, magnetiseurs, klankschalentherapeuten, reiki, Shiatsu, iriscopisten, bandtremmen, hypnotherapie, acupunctuur, natuurgeneeskunde, psychometrie, droomanalyse etc. Dagelijks 14 lezingen. Bezoekersbrochure met lezingprogram ma op aanvraag verkrijgbaar. Openingstijden: Vrijdag Zaterdag 1 Zondag 1 9 sept. 10 sept. 11 sept. 14.00-22.00 uur 10.00-18.00 uur 10.00-18.00 uur Sinds een week ben ik in het bezit van een groene GFT-bak. Nu lees ik op de gemeentepagina in De Faam dat je de bak het best kan schoonmaken met een borstel en/of de tuinslang. Maar hoe moet dat in de winter? Als het vriest? Als er sneeuw ligt? Wat gebeurt er met de inhoud als het hard gaat vriezen? Als je de bakken lekker schoon houdt met een sopje of bleekwater, moet het vieze water toch ergens blijven? De bevol king moet aan het milieu denken, maar laat de gemeente met ons mee denken. Papierbakken, glasbakken, GFT-bakken. De mensen doen er zo hun best voor. En wat krij gen we daarvoor terug? Verhoging milieubelas ting! Met recht stank voor dank! T. Tax Middelburg wXwXvXv:;:^ J. Boer: denkt. Exclusieve kleding is vaak goedkoper dan je Exclusieve kledingzaken schieten in Zeeland als padde stoelen uit de grond. Vooral op kinderkleding- en schoe- nengebied wordt er druk ont gonnen. Gaat de uitdrukking 'Ons Zeeuwen bin zuunig' niet meer op of is er een andere reden voor deze regionale exclusiviteitsexplosie? Jannie Boer van modezaak My Choice uit Arnemuiden geeft er een simpele verklaring voor. „De mensen zijn dat massagoed gewoon beu en de prijs ligt vaak lager dan men denkt". In haar dames- en herenkleding zaak in de Langstraat heeft ook zij ruimte vrij gemaakt voor een exclusieve kinder hoek. „Een logische ontwikkeling", vindt Jannie Boer zelf. „Wij verkopen al geruime tijd kle ding voor dames en heren. Waarom het gezin dan niet compleet maken door ook de kinderen erbij te nemen". Naast de winkel heeft Boer een groothandel in jeans voor gro te maten, haar specialiteit. De ene week rijdt ze met haar vrachtje langs de weg, de andere week staat ze in de zaak. „Hierdoor spreek ik veel mensen en heb ik mijn oren en ogen constant open om inzicht te krijgen in goede produkt- prijsverhoudingen". Het ontbreekt Jannie Boer niet aan een goed ontwikkelde handelsgeest. Dat zij in My Choice een kinderlijn heeft opgezet is mede door de com binatie van groothandel en winkel ontstaan. „Exclusieve kinderkleding kun je bijna alleen in grote partijen inko pen, maar voor kleine zaken is dat moeilijk te doen. Met mijn collega-groothandelaren kun nen we de buit verdelen, waar door we toch die leuke kinder kleding kunnen inkopen en de prijs zeer aantrekkelijk blijft". De kinderkleding van My Choi ce blijft, buitenom de jassen, onder de honderd gulden. De combinatiemode die in de dames- en herenlijn al jaren de boventoon voert, zet Boer ook door in de kinderkleding. Kleu ren en modellen zijn zo op elkaar afgestemd dat het vin den van een goede outfit niet veel moeite kost. Een bijzonder merk in de kin derlijn is Kiddy's Fashion Com pany. Een collectie die bestaat uit uit sluitend tricot produkten, voorgewassen en op natuurlij ke wijze gebleekt, afkomstig van een fabriek met een lange breitraditie. Vroeger werd er 'gebreid ondergoed' geprodu ceerd vanaf de draad tot en met het eindprodukt. Helaas heeft men de tegenwoordige tricot produktie niet meer geheel in eigen hand. „Om de prijs te drukken komt de kle ding via een omweg bij ons terecht", verklaart Jannie Boer. Jammer voor de ope- ningsgasten van My Choice, want van de collectie was nog niet alles te zien. „Er staat nog een container afkomstig uit Oostenrijk bij de douane te wachten. We zijn gisteren tot 's avonds laat aan het uitpakken geweest en dat zullen we dus nog even moeten blijven doen." Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 4 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf (je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF Moira Schiffer legt, onder toeziend oog van Paul Schoote, de laatste hand aan de fres co boven het koudwaterbad.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 9