Bewoners Hofje Onder den Toren bieden handtekeningen aan PAimChOOL JAflViER s 5 35 rf C RIJKSARCHIEF ZELFSTANDIG EN IN NIEUW GEBOUW 'WoicAen^ filot KUNST- KULTUURWIJZER m PLANNEN 'NOG NIET IN KANNEN EN KRUIKEN' VERGROTING Goed voor een A2t50 VERSCHOORE Het Rijksarchief in Zeeland wordt zelfstandig. In 1992 is een weg ingeslagen die moet leiden naar een rijksarchief-nieuwe stijl. De organisatie gaat vanaf 1996 onafhankelijker van de centrale directie in Den Haag werken. Tegelijkertijd met de verzelfstandiging moeten ook de nieuw- bouwplannen van het archief worden gereali seerd. Het is de bedoeling om in 1998 de te klei ne behuizing in de Sint Pieterstraat te verruilen voor een nieuwe archiefbewaarplaats in en ach ter het Van de Perre-huis, waar nu nog de recht bank zit. PZC WEEKBLADEN ID® \Meo2m$®ir Kultuurwijzer Nieuw type Nieuwbouw Ruzie De bewoners van het hofje Onder den Toren in Middelburg over handigen maandag 12 september de verza melde handtekenin gen tegen de dreigen de afbraak van hun huizen aan de fractie voorzitters van de Middelburgse politie ke partijen. De aanbie ding vindt plaats om 18.30 uur op het bor des voor het stadhuis. P. Meliefste, een van de initiatiefnemers van de actie tegen de sloop van het hofje onder de Lange Jan, wil nog niet bekend maken hoeveel handtekenin gen inmiddels zijn ver zameld. zie adv. pag. 13 jinm 20x28. In 5 min. klaar van kleinb. negatief. U bepaalt zelf de uitsnede 5 ®ËËL@ m VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker^j 24e JAARGANG NUMMER 36 7 SEPTEMBER 1994 Van kroontjespen naar personal computer door Joep Bremmers De verzelfstandiging van het Rijksarchief is tweeledig. Ener zijds een externe verzelfstandi ging, die inhoudt dat de totale rijksarchiefdienst - het Alge meen Rijksarchief in Den Haag en de Rijksarchieven in de pro vincies - op een grotere afstand van het ministerie komen te staan. En de rijksarchieven in de pro vincies gaan op hun beurt zelf standiger ten opzichte van de centrale directie in Den Haag werken. „Het komt erop neer dat we in de toekomst een eigen budget krijgen waarvan de hoogte is afgesteld op een ondernemersplan dat we aan het begin van ieder boekjaar indienen. Voordeel daarvan is dat als we extra inkomsten krijgen we die dan ook in de eigen organisa tie kunnen besteden. Tot nu toe zagen we die alleen maar naar Den Haag afvloeien", legt rijksarchivaris Roelof Koops uit. De hele operatie is te vergelij ken met de privatisering van de rijksmusea met dat verschil dat de rijksarchieven niet hele maal los van de overheid komen te staan. In tegenstel ling tot de rijksmusea heeft de rijksarchiefdienst een wettelij ke taak, namelijk het beheren en ontsluiten van overheidsar chieven. Koops: „Het is een beetje een modeverschijnsel bij de overheid dat de lagere diensten losser van Den Haag gaan werken. De bedoeling ervan is dat we meer geprik keld worden om dingen te ondernemen. Omdat we extra inkomsten zelf mogen gaan besteden zal dat ook zeker gebeuren". Koops denkt bijvoorbeeld aan het geven van cursussen, rondleidingen, de verkoop van inventarissen en het tegen be taling inventariseren van archieven van derden. „Veel organisaties hebben een inventarisatie-achterstand. De archiefwet schrijft voor dat overheidsinstanties na vijftig Oplage: 24.400. Gratis huls-aan-huis op geheel Walcheren In combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai). 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen In Zeeland. Totale oplage: 170.025. Vier Vlissingse dienstverle nende instellingen op het gebied van kunst en cultuur verzorgen vanaf deze week maandelijks een informa tiepagina in de Vlissinger. De Culturele Raad, het Ste delijk Museum, het Gemeente-archief en de Openbare Bibliotheek wil len via deze pagina de inwoners van Vlissingen en omstreken op de hoogte houden van hun activitei ten. Het idee voor een eigen informatiepagina is ont staan uit het gevoel van de instellingen onvoldoende aandacht te krijgen in de reguliere media. Volgens D. Le Due van de Culturele Raad worden persberichten niet altijd geplaatst of zoda nig ingekort dat de essentie soms verloren gaat. Daar naast beschikken niet alle instellingen over een bud get voor publiciteit, dus lag samenwerking voor de hand. Le Due: „Wij zochten een vorm om het publiek duide lijk te maken wat wij te bie den hebben. We hebben gekozen voor een gezamen lijke pagina, met een frisse lay out waardoor onze eigen identiteit niet verlo ren gaat. Voordeel van zo'n pagina is dat we er ook berichten kunnen publice ren die voor een journalist geen directe nieuwswaarde hebben, maar die wij wel het vermelden waard vin den." Als voorbeeld noemt Le Due De Blauw Geruite Kiel, de pagina van de gemeente Vlissingen in deze krant. „Die wordt goed gelezen door de Vlissingers, omdat ze weten 'het gaat over mijn stad'." De maandelijkse Kunst/Kul- tuurwijzer van de culturele instellingen heeft een vaste indeling, waarbij de poten Beeldende Kunst en Kunst zinnige Vorming van de Culturele Raad de eerste drie kolommen vullen, het midden bestemd is voor de poot Podiumkunsten en de laatste drie kolommen wor den ingevuld door de bi bliotheek, het archief en het museum. Rijksarchivaris Roelof Koops voor het Van de Perre-huis - de nieuwe huisvesting van het rijksarchief. jaar hun archief geïnventari seerd en wel bij ons moeten inleveren. In de toekomst kun nen wij die archieven tegen betaling voor hun gaan inven tariseren. Als ergens de des kundigheid en ervaring voor dit soort werk te vinden is, dan is het wel bij ons", legt Koops uit. De nieuw aangekondigde bezuinigingen bij het kersver se ministerie van onderwijs, cultuur en wetenschappen volgt Koops met spanning. „Het is niet te hopen dat het ministerie de verzelfstandiging gaat misbruiken en er een ver kapte bezuinigingsactie van maakt". Niet alleen de organisatie structuur van de rijksarchieven gaat danig op de schop. Door de intrede van nieuwe technie ken ontstaat ook een nieuw type archivaris. Archieven worden tegenwoordig niet meer zoals vroeger op papier gevormd maar in complexe computerbestanden. De archi varis zal in de toekomst dus ook op de hoogte moeten zijn van die technieken. Koops: „De basisprincipes die zichzelf al anderhalve eeuw bewijzen, blijven natuurlijk gewoon gel den. Het werk gebeurt nu alleen niet meer met een kroontjespen maar met een pc. Dat zorgt voor een heel ander soort archieven. We zullen ook eerder bij de archiefvormers moeten aankloppen. In het verleden werd een archief na vijftig jaar aan ons overgedra gen. Ómdat bij computerbe standen allerlei gegevens overgespoeld kunnen worden, moeten we er op tijd bij zijn om de informatie voor het nageslacht te kunnen bewa ren. De archivarissen zullen dan als een soort adviseurs optreden en al in een vroeg stadium aangeven welke gegevens wel of niet vernie tigd kunnen worden". Ook over het digitaal raadple gen van archieven wordt in de archiefwereld nagedacht. Het Rijksarchief in Zeeland partici peert momenteel in een pro ject waarbij alle overlijdensak ten van Zeeland in de compu ter worden ingevoerd. „Dat soort projecten kosten natuur lijk enorm veel tijd en geld. Dat geld kan later worden terug verdiend door de informatie 'on-line' aan te bieden. Onder zoekers kunnen dan met de eigen computer via een modum over de informatie beschikken. De archiefwet schrijft voor dat de archieven gratis te raadplegen moeten zijn. Dat geldt echter alleen voor de originele archieven. Een bewerking in de vorm van een data-base valt daar niet onder en kan ook weer een extra bron van inkomsten vor men", aldus Koops. De nieuwe archiefwet - die nu nog bij de Eerste Kamer ligt - schrijft voor dat een archief al na twintig in plaats van vijftig jaar openbaar wordt. Het blok van dertig jaar dat in één klap vrij komt, zal ook voor het nodige werk zor gen. Het Rijksarchief in Zeeland is al sinds 1964 gevestigd in de Sint Pieterstraat. Door de groei van de organisatie is het gebouw echter al lang niet groot genoeg meer. Omdat het bijna elf kilometer strekkende archief niet meer in de depots past, is enkele jaren geleden al een hulpdepot in Oost-Sou burg in gebruik genomen. Rijksarchivaris Koops is dan ook al enige jaren bezig met realisatie van een nieuw rijks archief. Dat hij dat doet gezeten achter zijn bureau in een hoek van de vergaderzaal is alleen maar typerend voor de krappe behuizing. Koops ziet het als een dubbele uitdaging en een buitenkans dat de stappen naar zelfstandigheid en een nieuw gebouw in dezelfde periode vallen. „Het nieuwe rijksarchief is gepland in het Van de Perre- hu's aan het Hofplein.. De rechtbank verlaat het gebouw in de tweede helft van 1995, daarna kunnen wij serieus aan de slag. Het Van de Perre-huis wordt gerestaureerd en op het terrein achter het monument worden de depots en studieza len gebouwd. De ingang van het nieuwe archief komt waar schijnlijk in de Brouwerijgang omdat de hoofdingang nogal een hoge drempel vormt. Het is trouwens ook niet raadzaam om het nog steeds groeiende aantal bezoekers door het als topmonument beschouwde gebouw te loodsen". Als de verwachtingen uitko men en het archief wordt in 1998 geopend, zal er veel ver anderen voor werknemers en bezoekers. Eén grote studie zaal met aparte hoeken voor genealogie, wetenschappelijk onderzoek, raadpleging van kaarten en elektronische bestanden, een collegezaal, studiecabines en een groot hypermodern restauratie-ate lier zullen de huidige huisves ting doen verbleken. Als het 23 miljoen kostende project inderdaad in 1998 afgerond moet zijn, mag er helemaal niets meer fout gaan. Net voordat op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur de definitieve handte keningen onder de nieuw- bouwplannen van het rijksar chief werden gezet, is de hele portefeuille cultuur naar het nieuwe ministerie van onder wijs, cultuur en wetenschap pen overgegaan. Koops: „Of dat eventueel gevolgen voor de rijksarchiefdienst en meer specifiek voor onze nieuw- bouwplannen heeft, is nu nog niet te zeggen. In totaal moet er achtenzeven tig miljoen op cultuur worden bezuinigd. Op het budget van cultuur is de rijksarchiefdienst een rela tief kleine post, zodat de gevol gen van de inkrimping mis schien mee zullen vallen". De muziektheatergroep Flup Ju Bedrijf probeert zaterdag 10 september een van de drie koppen te vangen van het zeemonster dat in de vijftiende eeuw wekenlang vier Zeeuwse steden in zijn greep hield. De vangst moet plaatsvinden in de Binnenhaven van Middelburg. De muren en de rustruimte van Sauna Middelburg zijn sinds vorige week versierd met frescopanelen van de kunstenares Moira Schiffer. De oude frescotechniek wordt niet veel meer toegepast in Nederland, maar is volgens de kunstenares uit Oud Karspel juist uitermate geschikt voor ons klimaat. Mensen kunnen het op heel verschillende manieren met elkaar aan de stok hebben. Gelukkig zijn er, ook in het Walchers dialect, allerlei uit drukkingen voor om die ver schillen recht te doen. Kinde ren die onderling zitten te 'bekvechten' (dat is natuurlijk al een heel mooie uitdrukking in het Nederlands) zitten in het Walchers te 'kizzevitten'. Volwassenen die elkaar probe ren de loef af te steken, zijn aan het 'tawarren', een woord dat uit het Maleis komt en daar 'afdingen' betekent. Een graadje erger dan tawarren is 'èrregeweere', langdurig en ruzie-achtig discussiëren. Zo op het eerste gehoor heeft het woord te maken met 'èrg weer', dus heel slecht weer. Dat is niet het geval. Het is een verbastering van het Franse 'argumenteren'. Wanneer 'èrregeweere' tenslotte over gaat in grove taal, zijn de per sonen in kwestie aan het 'smoelen'. Van iemand die flink de les gelezen is, wordt wel gezegd: 'Die wier (werd) even om z'n kèrkgeld gevroge!' Het kerk- geld was vroeger (en soms nog) het zitplaatsengeld voor het gebruik van de kerkban ken. Wie zwaar beledigd een nederlaag heeft moeten incas seren, kan getypeerd worden met: 'Die was flienk in z'n baerd gebete!' Het geven van een mondelinge afstraffing heet tenslotte in het Walchers: 'iemand op z'n zweere gee' (geven). De 'zweere' of 'zweer- te' is de hamhuid van een var ken. De uitdrukking komt dus overeen met het Nederlands: iemand op z'n huid geven. Jan Zwemer Dtlt \NttK: De maandelijkse informatiepagina van: Culturele Raad Beeldende Kunst/Kunstzinnige Vorming/Podiumkunsten Stedelijk Museum Gemeente-archief Openbare Bibliotheek „Het is in elk geval een zeer verrassend aantal. Ik rekende aanvankelijk op zo'n 2500, maar het is een veelvoud daar van." Meliefste hoopt dat - om de actie kracht bij te zetten - bij het aanbieden van de handte keningen zoveel mogelijk ondertekenaars op de Markt aanwezig zullen zijn. Inmiddels heeft wethouder E. van Brummelen vorige week tijdens de CDA-bijeenkomst over de toekomst van het hofje bekendgemaakt dat het colle ge van b en w de Woning bouwvereniging Middelburg een stuk grond aan het Molen water heeft aangeboden ter De buitenkant van het hofje Onder den Toren. vervanging van het hofje. Op het stuk grond zouden ten minste twaalf woningen gebouwd kunnen worden - net zoveel als er staan Onder den Toren. Op Meliefste maakt het aanbod weinig indruk. „Een vervanging voor ons hofje is er niet. We hebben nu de ruimte, onze privacy en zitten midden in de stad. Voor iemand die slecht ter been is, maakt het heel wat uit of hij van de Markt naar het hofje of naar het Molenwater terug moet lopen." Ondertussen proberen het col lege van b en w en de Woning bouwvereniging Middelburg elkaar de bal toe te spelen in de commotie rond de huisjes Onder den Toren. Burgemees ter C. Rutten ontkende vorige FOTO ANDA VAN RIET week tijdens een persconfe rentie dat de sloop- en nieuw- bouwplannen al in kannen en kruiken zijn. Volgens hem is nu eerst de WVM aan zet en moet de vereniging een sloopver gunning aanvragen. De WVM op haar beurt meldde in een reactie dat zolang het college geen finale beslissing heeft genomen over de toekomst van het hofje zij geen sloop vergunning zal aanvragen. Voorzitter C. Meijler: „De poli tiek moet een besluit nemen of zij met het plan van de project ontwikkelaar in zee wil gaan. Daar gaan wij niet over. Wij doen aan volkshuisvesting, niet aan economische stads ontwikkeling." P. Meliefste: „Laat de gemeente en de woningbouwvereniging maar vechten. Hoe langer zij het niet met elkaar eens zijn, hoe lan ger wij hier zitten." Op dit moment zijn de project ontwikkelaar en de architect in overleg met de gemeentelijke welstandscommissie. Pas als hun nieuwbouwplan voldoet aan de eisen van de wel standscommissie en van het college van b en w, zal het col lege de gemeenteraad voor stellen een voorbereidingbe- sluit vast te stellen dat de deur opent naar een verandering in het gemeentelijke bestem mingsplan. Het college van b en w streeft ernaar de raads vergadering van 21 november 1994 een dergelijk voorstel te kunnen doen. Als een voorbe- reidingsbesluit voor wijziging van het bestemmingsplan is vastgesteld, gaat een procedu re van start (ingevolge de arti kelen 19 en 19a van de Wet op de Ruimtelijke ordening) waar in belanghebbenden uitge breid de mogelijkheid krijgen hun visie over de nieuwbouw- plannen aan de gemeente ken baar te maken. START NIEUWE CURSUS. BEL: 01100-20176 01180-38370 01110-15425

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1