INFORMATIE OVERHEID jso-cr 50 'Als de recessie beëindigd is komen er meer technische banen' 'Zeeland is ruimte en vrijheid' Onze bank biedt meer profijt van uw spaargeld. IMONTEL DArmCI-OOL JAnViERr 1700; axel 32 *>f c JANNEKE DIERXSCHOOL WIL MEER TECHNISCHE VROUWEN NATUURBEHEERDER BARKEMA VERLAAT PROVINCIE r=i/^ TEST- EN VERGELIJK WAARDEBON cti i VERSCHOORE Door Ad Hanneman Vrouwen in de overall? Het is nog even hangen en wurgen eer dat beeld geaccepteerd is. Het is ook vechten tegen vooroordelen en vrouwen zelf er van overtuigen dat ze meer technisch vernuft in huis hebben dan ze vaak beseffen. Zes jaar werkt onder meer de Janneke Dierx- school in Zeeland met technische opleidingen in het pakket. Successen? Ach.. Met de nodige nuanceringen zijn die best te vermelden. Nuch ter bekeken zouden ze echter als schraal beti teld kunnen worden. Driekwart een baan PZC WEEKBLADEN HD® Niet geschikt Mannen jaloers Remko Barkema, dis trictshoofd Zeeland van de Vereniging Na tuurmonumenten, neemt vlak voor de winter afscheid van de provincie. Na bijna vijf jaar de regio Zeeland en West-Brabant te hebben gediend, wordt hij veehouder in de Fle- vopolder. Nieuwlands De Bank van Nederland VAN DE INFORMATIE VAN DE WALCHERSE GEMEENTEN, DE CENTRALE DIENST GEMEENTEWERKEN. HET WATERSCHAP WALCHEREN EN HET WEGSCHAP WALCHEREN Breng ons de foto-afdrukken van de vakantie waar u niet tevreden over bent mét de negatieven. Wij tonen u hoe het beter kan! Formaat 10 x 15 cm afgedrukt op Kodak Royal Paper nü per stuk I BfEEL© <sm OELUID VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 35 31 AUGUSTUS 1994 Maar er is ook een toe komst. En zonder de glazen bol tevoorschijn te halen, meldt Leny van den Heuvel dat de vrouw die nu in haar instituut voor bouwvakker of procesoperator gaat leren, vrijwel zeker een baan krijgt na haar oplei ding. „De berichten in de media wijzen in die rich ting. De recessie in de eco nomie lijkt ten einde", meldt plaatsvervangend directeur Van den Heuvel die bij de Janneke Dierx- school de technische oplei dingen coördineert en er voorlichting over geeft. „Als ik ooit opnieuw zou moe ten beginnen zou ik ook voor een technische baan kiezen", meldt ze vervolgens. Ze heeft gespit in cijfers, die uitwijzen dat driekwart van de herintre dende vrouwen die bij haar instituut een technische oplei-' dingen hebben gevolgd een baan heben. Zelf is ze via de verpleging, een mislukt huwe lijk en de sociale academie ookf weer aan de slag gegaan. Her- ingetreden, heet dat. En dat is precies wat de Janneke Dierx- school voorstaat. „Als vrou wen het echt willen, lukt het ze. En de meeste vrouwen die aan een opleiding beginnen nadat de kinderen groot genoeg zijn, zijn extra gemotiveerd. Boven dien bieden we ze hier een opleiding die een zodanig niveau hééft dat ze als vol- Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10.17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. waardig vakvrouw hun werk kunnen doen. Dat is een heel belangrijke doelstelling van ons. Goede vakmensen afleve ren. Want daar gaat het om. Bij problemen of ontslagen gaan de minst goede er doorgaans het eerste uit". Maar aan de basis ligt nog steeds de denkfout, oordeelt Van den Heuvel. Meiden die van de basisschool komen worden in traditioneel vrouwe lijke beroepen gemaneu- vreerd. Jongens krijgen eerder een kans om hun technischr mogelijkheden te ontwikkelen. „Als vrouwen wat ouder zijn, dus zeg maar ergens in de der tig, hebben ze meer levenser varing. Ze kennen dan hun eigen mogelijkheden. Vaak hebben ze thuis al heel wat klusjes opgeknapt. Als ze hier voor een eerste gesprek komen weet ik vaak al meteen of ze geschikt zijn voor een technisch vak. Maar ze moeten ook een test doen. En dan weten we zeker welke oplei ding ze het best kunnen vol gen. Maar ja", relativeert ze, „ik sla de plank ook wel eens mis". Leny van den Heuvel: Meisjes krijgen onvoldoende kans om zich technisch te ontwikkelen". FOTO ANDA VAN RIET Overigens, zo vertelt Leny van den Heuvel verder, zijn er ook wel eens vrouwen die enorm graag de techniek in willen, maar absoluut niet geschikt zijn. Haar dochter bijvoor beeld. „Na de basisschool wil de ze persé naar De Wellinge om voor timmervrouw te leren. Ik heb haar dat afgera den omdat ik haar ongeschikt vond. Ze sputterde uiteraard enorm tegen. 'Hoe kun jij dat nou zeggen. Je probeert zoveel mogelijk vrouwen in de techniek te krijgen', zei ze. Ze heeft de opleiding gevolgd, maar na korte tijd bleek dat ik gelijk had. Ze heeft de school afgemaakt, maar zit nu in de mode en leert daar in verder". „En toch", zegt ze voor de zoveelste keer, „heeft de tech niek toekomst. Immers, steeds minder jongens kiezen voor een vakopleiding hoewel de bedrijven daar in de toekomst een chronisch tekort aan krij gen. Daarom zeg ik ook vaak tegen de enorm gemotiveerde herintredende vrouwen dat een technisch vak toekomst biedt. De Stichting Vakoplei ding Procesindustrie heeft dat vastgesteld en in de bouw wordt eveneens een opleving verwacht". De Janneke Dierxschool staat sinds 1988 als een vast gege ven in het Zeeuwse. Ze richt zich op vrouwen die een oplei ding willen volgen om opnieuw betaald werk te krij gen. Het systeem dat wordt gevolgd tijdens het lesgeven is helemaal aangepast op de vrouwen die doorgaans jaren lang geen lesboek meer in de hand hebben gehad. Logisch dat veel mannen enigszins jaloers naar het instituut kij ken. „Vooral mannen die lang werkloos zijn zouden volgens dit systeem les willen heb ben". Volgens Van den Heuvel zijn de bedrijven dik tevreden met de herintredende dames, drie kwart er van heeft een blijven de baan. Maar volgens de plaatsvervangend directrice biedt de toekomst minder zekerheden over vast werk, ongeacht het niveau van de werkgelegenheid. „Ik denk dat de uitzendbureaus in toene mende mate een rol gaan ver vullen. Volgens mij is dat ook logisch, omdat de bedrijven flexibeler willen zijn in hun personeelsbestand". Daaren tegen verbaast het Van den Heuvel dat er zo weinig gebeurt met deeltijdwerk. Dat zou - zo oordeelt ze - het werk meer verdelen. „Och", ver zucht ze tenslotte. „Misschien krijg je in de toekomst ook meer huismannen. Dan krijg je automatisch een betere verde ling van het werk". door Sjaak Olivier Barkema zegt in Zuidwest- Nederland 'goed op de winkel te hebben gepast'. In zijn func tie als districtshoofd is hij ver antwoordelijk geweest voor het beheer over de terreinen van de Vereniging Natuurmo numenten in Zeeland en voor de aankoop van nieuwe terrei nen. Een andere belangrijke taak was overleggen met tal van instanties die te maken hebben met de natuur in Zee land. „Ik heb altijd geprobeerd ;om zoveel mogelijk de tegen stellingen te overbruggen en niet te polariseren. Niets is namelijk zwart-wit. Er zijn legio tegenstellingen, maar ook soms heel wezenlijke overeen komsten. Vanuit die basis heb ik met verschillende belangen groepen geprobeerd te spre ken en zo meer begrip te kwe ken voor natuurbescherming." Ingenieur Remko Barkema werd 33 jaar geleden geboren in Utrecht maar groeide op in Middelburg als zoon van een veearts. Hij studeerde in 1984 af aan de Hogere Landbouw school te Groningen en ging in het karakteristieke Oud Sab- binge wonen. Naast zijn func tie als districtshoofd is hij Remko Barkema op de plaats waar Goes een rondweg gaat aanleggen. ieraar aan de Hogeschool Zee land in Vlissingen. Barkema vindt het moeilijk om concreet aan te geven welk resultaat nu op zijn conto is te schrijven. Wel geeft hij aan dat het hem gelukt is om van het district Zeeland één club te maken en zo veel mogelijk als team te werk te gaan, en niet zoals het vroeger was: een vereniging van kleine regio's. Dat heeft er toe geleid dat er in Zeeland nu een groot draagvlak is voor natuurbescherming. „Niet alleen in de politiek, maar ook bij het publiek." Tijdens zijn periode is de Ver eniging Natuurmonumenten gegroeid van tweeduizend naar twaalfduizend leden. Bar kema: „Dankzij dit resultaat is het gelukt om het district Zee land, dat ook delen van West- Brabant omvat, dichterbij het hoofdkantoor in Hilversum te brengen en de Zeeuwse belan gen landelijke bekendheid te geven. Een recentelijk succes is geweest dat de Zak van Zuid-Beveland de status heeft gekregen van waardevol cul tuurlandschap. Er zijn slechts twaalf van zulke gebieden in Nederland en daardoor zullen toekomstige projecten, die passen in het kader van waar devolle cultuur, kunnen reke nen op subsidie van het rijk". De ingenieur uit Oud Sabbinge vindt Zeeland een van de mooiste provincies van Neder land en gaat dan ook met wat pijn in het hart weg. „Er zijn natuurlijk tal van mooie piek jes in Zeeland en vooral op Zuid-Beveland. Het aller mooist is toch wel wanneer je op een Scheldedijk staat en je ziet voor je de wijde rivier met zijn zandplaten, de 'wandelen de' geulen, het slik dat lang zaam overgaat in schor met grillige kreken, en aan de andere kant van de dijk het landschap met sloten in de sporen van de oorspronkelijk kreken. En ik ga helemaal uit mijn dak als je op dat moment ook nog een boer zijn akker ziet bewerken met Zeeuwse trekpaarden, zoals me dat bij Waarde wel eens overkwam. Het is vooral de combinatie natuur en cultuur, die in Zee land vaak dicht bij elkaar staan. Het verdronken land van Valkenisse tegen het schor van Waarde, Zeeuwse trek paarden in het heggegebied bij Nisse, przewalskipaarden op de Goudplaat met daarach ter het silhouet van Veere, grauwganzen boven de Wes- terschelde, grootvaderskamer op het slot Haamstede: kort om, Zeeland heeft voor mij te maken met natuur- en cultuur historie, met ruimte en vrij heid." Over de toekomst is Remko Barkema vrij optimistisch, vooral omdat de tendens om terreinen als natuur, landbouw en recreatie apart te beheren is omgekeerd in een streven om alles op elkaar en in samen spraak met elkaar te laten afstemmen. „Door het werk van Natuurmonumenten zijn velen ervan doordrongen dat dat belangrijk is". Toch heeft Barkema nog een verlanglijst je: meer schorren langs de Westerschelde, het bouwland van de poel zou moeten ver dwijnen, de definitieve terug keer van de bruinvis in de Zeeuwse wateren, alle Zeeuw se schuren van voor 1800 gerestaureerd en veiligge steld. Maar bovenaan zijn ver langens staat het tracé van de Westerschelde-oeververbin- ding. „Dat de WOV (de vaste oeververbinding over de Wes terschelde) er komt is nu bijna zeker. Mijn wens is dat hij dan ten westen van de Staartse Nol (bij Borsele) aan land komt en dat daar een groot gedeelte verlaagd wordt aangelegd. Op die manier wordt een groot gedeelte van de Zak ontzien." Barkema geeft daarbij de gemeente Borssele een pluim op de hoed, want die hebben wat dat laatste betreft al veel bereikt. Het MIKV begint dit seizoen met een jeugdatelier in een nieuwe opzet. De cursus algemeen beeldende vorming wil kinderen vanaf 6 jaar de taal van het beeld leren, zodat ze hun eigen aard creatief kunnen uiten. „Het is meer dan een middag de kinderen bezighouden." De Karolingische burg in Oost-Souburg wordt 10 september officieel geopend. Dan is ook de landelijke Open Monumentendag, die Vlissingen en Middelburg dit jaar voor de zesde keer samen invullen. Verder in deze krant nieuws van provincie, gemeente en overige instellingen en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. De man die naast me zat in dat Vlissingse café, bleek een lijf spreuk te hebben. Aan onze spraak hadden we elkaar direct herkend als dorpsmen sen en we praatten joviaal als of we elkaar al jaren kenden. Dat tot grote verbazing van zijn vriendin, een struise Suri naamse. Met zijn lijfspreuk gaf de man echter te kennen dat er wel onderscheid gemaakt diende te worden tussen de dorpen: 'Gèên béter land, dan t Nfeuweland!' Het kwam er bijna strijdlustig uit, tegenspraak was onmoge lijk: Nieuwland, in de zeven tiende eeuw ontstaan als pol der voor Middelburg, was het centrum van de wereld. Aan dat aparte ontstaan en aan het feit dat de polder voor namelijk met Zuid-Bevelan ders werd bevolkt, ontlenen de Nieuw- en Sint-Jooslanders het idee dat ze geen Walche- renaars zijn. Wat dan wel? Nieuwlanders dus. In het Nieuwlands dialect is die afkomst in elk geval terug te vinden in de uitspraak van de lange oo: een Nieuwlander zegt ööge voor ooge en köö- pen waar een Walcherenaar van de dorpen 'koope' zegt. Net als op Zuid-Beveland spreekt men op Nieuwland van jonk en donker in plaats van joeng (jong) en doenker. Je hoort er Zuid-Bevelands aandoende woorden zoals 'vlekens' (met een extra s, vleugels) en 'eine' (schutting). Dit jaar kwamen twee boekjes uit in het Nieuwlands dialect. De nu tachtigjarige Wim Joos- se, in 1941 naar Rotterdam verhuisd, schreef ze na zijn pensionering en gaf ze in eigen beheer uit. 'Wolken, waeter, wind' en 'Uutheleze psalmen' bevatten samen de vertaling van 24 psalmen. De boekjes tellen allebei zo'n der tig bladzijden en kunnen via mij besteld worden (020/6911312 of 01189/2574). Uit psalm 113 komt het vol gende citaat: Wien is as den Ere, onze Hod, die zit in de 'oohte, die zicht eit in de laohte in den 'emel en op aerde, die doet opstae uut et stof de sloeber, uut de assiepit verheft de aeremzielige. Jan Zwemer Wederom zo 'n aanbieding van MontH waarvoor u geen aanslag hoeft te doen op uw spaarrekening. Want de prijs van deze bank is écht mini-minimaal! Dus gewoon lekker doorsparen én tegelijkertijd profiteren van deze rundleren topper! Met Montèl kan 't. Mooi ~Voor Maar .2 l/2+2-zits .1695,- in diverse kleuren leverbaar. Uw gratis Montèt-caiakgus boordevol exclusief en betaalbaar litkamfort ligt blaar. Even bellen en u krijgt 'm snel in Je bus. zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21 00 uur. (let op: zondags gesloten). Tel. 01155 - 62010. Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping. START NIEUWE CURSUS. BEL: 01100-20176 01180-38370 01110-15425 i*. GOES MIDDELBURG ZIERIKZEE MIDDELHARNIS

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1