Joosse: zestig jaar maatwerk in meubelen Geen Jauw Jauw maar Zjoe Zjoe Nostalgisch weekend bij Stoomtrein Goes-Borsele Paars, groen en geel De perfectionist Modeshow De Ruyterfeesten: kleding met prijskaartje Knaksmobiel in Koudekerke Hij is - zoals hij het zelf zegt - gebo ren tussen de lijm en de houtkrullen, opgegroeid op de tafel van de stof feerder en als schooljongen hielp hij zijn vader al in de winkel. Sinds zeven jaar wordt hij zelf - tot zijn grote genoegen - bijgestaan door zoon Joost. Willem Joosse viert de hele maand september het zestigja rig bestaan van zijn familiebedrijf: Joosse Interieurs in Arnemuiden. Het geheim achter het succes: liefde voor het vak. FOTO VAN DIA BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN STRESSHAZOLOGIE (2) PSYCHOCONSULT Het verhaal voor de Vlissingse wintermo de is gevangen in een gemeenschappelijk thema: landleven met een flinke dosis Engel se en Schotse invloe den. Een scala aan kwaliteitsstoffen die qua kleur en uiterlijk zo uit de verhalen van Sherlock Holmes en Sir Walter Scott gestapt zijn. 'Stofjes voelen' en ruig en teer combineren gaat ons de komende winter bezig houden. Het weekeinde van 10 en 11 september staat bij de Stoomtrein Goes-Borsele in het teken van het vervoer van vroeger. Twee SGB-stoomtreinen rij den op beide dagen een uurdienst tussen Goes en 's-Gravenpol- der. Woensdag 31 augustus 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Het vernieuwde aanzicht van Joosse Interieurs. Joosse Interieurs was zestig jaar geleden niet meer dan een schuurtje, waar vader Joosse voor de beter gesitueerde Mid delburgers een kastje of een tafel fabriceerde. De zaken gin gen zo goed dat opa Joosse voor zijn zoon een kolenpak- huis kocht, waarin de jonge meubelmaker, al zeer snel samen met zijn broer, de zaken voortzette en uitbreidde. In 1970 - zoon Willem had inmid dels de zaak overgenomen - werd een boerderij in de Arne- muidense Langstraat gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw en nog geen KLAAR IN 1 MINUUT! FOTO VAN FOTO m tot Toox FOTO DIRECT VAN VOORWERP(EN) ■Notrvot" t lUUI.VT.'l I FOTO VERSCHOORE Middelburg, Lange Geere 28 01180-34225 Goes, Grote Markt 7 01100-16159 zeven jaar later werd een etage op de winkel gezet. De hele ontwikkeling van het pakhuis tot het huidige pand is in de maand september te zien in de al weer vernieuwde win kel van Joosse. Nog veel oude rekeningen, werkkaarten, een blauwdruk van het pakhuis en foto's van de afgelopen zestig jaar zijn bewaard gebleven en worden in de etalages ten toongesteld. In de zaak staat een oude werkbank en ligt het gereedschap en het oude lijm- potje waar ook Willem nog mee heeft gewerkt. Daarnaast richt Joosse het meest in het oog springende deel van zijn etalage in als een kamertje zoals dat in 1934 in Arnemui den te vinden zou zijn geweest - compleet met poppen in kle derdracht en een bedstede. Joosse Interieurs anno nu ver koopt 'hedendaags klassiek aan de middenklasse en hoger'. Veel van zijn artikelen duidt hij aan als het 'antiek van morgen": „Ook geschikt voor het interieur met centrale ver warming." Hij wil niet de modernste en niet de goed koopste zijn, maar wel de bes te. Een belangrijk streven is dat naar exclusiviteit. Verder is Joosse zoals hij zelf zegt 'sterk in de adviessfeer'. „In de loop der jaren hebben we een ver trouwen opgebouwd. Mensen komen bij je met een pro bleem. Wij gaan dan vaak bij de mensen thuis kijken, we tekenen interieurs en kunnen ook adviezen geven over de bouwwijze. Wat ik heb geleerd in de praktijk en door cursus sen, heeft Joost geleerd op de mts - richting binnenhuisarchi tectuur." Wat helpt is een enorm assortiment in meubel en gordijnstoffen en in vloer en wandbedekking. „Wij zijn gespecialiseerd in de breed te," zegt Joosse. Een eigen atelier en een stoffeerderij maken ten slotte van elk gewenst interieur-onderdeel 'maatwerk, geen confectie'. Een bank kan iets breder of juist smaller, een schuifwand kan worden gestoffeerd, in een zelf ontworpen karpet kan een detail van de gordijnstof wor den verwerkt en met een plooi tje, kwastje of een band kan een gordijn zo worden gedra peerd zoals dat in interieurtijd schriften wordt voorgesteld. „Het is eigenlijk te veel om allemaal te vertellen," zegt Joosse na een rondgang in vliegende vaart door zijn fami liebedrijf. Daarom heeft hij besloten de maand september open huis te houden waarbij 'alle Zeeu wen' zijn uitgenodigd een kijk je te komen nemen. „Ik zou ze eventueel ook wel iets willen verkopen, maar als ze in elk geval maar eens komen kij ken," zegt Joosse. Om het publiek naar zijn winkel te lok ken geeft Joosse in september zijn klanten onder meer een jubileumcheque en een sma kelijke attentie bij hun aan koop. Het was een hele bevalling, maar na veel gekreun en gesteun lukte het formateur Wim Kok dan toch; de geboorte van een paars kabinet! Vertederd keek Hans van Mierlo - de nieuwe minister van buitenlandse zaken - naar zijn troetelkindje en fluisterde nauwe lijks hoorbaar met zachte stem: „Wat is ze mooi..!" Elco Brinkman dacht er het zijne over. door drs. R.J.C. Schieman De gedoodverfde opvolger van Lubbers ergerde zich bij het zien van al dat paars geluk, groen en geel. Hij moest dan ook, onder grote druk van het CDA-partijbestuur, de politieke arena vroegtijdig verlaten. Met de paarse bevalling is een unieke perio de in de politieke vaderlandse geschiedenis aangebroken: nog nooit eerder werd het CDA verwezen naar het comfortabel pluche der oppositiebankjes. Een aparte gewaarwording voor een partij die altijd gewend is geweest regeringsverantwoordelijkheid te dragen. Het paarse experiment kwam zoals gezegd niet zonder slag of stoot tot stand. De eerste poging van paars strandde bij VVD-fractie- voorzitter Bolkenstein. Hij gaf op het aller laatste moment de pijp aan Maarten. De bezuinigingen gingen Bolkenstein niet ver genoeg. Ook de manier waarop aan de bezui nigingen invulling werd gegeven kon hem niet bekoren. Kok was niet bereid het mes te zetten in de 'sociale zekerheid'; dat kon hij moeilijk verkopen richting achterban. Toch moet Kok weten dat de 'sociale zekerheid' in zijn huidige omvang en in tijden van vergrij zing en werkloosheid, weinig meer is dan een zeepbel die op uitspatten staat; hoe min der mensen er werken, hoe minder mensen aan de instandhouding ervan kunnen bijdra gen. Toch stroopte hij als minister van finan ciën de pot 'sociale voorzieningen' haast tot op de bodem leeg; een luttel bedrag van 700 miljoen gulden liet hij achter. Nu zitten wij met de gebakken peren. Een gulden kun je doorgaans maar één keer uitgeven, ook al denken ze bij de overheid daar klaarblijkelijk anders over! Enfin, Hare Majesteit de Koningin bedankte informateur Tjeenk Willink voor de inzet en gaf aan de ontstane patstelling - CDA zag een centrum-links kabinet niet zitten en D66 een centrum-rechts kabinet niet - een meesterlij ke draai door onderhandelaar Kok te benoe men tot formateur. Met deze pet op werd Kok min of meer gedwongen te werken aan een ingrijpend programma dat genoegdoening kon vinden bij tenminste drie van de vier par tijen. In deze formatieperiode lukte het Kok alsnog handjes en voetjes te geven aan een paarse coalitie. Kok wist de drie partijen na lang touwtrekken op één lijn te krijgen: een grootse prestatie gezien de uiteenlopende opvattingen op sociaal-economisch gebied. Het paarse kabinet is inmiddels gevormd. Een kabinet met verrassende namen en nieu we gezichten. Vorige week kwamen ze voor het eerst bijeen. Tijd om aan elkaar te wen nen hebben ze niet, want Prinsjesdag - de derde dinsdag van september - staat voor de deur. Dan moet het beleid op papier staan. Tevens moet dan de financiële begroting opgesteld zijn, een klus voor rekenmeester Zalm. Het bedrijfsleven wacht gespannen het beleid van het nieuwe kabinet af. De politiek kan immers van grote invloed zijn op de ont wikkeling van de winstgevendheid van ondernemingen. Zo kan een accijnsverho ging van een stuiver op een liter benzine veel transportbedrijven de das omdoen. Ook kan een regering via allerlei ambtelijke instanties het leven van veel ondernemers zuur maken. Ondernemen wordt steeds moeilijker als gevolg van stringente wet- en regelgeving. De ondernemingsvrijheid neemt als gevolg van verregaande bemoeienissen van de kant van de overheid sterk af. Veel groeperingen in de samenleving kijken vooralsnog de kat uit de boom. De aangekondigde bezuinigin gen zullen de druk op het kabinet echter ontegenzeggelijk doen toenemen. Dan zal paars pas echt geconfronteerd worden met de naweeën van een pijnlijke bevalling! „Wat fluit er nou weer zo", is het commentaar van een van de vele kindertjes op de iets te scherp afgestelde beveiligingssluis van Jou Jou Baby- en Kindermode en Schoenen in de Segeers- straat in Middelburg. Een ratjetoe aan buggies vulde tijdens de opening de rui me winkel van Nicole Bliek, die na vier jaar plan nenmakerij nu haar eigen kinderdomein heeft. „Het idee van Jou Jou ('jouer' is Frans voor spelen) is eigen lijk uit noodzaak geboren", zegt Nicole Bliek. „Ik heb zelf twee kinderen en kocht voor hen vaak kleding in België, omdat hier in Zeeland nog niet zo'n uitgebreide markt was voor de meer exclusieve kin derkleding." Buiten een goede en eigentijds gesorteerde zaak moest er vooral ruimte zijn voor de kleintjes. „Met blèren de kinderen schoenen en kle ren passen in te kleine winkel tjes kende ik maar al te goed!", verklaart Nicole Bliek. Het decor van Jou Jou bestaat uit Eftelinghuisjes in pasteltin ten. Ouders kunnen hun hart ophalen aan de modieuze kin derkleding en -schoenen, ter wijl de kleintjes al rozijnen etend hun intrek nemen in het speciaal voor hun ingerichte speelhuisje. Peter Bliek, die zijn vrouw ondersteunt bij de inkoop en het management, verklaart dat het een hele toer was om alles op tijd in huis te hebben. „Ik heb onlangs nog drie uur in Roosendaal op een vrachtwa gen staan wachten. Het han deldrijven met buitenlandse fabrikanten loopt beduidend anders dan we hier gewend zijn. Net als je denkt alles rond te hebben gaan ze in Italië massaal op vakantie, dat schiet niet echt op." Nicole Bliek heeft haar collec ties op de Parijse kinderbeurs bij elkaar gezocht. Met het oog op de nieuwe wintertendensen zijn er warme, mooie en com fortabele collecties ingekocht. Van het merk Miniature veel rood-wit combinaties in gewatteerde broeken met bloesjes met vrolijke randjes en applicaties. Voor dromenland een speciaal nachtthema waar trollen en elfjes pap van lusten. Voor de oudere kleuters is er Jeudi- Après-Midi met veel grijstinten in ruiten, strepen en noppen. Jacks met tekst en stoere spij kerbroeken en -shirts in combi natie met dekenjasjes en flee- cesweaters in het Back to Basic-thema. Onweerstaanbare kleren voor eigenwijze kinderen van nul tot tien jaar. „Boven die leeftijd willen de klantjes onze winkel echt niet meer binnen, dan zijn we ineens te kinderachtig", zegt een goedlachse Peter Bliek. 'Jou Jou in Middelburg. De Knaksmobiel van Unox staat zaterdag 17 september op de Albert Heijn-jaarmarkt in Koudekerke. Deze rijdende knakworst van bijna acht meter lang en vier meter hoog is uniek in zijn soort. Nooit eerder heeft een dergelijk uit gedoste vierwieler op de Euro pese wegen rondgereden. Bovendien kan de Knaksmo biel worden omgebouwd tot een originele kinderattractie. Samen met het Knaksspeel- kussen en het Knaksblik vormt het mobiel een verplaatsbare kinderspeeltuin die de komen de maanden een toernee maakt langs tal van evene menten. De bouw van de Knaksmobiel heeft ruim vijf maanden in beslag genomen. De polyester carrosserie is geheel met de hand gemaakt en steunt op het chassis van een ambulance. Als extra accessoires bevat het mobiel een ingebouwde speel- tunnel, een kruipnet en een uit klapbare glijbaan. Het Knaksspringkussen is gemaakt van geplastificeerd zeildoek en is opgebouwd uit reusachtige knakworstjes en fantasievormen. Het Knaksblik is een uitgifte- kraampje in de vorm van een blikje Knaks. Met de kinder speeltuin wil Unox inhaken op de belevingswereld van de grootste gebruikersgroep van Knaks: kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar. De Knaksmobiel. Positief - De Spirituele Akade- mie Brahma Kumaris uit Rotter dam verzorgt dinsdag 6 septem ber om 19 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg een lezing over positief denken. Vol gens de Akademie is een positie ve instelling noodzakelijk om geestelijk te kunnen ontspan nen. Positief denken is volgens de Akademie een anti-stress methode waar ook het lichaam baat bij heeft en een constructie ve manier van het in leven staan. Het is volgens de Akademie een geestelijke houding die proble men verandert in uitdagingen en die het mogelijk maakt een posi tieve steun voor anderen te zijn. Het eerste type stresshaas dat we zullen behandelen, wordt gekenmerkt door zijn fanatiek perfectionistische instelling. Voortdurend is hij erop uit, om elke onvol komenheid in zijn doen en laten te voorko men. Hij handelt op basis van de opvatting dat hij geen enkele fout mag maken. Letterlijk alles stelt hij in het werk om deze te voorkomen. De bovenmenselijke eis die hij daarmee stelt, jaagt hem op bij al zijn doen en laten. Steeds doet hij zo goed mogelijk zijn best. Want: 'Wat je doet, moet goed zijn!' en 'Fouten zijn een blijk van onvermogen' vindt hij. Drs. Henk C.M. Hermans Een perfectionistische instelling moeten we niet gelijkstellen met een gezonde dosis eer zucht of ambitie. Ambitie spoort ons aan tot betere prestaties, zonder dat de spanning daarbij te hoog oploopt. Bij perfectionisme loopt deze spanning zo hoog op, dat ze juist blokkeert. Perfectionisten presteren daardoor vaak onder hun kunnen. Als ze zichzelf zou den toestaan om fouten te maken, zouden ze minder gestresst zijn en ook nog beter func tioneren. Waarom blijven perfectionisten dan toch vasthouden aan hun genadeloze, irreële eis? Dat heeft alles te maken met eigenwaarde. Perfectionisten hebben over het algemeen de filosofie, dat hun eigenwaarde wordt bepaald door hun prestaties. We kunnen dit de 'Doen-Hebben-Zijn-filosofie' noemen. Ze moeten goed presteren (Doen), om daardoor waardering te krijgen (Hebben), waardoor ze waardevol zijn (Zijn). Een perfectionistische manager moet voor zichzelf uitzonderlijk hoog presteren, om daarmee de erkenning van zijn collega's (en het dikke salaris) te krij gen, zodat hij zichzelf kan waarderen. Hetzelfde geldt voor de perfectionistische huisvrouw; ook zij moet thuis alles op rolle tjes laten lopen (Doen), om een opgeruimd huis en tevreden gezinsleden te hebben (Hebben), om vervolgens een gevoel van eigenwaarde te verdienen (Zijn). Perfectionistische stresshazen plaatsen zich zelf daarmee in een achterstandssituatie. Zij moeten immers nog verdienen wat emotio neel gezonde mensen al hebben, namelijk een 'Zijn-Doen-Hebben-filosofie': omdat ze zichzelf als waardevol beschouwen (Zijn), hebben ze het recht om dingen te doen (Doen), waar ze vervolgens de vruchten van kunnen plukken (Hebben). Perfectionisten beperken de stress gewoon lijk niet tot henzelf. Ook de omgeving (colle ga's, gezinsleden) mag daar vaak in meede len. Hij kan zijn perfectionisme namelijk ook op hen richten. Een perfectionistische baas kan zijn medewerkers terroriseren met de bovenmenselijke eisen die hij stelt. Hij heeft enkel oog voor hun tekortkomingen. Goede prestaties worden nooit genoemd, en er is uitsluitend aandacht voor falen. Perfectionistische ouders kunnen de ver wachtingen ten opzichte van hun kinderen zo hoog opschroeven, dat deze daar nooit aan kunnen voldoen. Hun starre eisen kunnen de bodem leggen voor minderwaardigheidsge voelens of faalangst. Perfectionisten kunnen hun leven veraange namen, door af te stappen van het idee geen fouten te mogen maken. Ze kunnen dit irreë le idee vervangen door een gezondere denk wijze. Een denkwijze waarin plaats is voor gedachten als „Elk mens maakt fouten" „Ik heb het recht om fouten te maken" en „Van fouten kun je leren". Persoonlijk word ik altijd zeer getroffen door de volgende anec dote over de uitvinder Thomas Edison. Aan zijn uitvinding van de gloeilampen gingen duizenden vruchteloze experimenten vooraf. Een journalist vroeg hem, of hij bij die dui zenden mislukkingen niet moedeloos raakte. Edison keek hem aan, en antwoordde daar op: „Moedeloos, waarom zou ik? Ik weet één manier waarop je een gloeilamp kunt maken, en wel duizend manieren waarop het niet moet". Beeld van de modeshow tijdens de De Ruyterfeesten. De modehuizen Bobbe, Zijnen, Mabélis, Wallstreet Fashion en Patachou presenteerden een greep uit hun collectie die dat landelijke beeld vertegen woordigen. Tweed, lamswol, Tartanruit, ribcord, plaidstof met franje, visgraatweving, grove reliëfbreisels in dikke garens, ingebreide en opge- maasde motieven, nepbont en lammy. Al deze stoffen en garens vinden we terug in een belijning die niet veel veran derd is sinds de vorige winter. Het sluike silhouet: lang, strak ke rok of jurk en rechte stretch broek, daarover een lang mouwloos vest in dezelfde kleur of lange blouse met kort gilet dat de stof en belijning iets breekt. Naast dit uit de jaren zeventig afkomstige 'lijzige' silhouet een oversized en ruimvallende belijning. Opvallend tijdens de presentatie waren truien in A- lijn van Mabélis en Wallstreet Fashion; een in reliëfsteek gebreide vorm die bijna buitenom het lichaam beweegt als een hoepel. De nepbontmantels van mode huis Bobbe in wit en donker bruin refereerden naar die zelf de A-lijn: zeer behaaglijk in dragen en in combinatie met bontmuts bijna Haute Couture- stijl. Colberts zijn niet meer zo over sized als voorheen. De vorm en modellering zijn terugge bracht naar recht langs het lichaam en voorzien van een rij knopen en kleine reverskraag. Voor de dames zijn de jasjes kittig, kort en getailleerd. Naast het rijke stoffenpalet is de detaillering zeer opvallend: bontgarnering rond capuchon en kraag, grote blinkende kno pen, zakken met kleppen, ritjes of opgestikt met stolpplooi, grote kragen op blouses, ruim vallende col op truien en shirts, aparte knoopsgatinzet afgebiesd met keperband en zichtbare coupenaadverwer- king door het weglaten van voering. De kleuren in dit thema zijn overwegend olijfgroen, indig oblauw, ecru en grijstinten, bordeauxrood en chocolade bruin. De casuallook van Hoezoo? heeft door het natuurlijke stof gebruik een grote kwaliteitsuit- straling. Truien zowel grofge- breid als met een open uiterlijk in bouclé en chenille. De jacks (eindelijk een vrolijke oranje kleur) van katoen met rubber- coating. Feest- en representa tieve kleding getoond door Bubbles blijft het soepele en tere stofgebruik houden. De feestkleding van Tess-design, getoond door Confetti, is wat extremer. Zwart, wit en sexy met palletten, veters, openge- vlochten mouwdelen en fran jes. Nachtkleding van Derwig- Terken is vooral een unisex- verhaal: voor hem en voor haar pyama's in satijn of tricot met bijpassende body's en kamerjassen voorzien van klassiek bloemmotief of grap pig pinguindessin. De kindermode geshowd door 't Gabbertje was stoer, grappig en speelvriendelijk: leggings in paardrijstijl, houthakkershemd met fleecesweater of -gilet, rui me jurkjes in kleine motiefjes of ruitdessin van zachte flanel en stevige corduroy broeken onder een rubbercoated katoe nen jack. Aan de voeten schoe nen van Pompidoe, die voor deze outfit hetzelfde stevige, stoere imago hadden. Naturel- kleuren maar ook felrood in lakleer. De modeshow tijdens de De Ruterfeesten was geen spekta kel. De kleding (geshowd door modellen van Aliènne's Pro motie Team) gaf daarentegen een aardig beeld - zij het iets te eenzijdig belicht - van de komende wintermode. Daarbij kreeg de presentatie van een aantal kledingstukken een mis plaatst ludiek karakter door de nadrukkelijke aanwezigheid van loshangende labels en inktpatronen. Aanleiding voor het nostal gisch weekeinde is de landelij ke Open Monumentendag en de afsluiting van het seizoen. Daarna gaan de locomotieven in het vet en zal het karakteris tieke gefluit van de stoomloco motieven tot volgend seizoen niet meer te horen zijn. Nor maal wordt met één locomo tief gereden maar omdat er tij dens het 'weekend van het ver voer van vroeger' een uur- dienst gereden zal worden, zullen twee locomotieven wor den ingezet: de locomotief nummer 3 Bison en de num mer 4 Ing. H.F.Enter. Beide 'trekpaarden' hebben in vroe ger tijden dienst gedaan als rangeertreinen in de kolenmij nen en zijn in 1973 door de SGB aangeschaft. Een extra attractie zijn de twee stoomwalsen, de Blakewell en de Krab, die vroeger werden gebruikt bij het asfalteren van wegen. Er wordt verder een stoomtractor uit Leeds (Enge land) verwacht. Zeer bijzonder noemt de organisatie de aan wezigheid van de stoombrand- spuit Vecht. Deze machine die in 1884 werd gebouwd en in Amsterdam dienst heeft gedaan, is voorzien van een waterpijpketel die met gepo lijst koper is bekleed. De oude brandspuit zal enkele demon straties geven. De lijn Goes-'s-Gravenpolder wordt aangevuld met een bus dienst die van het station in 's-Gravenpolder drie plaatsen op Zuid-Beveland zal aandoen. Deze bussen rijden na aan komst van de eerste trein elke twintig minuten. Stopplaatsen op de route zijn de Schaaps kooi bij Nisse, Hoedekenskerke - voor een bezoek aan het win kelmuseum 't Wienkeltje van Wullempje - en Kwadendam- me, waar de Fuchsiatuin Ber kenhof bezocht kan worden en door het natuurgebied van de Zwaakse Weel gewandeld kan worden. Deze busdienst zal worden onderhouden door drie historische bussen: een De Stoomtrein Goes-Borsele. Crossley, een Twin Coach uit 1948 en een echte Engelse dubbeldekker. Verder zal er voor de kinderen een modelspoorlijn zijn. Ook worden beide dagen old-timer auto's verwacht en zal er een materieelshow zijn. Er wordt een hobbymarkt georgani seerd voor modelbouwers en een stand met boeken, infor matie en souvenirs. De mani festatie zal op beide dagen om 10.30 beginnen en duren tot ongeveer 18 uur.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15