Investeer in de toekomst, leer een technisch vak Verhuizing Vrouw en Werk De sloot: gedeelde zorg /W Volg eens een cursus bij thuiszorg Walcheren Ml KV: kunst, leren en waarderen vrouwd Werk §j£j uuaterschap uualcheren Wie een technisch vak heeft geleerd kan reke nen op een baan in de toekomst. Immers, de economie trekt (weer) aan en dat betekent arbeidsplaatsen. Bovendien blijkt nu al op de arbeidsmarkt een gebrek aan tech nisch geschoolde vak mensen. Assistent onder houdsvakvrouw Procesoperator A Investeer in jezelf Thuiszorg Walcheren organiseert regelmatig diverse cursussen of thema-bijeenkomsten op het gebied van gezondheid en ziekte. De bekendste van deze cursussen is ongetwij feld zwangerschaps- gymnastiek. Jaarlijks volgen zo'n zes- tot zevenhonderd vrou wen op Walcheren deze cursus om zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de beval ling. Beter slapen Dementie Training bij onge wild urineverlies MIKV staat voor Mid delburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. In één van de straatjes van de Kuiperspoort die de Dam met de Rouaanse Kaai ver bindt, bevindt zich het MIKV. Het instituut is gespecialiseerd in cur sussen op creatief gebied: tekenen, schil deren, kunstbeschou wing, beeldhouwen, fotograferen, weven, keramiek, jeugdate liers en dans. Nieuw is creatief schrijven. Vrouw en Werk is ver huisd vanuit de Nieuwstraat in Middel burg naar het arbeids bureau, St. Sebasti- aanstraat 12 te Middel burg. Met ingang van 15 augustus is Vrouw en Werk daar bereik baar van 09.00-13.00 uur, telefoon 01180- 83400. Een zieke thuis verzorgen Opvoeden, het valt niet altijd mee Een sloot is voor veel mensen zo'n vanzelf sprekend onderdeel van het landschap, dat misschien wel eens vergeten wordt dat sloten van vitaal belang zijn voor de waterhuishouding en om die reden onder houd nodig hebben. Sloten hebben vele functies: ze voeren water af van akker- en weidegronden, zodat deze goed te bewer ken zijn en de gewas sen er goed gedijen. Maar ook in bebouwde gebieden spelen slo ten een belangrijke rol in de af- en ontwate ring. Twee soorten onderhoud Zeven meter Thuiszorg Walcheren 14 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 31 augustus 1994 oorlicl it Een vrouwelijke procesoperator. (Foto José Doens) De Janneke Dierx-school heeft daarom voor vrouwen zonder werk die weer aan de slag wil len in samenwerking met het Centrum Vakopleidingen tech nische opleidingen opgezet. Het zijn onder meer assistent onderhoudsvakvrouw en pro cesoperator. Beide opleidin gen doen we hier in kort bestek uit de doeken. Het spreekt voor zich dat u altijd meer informatie kunt krijgen bij de Janneke Dierxschool in Middelburg. Een assistent onderhoudsvak vrouw kan na haar opleiding in dienst komen van bijvoorbeeld een woningbouwcorporatie, een gemeentelijk woning bouwbedrijf, bij een recreatie ondernemer of bij een aanne mer. Ook het beroep van con ciërge is na zo'n opleiding mogelijk. Het werk is zeer afwisselend en vraagt een brede kennis en u leert werken met allerlei technieken. Naast theoretische vakken als wis- en natuurkun de en tekenen en tekeningen lezen leert u timmeren metse len, stucadoren, schilderen, electro- en installatietechniek. De opleiding begint half sep tember en duurt anderhalf jaar. Halverwege de opleiding vindt er een praktijkverkenning plaats. Na het behalen van een voldoende voor de verschillen de vakken krijgt u een Janneke Dierxschool-certificaat. Daar naast wordt gekeken welke landelijke certificaten u kunt halen. Herintredende vrouwen van achttien jaar of ouder kun nen deelnemen aan deze opleiding met een interessant toekomstperspectief. Als voor opleiding wordt LBO/MAVO geadviseerd. Een procesoperator is een vrouw of man die chemische processen bewaakt en machi nes, reactoren en allerlei ande re apparaten bedient. Als er in de chemische fabriek iets dreigt mis te gaan, dan is de procesoperator de juiste per soon die ingrijpt. Het proces verloopt volgens regels. Dage lijks moeten routinewerkzaam heden worden uitgevoerd, maar er is ook ruimte voor cre atief meedenken aan oplossin gen voor storingen. Wis- en natuurkunde, schei kunde, procesbeheersing, materialenkennis, tekening lezen zijn vakken die onder meer worden gedoceerd. De cursus duurt een jaar en u gaat drie dagen per week naar school. Ook deze opleiding begint in september en wordt afgerond met twee tentamens waarna u het landelijke VAPRO-theorie certificaat ont vangt. Na het thgeorie en prak tijkdeel wordt een werkerva ringsplaats voor u gezocht, en dat betekent werken in ploe gendienst. Gemakshalve wordt er nog wel eens vanuit gegaan dat de techniek niet geschikt is voor vrouwen. Het zou mannen werk zijn, luidt het vooroor deel. De ervaringen totnutoe leren evenwel dat vrouwen het uit stekend doen in die zoge naamde mannenwereld. Ze hoeven echt niet op hun tenen te lopen om de mannen bij te houden. De ervaring leert vooral dat ze geaccepteerd worden om hun kennis en kun de van het vak dat ze hebben geleerd. Werken in de metaal is bijvoor beeld helemaal niet meer zo vies als pakweg tien jaar gele den. En zwaar? Dat is het voor mannen ook. Bovendien zijn er allerlei hulpmiddelen ontwik keld die het werk verlichten. Een ander positief punt is dat vrouwen een andere cultuur meenemen naar de werk plaats. Om een voorbeeld te noemen: vrouwen praten mak kelijker over hun thuissituatie dan mannen. En zo buigt een gesprek tijdens bijvoorbeeld een pauze zich in een andere richting dan de mannen gewend waren. Uit onderzoek blijkt dat ook de mannen dat positief vinden. Overigens is het verstandig om een technisch vak te leren. Want de economie lijkt beter te worden waardoor meer arbeidsplaatsen vrij komen. Vooral voor vaklieden is er meer werk in de toekomst, zo blijkt uit de nieuwsberichten. De Janneke Dierxschool ziet dat ook en adviseert herintre dende vrouwen dan ook om te investeren in de toekomst en (vooral) een technische oplei ding te gaan volgen. Het is overigens een van de doelstel lingen van het opleidingsinsti tuut voor herintredende vrou wen om alleen daar in te scho len waar met grote zekerheid van kan worden gezegd dat er kans is op een baan. Ook oudere herintredende vrouwen maken een kans op een baan. Om een voorbeeld te noemen: na de afronding van de opleiding procesopera tor, kreeg de oudste deelne mer, een 46-jarige, als eerste een baan in volcontinudienst. Het inkomen van een proces operator is overigens uitste kend en bedraagt ongeveer het dubbele van een bijstands uitkering. Er wordt dan wel gewerkt in volcontinudienst. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Leny van de Heuvel, 01180-25318. van 14.00-16.00 uur (6 bijeen komsten). Maar Thuiszorg Walcheren heeft meer cursussen. Hieron der wordt het aanbod voor het najaar van 1994 op een rij gezet. Bij elke cursus wordt vermeld in welke plaats en wanneer de cursus start. Ook het totale aantal bijeenkom sten staat erbij. Zeker tien procent van de Nederlandse bevolking heeft slaapproblemen. Misschien heeft u er ook last van: moeilijk inslapen, 's nachts wakker worden en lang liggen pieke ren, niet meer kunnen inslapen enz. De cursus "Beter slapen" helpt u op een gezonde manier van uw slaapproblemen af. Start: 3 oktober in Middelburg van 19.30-21.30 uur (9 bijeen komsten). Is dementie te genezen? Hoe kan ik het beste omgaan met mijn demente man of moeder? Hoe is de zorg vol te houden? Deze en andere vragen komen aan de orde in een serie van drie thema-bijeenkomsten. De bijeenkomsten zijn bestemd voor partners, familieleden en verzorgers van een demente rende. Start: 6 oktober in Kou- dekerke van 14.00-16.00 uur (3 bijeenkomsten). Veel vrouwen hebben last van ongewild urineverlies, bijvoor beeld tijdens een lachbui of tij dens het sporten. Vooral na een bevalling komt deze klacht vaak voor. Het is mogelijk om licht tot matig urineverlies te verhelpen of te beperken door middel van oefeningen. Die oefeningen zijn erop gericht om de conditie van de bekken- bodemspieren en de sluitspier van de urinebuis te verbete ren. Daarnaast wordt onder andere informatie gegeven over mogelijke oorzaken van incon tinentie, leefgewoonten, voe ding en incontinentiemateria- len. De training is alleen bestemd voor vrouwen. Voor afgaand aan de cursus is er een informatie-avond die vrij blijvend kan worden bezocht. De cursus start op 20 septem ber in Middelburg. Informatie avond: dinsdag 6 september om 19.30 uur in Middelburg, kantoor Breestraat 15 (ingang achterzijde via Lazarijstraat). De docenten zijn kunstenaars die via een pedagogisch/didac tische scholing een lesbe voegdheid hebben. Het insti tuut is landelijk erkend. Naast de cursussen worden er kunst reizen, excursies, lezingen en tentoonstellingen georgani seerd. Er zijn korte en jaarcur sussen voor absolute begin ners, maar ook voor gevorder den en vergevorderden. Het MIKV gebouw heeft een speciale ruimte voor: a. teke nen en schilderen, b. boetse ren/beeldhouwen, potten- draaien en keramiek, c. jeugd, d. fotografie met doka en e. textiel. De beide danszalen bevinden zich in een aparte ruimte. Op de open dagen: donderdag 1 september van 18.30-21.00 uur en zaterdag 3 september van 10.00-13.00 uur kunt u alle docenten spreken en voor een cursus inschrijven. Tussen 9.00 en 12.00 uur kunt u van maandag t/m donderdag voor meer informatie terecht op Kuiperpoort 18 of telefoon nummer 01180-34711. Foto's Anda van Riet De spreekuren zijn in het arbeidsbureau in Middelburg en in het arbeidsbureau in Vlis- singen. De spreekuur-tijden met ingang van 1 september Middelburg:#eerste en derde donderdag van de maand 13.30-16.30 uur. Vlissingen: iedere donderdagmorgen 09.30-12.00 uur. Afspraken voor deze spreekuren kunnen worden gemaakt via de telefo niste van het arbeidsbureau of via de consulent Vrouw en Werk. De oriëntatiecursus in Middel burg voor vrouwen die hun eigen mogelijkheden op de arbeidsmarkt willen onderzoe ken begint op donderdag 8 september. Deze zal plaats vin den in het Henriette van de Meyhuis, Nieuwstraat 47 te Middelburg. In Vlissingen start er dinsdag 13 september een oriëntatie cursus. Deze zal plaats vinden in het arbeidsbureau. Spuistraat 22-26 te Vlissingen. Voor beide cursussen is aan melding nog mogelijk. Dit kan telefonisch van 09.00-13.00 uur bij Vrouw en Werk, 01180- 83400. De consulenten van Vrouw en Werk bieden begeleiding aan vrouwen die hun mogelijkhe den op de arbeidsmarkt willen onderzoeken. Vrouwen krijgen ondersteuning bij het maken van een individueel stappen plan. Vrouwen worden gehol pen bij het maken van een beroepskeuze en het vinden van een passende opleiding. Ook wordt er gekeken of wer ken of leren te combineren is met de zorg voor het gezin. Een niet goed onderhouden sloot: begroeiing stremt de doorgang van het water. Een sloot na het klein onderhoud: het water kan vrijuit stromen. In zes bijeenkomsten kunt u leren hoe u een zieke thuis zo goed mogelijk kunt verzorgen. Aandacht wordt onder andere besteed aan inrichting van de ziekenkamer, tillen, medicij nen, verbandmiddelen en ver zorging van de patiënt. Start: 21 september in Koudekerke Cursus voor ouders van peu ters over veel voorkomende opvoedingsvragen zoals zin delijkheid, belonen en straffen, angst, agressie enz. Start: 3 oktober in Middelburg van 19.30-21.30 uur (7 bijeenkom sten) Start: 24 oktober in Kou dekerke van 19.30-21.30 uur (7 bijeenkomsten) Zwangerschapsgym wordt doorlopend op diverse plaat sen in Walcheren georgani seerd. Alle cursussen worden geleid door docenten die spe ciaal geschoold zijn om deze cursussen te geven. Per cursus kunnen minimaal acht, maxi maal twaalf personen deelne men. Informatie en aanmelding: U kunt vrijblijvend een informatiefolder aanvragen over de cursussen of tele fonisch inlichtingen inwin nen bij Thuiszorg Walche ren, telefoon 01180-84000. Ook aanmelding vindt plaats via dit nummer. Op het platteland functioneren sloten ook als perceelafschei ding en vaak ook als drink plaats voor vee. En tenslotte heeft de sloot een belangrijke natuurwaarde vanwege de flo ra en fauna in en naast het water. Reden genoeg dus om hier eens stil te staan bij de Walcherse sloten en hun onderhoud. Om bij het beheren van opper vlaktewater zicht te houden op de ongeveer tweeduizend kilo meter aan sloten (of waterlo pen) op Walcheren, hanteert het waterschap een indeling naar belangrijkheid: - hoofdwaterlopen (358 km); - schouwsloten (780 km); - ove rige sloten (926 km). Het gaat hier alleen om sloten die van belang zijn voor de af- en door voer van polderwater. Daar naast zijn er op Walcheren nog tal van slootjes en greppels die geen of weinig water door- of afvoeren. De drie genoemde soorten sloten zijn onderdeel van het waterbeheersingssys teem van Walcheren. Wil dat systeem goed blijven werken, dan moet er met een zekere regelmaat voor deze sloten gezorgd worden. Er zijn twee soorten onder houd: groot onderhoud: het delven (baggeren), herstellen van talud-verschuivingen en het aanbrengen en repareren van beschoeiingen; dit alles is de taak van het waterschap; klein onderhoud: het schoon maken en maaien van bodem en talud, alsmede het reinigen van buisleidingen in dammen; deze taak is bij schouwsloten en overige sloten voorbehou den aan de eigenaren en/of gebruikers van de grond naast de sloot (de zg. aangelanden). Het klein onderhoud van de schouwsloten moet jaarlijks vóór 15 december gebeurd zijn. Daarna vindt inspectie ('schouw') door het water schap plaats en wordt tegen aangelanden die in gebreke zijn gebleven opgetreden. Deze verplichting geldt ook voor de wegbeheerder in geval van schouwsloten die aan een openbare weg zijn gelegen (zg. wegsloten). Bij de hoofdwaterlopen zorgt het waterschap voor zowel het groot als het klein onderhoud. Om al het groot onderhoud te kunnen uitvoeren moet het waterschap met machines langs de sloot kunnen rijden. Daarom is iedere aangeland verplicht om een strook grond langs de sloot van bebouwing en beplanting vrij te houden. In principe is deze strook zeven meter breed, maar in bepaalde omstandigheden zijn er moge lijkheden om ontheffing te krij gen. Informatie hierover kunt u krijgen bij het waterschap. Er is nog wel meer over deze onderhoudsplicht te zeggen; vooral de betrokken aangelan den zullen meer willen weten. Het waterschap doet alles nog eens haarfijn uit de doeken in een advertentie die volgende week in De Faam De Vlissin-; ger te vinden zal zijn. Nog even terug naar het begin: een sloot kan pas goed func tioneren wanneer deze wordt onderhouden. Een sloot waar in het water niet kan stromen vanwege teveel begroeiing, leidt op den duur tot water overlast. Laat daarom het slootonderhoud alle betrokke nen een zorg zijn! Breestraat 15, Postbus 323 4330 AH Middelburg Telefoon 01180-84000 Fax 01180-84024 MIKV Kuiperspoort 18, 4331 GS Middelburg Molenwater 97 in Middelburg Nieuwstraat 47, 4331JK Middelburg 01180-37555 Groenmarkt 10 Postbus 179 4330 AD Middelburg Tel. 01180-71500

de Vlissinger | 1994 | | pagina 14