Milieutijdingen Provincie Zeeland Waterprogramma Vestiging Automat in Middelburg ml.lmaal 100,-||IHUIL A/\-ELECTRO Herindeling gemeenten Basketbalgala Vlissingen TIJDENS DE KAROLINGENMARKT BIJ A VA ELEKTRO - videocamera's - telefoons - bruiningsapparatuur COMMISSIES Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Het tegengaan van verdroging, het uitbaggeren van vervuilde bodems van kreken en een goed gebruik van zoet grondwater zijn enkele onderdelen uit de waterhuishouding. Verdroging Zilt en zoet Onttrekking IN BEROEP Politiek Ouderen Middelburgse Kroegentocht voor uw oude wasautomaat, TV, koelkast, droger, fornuis, video en stereo Nieuw in ons assortiment: goed werkend 20e PC-DISCOUNT GOES-ZEELAND '94 Provincie Zeeland Kennisgeving Woensdag 31 augustus 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Kortgeleden is een aflevering verschenen van "Milieutijdingen", het infor matieblad over milieubeleid in Zeeland. Zoals gebruikelijk zijn weer arti kelen opgenomen over grote en dure plannen, maar ook over de natuur zoals ze nog steeds te beleven valt. In een ooggetuigeverslag wordt beschreven hoe medewerkers van het Zeeuwse landschap en rijkswa terstaat achter vogeltjes aanren nen die pas uit het ei zijn geko men. Eenmaal gevangen worden ze voorzien van een ring om hun verdere levensloop - en van de soort als geheel - te kunnen vol gen. Het verhaal speelt zich af op vorig jaar opgespoten eilandjes in de Krammer. Blijkbaar voorziet het nieuwe gebied in een grote broed- behoefte. Een artikel is gewijd aan het start proces van de composteringsfa- briek bij Borssele. Uit een tabel blijkt dat het compostcomplex vanaf begin september met een produktie van 30 procent toe groeit naar 100 procent in decem ber. Daarbij is ook aangegeven welke gemeenten (of delen van gemeenten) het eerst aan de beurt zijn en welke daarna volgen. Melding wordt gemaakt van een onderzoek naar de verontreiniging van de bodems van Zeeuwse bin nenwateren. De waterschappen hebben 57 plaatsen aangemeld. Op 35 plaatsen zal nader onder zoek volgen om te bepalen wat er werkelijk aan de hand is. Er staat al vast dat bij een aantal lozings- punten (overstorten van riolerin gen) behoorlijk wat stoffen in de bodem zitten die er beslist niet thuishoren. De provincie trekt in 1995 ruim 4 ton uit om de zaak te onderzoe ken. In de vergaderingen van de statencommissies staat de be groting 1995 van de provincie centraal. Na de grote lijnen die provinciale staten vrijdag in de politieke debatten uitzet ten, gaat het in de commissies om de details rond de inkom sten en uitgaven van de pro vincie. Maandag 5 september, 9.30 uur, behandelt de statencommissie welzijn alle aspecten die op dit terrein in de begroting zijn opge nomen. Bijkomend agendapunt is de uitvoeringsregeling welzijns- fonds. Ook op 5 september, maar dan om 13.30 uur, is het de staten commissie voor waterstaat en Nieuws Tot slot is er o.a. aandacht voor subsidie voor gescheiden afvalin zameling, de nieuwsbrief van de vervoerregio, nieuws van het bio logisch museum en milieuzorg bij bedrijven. Een exemplaar van Milieutijdingen of een - gratis - abonnement kan worden besteld bij het informatie centrum van de provincie, Abdij 9, Middelburg, tel. 01180-31400. verkeer die zich over de bedra gen in de eigen sector buigt. Het jaarverslag 1994 van het Regio naal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) staat ook op de agenda. Donderdag 8 september, 15.30 uur, is het onderdeel economie van de begroting onderwerp van gesprek in de statencommissie economie. Vrijdag 9 september, 9.30 uur, vergadert de statencommissie voor ruimtelijke ordening over de begrotingscijfers voor de ruim telijke inrichting van de provincie en de daarbij horende volkshuis vestingsbedragen. Dezelfde vrijdag om 14.00 uur, is de beurt aan de statencomissie voor milieu. Behalve over de be groting vergadert de commissie over het waterprogramma 1995 en het interprovinciaal plan van aanpak voor de uitvoering van het milieubeleid. De statencommissie algemeen bestuur besluit de rij van begro tingsvergaderingen maandag 12 september, 14.00 uur. In deze commissie wordt ook het water programma 1995 behandeld. Alle commissievergaderingen zijn openbaar. De statencommissies voor welzijn, economie, ruimtelijke ordening en algemeen bestuur vergaderen in het provinciehuis, Abdij 6, Middel burg. De statencommissies voor water staat en verkeer en voor milieu houden hun vergadering in het ge bouw van de directie milieu en wa terstaat: Het Groene Woud 1Mid delburg. De begroting 1995 en de aanvul lende agendapunten liggen ter in zage in het provinciaal informatie centrum, Abdij 9, Middelburg. Zij zijn terug te vinden in het wa terprogramma 1995 dat provin ciale staten tegelijk met de begro ting - 11 november - ter vaststelling wordt aangeboden. Met de uitvoering van het pro gramma, dat zijn basis vindt in het waterhuishoudingsplan 1993- 1997, is ruim 9,4 ton gemoeid. Vorig jaar is een inventarisatie gemaakt van de natuurgebie den waar verdroging optreedt. De verdroging leidt tot verrui ging van het gebied: planten als brandnetels en riet nemen de plaats in van orchideën en kievitsbloemen. Een gevolg van die verandering in be groeiing is dat vogels en amfi bieën zich er niet meer thuis- voelen en verdwijnen. Waar zich zo'n ontwikkeling heeft voorgedaan, moet wor den ingegrepen. Dat kan door het grondwaterpeil te verande ren en onttrekking van grond water in die gebieden te ver bieden of te beperken. Welke maatregelen waar moeten worden getroffen en welke bij voorrang moeten worden aan gepakt, wordt volgend jaar ge regeld in een plan van aanpak. Aan de beheerders van de ver droogde gebieden kan, mede aan de hand van het plan van aanpak een provinciale subsidie worden toegekend, bij voorbeeld voor het opknappen van kreken. Aan de zuidkust van Schouwen en bij het landinrichtingsproject Tho- len moeten, volgens het waterpro gramma 1995, gebieden met zou te kwel als natuurgebied worden Brandnetel rukt op in verdroogd natuurgebied aangemerkt en worden gebruikt voor mariene cultures, zoals de teelt van lamsoor en zeekraal. De onderzoeken en proefprojec ten voor beter gebruik van zoet water worden gesteund. Het gaat om de proef van aanvoer van zoet water op Tholen, de beperking van uitslag van verzilt water op het Zoommeer en het opvangen van neerslagoverschot in buffer bassins. Verder wordt gegaan met het on derzoek naar winning van zoet grondwater uit diepe zandlagen. Het onderzoek, dat in 1993 is be gonnen, moet volgend jaar wor den afgerond. Dan moet blijken of het diepe grondwater kan worden gebruikt als drinkwater. In Zeeuwsch-Vlaanderen worden metingen en modelonderzoeken gedaan om de plaatsen waar zoet grondwater voorhanden is beter in kaart te brengen. Volgend jaar kan voor het eerst de grondwaterheffing worden opge legd. De heffing is verschuldigd als een bepaalde hoeveelheid grondwater wordt opgepompt, bij In de vergadering van provinciale staten van vrijdag 16 september worden de voorstellen behandeld voor de gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland (een ge meente in de toekomst) en Wal cheren. Eerst zouden de staten eind maart van dit jaar beslissen, maar enkele gemeenten riepen de tussen komst van de minister van binnen landse zaken in. Het gevolg was dat een commis sie van onafhankelijke deskundi gen zich moest buigen over de vraag of de provincie de juiste procedurele wegen had bewan deld. Deze commissie heeft haar werk inmiddels voltooid en geconclu deerd dat er niets mis was met de aanpak van het provinciaal be stuur. De minister was het met de commissie eens. Op advies van de commissie ge- voorbeeld om te gebruiken in de landbouw, als drinkwater of ter vulling van het zwembad op een camping. Wie een vergunning voor grondwa teronttrekking heeft, moet aan voorwaarden voldoen. In het wa terprogramma wordt aangegeven dat in gebieden, waar geen grond water meer mag worden gewon nen, de vergunningen worden in getrokken. Op andere plaatsen moet worden nagegaan of de ver gunningen nog voldoen. Controleurs zullen steeds op pad zijn om na te gaan of de houders van de vergunningen zich aan de regels houden en waar eventueel illegaal water aan de bodem wordt onttrokken. Behalve aan de punten van het wa terprogramma wordt ook op ande re fronten gewerkt in de water huishouding. In het programma is bij voorbeeld niet opgenomen wat normaal al tot de provinciale taken op dit gebied hoort. Daarbij kan worden gedacht aan de beoorde ling van peilbesluiten en landinrich- tmgsplannen en het maken en ver anderen van verordeningen. ven Gedeputeerde Staten nog en kele nadere argumenten waarop zij hun voorstel voor de herinde ling baseren. Met name stellen GS dat de vorming van één gemeente op Walcheren in de Zeeuwse be stuurlijke verhoudingen tot een zeer onevenwichtige situatie zou kunnen leiden. Bovendien zijn er geen aanknopingspunten in het rijksbeleid die tot de vorming van zo n grote gemeente noodzaken. GS stellen de staten nu voor de "ontwerpregeling tot gemeentelij ke herindeling op Schouwen-Duive land en Walcheren met bijbehoren de kaart en toelichting" vast te stellen. Hierna beslist de minister of er aanleiding is een voorstel tot een herindelingsregeling te doen. Zo ja, dan gaat er binnen zes maan den een voorstel naar de minister raad. Als die ook ja zegt treedt een procedure in werking om de herindeling bij wet te regelen. Dit alles overziend zou de herinde ling per 1 januari 1997 een feit kunnen zijn. Dinsdag 6 september zijn er vier zittingen van de besliscommissie algemene bijstandswet en enkele andere sociale wetten. In alle ge vallen gaat het hier om beroep schriften volgens de algemene bib standswet en wel van inwoners van respectievelijk de gemeenten Oostburg, Hulst, Terneuzen en Vlissingen. De aanvangstijden van de zittin gen zijn 14.20 uur, 14.40 uur, 15.00 uur en 15.20 uur. Zowel de aanvragers van de bijstand als de gemeentebesturen bij wie de aan vraag was ingediend zijn voor de zittingen uitgenodigd. De besliscommissie behandelt de beroepschriften in het openbaar. Plaats van handeling is het provin ciehuis, Abdij 6, Middelburg. Binnenkort compost uit de tuin en uit Borssele Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Hofje - De PvdA-afdeling Mid delburg houdt woensdag 31 augustus een openbaar debat over het Hofje in Middelburg. Bewoners van het met sloop bedreigde woongebied Onder den Toren, burgemeester en wethouders, winkeliers en gemeenteraadsleden zijn uitge nodigd om hun zegje te komen doen. De bijeenkomst wordt gehouden in The Duke aan de Vlasmarkt en begint om 20.30 uur. Colthof - De Zeeuwse Milieufe deratie ZMF wil een onderhoud met gedeputeerde G. de Kok over de ontwikkelingen op het gebied van de verblijfsrecreatie in Zeeland. In een brief aan Gedeputeerde Staten wijst de ZMF erop dat met name de acti viteiten die projectontwikkelaar Colthof de laatste maanden ten toonspreid, conflicteren met het provinciaal beleid. Dat is erop gericht geen nieuwe verblijfsre- creatieprojecten te realiseren. Een verdere toename van de recreatie in Zeeland zal volgens de ZMF de druk op natuur en landschap vergroten. De ZMF wil met De Kok overleggen hoe nieuwe projecten en dat van Colthof in het bijzonder kunnen worden voorkomen. Colthof wil langs het Veerse Meer een tweede Port Zélande realiseren en dat stuit bij de natuurbescher ming op grote bezwaren. Bijen - In de maand september is op kinderboerderij De Klepper hoeve in Middelburg elke dins dag en woensdag een expositie te zien over het leven van de honingbij. Het is een van de exposities die de kinderboerderij dit jaar houdt in het kader van haar educatieve activiteiten. De expositie schenkt aandacht aan de verschillende facetten van het bijenleven en bijenhouden, zoals de werkverdeling van de werksters, bijenprodukten en imkergereedschappen. Voor groepen kinderen zijn er doe- activiteiten zoals het Bezige Bij spel of het bestuderen van een bij in een loupe-potje. Najaarsreis - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen verzorgt woensdag 21 septem ber een dagtocht naar België, via Gent, Mechelen en Plancken- dael. Over de Graslei met mooie oude gevels gaat het naar de St. Baafs Kathedraal. Planckendael biedt de liefhebber natuur schoon. Aan het eind van de reis is er een afscheidsdiner. Inschrij ven kan maandag 5 september in Vlissingen in Bachten Komme van 10 tot 12 en in Bachten Ree- de van 14 tot 16 uur. Niet-leden en leden zijn welkom. De muzikale kroe gentocht 1994, geor ganiseerd door Hore ca Activiteiten Mid delburg (HAM), wordt gehouden in de avonduren van vrijdag 2 september. Vanaf 21 uur zijn in cafés verspreid door de binnenstad van Middelburg zeer uit eenlopende bands te beluisteren: van sal sa tot blues en van jazz tot punk. In alfabetische volgor de bijt Alassio het spits af. De Original Zealand Streetparade Jazz Band brengt uiteraard jazz. Bar American met Blu eprint verzorgt blues- rock. In Desafinado is jazz te horen van het Peter Hermans Quartet, terwijl The Duke met Boweaver blues, rock en jazz in huis haalt. The Emmerroyts (hard- blues) spelen in Café Entree. Jazzblues in de Herberg wordt ge bracht door What en The Arrows brengen in 't Hoekje rock roll op z'n sixties ten gehore. Rhythm&blues van Muddy Balls is te horen in De Lachende Vis, ter wijl Back tot Basic soul speelt in Miller Time. De Mug heeft Cham pagne Charlie (blues- jazz) en voor de liefheb bers van wat stevigers: punkrock van Swindle is te horen in Plexat. De Postkoets heeft het dansorkest Hollywood geëngageerd en Rock Desert tekent voor de Zeeuwse rock van Butcher for president. In Theatercafé Schut tershof is "rhythm blues, soul, funk en twee procent jazz' te horen van Planet Groove en ten slotte geven Seventy-Seven en Tympaan de ruimte aan de salsa en soul van Los Buccaneros. Alle muziek is gratis te beluisteren. Autoliefhebbers kunnen vanaf 23 september hun hart ophalen in de die dag te openen vestiging van Automat Middelburg. Automat is een autospeci aalzaak met een assorti ment van zo'n zevendui zend auto-accessoires. Volgens Automat trekt de con sument er tegenwoordig steeds meer tijd en geld voor uit om zijn wagen te onder scheiden van de middelmaat. Produkten die uiteenlopen van stoelhoezen tot stereoinstalla ties zijn erg gewild bij de auto rijder van de jaren negentig. De vestiging in Middelburg is dan ook al de dertigste loot aan de snelgroeiende Auto mat-boom. Automat Middelburg wordt gevestigd in de Segeersstraat. Automat hecht eraan dat de winkel een ruim opgezette 'giftshop' wordt waarin het prettig winkelen is, 'zonder het in de autobranche veelvuldig aanwezige blauwe stofjassen- imago'. Daarnaast biedt Automat de klanten de mogelijkheid om de gekochte waar door een des kundige te laten installeren. Daartoe beschikt elke Auto- matvestiging over een werk plaats waarin bijvoorbeeld de nieuwe radio of het open dak kan worden ingezet. Het assortiment van de Auto- matformule drijft op een aan tal pijlers, waarbij de audio- installaties de voornaamste plaats innemen. De overige pijlers zijn te verdelen in groe pen accessoires voor zowel de binnen- als de buitenkant van de auto en een gereedschaps- lijn voor de doe-het-zelvende automobilist. Bobcat Gent. Sporthal Baskenburg in Vlissingen is zaterdag 3 september de locatie voor de finale van de Flanders International Bas ketbal Trophy. De Basketbal Combinatie Vlissingen organi seert rond de finale - net als vorig jaar - een basketbalgala, met een driepunts- en een dunkwedstrijd en diverse demonstraties. De deelnemende teams zijn dit jaar Bobcat Gent, Forbo Paderborn uit Duitsland, Den Braven Goba uit Gorinchem en het team van de Furman University uit South Carolina, Verenigde Staten. BCV belooft ook de mensen die niet spe cifiek van basketbal houden met een programma vol sport, show en sensatie te kunnen vermaken. Naast de twee fina lewedstrijden die de teams afwerken en de dunk- en drie puntswedstrijd, krijgt het publiek demonstraties te zien van dansschool Joke Louwerse, vechtsportinstituut Smid en van de Middelburgse Turnvereniging. Het programma begint rond 17 uur. W KANAALSTRAAT 44 O.-SOUBURG, 01184-71777 Zaterdag 3 september, van 10-16 uur in de Zeelandhallen DE Computer- Koopjesbeurs voor privé- en zakelijk gebruik. PC Amiga- Atari-Midi* VideoGames. Hardware, Software, Boeken, Supplies tegen dumpprijzen. Ook gebruikte appara tuur met garantie. Reduktiekaarten met 5,- voordeel bij VVV- Goes. Reduktiebonnen in alle computerbladen. Info Computercreatief tel. 070-358.89.29. Koop een katalogus en maak kans op GRATIS PC-486 t.w.v. 2500,-. Directie Milieu en Waterstaat Verkeersbesluit voor de weg Nisse - Middelburg (N665) Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat een verkeersbesluit is vastgesteld voor de provinciale weg Nisse - Middelburg (N665). gedeelte Nieuw- en Sint Joosland - Middelburg, Het besluit omvat de instelling van een inhaalver- bod op het wegvak tussen km 54.3 en km 54,6 en tussen km 55,0 en km 55,3 voor het verkeer in beide richtingen. Het volledige verkeersbesluit ligt tijdens kantooruren ter inzage bij de directie Milieu en Waterstaat te Middelburg, Het Groene Woud 1 Binnen zes weken na heden kunnen belanghebbenden te gen dit besluit een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. Het bezwaarschrift moet worden gericht aan het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Indien een bezwaarschrift is inge diend, kan tevens bij de president van de Arrondisse mentsrechtbank te Middelburg een voorlopige voorzie ning worden verzocht. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg

de Vlissinger | 1994 | | pagina 13