Ziekenfonds erkent trauma's als gevolg seksueel geweld ALLE FOTO'S Ruyterfeesten duren dit jaar drie dagen TOERISTENSTROOM OP GANG, ACHTERLAND NIET VOL CZ-GROEP BETAALT VROUWENHULPPROJECT ARTEMIS 32Sg O de gehele 2e set voor maar 25 cent VERSCHOORE VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker Dreigt Zeeland klanten te verliezen voor zee, zon, strand en andere bezienswaardig heden? Het lijkt er op, hoewel de provin ciale VVV - de instantie die de cijfers als geen ander voor handen heeft - pas in het najaar of direct na het hoogseizoen de daling bekend maakt. Een rondvraag bij een aantal ondernemers in de recreatie branche levert verklaringen op. Meer op regio Passend moment PZC WEEKBLADEN Achterland I Boulevard leeg Als eerste in Neder land heeft Artemis het voor elkaar dat het zie kenfonds de behande ling betaalt van vrou wen met trauma's als gevolg van seksueel misbruik en/of mis handeling. Het bureau voor vrouwenhulpver lening aan de Heren gracht in Middelburg krijgt tot en met 1997 om en nabij de vijf ton van het ziekenfonds. Met particuliere zie- kenkostenverzeke- raars wordt nog on derhandeld. Het geld kwam beschikbaar dankzij vrijgemaakt zorgvernieuwings- geld. ft Nationale roek-artiesten uit de jaren zestig treden 3 en 4 augustus op in een circustent in Goes. Met hits als Venus en Sophietje halen Shocking Blue, Andy Helman en Johnny Lion herinneringen op aan de tijden van vetkuiven en gillende meiden. Twee acts uit het Staatscircus van Moskou geven het Rockcircus een authentiek tintje. Een verzameling vogelspinnen is begin augustus te vinden op diverse Zeeuwse locaties. De meeste exemplaren zitten veilig achter glas maar een enkeling kan worden aangeraakt. De vogelspinnen - waarvan de grootste een spanwijdte heeft van dertig centimeter - worden vergezeld door een groep schorpioenen, kakkerlakken en treksprinkhanen. De negende Elfdorpentocht wordt 2 augustus verreden. De opbrengst gaat naar een onderwijsproject van Terre des Hommes in Bolivia. De stempelposten zijn dit jaar te vinden in elf verschillende kerken, die voor de gelegenheid van binnen te bekijken zijn. Andere mogelijke afstappunten zijn onder meer bij een aantal molens en bij Imkerij Poppendamme. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken en Kinderboeken. Zomaar wat woorden per foto BfEfELD <smt mïELUm 24e JAARGANG NUMMER 30 27 JULI 1994 Leegte na twee regenzomers „Gewoon omdat het vorig jaar en het jaar er voor zulk slecht weer was", luidt het credo onder een staalblauwe hemel die twee jaar lang gemist werd. „Ik heb personeel naar huis moeten sturen", klaagt een ondernemer begin juli op een terras. „Ik hoop dat het half juli beter gaat". En het gaat nu, na half juli, inderdaad beter. Maar het gat dat viel in het voorseizoen is hard aangekomen. „Mensen hebben uiteraard ook veel minder te besteden. Het is ze allemaal veel te duur gewor den", stelt Jerry van Zuylen van het pannekoekenhuis-mid- getgolfbaan aan de Van Woel- derenlaan in Vlissingen gela ten vast. „Ik heb de bui trou wens al zien hangen. Sinds vorig jaar richt ik me nog meer op het publiek in de regio. Maar dat er minder inkomsten zijn op dit moment, dat kan ik gewoon dagelijks tellen". Ook directeur Cees Hage van de busonderneming Carlier telt minder passagiers voor zijn zomerbus. „Hoewel", cor rigeert hij zichzelf. „Alleen Schouwen zit met vijftien pro cent minder, m Zeeuwsch- Vlaanderen plussen we acht procent en op Walcheren is het aantal mensen dat de Zomer bus gebruikt hetzelfde als vorig jaar. Maar omdat we op Walcheren minder bussen inzetten zou je daar ook een plus voor kunnen zetten aan het eind van de berekening". Niet alleen de attracties en de dienstverlening voor de Zeeuwse toeristenindustrie klagen. Vooral de overnachtin gen zijn aanzienlijk minder. Zoals gezegd, de Provinciale VVV heeft de cijfers wel, maar ÜDcs Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huls op geheel Walcheren In combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18,4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huls-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. wil die op een „passend moment" naar buiten bren gen. En met een passend moment bedoelt de VVV een ogenblik dat bekend wordt gemaakt wat moet worden toegevoegd aan de Zeeland promotie. Uitspraken van gedeputeerde De Kok wijzen er op dat Zeeland inderdaad meer aan de weg wil timmeren met cultuur-historische waar den. Die moeten een nieuwe klantenkring aanboren. „Wij hebben niet zoveel last van gehad van de verminder de belangstelling", meldt Elise Engelbert van Hof Domburg. Maar ze heeft het wel gemerkt. „Als we vorige jaren vol zaten en moesten doorverwijzen gaf dat vaak problemen. Vooral in het voorseizoen was een tele foontje al genoeg om mensen die hier wilden overnachten ergens anders onder te bren gen. Bij ons gaat het daarente gen goed. Sinds begin juni hebben we een beze Vings- graad van 98,3 procent. Dat is dus zo goed als vol". Ids Leemans, exploitant van het terras en restaurant op Vliegveld Midden-Zeeland, heeft weinig vergelijking voor zijn zaak. Hij begint nu aan het derde seizoen, de twee vorige waren gewoon slecht. Maar hij is ook vliegenier. „En uit de lucht zie ik dat de campings voor een deel leeg blijven. Niet m aan de kust. Die zijn vol. Maar in het achterland zie ik veel lege plekken. Vooral in het voorseizoen was het slecht". Het net geopende Badhotel Domburg daarentegen zit propvol, meldt Moniek de Heer. Uit een gesprek met haar blijken vooral mensen op zoek naar de nostalgsiche sfeer van het Domburgse monument. Er is immers getracht om die terug te krijgen in de nieuw bouw. „Het Badhotel is en blijft een begrip", stelt ze vast. Ben van Damme van het dit voorjaar geopende Hotel Arion op de boulevard in Vlissingen heeft niet echt reden tot jui chen. „Ik ging er van uit dat het seizoen op 2 juli zou beginnen. Nu pas kan ik zeggen dat we een bezetting hebben die bij het seizoen past. Ik had de indruk dat we helemaal geen voorseizoen hadden in Vlissin- Beachvolleybal: toeristisch tijdsverdrijf in opkomst. Foto: Provinciale Zeeuwse VW, Middelburg. Fotograaf: Adri van Wyngen. gen. Op gegeven moment heb ik 's avonds mijn fototoestel gepakt en heb de boulevard van links en van rechts gefoto grafeerd. Er is geen kip op te zien. Andere jaren was dat anders". Paniek is er niet, verklaringen wel. Ids Leemand, de man die van Hagenaar Zeeuw werd en voor zijn immigratie regelma tig in Zeeland op adem kwam weet zeker dat het vroeger ook zo was. „Hadden we twee slechte zomers gehad, dan besloten de mensen om naar Spanje te gaan. Tegenwoordig geldt precies hetzelfde, sei zoensverlenging en vakantie spreiding ten spijt. Als de zomer zo blijft als dit jaar, komen de mensen gewoon weer". Van Damme gelooft wel in een beter nasiezoen. „Wij mikken natuurlijk op een wat ouder publiek. Als ons hotel eenmaal bekend is, zul len we meer vaste klanten krij gen". Seksueel misbruikte vrouwen dragen de gevolgen vaak een heel leven mee, meldt Jeanet- te de Poorter van het Middel burgse bureau. Met het project proberen De Poorter en haar medewerkers heel Zeeland te bereiken. Op het bureau van de ziekenfondsraad kwamen driehonderd verzoeken binnen van Zeeuwse vrouwen met een trauma. Landelijk werden dertigduizend brieven op de post gedaan met een vraag om financiële bijstand van het zie kenfonds. De CZ-groep liet als eerste weten er geld voor over te hebben. Als ouverture naar de behan deling begint Artemis in sep tember met een telefonisch spreekuur op maandagmiddag en donderdagochtend. Twee ervaringsdeskundigen staan de vrouwen die bellen te woord en zullen wellicht advi seren om bij Artemis in thera pie te komen. Na een individu ele therapie kunnen de cliën ten worden doorverwezen naar een groep waarin vrou wen met dezelfde klachten zit ten. Normaliter duurt de behandeling drie jaar. Geen sinecure, stelt De Poorter vast. Ook in de behandelingsperio de worden de vrouwen flink op de proef gesteld. Maar het is beter om drie jaar veel pijn te hebben en er dan vanaf zijn. dan je hele leven elke dag een beetje pijn met alle gevolgen van dien, vindt De Poorter. Voor behandelende genezers zijn vrouwen die ooit seksueel zijn misbruikt moeilijke patiën ten. Ze komen - aldus De Poor ter - op spreekuur met een heel scala klachten. Geheugenver lies, slapeloosheid, zelfmoord neigingen, alcohol, drugs en stemmen in het hoofd zijn kwalen die van de ene op de andere dag bij een persoon kunnen opdoemen. „Je wil is kapot. Je vervreemdt van de wereld", weet therapeute De Poorter. Ook ontmoet zij in haar praktijk vrouwen met meervoudige persoonlijkhe den. „Ik zit hier soms met zes personen. Overigens", ver volgt de Middelburgse, „zijn deze trauma's vergelijkbaar met oorlogstrauma's". Incest of verkrachting alsook aanranding zijn de aanleiding tot trauma's. Vaak blijft de put potdicht en proberen vrouwen het ver van zich af te zetten. Maar of ze er echt gelukkig mee kunnen leven is nog maar de vraag. De Poorter heeft een aantal voorbeelden. Zo noemt ze een vrouw bij wie het pas bij haar achtste kind naar buiten kwam. Ze zit nu in een psychia trisch ziekenhuis. Een andere vrouw kon niet slikken. Ze was jaren misbruikt door haar vader. „Gelukkig komen vrou wen de laatste twee jaar wat meer naar buiten met hun pro blemen, zodat het in elk geval bespreekbaar is. Met ons pro ject willen we vrouwen helpen die onderkennen waar de oor zaak van hun klachten ligt". Om eens te laten zien hoe het Zeeuws of het Wat chers afwijkt van het Nederlands, neem ik deze keer zomaar een serie woorden onder de loep: alle woorden die eindigen op -iester. 'Biester' is niet het Nederland se bijster. Het wordt alleen gebruikt in 'biester kieke': vol gens het Zeeuws Woorden boek is dat effen, niet opge wekt of een beetje boos kijken. Ik ken het zelf alleen als: kijken met bijna toegeknepen ogen. Een 'fiestertje' is een klein dingetje, een stukje. „Je moe mèr een fiestertje beuter in de panne doee, anders 'oort 't agauw te vet.' Een liester is vanzelfsprekend een lijster. Het riester (uitgesproken met een lange ie) is het vrij onbe kende Nederlandse woord 'ris- ter': de achterkant van de ploeg achter de 'scharre', dus het deel dat de aarde omkeert. Een 'raore siester' is iemand die een beetje 'aorig' oftewel vreemd is. Met name iemand met rare trekjes, die dus onge woon gedrag vertoont op onverwachte momenten. Mis schien is het afgeleid van 'sies- tere': de sport om een plat kei tje zo laag over het water van de (rustige) branding te laten scheren dat het telkens weer opspat, zoveel mogelijk keren. Wanneer zo'n plat steentje een top van een golf raakt, kan het een heel andere kant opsprin gen en is de rechte lijn van de werper onderbroken: een 'rao re siester'. Siesteren heet ove rigens op Westkapelle 'kutep- laetere', elders hoor je ook wel 'zeile'. De 1994-aflevering van de De Ruyterfeesten, die eind augustus worden gehou den in Vlissingen, zal in grote lijnen overeenkomen met de editie van vorig jaar. Nieuw is dat de De Ruyterfeesten dit jaar drie, in plaats van twee dagen in beslag zullen nemen. Volgens Bob van Laren van de organiserende Ruyterfeesten- commissie leefde onder de Vlissingse winkeliers de wens de De Ruyterfeesten over drie dagen uit te smeren. Omdat het iets ruimere budget dat dit jaar toeliet, worden de De Ruy terfeesten gehouden op 25, 26 en 27 augustus. Hoewel nog niet alle activitei ten zijn ingevuld, heeft Van Laren al een aardige indruk van het geheel. Net als vorig jaar zal in de Koopmanshaven in Vlissingen de tonnenlegger De Zaandam afmeren. Natuur lijk zijn 'Michiel de Ruyter' zelf - de admiraal aan wie de feest dagen hun naam ontlenen - en zijn fictieve scheepsjongen Paddeltje tijdens de De Ruyter feesten in de binnenstad te vinden. Verder verzorgt een aantal modezaken op het Schelde- plein weer een modeshow en zijn er op de Oude Markt kun stenaars, oude ambachten en een authentieke draaimolen te vinden. Eveneens net als vorig jaar wordt de binnenstad van Vlissingen opgevrolijkt door diverse looporkesten en straat artiesten. Nieuw dit jaar is een vrijmarkt die zal plaatsvinden op het De Ruijterplein. Eveneens voor het eerst zal een aantal hoog- aarsen tijdens de De Ruyter feesten aanleggen in de Jacht haven, vlak voor het Arsenaal. Radio Actief verzorgt in de bin nenstad een karaokeshow en ander muzikaal entertainment. In een tent in het Dijktheater is een kunst- en antiekmarkt te vinden. Het Arsenaal instal leert een springkussen en ver der zijn in de binnenstad diver se oude kinderspelen te doen. De invulling van het Bellamy- park staat volgens Van Laren nog niet vast. Ideeën lopen uit een van beachvolleybal tot een culinaire markt. Ook is de acht leden tellende Ruyterfeesten- commissie nog niet uit de ope ning van de De Ruyterfeesten. Volgens Van Laren zal het waarschijnlijk 'iets worden met kleine kinderen die ballon nen oplaten'.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1