Normaal in Westkapelle Olifantenontbijt in Westkapelle Deze weck: ^0?9 |S&3?9 Minder hardrijders door gerichte verkeerscontrole Zeeuwse natuurgebieden trekken bedreigde vogelsoorten aan Werken aan het imago Finale Basketball Trophy opnieuw in Vlissingen Fietsvierdaagse vanuit Middelburg en Goes ^498 Vakantiestress Canadees jongenskoor zingt in Nieuwe Kerk BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman VAKANTIEGELUK (1) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans FOTO VAN DIA Fort Rammekens en Ritthemsebos Natuur f Woensdag 20 juli 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Normaal. 'Gas d'r bi-j' is het motto van Normaal tijdens de Veldtocht 1994. Eén van de ruim honderd zalen en feesttenten die Normaal tij dens de veldtocht aandoet is de feesttent op parking Kasteel Batavia in Westka pelle. Het concert op don derdag 28 juli begint om 21.30 uur. 'Gas d'r bi-j' is de titel van de nieuwste cd van Normaal, die in de Verenigde Staten is opgenomen. Voor de nieuwe k toernee heeft Normaal zich een nieuwe geluidsinstallatie aangeschaft. Uitgerust met de t zogenaamde 'delay stack' ver deelt de Amerikaanse appara tuur het geluid zodanig dat het volume voor in de zaal minder belastend is voor het gehoor en de verstaanbaarheid van de zang achter in de zaal beter is. Normaal is sin&s dit jaar ver sterkt door de komst van all round muzikant Jan Kolkman die gitaar, saxofoon en harmo nica speelt en tevens een deel van de zang voor zijn rekening neemt. Kolkman maakte al deel uit van de allereerste samenstelling van de rock band uit de Achterhoek en speelde nadien nog dikwijls mee op langspeelplaten van Normaal. Tijdens de veldtocht laat Nor maal, naast nummers van de nieuwe cd, voor het eerst enkele compilaties horen, een reeks verzamelde nummers. Het bezoek aan Fort Lauderda le in Florida, waar in januari de cd 'Gas d'r bi-j' werd opgen- men, klinkt niet alleen muzi kaal door. Ook het podium ver raadt een Holland-Amerikalijn. Voor de pauze speelt Normaal met een achterdoek waarop een Texaans en een Neder lands landschap met molen tjes staan afgebeeld. In het tweede deel prijkt de start van een GP-wegrace en een GP- motorrace op het achterdoek. Normaal heeft inmiddels zo'n tweehonderdvijftig nummers gemaakt. Om ruimte te kunnen geven aan nieuw materiaal en tegelijk tegemoet te komen aan de wens oude hits ten gehore te brengen, lijken com pilaties volgens de band een goede oplossing. De Zeeuwse natuurgebie den zijn goed voor bedreig de vogelsoorten. Dat con cludeert de Vereniging Natuurmonumenten, die onlangs de cijfers over aan tallen broedgevallen van bedreigde vogels in haar terreinen op een rijtje heeft gezet. Vooral de Middelpla ten langs het Veerse Meer, de Zepeduinen en het Slot bos in Haamstede zijn po pulair onder bedreigde vogelsoorten. Natuurmonumenten maakte een analyse naar aanleiding van het rapport 'Rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogel soorten in Nederland' van de Vogelbescherming. Op de rode lijst staan Nederlandse vogelsoorten die vanwege aantalsverloop of kwetsbaar heid speciale aandacht nodig hebben om hun voorkomen in Nederland veilig te stellen. Er staan ongeveer zestig vogels op deze lijst. Een belangrijke reden waaron veel vogels wor den bedreigd is het verdwijnen van het landschap waarin deze vogels kunnen leven. Het rap port bevat aanbevelingen ter verbetering van de leefom standigheden van de vogels. Bij de analyse zette de Vereni ging Natuurmonumenten op een rijtje welke van haar terrei nen belangrijk zijn voor het voortbestaan van bedreigde soorten. Zo is onder alle terrei nen die Natuurmonumenten beheert Neeltje Jans - samen met Texel - van essentieel belang voor het voortbestaan van de dwergstern. Ook is per terrein op een rijtje gezet wel ke soorten van de rode lijst er broeden. Op dit moment broe den op de Middelplaten langs het Veerse Meer tien soorten van de rode lijst, waaronder de patrijs, de kluut en de ijsvogel. In het kleine terrein Kwisten- burg bij Wolphaartsdijk broe den vijf soorten van de rode lijst, waaronder de visdiefjes en de noordse stern. De zomertaling en de steenuil zijn twee van de vijf bedreigde soorten die in de Zwaakse Weel in de Zak van Zuid-Beve land broeden. De Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk biedt broed- gelegenheid aan zeven bedreigde soorten. In Haamstede zitten andere soorten dan op Beveland. De groene specht voelt zich er thuis. Andere bedreigde soor ten die er broeden in het duin struweel zijn onder meer het paapje, de watersnip en de grauwe klauwier. Het jonge natuurgebied Neeltje Jans biedt een broedplaats voor zes bedreigde vogelsoorten. Naast de bontbek- en strandplevier, zijn dat de visdief, eidereend, dwergstern en velduil. Natuur monumenten beheert een klei ne tweeduizend hectare natuurgebied in Zeeland. Uit het nu gepubliceerde onder zoek kan volgens Natuurmo numenten worden geconclu deerd dat deze gebieden een grote aantrekkingskracht heb ben op bedreigde vogelsoor ten. De Vereniging vindt echter dat ook buiten haar gebieden maatregelen getroffen moeten worden ter verdere bescher ming van de vogelrijkdom in Nederland. Zenuwachtig loopt ze op en neer, te wikken en te wegen. Straks moet ze namelijk op sol licitatiegesprek. Duizend-en-één vragen schieten door haar hoofd: Wat zullen ze me gaan vragen? Hoe moet ik reageren? Wat zal ik aantrekken? Hoe moet ik me presenteren? Stuk voor stuk vragen die de sollicitant tot de laatste minuut bezig kunnen houden, ledereen weet immers dat de eerste indruk van doorslaggevende betekenis kan zijn. Degene die zich het beste presenteert - of beter: het beste overkomt - heeft de grootste kans op slagen. Daarmee is echter niet gezegd dat de meest geschikte persoon de baan krijgt; beeld en werkelijkheid liggen soms ver uiteen! Imago is de voorstelling die de buitenwereld heeft van iets of iemand. Het is de indruk die wordt achtergelaten bij anderen. Een imago blijft plakken. Je raakt het niet zomaar kwijt. Ook in het bedrijfsleven is imago van groot belang. Het is een manier het bedrijf te profi leren. Reclameslogans zijn bekende uitings vormen waarmee een onderneming tracht haar produkt een bepaalde uitstraling of 'image' mee te geven. Levi's zijn bijvoor beeld helemaal in. Met een Levi's aan je kont zit je als tiener op rozen. Je maakt er de blits mee, je hoort d'r bij. Ook Philips sleutelt aan zijn imago. Met de nieuwste slogan 'Philips invents for you' poogt Neerlands trots het door operatie Centurion enigzins verbleekt imago nieuw leven in te blazen. De eerste twee woorden van de slogan onderstrepen het innoverend vermogen van Philips, terwijl de laatste twee woorden aangeven dat er geluisterd wordt naar de consument. Opvallend is eveneens ■het feit dat de gebruikte slogan Engelstalig is. Dat versterkt het beeld van een internatio naal opererende onderneming. De Willie Wortels van Philips kijken (vanaf nu) naar de behoefte en wensen van de consument; zij vinden nieuwe produkten uit, voor jou en voor mij! 'Image-building', oftewel werken aan je imago, is niet uniek voor het bedrijfsleven. Ook steden lijken het fenomeen ontdekt te hebben. Door middel van 'city-marketing' trachten de burgemeesters en wethouders van de verschillende steden hun eigen stad een beter aanzien te geven. In Nederland tim mert vooral Tilburg flink aan de weg. Uit marktonderzoek - enquêtes en interviews - werd duidelijk dat Tilburg gebukt gaat onder een non-imago; het merendeel van de onder vraagden wist weinig tot niets te vertellen over de oude textielstad. Niets is zo dodelijk als een non-imago. Grijze muizen lopen er namelijk al zoveel rond! Burgemeester Brokx dacht er hetzelfde over. Hij vond dat de stad toe was aan een grondige opknapbeurt. Nu profileert de stad zich, onder het motto 'Tilburg, de schoonste van het land', als een bruisende, moderne industriestad, een stad waar iets gebeurt. Zo is het gelukt de Floriade 2002 naar Tilburg te brengen, wor den tal van nieuwe evenementen georgani seerd en bouwt de stad aan een nieuwe muziekzaal annex conservatorium. Daarnaast tracht Tilburg nieuwe bedrijven aan te trekken. Ook Vlissingen werkt aan haar imago. Begin deze maand werd Sail '94 georganiseerd, een groot meerdaags maritiem evenement. Een uitgelezen mogelijkheid voor de stad de natuurlijke verbondenheid met het zilte water te beklemtonen. Daar komen toeristen op af. Middelburg staat bekend om haar cultuur historisch erfgoed. Het ontleent daar de mid deleeuwse uitstraling aan. Het is in het belang van de stad èn de middenstand dat beeld in stand te houden. Zo kunnen beide partijen er profijt van trekken. Misschien kan het organiseren van een Middeleeuws festi val op het Abdijplein het imago versterken? Niet alleen het bedrijfsleven maar ook de gemeenten dienen zorgvuldig om te gaan met hun imago. Het komt de geloofwaardig heid ten goede als het beeld dat men wil overbrengen overeenstemt met de werkelijk heid. Is dat niet het geval dan gooi je op lan gere termijn de eigen ruiten in. Wat voor beeld denkt u dat anderen van u hebben? Vraag het uw buurman eens! B.C. Vlissingen zal zater dag 3 september voor de tweede achtereenvolgende keer de finaledag van de Flanders International Bas ketball Trophy verzorgen. De organiserende vereniging Bobcat Gent heeft net als vorig jaar besloten de finales van de Flanders International Basket ball Trophy in Vlissingen te laten spelen. Volgens de Vlis- singse basketbalclub hebben de grote publieke opkomst en de goede sfeer in sporthal Bas- kensburg vorig jaar zeker aan die beslissing bijgedragen. B.C. Vlissingen organiseert het basketbalgala nu voor de vier de keer. De deelnemende ploegen zijn dit jaar Bobcat Gent uit België, Goba uit Nederland, Forbo Paderborn uit Duitsland en de Amerikaanse Furman Univer sity. Het programma wordt om 17 uur geopend. Dan volgen een driepuntswedstrijd, om 17.30 uur de eerste wedstrijd, vervolgens een dunkwedstrijd en om 20 uur de tweede wed strijd. Het speelprogramma zal worden omlijst door diverse demonstraties van een dans school, vechtsporten en de springgroep van de Middel burgse Turnvereniging. Jong en oud kunnen deel nemen aan de Zeeuwse Rij wiel- en Toervierdaagse die van dinsdag 26 tot en met vrijdag 29 juli wordt verre den. De stichting die ver antwoordelijk is voor de organisatie belooft dat de deelnemers langs de mooi ste Zeeuwse plekjes wor den gevoerd. Gestart wordt in Goes en in Middelburg. Het is voor het zesde ach tereenvolgende jaar dat deze vierdaagse op het Zeeuwse evenementenpro gramma prijkt. Het vierdaagse wielerfestijn voert de deelnemers over een route naar keuze, er kan inge schreven worden voor de afstanden veertig en zestig kilometer. Volgens de organi satie beschouwt een groot aantal deelnemers deze tocht als fietsvakantie in het Zeeuw se land. Deelnemers komen dan ook uit heel Nederland. Gestart wordt bij het Sport- punt Zeeland in Goes en in i Een van de olifanten van Aramannt. De tenten van het Duitse circus Aramannt staan deze dagen opgesteld in Zoutelande en Westkapel le. Het jonge circusteam uit Berlijn belooft een vlot lopend programma waarin de artiesten naast hun artistieke kwaliteiten ook hun veelzijdigheid demon streren. Om het publiek in de twee Walcherse plaat sen naar de circustent te lokken organiseert Ara mannt voorafgaand aan de eerste voorstellingen een olifantenontbijt. Het eerste olifantenontbijt was gisteren in de Langstraat in Zoutelande. Wie dat gemist heeft kan vrijdag 22 juli rond elf uur terecht op de Markt in Westkapelle, alwaar de olifan ten in het bijzijn van hun oppassers onder de klanken van het Poolse circusorkest hun partij groente en fruit zui len verorberen. Tijdens het ontbijt wordt een quiz gespeeld, waarbij vrijkaarten voor de voorstelling te verdie nen zijn. De laatste voorstelling in Zou telande is woensdag 20 juli om 16 uur aan de Molenweg. Ver volgens vertrekt de stoet rich ting Westkapelle waar Ara mannt vrijdag tot en met zon dag voorstellingen verzorgt. Buiten de voorstelling om zijn de dieren van het circus tussen 10 en 15 uur te bezoeken. Aramannt wisselt in de circus show heden af met verleden. Zo zijn er klassieke nummers te zien van onder meer een koorddanseres en een aantal paarden. De wisseling naar het moderne programma-onder- deel wordt ondersteund door een veranderend decor, bestaande uit een aantal beschilderde doeken. De cir cusdirecteur zelf presenteert een staaltje dressuurkunst met varkens, ganzen en koeien. Het Nederlandse duo Savar ver zorgt een nummer acrobatiek op de grond en in de lucht. Verder verleent de clown Fran- ky zijn medewerking. Een live orkest uit Warschau onder steunt met afwisselend pop, jazz en klassieke muziek de diverse programma-onderde len. Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! NESCAFÉ A LA CARTE diverse soorten per 2 doosjes 9,96 RAAK KINDERCOLA fles d 1% liter 1,59 FRAAIE HANDDOEK GEËiir 100% katoen, diverse pasteltinten per stuk 7,98 FREEDENT coolmint, peppermint of fruit 3-pack 2,49 ALWAYS MAANDVERBAND diverse soorten per pak 4,99 Middelburg vanaf de Turnhal van MTV tussen negen en twaalf uur 's morgens. Er wordt geen tempo voorge schreven, maar het wordt wel op prijs gesteld als de wielrij ders voor vijf uur 's middags terug zijn op de vertrekpost. De tocht wordt gedegen bege leid, zo stelt de organisatie vast. Er zijn EHBO-posten, er is mobilofoon langs de gehele route verspreid en mobiele rij- j wielherstellers verhelpen eventuele mankementen. Ervaren leden van de Stichting Zeeuwse Rijwiel- en Tourvier- daagse hebben zelf de route uitgestippeld. De tocht wordt langs de kant begeleid door veertig vrijwilligers. Er is een aantal randactiviteiten op poten gezet. Deelnemers hoeven niet per se alle dagen te komen fietsen. Wie alleen even sfeer wil proe ven kan volstaan met een rit van één of meerdere dagen. Inschrijfformulieren zijn ver krijgbaar bij de VVV's van Goes, Borsele en Middelburg. Elk jaar mogen we van onze werkgever zo'n vijf tot zes weken helemaal zelf invullen. Het grootste deel daarvan besteden we aan de zomervakantie. De afgelopen 25 jaar zijn we aan deze vakanties een steeds groter belang gaan hechten. Voor grote groepen men sen is de vakantie zelfs een heilige zaak geworden. Ze kijken er het hele jaar naar uit. En valt de vakantie tegen, dan is het hele jaar verpest. Het lijkt daarom zinvol om in deze rubriek enige aan dacht te geven aan vakantiepsycholo- gie. Voor als u nog moet of voor als u al terug bent. De vakanties zijn aan het veranderen. Zo'n 25 jaar geleden bestond voor grote groepen Nederlanders de vakantie uit een periode waarin ze vrij waren van hun maatschappe lijke verplichtingen. Ze genoten ervan dat ze enkele weken waren vrijgesteld van werk of studie. Het was al een genot als je 's och tends niet met je broodtrommeltje achterop onderweg hoefde. Tegenwoordig geven de meeste mensen hun vakantie een positieve invulling. Er worden vakantieplannen gemaakt en we maken meer werk van onze vakantie. Soms begint dat al direct na de voorgaande vakantie. „Volgend jaar gaan we weer naar Spanje of anders naar Kreta." Heb je in de zomer geen concre te vakantieplannen, dan moet je daar toch op z'n minst een goede reden voor hebben. Excuses als 'Ik ga mijn huis verbouwen' of 'We wilden het dit jaar eens lekker rustig aan doen' zijn verdacht, maar worden nog net geslikt. De vakantieperiode symboliseert de vrijheid, ledereen mag zelf kiezen waar hij naar toe gaat, wat hij doet en belangrijker nog: wat hij laat. De vakantie is een tijd, waarin je jezelf mag verwennen. Je mag doen wat jij het lief ste doet. Daarmee is ze tevens een vorm van zelfexpressie. Gedurende enkele weken kun je jouw ideaal van het 'volmaakte leven' waarmaken. De moderne vakantie haakt in op de paradij selijke verlangens die diep in onze geest zit ten. ledereen verlangt er immers wel naar om de frustraties van alledag tijdelijk achter zich te laten. Met auto, trein of vliegtuig gaan we op zoek naar het beloofde land zoals het in de vakantiegidsen wordt aangeprezen. Op de plaatjes zien we natuurlijk alleen de posi tieve kant: schone stranden, blauwe zeeën, bruinverbrande mensen en groene vlakten. De vakantie brengt ons het paradijs op aarde, zodat we even kunnen proeven hoe het vol maakte leven smaakt. Maar hoge verwachtingen brengen het risico van grote teleurstellingen. Ook vakantieplan nen kunnen in duigen vallen. Of we nu reizen naar Ibiza, de Alpen of naar Kreta: ook daar liggen de frustraties op ons te wachten. Het appartement is te klein, het gezelschap valt tegen, het weer is ronduit slecht. De opmars van het moderne vakantie-ideaal gaat hand in hand met een nieuw verschijnsel: vakan tiestress. Voor nogal wat mensen is een vakantie eerder een bron van spanning dan van onstpanning. Vaak hangt dat samen met te hoge verwachtingen. Niet alleen de omstandigheden kunnen tegenvallen. Ook andere frustraties liggen op de loer. Zo wordt tijdens de vakantie uw huwelijk ernstig op de proef gesteld. Het ver blijf in tent of caravan biedt uitstekende mogelijkheden om u te ergeren aan de tekortkomingen van uw partner. Het omge keerde is natuurlijk ook het geval: uw partner leert uw onhebbelijkheden eens echt goed kennen. De echtscheidingsgrafiek schiet na de zomervakantie dan ook omhoog. Een vakantie met goede vrienden kan tevens het einde van de vriendschap inluiden. De zo gewenste onderbreking van het werk leidt bij sommige mensen tot geweldige spanningen. Ze hebben zo'n week nodig om van hun werk af te kicken en zijn in die tijd ongenietbaar voor zichzelf en voor anderen. Het weekje Vogezen als middel tegen de stress kan ein digen in een opname in de plaatselijke psy chiatrische kliniek. Maar optimistisch als we zijn, blijven we jaar lijks toch weer plannen maken. Als u vakan tiestress laag wilt houden, kunt u misschien gebruik maken van de volgende tips. Ga niet met vakantie om problemen te vergeten of om van een depressie af te komen. Meestal werkt dat namelijk niet. Ga op vakantie met mensen die dezelfde vakantiewensen heb ben als u. Bereidt u voor op meer ongemak dan u thuis heeft. Ga vooral met uw partner op vakantie vóór u in het huwelijk treedt. Waarschuw uw vrienden voor de schaduw zijde van uw vriendelijkheid. Kick af van het werk op het werk. En heeft u geen zin om weg te gaan, blijf dan gewoon thuis. De gerichte verkeerstoe- zicht-campagne (GVT) die de politie op Walcheren sinds 18 mei houdt, heeft een vermindering in het aantal hardrijders opgele verd. Dat concludeert de politie van Zeeland na ongeveer 25 duizend con troles. Vooral de laatste tijd blijken veel automobi listen minder hard te rij den. De politie wijdt het succes aan de samenwer king tussen diensten van het wegbeheer, het open baar ministerie, mare chaussee, politie. Veilig Verkeer Nederland en de gemeenten. KLAAR IN 1 MINUUT! FOTO VAN FOTO V." W\ Ir» XOV FOTO DIRECT VAN VOORWERKEN) FOTO VERSCHOORE Middelburg, Lange Geere 28 01180-34225 Goes, Grote Markt 7 01100-16159 w/XwXwXvXv: In de maanden januari tot en met maart constateerde de politie dat binnen de bebouw de kommen op Walcheren 11,7 procent van de gecontroleerde voertuigen de maximale snel heid overtrad. Buiten de bebouwde kom was het per centage 12,2 procent. Met name het aantal overtredingen buiten de bebouwde kom in de groep hardrijders die 80 tot 105 kilometer per uur reden, is aanzienlijk afgenomen. De politie noemt het zorgwekkend dat de groep boven de 105 kilometer per uur geen reduc tie te zien geeft. Door deelname van de Konink lijke Marechaussee aan het snelheidscontrole-project zijn de controles in frequentie toe genomen en is de pakkans ver dubbeld. Volgens de politie op Walcheren zijn automobilisten als gevolg daarvan rustiger gaan rijden. Ook de omgeving is inmiddels op de hoogte dat er trajecten zijn waarop regel matig en veelvuldig gericht verkeerstoezicht wordt gehou den. Zo staat er bijvoorbeeld een waarschuwingsbord bij het benzinestation in Vrou wenpolder. Op dit moment komt het volgens de politie voor dat bij metingen op bepaalde trajecten geen snei- heidsovertreders zijn. Gericht verkeerstoezicht zal ook in de vakantiemaanden worden voortgezet. Per 1 janu ari van het volgende jaar komt het project in de zogenaamde onderhoudsfase. Door de con troles te combineren met acti viteiten van de marechaussee zullen ze echter frequent blij ven voorkomen, aldus de poli tie. Ook het wegbeheer zal blij ven toezien dat op de wegen niet harder wordt gereden dan toegestaan door het plaatsen van foto-kasten die de gereden snelheden zullen registreren. SIJPfRViPKr O) <N Het British Columbia Boys Choir uit het Canadese Vancouver geeft dinsdag 26 juli een concert in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het optreden maakt deel uit van de twaalfde Nederlandse toernee van het koor. Het Boys Choir staat sinds januari onder leiding van de Canadese concertmeester Gerald van Wijk. Tijdens het concert, dat om 20 uur begint, ver zorgt de Nederlandse orga nist Klaas Jan Mulder een gastoptreden. Het British Columbia Boys Choir telt tijdens deze Zilveren Jubileum-toernee 31 zangers, in leeftijd variërend van 8 tot 24 jaar. Het koor is opgericht in 1968 en trad onder meer op in Rusland, de Verenigde Staten en diverse Europese landen. Het is een vierstemmig, niet- liturgisch koor. In zijn bestaan telde het BCBC meer dan zes honderd koorleden, die Cana da op zo'n vijftien internatio nale toernees hebben verte genwoordigd. Het programma van de BCBC- toernee zal bestaan uit een vierdelig gewijd koraal-reper toire, gecomponeerd voor jon gens- en mannenstemmen, met werken van onder ande ren Haydn, Batten en Handel. Daarnaast zullen de jongens speciaal voor het koor door Canadese componisten ge schreven werken uitvoeren, waaronder Canadese volks liedjes en bewerkingen van Nederlandse liedjes. Verder zullen de koorleden solo's en duetten ten gehore brengen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Om het fort te beheren heeft het museum een 'kasteelheer' aangesteld. Marius de Ridder verkoopt de toegangskaartjes en pleegt bovendien het nodi ge onderhoud aan het fort. In twee kazematten is een kleine expositie ingericht over de his torie van Rammekens en de vleermuizen die er huizen. „We hebben voor de toekomst nog legio mogelijkheden met het fort. Ik denk daarbij aan moderne kunst, terwijl theater- produkties ook niet zijn uitge sloten", vertelt Weber. Dit jaar is ook voor het eerst bijna het hele Ritthemsebos voor wandelaars toegankelijk. Boswachter Bram Vader: „In het midden van het bos ligt een gebied dat wij het 'eiland' noemen. Vroeger broedde daar jaarlijks een kolonie meeuwen. Óm de vogels rus tig te kunnen laten broeden was er een voor wandelaars niet toegankelijke buffer rond gecreëerd. De meeuwen zijn inmiddels verdwenen, ver moedelijk zijn ze gevlucht voor de kleine roofdieren, maar de precieze reden van hun vertrek weten we niet. Wat we wel weten is dat de buffer niet lan ger nodig was, zodat het bos helemaal kon worden openge steld". Hoewel het bos nog relatief jong is - aangelegd in 1954 - zijn er toch al bijzondere plan ten te vinden. „Óp het 'eiland' hebben' we vorig jaar een inventarisatie van de planten gehouden. Daar kwamen we onder meer drie soorten orchi deeën tegen die op de rode lijst staan", vertelt Vader. Om de link tussen het fort en het bos te maken is er een nieuwe toegang tot het bos gemaakt. Vanaf het fort kunnen wande laars via een slingerend dijkje waar schapen grazen het bos betreden. Boswachter Vader is zeer tevreden over het aantal bezoekers dat het bos trekt. Bij 'kasteelheer' Marius de Rid der heerst eenzelfde tevreden heid. De Ridder: „Als het geen strandweer is komen natuurlijk de meeste mensen. Vandaag zijn al tachtig bezoekers de poort gepasseerd. Veel men sen willen het fort toch wel eens van binnen zien. Voor kinderen is het natuurlijk hele maal spannend".

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11