Circus Renz in Vlissingen Tholen in beeld in bibliotheek STEUTEL Selectie jonge monumenten Onzichtbare kunst in de Vleeshal Folklo ristische Dagen Gebieden beschermen Walcherse kostuumshow in Veere ÊÊA M HL Abdij Nieuws is de II I I I informatierubriek van In de serie artikelen over het provinciale milieubeleids plan Kerend Tij Twee (KT2) gaat het ook deze keer weer over het beschermen van gebieden. Bij het infor matiecentrum van de provincie, tel 01180-31400 is de brochure over het plan gratis verkrijgbaar. Panden en beschermde stads- en dorpsgezichten die op de monumentenlijst staan, dateren van voor 1850. Maar ook bouwkunst en stedebouw tussen 1850 en 1945 lenen zich er in een aantal gevallen voor om bewaard te blijven voor de toekomst. Bedrijvig Zeeland Sanering Milieutijdingen Circus Renz trekt de komende weken in Goes, Renesse en Vlis singen ongetwijfeld veel publiek. De naam van dit familiecircus uit Berlijn roept onge twijfeld nostalgische herinneringen op. En feitelijk - zo vermeldt B. Gachot van deze publiekstrekker - is het nog steeds fascine rend als een circus de stad binnentrekt. Hon derden vergapen zich aan de circuslui van wie wordt veronder steld dat ze een avon tuurlijk leven leiden. Inmiddels reist de achtste generatie Renz door Europa. Tegen inlevering van deze bon ontvangen lezers van dit blad 5,- korting op Korting een toe gangsbe wijs voor de rangen loge of stal les (Sperrsitz). Maximaal 4 personen per reduktiebon. Deze bon is uit sluitend inwisselbaar aan de kassa van het circus. Kennisgeving Provincie Zeeland 89,- 349,- 149,- Woensdag 13 juli 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 Abdij ===s Nieuwss Volgens de wet Milieubeheer zijn op zijn minst de natuurmo numenten en de "wetlands" (waterrijk gebied dat moet worden beschermd krachtens internationale afspraken) mi- lieubeschermingsgebieden. De Oosterschelde is een officieel "wetland"; een procedure loopt voor Grevelingen, Krammer-Volke rak en het Land van Saeftinghe. De provincie bestempelt ook de gebieden die een natuur-aandui- ding hebben gekregen in de be leidsplannen voor de Voordelta, de Grevelingen en de Westerschel- de tot milieubeschermingsgebied. Samenwerking Beleid voeren voor natuurgebie den omvat een veelheid aan wen selijke oplossingen van zich voor doende problemen. Die kunnen te maken hebben met waterveront reiniging door overbemesting en lozing van zware metalen, verdro ging van gronden, verzuring van het milieu, "visuele verontreiniging' etc. etc. Hier het hoofd aan bieden vergt een integrale aanpak: samenwer king tussen betrokken partijen, in formatieverstrekking/overreding, studie, technische advisering en uitvoering, financiering, regelge ving- Aangezien de omvang aan men sen en middelen zijn grenzen kent, stelt KT2 prioriteiten op ba sis van enkele maatstaven: - het beheer van de gebieden moet bij voorkeur structureel wor den gefinancierd uit andere bron nen dan de provinciale milieugel- den (die zijn bedoeld om eenmalige projecten aan te pak ken en zodoende stap voor stap verder te komen); - voorrang daar waar maatregelen hoog rendement hebben; - voorkeur voor gebieden die als voorbeeld kunnen dienen. Bij de keuze spelen ook een rol de acute situatie, de natuurwaarde van een gebied en de mogelijkheid werk met werk te maken (een klus oppakken in combinatie met ande re werkzaamheden). Aldus komt KT2 tot de volgende opsomming van tien milieube- schermingsgebieden met voor rang: Kop van Schouwen; Zuidkust van Schouwen; Bruintjeskreek; Zuidkust van Tholen; Schengege- bied; grote landschapseenheid Zak van Zuid-Beveland; Zwaakse Kreekrest; krekengebied West- Zeeuwsch-Vlaanderen; krekenge bied Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen; dekzandgebied omgeving Hulst. Er is veel vraag naar de bedrijven- promotiegids Bedrijvig Zeeland. Alle bedrijven in Zeeland met meer dan vijf werknemers, en dat zijn er maar liefst meer dan 2.000, staan er dan ook in. Vanwege de belangstelling raakt de voorraad gidsen sneller op dan was verwacht. De Economische Promotiegroep Zeeland maakt te gelijkertijd van de gelegenheid ge bruik de gids bij te werken: nieuw Onderzoekers van de provincie adviseren gemeenten welke pan den kunnen worden voorgedragen voor de monumentenlijst van het rijk. De komende maanden vindt in de gemeenten op Walcheren de selectie plaats van een reeks van panden en complexen. Verschillen de gebouwen als woningen, boer derijen, villa's, watertorens, fa briekspanden en stations worden onder de loep genomen. Ook wordt bekeken of bijzondere ge bieden voor beschermd stads- of dorpsgezicht in aanmerking kun nen komen. De selectie gebeurt in nauw overleg met de gemeente. De ze informeert de eigenaren van de panden die bij het on derzoek zijn betrokken. Ver volgens maken de provinciale onderzoekers een afspraak gevestigde bedrijven worden op genomen en bedrijven die zijn ver huisd of hun activiteiten hebben verlegd of uitgebreid kunnen an ders worden vermeld. Het adressenbestand van de be drijven is ingedeeld per branche. Een alfabetisch register achter in de gids maakt dat zoeklustigen snel het adres of telefoonnummer van een bij naam bekend bedrijf kunnen vinden. Redactionele bijdragen in de Ne derlandse en Engelse taal comple- met de eigenaren om hun pand te bekijken. De ervaring heeft inmiddels geleerd dat dan een deel van de panden afvalt omdat ze niet blijken te teren de informatie voor bedrijven. Uit de belangstelling voor de gids blijkt dat er behoefte bestaat aan een dergelijk boekwerk. Vandaar dat de opzet niet verandert. In de praktijk blijkt dat in Zeeland geves tigde bedrijven de gids onder meer gebruiken in hun speurtocht naar nieuwe afnemers en naar toe leveranciers. Dat doen ook bedrij ven van buiten Zeeland die boven dien door de gids een goed overzicht krijgen van de bedrijvig heid in onze provincie. Sluiswachterswoningen in Veere voldoen aan de strenge selec tiecriteria van het rijk. De onderzoekers adviseren de ge meente de resterende panden voor te dragen voor rijksmonu ment. Voordat het zo ver is houdt de gemeente een belangenonder- zoek. Eigenaren van de panden en andere belanghebbenden worden geïnformeerd en krijgen de gele genheid hun mening te geven. Uit eindelijk stelt de gemeenteraad een aanwijzingsadvies vast van panden die worden voorgedragen voor rijksbescherming. Dit advies gaat naar de minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur die tot slot knopen doorhakt en de lijst vaststelt. Het is de bedoeling dat op deze manier de bestaande monumen- In augustus wordt het terrein bij de voormalige gasfabriek in Mid delburg en een plek achter wasse rij Zeetex gesaneerd. Het ziet er naar uit dat de klus klaar is rond de jaarwisseling. Er wordt begonnen met het ont graven van verontreinigingen on der de werkplaats en het toiletge deelte van de Janneke Dierxschool. Dat geeft de minste overlast voor de school die dan nog is gesloten vanwege de va kantie. De saneringswerkzaamheden be staan voornamelijk uit het verwij deren van de klinkerverharding en de sloop van het gasstation, de schilderswerkplaats, garageboxen en de loods tegen de Branderijmo- lengang. Het schone straatzand en de klin kers van de bestrating worden tij delijk opgeslagen. Vervolgens worden de meest vieze plekken tenlijst -waarop voornamelijk ob jecten staan van voor 1850- wordt aangevuld met monumenten van na 1850. Het selecteren van monumenten heet in het ambtelijk jargon het Monumenten Selectie Project (MSP). Met dit landelijke project is in Zeeland een begin gemaakt in 1991Voordat het zover was is eerst drie jaar lang een inventari satie uitgevoerd; het eveneens voor het hele land geldende Monu menten Inventarisatie Project (MIP). In drie jaar tijds zijn de over blijfselen van de bouwperiode 1850 tot 1945 in kaart gebracht en geïnventariseerd. Een dergelijk omvangrijk onderzoek was nodig om verantwoord te kunnen selec teren welke bouwwerken al dan niet in aanmerking kunnen komen voor de status van rijksmonument. (hot spots in de vaktaal) afgegra ven. De zwaar verontreinigde grond wordt direct afgevoerd. De licht verontreinigde en bijna schone grond wordt in tijdelijke depots op het terrein zelf bemon sterd om de definitieve afvoer- plaats en bestemming te bepalen. De ontstane gaten worden opge vuld met schoon zand en bestraat als parkeerterrein. De bestrating wordt eerst provisorisch aange bracht. Na zetting vindt definitieve bestrating plaats. De ontgraven tuinen worden aangevuld met goe de teelaarde. Milieutijdingen 3, informatieblad van de provincie Zeeland over de actualiteit van het milieu in Zee land, is verschenen. Het blad opent met een discussie tussen twee heren -Tjeu van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie en Karei Colijn, hoofd van de milieuaf deling van de provincie- over het provinciale milieubeleidsplan Ke rend Tij Twee. Verder een verhaal over de mest, dat als titel heeft meegekregen "Zeeland zat vorig jaar al vol" met als slotconclusie dat de beperkte mestruimte ten goede moet ko men aan de Zeeuwse landbou wers. Voorts zijn er artikelen over waterbeheer, de bestuursovereen komst afvalbeleid en over broed- vogels. Het blad besluit met een overzicht van de uitgaven uit het milieufonds. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel 01180-31400. Op dit adres is ook een gratis abonne ment te bestellen. Op diverse plaatsen in Mid delburg, Goes, Vlissingen, maar ook Amsterdam, Rot terdam en Breda zijn ze te vinden: diepblauwe affi ches met raadselachtige zinnen voorzien van een kilometerafstand. Ze zijn verspreid door de Vleeshal in Middelburg en moeten degene die de teksten leest, aansporen de exposi tieruimte te bezoeken. De affiches zijn onderdeel van een project van Moniek Toebosch. Vanaf 1979 is de Vleeshal in gebruik als expositieruimte voor moderne (installatie-)- kunst. Wie de hal binnenkwam kon de gotische ruimte alleen waarnemen en ondergaan onder het filter van de kunst. Toeristen kwamen vaak niet verder dan de glazen voorhal: de snelle blik op de kunst resulteerde in omdraaien en wegwezen. Moniek Toebosch wil met haar project voor de zomermaan den de hal 'teruggeven' aan de toeristen en de liefhebbers van architectuur. De deuren en ramen staan uitnodigend wagenwijd open. Binnen staan twintig tuinbanken klaar om in alle rust van de ruimte te kun nen genieten. Kleine boekjes hangen met kettinkjes aan de banken. In de boekjes staan in zes talen persoonlijke mijme ringen over de hal. De regels vormen echter geen letterlijke vertaling van de ruimte maar zijn een poëtische impressie van de hal. Elke regel is ver taald in het Frans, Duits, Engels, Russisch en Arabisch. Moniek Toebosch heeft korte tijd een column gehad in de Volkskrant waarin de typogra fie een belangrijk onderdeel was. Ook in het project in de Vleeshal speelt de typografie een grote rol. De zinnen zijn in samenwerking met Ellen Jan sen beeldend vormgeven en spreken in die vormgevings- taal nog eens voor zich. Het is tegelijk verrassend de diverse verstalingen met elkaar te ver gelijken: kleine betekenisver schuivingen leggen andere accenten en geven andere nuances. Het project van Toe bosch is tot en met 28 augus tus in de Vleeshal te beleven. De Stichting Het Walcherse Costuum verzorgt zaterdag 23 juli in de Grote Kerk van Veere een show van histo rische kostuums. De show begint om 20 uur en wordt afgesloten met het zingen van het Zeeuws volkslied. De stichting Het Walchers Cos tuum is in 1987 opgericht met als doel het conserveren en reconstrueren van kostuums zoals die van ongeveer 1800 tot op heden op Walcheren werden gedragen. Voor dat doel verzamelt de stichting authentieke kostuumonderde len, verstrekt ze bruiklenen aan musea en exposities en ver zorgt ze lezingen en kostuum shows. Ruim dertig vrouwen, mannen en kinderen stellen er een eer in een zo getrouw mogelijk beeld te geven van de ontwik keling die het kostuum in de loop van tweehonderd jaar heeft doorgemaakt. Gezien de ouderdom van de kostuums is het volgens de stichting in sommige gevallen niet meer verantwoord de ori ginele kleding te dragen. In die gevallen maakt de stichting gebruik van goede replica's. Ook de sieraden zijn om veilig heidsredenen vervangen door replica's. Han van den Broeke, voorzitter van de stichting Het Walchers Costuum, geeft tijdens de show in passend kostuum tekst en uitleg over de bonte stoet modellen die onder begeleiding van accordeon- muziek over het looppad aan het publiek voorbij trekt. De show is niet alleen een door snede in de tijd, maar gunt de toeschouwer ook een blik op het gebruik en de functie van de kleding in het werk en in tij den van feesten of devotie. Ze heeft zich geschaard in de circus-dynastieën zoals Sara- sani, Krone en Hagenbeek. En dat alles zonder een cent sub sidie, want de overheid ziet een circus niet als cultuur. Tijdens de optredens in de Zeeuwse plaatsen neemt het paard een centrale plaats in. Er zijn dressuurnummers, volti ge, par force en jockeyriding zijn voorbeelden. Daarnaast zijn er ook olifanten, er is een heuse fakir, trapeziste, een koorddanseres, grondacroba- ten en clowns. Meer dan vijftig nostalgische wagens zorgen voor vervoer en onderkomen van de medewerkers. Voor de dieren is een tent van veertig meter lengte bij de hand. Lezers van deze krant kunnen reductie krijgen als ze onder staande bon meenemen naar een van de voorstellingen in Vlissingen. In de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is tot 27 augustus een foto-exposi tie te zien met de titel 'De jaren 30: Tholen in Beeld'. Zo'n zestig foto's geven een beeld van een platte landsgemeente in die tijd. De afdrukken zijn afkom stig uit een grote collectie foto-negatieven die ruim vijftig jaar in sigarekistjes Landarbeiders in Sint Annaland, rond 1935. Foto: Zeeuws Documentatiecen trum Middelburg. Dit jaar worden de Folklo ristische Dagen in Middel burg voor de 38ste keer georganiseerd. De eerste Folkloristische Dag is don derdag 14 juli, de tweede donderdag 11 augustus. Beide dagen worden gehouden op en rond het Molenwater in Middelburg. Donderdag 14 juli staat in het teken van de Walcherse kle derdracht. Alle deelnemers aan het sjeesjesrijden en de ringrijderij te paard zijn ver plicht zich in deze dracht te kle den. Om de perfectie van de kostuums en de versieringen, maar ook het steken van zoveel mogelijk ringen te sti muleren, worden voor de ver schillende onderdelen prijzen uitgeloofd. Zo zijn prijzen te behalen voor het mooist ver klede paar, de mooist versier de sjees, de mooiste combina tie ruiter en paard en natuurlijk voor de meest gestoken rin gen. Het ringrijden te paard vindt plaats achter de muziektent. Ruim 25 deelnemers uit de diverse Walcherse afdelingen van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging hebben zich voor de wedstrijd ingeschreven. De sjezen rijden op het parcours Molenwater, Branderijmolen- gang, Noordbolwerk en weer terug over het Molenwater, om het publiek ruimschoots de mogelijkheid te geven de com binaties te bekijken. Niet min der dan 33 paren zullen in Wal cherse dracht met hun sjees in de baan verschijnen. De wed strijden beginnen om 9.30 uur en duren tot ongeveer 17 uur. De prijsuitreiking vindt om 21 uur plaats in de Stadsschouw burg. op een zolder hebben gele gen. Het Zeeuws Documen tatiecentrum heeft uit deze unieke schenking een selectie gemaakt. De selectie geeft vooral de jaren dertig weer. Zo zijn er afbeeldingen van een marskra mer, ijscoman, voddenboer, wagenmaker en een bakkers knecht op een bestelfiets. Een serie portretten toont de mode van zo'n zestig jaar geleden. Verder biedt de expositie een kijkje op het dagelijks leven met kinderen in een zinken teil met water, meisjes op weg naar de handwerkvereniging, werkmannen met een pet en havenarbeiders die een schip met zand lossen met een schop en een kruiwagen. De expositie is te bezichtigen tij dens de openingstijden van de bibliotheek. Directie Milieu en Waterstaat Melding Koninklijke Schelde Groep Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zeeland geven kennis van de ontvangst op 4 juli 1994 van een melding van Koninklijke Schelde Groep B.V. te Vlissingen voor het ombouwen van Dokloods I (gebouw 145) tot sectiebouwloods en het om bouwen van het magazijn van Dokloods I (gebouw 146) tot een volautomatische panelenlasstraat op de locatie Vlissingen. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 14 juli 1994 tot en met 10 augustus 1994: bij de directie Milieu en Waterstaat (kamer UI09), Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1, Postbus 165 4330 AD Middelburg. PULLOVERS o.a. State of Art, Porto Bello's Dog Duck tot 50% Maten 48 - 58 S - XXL vanaf SWEATSHIRTS State of Art, Tenson, Melka, Sand, tot 50% Maten S - XXL 48-58 LEDER JACKS tot 50% vanaf JACKS Melka, Tenson, Bison, Nautica tot 50% Maten S - XXL 48-58 BODYWARMER Tenson, Bison van 249,- ZOMER REGENJASSEN 10 - 50% korting MAANDAGMIDDAG GEOPEND

de Vlissinger | 1994 | | pagina 7