01184-84316 ^Irschoore WIJKVERENIGING 25 JAAR OP DE BRES STERTEL NA GROENTE EN ZUIVEL NU IN DE TAXI C Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: En win mooie prijzen in onze jubileum-krasloterij. door Liesbet Mallekoote Eind augustus, de 27ste om precies te zijn, bestaat de vereniging 25 jaar. Ze zitten er nog over te dubben: zullen ze die datum aangrijpen om de naam te veranderen? Van Wijkvereniging 'naar Dorpsvereniging Nieuw en Sint Joosland? „Eigenlijk zijn we meer een dorp dan een wijk," vindt voorzitter Krina de Visser. Maar aan de andere kant: „Het is maar een naam." Een zeer bekende naam: vorige maand mocht de vereni ging het vierhonderdste lid verwelkomen. Bijna 75 procent van de dorpshuishoudens is nu lid van een vereniging die geen bingo's organiseert en geen dansavonden houdt. Maar die wel de gemeente en provincie weet te vinden. SHIRTS, Commentaar Busboekje Verpauperen PZC WEEKBLADEN door Joep Bremmers Na vijftien jaar groenteman en daarna nog eens vijfentwintig jaar melkboer is Nico Bosschaart bijna niet meer weg te denken uit de Vlissingse binnenstad. Toch zullen de Vlissingers eraan moeten wennen, per 1 oktober stopt Bos - zoals hij in de volksmond heet - met zijn handel. Bos schaart: „Het wordt te zwaar. Ik werk zo'n vijf enzestig uur per week en dat mag nu wel eens wat minder worden". Sociaal werker Ruukend goed Toekomst ^9 HET OOR M/DDEL-S^' B Bij aankoop van minimaal 25.- ontvangt u een kraslot: U ZIET METEEN WAT U KUNT WINNEN! BMMSLB mm ®ËLMm VLISSINGEN 24e JAARGANG NUMMER 27 6 JULI 1994 'Nieuwland slaapt niet' Krina de Visser is sinds vier jaar voorzitter van de Wijk vereniging Nieuw en Sint Joosland. „Dat moest ik maar worden, omdat ik het langst in het bestuur zat." Voor haar hoefde het niet 2 voor98," Melka King Le Dub f4 At zo, maar: „Mensen toespre ken, een woordje doen bij de gemeente, je groeit er in. Het is een hobby gewor den." De wijkvereniging Nieuw en Sint Joosland verzorgt geen activiteiten, of het zou de wijk krant moeten zijn die zes keer per jaar huis aan huis - dus ook onder niet-leden - wordt ver- preid. „Daar hebben de leden wel eens commentaar op, zo van: zij betalen niet en krijgen toch die krant. Maar het is altijd zo geweest dat iedereen hem krijgt en bovendien mogen verenigingen die zelf geen krantje kunnen bekosti gen, hun zegje doen in de wijk krant. Dus hij bevat veel infor matie voor het hele dorp. Maar goed, als het ledental erg ach teruit loopt, kun je er mee drei gen dat alleen leden de krant nog krijgen." Maar het leden tal is nog geen bron van zorg. Tussen januari en juni steeg het van 352 naar vierhonderd. Het vierhonderdste lid woonde nog maar net in het dorp toen hij zich via een antwoord- strookje in de wijkkrant als lid aanmeldde. Bovendien, zegt De Visser: „De veel dat er zijn per jaar. En als ik dan kijk naar de plannen voor de Veerse Poort: daar wil len ze steeds meer huizen bou wen, nu al meer dan duizend. En hier zeventig. Weet je: een stad verpaupert niet, een stad gaat niet ten onder. Maar een dorp wel. Het is soms als vech ten tegen de bierkaai en je krijgt misschien niet alles gedaan, maar de aanhouder wint. De gemeente en de pro vincie moeten het weten: Nieuwland slaapt niet." En Kri na de Visser zeker niet. „Als een ambtenaar van de gemeente zegt dat hij me in juni terug belt en ik hoor niets, zit ik 1 juli aan de telefoon." Penningmeester Wim Geertse (tweede van links) en voorzitter Krina de Visser (rechts) verwelkomen Louis en Ria de Nooijer als vierhonderdste lid van Wijkvereniging Nieuw en St Joosland. leden betalen geen zes vijftig per jaar voor dat krantje maar voor andere dingen. We zijn een belangenvereniging. Als mensen klachten hebben, bij voorbeeld over een put in de stoep, spelen wij dat door naar de gemeente." Waarmee het probleem nog niet is opgelost. „Je moet wel een lange adem hebben. De aanleg van een invalidenparkeerplaats bij de kerk bijvoorbeeld, dat duurde maar. Een telefooncel in het dorp: jaren, jaren, jaren mee bezig geweest. Toen de biblio theek in Dauwendaele ver dween, hebben we lang achter de bibliobus aan gebeld, die nu ook hier stopt. Bij de bejaar denflats hebben de mannen van het dorp, met toestem ming van de woningbouwver eniging, uiteindelijk zelf die enge bosjes weggehaald en een terras aangelegd, omdat woningbouw er geen budget voor had. Dat dat lukt, geeft voldoening." Maar het lukt niet altijd. Een alternatief tracé voor de Dam- menroute waarbij het dorp zou worden voorzien, was niet bespreekbaar. Een ander hei kel punt is de uitbreiding van het aantal woningen in Nieuw en St. Joosland. „Daar zijn we al jaren mee bezig, maar de provincie stelt zoveel eisen. De gemeente heeft een paar jaar geleden veel grond gekocht maar daar mag niet gebouwd worden vanwege geluidsover last van het Sloe en de A58. Nu is misschien een mogelijkheid dat de voetbalvelden, die toch aan vernieuwing toe zijn, wor den verlegd en dat op dat ter rein woningen worden gezet." Nieuwe woningen zijn hard nodig, vindt voorzitter De Vis ser. „Het dorp telt nu 1368 inwoners, maar dat aantal loopt achteruit. In leegstaande huizen komen jonge stellen. Maar eigenlijk zouden ze min stens twee of drie kinderen moeten hebben. Dat is goed voor de voorzieningen in het dorp. Want de bakker is al 50 en de man van de Spar is 58. Die houden er straks mee op. Als het dorp groeit komen er wel nieuwe voorzieningen, maar als het inwonertal min der wordt, denkt een bakker, wat moet ik hier?" „De provincie wil eerst inbrei- den, dan pas uitbreiden. Inbreiden is schuren opkopen en afbreken en open plekken opvullen met huizen. Dat zijn er steeds hier eens twee, daar eens drie. Over twintig jaar willen ze dan zeventig huizen hebben bijgebouwd. Zeventig: moet je eens uitrekenen hoe- De mensen in het dorp weten de voorzitter te vinden. Ook voor de vertrektijden van de bus. „Laatst vroeg iemand of ik het nieuwe busboekje al had aangeschaft. En ik ga zelf nooit met de bus." Nu de vereniging onder het mom van sociale vernieuwing aan de wijktafel moet deelnemen, staan er ver anderingen op stapel waaraan de voorzitter moeilijk zal wen nen. „We hebben nu vier keer per jaar overleg met de direc teur maatschappelijke zaken van de gemeente en de wijk coördinator. En met alle ande re verenigingen in het dorp. Vroeger was het twee keer per jaar overleg met wethouder Douwes. Dat was vaak heel gezellig. Nu is het strak verga deren en voor de rest geen nieuws. Nee, die wijktafel: voor ons hoeft het niet." „We moeten nu een wekelijks spreekuur invoeren. Wat moet ik dan zeggen als iemand me op dinsdag belt hoe laat de bus naar Middelburg vertrekt? Kom maandag maar terug op het spreekuur? De drempel moet niet hoog worden. We proberen het een half jaar en als het niet bevalt houden we er mee op. Dit is een dorp. Dat is heel anders dan een wijk." De Zeeland Cultuurmaand duurt deze zomer van 30 augustus tot en met 15 oktober. De organiserende Stichting Zee land Cultuurmaand presenteerde vorige week het bijbehorende magazine. In tegen stelling tot voorgaande jaren besteedt de Cultuurmaand dit jaar wat aandacht aan beeldende kunst. Volgend jaar hoopt de stichting meer theater te kunnen program meren, zodat het totaal-aanbod van de Cul tuurmaand wat evenwichtiger wordt. In Vlissingen kan vanaf 8 juli het futuristi sche gezelschapsspel Laser Action worden gespeeld. Het spel is in Europa geïntrodu ceerd in Engeland, waar inmiddels zo'n tweehonderd laserdoolhoven zijn geopend. In Nederland zijn er inmiddels acht, vooral in de grote steden. Volgens de uitbaters Hans Francke en Jeroen Verdonk is Laser Action een spannende slecht-weer-voorzie- ning die verslavend kan werken. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychocon- sult en Bedrijfskundig Bekeken. Melkboer Bos stopt ermee na veertig jaar op straat HD® WDfissflmg®!? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. en om vier uur in de middag was hij weer thuis. Heel wat interessantere werktijden dan een groenteboer. Ik kon in Vlis singen een wijk overnemen voor zevenduizend gulden. Na het behalen van het diploma Vakbekwaamheid Melk en Zui vel kon ik aan de slag". De omschakeling van groente naar zuivel was minder een voudig dan Bosschaart zich had voorgesteld. De eerste weken zag hij de omzet alleen maar teruglopen. Door stug door te gaan, volgens een vast schema door de wijk te rijden en hard werken is het Bos schaart toch gelukt om zijn handel rendabel te maken. „Een melkboer is natuurlijk altijd iets duurder dan de grote winkels. Je moet daar dus een heel goede service tegenover Nico Bosschaart (59) begon op twaalfjarige leeftijd bij zijn vader in de groentehandel. School was niet direct zijn eer ste liefde, hij werkte liever. „Vroeger waren er zo'n twintig families in Koudekerke die zelf hun groente verbouwden en aan de man brachten. Mijn vader had in Vlissingen een groentewijk. Ik werkte de hele week op het land en op zater dag hielp ik mijn vader met venten. Na mijn militaire dienst is mijn vader alleen nog maar op het land gaan werken en ben ik de wijk in gegaan". Het venten en handel drijven zat Bosschaart zo goed in het bloed dat hij voor zichzelf begon. Echtgenote Betsie vond echter dat Nico wel erg veel werkte en bracht hem op andere gedachten. Bosschaart: „In die tijd begon een melk boer om zeven uur 's ochtends eronder gaat lijden. Reden temeer om het eens wat rusti ger aan te gaan doen. Nico Bosschaart en zijn vrouw Betsie: eindelijk tijd voor de tuin zetten. Door de klanten niet teleur te stellen boezem je ver trouwen in en blijven ze tocff bij je kopen". Na veertig jaar in de straten van Vlissingen te hebben gewerkt kan Bosschaart een hele avond praten over alles wat hij heeft meegemaakt. „Na al die jaren krijg je zo'n band met de mensen dat ze je zelfs hun problemen toevertrou wen. Soms voel ik me dan ook een sociaal werker". Vol trots kan Bosschaart vertellen over hoe hij het leven van twee mensen kon redden. Bosschaart: „Toen ik nog niet zo lang melkboer was kwam ik altijd bij twee oude mensen. Op een gegeven dag reageer den ze niet, ik zag ze wel in de kamer zitten en besloot dus gewoon naar binnen te gaan. in het hele huis hing een kool- monoxide-walm en de oudjes zaten versuft in hun stoelen. Op zo'n moment moet je snel handelen en ze zijn allebei naar het ziekenhuis gebracht. Als ze nog langer in die walm hadden gezeten, hadden ze het niet overleefd". Volgens Betsie Bosschaart kunnen de proble men in de wijk haar man wel eens teveel in beslag nemen zodat zijn eigen gezondheid Bin d'r bie julder ook nog goed bie d'r 'ebbe? In wat van die wuufjes, die as aol- voor situaties de nood ook tied een flesje ruukend aan de vrouw komt, een beetje 'ruukend goed' op een zakdoekje aan het hoofd gebracht doet won deren! Meestal is 'ruukend goed' tegenwoordig eau de cologne (odeklonje, Frans voor: water uit Keulen), maar vroeger moeten er meer soorten reukwater geweest zijn. 'L'eau de rei ne' bij voorbeeld, koningin newater. Ruukend goed wordt door heel oude men sen ook wel aangeduid met 'lodderein'. Het werd bewaard in een 'lodder- eindöösje' of 'lodderein- f lesje'. Zij hebben ook nog de tijd meegemaakt dat er mensen waren die geloofden dat je er goed aan deed de kapper om 'ruukend goed' te vragen wan neer je haren geknipt waren. Dat zou helpen tegen het ver kouden worden ('verkoud' zegt men op Walcheren). Dit soort merkwaardige opvat tingen zijn te simpel om ze als bijgeloof aan te duiden. Het heeft misschien meer met goedgelovigheid te maken: de mensen lieten zich gauwer iets wijs maken. Zeker wanneer dat met enige autoriteit gebracht werd. De autoriteit van het geschreven woord (van wat voor kaliber dan ook), van de vorige generatie, van een vooraanstaand dorpsgenoot of in dit geval misschien de kapper zelf. Een soortgelijke vreemde opvatting heb ik tien jaar gele den nog serieus horen verde digen: dat je de kachel moet uitdoen wanneer de zon er op schijnt. De 'zunne' op de kachel, dat kon niet, dat was de overtreding van een natuur wet, zo leek het wel. Deze opvatting moet oorspronkelijk met zuinigheid te maken heb ben gehad, maar had (door de kracht van de overlevering?) een soort magische meer waarde gekregen. Helemaal stoppen met werken doet Bosschaart nog niet. „Het is een beetje erg drastisch om van vijfenzestig uur in de week ineens naar nul uur te gaan. Ik ben daarom van plan om nog zo'n twintig uur in de week taxi te gaan rijden. Ik heb ook al jaren een grote tuin. Door tijd gebrek heb ik daar nooit iets aan kunnen doen. Ik heb hem verpacht aan een buurman maar nu kan ik er zelf in aan de slag. Dan zing ik ook nog in het Middelburgs Mannenkoor, daar zal ik nu ook meer tijd voor krijgen". Bos heeft ook al voor een opvolger gezorgd die hij aan het inwerken is. „Ik introdu ceer hem op mijn afscheidsre ceptie op 5 oktober in Hotel Royal. Ik hoop dat het hem net zo goed zal vergaan als mij. Gelukkig had ik de wind altijd mee. In dit vak moet je niet te vaak ziek zijn. In veertig jaar tijd heb ik twee dagen griep gehad en ben ik twee weken thuis geweest nadat mijn amandelen eruit waren gehaald. Ik voel me nu nog steeds fit maar kan toch beter wat gas terug nemen".

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1