n *1L 01184-84316 25STE ZEEUWSE DAG VAN HET PAARD Fanfares voor jubileum Miniatuur Walcheren Wat bezielt de componist .Verschoor e LEERLINGENUITVOERING MET BIJZONDER THEMA Opvallend adverteren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: En win mooie prijzen in onze jubileum-krasloterij. Het terrein van Mane ge De Eendracht in Vrouwenpolder vormt zaterdag 25 juni tradi- tiegegetrouw het decor voor de 25ste Zeeuwse Dag van het Paard. Afgaande op bezoekersaantallen van voorgaande edi ties zullen tijdens de jubileumshow onge veer tienduizend belangstellenden van binnen en buiten Zee land komen genieten van de verrichtingen van zo'n zeshonderd paarden en pony's uit negen verschillende stamboeken. Heng- stenhouder en mede organisator Andrie de Buck: „We hebben elk jaar een supershow." PZC WEEKBLADEN Miniatuur Walcheren viert zijn veertig-jarig bestaan met een open huis en veel fanfare muziek. Zaterdag 25 juni, als het precies veertig jaar geleden is dat de toen malige koningin Julia na het park opende, kan iedere Walchenaar vanaf half tien gratis binnen en acht Wal- cherse fanfare-orkes ten verzorgen er om de beurt een concert. Als afsluiting spelen de 250 leden van alle orkesten om 17 uur samen. Balletschool Joke Louwerse ver zorgt 25 en 26 juni voor de zevende keer een dansweekeinde voor ama- teurdans in de Stadsschouwburg. Kinderen en volwassenen tonen twee dagen lang hun kunsten. De kinderen werkten zelf mee aan de ontwikke ling van de show 'Go grazy, je wereld op z'n kop'. De volwassen dansen onder meer een choreografie van Jor ge Vazquez en een duet van Fred Benjamin. De twintigste braderie is weer voorbij, tijd voor de traditionele eva luatie. Onderwerp van gesprek zou de mogelijkheid kunnen zijn de bra derie in het vervolg van vrijdag tot en met zondag te houden. Door de weekmarkt op donderdag raakt de openingsdag van de braderie wat in het gedrang. Desondanks stemden de publieksaantallen ook dit jaar, mede dankzij het zomerse zonnetje, de organisatoren zeer tevreden. Verder in deze krant het nieuws van gemeente en provincie en de rubrieken Kinderboeken, Psychocon- sult en Bedrijfskundig Bekeken. Scheldwoorden HET OOR Bij aankoop van minimaal f 25.- ontvangt u een kraslot: U ZIET METEEN WAT U KUNT WINNEN! IBMMIL® ®im t&MlLUM® VLISSINGEN 24e JAARGANG NUMMER 25 22 JUNI 1994 'Alles wat in Zeeland leeft Andrie de Buck uit Oostkapelle is zelf ruim twintig jaar betrok ken bij de organisatie van de Zeeuwse Dag van het Paard. Als secretaris van de naar de Dag genoemde stichting is hij aanspreekpunt voor sponsors, standhouders en de vertegen woordigers van de diverse stamboeken. ,,Als hengsten- houder heb ik bijna alle rassen in mijn stallen staan. Ik onder houd daardoor goede contac ten met alle in Zeeland opere rende stamboeken en dat is gemakkelijk voor de organisa tie van zo'n dag." Maar ook de rest van het bestuur draagt een belangrijke steen bij. „We hebben een gouden team," zegt De Buck. „Ons draaiboek hebben we in ons hoofd, leder een weet wat er moet gebeu ren. En elk jaar proberen we iets aan de dag toe te voegen; het technisch te verbeteren, in de samenstelling van het pro gramma of in de uitvoering." De oorsprong van de Zeeuwse Dag van het Paard was niet zo HD© WMsssfimgjsir Oplage: 24.400. Gmtis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uigave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Ylissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oflsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Andrie de Buck met zijn trekpaardhengst Emir van Waardzicht. spectaculair, vertelt De Buck. „Ruim 25 jaar geleden hielden de verschillende stamboeken in Zeeland elk een aparte keu ring. Dat was eigenlijk alleen interessant voor de boeren en de fokkers. Om het iets publieksvriendelijker te maken hebben ze toen een aantal stamboeken gecombineerd: het Trekpaard, de Shetlandpo- ny, de New Forest en het Koninklijk Nederlands Warm bloed Paard (KWPN). 's Och tends was dan de keuring van de paarden en 's middags een publieksprogramma. De eerste paar jaar was dat vooral veel springen en soms een show nummertje." Zo'n twintig jaar geleden besloten ook de andere stam boeken in Zeeland mee te doen aan de Zeeuwse Dag van het Paard. Begrijpelijk, vindt De Buck. „Het werd een evene ment van allure. Zo'n tiendui zend mensen die een dagje weg willen en graag paarden zien, komen jaarlijks naar de Zeeuwse Dag van het Paard. Daar hoorden ze graag bij." Alleen de vertegenwoordigers van het KWPN haakten na een aantal jaren weer af. „Zij wil den een uitgebreide keuring aan de hand en onder het zadel, puur voor de fokkers. Zij vonden dat ze daarvoor tijdens de Dag van het Paard te weinig tijd kregen." In de beginjaren Zeeuwse Dag van werd de het Paard „We hadden nog wel door kunnen feesten, maar zater dagavond komt er toch geen hond", voorspelt directeur Henk Baurdoux van Miniatuur. Hij wijst op de voetbalwed strijd Nederland-België die zaterdagavond wordt ge speeld. Het park was oorspronkelijk bedoeld om in drie maanden te tonen wat Walcheren zou worden na de Watersnood ramp van 1953. Maar na de opening bezochten maar liefst tweehonderdduizend geïnte resseerden de gelegenheidsat tractie. In eerste instantie werd toen besloten om het in 1955 nog eens dunnetjes over te doen. Maar ook toen kwamen zo'n tweehonderdduizend mensen een kijkje nemen bij Walcheren in het klein. Dat bood soulaas voor de toe komst en het besluit om dan maar een permanent attractie- parkt te worden voor de zomerseizoen, was vrij snel genomen. A.G. Wagensveld nam trouwens het initiatief voor de tentoonstelling. In de loop der jaren stond Miniatuur regelmatig onder (financiële) druk. Niettemin hebben de beheerders het hoofd steeds boven water kun nen houden, soms nipt. Reg- genborgh Beheer uit Rijssen nam het park dit jaar over. Deze commerciële beheerder (ook bekend van het Arsenaal in Vlissingen) wil het park nog voortvarender exploiteren. De maatschappij zet kracht bij de woorden door per 1 november een aantal noodzakelijke ver bouwingen te gaan uitvoeren. Zo is nu al bekend dat de kassa wordt veranderd en er komt een gebouw met kantoren bij. Verder worden alle voetpaden vernieuwd en - zo staat in de planning - komt er aan de voorkant een soort van over dekte omloop van waaruit de bezoeker het park van boven kan bekijken. Die omloop biedt ook plaats voor panelen op de begane grond met informatie. Volgens Baurdoux wordt met dat initiatief het educatieve karakter van het park nog eens extra onderstreept. Ook wordt nog een aantal nieuwe model len gebouwd die op het ver langlijstje staan van Miniatuur. „Die worden uitbesteed. De kleine ploeg die hier in vaste dienst is, kan dat werk niet aan". gehouden in Schotsman op Noord-Beveland. Al ruim twin tig jaar is inmiddels Manege De Eendracht in Vrouwenpol der de thuishaven van de Zeeuwse paardenhouders. „En een keer in de vijf jaar worden we ingehuurd door de Zeeuwse Landbouw Maat schappij (ZLM, nu de ZMO) als publiektrekker op de land bouwtentoonstelling op hun eigen terrein. Ja, de Zeeuwse Dag van het Paard is immers een begrip geworden, daar moet je naar toe. Alles wat er in Zeeland leeft op paardenge- bied is daar te zien." Tijdens de Zeeuwse Dag van het Paard houden de negen paarden- en ponystamboeken in de ochtenduren in vijftien ringen hun jaarlijkse keuringen aan de hand: van de kleine Shetland - uit het oudste pony stamboek van Nederland - tot het forse Nederlandse Trek paard - vooral geliefd onder ringrijders. Maar ook de Noor se Fjordenpaarden en de effen zwarte Friese Paarden (Het Friesch Paarden Stamboek is het oudste van Nederland) hebben hun vaste plek op de Zeeuwse Dag van het Paard veroverd. Op het hoofdterrein werken de springruiters in de ochtendu ren de gewone nummers af om 's middags de barrage te verrijden. In een aparte ring worden menwedstrijden gehouden, 's Middags wordt in de hoofdring een vier uur durend non-stop showpro gramma gepresenteerd. Bur gemeester A. den Boon van Veere verricht om 13 uur de officiële opening, waarna alle deelnemende stamboeken een shownummer verzorgen. Te zien zijn onder meer quadrille- springen uitgevoerd door Haf- lingers, een concoursnummer enkelspan met Trekpaarden voor de showwagen, een con cours elegance door Friese Paarden en in twee delen een défilé van de hoogst bekroon den van de ochtendkeuringen. Daarnaast heeft de organisatie nog twee publiekstrekkers op het programma staan. De Buck: „Tegen het eind van de middag verzorgen vierspan nen Welsh en Shetlandpony's een spectaculaire overval- show. En zeer apart zijn zes aangespannen Haflingers uit Limburg die zonder koetsier een show opvoeren. Wat helaas niet door kan gaan is een optreden van de Mobiele Eenheid met een peloton te paard. Die hebben moeten afzeggen omdat ze die dag mogelijk worden ingezet tij dens een demonstratie." Het sluitstuk van de dag is de inmiddels traditioneel gewor den show van trekpaarden aan de hand, in vier-, acht-, twaalf- en zestienspan. „Vorig jaar lie pen er zelfs 23 aan de hand. De bedoeling was 24, maar er was er eentje uitgebroken." De Zeeuwse Dag van het Paard wordt rond kwart over vijf afgesloten. Hoort u ook bij die mensen die denken dat het vroeger alle maal vrediger was dan nu? Helaas, ik moet u teleurstellen. Lijfsgeweld, moord en dood slag kwamen net zo goed voor, lees er de kranten van 1930 of 1890 maar op na. De taal was misschien juist wel minder gekuist dan tegenwoordig, zeker aan scheldwoorden ken de Zeeland een rijke cultuur. Zo heb ik een meer dan negen tigjarige, brave Gereformeer de arbeider zijn jarenlange buurman een 'weerlichtsen Judas' horen noemen. De ver houdingen waren er ook naar: de buurman was een genie pige rijke boer. Een andere buurman die zijn protest geuit had in dreigementen, herin nerde de oude man zich als 'een smouter' - een ondeugd. Niet onsympathiek, maar bui ten de orde. Je had in die tijd ook 'kontkru- pers' die bij de bazen 'in d'r zakken zêèkte'. Op een 'draoi- konte' kon je nooit aan, die veranderde van standpunt naar gelang het gezelschap. Bij een 'iezebieter' hielp dat natuurlijk niet, die was tegen iedereen even kortaf en nijdig, een echte 'netefreter'. Een 'poepuul' is in het Wal- chers iemand die iets stoms doet, of ook iemand die bange lijk is. Een 'zêêver' is een zeur, een 'zêêksmoel' een irritante beterweter. En als ze van je zeggen dat je een 'döösje' bent, kun je beter naar de kap per gaan of je in ieder geval laten opknappen. Een 'döösje' is een oude vrouw, maar voor al een ouwelijk uitziende jonge vrouw. Niet best, dus. Aan het begin van deze eeuw schijnen er ook mannelijke exemplaren van deze soort geweest te zijn: een ouwelijk uitziende jonge kerel heette toen een 'ouba'. Miniatuur Walcheren. Wat bezielt de componist? Wat is inspiratie eigenlijk en wat creatieve energie? Waar moet je op letten als je muziek schrijft? Deze vragen worden beant woord tijdens de leerlin genuitvoering van pianist en pianoleraar Govert Min gelen uit Middelburg, vrij dag 24 juni om 20 uur in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. „Bij deze tiende uitvoering hebben alle leerlingen de opdracht gekregen om naast de compositie die ze ingestu deerd hebben, zelf ook een stukje muziek te schrijven," legt Govert Mingelen uit. „Ook de jongste kinderen van zeven jaar moeten dat doen. Dat vin den ze prachtig, al is het span nend. Maar ze weten dat ze van mij alle hulp kunnen krij gen. De bedoeling is de kinde ren enthousiast te maken voor muziek in zijn totaliteit. Als ze later in hun leven iets heel anders gaan doen, zouden ze met veel plezier terug moeten kijken op hun pianolessen, vind ik. Het moet een verrijking van je leven zijn." Mingelen spreekt uit ervaring, hij componeert zelf ook muziek. Dit najaar zal een door hem geschreven vioolsonate worden uitgevoerd en hij heeft al weer nieuwe composities onder handen. Op de uitvoe ring zal hij zich beperken tot uitleg van het thema 'Wat bezielt de componist?' tussen het pianospel van de leerlin gen door. „Kijk, ik vind het belangrijk dat het bredere publiek kennis neemt van wat er gebeurt op het gebied van de amateurmuziek. Maar de leerlingen staan centraal. Voor hen is het belangrijk om ook eens voor een groter publiek te durven optreden." Mingelen geeft niet alleen les aan kinderen: ongeveer de helft van zijn leerlingen is vol wassen. „Een van mijn leerlin gen van middelbare- school leeftijd gaat bij mij verder stu deren om van pianospelen haar beroep te maken. Waar om ze niet naar het conserva torium gaat? Ze zegt zelf: ik zit nu tien jaar bij je op les en elke keer leer ik weer bij en het is nog altijd even leuk."

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1