06-9292 Provincie Zeeland Tentoonstelling en boek 'Stilte over Zeeland' Wandel- en fietsroute rond Mondriaan bijna in gebruik Geschiedenis fotografie Middelburg geëxposeerd Statenvergadering Muziek in Middelburg Amateurtheaterschool De Ambitie presenteert nieuwe voorstelling TERRE DES HOMMES HELPT KINDEREN VERDER Wmmm Wijziging informatienummers provinciale stoombootdiensten (PSD) COMMISSIES Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 17 juni vergaderen Provinciale Staten van Zeeland. Zoals gebruikelijk is de vergadering openbaar. Wie wil kan een plekje zoeken op de publieke tribune om de vergadering, geheel of gedeeltelijk, te volgen. Milieu en Waterstaat Cultuur en welzijn Ruimtelijke ordening Financiële aangelegenheden PSD-zaken Woensdag 8 juni 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER Abdij Sinds 1 juni beschikt de PSD over een centraal informatienummer: 06 - 9292. Het nummer verstrekt automatisch informatie over de dienstregeling van de PSD, over eventuele wijzigingen, tarieven en mogelijke algemene informatie. Wat de wijzigingen betreft maakt het niet uit of het nu gaat om wijzi gingen die de PSD al een tijd tevo ren had voorzien en die dus als nog zijn in te plannen in afwijking van de reguliere dienstregeling, of dat het gaat om verstoringen of calamiteiten; bijvoorbeeld omdat de schepen uit de vaart worden genomen vanwege een storing aan de brug of vanwege de weers omstandigheden. De tariefinformatie gaat over tarie ven voor reizigers met het open baar vervoer en voor voertuigen en motoren. Deze tarieven staan ook in de tarievenfolder. Voor in formatie over andere tarieven ver wijst het centrale nummer naar een van de nummers van de aan legplaatsen. De huidige informatienummers verdwijnen per 1 januari van het volgend jaar. Het gaat om de nummers 01184- 67101 (hoofdkantoor Vlissingen), 01184-78899 (aanlegplaats Vlis singen), 01172-3350 (aanleg plaats Breskens), 01130-82828 (aanlegplaats Kruiningen) en 01148-2992 (aanlegplaats Perk- polder). Wie vanaf heden tot de opheffingsdatum een van deze nummers belt wordt verwezen naar het nieuwe centrale nummer. De commissie basis- en speci- aalonderwijs van de provinciale onderwijsraad vergadert woens dag 15 juni op het adres Abdij 6 in Middelburg. De vergadering be gint om 14.00 uur. Gesproken wordt over: pedagogi sche academies in discussie; pro ject vrijheid, verdraagzaamheid en anti-racisme; etnische scheidings lijnen in het Zeeuwse basisonder wijs; versterking plattelandsscho- len, preventie jeugdhulpverlenings- onderwijs en schaalvergroting in het speciaal onderwijs. De Provinciaal Planologische Commissie (PPC) vergadert don derdag 16 juni. De bijeenkomst is op het adres Groenmarkt 13 in Middelburg en begint om 10.00 uur. Op de agenda staan de volgende onderwerpen: ontwerp-landinrich- tingsplannen Poortvliet en Axel, projectnota Schouwen-Oost, voor bereidingsschema landinrichting 1995, planologische kernbeslis sing hoge snelheidstrein, ant woordnota windenergie en de ac tualisering van het streekplan. De Provinciale Commissie Mi lieubeheer en Waterhuishou ding vergadert donderdag 16 juni op het adres Groene Woud 1 in Middelburg. De vergadering be gint om 14.30 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwerpen: ruimtelijk beleid lan delijke gebieden, beleidsplan wa terbodems en baggerspecie, pro vinciale milieuverordening, beheersplan Noord- en Zuid-Beve land. De vergaderingen van de commis sies zijn openbaar. Van iedere ver gadering ligt de agenda en bijbe horende vergaderstukken ter inzage in het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg. Nieuws Traditiegetrouw is de staten vergadering in de statenzaal van het provinciehuis in de Middelburgse abdij, Abdij 10. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. De statenleden zullen een reeks besluiten nemen op voorstel van Gedeputeerde Staten. De Brabantse waterschappen Hoogheemraadschap West-Bra bant en Scheldekwartier beheren water dat voor een klein gedeelte op Zeeuws grondgebied ligt. Deze schappen hebben net als het Zeeuwse waterschap Noord- en Zuid-Beveland een interprovinciale status. De reglementen van de twee Brabantse schappen moes ten nog worden aangepast aan de Waterschapswet en aan de reor ganisatie van het waterschapsbe- stel in Noord-Brabant. Dat is nu gebeurd en de statenleden wordt gevraagd in te stemmen met deze procedurele wijzigingen. Het kruispunt in de N 690 in Hulst (Grote Kreekweg/Clinge- weg en Koolstraat/van de Maelstedeweg) is een van de ge vaarlijkste kruispunten in de pro vincie. Het is de bedoeling in 1995 het kruispunt om te bouwen tot rotonde. De staten wordt ge vraagd een krediet beschikbaar te stellen van 725.000,=. De klus kan worden geklaard binnen de grenzen van het huidige wegge- bied. Vandaar dat er geen grond aankopen nodig zijn. Het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen be staat dit jaar 225 jaar. Om dat te vieren is er een speciale tentoon stelling en een congres op touw gezet. De r\osten bedragen onge veer een ton. Vanwege het provin ciale belang van de activiteiten stellen GS voor een eenmalige subsidie van 17.500,= te ver strekken in het begrootte tekort van 60.000,=. Het Genoot schap heeft ook elders subsidie aangevraagd. De Kaderwet volwassenenedu catie maakt het noodzakelijk dat er een aanspreekpunt, rechtsper soon in de vaktaal, komt voor de ondersteuning van de volwasse neneducatie. Het dagelijks provin ciebestuur stelt voor vier instellin gen aan te wijzen die er voor moeten zorgen dat die ene rechts persoon er komt. De instellingen zijn: ROC Westerschelde uit Ter- neuzen, het Oosterscheldecollege uit Goes, het Educatief Centrum Walcheren uit Vlissingen en het Zeelandcollege te Vlissingen. Instellingen voor jeugdhulpver lening krijgen te maken met wijzi gingen in subsidie. Met name het sparen voor investeringen in de toekomst wijzigt. Op het moment dat de regeling ingaat blijft er geld over. GS vragen de staten er mee akkoord te gaan dat het dagelijks provinciebestuur dat geld gaat ge bruiken voor het oplossen van knelpunten in de jeugdhulpverle ning. Voorgesteld wordt het woonwa genplan 1993-2000 vast te stel len. Er is nog een tekort aan standplaatsen. Als dat is ingelo pen houdt de provinciale bemoei enis met het woonwagenbeleid ei genlijk op. De komende jaren wil het college ook nog gebruiken om er voor te zorgen dat het opheffen van speciale regels voor woonwa genbewoners soepel verloopt. Zo is er onder meer sprake van dat het beheer van standplaatsen van woonwagens en het huren van een wagen wordt ondergebracht bij een woningbouwvereniging. Op dit moment zijn daar nog aparte in stanties voor. Voor de bouw van een opslag loods voor mosselschelpen aan de Kanaalweg in Yerseke is het nodig het streekplan te wijzigen. De procedure, inclusief de behan deling van bezwaarschriften, is af gerond. De staten wordt voorge steld in te stemmen met de streekplanafwijking. GS stellen voor de financiering van de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) te veranderen. Tót nu toe was het gebruikelijk dat jaar lijks subsidie werd verleend op de zogeheten subsidiabele kosten. Voor provincie en ZMF betekende dat jaarlijks een heel gereken en veel administratief werk. Afgespro ken is nu dat de ZMF jaarlijks een vast budget krijgt. Dat scheelt een hoop administratieve rompslomp en de ZMF krijgt hierdoor ook de mogelijkheid wat gemakkelijker te schuiven binnen de verschillende begrotingsposten. De provincie is aandeelhouder van de NV Delta Nutsbedrijven. Van daar dat het bedrijf haar jaarver slag 1993 ter goedkeuring voor legt aan de staten. De aandeelhouders krijgen minder di vidend uitgekeerd dan de provin cie had begroot. De vraag is nu of de staten akkoord gaan met een lagere uitkering en het begrotings tekort van ruim 90 duizend gulden willen afdekken door dat bedrag te onttrekken aan de algemene re serve. Voorts wordt voorgesteld in te stemmen met de elfde be grotingswijziging van de pro vincie en nieuwe comptabili- teitsvoorschriften. De NV Westerschelde-Overver- binding legt eveneens de jaar stukken 1993 ter goedkeuring voor aan de staten. Het provinciaal coördinatie centrum voor de rampenbe strijding moet worden voorzien van een noodstroomvoorziening. De kosten bedragen 96 duizend gulden en kunnen worden betaald uit de post 'spoedeisende vervan ging van materieel'. Ter voorkoming en bestrijding van seksuele intimidatie op het werk wordt de heer Gulmans voorgedragen als vertrouwensper soon bij de provinciale stoomboot diensten (PSD). Tot slot wordt de staten gevraagd in te stemmen met de derde en vierde wijziging van de begro ting van de PSD en met de verlenging van het sociaal sta tuut herstructurering PSD. De agenda en bijbehorende stuk ken liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Onder de titel 'Stilte over Zeeland, de wereld van Johan Melse' is in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland in Goes vanaf 11 juni een over zichtstentoonstelling te zien van het veelzijdige werk van de kunstenaar Johan Melse (1887-1974). Bij Uitgeverij De Koperen Tuin verschijnt een gelijk namig boek over leven en werk van Melse. Johan Melse leerde aan de Goese Ambachtsschool het vak van schilder en decora teur. In Den Haag werkte hij in het atelier van Ype Wenning aan decors van diverse ope ra's. Hij was verder betrokken bij de restauratie van het Pano rama Mesdag. Na enkele jaren als tekenleraar in Hoogeveen te hebben gewerkt keerde hij terug in Goes, waar hij werd aangesteld aan de Ambachts school en de Vakschool voor Meisjes. Hoewel hij tekende en schilderde, vond hij in het maken van houtsnedes zijn grootste artistieke bevredi ging. In hout legde hij in ruwe zwartwitte blokken zijn omge ving vast: aanlegsteigers, kerk torens, trekpaarden, de mu- raltmuurtjes op zeedijken en grillig gevormde knotwilgen. Verder maakte Melse op be stelling enige honderden ex- libris. Ook affiches, onder meer van een ZLM-tentoon- stelling, gaf hij vorm, evenals boekomslagen en gelegen heidsdrukwerk. Voor het onderwijsboek Nederlandsche Volkskunde maakte hij tachtig houtsnedes die opvallen door een krachtige expressie en eenvoud. Ook andere boeken worden door hem geïllus treerd, onder meer 'Walcheren onder vreemde heersers' van L. W. de Bree en diverse dicht bundels van Jan. H. Eekhout. Verder was Melse betrokken bij de vormgeving en illustra tie van het protestants-christe lijk tijdschrift Pniël. Tal van christelijke thema's werden door hem gevat in zijn hout snedes. De expositie in het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland toont uit familiebezit een zeer breed overzicht van het werk van Johan Melse, dat bij elkaar een nostalgisch, verstild beeld geeft van het Zeeland van voor de oorlog, met de christelijke symboliek die toen geliefd was. Daarnaast komt de tech niek van het maken van hout snedes aan de orde. Aan de hand van houtblokken in ver schillende stadia van bewer king en met origineel materi aal uit het atelier van Melse wordt getoond hoe een hout snede tot stand komt. Tegelijk met de opening van de tentoonstelling op vrijdag 10 juni komt bij Uitgeverij De Koperen Tuin - die onlangs de Culturele Prijs van de gemeen te Goes ontving - een boek uit met dezelfde titel als de expo- Werk van Johan Melse. sitie, geschreven door Jan Bruijns. De tentoonstelling loopt van 11 juni tot en met 24 september. Gitaarspel in het centrum De binnenstad van Middel burg is zaterdag 11 juni het decor voor diverse optre dens van jonge Zeeuwse muzikanten. De optredens zijn georganiseerd door de stichting Ceremoniemees ters Middelburg, de evene mentencommissie van het VVV/VOM en de Zeeuwse Muziekschool. De optredens vinden plaats op diverse plekken in het cen trum. Op het Damplein begint de reeks om 13.15 uur met een concert van het jeugdstrijkers- ensemble. Rond 13.45 uur staat het gemengd ensemble op het programma en om half drie is het de beurt aan het Zeeuws Jeugdorkest. Het Saxofoonensemble en de Big Band van de Zeeuwse Muziek school besluiten de* muziek- middag rond half vier met een optreden van ruim een uur. Ook op de Nieuwe Burg wordt gemusiceerd. Om half twee is er gitaarspel te horen en om half drie speelt het blokfluit ensemble onder leiding van Marja Smet. Een optreden met diverse keyboards begint om 15 uur en om half vier is er gitaar met zang te horen. In de Lange Delft treedt om half twee het cellokwartet onder leiding van Rien Hillebrand op en om 14 uur het koperensem ble van Renee Passenier. Van af half drie is de slagwerk groep actief en van half vier tot half vijf speelt het klarinet ensemble. In de Lange Viele ten slotte speelt vanaf half twee het blok fluit-ensemble onder leiding van Annemarie de Beer, vanaf 14 uur het koperensemble Paul van Belzen, gevolgd door het koperensemble van Renee Passenier. Het blokfluit ensemble concerteert om 15.15 uur en als afsluiter van de muzikale middag treden in de Lange Viele de fluitleerlin- gen op onder leiding van Suzan Swart. W. van Gelder, Commissa ris der Koningin in Zeeland en voorzitter van de Stich ting Zeeland Mondriaan 1994, overhandigt donder dag 16 juni aan directeur N. Trapman van de ANWB het eerste exemplaar van de wandelgids 'In het licht van Toorop en Mondriaan'. Tegelijk met de opening van de cultuurhistorische wandelroute door Dom burg wordt de fietsroute 'Schilderachtig Walcheren' in gebruik genomen. De ongeveer vijf kilometer lan ge wandelroute rond Dom burg voert langs plekjes en gebouwen die een rol hebben gespeeld in het leven en werk van de kunstenaars die aan het begin van deze eeuw in Dom burg verbleven. De internatio naal bekende schilder Jan Toorop was destijds de centra le figuur in een kunstenaarsko lonie waarvan onder anderen Jacoba van Heemskerck, Lode- wijk Schelfhout en Piet Mon driaan deel uit maakten. De wandelroute is vastgelegd in de geïllustreerde gids 'In het licht van Toorop en Mondri aan'. Auteur van het vijftig pagina's tellende werkje is Francisca van Vloten, die al eerder over de Domburgse kunstenaars publiceerde. De onderwerpen die de Domburg- se kunstenaars kozen voor hun werk, hun achtergronden en ontwikkelingen worden in de gids onder de aandacht gebracht. Ook de ontstaansge schiedenis van Domburg als kuuroord en badplaats komt aan bod. De route is in samenwerking met de ANWB geheel beweg- wijzerd. Onderweg lichten Amateurtheaterschool De Ambitie presenteert deze maand in het Minitheater in Middelburg de theater voorstellingen waarmee de jongeren en de volwasse nen hun tweejarige toneel cursus aan De Ambitie afsluiten. De Ambitie is een gezamenlijk initiatief van het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel en de Stichting VMC Zeeland. De jongeren hebben als afsluiting Midzomernachtsdroom van William Shakespeare voorbe reid. De eerste voorstelling vindt zaterdag 11 juni om 20.30 uur plaats in het Mini- theater. Een tweede en derde uitvoering zijn te zien zondag 12 juni om 14.30 uur en 18 juni om 20.30 uur. De regie is in handen van Josien de Graaf en de vormgeving van de voor stelling is verzorgd door Gem ma van der Hoogte. De vol wassenen voeren 24, 25 en 26 juni 'Korczak en de kinderen' van Erwin Sylvanus op in de regie van Naveen Visser. De jongerenafdeling waagde zich aan een Shakespeare, die door de regisseuse als volgt wordt omschreven: Hermia houdt van Lysander, Lysander houdt van Hermia en ze leef den nog lang en gelukkig. Maar voordat het zover is moeten de geliefden nog heel wat beproevingen doorstaan. Zoals Lysander zegt: „Gaat ware liefde niet altijd op een pad vol doornen." Die door nen worden vooral veroor zaakt door het toversap dat de jaloerse elfenkoning Oberon zijn slapende vrouw Titania in de ogen druppelt. Zij zal ver liefd worden op het eerste wezen dat zij ziet, zodra ze haar ogen opent. Helaas is dat Spoel de Wever, tijdelijk door Puek - de dienaar van Oberon - uitgerust met een ezelskop. De chaos wordt compleet wan neer Puck ook het liefdessap in de ogen van Lysander en Demetrius strooit en beide heren verliefd worden op Her mia. De vormgeving van de voor stelling is in handen van Gem ma van der Hoogte, die in het verleden borg heeft gestaan voor fantasievolle theaterkos tuums en decors. De regie van Josien de Graaf staat volgens De Ambitie garant voor een originele en eigentijdse bena dering van deze vrolijke klas sieker. De jongeren die in de voorstel ling meespelen, volgen momenteel het tweede leer jaar op De Ambitie. In het eer ste jaar is aan hun scholing gewerkt op het gebied van de diverse spelonderdelen. Het tweede jaar is geheel aan deze produktie gewijd. tekstborden het een en ander toe, geven aanvullende infor matie of tonen hoe de schil ders het indertijd moeten heb ben gezien. De route begint bij het VVV-kantoor in Domburg, waar de gids ook te koop is, en eindigt bij het nog in aanbouw zijnde Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Met Domburg als uitvalsbasis trokken de kunstenaars ook het Walcherse land in. Dom burg, Westkapelle, Zoutelande en Veere boden talrijke onder werpen voor schilderijen en tekeningen. De fietsroute 'Schilderachtig Walcheren' rijgt die inspirerende plekjes aan elkaar. De bijbehorende routekaart geeft de nodige achtergrondinformatie en telt volop illustraties. De fietstocht begint in Domburg, maar ook in de andere plaatsen langs de route (Westkapelle, Zoutelan de, Koudekerke, Middelburg, Vrouwenpolder, Veere en Oostkapelle) kan worden opgestapt. Beide routes zijn een initiatief van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon en de VVV-Domburg-Oostka- pelle in samenwerking met de Stichting Zeeland Mondriaan 1994. '.VIW%W.VA%%V.V.%W.V.V.V,V.V.V.V.V. Kansloze ^5^ n kinderen kunt u kansrijk maken voor een tientje per maand via het 'Laat ze Leren -programma van Ter- re des Hommes. Met uw hulp kunnen ze naar school en een zelfstandige toe komst opbouwen. Bel 070 - 363 79 40 voor inlichtingen of stort uw eer ste tientje op giro 25 25 25 t.n.v. Terre des Hommes te Den Haag, onder vermel ding van 'nieuwe donateur Laat ze Leren' giro 252525 Kamerjas - De volgende voor werpen zijn tussen 20 en 27 mei afgegeven bij de politie in Mid delburg: donkerrode herenka merjas; beige kinderwant met Noors motief; drie paar geurver- drijvers in verpakking; Ventolin- inhaler; strip met tabletten; boek over tuinontwerp; gebruiksaan- wijzingsboek van een stofzuiger; beige/bruine herensokken; zwart notitieboek; oranie haarkam; huishoudschaar met oranje handvat; manicuresetje; biblio theekpas; polispas Elvia-verzeke- ringen; twee portemonnees; wit/blauwe kindergymschoen; diverse sleutels; twee baby- spuugdoekjes; twee fopspenen; plastic zakje met duveltjes; plas tic zakje met fitting; zwart/wit pasfoto van jonge vrouw; goud kleurige broche in vlindermodel; shag en vloei; brief; gouden damesarmband; giromaatpas- sen; fototoestel; gebloemde rug tas met inhoud; witte betaalkaart van het Zeeland College; blauw/groene sjaal; blauw sport- jack; groene kinder-opoefiets; bromfiets van het merk Puch Maxi; OV-jaarkaart; herentrouw ring; rode regenlaars, maat 28; beige fietstas met inhoud. In het souterrain van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg is van 17 juni tot en met 13 augustus de tentoonstelling 'In Zeeuws licht gevangen' te zien. De expositie belicht de vroege fotografie (1842-1870) en met name die in Middel burg. Bronnenonderzoek heeft aangetoond dat het oudste commerciële foto atelier van Nederland in 1842 in Middelburg werd geopend. In dat jaar adverteerde de Mid delburger H.D. Erdegaingh in de Middelburgse Courant met zijn portretstudio aan huis. Die advertentie toont aan dat de opwinding die in Frankrijk ont stond na het in 1839 openbaar maken van de principes van de uitvinding van Nièpce (1826), ook in Nederland werd gevoeld en nagevolgd. Reizen de daguerrotypisten (ge noemd naar Daguerre, die de vinding van Nièpce in de jaren dertig van de vorige eeuw uit werkte tot een exploitabel procédé) trokken onder meer naar de Zeeuwse hoofdstad, waar fotografen van naam de mogelijkheid tot portretteren boden. In de tentoonstelling komt ook het gebruik van glasnegatie ven en de afdrukken op papier aan de orde. Deze 'nieuwe' vorm van fotografie wist de snel ingeburgerde daguerroty- pie in Middelburg slechts lang zaam te verdringen. De voor aanstaande fotograaf H.H. Roelse bleef zijn cliënten nog lang bedienen van de relatief dure daguerrotype-portretten, omdat zijn klantenkring het zich kon en wilde permitteren. Rond 1860 brak ook in Middel burg de fotografie door naar bredere lagen van de bevol king. De stereofotografie heeft veel aan de popularisering bij gedragen. Dit fenomeen maakt het mogelijk driedimensionele beelden te zien, terwijl de toe schouwer in feite naar een plat vlak kijkt. J.C. Poleij begon zelfs een stereoverhuur: opna men van andere landen en ste den, alsmede erotische afbeel dingen waren zeer gewild. Midden jaren zestig openden ondernemende fotografen een atelier en zo was rond 1870 de fotografie in Middelburg de kinderschoenen ontgroeid. De tentoonstelling in de Zeeuwse Bibliotheek wordt begeleid door een boekje in de reeks Zeeuwse Katernen. Adri Verburg en Josephine van Bennekom geven in 'In Zeeuws licht gevangen' een overzicht van de ontwikkeling van de fotografie in de Zeeuw se hoofdstad en verbinden hieraan de conclusie dat Nederland, anders dan tot op heden werd gedacht, wel degelijk reageerde op de ont wikkelingen op fotografiege- bied die zich in het buitenland voordeden. Het 64 pagina's tellende boekje is geïllustreerd en er is een lijst opgenomen van fotografen en bijzonderhe den over hun werk.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 9