HET OOR. 01184-84316 Twintigste editie braderie in teken van 'toppers van toen' 1175,- mONtEL axel 31 1 SAIL '94 VLISSINGEN IN DE STARTBLOKKEN opvallend adverte ren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: En win mooie prijzen in onze jubileum-krasloterij. VERSCHOORE Het coördinatieteam Sail 94 Vlissingen lijkt zeker van zijn zaak voor de komende manifestatie van vrijdag 1 tot en met maandag 4 juli. De organisatie staat in de rails, de schepen kunnen varen. Maar of deze maritieme attractie een vervolg krijgt valt nog te bezien. Als het vier dagen regent, kan het een flop worden waardoor sponsors en andere geldschieters het voor gezien houden, concludeert het team voor zichtig. Aan de andere kant - en teamlid Louis van Heulen, directeur Zeeland Colle ge sector Maritieme Zaken, spreekt dan op persoonlijke titel - moet een volwassen havenstad als Vlissingen een maritiem eve nement in huis hebben van het kaliber Sail. Doelmatig PZC WEEKBLADEN Niet verwateren Trompetgeschal vanaf het stadhuis door het Koperensemble van het Juliana Drum en Buglecorps luidt donderdag 16 juni om 10 uur de twintigste editie in van de jaar lijkse braderie van Middelburg. Het drie daagse evenement staat ter gelegenheid van het vierde lustrum in het teken van hoogtepunten uit het verleden. De organi serende Stichting Evenementen Middel burg (SEM), voorheen de Stichting Middel burgse Braderiebelangen, heeft ter voorbe reiding een duik genomen in oude krante knipsels en dossiers om de succesnum mers uit twintig jaar braderie nogmaals ten tonele te brengen. Kiekens en 'oenders De Bank van Nederland 'm de L Bij aankoop van minimaal f 25.- ontvangt u een kraslot: U ZIET METEEN WAT U KUNT WINNEN! BEELD <$tn @ELUm VLISSINGEN JAARGANG NUMMER 23 8 JUNI 1994 Klantenlokker die niet mag ontbreken in een havenstad Sail dus in de startblokken als experiment en als serieus te nemen evenement in Vlissin gen. Sail ook als klantenlokker voor groot en klein. Voor de gewone burger wordt Vlissin gen in ieder geval weer eens extra in de kijker geplaatst. Ook grote en grotere onderne mers krijgen de Zeeuwse havenstad in het vizier. Koos Scherphuis, voorzitter van het coördinatieteam, verwoordt de optimistische verwachtin gen als volgt. „Aegon is hoofd sponsor en heeft zo'n honderd relaties uitgenodigd om tij dens één van die dagen gast te zijn en het leven aan boord van een zeilschip mee te maken. Let wel: allemaal belangrijke en grote ondernemers. Stel nou dat één zo'n ondernemer op die dag Vlissingen als mogelijke vestigingsplaats ontdekt. Dan heb je toch al ver schrikkelijk veel gewonnen met het evenement". Sail 94 werd in 1991 verwekt. In een mum van tijd hadden marinecommandant J.H.D. Nillesen en F.G. van Willegen, de Zeeuwse voorzitter van Het Zeilend Zeeschip, Vlissings eerste burger J. van der Doef enthousiast gemaakt. Van der Doef heeft - zo vertelt Scherp huis - toen mensen uitgeno digd en de zaak op gang ID® OTl8S5Öm$®ir Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag „16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladert in Zeeland. Totale oplage: 170.025. gebracht. De burgemeester inviteerde mogelijke medebe stuurders voor een zeilmani- festatie op basis van bestuur lijke ervaring en kennis van maritieme zaken. „Toen ik in de krant las over het initiatief wilde ik onmiddellijk mee doen", bekent Wil van Son van De Schorpioen het ramschip dat nu aan de Middelburgse Loskade is verankerd. Maar pas na een jaar werd ze gevraagd toen bleek dat aller lei werkgroepen lekker actief aan de gang waren, maar dat er van enige onderlinge samenwerking geen sprake was. Met het coördinatieteam waar Van Son nu deel van uit maakt is de organisatie doel matig gestructureerd. Sail rekent in de begroting op zestigduizend betalende bezoekers. In vergelijking met andere zeilmanifestaties van hetzelfde kaliber is dat niet zo gek veel. In Delfzijl werden meer dan honderdduizend kaartjes verkocht. Sail kost 790 duizend gulden. In eerste instantie werd uitgegaan van een half miljoen. Scherphuis over die tegenvaller: „Dat heeft alles te maken met het weghalen van het IJzeren Gor dijn. Veel schepen- komen uit de voormalige Oostbloklan den. Die werden voorheen betaald door de regering. Maar met de privatisering wer den ook de zeilschepen ergens anders ondergebracht. En kwamen die schepen voor heen voor een paar stuivers, tegenwoordig gaan ze waar het meeste te verdienen valt. En zo kun je zeggen dat we nu enorm veel concurrentie heb ben van de herdenking van de landing van de geallieerden in Normandië op D-Day. Daar worden overigens tien miljoen bezoekers verwacht". Ook in het Canadese Toronto is een zeilmanifestatie die kennelijk meer budget heeft voor de grotere zeilschepen dan de Vlissingse debutanten. Over de toekomst van Sail Vlissingen meldt Scherphuis voorzichtig: „Als er meer dan honderduizend betalende bezoekers komen in plaats van de verwachte zestigduizend heb je in ieder geval een finan ciële basis om verder te wer ken". Een ander lid van het coördinatieteam, Henk van Hoepen - gepensioneerd loods, vult aan: „Het zou toch zonde zijn om de know-how te laten verwateren. We hebben nu zoveel geleerd van deze eerste keer, dat we bij een vol gende Sail in ieder geval niet meer dezelfde beginnersfou- ten maken. Ons vertrekpunt ligt dan al op een veel hoger niveau". Hoewel de Sail-organisatie pas werd samengesteld na gede gen selectiewerk van Van der Doef, kwamen de dames en heren niettemin voor proble men te staan waarop ze niet hadden gerekend. Scherphuis: „Er zijn een heleboel zaken die raar overkomen. Neem nou zo'n schip uit Petersburg waar honderd jongens op zitten. Die jongens eten, drinken en gaan naar de wc. Daarvoor moet je allerlei voorzieningen treffen. En wat te denken van de sche pen die binnengesleept moe ten worden. En zo is er nog veel meer. Gelukkig hebben de diensten van de gemeente Vlissingen waarmee we heb ben te maken alle medewer king gegeven. Sommige amb tenaren zijn er nu al volop mee bezig. En ik heb de indruk dat de middenstand het ook hele maal ziet zitten. Al zo'n vijftig winkeliers hebben een bijdra ge geleverd". Zoals het er nu naar uitziet komen zo'n zeventien meer- masters naar Vlissingen. De kleinste is bijna twintig meter lang, een gaffeeltopzeilschoe- ner (Anyway) uit Nederland, het grootste schip is de 108,6 meter metende Khersones uit de Oekraïne. Gehoopt wordt op nog twee schepen die lan ger zijn dan honderd meter. Eén er van is de Chileen Esmeraldo die in de periode van de Vlissingse maritieme manifestatie in Amsterdam ligt en daar voor geld rondvaarten maakt. Overigens is Vlissingen tijdens Sail decor voor allerlei activiteiten aan wal. Daarvoor zorgt onder meer het Loodsen- koor. Eén van de schepen die Sail bezoekt is de meer dan honderd meter metende Khersones uit Oekraïnegebouwd in 1982. Voorbeelden van toppers van toen zijn de Aalsterse Gillis, een spectaculaire carnavals groep uit België, oud-Holland se en Vlaamse spelen als gaai- bollen en krulbollen en ringrij- den op de Markt. Om het bij zondere karakter van de twin tigste braderie te benadrukken wordt het ringrijden op vrijdag verzorgd door de Zeeuwse Ringrijders Vereniging met Ringrijden na ongeveer tien jaar weer terug op de bra derie anno 1994. louter Zeeuwse trekpaarden. Alvorens de strijd om het ste ken van de kleinste ringen los barst, versieren ervaren deco rateurs met bloemen en ande re materialen een aantal boe- rensjezen. Ook de paarden komen versierd en de rijders gaan in klederdracht. Nog meer ringrijders zijn zaterdag te vinden op de Markt. De Mid delburgse Ringrijders Vereni ging kampt in een officiële afdelingswedstrijd. De voorzit ter van de SEM kiest daaraan voorafgaand het mooist ver sierde paard. Vrijdag vinden op de Markt, tegelijk met het ringrijden, diverse demonstraties plaats van oude ambachten. Te zien is onder meer hoe in vroeger tijden touw werd geslagen, garnalen werden gepeld en hoe de netten werden geboet. Vanaf 13 uur demonstreert een hoefsmid het beslaan van Zeeuwse paarden. Nog een bijzondere activiteit op de Markt is de boerenmaaltijd, die om 17 uur begint. Deelnemers van de eerder op de dag gehouden klederdrachtshow worden door de organisatie onthaald op een authentieke boerenmaaltijd, waarbij onder meer varkenspoten met suiker en mosselhachee op het menu staan. Een Westkappels kwar tet brengt onderwijl zijn liede ren ten gehore. De volgende dag kunnen zo'n zestig volks dansers in oude kostuums op de Markt aanschuiven bij de Zeeuwse broodmaaltijd, waar bij eveneens authentieke gerechten worden geserveerd. Ook op zaterdag is op de Markt de kunst van het gaaibollen en krulbollen te bewonderen. Gaaibollen is een oude Zeeuw se en Vlaamse volkssport en wordt tijdens de braderie gedemonstreerd door een aantal Belgische gaaibollers. Gaaibollers moeten proberen om met een houten bal op een hellend vlak zoveel mogelijk gaaien om te werpen. Krulbol len wordt onder meer nog gespeeld in Ede (Zeeuwsch- Vlaanderen) waar ook de ploeg vandaan komt die het spel op de Markt demon streert. Zij vertonen hun kun sten met harde houten 'kaas jes' op een ondergrond van plaatzand. In vroeger tijden was het krulbollen minder onschuldig: het was een manier van terechtstellen, waarbij gevangenen werden gestenigd tot de dood erop volgde. Volgens de SEM ook zeker een hoogtepunt is de aanwezig heid van de Aalsterse Gillis. Deze Belgische carnavals groep die zo'n honderd leden telt, is voor de derde keer op de braderie aanwezig. De Aal sterse Gillis maakt twee keer een rondgang over het brade rieterrein: vanaf kwart over tien over de Lange Delft en omgeving en rond drie uur in de buurt van de Lange Viele. Verder voert de groep op het stadhuisplein om 14 uur de Bezemdans uit en tegen kwart voor vijf de Rondedans. Eveneens terug van wegge weest is de kinderbraderie of de kleedjesmarkt die zaterdag te vinden is op de Markt, voor het PZC-gebouw. De Stichting Evenementen Middelburg biedt kinderen de gelegenheid op de markt hun eigen brade rie te organiseren. Voor de leukste en origineelste stand heeft de SEM enkele prijzen beschikbaar. Verder klinkt tij dens de drie braderiedagen verpreid over de straten en pleinen in het centrum van Middelburg uiteraard de nodi ge muziek. Een kleine greep uit het totale programma ver meldt onder meer het zigeu nerorkest Kalinka, de loopor kesten Euponia en Top Hats, bluesmuziek van Bo Weaver, dixieland van de Salt Lake Jazz Band en symphonische rock van Fairy Tale. Tijdens de braderie is in tegen stelling tot voorgaande edities de radiopost van de organisa tie niet te vinden in de Huifkar, maar in een speciale stand op de 'gele steentjes' voor het stadhuis. Volgens de SEM is de omroepinstallatie op die plek beter herkenbaar en gemakkelijker te bereiken. Naast het omroepen van recla meboodschappen, het melden van gevonden voorwerpen of van weggelopen kinderen, ver zorgt de radiopost gedurende de dagen diverse interviews met het publiek en met de optredende artiesten. Het zomerseizoen van het Lange Jan Project in Middelburg wordt ingeluid met een expositie Ruimte voor beelden. Zeven kunstenaars exposeren in het kader van het 75-jarig bestaan van de Nederlandse Kring van Beeldhouwers in de Wandelkerk en de Koorkerk. Zwarte Netten van de Russische schrijver Konstantin Paustovski speelt zich in het begin van deze eeuw af in Vlissingen, vandaar dat het verhaal een plaats kreeg in de Slibreeks. Ballustrada schenkt aandacht aan werk van Zeeuwse dichters. In het lentenummer krijgt de bundel Het Sacrament van de Sneeuw van André van der Veeke aandacht. De stranden van Oostkapelle en Domburg zijn zo goed dat ze andermaal onderscheiden zijn met de Blauwe Vlag. Deze vlag wordt jaarlijks toegekend aan de gemeenten die hun havens, stranden en het daarbij horende water pico bello onderhouden. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig bekeken. Dat het kippevolk altijd de plat telandsmens vergezeld heeft in zijn dagelijks bestaan, mag blijken uit de vele uitdrukkin gen die aan dit pluimvee ont leend zijn. Wie kent niet het kippevel, in het Walchers 'oen- dervleis geheten? Een 'aene (haan) is ook hier iemand die steeds het hoogste woord wil hebben, een bazig ventje dus. Vooral wanneer de persoon in kwestie klein van stuk is, lijkt de vergelijking nog meer van pas: zo iemand moet het dui delijk van zijn stem hebben. Specifiek Zeeuws is de uitdruk king: bediend 'oore as een kie ken op een borretje. Wanneer het je overkomt dat je bediend wordt als een kuiken op bord je, word je met meer plichtple gingen behandeld dan je ver wacht had. Door de uitdruk king te gebruiken geef je je tevredenheid weer, maar er zit ook iets van spot in: zó deftig hoeft het nou ook weer niet. Ook een ander kan het je toe voegen: 'Je 'oort (wordt) bediend as een kieken op een borretje!' Eveneens spottend bedoeld is: Me zu'n je opschrieve, mee een 'oenderpööt op een natten dweil! Iemand die hoog van de toren blaast, bijzondere ver langens heeft, krijgt zo te horen dat van zijn wensen notitie genomen is maar dat hij er niet op hoeft te rekenen dat ze ook vervuld zullen wor den. Ze zijn niet serieus geno men. 'Ikke bie joe eiken dag de krante brienge Jawoor, me zu'n (zullen) je opschrieve, mee een 'oenderpööt op een natten dweil!' Overigens beel dend genoeg: met zulk schrijf gerei is de leesbaarheid wel zeer twijfelachtig. Probeer maar eens! Neem z'n verfijnde bekleding, z'n royale zit, z'n fraaie belijning. Ja, deze bank durft elke vergelijking aan. Ook in prijs! Want zegt u nu zelf: zóveel bank voor je geld is per saldo toch buitengewoon voordelig AI ooi X'aar Mcztzz 21/2 2-zits v.a. 2495,- Uw gratis Montèl-catologus boordevol exclusief en betaalbaar zitkomfort ligt klaar. Even bellen 'm snel debus. zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur. (let op: zondags gesloten). Tel. 01155 - 62010. Sie Matic Keukenstudio 1e verdieping.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1