ÉFOGLIA 01184-84316 Wat zijn ze weer lekker. NEETESON STELT HULP DRUGGEBRUIKERS OP SCHRIFT 32 T<j C opvallend adverte ren op deze plaats met gebruik van steunkleur! Interesse? Bel: door Liesbet Mallekoote Na een baan in de reclamewereld, het jon gerenwerk en een studie sociologie belandde Kees Neeteson begin jaren tach tig in de hulpverlening aan drugsverslaaf den. Zijn ervaringen in onder meer het laagdrempelige Huiskamerproject voor Druggebruikers in Vlissingen - volgens Neeteson qua opzet lange tijd uniek in de wereld - heeft hij inmiddels samengevat in het boek Verslaving aan harddrugs. Naast geschiedschrijving en een bewaarplaats voor een tijdloze hulpverleningsmetho diek, noemt Neeteson zijn boek - onder steeds toenemende fusiedruk van buitenaf - een testament. zie advertentie pag. 4 PZC WEEKBLADEN Testament Rondvaart Middelburg geopend W - Br Samaritaan Vakman Polletiek leie Hollandse nieuwe haring, per stuk 22% \MXo o__i* N HET OOR. 24e JAARGANG NUMMER 22 1 JUNI 1994 'Ik ben een vakman, net als de bakker of de groenteboer' Het Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD) in Vlissingen bestaat sinds 1978. Het is een laagdrem pelige instelling: iemand kan zonder veel voorwaar den in het programma wor den opgenomen. Het pro ject biedt bezoekers de mogelijkheid zich te ont spannen of om deel te nemen aan diverse activi teiten, maar ook ondersteu ning en begeleiding bij het stoppen met het verslaaf- denbestaan en een terug keer in de maatschappij horen tot het pakket. Verder verstrekt het HKPD het ver vangende middel metha don aan heroïneverslaaf- den. „Het was een van de eerste en is inmiddels een van de weini ge nog bestaande kleinschali ge projecten. De rest is ver dwenen of opgeslokt door Mtviifvt nmii Van den Dongen PARKET HD® TOlööfimg®!? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. grootschalige, gevestigde hulpverleningsinstellingen." Neeteson kwam begin 1981 bij het project in Vlissingen. Eerst als maatschappelijk werker, later als coördinator en nu is hij directeur. „Dat klinkt wat professioneler." Neeteson heeft meegeholpen het HKPD na het vertrek van de oprich ters opnieuw op poten te zet ten. Daarnaast werkte hij door studiedagen en het schrijven van artikelen aan het uitdiepen en uitdragen van de werkwijze van de laagdrempelige hulp verlening. „We zijn een soort pioniersinstelling geweest. Onze opzet trok belangstellen den uit heel Nederland en het buitenland. Het project heeft zeker invloed gehad op de hulpverlening. Als dit soort instellingen verdwijnt, wat blijft er dan over van die werk wijze?" Het bijzondere aan instellingen als het Huiskamerproject is volgens Neeteson de gemak kelijke communicatie met druggebruikers en de accepta tie van alle soorten cliënten. Daardoor bereikt dit soort pro jecten een groot aantal drug gebruikers. Deze toegankelijke vorm van hulpverlening ont stond jaren geleden als alter natief voor de gevestigde hulpverleningsbolwerken als de Consultatiebureaus voor Alcohol en Drugs (CAD). Zijn boek Verslaving aan hard drugs is volgens Neeteson het eerste dat een samenvattende beschrijving geeft van de gevolgde methodiek, in de ontwikkeling van de hippietijd naar nu, en is volgens de auteur ook toepasbaar in bij voorbeeld randgroepjonge renwerk, jeugdhulpverlening en psychiatrie. „Het is een breed gebied, dat tot nu toe Kees Neeteson. alleen werd beschreven in een foldertje hier en een artikeltje daar." Hij hoopt vooral dat het boek inzicht geeft in het versla vingsgedrag en in de leefwe reld van de verslaafde. Hoewel hij al jaren van plan was zijn ervaringen en resulta ten van wetenschappelijk onderzoek op papier te zetten, is Neeteson bang dat zijn schrijfsel inmiddels onbedoeld een testament is geworden. „Er zijn al geruime tijd fusiebe sprekingen aan de gang met het Zeeuwse Consultatiebeu- reau voor Alcohol en Drugs. Al bijna zolang als het HKPD bestaat, probeert de overheid ons te koppelen aan het ZCAD maar dit is wel de meest seri euze poging tot nu toe. Er is een aparte fusiemanager van buitenaf aangetrokken." En dat terwijl het Huiskamer project volgens Neeteson nu grotendeels geaccepteerd is in Zeeland. „Vroeger werden we beschouwd als ongewenste vreemdeling, maar nu krijgen we veel steun van gemeentelij ke overheden en diverse huis artsen. Die plaats hebben we moeten veroveren: na landelij ke hebben we ook Zeeuwse erkenning gekregen. In die i» TM' L fatf Door afgelopen vrijdag al varend een lint door te knippen heeft burgemees ter C. Rutten de Rondvaart Middelburg officieel ge opend. De twee open boten van initia tiefnemers R. Boogaard en K. Minderhoud varen sinds Hemelvaartsdag door de wate ren van Middelburg en hebben inmiddels zo'n tweeduizend passagiers mogen vervoeren, van de Kloveniersdoelen via de sluis bij de Stadsschuur, door de Binnenhaven naar het Kanaal door Walcheren en weer terug. De twee onderne mers hopen hun passagiers een levendig nieuw beeld te geven van de Zeeuwse hoofd stad en 'en passant' wat te ver tellen over haar geschiedenis, in het Nederlands, Duits en eventueel Engels. Volgens burgemeester Rutten is de rondvaart een 'belangrijke toe ristische attractie erbij, voor als het weer wat minder is'. volgorde, ja." Ook het totale hulpverleningspakket aan druggebruikers in Zeeland lijkt zich goed te ontwikkelen. „Eind dit jaar komt er in het Psychiatrisch Ziekenhuis Zee land in Goes de eerste echte Zeeuwse ontwenningskliniek. En binnenkort is Zeeland niet langer de enige provincie zon der straathoekwerker: die komt in dienst van het HKPD, de subsidie is rond." Een fusie met de gevestigde hulpverle ning zou een domper beteke nen. „Maar fuseren is nu een maal mode. De overheid denkt dat grote ambtelijke organisa ties netjes en geld besparend werken. Dat denk ik niet." Relativerend: „Er komt een tijd dat ze weer terug willen naar een meer organisch gegroeide werkwijze." In Verslaving aan harddrugs beschrijft Neeteson onder meer de diverse motivaties die iemand kan hebben om de drugshulpverlening in te gaan. „Tijdens studiedagen en con gressen zie ik mensen, types, met overeenkomende karak tertrekken. Die trekjes vertoon ik ook. Een deel van de motiva tie voor velen is toch dat een gemiddeld burgerbestaan niet voldoende is. Ik heb zelf inder tijd bewust soft drugs gebruikt om een grotere wereld te vin den. Dat duidt op bepaalde strevingen in je persoonlijk heid. Moeite met hiërarchie is ook zoiets. Dat had ik vroeger vooral, het is aardig vermin derd." Een deel van zijn motivatie is terug te vinden in Neetesons geloofsovertuiging. „Dat speelt zeker mee. Maar ik zat al in dit werk voor ik christen werd. Een bijzondere belang stelling voor de zwakkere in de samenleving heb ik altijd gehad. Ik kom ook niet-gelovi- gen tegen met dezelfde moti vaties. In mijn boek trek ik de vergelijking met de barmharti ge Samaritaan, die als enige doet wat volgens God goed is. Ik ben nu uit de zin van het bestaan, voor mij is een aantal dingen duidelijk geworden. Maar mijn geloof is vooral een bron van inspiratie, geen dog ma. Door mijn bekering is er voor mij zelf wel veel veran derd, maar je verandert niet in je vak." Toch zou Neeteson de christe lijke visie wel wat meer willen terug vinden in de Nederland se hulpverlening. „Anders dan in bijvoorbeeld Amerika of Frankrijk zijn in Nederland christenen die voor hun geloof uitkomen in het welzijnswerk ver in de minderheid. In deze kringen is het volstrekt achter haald om getuigend christen te zijn. Niet-gelovigen vormen een nogal dominante overte- genvertegenwoordiging in deze wereld. Dat is geen pretti ge positie voor christenen die meer van hun overtuiging kwijt willen. Ik zeg niet dat iedereen zich moet bekeren, maar onze cliënten zitten met een zingevingsprobleem. Je kunt ze wel van de drugs afhel pen, maar dan zijn ze nog niet uit de zin van het leven, ze houden dezelfde levensvra gen." „Zolang een cliënt dergelijke problemen heeft, is hij niet gemotiveerd iets aan zijn situ atie te doen. Het hoort bij de hulpverlening om over zinge ving te praten. Gaandeweg het gesprek zal ik dan met mijn ervaringen komen. Geheel vrij blijvend: zolang ik iets te bie den heb, prima, maar ik ga het niemand opdringen. Ik blijf een vakman, net als de bakker of de groenteboer." Dat Neeteson als christen opvalt in de hulpverlening, merkte hij weer eens bij het lezen van een artikel in Vrij Nederland van 28 mei, over in Nederland verbouwde canna bis. „Ik was een van de des kundigen die voor het verhaal was geïnterviewd. Van alle ondervraagden was ik de eni ge waarvan de levensovertui ging werd vermeld - Pinkster gemeente stond er tussen haakjes bij, wat overigens niet juist is. Verder was het een goed stuk hoor, maar waarom staat dat er bij? Waarschijnlijk om mijn mening in een bepaald daglicht te stellen." Dan, met een lachje: „Niet dat ik er overigens onder lijd." 'Ebbe julder ook nog geknik kerd Niet met mij waarschijn lijk, want ik was op het school plein niet zo populair - ik voel de niet zo voor de gebruikelijke aansluiting bij groepjes. Wel heb ik bij het knikkeren altijd goed opgelet. Eén van de slim ste dingen die je bij dat spel kon doen, was een knikker 'polletiek leie', hem aan het begin gewoon neerleggen op de streep vanwaar naar de 'kute' gegooid werd. Dat deed je meestal als de tegenstander zijn knikkers al in de kute gemikt had en dus het eerst aan de beurt zou zijn. Dan moest hij van de streep naar de kute een veel langere afstand overbruggen dan wan neer je jouw knikker in de buurt van de kute gegooid zou hebben. Dat was dus 'politiek', uitgerekend oftewel vooruitge dacht. Politiek werd dus met slimheid in verband gebracht. Ik heb het nu over de jaren zestig, toen ik school ging. Uit drukkingen bij spelletjes uit oudere tijd kun je overvloedig terugvinden in het Woorden boek der Zeeuwse Dialecten. Een speciale uitdrukking die ik me van het schoolplein herin ner is verder nog de kreet "kop in de ketel" die bij het bokje springen te pas kwam als iemand zijn of haar hoofd niet ver genoeg had ingetrokken. Het klonk alsof je kop bij ver onachtzaming van dat bevel op zijn minst van je romp gescheiden zou worden. Het lijkt me niet onmogelijk dat dat ook ooit echt gebeurd is, want het ging er in mijn tijd ruig aan toe op het school plein. Eén van de meest intri gerende verschijnselen was wel 'drommen'. Op de meest onverwachte tijdstippen kon het gebeuren dat enkele kinde ren zich in de hoek van twee muren verzamelden en elkaar in die hoek begonnen te druk ken onder luidkeels schreeu wen van het woord "dromme, dromme Van heel het plein stroomden dan kinderen toe om de pressie op het slacht offer in de hoek op te voeren. Een kluwen kinderen die alle maal dat zelfde woord uit stootten en in dezelfde richting duwden was het resultaat, tot de drift ineens over was en de 'drommende' kinderen zich weer over het schoolplein ver spreidden. Dat het kippenvolk altijd de plattelandsmens vergezeld •4 In het Zeeuws Museum in Middelburg is tot en met 14 augustus een overzicht tentoongesteld van de verzamelingen die zijn aangelegd in het 225-jarig bestaan van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. De expositie is een van de belangrijkste activiteiten in het jubileumjaar van het Genootschap. Ze toont de ontwikkeling van het Zeeuws Museum van rariteitenkabinet tot modern museum. In de Middelburgse Vleeshal is zaterdag 4 juni de voorstelling 'Strijkkwartet no. 15, een bewogen concert' te zien. Het is een dansvoorstelling naar aanleiding van een compositie van Dmitri Sjostakovitsj en wordt niet in theaters maar uitsluitend in museumzalen uitgevoerd. Een café-uitbater en twee scheepswerktuigbouwkundigen openden kortgeleden een strandpaviljoen in Dishoek. Peter Nette en zijn collega's willen met het organiseren van diverse sportieve activiteiten rond hun Strandpaviljoen Frapo's het strandleven meer inhoud geven. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente, de Autokrant Extra en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Aanbieding is geldig t/m zaterdag 4 juni a.s. Albert Heijn, Gildeweg 6, Vlissingen.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1