Open dag op Ter Linde Lekker koken op twee pitten Hans Visser al vijf jaar actief met Tradtionele Chinese Geneeswijze BLOEMEN EN PLANTEN bij ons elke morgen VERSzó van de veiling. VERSTRATEN 11 WALHOUTi i ZATERDAG 28 MEI P Passenier verkozen tot beste Houtland Lustrum veldstation gevierd met open dag Het Oranje gevoel de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland Culinaire opening Horeca- afdeling Zeeland College Rent a Car nu ook in Zeeland ■L. ÉÉN DAG SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES JÊ BIOLOGISCH DYNAMISCHE LANDBOUW VIERT 70e VERJAARDAG Omdat de biologisch- dynamische landbouw dit jaar zijn zeventig jarig bestaansfeest viert, houden zo'n klei ne honderd boerenbe drijven open huis. Dus ook in Oostkapelle waar Hof Ter Linde (het voormalige Love- rendale) geïnteres seerden ontvangt. De Zeeuwen zijn alleen zaterdag 28 mei open en hebben voor de bezoekers een pro gramma samenge steld waarin zoveel mogelijk facetten van het gemengd bedrijf aan de orde komen. Informatiemarkt arbeidsbureau Wat goed is voor Chinezen, is ook goed voor westerlingen. In sommige gevallen kan de oos terse wetenschap zelfs nog beter lichaam en geest in evenwicht brengen. En het is zeker geen truc om pijn te bestrijden, hoewel dat beeld nog steeds bestaat. En van dat beeld moeten we af. ALS ELKE SECONDE TELT BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman TUINCENTRUM ffWrnmrn en In Openingstijden; ZATERDAG 9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 5 Woensdag 25 mei 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 „Ons bedrijf heeft heel veel kanten", meldt Piet Korstanje van boerderij en boomgaard Ter Linde. „Niettemin hebben die kanten veel met elkaar te maken. En dat maakt het zo bij zonder. Overigens streven de meeste biologisch-dynami- sche bedrijven er naar om zo compleet mogelijk te zijn, maar wij zijn wel behoorlijk compleet. Zeker nu we sinds enkele weken een eigen kaas makerij hebben waar we de melk van eigen koeien verwer ken". De boeren van Ter Linde heb ben voor het publiek een pro gramma samengesteld waar uit onder meer moet blijken wat en hoe ze hun agrarische werk doen en wat de produk- Houtland Passenier in Serooskerke is verkozen tot beste Houtland van het jaar in Nederland. In totaal deden bijna tweehonderd Houtland-zaken mee. Houtland kreeg de onder- scheidng dankzij de pre sentatie en vriendelijke klantenservice van het personeel. Het kortgele den gereedgekomen moderne bedrijfspand zal volgens de ondernemer in Serooskerke omgetwijfeld hebben meegewerkt aan de uitverkiezing. Klant vriendelijk werken en gezamenlijk inkopen waardoor een scherp prijsbeleid kan worden gevoerd staan hoog in het vaandel van de landelijke Houtland-organisatie. Ellen Spoor en Kees Provoost heffen het glas op Kom buis Kompas. ten zijn. Zo zal de hele dag de boerderijwinkel open zijn waar de biologisch-dynamische produkten worden aange prijsd. Ook is er een snackbar waar friet wordt gebakken en koek in de aanbieding is. De jeugd kan genieten van een poppenkast. Wie het naadje van de kous wil weten kan zaterdagocchtend om half twaalf een lezing bij wonen van M. Hoedjes met als titel 'Het landbouwbedrijf als ontmoetingsplaats voor de toekomst'. Verder worden er rondleidingen verzorgd (10.30, 12.30, 14.30 en 15.30 uur). Wie één van de takken wat nader onder loep wil nemen kan om half twee aansluiten bij een gespecialiseerde rondleiding. Een biologisch-dynamisch landbouwbedrijf werkt 'in har monie met de natuur' zonder gebruik te maken van kunst mest of andere chemische middelen. Onder meer de lezing van Hoedjes zal duide lijk moeten maken hoe belang rijk de aarde is om ze in stand te houden voor de toekomst van voedsel voor mens en dier. 'Mens en voeding; een dynamische visie' is de gratis brochure die de bezoekers aan de open dag van het enige Zeeuwse biologisch-dynami sche bedrijf cadeau krijgt bij de zeventigste verjaardag van de natuurlijke landbouw. Budget Rent a Car is nu ook gevestigd in Goes, het bedrijf werkt samen met Opel-dealer Hendriks. Het autoverhuurbedrijf richt zich zowel op particulieren als ondernemingen. Rent a Car heeft nu 45 vestigin gen in Nederland en de auto- vloot bestaat uit 3500 wagens. Er worden zowel personen auto's als bestel- en vrachtwa gen verhuurd. Ook Harley Davidson motoren staan op de verhuurlijst van deze Neder landse marktleider. In verband met de opening van de nieuwe vestiging heeft Rent a car een aantal aanbiedingen. Drukkerij Provoost uit Mid delburg presenteerde afge lopen donderdag in het clubgebouw van water sportvereniging de Arne het boekje Kombuis Kom pas, een kookboekje geschreven door Ellen Spoor. De publikatie bevat zo'n vijftig recepten van eenvoudige gerechten die op twee pitten kunnen worden bereid, ideaal voor aan boord. Ellen Spoor staat in de wintermaanden achter de bar van clubge bouw De Arne. Het begon allemaal als een grap, drukker Kees Provoost - zelf lid van de watersportver eniging- opperde aan de bar van het clubgebouw het idee om de recepten van Ellen Spoor te bundelen in een boekwerk. Provoost: „Vorig jaar hebben we bij wijze van grap vijftig getijdenboekjes met op de voorkant een foto van Ellen gedrukt. Ze wist daar niets van en hebben haar ver rast onder het motto: Ik ga uit mijn dak met Ellens getijdenal- manak". Sinds jaar en dag is Ellen Spoor op zoek naar leuke recepten die ze aan boord kan maken. 'Daar koken een grote hobby van mij is, weiger ik me aan de beperkingen van koken aan boord te storen' schrijft ze in haar voorwoord. De recep ten in Kombuis Kompas varië ren van een broodje knakworst tot kalkoenschnitzel speciaal. Verrassend zijn creatieve vondsten als een Hamburger FOTO ANDA VAN RIET Stroganoff en Spaghetti a la mama Ellen. Rode draad in het boekje is de eenvoud van de gerechten en het voordeel dat alles op twee pitten is klaar te maken. Ellen Spoor: „De recepten zijn natuurlijk niet alleen makkelijk voor aan boord. Ik stel me voor dat het boekje ook uitkomst voor kam peerders kan bieden". De illus traties van de publicatie wer den gemaakt door Ina Pro voost. Kombuis Kompas is voor vier gulden en vijfenne gentig cent te koop bij water sportvereniging De Arne en watersportwinkel Jansen in Middelburg. Een tweede deel is al in voorbereiding en zal naar verwachting over een jaar verschijnen. Het veldstation van het Rijksinstituut voor Kust en Zee van Rijkswaterstaat beleeft haar eerste lus trum. Een gebeurtenis die gevierd wordt met rondlei dingen en demonstraties voor het publiek zaterdag 28 mei aan de Jacobahaven op Noord-Beveland. Het aan de border van de Oos- terschelde gelegen station dient voor onderzoek naar vis sen, schelpdieren en andere zeebewoners. Voortdurend wordt vers en schoon zeewa ter naar binnen gepompt, waarbij geprobeerd wordt zo goed mogelijk het natuurlijke leefmilieu van de zeedieren na te bootsen. Er kunnen echter factoren worden gewijzigd zodat kan worden nagegaan hoe de organismen bij veran derende omstandigheden reageren. in het veldstation van Rijkswa terstaat gaat men onder meer na in welke mate de lozing van meststoffen in zee moet wor den teruggeschoefd om een schoon en productief ecosys teem te behouden. De mede werkers kweken vissen op zoet, brak en zout water om te zien hoe gevoelig ze zijn voor I vormen van vervuiling die bij voorbeeld in de Westerschelde voorkomen. Op welke manier moeten we het water beheren om ook in de toekomst nog van gezonde, vruchtbare kusten en zeeen te kunnen genieten? is de vraag die Rijkswaterstaat zich stelt. Daar bij kijkt de overheidsin stelling bijvoorbeeld naar de effecten van baggeren en stor ten, maar ook wordt onder zocht hoe de slikken en schor ren het best behandeld kunnen worden. Veertig koks en tien kel ners strijden zaterdag 28 mei om respectievelijk de Zilveren Oester en het Zil veren Mosselcouvert. De wedstrijd is de smaakma ker tijdens de officiële ope ning van de afdeling Hore ca aan het Zeeland College. Voor de Zilveren Oester moet Het arbeidsbureau Vlissin- gen wijdt haar nieuwe ves tiging aan de Spuistraat woensdag 1 juni in met een Informatie Banenmarkt voor schoolverlaters. Jongeren kunnen van 13 tot 16 uur in het nieuwe onderkomen van het arbeidbureau terecht met vragen over vervolgoplei dingen, beroepen en werk. Om 17 uur verricht voorzitster van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening Zeeland, J.L.A. Boogerd-Quaak, de offi ciële opening van het pand. een chefkok samen met een leerling een koude buffetscho tel bereiden met vis en schaal- en schelpdieren. Een jury bestaande uit de topkoks Robert Kranenborg van het Amstelhotel in Amsterdam en Hans Snijder van het Maas trichtse Chateau Neercanne zal de culinaire werken aan een kritisch oog onderwerpen. De gastheren en -vrouwen die de Zilveren Mosselcouvert in de wacht proberen te slepen moeten met zelf meegebracht servies en accessoires een tafel opdekken voor vijf perso nen. Onder meer originaliteit, presentatie, kleur, hygiëne en technische vaardigheid spelen een rol bij de beoordeling. De schalen en tafels zijn vanaf 13.30 uur te bezichtigen in het gebouw aan de Ravensteijn- weg. Met dergelijke bewoordingen probeert Hans Visser sinds vijf jaar aan de weg te timmeren met traditionele Chinese geneeskunde (TCG). Afgelo pen zaterdag opende hij zijn nieuwe onderkomen aan de Amstelstraat 49 in Oost-Sou burg. Vooraf stuurde hij pers berichten waarop zijn pr-man vol lof over de behandelme thode van de Zeeuw uitwijdde. Maar er blijken ook mensen bij hem te komen die de paden van de traditionele westerse geneeswijzen uit hun hoofd kennen. „Die mensen zijn met hun klachten uitgedokterd. Ze komen vaak bij me als het te laat is. Jammer", oordeelt Vis ser. Hoewel Hans Visser toegeeft ook nog wel eens fout te zitten, meldt hij vooral successen. Migraine bijvoorbeeld. „Er zijn mensen die bij me komen en er al jaren mee lopen. Als ik ze na een injectie en kruiden behandel zijn ze al na twee tot drie weken op de goede weg. Ik gebruik trouwens ook acu punctuur". Maar het zijn niet alleen de symptomen die Visser bestrijdt. „Ik onderzoek iemand met een klacht op van alles. Ik wil onder meer zijn eet- en leefgewoontes weten, dat is het vertrekpunt. Ook wordt er in de Chinese genees kunde naar klimatologische omstandigheden gekeken. En functioneren van organen positief wordt beïnvloed. „Ik heb bijvoorbeeld ook goe de ervaringen bij de behande ling van personen die door allerlei omstandigheden hun centrum kwijt zijn, zeg maar de aandacht voor zichzelf hebben verloren. Onze hulp is er dan In Showstad Las Vegas vond enkele maan den geleden de loting plaats van het wereld kampioenschap voetbal 1994. Met de nodige poespas werden de deelnemende landen over de verschillende poules ingedeeld. De Nederlandse leeuw lootte gunstig; België, Marokko en Saoedi-Arabië zijn in de eerste ronde de te kloppen tegenstanders. Het voetbalspektakel zal ook nu weer honderden miljoenen mensen over de gehele wereld aan de buis doen kluisteren, niet in de laat ste plaats voetbalminnend Nederland. Ook de commercie heeft de wereldkampioen schappen voetbal ontdekt en speelt handig in op het Oranje gevoel. T-shirts, vaantjes, mokken, petjes, sjaals, brillen, schmink, antennebolletjes en oranje handdoeken vlie gen de winkels uit. Het Europese kampioenschap van 1988 liet al zien hoe populair het voetbalspel is in Nederland. En vooral wat voor emoties het los kan maken bij de bevolking. Zeker als we winnen! Want als we winnen zijn we met zijn allen kampioen. Wie herinnert zich niet de beelden van de hossende menigte op de woonboten in de Amsterdamse grachten? Als helden werden de leeuwen binnenge haald, met Marco van Basten als Koning Voetbal. Met zijn voorzet op de inkomende Gullit en zijn verwoestende knal uit een haast onmogelijke hoek, degradeerde Van Basten Rusland eigenhandig tot de anonimiteit. Ook het bedrijfsleven heeft de WK-gang van het Nederlands Elftal ontdekt. Veel onderne mingen meten deze zomer zichzelf een Oranje-imago aan. Dat doet het goed bij de mensen, dat spreekt aan. Ook de Showbiss draait volop in de malle (Oranje)molen mee. De single CD's 'Even wachten doelpunt!' en 'We gaan met zijn allen naar Amerika' staan niet voor niets hoog genoteerd in de hitparades. Wie zeker in zijn vuistje zal lachen is biergi gant Heineken. Het goddelijk vocht zal deze zomer rijkelijk vloeien. Is het niet thuis-voor- de-buis, dan is het wel in de kroeg. Veel hore- ca-ondernemers zullen extra grote televisie schermen op hun terras plaatsen. Daarop kunnen de gasten de verrichtingen van hun land volgen. Zo kan het WK-voetbal voor Horeca Nederland voor extra inkomsten zor gen. Daar staan echter wel extra kosten tegenover. Want per 1 januari van dit jaar zijn horeca-ondernemers op basis van de Wet Naburige Rechten verplicht, voor het uitzen den van evenementen als deze, een deel van hun omzet af te staan. Mocht Oranje het ver schoppen dan zullen die kosten ruimschoots terugverdiend worden. Want als we winnen is de beer (lees de leeuw) pas echt los. Dan zal het 'Wilhelmus' luidkeels uit de gesmeer de kelen klinken. Ook reisagenten en vlieg tuigmaatschappijen profiteren van het Oranje gevoel. De vierdaagse arrangemen ten Florida - retourvlucht, hotel en (enkele) ticket(s) eerste ronde - lijken wel gratis. Naar verwachting zullen de producenten en verko pers van audiovisuele apparatuur eveneens hun omzet deze zomermaanden zien stijgen. Menig voetballiefhebber zal besluiten zijn oud brikje in te ruilen voor een gloednieuwe. Want waarom risico's nemen. Stel je voor dat Nederland de finale speelt en vlak voor tijd wordt Bergkamp net buiten de zestien gevloerd. Vol spanning zit je op het puntje van je stoel. Je ziet het al aankomen; Ronald Koeman begeeft zich naar zijn favoriete afstand en geeft het leren tuig een optater van jewelste. Zo één die alleen hij kan geven. En net voor de bal het net doet bollen, begeeft je oude toestel het! Een rampensce nario van de eerste orde. Nee, dan maar op zeker spelen deze zomer. Hans Visser in zijn behandelkamer. 1 Donderdag koopavond. Veerseweg 124a, 4332 BJ Middelburg. I PariwwJ Telefoon 01180 - 12380. Fax 01180 - 15629. L—_Mentleid. als we over organen spreken, hebben we het niet alleen over de functionele organen. Ik noem een voorbeeld. Kortge leden kwam er een jongen hier die bedplaste. Normaliter heeft zo'n jongen last van die kwaal als gevolg van een nier probleem. Nu besefte ik dat urineren ook door de longen kan worden veroorzaakt. Bij die jongen hebben we dat op tijd kunnen bijstellen". Het principe - zo verhaalt de Souburger - van TCG berust op een geheel eigen subtiele diagnostiek om te weten wat er aan de hand is. De fysiologi sche achtergronden, hoe werkt een lichaam, wat is de relatie tussen organen, waar gaat die relatie mank. Daar heeft de TCG heel eigen ideeën over. Acupunctuur, massage en kruiden worden gebruikt om de klacht aan te pakken. De methodiek is er op gericht om op momenten dat de gezond heid uit balans raakt evenwicht te brengen in gevoelsenergie- doorstromingen en blokkerin gen op te heffen, waardoor het op gericht om die onzekere mensen weer scherper te maken". Visser vindt het jammer dat hij vaak wordt ingeschakeld als het 'te laat' is. „Als alles is geprobeerd komen de mensen bij ons. Soms lopen mensen al jaren met dezelfde klacht rond en ze zijn er al mee langs aller lei adressen geweest. In een aantal gevallen lukt het mij ook niet meer om de klacht te vin den, ik ben ook geen tovenaar. Daartegenover boek ik ook wel eens resultaten waar ik zelf van sta te kijken. Ruggen en nekken bijvoorbeeld en ook hooikoortsen behandel ik vaak met succes". De westerse geneeswijze wei gert vooralsnog om de TCG te erkennen. Toch zijn er artsen die niet echt afwijzend staan tegenover de praktijk van Hans Visser. „Ze zullen hun patiën ten niet doorverwijzen. Maar als die mensen zeggen dat ze naar mij komen voor een behandeling zullen ze het niet ontraden. Dat komt, denk ik, omdat veel artsen wat hebben opgestoken van de acupunc tuur. En die pas ik ook toe". Er is altijd wel wat te beleven op ter Lindeook voor de jeugd. FOTO ANDA VAN RIET

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15