i*a Boek over goede en slechte tijden ilHHI GERARD DE NOOIJER ZET ARNEMUIDEN TE KIJK Sport Ontspanning Clubs Cursus/onderwijs Buurt/wijk Verkeer Gezondheid Kerk Milieu Vergaderen Lezingen Bijeenkomst door Ad Hanneman De rond 1930 aangeschafte motoren voor de visservloot van Arnemuiden lieten het nog wel eens afweten. Arjaan van de Grui- ter moest er dan aan te pas komen om de machines weer aan de praat te krijgen. Als paardeknecht moest je nog wel eens op zondag terugkomen op de boerderij. Je kreeg er geen enkele toeslag voor. En vis- leursters hadden het zwaarder te verduren dan hun mannelijke collega's. Ze deden hun werk namelijk te voet. Waterstanden 06-9771 Weerbericht 06-9775 Woensdag 25 mei 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 m w 1u r~i Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Korfbalclinic - Een aantal korf bal-internationals en oud-bonds- eoach Ben Crum verzorgen zaterdag 28 mei een korfbalcli nic. Dat gebeurt in sporthal De Voorbroch in Middelburg op uit nodiging van Swift. De clinic begint om 10 uur. Swift rekent op veel belangstelling. Vooral het technische kader in Zeeland kan veel leren, redeneert de Middel burgse organisatie. Middelkamp - Toerfietsers kunnen zondag 29 mei deelne men aan de voor hen uitgestip pelde Ronde van Midden-Zee land. Deelnemers kunnen kiezen tussen de afstanden 40, 70, 120 en 180 km, langs dezelfde route als de profs en amateurs een dag tevoren hebben gereden. Gestart wordt bij sportpark Het Schenge in Goes. Fietsers voor de langste afstand vertrekken tussen 9 en 10 uur, voor de kor tere afstanden wordt tussen 9 en 11 uur gestart. Multi-culturele dag - Spor ters uit heel Nederland doen zon dag 29 mei mee aan de multicul turele dag in het sportcomplex Baskensburg in Vlissingen. De dag bestaat uit voetbalwedstrij den, een prestatieloop van 1, 2 en 3 kilometer en een playback- show. Aanvang 12 uur. Turnen - Jong turntalent wordt woensdag 1 juni getest in het Regionaal Turncentrum Zeeland in sportcentrum De Kuil in Mid delburg. Na eventuele plaatsing worden de kinderen opgenomen in een voorbereidingsgroep voor het wedstrijdturnen. Geïnteres seerden kunnen zich op de dag zelf voor 13.30 uur aanmelden bij het sportcentrum aan de Bree- weg. Volleybal - Voor de tweede keer wordt op 9 en 10 juli het internationale buiten volleybal toernooi Jump Jive gehouden bij Sportpunt Zeeland in Goes. De gastvereniging Mytilus ver wacht net als vorig jaar teams uit Belgie, Duitsland en Engeland. Geïnteresseerden kunnen bellen naar tel.nr. 01130-83117 of 01100-27509 Diakonale zondag - De zon dag na Pinksteren besteden een aantal Walcherse kerken aan dacht aan zending en wereld- diakonaat. In de Zionskerk in Oostkapelle wordt aan de hand van een diapresentatie gepraat over het voedselvraagstuk in Afrika. De discussie begint om 14.30 uur. Schaapscheerdersfeest - In hoog tempo worden zaterdag 4 juni bij de kinderboerderij de Klepperhoeve in Middelburg schapen geschoren. Rond deze wedstrijden worden vanaf 9.30 uur allerhande activiteiten geor ganiseerd zoals een kraampjes markt, een rad van avontuur, volksdansen en het uitoefenen van oude ambachten. COC - De COC Midden-Zeeland viert zaterdag 28 mei een pyja ma-feestje m het COC-pand aan de Eigenhaardstraat in Middel burg. ledereen mag in nachtkle ding komen, het is geen verplich ting. Aanvang 21 uur. Wonen - De cursus Vrouwen, Wonen en Beslissen van de Steunfunctie Vrouwenemancipa tie in Zeeland handelt over volks huisvestingsbeleid en het beleid op het gebied van ruimtelijke ordening en de wijze waarop dat beinvloed kan worden. De eer ste cursusavond is woensdag 25 mei in het Henriette van der Meyhuis in Middelburg. Aanvang 20 uur. Inlichtingen 01180-34733 of 01180-33814 Banketbakken - De bekende Zeeuwse schaatser Arjaan van de Kreeke opent-dinsdag 31 mei de afdeling brood- en banketbak ken van het Zeeland College op de nieuwe locatie aan de Raven- steynweg in Middelburg. De openinghandeling vindt plaats om 19 uur, daarna is er gelegen heid om de bakkerij in het schoolgebouw te bezichtigen en worden demonstraties gegeven. Workshop - Wie wil weten hoe een biedermeier gemaakt wordt kan op 6 juni een work shop volgen in Imkerij Poppen- damme in Grijpskerke. De cur sus wordt 's middags en 's avonds gegeven door Gert Verschraegen. Bingo - In het Ontmoetingscen trum Dauwendaele houdt de wijkvereniging Dauwendaele Middelburg zaterdag 28 mei een bingo-dansant. Aanvang 19.30 uur. Vrouwen - De onlangs opge richte Internationale Vrouwen werkgroep in de wijk Dauwen daele wil met een 'open intercul turele vrouwenmiddag' zaterdag 28 mei in het asielzoekerscen trum aan de Kruitmolenlaan in Middelburg de positieve kanten van verschillende culturen aan het publiek laten zien. Er zullen onder meer dansdemonstraties worden gegeven en toespraken worden gehouden. Aanvang 13.30 uur. Nieuwe dienstregeling - De nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen wordt 29 mei van kracht. Voor Zuid west Nederland betekent dat enkele vroege en late treinen uit de roulatie worden genomen. Vanaf 21 mei is het nieuwe spoorboekje te koop, waarin de veranderde tijden staan vermeld. Strengere controles - De Walcherse politie gaat vanaf nu de burger strenger controleren op verkeersovertredingen. Tot oktober gaat de geüniformeerde dienst 1800 uur extra besteden aan controles. Niet alleen op hoofdwegen, maar ook op sluip wegen en alternatieve routes zal worden postgevat. De actie is vooral preventief bedoeld en de politie zal daarom via de pers regelmatig laten weten waar zij staat opgesteld. Natuurlijk genezen - Gene zen zonder zalfjes, medicijnen of andere middeltjes, dat kan met Reiki, een natuurlijk genezings proces van Japanse origine. Maandag 30 mei is er op het adres Noordhoekstraat 3 in Goes een informatiebijeenkomst over deze wijze van genezen waarbij gebruik wordt gemaakt van de universele levensenergie (Reiki) in de mens. Stoma - De Nederlandse Sto mavereniging Harry Bacon infor meert leden en belangstellenden donderdag 26 mei vanaf 19 uur in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes over haar activiteiten. Daarnaast staan er twee stands met stomamateriaal en zijn er specialisten aanwezig die aller hande vragen beantwoorden. Koor - De Christelijke Gemeng de Zangvereniging Een in Geest en Streven uit Serooskerke is onlangs, nadat het koor tijdens het landelijk concours van de KCZB in Arnhem de eerste prijs behaalde in de ere-afdeling, ge promoveerd naar de superieure afdeling. Het Walcherse koor telt 42 leden een wordt begeleid door dirigente Bea Zwadlo. Boek - Het Aanbodboek lesma teriaal Natuur en Milieu voor het basisonderwijs is dit jaar voor het eerst door Milieu Educatieve Centra (MEC) Walcheren uitge geven en niet door Zeeuws Bio logisch Museum of door het Consulentschap Natuur- en Milieu Educatie. Het boekje bevat een opsomming van het lesmateriaal over natuur en milieu dat in de regio te leen is. VVV - Het VVV Middelburg ver gadert maandag 30 mei vanaf 20 uur met haar leden in de Stads schouwburg in Middelburg. Op de agenda staan onder meer het (financieel) jaarverslag 1993, de begroting voor 1994 en 1995, de ceremoniemeesters, gidsen- dienst en folkloristische commis sie en de bestuursmutaties. Sarcoidose - Wat is sarcoido- se? Op deze vraag zal de long arts dr. Bins dieper ingaan tij dens een lezing donderdag 26 mei in net gebouw van de Chris telijke Scholengemeenschap aan de Huybertstraat 35 in Zierikzee. Aanvang 19.30 uur. Peuterspeelzaal - Vanaf 1 september wordt in het gebouw van de Vrije School Zeeland aan de Arondeusstraat 59 in Middel burg een vrije peuterspeelzaal ondergebracht. Woensdag 1 juni is er op hetzelfde adres een informatie-avond over dit onder werp. De oude garde van Arnemuiden in 1936. Dat en nog veel meer is te lezen in het boek 'een mooi zooitje vis' van Gerard de Nooijer dat verscheen bij uit gever Boekhandel Joossens in Arnemuiden. De schrijver wil met het boek verhalen vertel len van toen om het heden beter te kunnen begrijpen. „Niet met de bedoeling om nostalgisch of sentimenteel te worden", legt hij uit in de inlei ding. „Want uitspraken als: vroeger was alles beter of die goede ouwe tijd zijn in vele situaties ver van de waarheid". Hij wil ook dat de lezer veel lees- en kijkplezier beleeft en dat het aanzet zal geven tot elkaar vertellen over vroeger. 'Een mooi zooitje vis' is een lees- en kijkboek. Misschien zelfs meer om te kijken en nog eens te kijken dan om te lezen, want de 88 pagina's zijn voor het grootste deel gevuld met foto's van vroeger, toen ieder een nog zijn of haar dracht in ere droeg. Maar ook van nog vroeger. In mei 1810 bijvoor beeld bezocht keizer napoleon Walcheren en stond ook een bezoek aan Arnemuiden op het programma. De keizer - zo weet de Nooijer uit de geschiedschrijving - schrok van de armoede in het vissers dorp en het gemeentebestuur kreeg maar liefst duizend francs toegestuurd om onder de armen te verdelen. „Maar daardoor was het probleem niet opgelost". Opvallend noemt De Nooijer ook het feit dat de vissers niet konden zwemmen. De bevolking werd weliswaar aangespoord om het te leren, maar moest het altijd op eigen houtje doen in het kanaal De Arne. „We leer den op z'n hondjes peddelen". Onder het hoofdstuk 'De afdamming van het Sloe" meldt De Nooijer dat die afslui ting verbetering met zich mee bracht. Er kwam een veerpont over het kanaal en er werd een grintweg naar Middelburg aangelegd. In die periode (1868-1973) gebeurde er veel in en rond de bekende vissers plaats op Walcheren. In Vlis singen werd de scheepswerf De Schelde opgericht, de Stoomvaartmaatschappij Zee land kwam in de vaart, de loodsdienst breidde fors uit en de stoomtram verscheen op Walcheren. In 1972 beschikte Arnemuiden over 38 hoogaar zen voor de garnalenvisserij. Maar door de hoge hypotheek op die schepen bleven de eige naren gebonden aan de krui denier en de bakker ter plaat se, maar ook aan de werfbaas. De Nooijer over die schepen toen: „Ze voeren onder de let ters ARM. Maar al te vaak was dat letterlijk en figuurlijk zo". Overigens ontstond na 1920 een hele kolonie Arnemuide- naars in Vlissingen, als gevolg van de uittocht die was ont staan door de armoede. Maar die mensen konden maar moeilijk breken met de traditie van hun moederstadje. Enkele gezinnen hielden het zo ver weg niet vol en keerden als spijtmigranten terug. En die bleven kwam in elk geval voor alsnog terug om tijdens 'hoge dagen' familiebanden aan te halen en de oude bekende tra dities te herproeven. Arjaan van de Gruiter wordt aangehaald als de man die de motoren repareerde. Hij had een spoedcursus gevolgd op 'Zwemmen in het kanaal. de Kromhout fabrieken. Dank zij de motoren konden de schepen evenwel weer naar Arnemuiden terugkeren op vrijdag. Na de afsluiting van het Sloe bleven de vissersbo ten uit Arnemuiden namelijk liggen in de havens van Veere of Vlissingen. Op de kade en op 't muldertje (kanaaldijk) stonden de vrouwen en de kin deren de vloot dan op te wach ten. Zagen ze de top van de mast, dan wisten ze precies welk schip er aan kwam. „Ais ze dan aanmeerden klonk de motor puf-puf-puf. Men zei dan schuld-schuld-schuld. Maar dat nam niet weg dat het reuze gezellig en bedrijvig was aan de haven", schrijft De Nooijer. Was de visser arm, de boeren arbeider had ook bepaald geen reden om flink van de toren te blazen. Vooral rangen en stan den waren sterk vastgesteld in de gemeenschap. Een derde paardenknecht bijvoorbeeld moest het niet in zijn hoofd halen om als eerste met zijn span naar het hof terug te keren. Dan kon hij de vraag verwachten: „Sinds wanneer ben je opperknecht gewor den", schrijft De Nooijer. De verdiensten waren ook al niet om over naar huis te schrijven. De opperknecht verdiende f 15,- per week, de paardeknecht f 14,- en de landarbeider f 12,-. Vaak werkte de landarbeider ook als paardeknecht. De Nooijer: „Na de oorlog waren de verdiensten iets beter, maar nog altijd veel minder dan in de bouw of in de fabriek. Voor hen (de boerenarbeiders) gold het gezegde: Vast loon, vaste armoede". Fabrieksarbeiders werden doorgaans de goud- zakken of spekkopers genoemd. Het visieuren was - evenals veel andere zaken in Arnemui den - doorspekt met tradities. Rond de plaats waar de vis bij opbod werd verkocht was te zien wie vis had aangeraakt. Die stond met de handen gekruist over de polsen om de kleren niet aan te raken. „Altijd was er veel belangstelling voor dat tafereel", een verbe tering noemt De Nooijer de komst van een vismijn in 1928. Nu hoefde men niet meer in de kou buiten te staan. En: „Ook is er vroeger in Arnemuiden nog met gekookte kreukels (alikruiken) geleurd, voor één cent per kopje. Zelf heb ik dat ook nog vele malen gedaan". De Nooijer herinnert het zich hoe heerlijk die schelpdieren waren. „Nu ik dit schrijf zit ik nog te watertanden". De bewoners van Arnemuiden zijn en waren kerkelijk inge steld. Dagelijks werd hun werk bijgestaan met het geloof en vertrouwen „op de Zegen van de Allerhoogste". De bijbel was voor de visserslui het kompas aan boord. Daarnaast was er echter ook ruimte voor bijgeloof. „Als kind werd je gewaarschuwd dat je niet over de regen- of welput mocht hangen. In beide vertoefde ooszepik". Die kon het kind met de haak „ineens naar onder trekken". Ook in het kanaal was deze ooszepik latent aanwezig om een zwem mer naar beneden te trekken zodat deze verdronk. Maar achter die verhalen stak niet alleen bangmakerij, ook bezorgdheid. En zo waren er nog veel meer 'enge' verhalen waarover de Nooijer schrijft. *- Het dagelijkse leven, huisvlijt (onder meer garnalen pellen), de oorlogsjaren (In Arnemui den is nichts los./ Da ist die Arbeit viel zo gross./ Und die Urlaub viel zu klein./ Es ist alle- samt Schweinerei.), de scheepswerf en de rechter- en linkerhand van de huisarts zijn de laatste hoofdstukken uit een boek dat veel aardige en leuke herinneringen oproept voor ouderen en voor de jeugd kan het een leerboek over het Arnemuiden in armoede zijn. Medelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: ds. Nauta, 19 uur: ds. Haasnoot. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 en 15 uur: M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 en 14 30 uur: J. Bakker. Volle Evangelie-gemeente ImmanuelWestdijk- straat 5-7, samenkomst Do. 20 uur, Zo. 10 uur. BIGGEKERKE Hervormde Kerk. Kerkplein 1. Zo.: geen opgave ontvangen. DOMBURG Hervormde Kerk. Markt 8. Zo. 10 uur: M. v.d. Poll. 19 uur: J.F. Ezinga Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus eerste, derde en vijfde zaterdag v.d. maand om 19 15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: D.W. Dondorp. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 10 uur: D.W. Dondorp, gez. dienst in de Geref. Kerk. GRIJPSKERKE Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: B. Ridder, 17 uur: B. Ridder en P. den Braan- ker, gez. openluchtdienst Speelveld, Nieuwstraat. Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: P. den Braan- ker, 17 uur: B. Ridder en P. den Braanker, open luchtdienst Speelveld Nieuwstraat. HOOGELANDË Christengemeenschap. Kapel van St. Maarten. Zo.: geen dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: mevr. de Hoop. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 en 19 uur: E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1Zo. 9.30 uur: B. de Haan. MELISKERKE Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. S.O.W. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: J.W. Glashouwer. Koorkerk. Koorkerkhof, Zo. 9.30 uur: H.J. ter Bals. Ontmoetingskerk. Oosterscheldestraat, Zo. 10 uur: O. Elseman. Engelse Kerk. Simpelhuisstraat, Zo. 19 uur: C. Brakema. Thomaskapel. Zo. 9.30 uur: B.J.W. Schelhaas. Oostkerk. Oostkerkhof, Zo. 10 uur: L. Korevaar. Wijkgemeente Geref.Bond. (in de Nieuwe Kerk) Zo. 11 en 18.30 uur: Joz.A. de Koeijer. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za.: 10 uur: Bijbelstudie, 11 uur: Eredienst, J. Groenewegen. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 9.20 uur: bid stond, 10 en 19 uur: dienst. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: Nien- huis. Nederlands Gereformeerde Kerk, Gebouw Engel se Kerk, Simpelhuisstraat 10. Zo. 9.30 en 17 uur: M. Janssens. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Remon stranten. Koorkerk, Zo. 9.30 uur: H.J. ter Bals. Rooms-Katholieke Kerk. Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 1, elke tweede en vierde zaterdag van de maand om 19 uur. Zo. 10 uur. De Hoek steen. Roozenburglaan 22. Zo. 11.30 uur. Waalse Kerk (Eglise Wallonne). Lange Noord straat 62. Zo. 10.45 uur: J. Chardard. Evangeliegemeente "De Wijngaard'. Klarenbeek LTS. Zo. 9.30 uur: G. de Groot. Rafaël gemeenschap Eleos Walcheren, Olmen laan 8, Zo. 9.30 uur. Jehovah's Getuigen Gemeente Middelburg-Rey- ershove, Dauwedaelselaan 35, Zo. van 10-12 uur, Do. van 19.30-21.30 uur. Jehovah's Getuigen Gemeente Middelburg-Cen trum, Dauwedaelselaan 35, Zo van 16-18 uur, Di. van 19.30-21.30 uur. NIEUW EN ST. JOOSLAND Hervormde Gemeente. Zo. 10.30 uur: P. Barle- mento. OOSTKAPELLE Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: F.C. van Dijke, 17 uur: dienst in de Herv. Kerk. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: F.C. van Dijke, gez. dienst in de Geref. Kerk, 17 uur: missionaire kerkdienst. Gereformeerde Gemeente. Saronkerk. Zo. 9.30 en 15 uur: H. Paul. RITTHEM Gereformeerde Gemeente Valkenburgstraat 25. iedere zondag om 9.30 uur en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Zo. 10 en 19 uur: R.G. van der Zwan. Hervormde KerkZo.: geen opgave ontvangen. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden op do. 20 uur, t.h.v. fam. Niesing, Her- berdsland 11 Baptisten Gemeente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: L. Fabriek. Centrum Middelburg. Segeerstraatkerk, Zo. 9.30 en 14 uur: leesdiensten, 18.30 uur: J.J. van Ecke- veld. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur: Lok. Christelijke Gereformeerde Kerk. Zo.: geen opga ve ontvangen. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo.: geen dienst, 10 uur: gez. dienst in Vlissingen. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. Alle zondagen leesdiensten 9.30 uur, 14 en 18.30 uur. Gereformeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lau- werijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: C. Brakema, 19 uur: J. van Leerdam. Hofpleinkerk, Zo. 9.30 uur: A. Gootjes, 14.30 uur: B.J.W. Schelhaas. De Hoek steen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: P. Pau- lus, 17 uur: geen dienst. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt).Klein Vlaande ren 75, Zo. 9.30 en 16.30 uur: A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf'. De Vergulde Baars. Hervormde Gemeente. Zo. 9 uur: P. Barmentlo. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Zo. 10 uur: A. Hooimeijer, 19 uur: A. Hooimeijer, gez. dienst in de Herv. Kerk. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: H.W.J. Faassen, 19 uur: A. Hooimeijer. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10 uur: St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur: J.S. Koops, 19 uur: C. Brakema. OOST-SOUBURG Kanaalstraatkerk, Zo. 9.30 uur: L A. Woltering. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: J. Herweijer, 19 uur: gebedsdienst. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, elke 1e en 3e zaterdag om 9 uur. Zo. 19 uur: L.A. Woltering. Martinuskerk. Kerklaan 19. Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente Sion, Ritthemsestraat 43 (gebouw De Blazer), Zo. 10 uur: lofprijzings- dienst. VEERE _ZHZI Gereformeerde kerk. Zo. 9.30 uur: W.P. Jansen. Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: J. Lukasse. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion, 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, Vr. 19.30 en Zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 16.30 uur: J. van der Wal. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur. Gereformeerde Kerk (Vrijgemaakt). De Lannoy- straat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Wal- straat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, Wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt. Zo. 10 uur: A.G. Baas. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: J.D. de Boer. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: J.E.L. Brummelkamp. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: H Hem stede, 19 uur: vesperdienst. De Schaapskooi, Papegaaienburg, Zo. 9.30 uur: N.H.J.E. Boomer. Ziekenhuis Walcheren Koudekerkseweg 88, Zo. 10 uur: C. van Rosmalen. Ter Reede, Zo. 19 uur: A.G. Baas. Jehova's Getuigen gemeente Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, Zo. van 10 tot 12 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534, Zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Di. van 19 tot 20.45 uur. Jehova's Getuigen Vlissingen Bossenburgh. Za. van 17.30 tot 19.30 uur. Wo. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. iedere Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za.: 9.30 uur: Eredienst, 10.30 uur: Bijbelstudie, J. Groenwegen. Gereformeerde Gemeente. Marmxplein 41. Zo. 9.30 uur: J.J. van Eckeveld, 16 uur: leesdienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 uur: C. Bijl. Pinkstergemeente Vlissingen e.o., Vrijdomweg 1, Zo. 15 uur. Christelijk Centrum Zeeland. Open Hof, Alexander Gogelweg 57. Zo. 14.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur: dienst. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrouwen straat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, Wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De Blinkende Morgenster'. Dr.Stavermanstraat 61Zo. diensten om 10 en 17 uur. Rooms Katholieke Kerk Der Boede. Babbelaar, elke 2e, 4e en 5e zaterdag v.d. maand om 10.30 uur. Zo. 10.30 uur: C. Simons. Lieve Vrouwe Kerk, Singel (nabij stadhuis). Za. 19 uur. Zo. 9.30 uur. Ter Reede. Koudekerkseweg 81 Za. 17 uur Open Hof (Paauwenburg). A. Gogelweg 59. Zo. 11.15 uur. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: G.A. de Hoop. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: Spaans, 19 uur: Bakker. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: Spaans-Molenaar. Emmaus-Toeristenkerk. Dishoek. Zo. 10 uur: J. Sweere. Do. 26 mei t/m wo. 1 juni HUISARTSEN Middelburg: zaterdag tot 24 uur: A.P. Bruijnzeef Herengracht 68, tel. 39933. zondag tot 24 uur: F.J. Heere, J.H. Huyssenstraat 15, tel. 39933. Visites aanvragen vopr 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur. (zon der afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24 uur: F. v.d. Berg, Gies- senburg 12, tel. 65253. zondag tot 24 uur: P. Cra- ma, Hogeweg 107, tel. 13459. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St. Joosland, Arnemui den, Gezondheidscentrum Middelburg- Zuidfpraktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): zaterdag tot 24 uur: C. Wattel, Amstelstraat 55, Oost-Souburg, tel. 01184-61630. zondag tot 24 uur: J. Visser, Wachttoren 19, Middelburg, tel. 01180-37431. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Seroosker ke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: zater dag en zondag: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Biggekerke, Domburg, Koudeker- ke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: van vrijdag t/m zondag: A A. van der Male, Duin weg 59, Zoutelande, tel. 01186-1282. West- en Midden-W'alcheren: zaterdag en zon dag: A. Stutterheim, Sivertstraat 40, Meliskerke, tel. 01186-1760. TANDARTSEN Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: H. Steunenberg, Wes terbaan 18, West-Souburg, tel. 01184-60104. APOTHEKEN Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Stro- menwijk 't Zand, Maasstraat 58, tel. 35565. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvol gend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. 61593. VERLOSKUNDIGEN Vlissingen en Oost-Souburg: van vrijdag 9 uur tot maandag 9 uur: S. v.d. Kaaden, tel. 68791. Middelburg: van zaterdag 9 uur tot maandag 9 uur: K. Boot, tel. 39865. DIERENARTSEN Kleine huisdieren: (gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: A.J. Diender en L.J.J. Schofaerts, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 01184-10910. Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11-12 uur en 17-18 uur. Dierenartsenpraktijk Middelburg: (grote huis dieren) tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8- 9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. OVERIGE DIENSTEN Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele week end 01180-28288 Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, 01180-28800. Kinder en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereikbaar van 14-20 uur, 06-0432 (gratis). Patiëntenplatform Zeeland: 01100-49389. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. 01188-3404 Stichting "Blijf van m'n Lijf Zeeland": 01184- 14645 (dag en nacht). Bureau Sociaal Raadslieden en Algemeen Maatschappelijk Werk, Thuiszorg Walcheren. Middelburg, 01180-84000, Vlissingen, 01184- 86400, Stichting Slachtofferhulp Zeeland. 01180- 36108 Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zee land. 01180-15551. Vereniging tegen seksuele kindermishande ling binnen het gezin. Telefonisch spreekuur: van 8 30-9 uur, 01180-13362. Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. 01100-49200. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), 01180-37320 en 01184-13240. Meldpunt Kindermishandeling, Raad voor de Kinderbescherming. 01180-35015. Thuiszorg Walcheren, afdeling Kruiswerk, alarmnummer 01184-11877. Thuiszorg Walcheren, afdeling Gezinsverzor ging. alarmnummer 01184-14444 (pieper 168). Politie-assistentie Walcheren. Noodhulp 06-11 overige assistentie aanvragen 01180-33333. V

de Vlissinger | 1994 | | pagina 13