informatiepagina van de gemeente Vlissingen FRAUDE EN UITKERINGEN PINKSTERKERMIS IN OOST-SOUBURG VUSSIHGEH HEDENDAAGSE KUNST IN DE WATERTOREN VERKIEZINGEN EUROPEES PARLEMENT GEZOCHT: LEDEN VOOR COMMISSIE BEZWAAR-EN BEROEPSCHRIFTEN et MET PINKSTEREN: KANTOREN GESLOTEN VERGADERINGEN COMMISSIES EVEN BIJPRATEN MET WETHOUDER POPPE- DE LOOFF OPHALEN HUISVUIL Woensdag 18 mei 1994 DE VLISSINGER 5 N DEN BLAUW GERUITEN KIEL Er bestaat de laatste jaren veel aandacht voor fraude met uitkeringen. De uit komsten van diverse ge houden onderzoeken ga ven stof tot nadenken en het ministerie van Sociale Zaken heeft inmiddels een reeks van maatregelen aangekondigd die fraude mogelijkheden moeten te gengaan. Enkele van die aangekondigde maatregelen zijn: de norm voor alleenstaanden en alleenstaande ouders wordt bepaald op 50% respectievelijk 70% van het netto minimumloon, met daarbij de mogelijkheid van een gemeentelijke toeslag. Een echtpaar krijgt 100%; jongeren onder de 21 jaar krij gen alleen bij hoge uitzondering nog bijstand; er komt een individueel traject plan: een uitkeringscontract waarin rechten en plichten zijn opgenomen; fraudeurs moeten administratie- en invorderingskosten gaan beta len; er komt een wetsvoorstel admi nistratieve sancties en boetes. ANTI-FRAUDEPLAN Alle gemeenten zullen in een f)lan moeten vastleggen hoe zij raude met uitkeringen zullen gaan aanpakken en hoe zij deze vorm van fraude zoveel mogelijk kunnen voorkomen. De gemeente Vlissingen heeft reeds een derge lijk plan waarin een aantal speci fieke projecten staan vermeld om fraude te voorkomen en op te kunnen sporen. Daarnaast komen er steeds meer mogelijkheden om de juistheid te kunnen nagaan van door uitke ringsgerechtigden verstrekte ge gevens. Zo wordt bij elke aan vraag om een uitkering bij de Informatie Beheer Groep nage gaan of er een uitkering op Waar doen ze het toch van? grond van de Wet Studiefinan ciering is. En ook het uitkeringen bestand van de gemeente wordt nu periodiek vergeleken met het bestand van de Wet Studiefinan ciering. Ook worden elk jaar alle inko- mensaegevens van de uitkerings gerechtigden vergeleken met de gegevens van de inkomstenbelas ting. Op deze manier kunnen al le niet aan de sectie Sociale za ken opgegeven inkomsten uit arbeid in loondienst van uitke ringsgerechtigden worden opge spoord. Aan de hand van gegevens van bijvoorbeeld de Belastingdienst wordt het bestaan van vermo gens opgespoord. Via een directe lijn met de regis tratie van de Rijksdienst voor net wegverkeer in Veendam is het nu ook mogelijk om het bezit van (dure) auto's na te gaan. De wet Invoering Sofi-nummer geeft ook de mogelijkheid om bij allerlei instanties, zoals het Zie kenfonds, de Sociale verzeke ringsbank, het ministerie van VROM (huursubsidie), (ex-) werk gevers en de bedrijfsverenigin gen, gegevens op te vragen over ae inkomsten van uitkeringsge rechtigden. Momenteel lopen er proefprojecten om ook met enke le van deze instanties tot structu rele gegevensuitwisseling te ko men. SOCIALE CONTROLE De sociale controle is ook een belangrijk bron van informatie voor de opsporing van uitke ringsfraude. Steeds meer burgers maken bij de sectie Sociale Zaken melding van een vermoeden van misbruik van een uitkering. Alle meldin gen worden nagetrokken door ae sociale recherche van de ge meente. Nog te weinig mensen beseffen dat door de genomen en nog te nemen maatregelen fraude met uitkeringen niet meer lonend is. Hopelijk groeit dit besef snel en wordt men niet door 'schade en schande (aangifte Justitie, een fikse terugvordering en een sanc tie op de uitkering) wijs'. Van vrijdag 20 mei tot en met dinsdag 24 mei wordt in Oost-Souburg de Pink- sterkermis gehouden. Een traditioneel evenement dat altijd veel belangstelling oogst. De kermis is geo pend van 10.00 tot 24.00 uur; alleen op Ie Pinkste ren (zondaa) en 2e Pinkste ren (maandag) is de begin tijd 13.00 uur. De muziek van de kermis stopt om 23.00 uur. De kermis wordt gehouden op het parkeerterrein aan de Burge meester Stemerdinglaan, dat dan vanzelfsprekend niet voor het normale parkeren kan worden gebruikt. Dat zal ook al wat eer der het geval zijn in verband met de opbouw van de kermis. Er Maandag 23 mei is het Tweede Pinksterdag Dan wordt geen huisvuil opge haald. In plaats daarvan wordt het huisvuil in de "maandagwijken" opge haald op DINSDAG 24 MEI. Volgende maand vinden alweer verkiezingen plaats. De verkiezingen voor de leden van het Eu ropees parlement zijn op donderdag 9 juni 1994. ontvangt binnenkort uw oproepingskaart waarmee u kunt gaan stemmen. U kunt ook een ander voor u laten stemmen. Of mis schien wilt u zelf gaan stemmen, maar in een an dere gemeente. Hiervoor zijn diverse mogelijkheden. STEMMEN BIJ VOLMACHT U kunt niet zelf uw stem uitbren gen. Een ander gaat voor u stem men. A. In hetzelfde stemdistrict U kunt een gezinslid, een huisge noot of een kennis die in uw buurt woont en die in hetzelfde stembureau als u moet stemmen, machtigen uw stem uit te bren gen. U kunt hiervoor uw oproe pingskaart gebruiken. Daarop staat precies hoe dat moet. Het is de meest eenvoudige manier om een ander voor u te laten stemmen. B. In een ander stemdistrict U kunt een andere kiezer in een ander stemdistrict ergens in Ne derland machtigen uw stem uit te brengen. Hiervoor moet u een volmachtformulier bij de gemeen te vragen (telefoon 87285). Dit moet worden ingevuld en uiterlijk 26 mei 1994 bij de gemeente zijn. Degene die voor u gaat stemmen ontvangt dan tijdig een volmachtbewijs. STEMMEN IN EEN ANDER STEMBUREAU U kunt ook zelf in een ander stembureau in een andere ge meente ergens in Nederland stemmen op 9 juni. U kunt tot en met 3 juni 1 993 uw oproepings kaart laten omzetten in een kie zerspas. Dit kan ook schriftelijk door een speciaal formulier daarvoor aan te vragen bij de sectie Burgerzaken (telefoon 87285). De laatste dag van in dienen hiervan is echter wel 26 mei! Een kiezerspas is op 9 juni geldig in alle stembureaus in heel Nederland. INVALIDEN Als u gehandicapt bent en wilt gaan stemmen kunt u kiezen voor een stembureau dat toegan kelijk is voor rolstoelen. Dat Tan een ander stembureau zijn dan op uw oproepingskaart staaf. U moet dan uw oproepingskaart la ten omzetten in een kiezerspas. Dat kan tot en met 3 juni 1994 bij de sectie Burgerzaken in het stadhuis. Met uw Kiezerspas kunt u dan gaan stemmen in een stembureau naar keuze dat toe- Sankelijk is voor rolstoelers, e volgende stembureaus zijn toegankelijk voor invaliden en hebben tevens een stemhokje met een verlaagd stemblad: - hal stadhuis, Stadhuisplein - speeltuin "De Oude Stad", Paardenstraat - Bouwen Ewoutschool, ingang V. Quakkelaarstraat - brandweerkazerne, Van Nispenplein - jeugdgebouw Petruskerk, Dr. Ottestraat - KW-gebouw, Minister Lelystraat 2 - Bochten Reede, Vredehoflaan 42 - Ter Reede, Koudekerkseweg 81 - gebouw "De Vliedberg", De S. Lohmanlaan - Spaanse Cult. Vereniging, Colijnstraat 2 - school "De Startbaan", Westerzicht 64 - Marnixschool, Van Doornlaan 40 - gebouw "De Blazer" Ritthemsestraat 45 - Martinusschool, Irenestraat 52 - school "De Belt" Koopmansvoetpad 71 - gebouw "Rehoboth", Rehobothsfraat - KW-gebouw, Braamstraat 3 - "De Zoute Viever", Dongestraat 1 zullen fietsenrekken en dranghek ken worden geplaatst. De wonin- Kermisplezier (foto: Ruben Oreel) jen blijven aan de achterzijde bereikbaar. Het college van Burge meester en Wethouders is op zoek naar een voorzit ter, twee leden en plaats vervangende leden voor een in te stellen Commissie bezwaar- en beroepschrif ten. ZORGVULDIGHEID De overheid, en dus ook een ge meentebestuur, moet zorgvuldig omgaan met bezwaar- en be roepschriften. Om de beoorde ling van bezwaren zo onafhan kelijk mogelijk te laten laatsvinden willen B. en W. van issingen een 'Commissie be zwaar- en beroepschriften' instel len. Het college zal dat aan de gemeenteraad voorstellen in de vergadering van 2 juni a.s. Die commissie, bestaande uit een voorzitter en twee leden, moet over de afdoening van de inge diende bezwaar- en be roepschriften adviseren aan de gemeenteraad; het college van b. en w. of aan de burgemees ter. DESKUNDIGHEID Voor de voorzitter stellen B. en W. als eis dat deze over een af geronde studie Nederlands recht moet beschikken en over de no dige werkervaring. Voor de le den stelt het college eenzelfde opleiding op prijs, maar het ver wacht in elk geval deskundig heid en ervaring op het werkge bied van de commissie, een brede belangstelling voor mens en maatschappij en een relevan te opleiding op tenminste HBO- niveau. Men mag in ieder geval niet werkzaam zijn onder verant woordelijkheid van het gemeen tebestuur van Vlissingen. Dat zou de onafhankelijkheid kunnen schaden. De enige beleidsvelden die uitge zonderd zijn van de werkzaam heid van de commissie zijn so ciale wetgeving en de rechtspositie van net gemeente- personeel. Naar verwachting zal de commissie één keer per maand biieen moeten komen. Als het nodig is moeten kandida ten echter bereid zijn ook vaker te vergaderen. De leden worden voor vier jaar benoemd; de pe- tingsduur riode loopt gelijk op met de zit- jr van dt 998). E« cretaris staat de commissie Di|. Je gemeenteraad ngsdui (1994-1998). Een ambtelijk se- lissie bij. De leden van de commissie ont vangen een vergoeding per ver gadering; eventuele reiskosten worden vergoed. BELANGSTELLING? Wie belangstelling heeft voor het zitting nemen in deze commissie kan zich schriftelijk melden voor 21 mei a.s. bij het college van B. en W., Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Zondag jongstleden is het programma 1994 van he dendaagse kunst in de Watertoren in Oost-Sou burg van start gegaan. Tot en met 26 juni zijn daar beelden te zien van Teja van Hoften en schilderijen van Marinus van Dijke. Teja van Hoften benadrukt in haar werk de fundamentele ver bondenheid van de mens met de natuur en ook Marinus van Dijke vindt in het landschap een onuit puttelijke bron van inspiratie. In de Watertoren Centrum voor Hedendaagse Kunst (CHK) is een eerste fase van aanpassingen uit gevoerd. Alle etages zijn nu goed bereikbaar via een nieuw trappensysteem en er zijn ook sa nitaire voorzieningen aange bracht. Aan het entreegedeelte wordt nog gewerkt. Er zijn nu Foto: enig werk van Teja van Hoften. drie grotere expositieruimten. Op de eerste etage ligt het accent op sculptuur, op de tweede etage op tweedimensionaal werk. In het vroegere waterreservoir komt het accent te liggen bij installa ties en speciaal voor de ruimte ontworpen projecten. De tentoonstelling is wekelijks te zien van woensdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Zaken van be zwaar en broep vergen een zorg vuldige afwe ging. Maandag 23 mei en dins dag 24 mei (tweede en derde pinkster) zijn voor de gemeente-ambtenaren vrije dagen. De hele ge meentelijke organisatie is op deze dagen gesloten. Alleen het huisvuil wordt op dinsdag 24 mei gewoon opgehaald. AANGIFTE GEBOORTE EN OVERLUDEN Voor aangifte van geboorte of overlijden is op dinsdag 24 mei het bureau burgerlijke stand van de sectie Burgerzaken van 09,00 tot 10.00 uur geopend (dus niet voor andere aangelegenheden). De afgelopen weken za gen we ons nog eens na drukkelijk geconfronteerd met een aantal wezenlij ke kenmerken van onze democratie. Allereerst denk ik dan aan de ver kiezingen die op 2 mei jl. plaatsvonden voor de le den van de Tweede Ka mer. Het kiesrecht is ten slotte een van onze meest elementaire grondrechten, ik ben blij «Jat liefst 75% van de Vhssingse kiesge rechtigden gebruik heeft gemaakt van het recht om de stem uit te bren gen. Dat is 17% méér dan twee maanden geleden bij de verkiezingen voor de gemeenteraad. Waar ik o«>k blij mee ben is dat dit hogere opkomstper centage in onze gemeente niet heeft geleid tot een grotere aanhang voor centrum rechtse partijen. Integendeel: ten opzichte van de raadsverkiezingen zagen zij het aantal stem men met zo'n 50% dalen! Ik leid daar maar voor zichtig uit af dat het od 3 maart jl. bij velen om het uitbrengen van een pro test-stem ging. Het is aan de plaatselijke politiek zich daarvan rekenschap te geven. DODENHERDENKING Op de avond van de 4e mei legde ik samen met burgemeester Van der Doet namens het gemeen tebestuur een krans bij het monument ter herden king van degenen die na 10 mei 1940 de dood vonden in het belang van ons land. Op zo'n moment dwalen de gedachten vanzelfsprekend af naar begrippen als vrijheid en democratie en naar de velen die net name in de laatste wereldoorlog voor de strijd om het behoud daarvan met hun leven de ultieme prijs betaal den. Wanneer je met na me via de media gecon fronteerd wordt met (ook in eigen land) opnieuw verschrikkelijke beelden en uitingen van facisme en racisme is het goed re gelmatig stil te staan bij ae uitspraak: "Wie de ge schiedenis vergeet is ge doemd haar te herha len'... BRVRUDINGSFESTIVAL Een dag later vond in Vlis singen het jaarlijkse Be vrijdingsfestival plaats. Juist na een herdenking is ook een viering op zijn plaats. Vieren dat we vrij zijn betekent dat we le ven in vrijheid, dat we le ven in een democratie en dat we niet afhankelijk zijn van de willekeur van een overheerser. In veel landen in de wereld moet die voor ons inmiddels zo vanzelfsprekendheid nog letterlijk bevochten wor den. Ook daar betalen mensen met hun leven voor het verwerkelijken van dit grondrecht. Als wethouder van cultuur ben ik blij -en trots- dat gen organiseren. Ook dit jaar was het zeer ge slaagd. Een door jong en oud druk bezocht festijn, dat als thema 'sociale grondrechten' had. Na tuurlijk is het niet eenvou dig om zo'n boodschap in het programma mee te geven. Toch zijn die grondrechten voor ieder een heel belangrijk. Ze ker voor jongeren, die zo'n periode van onder drukking helemaal niet aan den lijve hebben on dervonden. Op jezelf kun nen wonen, recht op werk, recht op een uitke ring, de mogelijkheid om een opleiding fe kunnen volgen, noem maar op. Waar het om gaat is om de totaliteit van begrip pen als vrijheid van kie zen, om normen, waar den, rechten en plichten. Ze vormen de kenmerken van een democratie. Evenals de overtuiging dat we er voor moeten waken dat geen groepe ringen de kans krijgen die vrijheid te bedreigen. OP DE KOFFIE Ik ben begonnen met de politiek en ik wil daar de ze keer ook mee eindi- gen. Natuurlijk zijn ver- iezingen belangrijk: u kiest aan ai naar gelang uw 'politieke' voorkeur de vertegenwoordigers die namens u het land, de provincie of de gemeente gaan besturen. Eens in de vier jaar richt die belang stelling van 'de politiek' zich massaal op 'de bur ger'. Ik vind dat geen goede zaak. De politiek dient constant aandacht te hebben voor de inwo ner. Daarom ben ik blij met het besluit van het Viissingse college van b. en w. om bij burgers die dat willen 'op-de-koffie' te aan. Om te praten over zaken die hen bezig houden; om te bezien of door eenvoudige maatre gelen het woon-en leefkli maat kan worden verbe terd. Mijn ervaring is dat deze gesprekken werken. Er is begrip, van beide zij den. En binnenkort zullen we ook zichtbaar aan kunnen tonen dat er din gen worden gerealiseerd. Ik vind het een geslaagde vorm om aan het begrip democratie ook op huis- kamemiveau gestalte te kunnen geven! De komende week komen de vol gende vaste commissies van ad vies bijeen: - welzijn, volksgezondheid, cul tuur, accommodaties en milieu op woensdag 18 mei om 19.30 uur; - sociale zaken, personeelsza ken, organisatie en informatie op donderdag 19 mei om 16.00 uur; - ruimtelije ordening en verkeer op donderdag 19 mei om 1 9.30 uur; - onderwijs op woensdag 25 mei om 16.00 uur; - financiën, detailhandel en visse rij op woensdag 25 mei om 19.30 uur. De Emancipatiecommissie verga dert eveneens op woensdag 25 mei, aanvang 20.00 uur. Alle vergaderingen vinden plaats in het stadhuis; ze zijn openbaar en bezoekers hebben spreek recht. De agenda en vergader stukken liggen ter inzage in de gemenetefijke informatiehoeken in de bibliotheken van Oost-Sou burg en Vlissingen, in wijkcen trum 'Open Hof' en bij de sectie Communicstie in het stadhuis. GEMEENTE informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335

de Vlissinger | 1994 | | pagina 5