'Die rupsen eten als gekken' Poppen en beren in schouwburg Blues in de Piek ZIJDE-EXPOSITIE IN VOORMALIGE KLEUTERSCHOOL Gastverenigingen bij Middelburgs theater Pilgrims op veertiende editie van Klomppop 5 MEI T/M 11 MEI IN MIDDEN ZEELAND Stripverhaal Woensdag 4 mei 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 7 mmm mmm DONDERDAG 5 MEI GOES DONDERDAG 5 MEI In de voormalige kleuter school 't Zonnehoekje in Grijpskerke is van 14 mei tot en met 16 juli elke woensdag tot en met zater dag tussen 14 en 18 uur een zijde-expositie te bezoeken. De tentoonstel ling is opgezet door Adri en Guky van Hoegee en vertelt onder meer van de pogin gen tot zijdeteelt op Wal cheren. Vijf jaar geleden verzorgden Adri en Guky van Hoegee een zijde-expositie in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle. „Die was veel beperkter dan deze nieuwe," vertelt Adri van Hoegee. „Die expositie was meer biologisch van opzet en ging nauwelijks in op de geschiedenis van de zijdeteelt in Nederland of de produkten die je van zijde kan maken." Van Hoegee, geograaf en in het dagelijks leven werkzaam aan de Stedelijke Scholenge meenschap Middelburg, legde de basis voor zijn zijde-passie zo'n twaalf jaar geleden. Hij kocht een moerbeiboom en begon eens wat 'te spelen met eitjes' van de zijdevlinder. Guky van Hoegee batikte in die tijd op katoen, maar zag in Bel gië de resultaten van batikken op zijde. Inmiddels is ook zij overgestapt op zijde en de pro dukten van haar hand zijn onderdeel van de zijde-exposi tie. De gezamenlijke hobby heeft ondertussen grote vormen aangenomen. Van Hoegee ging boeken verzamelen over zijde en heeft inmiddels een behoorlijke collectie bijzonde re exemplaren bijeengebracht. Verder dook hij in de geschie denis van de zijdeteelt in Nederland en Zeeland. De tuin voor de voormalige kleuter school die de familie bewoont, wordt voornamelijk gevuld Adri en Guky van Hoegee bij een van de moerbeibomen. door tussen de tien en vijftien verschillende moerbeiboom soorten, die ook bij de exposi tie worden betrokken. „Bij elke boom komt een bordje te staan welke rups van welke zij devlinder het blad van die boom eet." Zelfs de koelkast is betrokken bij de zijde-passie: daarin lig gen eitjes van de tamme zijde vlinder te wachten op het moment dat zij mogen uitko men. „Iedere week haal ik een aantal eitjes eruit," vertelt Van Hoegee. „Zo kan je de groei in een week volgen. In zeg maar een maand groeien de rupsjes van drie millimeter tot acht centimeter." „Op de expositie laten we rupsen in zes ver schillende groeistadia zien," vult zijn vrouw Guky aan. Om de eerste rupsen te voeden Niesje Wolters van Bemmel houdt zaterdag 14 mei haar jaarlijkse poppen en beren- beurs in de Stadsschouw burg in Middelburg. De poppen- en berenhobby blijkt meer te zijn dan zomaar een rage. Al jaren zijn weke lijks in het hele land poppen- beurzen te bezoeken. Honder den poppenmakers geven dagelijks cursussen. Inmiddels hebben zich vele poppenspeci- aalzaken en ateliers gevestigd en duizenden mannen en vrouwen in Nederland maken poppen en beren. Op een pop- penbeurs kunnen zij volgens Wolters van Bemmel ispiratie op doen, de kunst afkijken, materiaal aanschaffen en demonstraties van bekende poppenmakers bijwonen. Tijdens de beurs zijn diverse bekende poppenmaaksters aanwezig die vragen van bezoekers beantwoorden en demonstraties geven. Van Walcheren zijn onder anderen Atelier Kathy uit Koudekerke, A. Simanski uit Vlissingen en C. de Lange uit Oost-Souburg op de beurs te vinden. Verder staat Klara van Ballengooie met een kraam vol teddyberen in de schouwburg. Voor verza melaars van antiëke poppen staat er een stand met beroemde merken als Jumeau, Gaultier en Bru, de Duitse merken Simon Hal- big, Kammer Reinhardt en Armand Marseille. Kleine reparaties aan poppen worden ter plekke uitgevoerd door een poppendokter en een taxateur schat de waarde van meegebrachte exemplaren. De beurs is geopend van 10.30 tot 16.30 uur. staan twee witte moerbei boompjes in de huiskamer - die in de tuin hebben nog te weinig blad. „We zijn beschei den begonnen met tien rupsen te laten uitkomen, anders kun je het niet bijhouden. Die rup sen eten als gekken enorme hoeveelheden bladeren." De expositie is opgezet in een van de voormalige klaslokalen in 't Zonnehoekje. Allereerst passeert de bezoeker in het halletje een uitstalling van door Guky van Hoegee ver vaardigde zijden produkten, zoals blouses en poppetjes, en gebatikte voorbeelden van verschillende soorten zijde: pongé (weefsel van afgehas pelde 'oneindige' zijde), bou- rette (gesponnen kortvezelige draden) en doupion (weefsel van afgehaspelde zijde met een onregelmatige structuur). Vervolgens leidt de route langs een Chinees 'stripver haal' over de zijdeteelt zoals die in vroeger tijden in China werd bedreven. Het is een van de vele boeken, brieven en pamfletten over de zijdeteelt die Van Hoegee in de loop der jaren heeft verzameld. Een ander stuk uit de collectie dat wordt tentoongesteld, is een handgeschreven antiquarisch boek uit ongeveer 1800. Het boek behoorde een Frans ont werper en handelaar toe en bevat weefrapporten en zijden stalen. In het boek is de schei ding tussen traditionele en moderne patronen, die rond 1830 ontstond, duidelijk waar neembaar. Verder besteedt de tentoon stelling aandacht aan de zijde teelt in Nederland. Verschillen de enthousiastelingen hebben sinds 1611 pogingen onderno men de zijde-industrie in Nederland leven in te blazen. Een van hen was jonkheer J.C. Schorer van Souburgen, woonachtig op de buitenplaats Toorenvliedt - de huidige wijk 't Zand in Middelburg - die de zijdeteelt zag als inkomsten bron voor de kleine boer. De uit 1816 stammende boeken van de Italiaanse graaf Danda- lo, die Schorer bij zijn experi ment gebruikte, zijn op de expositie te zien. Daarnaast kunnen bezoekers het kasboek en meteorologisch dagboek van Schorer inzien en de brief lezen die de toenmalige burge meester van Koudekerke schreef over Schorers werk. Van Hoegee: „Een van de wei nige dingen die ik nog mis en echt nergens kan vinden, is een afbeelding van de boerde rij de Hoek, die naast Tooren vliedt heeft gelegen en waar Schorer zijn zijderupsen kweekte." Ten slotte omvat de expositie een aantal levende zijderupsen in verschillende groeistadia en een collectie wilde zijdevlin ders. Naar de vlinders die in het klaslokaal worden tentoon gesteld verwijzen de bordjes bij de verschillende (moerbei-) bomen in de tuin. „Wilde zijd- vlinders eten ook het blad van de perzik- en de citrusboom. Tamme eten alleen moerbei. Als ik niet zeker weet wat voor boom ik heb, houd ik een tam me rups een blad voor. Als hij het opeet, is het een moerbei." De expositie wordt 14 mei geo pend door burgemeester B. J. van Putten van Mariekerke. gen, met diverse optre dens, 12-24 uur. carillonbespeling door Kees van Eersel, Stadhuis toren, Veere, 15-16 uur. Harrie Jekkers met zijn kabaret-solo 'Met een goudvis naar zee'. Stads schouwburg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Concert, 'De Capella Bre da', psalmen en motetten uit de 17e eeuw. Koorkerk, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Optreden van 'Fragment' met in het voorprogramma 'Kam je Haar', De Stenge, Heinkenszand, aanvang 21 uur. 'Swindle', punkrockclas- sics. Café Hoppit, Vlissin gen, aanvang 22 uur. VRIJDAG 6 MEI De opvoeringen van de eenakters De Afrekening en Picknick op het Slag veld van het Middelburgs Theater worden op vier avonden in mei aangevuld met eenakters van een gast-toneelvereniging. Elke avondvullende voorstelling omvat dus drie eenakters. De gastoptredens zijn gekozen uit het totaal-aanbod op het eenakterfestival in Zierikzee, vorige maand. De toneelver enigingen die zijn uitgenodigd zijn de Zeeuwse Komedie uit Vlissingen, Intermezzo uit Goes en Zierikzee, 't Zand uit Middelburg en Tejater Marrein uit West Zeeuwsch Vlaande ren. De Zeeuwse Komedie brengt zaterdag 7 mei Russisch Rou lette op de planken van het Middelburgs Mini Theater. Het stuk van Ben Heuer gaat over vier Russische officiersvrou wen die het slachtoffer zijn van het spel van hun echtgenoten. Het is geregisseerd door Ans Schilders. Intermezzo brengt 14 mei Schaakstuk van Steven van Galen. Ali Pankow regis seerde het stuk dat handelt over de neiging altijd te willen winnen in spel, wedstrijd en de liefde. Toneelvereniging 't Zand brengt 21 mei De Wachtkamer, naar een idee van regisseur Johan Bodrij. In de wachtka mer van Dokter Beckett komen willekeurige mensen met een eigen verhaal en een eigen achtergrond samen. De vraag is waarop zij wachten. Even Rusten (West Zeeuwsch Vlaan deren) van David Campton is een dialoog tussen een man en een vrouw die stilstaan bij de vraag 'wat is geluk, rijkdom of geborgenheid?'. De veertiende editie van het jaarlijkse Klomppop festival zal donderdag 12 mei, hemelvaartsdag, wor den gehouden in de theaterzaal en foyerruim tes van De Stenge in Hein kenszand. De organisatie is zoals gebruikelijk in han den van jongerencentrum De Klomp uit Ovezande. Klomppop trekt jaarlijks zo'n achthonderd bezoekers. Tij dens de afgelopen edities waren acts te zien als The Sun- dogs, The Scene, Herman Brood en Spo Dee O Dee. Ook stonden ruim honderd Zeeuw se popacts op het podium van Klomppop. Dit jaar staan onder meer op The Pilgrims. het programma de nationale hoofdacts The Pilgrims (op veler verzoek opnieuw uitge nodigd), 20 Brothers House (winnaars Grote Prijs van Nederland 1993) en het Haag se trio Easy Meat, en de Itali aanse topact Mau Mau - de verrassing van het vorige Straatfestival van Vlissingen. Daarnaast zullen negen Zeeuwse groepen te zien zijn, waaronder Screaming Mea ning, Blöf en Eat Roadkill. De stijlen op het festival lopen uit een van latin tot folkrock en van heavy funk tot grunge. Het festival begint om 12 uur en duurt tot na middernacht. Omdat de optredens plaatsvin den op twee podia in verschil lende ruimtes is er een non stop live programma. The Emmerroyts. Jongerencentrum De Piek in Vlissingen houdt 6 en 7 mei een bluesweekend. Vrijdag treedt de Ameri kaanse Monti Amundson Band op, zaterdag de Wal- cherse bluesrock-formatie The Emmeroyts. Beide con certen beginnen om 22 uur. Het optreden dat de Monti Amundson Band vorig jaar verzorgde in De Piek werd toen uitgeroepen tot concert van het jaar. Monti Amundson is een zanger/gitarist uit Eugene Oregon, een gebied waar de blues veel wordt gespeeld. Als sessiemuzikant speelde hij onder meer bij The Red Hot Chili Peppers en The Robert Crayband. Vervolgens begon hij een eigen band waarmee hij stevige bluesrock speelt. Op zijn cd The mean 18 zijn invloeden van Stevie Ray Vaughan, Johnny Winter, ZZ Top en The Paladins te horen. In mei verschijnt een nieuwe cd van zijn hand, vandaar de aanwezigheid van de Monti Amundson Band in Europa. De Piek wilde de kans Monti nog een keer te contracteren niet voorbij laten gaan, voordat hij wellicht te duur wordt voor het jongerencentrum. The Emmerroyts hebben net hun eerste cd The Emmer royts' Blues uitgebracht en doet een promotie-optreden in De Piek. De band bestaat zo'n vijf jaar en is samengesteld uit drummer Peter van Liere, de gitaristen Rene Koole en Kees Moerland (die alledrie zang partijen voor hun rekening nemen) en bassist Gommert Koole. Neefje Wesley Koole speelt een gastrol op de mond harmonica. The Emmerroyts spelen zowel eigen nummers als covers, onder meer van ZZ Top en Dr. Feelgood. van Duyl, solopresentatie (t/m 7 mei). Galerie 'Mi Parti', Decoratievor- men en accesoires, thema-tentoon- stelling. Lunchcafé Stadhuis, Willem van der Kop, decoupeertechnieken en papierfantasiën, geopend di. t/m za. 9-18 uur. Museum voor Zuid- en Noord- Beveland, Lodewijk Karei Bruck- man, 'Uit wat vergaat ontstaat steeds iets nieuws'. Gezondheidscentrum Magnolia, Lode Rijks, expositie 'Het geloof in de vooruitgang'. Stichting PZZ, Mathisse Arendsen, olieverfschilderijen. Bibliotheek, Amnesty International, tentoonstelling. Binnenstad, Ronald Debbaut, Jack Willemsen, Margreet Leydekker en Ilse van Loo, 'En Passant', kunst in de binnenstad. Centrum de Pijlers, van Dussel- dorpstraat 1-9, Toon Stobbelaar, aquarellen en tekeningen. KAMPERLAND Orkater speelt 'Ontvangt u mij?'. Stadsschouwburg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. 'Monti Amundson Band' (bluesrock). De Piek, Vlis singen, aanvang 22 uur. ZATERDAG 7 MEI Orgelconcert door Kees van Eersel, Grote Kerk, Goes, aanvang 20 uur. Harrie Jekkers met zijn kabaret-solo 'Met een goudvis naar zee'. Stads schouwburg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Theaterunie speelt 'James IV', Arsenaaltheater, Vlis singen, aanvang 20.30 uur. De Zeeuwse Komedie speelt 'Russische Roulet te', Middelburgs Mini Theater, Middelburg, aan vang 20.30 uur. 'Jazz 'n Blues on the Beach' optreden van Loui siana Rhythm Boys, Strand paviljoen Piet Hein, Koude kerke, aanvang 20.30 uur. 'The Emmerroyts' (biker- bluesrock). De Piek, Vliss ingen, aanvang 22 uur. ZONDAG 8 MEI 'Vizöntö', Hongaarse volks muziek, Arsenaaltheater, Vlissingen, aanvang 16 uur. DINSDAG 10 MEI Carillonbespeling door stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga, Grote Kerk Goes, 13.30-14.30 uur. Herman van Veen met een internationale show. Stads schouwburg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. WOENSDAG 11 MEI Poppentheater Sim Bolus speelt 'Ei, ei, dit ben jij'. Ambachtscentrum Goes, aanvang 14.30 uur. Herman van Veen met een internationale show. Stads schouwburg, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Restaurant Papilion, Lydia Klop- Steendijk, aquarellen en portretten, geopend ma t/m za. v.a. 10 uur, zo. v.a. 17 uur. KATTEN DUKE Galerie llona, llona Schmit, naive schilderijen, U+S Zölner-Krumne, sieraden, geopend za. van 14-17 uur. MIDDELBURG NEELTJEJANS OOSTKAPELLE 'Alhambra Vlissingen I, 'Naked Gun 33 1/3' 20 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, 'Wayne's World 2' 20 uur. 'Grand Theater Goes, 'On Deadly Ground' 20 uur. •'t Beest Goes, 'El sol del membrillo' 20.30 uur. 'Stichting Cinema Middel burg, 'Farewell to my Con cubine' 20 uur. Galerie 't Zeepaardje, Maurice Góth en Sarika Góth, tekeningen, aquarellen, gouaches en pastels. Achter de Houttuinen 50, Martin Richardson, Hologrammen, geopend ma. t/m za van 10.30-17.30 uur Galerie Willem Vader, (L. Noord straat 56), schilderijen, tel. 01180- 29419. Dagelijks geopend. Roosevelt Studiecentrum, ten toonstelling over leven en werk van drie Roosevelts. Atelier Anneke Ruimschotel, Groot Mede 66, 01180-16323, staal- en touwplastieken, geopend na tel. afspraak. Wandelkerk Lange Jan, tentoon stelling over kerken in Middelburg. Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Kou- steensedijk 7, Middelburg in vogel vlucht. Meubeltoonzaal Jan Alink, Nieu we Kleverskerkseweg 17, Joke Nederhand, schilderijen, aquarel, oliepastel en crayon. Galerie '"t Haentje te Paart", Spanjaardstraat 19, Maria Bemel- mans, schilderijen, keramiek, plas tisch/ruimtelijke sculpturen, ge opend do. t/m zo. 14-16.30 uur. Galerie Het Gouden Briefke, Ansel Sandberg; realistische olie verfschilderijen, Marc van Meegen; bronzen beelden, Tineke v.d. Broek; kikkerkeramiek, Noor Laupman; variaties is glas, Wim Phaff; kikkers en padden in brons. Rabobank, Lange Geere 3, Tonny Kraak, olieverfschilderijen. Zeeuws Museum, een selectie door Geer Pouts, Huis (centrum van ener gie) Tuin (centrum voor bezin ning). Zeeuwse Bibliotheek, De Ammo niet, Gerard Post van der Molen, 'Wat baard den Druk, Niet al Geluk'. Multi Colour, Judith Briars, baby- en kinderpoppen (t/m 8 mei). Zeeuwse Bibliotheek, Dorpen op Zuid-Beveland', Kruiningen en Yer- seke. Stadsschouwburg, Addie Nieu- wenkamp, theater-aquarellen. Artico Galerie, Renate Filius; aqua rel, acryl en olieverfschilderijen. Jaap Donker; keramiek, geopend di. t/m za. 10-16 uur. ABN-AMRO Bank, Markt 7, Ankie Kienhuis, keramiek. Vleeshal, Christine Irene Hohenbiichler, 'To knit 2, Purl 2'. Het Middelburgs Koffiehuis, Senad Alic, olieverfschilderijen, ge opend ma. t/m za. 10-18 uur, zo. 12- 18 uur. Ramschip 'De Schorpioen', Ria Ruedisueli, beeldengroep 'Opera'. Delta Nutsbedrijven, Jac Smol ders, zeefdrukken. VEERE VLISSINGEN WEMELDINGE Atelier L. Rijks, Chozeeweg 27, schilderijen, dagelijks WOLPHAARTSDIJK VRIJDAG 6 MEI 'Alhambra Vlissingen I, Naked Gun 33 1/3' 19 en 21.30 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, 'Wayne's World 2' 19 uur. 'De Flat' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes, 'On Deadly Ground' 19 en 21.30 uur. *'t Beest Goes, 'El sol del membrillo' 20.30 uur. 'Stichting Cinema Middel burg, 'Farewell to my Con cubine' 20 uur. 'Jamón, Jamón' 23.15 uur. ZATERDAG 7 MEI 'Alhambra Vlissingen I, Naked Gun 33 1/3' 14, 19 en 21.30 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief' 20.15 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, Wayne's World 2' 14 en 19 uur. 'De Flat' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes, 'On Deadly Ground' 19 uur. 'Schindler's List' 21.30 uur. •'t Beest Goes, 'El sol del membrillo' 20.30 uur. 'Stichting Cinema Middel burg, 'Farewell to my Con cubine' 20 uur. 'Jamón, Jamón' 23.15 uur. ZONDAG 8 MEI 'Alhambra Vlissingen I, Naked Gun 33 1/3' 14, 19 en 21.30 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, 'Wayne's World 2' 14 en 19 uur. 'De Flat' 21.30 uur. 'Grand Theater Goes, 'Free Willy' 14 uur. 'On Deadly Ground' 19 en 21.30 uur. 'Stichting Cinema Middel burg, 'Farewell to my Con cubine' 20 uur. MAANDAG 9 MEI 'Alhambra Vlissingen I, Naked Gun 33 1/3' 20 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, 'Wayne's World 2' 20 uur. •Grand Theater Goes, 'On Deadly Ground' 20 uur. DINSDAG 10 MEI Delta Expo. wisselexpositie: Carto grafie, van en over kaarten. Wind energie. tentoonstelling windener gie, dagelijks geopend van 10-17 uur. Delta Expo, tentoonstelling 'Water', expositie over Integraal Water Beheer. 'Alhambra Vlissingen I, Naked Gun 33 1/3' 20 uur. 'Alhambra Vlissingen II, 'Schindler's List' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Pelican Brief' 19.30 uur. 'Alhambra Vlissingen IV, 'Wayne's World 2' 20 uur. 'Grand Theater Goes, 'On Deadly Ground' 20 uur. Green White Hotel, buitenplaats lepenoord, Olga Westrate, keramiek, Ko van Driel. beelden. Zeeuws Biologisch Museum, 'Tot op het bot', over het werk van de pre parateur. Gemeente archief Veere, (Markt 5), Veerse verleden. De gilden. archiefstukken, geopend ma. t/m za. 12-17 uur. Grote Kerk, Hans Keukelaar, 'Neha- lennia, een godin in Zeeland'. Iguana, (Bellamypark 35), Levende reptielen, amfibieën en insekten, geopend ma. t/m zo. van 14-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens, Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juliana' zeven wissellijsten met toe ristische promotie (beeld van Zee land als vakantieland). Stedelijk Museum, Schipperen op de Schelde; 150 jaar Schelderegle- ment. Galerie Hannelore Meyaard, Ron Flemmings, Amerikaanse landschap pen en jazzportretten, olieverfschil derijen. Notariskantoor A.J. Sauer, Lucie Kolff, diverse technieken. De Kleine Galerie, Koudenhoek 32, Mette Veeninga, schilderijen, teke ningen en mignonnettes. DONDERDAG 5 MEI •"De Schelp" Domburg, 'Tekenfilmfestival' 14 uur. ZATERDAG 7 MEI 'Alhambra Vlissingen II, 'Aladdin' 14 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Hanekam de Rocker' 14 uur. dt* fantastische, feestelijke, overdonderende nieuwe Disney! Nteunr Arva T'i ZONDAG 8 MEI Galerie 'De Hoekweide', Adrianus van Otterloo, schilderijen en werken op papier. 'Alhambra Vlissingen II, 'Aladdin' 14 uur. 'Alhambra Vlissingen III, 'Hanekam de Rocker' 14 uur.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 7