MOEDERDAG 2fr10: M25: 45:35: Muziektheater en beeldende kunst als opening Straatfestival 1994 Dachau STUK PAUL HAENEN UITGANGSPUNT TOTAALPRODUKTIE m w: ƒ5,- EET Bevrijdingsfestival Middelburg op het Damplein en de Markt WAARDEBON MOEDERDAG WAARDEBON VOOR 7,50 Kwaliteits geschenken voor in ALLE PRIJZEN 12 24 >36 Kwa, zei bure VERVROEGDE AFSLUITING (leuke aanbiedingen) ONTWIKKELEN AFDRUKKEN i_ VERSCHOORE door Liesbet Mallekoote De theaterproduktie 'Gekookt Ei' vormt de opening van het Straatfestival 1994, dat 29 juli in Vlissingen losbarst. Het gelijkna mige toneelstuk van Paul Haenen wordt gespeeld door vijf Zeeuwse amateur acteurs, aangevuld met een improvisatie cast en drie muzikanten. Een keur aan voornamelijk professioneel werkende beeldende kunstenaars verzorgt de vorm geving rond het stuk. De totaalproduktie is een initiatief van Henk Geelhoed en Karin Starmans uit Vlissingen. „Het wordt een ontmoeting van verschillende disciplines van de kunst, met het publiek als getuige." Ingewikkeld PZC WEEKBLADEN zc weekbladen UITERSTE INLEVERTIJD VOOR REDACTIE: vrijdag 6 mei 14.00 uur ADVERTENTIES: vrijdag 6 mei 17.00 uur Gezapig Smartlappen VAN 12,50 Dodenherdenking in Vlissingen SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 24e JAARGANG NUMMER 18 I FILM opn. I FILM I I I opn. I FILM I opn. I II Formaten: 10 x 15 cm mmm ®im @mil(UII© VLISSINGEN Bon geldig tot 29/5/ 94 4 MEI 1994 Geelhoed en Starmans kwamen elkaar tijdens de vorige editie van het Straat festival tegen en waren het toen met elkaar eens dat het festival te weinig aan dacht besteedde aan het theater. „Het was eigenlijk alleen nog maar muziek." Omdat beiden het te gemakkelijk vonden om alleen maar kritiek te leve ren, besloten Henk Geel hoed en Karin Starmans een initiatiefgroep op te richten om tot meer theater op het volgende Straatfesti val te komen. „Het begon klein," vertelt Henk Geelhoed, in het dage lijks leven kapper en acteur bij de Zeeuwse Komedie. „We hadden 'Gekookt ei' gekozen om op te voeren. Maar al gauw kwamen er steeds meer men sen bij met allerlei enthousias te ideeën en nu is het gigan tisch groot. We hebben de eer ste plannen in september vorig jaar voorgelegd aan Klaas Overdam, van de Cultu rele Raad Vlissingen, en ook die was meteen enthousiast. Hij heeft ons ontzettend gehol pen door ons hier en daar de weg te wijzen en door ons gebruik te laten maken van de faciliteiten van de Culturele Raad, maar verder laat hij ons volledig vrij. Op een enkel detail na is de produktie rond." Aanvankelijk bestond het idee om het stuk, dat een kijkje biedt in de slaapkamer van een echtpaar, op te voeren in eefi leegstaand huis. „Maar dat werd toch wat duur en inge wikkeld. Allereerst moet je een makelaar vinden die bereid is een pand beschikbaar te stel len - en dat niet opeens te ver kopen - maar verder moet je van alles opnieuw aanleggen of huren en installeren, zoals licht en geluid. Dus wordt het stuk nu opgevoerd in het Arse naaltheater." De try out staat gepland op 28 juli, de volgen de dag is de première. Een tweede voorstelling wordt ver zorgd op zaterdag en mogelijk een derde op de zondag. De totale produktie is verdeeld In de voormalige kleuterschool 't Zonne- hoekje in Grijpskerke is vanaf deze maand een zijde-expositie te zien. De tentoonstel ling toont het voedsel van de zijderupsen (tien tot vijftien moer beiboomsoorten), diverse groeistadia van de rups en de pogingen tot zijdeteelt op Wal cheren, naast een aan tal bijzondere boeken en geschriften over de zijdeproduktie. Nu vader Ben van Damme zich vanaf deze week gaat bezighouden met zijn nieuwe Grand Hotel Arion in Vlissingen, heeft zoon Joost de leiding op zich genomen van Arneville in Middelburg. De 23-jarige hotelier is hiermee de jongste hoteldi recteur van Nederland geworden. De Autokrant Extra besteedt deze week aan dacht aan de nieuwe Subaru Legacy. Deze jongste vertegenwoordiger van de hogere middenklasse auto is een verfijnde uitgave van zijn succesvolle gelijknamige voorganger. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Henk Geelhoed en Karin Starmans. in drie poten: muziektheater, improvisatietheater en een beeldende kunstexpositie. Uit gangspunt daarbij was te komen tot een bundeling van vooral Zeeuwse creativiteit, waarbij de 'verschillende disci plines uit de kunst elkaar ont moeten met het publiek als getuige'. Het muziektheater bestaat uit de ruim een uur durende opvoering van het stuk 'Gekookt ei' door vijf acteurs. Het script van Paul Haenen is bewerkt door regis seur Marijke Reuser. Gill'ard, Kasander Toussaint - de eer ste en de laatste namen tevens het initiatief tot het project The Wall, de openingsact van het Straatfestival 1991 - verzorgen bij wijze van koor uit de Griek se tragedies met 'stevige muziek op het podium' de muzikale begeleiding danwel interrupties. ED® XMssSmgtsir Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Eén van de bekendste Walcher- se uitdrukkingen is: 'Kwa, zei bure, en ze bleef nog een uure'. 'Kwa' is de gewone uitdrukking waarmee men aankondigt dat men weg zal gaan. Sommige mensen houden dat lang vol - of vooral buurvrouwen daar goed in zijn, laat ik in het midden. Er zijn veel meer vaste aankon digingen van je vertrek in het Walchers. Eén ervan is: 'Ik gae m'n padje is korte.' Een andere: 'Ik za is clerantie maeke.' Het laatste betekent in feite: aanstal ten maken. 'Clerantie maeke' wil ook wel eens betekenen: opschieten. Wanneer je naar huis gaat om te gaan slapen, kun je ook zeggen: 'k Gaen 't 'ööd (hoofd) tènden m'n voeten leie. Erg plastisch en dus over duidelijk! Wanneer je met een bezigheid ophoudt, kun je zeggen: ik bin gerêêd. Dat woord was traditio neel gebruikelijker dan 'klaer', dat meer Hollands is. Het woord 'schrap' in dezelfde betekenis wordt al minder gehoord. Het wordt vooral gebruikt als een karwei er op zit ('Zö, ik bin schrap') of als je erin geslaagd bent iets te pakken te krijgen: 'Bin je schrap gerocht? Jawoor, me ebbe een gaef bankstel gekocht!' Ongeveer dezelfde betekenis als schrap en gerêêd heeft 'redder'. Het betekent 'klaar' wanneer een bezigheid afgelopen is. Of 'redder' afgeleid zou kunnen zijn van het Engelse 'ready', vraag ik me al jaren af. Als dat zo is, is het woord waarschijnlijk na de bevrijding in 1944 op Walcheren blijven hangen. In verband met Hemelvaartsdag zal voor de editie van 11 mei de volgende sluitingstijd gelden: 'Gekookt ei' gaat volgens regisseur Marijke Reuser over de onmogelijkheid van men sen om echt tot een gesprek te komen, over mensen die langs elkaar leven, over verveling en ongeïnteresseerd zijn. Het echtpaar waar het om draait neemt niet de moeite uit de impasse van hun leven te raken. Zelfs hun buitenechtelij ke (homoseksuele) relaties zijn gezapig. Om de wrange humor van Paul Haenen duidelijk naar voren te laten komen, heeft Reuser gekozen voor een gro te, overtrokken vormgeving, die de kleinheid van de perso nages benadrukt: realistisch spel in een niet-realistisch decor. De rollen worden gespeeld door Marianne Min- naard (Middelburgs Theater), Cora Roon en Truus Nieuwen- huijse (beiden Amateur Come- die Zierikzee), Frangois Ver- vaet (onder meer Theater groep Ad Hoe en Split) en Henk Geelhoed (Zeeuwse Komedie). Tijdens de voorstelling is een improvisatiecast actief om het publiek mee te slepen in de emoties van het echtpaar op het toneel. Ook een plotselinge burenruzie tijdens de opvoe ring is niet uitgesloten. Verder zullen voor en na de opvoerin gen van het 'Gekookt ei' Zeeuwse acteurs de straat opgaan, om de bezoekers van het Straatfestival te confronte ren met het thema 'ei'. „Het mooiste zou zijn als de hele Vlissingse binnenstad een ei- stad werd," zegt Karin Star mans, beeldend kunstenares en eigenares van de Kleine Galerie in Vlissingen. „Al moet de energie in de eerste plaats uitgaan naar de toneelvoor stelling." Starmans is verantwoordelijk voor de vormgeving en de der de tak van de produktie: de kunstexpositie. Tot nu toe heb ben dertien beeldend kunste naars uit Vlissingen en Amsterdam toegezegd werk te leveren met als thema 'Gekookt ei'. De schilderijen, etsen, objecten en dergelijke worden tentoonqesteld in het Arsenaaltheater en eventueel in de Kleine Galerie. „Verder zouden we grote objecten kwijt willen in de binnenstad, op straat of in etalages bij win keliers. We willen iedere kun stenaar in elk geval alle ruimte bieden. Overigens kunnen we nog steeds kunstenaars, ama teur of professioneel, gebrui ken. Ze kunnen zich aanmel den bij de Kleine Galerie (01184 - 16229)." De kunstex positie wordt 29 juli geopend in het Arsenaaltheater en is daar gedurende een maand te zien. Ten slotte zoeken de initiatief nemers naar mensen die wil len meewerken het thema 'ei' nog verder te vergroten. Geel hoed: „Bijvoorbeeld in cafés kunnen zangers smartlappen over eieren ten gehore bren gen. Of verhalen vertellen over een ei." Doel is volgens de produktieleider om zoveel mogelijk mensen bij het pro ject te betrekken en om ze een gevoel te geven dat kunst en cultuur bij henzelf begint. „Wij hebben de pretentie dat we FOTO ANDA VAN RIET kunnen beoordelen of iets goed is en wij fungeren vervol gens als doorgeefluik naar de Culturele Raad." De initiatiefnemers moeten er zelf een beetje om lachen dat hun produktie, die als een voorstelling met vijf spelers begon, met het straattheater en de kunstexpositie is uitge groeid tot thema-bepalende opening van het Straatfestival 1994. „Tja, wij houden er niet van de zaken klein aan te pak ken." Torens die vrijheid belemmeren muren van prikkeldraad groene barakken met te kleine ramen voor duizenden gezichten. Bedden te onwaarschijnlijk voor pijnlijke lichamen. De regen van een lange dag raakt niet de diepe sporen onder stoffig zand. Als groene monumenten bewegen bomen over grijze fundamenten. Riet Boone. >C- vergroting 20 x 28 in 5 minuten klaar van K.B.-kleurennegatief u bepaalt zelf de uitsnede /XTT Geldigheidsdatum: 4-5 t/m 11-5-'94 FOTO VERSCHOORE lange geere 28 (naasl anwü) middelburg - grole markt 7 goes - noordstraat 6 terneuzen walstraat 109/111 vlissingen Omdat 5 mei dit jaar op een donderdag valt zullen de meeste activiteiten, die de Koninklijke Vereniging Uit het Volk-Voor het Volk voor die dag in Middelburg heeft georganiseerd, in ver band met de weekmarkt plaatsvinden op het Dam plein. In samenwerking met de Reclame Commissie Weekmarkt Middelburg zal het Bevrijdingsfestival ech ter niet helemaal aan de Markt voorbij gaan. In tegenstelling tot andere jaren kan dit jaar geen ringrij- wedstrijd worden gehouden, omdat de Molstraat is opge broken. Het programma op het Damplein begint om 9 uur met de Kinderrommelmarkt, waar kinderen de hele dag hun spul letjes kunnen verkopen. Om 10 uur verzorgen Eric Holm en Peter Adriaanse hun eerste optreden voor de jongste kin deren. Zij spelen 'De muis en de leeuw met het hondje van Michiel de Ruyter'. Een uur later volgt hun tweede optre den met een gevarieerd pro gramma voor de wat oudere kinderen. Op het podium op het Damplein zullen verder diverse jeugdmuziekkorpsen van zich laten horen. Leerlingen van het Instituut voor Kunstzinnige Vorming zullen twee keer een half uur dansen uitvoeren, zowel klas siek en jazz als folkoristisch. Hun eerste optreden vindt plaats om 13 uur. Vervolgens verzorgt de pop-rockband Gringo een optreden op het podium op het Damplein. De band brengt, in een ook visu eel aantrekkelijke show, onder meer covers van INXS. Gringo treedt op tot 15 uur, met een pauze van een kwartier. Op gezette tijden zal Robert Ber ger verrassingsoptredens ver zorgen met stukken uit eigen werk. Om 15 uur volgt het tweede optreden van het Instutuut voor Kunstzinnige Vorming en een half uur later staat de gitaarband Baby Bru ce op het podium. Vanaf 21 uur is er in Café Entré een Karaoke Night. Op de 'gele steentjes' voor het stadhuis en tussen de kramen op de Markt worden tussen 9 en 17 uur diverse activiteiten georganiseerd. De hele dag staan voertuigen van 'Keep them rolling' ter bezichtiging opgesteld. In de hal van het stadhuis is een expositie te zien over de laatste oorlogsja ren. De hele dag is het uit de oorlog bekende Zweede witte brood te koop in een kraam voor het stadhuis. In de kra men op de Markt zullen foto's hangen die deel uitmaken van een fotospel. Een deelname formulier is verkrijgbaar bij een kraam voor het stadshuis. Op een podium zullen diverse activiteiten plaatsvinden. De gemeente Vlissingen houdt woensdag 4 mei de Nationale Herdenking op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. Herdacht wor den allen die sinds 10 mei 1940 wanneer en waar ook ter wereld in het belang van het Koninkrijk der Nederlanden zijn gevallen. Daarnaast worden zij, die door oorlogshandelingen en terreur zijn omgeko men, herdacht. Belangstellenden worden uit genodigd om 19.50 uur aan wezig te zijn in of bij de aula van de begraafplaats. Vanaf kwart voor acht worden de kerkklokken geluid. Om onge veer vijf voor acht brengt Cae- cilia enkele toepasselijke wer ken ten gehore. Om 20 uur wordt met een trompetsignaal twee minuten stilte aangekon digd. Na de stilte wordt de vlag gehesen en speelt Caecilia twee coupletten van het Wil helmus. Vervolgens zullen burgemees ter J. van der Doef en wethou der L. Poppe-de Looff namens de gemeente Vlissingen een krans leggen, gevolgd door andere instanties, organisaties en particulieren. Na de krans en bloemlegging maken bur gemeester en wethouders een rondgang over de begraaf plaatsen waarbij graftakken worden gelegd bij het monu ment van de geallieerden, het gedenkteken voor de omgeko men burgers en het monu ment voor de gevallenen in de Eerste Wereldoorlog. Verder zal Van der Doef bloemen leg gen bij graven van inwoners van Vlissingen die tijdens de Tweede Wereldoorlog en de bevrijdingsdagen in november 1944 tegen de vijand in verzet zijn gekomen. Er worden geen toespraken gehouden.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1