Weer naar school? Voor tarieven bel 01180-11443 Een nieuwe belasting WVG: ook voor mensen ouder dan 65 jaar Lenen is sparen is kopen Zeeuwse Sportraad verhuist naar Middelburg zeeuwse sportraad uuaterschap uualcheren KUNSTUITLEEN WATERSCHAP WALCHEREN WA7EP. KWANTITEIT VROUWEN LEREN VOOR EEN BAAN THUISZORG WALCHEREN EN DE WET VOORZIENINGEN GEHANDICAPTEN VERVOERSBONNEN THUISZORGCENTRUM Thuiszorg Walcheren ie waarin de uitgangspunten van de wet over dit onderwerp staan vermeld. Op allerhande andere vragen die bij u op zouden kun nen komen na ontvangst van de nieuwe belastingaanslag, wordt ingegaan in het foldertje dat bij de aanslag is ingesloten. Heeft u meer vragen, bel dan 01180-71555; we willen u graag helpen. Wilt u meer achtergrondinformatie, haal dan bij het waterschap de speciale folder over de ingezetenenomslag en/of een kopie van een verhelderend artikel uit de Consumentengids (april 1994). We sturen u dit materiaal na telefonisch verzoek ook graag toe. Kunst is ook te leen. Ongeveer op dezelfde manier waarop u een boek uit de bibliotheek haalt. Kunst lenen is ook niet duur. Via een eenvoudig spaarsysteem komt het kopen van kunst vanzelf binnen uw bereik. Het principe van de Kunstuitleen is het wisselen van kunstwer ken, een paar keer per jaar, zodat je steeds iets anders aan de muur hebt hangen. Maar aan sommige kunstwerken raak je gehecht. En net wanneer het een deel van je leefwereld begint te worden, moet je het weer inleveren. Wie al enkele jaren abonnee is van de Kunstuitleen zal een en ander bekend in de oren klinken, maar kent ook de oplossing van het probleem. Die oplossing is makkelijk en eenvoudig, want in de prijs van de meeste abonnementen is ook een bedrag opge nomen waarmee een zogenaamd spaartegoed wordt opge bouwd; meer dan de helft van het abonnementsgeld. Om eens een voorbeeldde noemen: als u vijftien gulden per maand voor een abonnement betaalt, wordt negen gulden gereserveerd in een spaartegoed, in totaal honderd gulden per jaar. Sparen en kopen Wat u als spaartegoed hebt opgebouwd, kunt u na verloop van tijd gebruiken om een kunstwerk te kopen. Soms is het opge bouwde spaartegoed al toereikend, zo niet dan hoeft meestal nog maar een relatief klein bedrag overbrugd te worden. Zo kan dus makkelijk een kunstwerk worden aangeschaft terwijl tussen door steeds een ander kunstwerk uw wand siert. Een abonnement met een spaartegoed is een ideale oplossing om rustig te bouwen aan het kunstwerk van uw keuze en u creëert uw eigen bedenktijd. Uiteraard adviseert de Kunstuitleen u graag bij de aankoop van een kunstwerk. DE FAAM - DE VLISSINGER Jaarlijks ontvangt u van het waterschap een belasting: de ver ontreinigingsheffing. Hiervan wordt de zuivering van ons riool water betaald. Nu, met ingang van 1994, komt er een belasting aanslag bij die óók bij nagenoeg iedereen op Walcheren in de bus valt: de ingezetenenomslag. Niet dubbel Omdat deze aanslag, die vorige week verstuurd is, ook van het waterschap komt, zou u kunnen denken: 'Ik heb in februari al waterschapsbelasting betaald! Ik ga niet dubbel betalen!' U betaalt beslist niet dubbel, want deze nieuwe belasting wordt niet gebruikt om de rioolwaterzuivering te bekostigen, maar om de uitvoering van twee andere taken van het waterschap te financieren: de zeewering en de waterbeheersing (of waterkwan titeit). Zeewering: zeedijken, binnendijken, duinen, het strand, paal hoofden - allemaal facetten die zorgen voor veiligheid van de Walcherse bevolking ten opzichte van opdringerige zee. Waterbeheersing: gemalen, sluizen, stuwen, onderhoud van slo ten en watergangen - onmisbare schakels in het systeem dat er voor zorgt dat er niet te veel en niet te weinig water is. De inge zetenenomslag is in dit opzicht de prijs die u betaalt voor droge voeten. Eerlijk delen U weet wellicht dat de kosten van zeewering en waterbeheersing van oudsher worden opgebracht door eigenaren van land en gebouwen. Nu gaan ook huurders en pachters (dus alle ingeze tenen) daaraan meebetalen. Krijgt het waterschap dan extra inkomsten? Nee, dat is niet het geval, want de genoemde eige naren gaan minder betalen. Er is dus sprake van een nieuwe, eerlijker verdeling van de lasten over alle belanghebbenden. Deze herziene lastenverdeling is niet iets wat alleen op Walche ren gebeurt; op grond van de Waterschapswet gaat het heel Nederland aan. Het bedrag van de nieuwe belasting is dit jaar fl. 52,- per woonruimte. Omdat de nieuwe regeling per 1 april ingegaan, nadat u op 2 maart voor het eerst als ingezetenen stemrecht had, betaalt u niet voor een vol jaar, maar voor negen maanden. Tegenover meer betalen staat meer zeggenschap en invloed in het bestuur van het waterschap. Vóór 1 april was een kwart van de bestuurszetels voor de ingezetenen; na de verkie zingen van 2 maart is dat bijna de helft. De Zeeuwse Sportraad is vanaf 10 mei weer terug in Middelburg. Samen met de Stichting Rekreatiewerk vestigt de raad zich dan in een pand in de industriewijk Arnestein. Totnutoe huist de Sportraad in het Zilveren Schor nabij Arnemuiden. Bestuur en medewerkers van de Zeeuwse Sportraad waren blij verrast met de grote belangstelling die er bij gemeenten en bedrijven bestond om onderdak te willen verschaffen. Er was namelijk weinig tijd om goede huisvesting te vinden. Daarom verdient een aantal gemeenten lof voor de inzet, energie en steun die de Sportraad kreeg bij het zoeken naar gepaste huis vesting. We hopen dat we onze dank in de toekomst kunnen onderstrepen door die gemeenten te ondersteunen bij de sport activiteiten en ontwikkelingen op sportief gebied. Voor ons is het fijn en goed om te constateren dat de werkzaamheden van de Zeeuwse Sportraad velen aanspreken. Naast de kantoorruimten van de Zeeuwse Sportraad komt ook de Provinciale Sport- en Speluitleencentrale in hetzelfde pand. De uitleencentrale aan de St. Pieterstraat in Middelburg komt daarmee te vervallen. Deze verhuizing heeft louter voordelen. Deze centrale is beter bereikbaar en kan nu alle spullen herber gen. De klant verkrijgt daardoor een beter overzicht en er ont staat een nauwere samenwerking met de Stichting Rekreatie werk, die - zoals gezegd - onder hetzelfde dak is ondergebracht. Die stichting heeft overigens weer ander bruikbaar materiaal om uit te lenen. Alles bij elkaar is de verhuizing en de samenvoeging onder één dak van de drie organisaties een verhoging van het peil in onze serviceverlening. Overigens zal kort na de verhuizing open huis worden gehouden in het nieuwe onderkomen, zodat de Zeeuwse ssportwereld snel thuis zal zijn in het nieuwe kantoor van de Zeeuwse Sportraad. Het adres vanaf 10 mei is: Zeeuwse Sportraad, Postbus 8073, 4330 EB Middelburg, 01180-40700. Nieuwe brochure De nieuwe brochure van de Zeeuwse Sportraad is uit. Alle vaste klanten van het Sport- en Speluitleencentrum krijgen de brochu re automatisch toegestuurd. Opvallende noviteiten in de uitleen zijn het ballenbad, twee splinternieuwe springkussens en een luchttent van zes bij zes meter. Deze tent is ideaal als slecht- weeraccommodatie of juryruimte. Mazzelpas De eerste Zeeuwse Mazzelpas is goed ontvangen. De pas wordt ook wel 'kasvuller' genoemd, omdat dit couponboekje op allerlei evenementen, in sportzaken, restaurants, winkels en attracties korting geeft. Veel Zeeuwse sportverenigingen hebben de Maz zelpas inmiddels met succes gebruikt en andere clubs hebben die pas al verkocht. De Mazzelpas blijkt overigens goed verkoopbaar. De formule is dan ook heel simpel, want de kortingen lopen op tot honderden guldens en bij gebruik van één of twee kortingbonnen is de pas al terugverdiend. De Mazzelpas is een initiatief van de Zeeuwse Sportraad, ont wikkeld voor sportverenigingen en uitgegeven in samenwerking met de Stichting Mazzelpas Nederland. De opbrengst van de pas komt ten goede aan de sportverenigingen, die hem kopen voor een rijksdaalder en voor f 7,50 aan de man of vrouw brengen. Een winst van vijf gulden per pas dus. De pas is te koop bij de Zeeuwse Sportraad, maar ook via ande re distributiekanelen waaronder het Sportpunt Zeeland in Goes, VVV en Sauna Middelburg en Miniatuur Walcheren. Overigens kunnen de bezitters van een Mazzelpas deelnemen aan een fotowedstrijd voor de meest originele sportfoto van 1994. De winnaars ontvangen prachtige prijzen zoals een spie gelreflexcamera, een compactcamera of een filmpakket. Voor meer informatie, 01182-3534, vanaf 10 mei: 01180-40700. In heel Nederland zijn 's morgens vroeg vrouwen op weg naar school. Zij hebben gekozen voor een beroepsopleiding om daar mee weer een plaats te veroveren op de arbeidsmarkt. Een deel van deze vrouwen koos voor een opleiding op een vrouwenvak school. Waarom weer naar school? En waarom speciaal een vrouwenvakschool? Vrouwen die weer willen gaan werken komen vaak tot de ont dekking dat hun opleiding verouderd is óf dat in hun vroegere beroep geen banen vrij zijn. Een vrouwenvakschool geeft hun de kans te scholen of zich voor te bereiden op een baan. De lestijden op deze school zijn aangepast aan de schooltijden van de kinde ren en voor de jonge kinderen bestaat de mogelijkheid tot kin deropvang. De reden dat de lestijden zijn aangepast is om een geleidelijke overgang van huis naar werksituatie te bieden. In Zeeland is de Janneke Dierxschool zo'n vrouwenvakopleiding, gevestigd in Middelburg. De Janneke Dierxschool ontwikkelt in overleg met het arbeidsbureau beroepsopleidingen. Pas als blijkt, uit markt onderzoek, dat er vraag is naar een beroep kan de opleiding star^ ten. De vrouwenvakscholen in Nederland zijn een succes: 75 pro cent van de afgestudeerde cursisten heeft binnen een jaar een baan en 10 procent gaat naar een vervolgopleiding. De Janneke Dierxschool leidt op voor beroepen waar vraag naar is! De meeste van de opleidingen zijn korte eenjarige cursussen. De cursisten gaan gemiddeld drie dagen in de week naar school. Na dit jaar volgt een stage van drie maanden in een bedrijf. Zo doen zij de nodige werkervaring op. Het schooljaar 1994/1995 staat weer voor de deur. De Janneke Dierxschool start dan weer met opleidingen op commercieel, administratief of technisch gebied. Het noemen van technische opleidingen op een vrouwenvak school heeft (helaas) nog steeds fronsende wenkbrauwen tot gevolg. Maar er verandert gelukkig wel wat. De vrouwen die deze cursussen volgen zijn heel enthousiast. En het bedrijfsleven is, na kennismaking met de 'vakvrouw' overwegend positief. Het is heel belangrijk om te weten dat er in het bedrijfsleven een groeiend tekort is aan goedgeschoolde vakmensen. Een tech nisch beroep geeft een zeer goede kans op de arbeidsmarkt. Vrouwen die na het lezen van dit artikel nieuwsgierig geworden zijn, kunnen informatie krijgen bij de Janneke Dierxschool in Middelburg (tel. 01180 - 23518). Ook zijn zij welkom op onze informatiedagen op: Woensdag 18 mei tussen 10.00 en 12.00 uur. Woensdag 25 mei tussen 20.00 en 21.30 uur. Woensdag 8 juni tussen 10.00 en 12.00 uur. Woensdag 15 juni tussen 20.00 en 21.30 uur. Meer informatie De aanslag wordt op naam gesteld van de hoofdbewoner. Nu zijn er genoeg situaties denkbaar waarbij lang gediscussieerd kan worden over wie de hoofdbewoner is. Om duidelijkheid te scheppen is in de PZC van 20 april een advertentie geplaatst, Ingezetenen 13 Eigenaren gebouwd 6 De verdeling van de zetels in het algemeen bestuur van het waterschap Walcheren per april 1994. De categorie ingezetenen is veruit de grootste groep. In het dagelijks bestuur (zes zetels) zijn de ingezetenen met twee personen vertegenwoordigd; de andere categorieën elk met één persoon. Eigenaren ongebouwd 4 Gebruikers bedrijfsgeb. Pachters 2 Via de media en informatiebulletins zijn gehandicapten op de hoogte gebracht van de voorzieningen in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Minder bekend is dat ook men sen ouder dan 65 jaar sinds 1 april 1994 een beroep kunnen doen op deze wet. Dat betekent dat zij eveneens in aanmerking kun nen komen voor vervoersvoorzieningen en woningaanpassin gen. De aanvraag voor deze voorzieningen moet ingediend wor den bij Thuiszorg Walcheren. Hieronder wordt nogmaals in het kort aangegeven om welke soort voorzieningen het gaat. Tevens wordt nader toegelicht hoe zo'n aanvraag in zijn werk gaat. Vervoersvoorzieningen. Onder de vervoersvoorzieningen vallen in hoofdlijnen twee zaken. Ten eerste het gebruik van collectief vervoer met taxi, minibus of rolstoelbus. Ten tweede de verstrekking van rolstoe len, scootmobielen en aanpassing van een fiets, tandem, drie wieler of auto. Woningaanpassingen. Hieronder vallen grote en kleine bouwkundige woningaanpass ingen. Ook kan een financiële bijdrage verkregen worden voor niet-bouwkundige voorzieningen. Hierna maakt de intaker op kantoor of bij de aanvrager thuis een afspraak. In dit gesprek wordt in kaart gebracht welke beperkin gen de aanvrager heeft en welke belemmeringen dit met zich meebrengt. Er wordt nagegaan hoe deze belemmeringen voor de aanvrager zo goed mogelijk opgelost kunnen worden. Daarbij zal altijd gekeken worden of de aangevraagde voorziening nood zakelijk is. Er zal ook gezocht worden naar de goedkoopste ade quate voorziening. Beneden een vastgesteld financieel bedrag kan de intaker zelf beslissen of de gevraagde voorziening wordt toegekend. De inta ker brengt daarover advies uit aan de gemeente Vlissingen. Deze gemeente voert namens alle gemeenten op Walcheren de admi nistratie voor de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Vervolgens stuurt de gemeente officieel bericht (de zogenaamde beschikking) naar de aanvrager of de voorziening wordt toege kend. Als de voorziening niet wordt toegekend, staat erbij ver meld op welke wijze de aanvrager bezwaar kan aantekenen. Soms wordt advies gevraagd aan een arts van de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Dit is altijd het geval, wanneer de kosten van de aanvraag boven het vastgestelde financiële bedrag uitkomen. Dan mag de intaker niet zelf beslissen. In deze situatie adviseert deze arts of de Aanvraag van voorzieningen. De gemeenten op Walcheren hebben de aanvraagprocedure voor genoemde voorzieningen uitbesteed aan Thuiszorg Wal- p cheren. Wanneer iemand denkt dat hij in aanmerking komt voor §f één van deze voorzieningen, kan hij in eerste instantie bij deze organisatie terecht. Inmiddels zijn er medewerksters (intakers) bij Thuiszorg Walcheren aangesteld voor de aanvragen van voorzieningen. De aanvraagprocedure verloopt als volgt. Wanneer een gehandicapte of oudere naar de intaker belt, wordt gevraagd welke voorziening hij wil aanvragen en waarom. Soms wordt al tijdens dit gesprek duidelijk dat iemand geen aanspraak kan maken op een voorziening volgens de voorwaarden van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Als hij wel in aanmerking lijkt te komen, wordt een aanvraagformulier toegezonden. De aanvrager stuurt het formulier vervolgens terug naar Thuiszorg Walcheren. mmmmm gevraagde voorziening kan worden toegekend. Ook deze beschikking wordt bekend gemaakt via een brief van de gemeen te Vlissingen. Deze procedure zal in de praktijk langer duren. Voor aanvraag van voorzieningen kunt u telefonisch contact opnemen met de intakers op de volgende spreekuren. Ook kunt u op deze tijden persoonlijk langs gaan op de aangegeven adres sen. Geadviseerd wordt echter om voor een persoonlijk gesprek eerst telefonisch een afspraak te maken. Spreekuren Kantoor Middelburg, Breestraat 15, tel. 01180-84000. Maandag t/m vrijdag van 8.30 - 9.30 uur en van 13.30 - 14.30 uur. Kantoor Vlissingen, Brouwenaarstraat 4. Elke donderdag van 14.00 - 16.00 uur. Telefonische afspraken kunt u maken via kantoor Mid delburg op de vermelde spreekuurtijden. Gehandicapten en ouderen kunnen in aanmerking komen voor een vervoersvoorziening in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Zoals hiervoor werd vermeld, is de zogenaamde 'intake-functie' van de Wet Voorzieningen Gehandicapten door de Walcherse gemeenten opgedragen aan Thuiszorg Walcheren. Daarnaast hebben de gemeenten aan Thuiszorg Walcheren gevraagd de verkoop van vervoersbonnen ter hand te nemen. Wanneer gehandicapten in aanmerking komen voor een ver voersvoorziening ontvangen zij van de gemeente een vervoers- pas. Deze vervoerspas wordt, namens alle gemeenten op Wal cheren, verstrekt door de gemeente Vlissingen. Op vertoon van de vervoerspas kunnen bonnenboekjes tegen een gereduceerd tarief gekocht worden. Voor het vervoer is Walcheren ingedeeld in een aantal zones. Van Aagtekerke naar Middelburg bijvoorbeeld is drie zones. Bij collectief vervoer overdag kost deze rit drie bonnen. Bij het gere duceerde tarief kan een gehandicapte bonnen kopen voor één gulden per stuk. Het volle tarief om een zone te kunnen rijden zou normaal gesproken vijf gulden zijn. Het aantal bonnenboekjes dat een gehandicapte of oudere per jaar kan kopen, is aan een maximum gebonden. Als dit maxi mum voor het eind van het jaar bereikt is, moeten de bonnen boekjes voor de rest van het jaar tegen het volle tarief gekocht worden. De bonnenboekjes kunnen worden gekocht bij twee vestigingen van Thuiszorg Walcheren, namelijk: Breestraat 15, Middelburg: iedere werkdag van 8.30 uur tot 17.00 uur (wordt binnenkort toegankelijk gemaakt voor rolstoelen) Brouwenaarstraat 4, Vlissingen: iedere werkdag van 8.30 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. Deze lokatie is goed toe gankelijk voor mensen met een rolstoel. Daarnaast kunnen de bonnenboekjes worden gekocht bij de gemeentehuizen van de gemeenten Arnemuiden, Valkenisse, Domburg, Veere, Westkapelle en Mariekerke gedurende de ope ningsuren. Meer informatie treft u aan in de brochure die binnenkort bij alle gemeentehuizen in Walcheren en bij Thuiszorg Walcheren ver krijgbaar is. Mensen met een handicap kunnen, naast vervoersvoorzienin gen, in aanmerking komen voor rolstoelen en woningaanpassin gen. De Walcherse gemeenten hebben Thuiszorg Walcheren gevraagd de rolstoelen te leveren en (kleinere) woningaanpass ingen uit te voeren. Thuiszorg Walcheren ontwikkelt daarvoor een Thuiszorgcen trum. Hier kunnen rolstoelen (handbewogen, electrische, kinder en andere soorten rolstoelen) getoond en aangemeten worden. Bij het aanmeten van een rolstoel zullen zonodig fysiotherapeu ten of ergotherapeuten behulpzaam zijn. Het Thuiszorgcentrum is de enige leverancier'op Walcheren die in het kader van de Wet Voorzieningen Gehandicapten rolstoe len levert. Daarnaast brengt het Thuiszorgcentrum ook wonin gaanpassingen aan. Daarbij valt te denken aan verhoogde toilet potten en -brillen, beugels, steunen, douchezitjes en drempel hulpen. Er vallen ook andere voorzieningen onder als: signalering voor doven en slechtzienden, electrisch bedienbare deurontgrende- ling, aangepaste raamopeners enz. De artikelen zullen voorlopig getoond en aangemeten in de ves tiging van Thuiszorg Walcheren aan de Brouwenaarstraat 4 te Vlissingen. Vanaf 10 mei aanstaande is bevestiging op afspraak mogelijk, tel. 01184-86400. Thuiszorg Walcheren informeert u te zijner tijd nader over de mogelijkheden van dit nieuwe Thuiszorgcentrum. Deze artikelen bevatten beknopte informatie over een aantal hoofdlijnen van de WVG en de uitvoering daarvan. Bij een geschil kunt u zich niet beroepen op de tekst van deze artikelen, maar uitsluitend op de tekst van de "Verordening voorzieningen gehandicapten Walcheren". Deze verordening is in te zien in alle gemeentehuizen en bij Thuiszorg Walcheren. Groenmarkt 10/Postbus 179, 4330 AD. Middelburg tel. 01180-71500 STICHTING KUNSTUITLEEN ZEELAND KUIPERSPOORT 22 4331 GS MIDDELBURG '«•MM* Molenwater 97 in Middelburg Breestraat 15, Postbus 323 4330 AH Middelburg Telefoon 01180-84000 Fax 01180-84024 Het adres vanaf 10 mei is: Zeeuwse Sportraad, Postbus 8073, 4330 EB Middelburg, 01180-40700.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 6