m 10: 35:25: 45:35; s Ode aan een verdwenen monument 11 ff (- SWAR0VSK1 WAARDEBON VIERHONDERD JAAR GELEDEN EERSTE STEENLEGGING STADHUIS J.P.A. Rossël tandprotheticus MOEDERDAG WAARDEBON VOOR 7,50 Eten 12 J 24 «36 ONTWIKKELEN AFDRUKKEN VERSCHOORE Door Lu do F. Dert. Wenteltrap PZC WEEKBLADEN t STADHUIS teVLISSINGEX Draadkooi NIEUWE KUNSTGEBITTEN Nieuwe voorlichtingsrubriek Ad Hanneman 'De betere geschenken" SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 I FILM I °P"- I FILM opn. I FILM I opn. Formaten: 10 x 15 cm J !BÊÉ&È> <m (GiELGJHllE) VLISSINGEN Bon geldig tot 29/5/'94 24e JAARGANG NUMMER 17 27 APRIL 1994 Bijna vierhonderd jaar gele den werd de eerste steen gelegd voor het vroegere stadhuis van Vlissingen. Het stadhuis op de Grote Markt was een verkleinde kopie van dat van Antwer pen en gold volgens diver se geschiedschrijvers als het mooiste van Zeeland. Voor de bevrijding van de Spaanse bezetter in 1572 was Vlissingen een arme gemeen te. In 1572 ontdekten de Vlis- singers echter een goudmijn: de Vrye Neringhe of de Kaap vaart, die heeft geduurd tot 1648. Toen het geld kwam bin nenstromen, ging de gemeen te plannen maken voor een nieuw stadhuis. H.P. Winkel man, oud-burgemeester- van Vlissingen, wijdt er in zijn geschiedkundige beschrijving van Vlissingen uit 1873 enkele pagina's aan. „Daar de stad na de afschud ding van het Spaansche juk in aanzien en vermogen toenam, besloot de Regering (gemeen tebestuur) op de plaats waar de kloosters der Carmeliten en Predikheere gestaan had den, een nieuw stadhuis te bouwen." Volgens de notulen werd 1 april 1591 een commis sie benoemd, met het doel een begroting te maken voor een nieuw stadhuis. Op 17 april werd met ruime meerderheid besloten op de Grote Markt een - verkleinde - kopie van het stadhuis in Antwerpen te bou wen. De eerste steen werd gelegd op 4 mei 1594. In 1595 was men het nog niet eens over hoe groot het gebouw moest worden. Toen is besloten het stadhuis twee verdiepingen hoog te maken. Na twee jaar bouwen, op 28 februari 1596, viel echter de beslissing het gebouw 'twee stagien' hoog te maken, dat wil zeggen - inclu sief begane grond - drie ver diepingen. Winkelman heeft niet kunnen nagaan in welk jaar het stadhuis is opgele- KiKi flk men. I©® Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18,4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. ■'TIS ZO. jOrum ur. c.^nriZ. Het voormalige stadhuis van Vlissingen. verd. Uit gevonden stadsreke ningen bleek echter dat tussen 1602 en 1610 voor de bouw 3409 pond is uitgetrokken. De bouw heeft dus minstens vijf tien jaar geduurd. Toen het stadhuis eenmaal klaar was, was het volgens verscheidene schrijvers het prachtigste van Zeeland. Het was 109 voet breed en 60 of 61 voet diep (vermoedelijk Rijnlandse voe ten van 31,64 centimeter). In het stadhuis waren vijf bouwstijlen verwerkt: de eer ste verdieping was gebouwd in Toscaanse stijl, de tweede verdieping in de Dorische, de derde in de Ionische stijl, de vierde - de zolderverdieping - was volgens de 'Romeinse orde' gebouwd en het boven stuk volgens de Corintische stijl. Eenheid van stijl was toen blijkbaar geen vereiste. In het midden van de gevel was een vooruitspringend gedeelte. In tegenstelling tot het Antwerp se stadhuis zou er voor het middengedeelte een arduin stenen bordes zijn gebouwd. Het is merkwaardig dat er een bordes was, of althans gete kend, om de begane grond te betreden. Het Vlissingse stadhuis had in tegenstelling tot het Antwerp se geen binnenplaats, maar was wel voorzien een 'kunsti ge stenen wenteltrap van 116 treden', langs welke men het plat bovenop het stadhuis kon bezoeken. Vanaf dit plat (ruim 26 meter hoog) had men uit zicht op de stad, de reede en de omliggende landstreek. Het Vlissingse stadhuis is ver woest door een Engelse vuur pijl op 14 augustus 1809. Het gehele gebouw met nagenoeg alles wat er in was viel ten prooi aan de vlammen. De gro te stenen wenteltrap heeft bij de felle brand waarschijnlijk als schoorsteen gefungeerd. Alleen de muren bleven nog tijdelijk overeind maar zijn vrij spoedig ingestort, waarna de rest werd afgebroken. Het straatarme Vlissingen had geen geld om het te herbou wen. Winkelman geeft in zijn geschiedschrijving enkele bij zonderheden die het vermel den waard zijn. In de gevel van de vijfde verdieping bevond zich het wapen van de Prins van Oranje. Op diezelfde plaats staat in het Antwerpse stadhuis het wapen van de Spaanse koning Philips II, waaruit het verschil in politie ke stellingname tijdens de tachtigjarige oorlog blijkt. Aan de rechterkant van het vooruitspringende gedeelte stond een ijzeren draadkooi waarin overspelige vrouwen gedurende enige tijd werden rondgedraaid. Aan de rechter vleugel waren twee stenen trappen en daarboven in de muur een gladde stang, waar aan een ijzeren ketting met een ijzeren halsband bevestigd was. Hieraan werden de ver oordeelden voor kleine misda den te pronk gezet. Boven deze stang hing een ijzeren keten met twee arduinstenen, 'stee- nen van de wet' genaamd. In vroeger tijden, toen de stad nog niet geplaveid was, wer den misdadigers veroordeeld een zeker oppervlakte met ste nen te beleggen. Wie daartoe niet in staat was, werd de stad rondgeleid, met deze stenen rond hun hals. Hoewel het Vlissingse stad huis een kopie was van het Antwerpse stadhuis zijn de verschillen aanzienlijk. De Ant werpse versie is bijna dubbel zo breed als de Vlissingse. Bovendien telt het Belgische stadhuis vier verdiepingen. De breedte van het Antwerpse stadhuis onderstreept de hori zontale lijnen; bij het Vlissing se stadhuis lag de nadruk vooral op de verticale lijnen, wat nog werd versterkt door de smallere ramen. Als iemand een gebouw van allure als het stadhuis van Ant werpen kopieert is het logisch te veronderstellen dat dezelfde bouwmeester daarin de hand heeft gehad. Het Antwerpse stadhuis is echter ontworpen door meerdere architecten, die ieder hun stempel op het gebouw hebben gedrukt. Het grondplan van het gebouw werd ontworpen door Hendrik van Paesschen en Jan Daems. Voor het gebouw zelf kreeg het ontwerp van Cornelis Floris II de Vriendt de voorkeur, vooral omwille van de gevel. Hij moest als leider van de bouw werf echter rekening houden met de ontwerpen van Willem van de Broecke, alias Paluda- nus. Voor de binnen-architec- tuur beschikte Cornelis Floris over een atelier met twaalf beeldhouwers. Op 27 februari 1565, precies vier jaar na de eerste steenlegging, kon het stadhuis worden ingehuldigd. Tot de bouw van het Vlissing se stadhuis werd pas besloten in 1591, toen Cornelis Floris II reeds lang was overleden. Ook de meeste andere architecten zullen, dertig jaar na de vol tooiing van het Antwerpse stadhuis, niet meer in leven zijn geweest. Kopiëren van tekeningen ging in die tijd min der eenvoudig dan tegenwoor dig. Bovendien werd meer van maquettes gewerkt. Een zeer gedetailleerde kopergravure uit 1565 van Hans Vredeman de Vries heeft wellicht goede diensten kunnen bewijzen voor het 'patroon' van het Vlis singse stadhuis. Hoe het ook zij: het was het prachtigste gebouw van Vlis singen en het is daarom eeu wig zonde dat het verloren is gegaan. Ludo F. Dert is amateur-histo ricus. Het eten is een dagelijkse bezig heid en - u begrijpt het al - dat garandeert dat er vele dialect woorden en -uitdrukkingen over gaan. Normaal verloopt een maaltijd als volgt: je eit 'oenger (honger), je leit een boompje (bodempje) en dan eet je toet da' je vol en zoete bin. Vervol gens spreek je plechtig het rijm pje uit: 'Verzadigd en verkwikt in het midden aangedikt en tot den arbeid zeer geschikt' Het is dan wel geen Walchers, maar toch vrij algemeen in omloop en dikwijls te horen na schafttijd. Het kan natuurlijk ook anders: als je 'op tekst' staat (op dieet) kun je je 'gerang' niet eten (niet zoveel je wilt). Maar als het goed smaakt, kun je ook dan nog uit roepen: 'Da's dan nie een gangetje lekker!'. In dat geval zul je beslist geen 'kwalle laete' - r->C- een kwalle, dat zijn de etensres ten op je bord. Wanneer op je bord alleen nog een kwalle is overgebleven, is die meestal al aardig koud. Op dat moment hoef je dus niet meer bang te zijn dat je het eten al te warm in je 'schuuve' steekt. De traditionele waarschuwing die daarvoor past is: 'Dienkt om 't 'uusje van je consciëntie!' of 'Verbrandt het 'uusje van je con sciëntie nie!'. Wanneer u zich ooit afgevraagd hebt waar uw geweten (consciëntie is daar het Franse woord voor) zich bevindt, dan weet u het nu. Het zit in een huisje (in de zin van een beschermend omhulsel) ergens in uw mond of keel of slokdarm. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN 5,- vergroting 20 x 28 in 5 minuten klaar van K.B.-kleurennegatief u bepaalt zelf de uitsnede VAN 12,50 Geldigheidsdatum: 4-5 t/m 1V5-'94 lange geere 28 (naast anwb) middelburg - grote markt 7 goes walstraat 109/111 vlissingen 'Je voelt wat je ziet'. Dierenarts Leen Jobse uit Oostkapelle zweert bij zijn echoscoop. Als enige op Walcheren hanteert Jobse de scanner bij sommige geneeskundige onder zoeken. De Belgische formatie The Radios is meer dan de hobbyband van televisiepresentator Bart Peeters. De Zeeuwse formatie Gringo vullt het voorprogramma in de Stenge in Heinkenszand. Margreet Meulmeester is op zoek gegaan naar boeken die passen in deze tijd van het jaar. Het resultaat heeft ze samengevat in de rubriek Kinderboeken. 'Nederland is ziek', riep premier Lubbers. Rob Schieman gaat dieper in op de Arbo-wet in zijn column Bedrijfskundig Bekeken. Verder in deze krant: alle Waicherse evene menten tijdens Koninginnedag bij elkaar op een pagina, nieuws van provincie en gemeente en voorlichting van een aantal non-profit organisaties. FOTO VERSCHOORE noordstraat 6 temeuzen Vandaag bevat deze krant voor het eerst een voorlichtingspagina waarop instellingen die werken op non-profit- basis vertellen over hun werk. In principe ver schijnt deze pagina een keer per maand, maar met de deelnemers is afgesproken dat vaker niet uitgesloten is. De pagina is een initia tief van de redactie van de PZC-Weekbladen De Faam/De Vlissinger. De redactieleden merkten dat instellingen er naar hunkeren om hun werk zo breed mogelijk te eta leren. Ook de achter gronden van de dagelijk se werkzaamheden krij gen op 'gewone' redac tiepagina's niet de aan dacht die de instellingen hopen te krijgen bij het versturen van hun pers bericht. Maar een redactie werkt op de eerste plaats met nieuws en niet met gege vens waarvan mag wor den aangenomen dat ze bekend kunnen zijn. Dus bleven die persberichten voor Ijet grootste deel voor de lezers gesloten, alleen de nieuwsfeiten werden er uit gelicht. Daartegenover staat - zo argumenteerde de redac tie - dat lezers wel dege lijk geïnteresseerd zijn in bestaande feiten en soms heeft het wel dege lijk zin om bekende zaken nog eens onder de aandacht te brengen. Maar helaas. Een redac tie is gehouden aan nieuws- en achtergrond feiten en het aantal beschikbare pagina's is snel gevuld. Daarom werd gezocht naar andere mogelijkhe den. Volgens de redactie zijn de PZC Weekbladen van huis uit op Walche ren ook voorlichtingsbla den. Provincie en gemeenten informeren er wekelijks de lezers over hun reilen en zeilen alsook de Stichting Wel zijn Ouderen en het waterschap 'kopen' er ruimte om de bewoners van informatie te voor zien. Incidenteel kloppen ook sportclubs aan bij deze huis-aan-huis-bla- den om er tegen een aan gepast tarief bijvoor beeld te verhalen over een aanstaand evene ment op niveau. Van de benaderde instel lingen heeft een groot deel 'ja' gezegd tegen deze nieuwe werkwijze. Zoals de vlag er nu bij- hangt wordt dit jaar maandelijks een pagina gevuld met informatie van instellingen die - zoals gezegd - werken op non-profit basis.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1