Sociale weerbaarheid w 'Naarmate je langer werkt, gaan mensen een grotere rol spelen' Grand begin Hotel Arion nei geopend Metamorfose voor Atelier Taille Brasserie d'Ambrozyn heeft altijd aanloop Onrust in Arbo-land Massage als therapie of pure verwennerij Doden herdenking Middelburg DIERENARTS LEEN JOBSE ZWEERT BIJ ZIJN SCANNER De pikorde tAVOOWtyvnoóe Eén van de belang rijkste instrumenten die dierenarts Leen Jobse in Oostkapel- le hanteert is de echoscoop. „Als je er eenmaal mee werkt, kun je je niet voorstellen dat je het ooit zonder hebt gedaan", meldt hij voorzichtig. Vervol gens: „Je kunt feite lijk zichtbaar maken wat je voelt". PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman EINDELIJK LEKKER WEER! Woensdag 27 april 1994 17 Leen Jobse: „Met dit apparaat maak je niks kapot". voordoet is dat je soms niet kunt zien of het een tweeling is. Die kunnen nog wel eens bij elkaar zitten. Daarbij, de inter pretatie van het beeld vergt wel enige ervaring. Je moet dus eerst leren voelen. Dan kun je wat je voelt later duide lijk maken op een beeld". Het vaststellen van de eigen status (en daarmee tevens die van anderen) is een hard nekkig verschijnsel. Het is niet typisch voor de mense lijke soort. Ook andere tweevoeters, bij voorbeeld kippen, maken gebruik van zo'n statussys- teem. Zo neemt in het kippe- hok elke kip een bepaalde positie in binnen de zoge naamde pikorde. Een gewichtige kip mag een soortgenoot van lagere sta tus pikken en bevestigt op die manier haar eigen belangrijkheid. Komt een ondergeschikte kip hierte gen in opstand, dan brengt Renate Schneiderwind. Bennie en Pauline in de Wei in hun nieuwe zaak. Jobse wordt op Walcheren gezien als de man die zich vooral met paarden en kleine huisdieren bezighoudt. De voortplanting staat daarbij centraal. Hij komt daarvoor zelfs op vrije dagen naar de stal om de gezondheid van merrie en veulen in de gaten te houden. Ook rijdt hij dagelijks even na negenen richting hengstenhouder A. de Buck tussen Aagtekerke en Oostka- pelle, waar als regel een aantal merriehouders in rij wachten om te laten kijken hoe de stand van zaken in de baarmoeder van hun rijpaard is. De een wil weten of ze drachtig is, de ander wil weten wanneer ze zo hengstig is dat de dekking kan plaatsvinden. Vanaf tien uur legt de dierenarts vervolgens zijn visites af en in de namid dag komen mensen met kleine huisdieren in de praktijk. Wan neer dat nodig is gebruikt hij de scanner om een echoscopie te maken. „Ik geloof inderdaad dat ik de enige dierenarts op Walcheren ben die zo'n apparaat gebruikt", stelt hij voorzichtig vast, want ook onder de dier- genezers kunnen mensen lan ge tenen maken. „Misschien was ik wel de eerste in Zee land". En dat zegt hij nog voor zichtiger omdat hij niet in is voor een wedstrijdje. „Als je studeert wil je er altijd naar kij ken. Dankzij dit apparaat kun je er in kijken zonder een gaatje te maken. Op alle plaatsen waar vocht een rol speelt of kan spelen is de scanner nut tig". Jobse begon in 1971 een eigen praktijk. Toen waren er nog geen kleine huisdieren in zijn praktijk. Als zoon van een boe renknecht was hij een vreem de eend in de bijt. Als regel waren het namelijk zonen van boeren die de diergeneeskun de op de universiteit gingen studeren. „Ik had toen voor tachtig a negentig procent met koeien te maken, Daar zijn er verschrikkelijk veel van weg gevallen. Overigens heb ik er nooit voor gekozen om kleine huisdieren te gaan behande len. Het verloop van de praktijk bepaalt welke kant je opdrijft". En hij vindt het interessant, die kleine huisdieren. „Wat ik niet wil, doe ik niet. Ook paarden behandel ik graag. Naarmate je langer werkt gaan de men sen steeds meer een rol spe len. Je probeert samen met de mensen de problemen op te lossen. Hoewel je bij de vee stapel de recessie heel goed merkt, zie je dat bij paarden en kleine huisdieren niet". Hoewel hij het niet nadrukke lijk uitspreekt, heeft hij ogen schijnlijk de pest aan de bio- industrie. „Bij de grote indus trie gaat het om getallen. De veehouders kunnen het zich niet permitteren om een aantal zieke koeien of kalveren tien minuten per dag te behande len. Tel die minuten maar eens bij elkaar op als je van de hon derd pakweg twintig zieke beesten hebt. Ik ben blij dat er hier in de buurt niet meer zo'n bedrijf met mestkalveren is". De echoscopie wordt zowel bij paarden als kleine huisdieren gebruikt. Bij paarden vaak inwendig, maar hij kan ook - mits er vocht is - benen aftas ten op zoek naar de kwaal en/of de oorzaak. Ook bij hon den en katten zijn kwalen zicht baar te maken. Toch zijn er vee- en paardehouders die sceptisch staan tegenover de dierenarts met de scanner. Ze noemen het 'hobbyen van de dierenarts met z'n apparaatje'. Leen Jobse: „Ik weet dat die opvatting bestaat. Maar er is toch niks mooier dan zien wat je vermoedt. Je kunt tevens aan de eigenaar van bijvoor beeld een paard laten zien wat je inwendig voelt. Natuurlijk kan ik bij invoelen vaststellen Na een ingrijpende wijzi ging van het interieur is sinds kort kledingatelier en boetiek Taille op de Vlas- markt in Middelburg weer open. 'Eenvoudig beginnen' was het motto van Renate Schneider wind toen ze met naaimachine en tuintafeltje een aantal jaren geleden haar entree maakte in het pand op de Vlasmarkt. Inmiddels heeft zij met haar collectie een zekere professio naliteit ontwikkeld. Dat wilde Schneiderwind laten uitstralen in het interieur van de winkel, design en kunst zorgden voor een aansluitende entourage. Renate Schneiderwind ont werpt en maakt de collectie zelf naar aanleiding van basis patronen en oude kleding die, uit elkaar getornd, als referen tie dient. De actuele mode- of een merrie drachtig is. Maar met dit apparaat kan ik het laten zien. En zien is beleven. En met echoscopie maak je absoluut niks kapot". Of hij het wel eens mis heeft? „Komt zelden voor. Het enige probleem dat zich wel eens prognoses zijn hierbij haar inspiratiebronnen. „Als kleine zelfstandige is het moeilijk om te concurreren met de grote zaken. Daarom wil ik mijn klanten iets extra's bieden", zegt Renate Schnei- Patricia de Bree, specialis te in huidtherapie, heeft haar eigen schoonheidssa lon 'Patricia Lisette' ge opend in Vlissingen. Na een opleiding als huidthe rapeute bij Goosmann in Rot terdam en praktijkervaring als docente bij het Scaldis College in Goes, koos Patricia de Bree voor het zelfstandig onderne merschap. Haar salon biedt derwind. „Ik geef mijn kleding een exclusieve tint door de stoffen in Duitsland en België in te kopen". Naast haar eigen collectie voert Schneiderwind ook opdrachten van klanten uit. Zij adviseert daarbij in pas vorm, stijl en stofkeuze. huid- en voetverzorging en lichaamsmassage ter ontspan ning, als therapie of puur als verwennerij. Naast de regulie re gezichtsbehandelingen en make-up adviezen voor dames en heren is De Bree gespeciali seerd in de mini face-lift: een kortdurende face-lift, die de huid voor een aantal uren weer wat 'body' geeft en uiter mate geschikt is voor speciale gelegenheden. Ons sociale gedrag wordt gestuurd door regels en omgangsvormen. Tot dit regelsysteem behoort ook de zogenaamde sta tus die we hebben. Die geeft ons een plek op de maatschappelijke lad der en is een graadmeter voor onze maatschappe lijke belangrijkheid. Scoren we hoog, dan mogen we ons verheugen in veel aanzien. Bij een lage score daaren tegen moeten we het zonder dit aanzien stel len. De traditionele dodenher denking in Middelburg vindt woensdag 4 mei van af 19.30 uur plaats op het Abdijplein. In voorgaande jaren gebeurde de krans- legging op de Groenmarkt, die echter steeds te klein bleek om alle belangstel lenden de ruimte te geven de kranslegging te bekij ken. Daarom heeft de gemeente besloten de hele plechtigheid op het Abdij plein te laten voltrekken. Tijdens de plechtigheid zal burgemeester C. Rutten van Middelburg een toespraak houden. A. van Noort verzorgt enkele declamaties en de Christelijke Brassband ONDA brengt koraalmuziek ten geho re. Om 20 uur wordt twee minuten stilte in acht gehou den, waarna de 'Last Post' wordt gespeeld. Burgemeester Rutten zal namens de gemeen te een krans leggen bij de pla quette waarop de namen van de omgekomen Middelburgse leden van het voormalig verzet staan vermeld. De plaquette is nu nog bevestigd aan de gevel van de Statenzaal aan de Groenmarkt en zal voor de kranslegging aan de gevel van de voormalige commissaris woning aan het Abdijplein worden verplaatst. De dodenherdenking wordt besloten met het zingen van het zesde couplet van het Wil helmus en het hijsen van de vlag. Als de weersomstandig heden een herdenking op het plein onmogelijk maken, zal worden uitgeweken naar de Nieuwe Kerk. Hotelier Ben van Damme opent vrijdag 6 mei zijn tweede hotel op Walche ren, het Arion Hotel aan de Boulevard Bankert in Vlis singen. Het verblijf krijgt de titel Grand Hotel voor zijn naam. En dat staat voor allerlei extra facilitei ten zoals sauna, solarium, een fitness-ruimte, massa ge en fysiotherapie. De hotelier blijft directeur ver Hotel Arneville in Middel burg. Na veel heen en weer 3ec„' "if en veranderingen van tekenin gen, behandelen van bezwaar schriften en het overwinnen van bouwproblemen mag Van Damme zich - zoals hij het noemt - directeur-eigenaar noemen van het mooiste hotel van Zeeland. Hij roemt de „fantastische ligging aan de boulevard", die het de gasten dit een hoop commotie teweeg in het kippenhok. Ons statussysteem lijkt veel op zo'n pikorde. Neem bij voorbeeld een menselijke 'kippenhok': de werksituatie. Ook hier neemt elke werkne mer een bepaalde status in, die zijn of haar waarde bepaalt ten opzichte van anderen. Deze status geeft hem/haar het recht om ondergeschikten terecht te wijzen, terwijl het overtre den van de pikorde even eens tot veel commotie leidt. Ondanks duizenden jaren beschaving onderscheidt ons sociale systeem zich nog maar nauwelijks van een kip penhok. Ook al laat u zich zelf weinig gelegen aan uw eigen sta tus, dan nog kunt u ervan verzekerd zijn dat ze in uw omgang met anderen wel degelijk een rol speelt. Heeft u een lage status dan zullen hoger geplaatsten trachten om u op deze nederige plek te wijzen door overwicht over u te krijgen, met opdrachten als 'Ga even kof fie voor me halen' of 'Doe het raam eens dicht'. Als u weerstand wilt bieden tegen de menselijke pikorde dan zult u er allereerst doorheen moeten kunnen kijken. Daar om enkele rationele inzich ten in het verschijnsel pikor de. Realiseer u dat de pikorde voortkomt uit onze (irratio nele) behoefte om onszelf te meten met anderen. Of schoon deze behoefte erg hardnekkig (en misschien wel aangeboren) is, is ze vol strekt onzinnig. Er bestaat Brasserie d'Ambrozyn aan de Kleine Markt in Vlissin gen is sinds vorige week weer geopend. De vorige eigenaars zijn vertrokken en de zaak zal nu worden voortgezet door Bennie en Pauline in de Wei. De enige ingrijpende verandering die de zaak heeft ondergaan is een nieuwe menukaart met minder ingewikkelde spij zen. Bennie in de Wei: „We willen voor weinig geld toch iets goeds bieden". Bennie en Pauline in de Wei hebben vier jaar een midden klasse-restaurant in Renesse gehad. Bennie in de Wei: „De laatste twee jaar liep de zaak een beetje terug. Het publiek dat in Renesse komt zoekt daar voornamelijk vertier en heeft niet veel geld over om te gaan eten". Het horeca-echtpaar was al een tijd op zoek naar een dagzaak. In de Wei hoopt dat de nieuwe zaak in tegen stelling tot die in Renesse niet alleen een seizoengebonden bedrijf is. In de Wei: „Ik durf Vlissingen wel aan. De stad mogelijk maakt om „het gekrioel van de grootste zee schepen die de havens van Vlissingen, Terneuzen en Ant werpen aandoen" gade te slaan. De kamers noemt Van Damme extra luxe. Gasten kunnen door een simpele druk op de knop hun krant bestellen en via een beeldscherm is een overzicht van hun rekening op te vragen. Uiteraard heeft elke kamer een televisietoestel met alles er op en er aan. Kinderen kunnen er bijvoorbeeld videospelletjes oproepen en boodschappen veschijnen automatisch op het scherm. De slogan Zeeland Congres- land kan ook bij de nieuwe accommodatie van Van Dam me worden toegepast. Er is vergader- en congresruimte geen objectieve manier om iemands belangrijkheid te meten. Ofschoon mensen verschillen in hun prestaties, bezit, talenten en dergelijke, maakt hen dat nog niet meer of minder belangrijk in ver gelijking met anderen. Het maakt hen hooguit tot men sen die belangrijke presta ties geleverd hebben, veel/weinig bezit hebben enzovoorts. Geef zelf zo wei nig mogelijk toe aan de nei ging om uzelf met anderen te vergelijken. U doet er immers uzelf en anderen onrecht meé. U bent niet gebonden aan de heersende pikorde. Of schoon anderen u een bepaalde status kunnen toe kennen, hoeft u zich daar niet bij neer te leggen. U kunt zich onttrekken aan de pogingen van anderen om u in een bepaalde positie te brengen en te houden, door bijvoorbeeld weerstand te bieden tegen onredelijke verzoeken. Deze hebben vaak enkel de bedoeling om onderlinge verhoudingen te bevestigen. Mensen die zo nodig hun hoge status moe ten uitdragen doen dit vaak om zichzelf zeker te voelen. Achter veel machtsvertoon en uit-de-hoogte-doenerij gaat in de regel veel angst schuil. De pikorde kan een bedrei ging vormen voor uw socia le weerbaarheid. Zeker als u op de maatschappelijke lad der een relatief lage plek inneemt. Wilt u door ande ren niet als kuiken behan deld worden, aarzel dan niet om af en toe eens flink terug te pikken. ziet er nu prima uit, over het verleden zullen we maar zwij gen. Aangezien iedereen dage lijks boodschappen doet is er altijd aanloop". De menukaart van de uitspan ning is enigszins gewijzigd. Om een breder publiek te trek ken zijn de gerechten wat een voudiger en minder duur geworden. Volgens In de Wei, die zelf in de keuken staat, heb ben de mensen geen geld meer over om eens iets te pro beren wat ze nog nooit eerder hebben gegeten. Nu prijken salade's, koude en warme baguettes, soepen, omeletten, broodjes, pannekoeken en kleine warme gerechten op de kaart. De naam d'Ambrozyn is onveranderd gebleven. Het komt van het Griekse woord ambrocius, dat staat voor 'de goden toebehorend'. „Die naam is nog door de vorige eigenaars bedacht. Ze hadden de filosofie om goddelijke spij zen aan te bieden. We vonden dat wel leuk en apart en heb ben dus de naam aangehou den". voor tien tot vijfhonderd per sonen. En wie een feestje wil houden kan zo'n tweeduizend gasten bestellen. Verder is het hotel voorzien van een ruime terrasruimte met grote para sols. Grand Hotel Arion biedt werk aan dertig medewerkers en beschikt over 64 kamers. Alle kamers hebben een balkon en 36 kamers zijn aan de zeezijde gelegen. Overigens krijgt de opening van het hotel nog een offficieel tintje als op dinsdag 17 mei commissaris der koningin drs. W.T. van Gelder een lintje komt doorknippen. Om de dubbelstadgedachte inhoud te geven heeft Van Damme aan de eerste burgers van Middel burg (Chris Rutten) en Vlissin gen (Jaap van der Doef) gevraagd om Van Gelder een „Nederland is ziek", riep premier Lubbers alweer enige tijd geleden. Te weinig mensen werken voor een gestaag groeiende groep niet-werkenden. Met vijftig miljard aan voor zieningen barst het sociale zekerheidsstelsel uit haar voegen. WD-fractieleider Bolken- stein drukt het zo mogelijk nog beeldender uit. „We werken met z'n allen vanaf 1 januari tot 15 juli voor de collectiviteit. Het wordt tijd dat de burger eigen verantwoordelijk heid neemt. De verzorgingsstaat is verleden tijd." De overheid is er eindelijk achter dat het zo langer niet meer kan. Er moeten meer mensen aan het werk. Het ziekteverzuim dient krachtig te worden bestreden. In een recentelijk gepubliceerde enquête over werkstress (PZC, 9 april 1994) conclu deert professor René Diekstra vanuit psycho analytisch oogpunt, dat Nederland ziek is. „De Nederlandse beroepsbevolking gaat in sterk toenemende mate gebukt onder psy chische spanningen op het werk. Maar liefst één op de zeven werknemers verwacht licha melijk of geestelijk ziek te worden. Slechts in één kwart van de bedrijven wordt iets gedaan aan het voorkomen van ongezonde werkstress." Remedie volgens Diekstra: „Verander de werksituatie, niet het indivi du." Zowel vanuit Haagse kringen (te hoge maat schappelijke kosten) als vanuit psycholo gisch oogpunt (teveel stress op de werkplek) lijkt het terugdringen van het ziekteverzuim door het verbeteren van de arbeidssituatie een zaak van grote importantie. De invoering van de nieuwe Arbo-wetgeving, van kracht sinds 1 januari, dient vanuit deze context begrepen te worden. Inzet van de nieuwe wetgeving is het verbe teren van de kwaliteit van de arbeid, veilig heid en gezondheid van werknemers. De wet verplicht de werkgever te beschikken over een professionele, geïntegreerde aanpak van het ziekteverzuim binnen zijn of haar bedrijf. Dit houdt in een schriftelijk vastgelegde inventarisatie en analyse van de risico's bin nen het bedrijf op het gebied van welzijn, vei ligheid en gezondheid, het opzetten van een effectief ziekteverzuim-registratiesysteem alsmede het treffen van voorzieningen ter voorkoming van ziekteverzuim, zoals het houden van een periodiek arbeidsgezond- heidskundig onderzoek en bedrijfsgenees kundig spreekuur. In vele gevallen zullen de werkgevers deze activiteiten gaan uitbeste den aan externe Arbo-dienstverleners. De nieuwe wet heeft naast organisatorische, vooral financiële gevolgen voor het bedrijfs leven. In ruil voor een aanzienlijke verlaging in aan bedrijfsvereniging af te dragen ziekte- wetprernies, moet de werkgever opdraaien voor de kosten van ziekte(begeleiding) gedu rende de 'eigen risico'-periode. Afhankelijk van de grootte van de loonsom komen de eerste twee weken van ziektebegeleiding (bij een loonsom van minder dan 600 duizend gulden), respectievelijk de eerste zes weken van ziektebegeleiding (bij een loonsom boven de 600 duizend gulden) voor rekening van de werkgever. Dit betekent een aanzien lijke prikkel in het terugdringen van het ziek teverzuim. Trots meldde het kabinet vorige maand dat 'de nieuwe wet haar vruchten afwierp'. Het ziekteverzuim was binnen enkele maanden na invoering al met meer dan de helft terug gedrongen. Althans dat bleek uit het aantal bij de bedrijfsverenigingen aangemelde ziek tegevallen. Iets te snel en maar al te graag ging de overheid voorbij aan de werkelijke oorzaak van de op z'n minst opmerkelijke daling: hoewel daartoe verplicht bleken heel veel werkgevers kortstondig ziekteverzuim niet aan te melden. Dit bracht immers alleen maar extra administratieve rompslomp en dus onproduktieve uren met zich mee. Diekstra stelt in zijn onderzoek terecht dat het eenvoudiger is de situatie te veranderen dan het individu. Met de nieuwe Arbo-wetgeving zal de situatie op de werkplek waarschijnlijk veranderen. Of de situatie van het bedrijfsle ven er beter door gaat uitzien valt echter te betwijfelen. Wij zijn erop berekend: Een fantastische voorjaarscollectie voor dames en h^ren hangt voor u klaar. Tot ziens bij: GORTSTRAAT 32-34 MIDDELBURG TEL. 01180-12508 DONDERDAG KOOPAVOND Patricia de Bree

de Vlissinger | 1994 | | pagina 17