KINDERSPELEN, VRIJMARKTEN EN DANSFESTIJNEN al vele jaren gebruikelijk isf worden de verjaardagen van prinses Juliana en koningin Beatrix aanstaande zaterdag op heel Walcheren uitbundig gevierd. De lokale Oranjeverenigingen hebben hun programma's voor Koninginnedag al enige tijd rond en tellen de dagen tot de dertigste april. Een greep uit de diverse geplande activiteiten: kinderspelen, rommelmarkten en dansfestijnen liggen in het Flyball Wilde Westen Vergissing Rommeltjes Woensdag 27 april 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 a-van Koninginnedag op Walcheren Koninginnedag is, zo blijkt uit de voor woorden van de diverse programma boekjes, een feest om het 'ons-gevoel' te bevorderen. „Het maakt niet uit of je van spinazie houdt of van panne koeken, jong bent of oud, blank of bruin. Op Koninginnedag vieren we feest met elkaar," schrijft het bestuur van de Oranjevereniging Oostkapelle. Het is, volgens burgemeester C. Rut ten van Middelburg, een jaarlijks terugkerende gebeurtenis 'waarbij het Nederlandse volk massaal uiting geeft aan de onderlinge verbondenheid.' De meeste programma's proberen de lokale bevolking vooral 'voor elk wat wils' te bieden. In een aantal dorpen begint de viering al vroeg: onder meer in Gapinge, Vrouwenpolder, Grijpskerke en Oostkapel le begint de dag met klokgelui om 8 uur. In Arnemuiden en Koudekerke beginnen de activiteiten rond Koninginnedag nog eerder. De inmiddels traditionele dam- en schaaksimultaan voor leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 in Koudekerke wordt vrijdag 29 april tussen 16 en 17.30 gehouden in eetcafé Dorpszicht. In vereni gingsgebouw de Couburg is er tussen 19 en 22 uur een disco voor de jeugd tot 15 jaar. De Kinologenclub Zeeland verzorgt om 19.30 demonstraties 'gedrag en gehoorzaamheid' en 'flyball' op het Dorps plein. De scouting bouwt een reuzen- schommel op het grasveld naast de dorps kerk. In Arnemuiden zijn de festiviteiten al een paar dagen aan de gang. Vrijdag 29 april worden tussen 18 en 19 uur de versierde straten beoordeeld. Tussen 19.30 en 21 uur verzorgen Juliana's Drum en Bugle Corps, Juniordrumcorps Johan Friso, de Deltaband en de Jeugd Deltaband een tap toe op het korfbalveld. De volgende dag luiden om 8 uur de klokken in Arnemui den. Twintig minuten later wekken de drumkorpsen Juliana en Excelsior de inwoners om Koninginnedag te vieren. Vanaf negen uur vertrekt de versierde optocht. De dag wordt verder onder meer gevuld met een ballonnenwedstrijd een familiepuzzeltocht. Bij goed weer landen om kwart voor elf parachutisten van het paracentrum Midden Zeeland op het Havenplein, 's Avonds brengt het Vlissing- se Scheldeloodsenkoor op het Havenplein een aantal zeemansliederen ten gehore. In Koudekerke begint om 8.15 uur het tra ditionele voetbaltoernooi op Sportterrein De Stoofwei. Om 9.15 begint op Der Boe- de het jaarlijkse kinderfeest. Op veler ver zoek heeft Oranjevereniging Koudekerke weer een zeskamp georganiseerd, die zich op het Dorpsplein zal afspelen. Verder kan de jeugd zich uitleven in een mini-play- backshow. Om half acht neemt een groot aantal ploegen deel aan het jaarlijkse touwtrekken en vanaf 21 uur volgt ter afsluiting het Oranjebal in de feesttent op het Dorpsplein, met medewerking van The Strait John's en dansorkest Toutages. Het thema van Koninginnedag in Dom burg is dit jaar 'Domburg-city, het wilde westen'. Om 9 uur vertrekt de boerenkapel de Deurdouwers naar Bejaardentehuis ter Mantelinge, waar het Wilhelmus ten geho re zal worden gebracht. Burgemeester H. Hietkamp zal daar vervolgens de strijdbijl opgraven waarna alle kinderen van Dom burg tot 12 jaar rondom het Indianendorp op het grasveld van Ter Mantelinge kun nen ontbijten. Vanaf kwart over tien ver plaatsen de activiteiten zich naar het feest terrein aan de Roosjesweg waar een cow- boymarkt en diverse cowboyspelletjes, zoals lassowerpen en boomstamzagen, worden georganiseerd. Vanaf 20 uur spe len Domburgse kinderen het toneelstuk De Sprekende Bijl in De Parel. De dag wordt afgesloten met een Koninginnebal. In Oostkapelle volgt na klokgelui en reveil le de jurering van de optocht op het oude voetbalveld aan de Torenstraat. De optocht staat dit jaar in het teken van het circus. Vanaf half elf beginnen de kinder spelen en om elf uur de mini-zeskamp. Jos en Jaap verzorgen vanaf 14 uur diverse poppenkastvoorstellingen. Tegelijkertijd begint de zeskamp voor (verklede) vol wassenen. Om 19.30 uur is er een Play- backshow en vanaf 21.30 uur kan er wor den gedanst op de tonen van The Rubber Souls. Net als in voorgaande jaren maakt in Westkapelle de muziekvereniging OKK een rondgang door het dorp. Alle kinderen kunnen daarbij aansluiten met versierde fietsen. Tussen half elf en 12 uur treedt Poppentheater Parabel op in de feesttent. Tot half vijf vinden op en rond het Abra ham Calandplein diverse activiteiten plaats, zoals een kindermarkt en een Oran- jemarkt. Vanaf half negen is het feest in de tent. Serooskerke begint op vrijdag met een Playbackshow voor kinderen uit de groe pen 5 tot en met 8 in de feesttent. Vanaf 21 uur treedt daar de band Joy Rock op. Koninginnedag zelf omvat de traditionele huizenversierwedstrijd, bekende en onbe kende oranjespelletjes, een speurtocht, rommelmarkt en een driekamp. 's Avonds kan er wordern gedanst onder muzikale begeleiding van Stardust. iedereen kan deelnemen. Verder is er een traditionele rommeltjesmarkt en kan er 's avonds in de feesttent weer worden gedanst. In Grijpskerke volgt na het klokgelui een muzikale rondgang door het dorp om kwart voor negen. Tevens is er een ver kleed- en versierwedstrijd voor de jeugd, met het thema sport en spel. Om half tien treedt in de feesttent de clown Basera op. Om kwart voor elf begint de Playback show voor kinderen tot 16 jaar, 's middags om half vijf die voor iedereen ouder dan 16 jaar. Om half drie begint de driekamp en de dag wordt besloten in de feesttent met een optreden van Cartouche. Veere wordt 's ochtends om kwart voor negen wakker gezongen door de school kinderen. Om half tien, na de aubade bij het stadhuis, zingen de kinderen nog maals het Wilhelmus en de Zilvervloot. Om tien uur kunnen de groepen 1 tot en met 5 terecht op de minikermis bij de par keerplaats achter de Warwijksestraat. Groep 6, 7 en 8 kunnen deelnemen aan de zeskamp. Het carillon van Veere speelt tussen 13 en 14 uur. Tussen 14 en 17 uur wordt op de markt een zeskamp gehouden met het thema Kok en Keuken. De bejaar de inwoners van Veere kunnen in de aula van Sandenburgh vanaf 15 uur een film over het koningshuis bekijken. Het avond programma in het verenigingsgebouw omvat onder meer de prijsuitreiking van de zeskamp en een oranjebal met de Twins. De Christelijke Oranjevereniging Gapinge begint de dag om 8 uur met het luiden van de klok. Om half tien kunnen kinderen in het verenigingsgebouw hun fiets versie ren en deelnemen aan de kinderspelen. Om half een houdt Blue Spirit een muzika le rondgang door Gapinge waarna de bal lonnen worden opgelaten. Vanaf 14 uur kan iedereen 'van 13 tot 88 jaar' deelne men aan de middagspelen. Om 20 uur worden de prijzen uitgereikt en draait het Rad van Fortuin tijdens de Familiespel avond in het verenigingsgebouw. Zoutelande combineert tijdens Koningin nedag traditioneel met nieuw. Traditio neel zijn de optocht, het vlaghijsen en het jeugdprogramma, 's Middags volgt voor het eerst een spelenmiddag, waaraan De Jongerenmuziekgroep Funky Village treedt vrijdag 29 april op op het sportveld aan de Oranjenassaulaan in Vrouwenpol der. De groep muzikanten hebben gewerkt aan een muziektheaterstuk met de titel 'Tijdelijke Vergissing'. De volgende dag luiden om 8 uur de klokken. Om kwart over negen beginnen de kinderspelen op het sportveld. Veeres Genoegen verzorgt om half twaalf een concert bij de Her vormde Kerk. Om 14 uur is er op het sport veld een taptoe met medewerking van Johan Friso Junior Drumband, Juliana's Drum en Bugle Corps, Inter Scaldis Pipes and Drums en Drumfanfare Deltaband. Om vier uur volgt het gekostumeerd voet bal, om 17 uur een optreden van een clown en om 19 uur begint de vossejacht. Vanaf 19 uur houdt Vrouwenpolder een gezellige avond met muziek en dans. Op uitnodiging van de Oranjevereniging Meliskerke brengen de kinderen van de basisscholen om kwart voor negen een zanghulde voor het gemeentehuis. Een half uur later begint het kinderprogramma met diverse kinderspelen op het plein bij Ons Huis. Om half twee begint de zes kamp op het trapveldje aan de Pauwhoek- straat. Gedurende de middag kunnen ploegen van zes mannen, zeven vrouwen of maximaal tien kinderen zich bij Lein de Wolf opgeven voor het touwtrekken, dat om 17 uur begint. Om half negen 's avonds staat de zaal van Ons Huis open voor gezellig samenzijn met muziek en een Rad van Avontuur. Koninginnedag in Vlissingen begint om kwart voor tien met een muzikale rond gang van de Koninklijke Harmonie Ons Genoegen door de binnenstad. Om kwart over tien lossen kanonniers van de Fles, in kostuum van de Koninklijke Marine uit 1830, drie schoten op het Stadhuisplein. 'Baskensburg' organiseert een Oranjeloop die om 11 uur begint naast de oprit naar de Boulevard Evertsen. De diverse wijk- verenigingen bieden onder meer kinder spelen, optochten, vrijmarkten en een Oranjebal. 'Oranje Boven' in Ritthem orga niseert naast kinder- en volksspelen een oriëntatierit, touwtrekwedstrijden en een lampionoptocht. In en rond zwembad Poelendaele in Mid delburg kunnen kinderen tussen 7 en 14 jaar vanaf 9 uur meedoen aan de jeugd- triathlon. Een uur later verzorgt Scouting Middelburg op de Markt diverse kinder spelen. Vanaf 13 uur vindt op de Markt een grote zeskamp plaats. Verder kunnen de Middelburgers vanaf 13.30 uur een monu menten- en beeldentocht lopen en genie ten van diverse muzikale optredens. Ook de diverse wijkverenigingen hebben een programma opgezet met optochten, zes kamp en een open theater. Oranjevereni ging Bovenal uit Nieuw en St Joosland heeft onder meer een samenzang van het Nieuwlands Damenskoor en ONDA op het programma staan, naast kinderspelen, een kleedjesmarkt en een zeskamp. Aan het eind van de avond volgt een Oranje bal. Oranjevereniging St Laurens heeft onder meer een Vlaamse kermis georgani seerd en een wedstrijd 'sterkste man' en 'sterkste vrouw'. Om 17 uur begint een stratenloop. Het avondprogramma in het Wijkcentrum omvat een disco voor de jeugd en vanaf 21 uur een feestavond met 'levende muziek'.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15