Provincie Zeeland Extra statenvergadering over de WOV Investeren in Zeeuwsch-Vlaanderen Staatscircus van Moskou te gast in Middelburg Steunfonds Musea Rijksbijdrage Voetveer Winnaars elastiek springen BEL 06-0432 Epilepsie? Zet jezelf niet buitenspel Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vrijdag 29 april komen provinciale staten van Zeeland in een extra openbare vergadering bijeen om te praten over de Westerschelde Oeververbinding (WOV). Wie de vergadering wil bijwonen kan een plekje zoeken op de publieke tribune. Kennisgeving Wet Milieubeheer Provincie Zeeland r\ r\ r\\j Beivoor Informatie: (030) 66.00. 64 Bekendmaking Provincie Zeeland Woensdag 27 april 1994 DE VLISSINGER 11 Gedeputeerde Bruinooge overhandigt de subsidie-aanvraag aan ir. R. Woudstra, vertegenwoordiger van de minister van landbouw Voor het Zeeuws-Vlaamse plat teland ligt een investeringspro gramma, met een looptijd van zes jaar, klaar van ruim 100 min. Naar verwachting nog deze zomer zal de Europese Commissie in Brussel besluiten of het accoord gaat met de voor het programma geldende thema's. Als dat is ge beurd komt het voor Zeeland ge reserveerde geld vrij. Het gaat dan om bijna 12 min ecu, ruim 25 min. Het ministerie van land bouw, natuurbeheer en visserij (LNV) zegt er op te vertrouwen dat de goedkeuring door 'Brussel' niet al te veel problemen met zich zal brengen. De subsidie-aanvraag is rorige week door gedeputeerde Bruinooge officieel overhandigd aan directeur ir. R. Woudstra van LNV dat fungeert als centraal adres richting 'Brussel'. Voor het programma gelden drie zwaartepunten: landbouw, vernieuwing van de economi- Nieuws sche structuur van het platte land en arbeidsmarkt en werk gelegenheid. Binnen deze zwaartepunten pas sen projecten die vallen onder the ma's als marktverbetering, pro- duktontwikkeling, kwaliteitsver betering, ontwikkeling van natuur en landschap, recreatie, infrast ructuur en human resources. In to taal zijn zo'n 145 projecten aange meld. Daarvan zijn er 35 overgebleven die de komende twee jaar kunnen worden uitge voerd. Projecten die kunnen reke nen op financiële steun zijn onder meer: scholing voor jongeren, proefproduktie van tulpen, tafel aardappelen, borage, vlas en gerst, een Zeeuws keurmerkinsti tuut, verbetering zoetwaterconser- vering, bouw van een milieu- en diervriendelijke stal, landinrichting Schoondijke, herinrichting van dorpskernen, aanleg rotondes N690 en Hogeweg, inrichting Se- lenapolder en verbetering van de kwaliteit kusttoerisme. Zeeuwsch-Vlaanderen kan op de steun van Europa rekenen omdat het plattelandsgebied, gerekend naar Europese normen, in een achterstandsituatie verkeert. In de Europese terminologie heet een dergelijk gebied een 5B regio. Het bruto nationaal produkt is daarbij maatgevend. Vandaar dat de ka naalzonegemeenten Terneuzen en Sas van Gent buiten het program ma vallen: in de kanaalzone wordt zoveel geproduceerd dat daar door heel Zeeuwsch-Vlaanderen niet in aanmerking zou komen. LNV en de provincie hebben een centrale rol gespeeld bij de tot standkoming van het investerings programma en de financiering er van. Het bedrijfsleven investeert 36,5 min., de gemeenten brengen ƒ17 min bijeen, de provincie doet mee voor ƒ11 min, onder voorbehoud van goedkeuring door de staten, en het rijk, met LNV als groot ste financierder, zorgt voor 13,8 min. De extra statenvergadering over de WOV begint om 10.00 uur. Zo als gebruikelijk komen de statenle den bijeen in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middel burg. De ministerraad heeft de mi nister van verkeer en water staat gemachtigd namens de staat der Nederlanden een overeenkomst (convenant) af te sluiten met de provincie Zeeland over de aanleg van een WOV. Het is nu de beurt aan provinciale staten zich uit te spreken over het convenant. Behalve over de hoogte van de jaarlijkse bijdragen moeten de sta- De musea in Zeeland hebben hun krachten gebundeld om financiële bijdragen te verwerven voor be heer, onderhoud, documentatie en presentatie van hun collectie. Bij de oprichting van het fonds heeft de provincie een bijdrage toege zegd van 25.000,-. Zouden de musea kostendek kend moeten gaan werken dan zou een toegangskaartje on geveer twintig keer zo duur uitvallen. De lol om een museum binnen te stappen wordt dan aanzienlijk min der en bij minder inkomsten komt de collectie in gevaar. Vandaar dat men gaat proberen particulie ren en bedrijven te interesseren voor een eenmalige bijdrage of een donateurschap. Particulieren zijn al donateur voor een bedrag van 25 per jaar, voor bedrijven geldt een een inschrijving van 250,=. Een handzame folder waarin de noodzaak van een dergelijk fonds staat beschreven en de manier van handelen om donateur te wor den is verkrijgbaar bij de musea. De girorekening van het Steun fonds voor de Zeeuwse musea is 5527915. Voor informatie kan men bellen naar de museumcon sulent, 01180-39955. ten besluiten nemen over een tus- sencontract met de aannemers combinatie, verder onderzoek naar exploitatie van de WOV onder verantwoordelijkheid van nv Delta Nutsbedrijven, voorbereidingskre dieten, het voetveer Vlissingen- Breskens en verhoging van de op centen motorrijtuigenbelasting. Het rijk is bereid jaarlijks 54 min bij te dragen aan de WOV tegen 4 min van de provin cie. De afspraak geldt voor een exploi tatieperiode van dertig jaar. Als de investering tegen die tijd niet is te rugverdiend, kan de exploitant de tolheffing met twintig jaar verlen gen. De WOV komt na 30 jaar in beheer en onderhoud bij het rijk. De minister van verkeer en water staat wilde aanvankelijk niet ver der gaan dan een jaarlijkse bijdra ge van 34 miljoen gulden. Dat was immers ook het bedrag dat het ministerie jaarlijks uitgaf voor de exploitatie van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD). Vervolgens verhoogde de minister haar toezegging van 34 min naar 41,1 min per jaar. Dat ge beurde op grond van de vaststel ling van het tracé Ellewoutsdijk- Terneuzen (tracé 3). Het gekozen tracé was weliswaar 100 min duurder dan tracé 4, maar tracé 4 bracht aanzienlijk grotere maat schappelijke kosten met zich doordat de Zak van Zuid Beveland zou worden doorsneden. Nog eens 100 miljoen gulden was ge moeid met de keus voor een brug- tunnel in plaats van een brug-brug die bij de Belgen op onoverkome lijke bezwaren stuitte. Ook bij de bouw van een brug-tunnel trou wens moest rekening worden ge houden met een schadeclaim van uit België in verband met de tijdelijke verminderde bereikbaar heid van het Antwerpse havenge bied. Na de aanbesteding en de daar op volgende selectie van aannemers bleek de geboorde tunnel, hoewel duurder dan andere bouwvarianten, finan cieel haalbaar. Dat was nog niet het geval ten tijde van de inspraak over het tracé en de milieu-effecten, maar de tech nieken voor een geboorde tun nel hebben zich in een paar jaar tijds snel ontwikkeld. Voor de provincie was dat aanlei ding de onderhandelingen met de bewindsvrouwe van verkeer en waterstaat opnieuw te intensive ren. Het resultaat is, zoals ver meld, een jaarlijkse bijdrage van 54 min. Alle bedragen zijn prijs peil 1989. Een aanzienlijk financieel voordeel kan worden behaald als er een ex ploitatievorm komt waardoor geen BTW hoeft te worden afgedragen. Een dergelijke ondernemingsmaat schappij is te realiseren onder de hoede van de nv Delta Nutsbedrij ven. De raad van commissarissen van de Delta heeft inmiddels inge stemd met een onderzoek naar de haalbaarheid van een dergelijke constructie. De staten wordt ge vraagd met deze procedure in te stemmen. De provinciale bijdrage van 4 mil joen gulden wordt besteed aan de WOV op zich: tunnel met toelei- dende wegen en landschappelijke inpassing van het tracé. De minister bleek niet bereid het voetveer Vlissingen-Breskens als onderdeel van het project te blij ven beschouwen. En dat is nu juist wat de provincie, getuige ook de uitspraken in het verleden, wel wil blijven doen. Vandaar dat naar an dere provinciale middelen moet worden omgezien. Het voetveer gaat zo'n twee mil joen gulden kosten. GS zeggen dat dat bedrag kan worden verkre gen door verhoging van de opcen ten op de motorrijtuigenbelasting. Alle procedures bij elkaar hebben langer geduurd dan GS hoopten. Dat heeft er toe geleid dat de ge- standsdoeningstermijn met de aannemers inmiddels is verstre ken. Vandaar dat er nu een zoge heten tussencontract ligt om de tijd tot aanvang van de werkzaam heden te overbruggen. Nu de fi nanciële onderbouwing van de WOV rond is en ook de technische zaken aan de afronding toe zijn, resteert de planologische inpas sing. Aan de hand van de uit spraak van de Kroon is daartoe het overleg met de gemeente Bor- sele hervat. Overleg met de ge meente Terneuzen is in dit ver band niet nodig. De gemeenteraad van Terneuzen heeft het bestemmingsplan, waar in de verbinding is opgenomen, al vastgesteld. 'De agenda en bijbehorende stuk ken voor de statenvergadering lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Liefhebbers van het Russi sche circus kunnen vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 mei terecht in Middelburg. De clown Oleg Popov pre senteert op de Hof van Tan- ge zes voorstellingen van het Staatscircus van Mos kou, met Kaukasische rui ters, torenspringers, ballet acrobaten, trapeze en Lai- ka-honden. Ruim tachtig artiesten, een ballet en een groot orkest werken mee aan het programma. Het Russische staatscircus staat bekend om zijn originali teit, perfectie en choreografie, waarbij taferelen uit het oude Rusland worden aangehaald. Zo presenteren achttien Bon- darew-acrobaten zich als mid deleeuwse marktkooplui. Een van hen maakt met een vijf voudige salto een menselijke pyramide van vier man com pleet. Een andere act waarin circuskunst en folklore ver smelten is de act van tien Kau kasische ruiters, die capriolen uithalen terwijl hun paarden door de piste jagen. De clown Oleg Popov vormt de rode draad in het programma. Naast bekende acts, zoals die van het stelende hondje waar mee hij de Gouden Clown van Monaco won, brengt Popov enkele nieuwe nummers. Hij wordt daarin geassisteerd door Gabriëla, met wie hij in 1992 in Breda in het huwelijk trad. In het Staatscircus van Mos kou wonen en werken hon derdzestig mensen. De meer dan honderd wagens herber gen onder meer een school, een medische afdeling en mobiele keukens. De circuska ravaan strijkt donderdag 5 mei neer op de Hof van Tange, waar de grote tent wordt opge bouwd. De voorstellingen op vrijdag en zaterdag beginnen om 16.30 en 20 uur, die op zon dag om 16 en 19 uur. Uit de talrijke inzendingen met de meest originele slagzinnen over het elastiekspringen tij dens Koninginne dag op de Markt in Middelburg heeft een deskundige jury met veel moei te vijf winnaars ge selecteerd. Deze mensen kunnen tij dens de Oranjevie ring in de Zeeuwse hoofdstad gratis van zestig meter naar beneden dui ken. De winnaars zijn W. de Potter uit Middelburg, Marjo Vermaire uit Mid delburg, Aart Ba- rentsen uit Middel burg, Maarten Has- ken uit Kamerland en Micha Plomp uit Staphorst. IDE KINDERTELEFOON! Ele dag van 2 lö 8 uur Directie Milieu en Waterstaat Melding Sagro namens Elf Atochem Vlissingen Gedeputeerde Staten van Zeeland geven op grond van artikel 6.1 van het Inrichtingen- en Vergunmngenbesluit Wet milieubeheer kennis dat op 14 april 1994 een melding is ontvangen ingevolge artikel 8.19 van de Wet milieubeheer. De melding is ingediend door Sagro Aannemingsmaat schappij Zeeland BV namens Elf Atochem Vlissingen BV te Vlissingen en heeft betrekking op het opruimen en ter plaatse verwerken van de sludge en de kleibekleding van de bezinkbassins op het terrein van Elf Atochem Vlis singen BV te Vlissmgen-Oost. Ter inzage De melding kan worden ingezien van 28 april 1994 tot ep met 25 mei 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer. Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur; in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en indien daarom wordt verzocht (tel: 01184-87204) iedere woensdag avond van 17.15-20.15 uur. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg Er over praten met elkaar helpt. Word lid. EPILEPSIE VERENIGING NEDERLAND EPILEPSIE EN MAATSCHAPPIJ Postbus 9840, 3506 GV Utrecht Directie Milieu en Waterstaat Ontwerp-vergunning A.T.M. Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland geven op grond van artikel 3.19 lid 2 van de Algemene Wet Bestuursrecht kennis dat op 24 november 1993 bij hen èen aanvraag is ingediend om een vergunning. De aanvraag is ingediend door Afvalstoffen Terminal Moerdijk (A.T.M.) te Moerdijk voor het in werking hebben van een inrichting voor het bewaren van verfafvalstoffen. De inrichting is gelegen aan de Engelandweg 24 te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 612, 619 en 634 en Engelandweg 21 (DSIS), kadastraal bekend sectie M. nrs. 622 en 660 (gedeeltelijk). Gedeputeerde Staten willen de vergunning verlenen met voorschriften ter bescherming van het milieu. Ter inzage De vergunningaanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergun ning met de voorschriften en overige stukken kunnen worden ingezien van 28 april 1994 tot en met 27 mei 1994 op de volgende plaatsen en tijden: bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieu beheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. in het gemeentehuis van Vlissingen tijdens kantooruren en voorts - na telefonische afspraak - van 17.15-20.15 uur (telef. 01184-87204). Na 27 mei 1994, tot het einde van de termiin waarbin nen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bedenkingen Tot en met 27 mei 1994 kan een ieder schriftelijke be denkingen inbrengen tegen de ontwerp-vergunning bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg. Tegelijk kan een verzoek worden ingediend om persoon lijke gegevens niet bekend te maken. Tot en met 27 mei 1994 kunnen mondelinge bedenkin gen worden ingebracht tegen de ontwerp-vergunning en is er gelegenheid om hierover van gedachten te wisselen (tel.nr. 01180-31769 of 31742). Hierbij wordt de aanvra ger in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn. Alleen degenen die bedenkingen hebben ingebracht te gen de ontwerp-vergunning en belanghebbenden, die kunnen aantonen daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kunnen later beroep instellen. Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg meestal zetten we maar één punt op de i, behalve als het met anders kan beïnkten het drukwerk van den boer drukkers is altijd in de puntjes verzorgd middelburg 01180-81000

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11