GROEN KLEUR VERGROTING E J 2 *7 v Museumweekend op Walcheren Vlissingers dragen symbolisch de verdraagzaamheid ten grave Opvallend adverteren met steunkleur Interesse? Bel: 01184-84316 MICHELIN J.P.A. Rossël tandprotheticus RESTAURATEURS GEVEN ADVIEZEN VOOR BEHOUD EN VERFRAAIING 15 x 21 cm VERSCHOORE VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 15 13 APRIL 1994 door Joep Bremmers PZC WEEKBLADEN Papier Omkeerbaar ft Plaatsnamen (2) DE NIEUWE KOLLEKTIE Wegenkaarten en hotel/rest. gidsen Libris. SURABAYA 15 JAAR! NIEUWE KUNSTGEBITTEN Alléén deze maand bij ont wikkelen en afdrukken van uw volle kleurenfilm IBSfELE) ®uo (SELdJJIlD 'leder schilderij is weer een avontuur' 'Verborgen schatten ontsluierd' is het thema van het museumweekend dat 16 en 17 april in zo'n tweehonderd veertig Nederlandse musea wordt gehouden. Het Stede lijk Museum in Vlissingen richt naar aanleiding van dat evenement een expositie in met zeegezichten uit de periode 1850-1920 die allen afkomstig zijn uit de depots van Zeeuwse musea. Daarnaast zijn tijdens beide dagen twee restaurateurs in het museum aanwezig. Het publiek wordt in de gelegenheid gesteld om schilderijen en pren ten aan een kritische beschouwing bloot te stellen. De restaurateurs Marijn de Valk en Wim de Maat kun nen meer vertellen over de staat waarin het aangebo den werk zich bevindt, tips geven over hoe het bewaard moet worden en adviezen geven voor een eventuele restauratie. Con servator van het museum Wilbert Weber wijst erop dat de restaurateurs uitslui tend uitspraken op het gebied van restauratie doen. „Het is niet de bedoe ling dat we er een soort Tussen Kunst en Kitsch' van maken. Er worden dus geen taxaties verricht", benadrukt Weber. Papier-restaurateur Marijn de Valk (25) doorliep de Biblio theekacademie in Tilburg en studeerde daarna boekrestau ratie in Gent. Ze werkt vier dagen in de week als restaura teur op het Rijksarchief in Zee land en één dag per week als zelfstandige. Schilderij-restau rateur Wim de Maat (36) haal de eerst een diploma aan de Kunstacademie in Gent, waar na hij in het museum van dezelfde stad een opleiding tot restaurateur volgde. De Maat krijgt op het moment veel opdrachten van het mu seum in Vlissingen en het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen. De IE)© Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Maat vindt zijn vak boeiend omdat het afwisselend is. „Geen twee opdrachten zijn hetzelfde en dat maakt ieder schilderij weer een avontuuV. Je hebt steeds te maken met werken uit andere tijden, gemaakt met andere technie ken en andere materialen. Daarnaast zijn alle schadege vallen natuurlijk verschillend", legt De Maat uit. Typerende schadegevallen voor Zeeland zijn oorlogsschade en - hoe kan het ook anders - water. Na restauratie wordt de schoonheid van een schilderij vaak pas echt goed zichtbaar. De Maat: „Nog niet zo lang geleden heb ik een schilderij gerestaureerd dat uit een boer derij afkomstig was. Het zag er op het eerste gezicht heel naïef en niet zo bijzonder uit. Na de restauratie bleek het een schit terend werk te zijn". De essen tie van restauratie is om het oorspronkelijke karakter te behouden - afbladderende verf is dan ook een ramp. Ook de vernislaag laat De Maat het liefst zitten. „De originele ver nislaag is een wezenlijk onder deel van het schilderij. Als die wordt verwijderd kan het kunstwerk in kracht verliezen", legt De Maat uit. Marijn de Valk houdt zich bezig Marijn de Valk in het atelier van het Rijksarchief in Zeeland. met de restauratie van boeken, perkament en papier. De grootste vijand van papier is vocht. De Valk: „Als papier vochtig wordt, gaat het schim melen. Die schimmels trekken op hun beurt weer insekten aan en in het ergste geval kun nen die de aandacht van knaagdieren wekken". Goede bewaaromstandigheden zijn dan ook onontbeerlijk om prenten en geschriften voor het nageslacht te behouden. Het Nationaal Musem- weekend, zaterdag 16 en zondag 17 april, bete kent voor veel Zeeuwse musea het traditionele begin van het nieuwe seizoen. Een groot aan tal musea zetten die twee dagen (gratis) de deuren open. Het landelijk thema van het Nationaal Museumweekend is 'Verborgen schatten ont sluierd: restauratie en behoud van ons cultuur goed'. In diverse musea is daarom te zien hoe met con servering en restauratie van museumvoorwerpen wordt omgegaan. Omdat de res tauratie en het behoud van de 'verborgen schatten' in de musea vaak langdurige en kostbare werkzaamhe den zijn, is 15 maart de Stichting Steunfonds voor de Zeeuwse Musea opge richt. De officiële presenta tie van het Steunfonds is maandag 18 april in het stadhuis van Zierikzee. Het Steunfonds wil de musea in Zeeland financieel helpen bij vooral het behoud van hun waardevolle voorwer pen. Een aantal musea verzorgt tijdens het Museumweek end extra activiteiten als lezingen, rondleidingen en demonstraties. De Walcher- se deelnemers aan het Nationaal Museumweekend zijn in Middelburg Ram- schip Schorpioen, waar aquarellen van Rijk Griscl te zien zijn, en het Zeeuws Museum. In de Abdij zijn onder meer de aanwinsten aan hedendaagse kunst te zien en kunnen rondleidin gen worden gemaakt onder leiding van een museum- gids. In het Vlissingse Stedelijk Museum zijn tijdens het Museumweekend de res taurateurs Marijn de Valk en Wim de Maat aanwezig. Zij zullen door het publiek aan geboden schilderijen en prenten aan een kritische beschouwing onderwerpen en eventueel tips geven over onderhoud of herstel van het werk. In Reptielen zoo Iguana, eveneens in Vlissingen, is onder de titel 'Verborgen Schandalen' een speciale vitrine inge richt over 'Wansmaak en misbruik'. In Oostkapelle is in het Zeeuws Biologisch Museum de tentoonstelling 'Tot op het bot' over het werk van de preparateur te zien. Zon dag wordt de hele dag aan de hand van demonstraties uitleg gegeven over het pre pareren. Ook het Fossielen museum in Oostkapelle is open. In Veere is in De Schotse Huizen 'Veerse gezichten van dichtbij' te zien. Gemeentearchivaris P. Blom verzorgt om 11 uur een inleiding over de geschiedenis van de schil derijencollectie van de gemeente Veere. De temperatuur moet constant zijn en om stof tegen te gaan moet de ruimte waarin het papier wordt bewaard, geven tileerd worden. „Vroeger maakte ze papier van oude lompen. Als dat onder goede condities wordt bewaard, is daar niets mee aan de hand. Na 1850 is men hout slijp in papier gaan verwerken waardoor een verzuring ont staat. Dat veroorzaakt verge- ling en op den duur zal het uit elkaar vallen. Een goed voor beeld hiervan is het relatief goedkope papier waar kranten op worden gedrukt", legt De Valk uit. Bij oude prenten komt het veel voor dat ze op zuur karton zijn geplakt waardoor het papier is aangetast. De Valk: „Redding is dan vaak niet meer mogelijk. De verzuurde prent kan wel gebleekt wor den, maar zal ook dan behoor lijk aan kwaliteit moeten inboeten". Als restauratie niet mogelijk of te duur is, kan verder verval vaak worden gestopt door de bewaaromstandigheden te verbeteren. Bij restauratie van boeken doen zich weer heel andere problemen voor. Omdat een boek een gebruiks voorwerp is, bestaat de schade hier vaak uit slijtage. De Valk: „Eigenlijk is het restaureren van boeken moeilijker en dus leuker dan bijvoorbeeld pren ten. Boeken zijn dynamische objecten, het moet ook nog open kunnen en worden gele zen". Tussen de restauratie van schilderijen en papier zijn een paar essentiële verschillen. De Valk: „Bij het restaureren van schilderijen is retoucheren heel gewoon. Bij papier is dat juist uit den boze. Als een blad wordt aangevezeld, moet dat altijd met een andere kleur dan het oorspronkelijke document zodat altijd goed zichtbaar blijft wat nieuw is en wat niet. Vervaagde letters bijwerken is er al helemaal niet bij". Ook bij schilderijen is retoucheren niet altijd goed. „Schilderijen van voor de zeventiende eeuw worden ook niet geretou cheerd", verklaart De Maat. Zowel voor de restauratie van papier als die van schilderijen geldt dat het werk van de res taurateur altijd weer ongedaan moet kunnen worden gemaakt, het moet omkeer baar zijn. De Maat; „Uitgangs punt is dat de restauratie altijd zwakker is dan het oorspronke lijke werk, zodat het eigenlijke karakter bewaard blijft". De technieken die de restaura teurs gebruiken zijn de laatste jaren enorm verbeterd. In het verleden zijn methoden gebruikt die op lange termijn het gerestaureerde object eer der schade hebben toege bracht dan dat het erop vooruit is gegaan. „De helft van de schilderijen in Zeeland is door vroegere restauraties min of meer vernietigd", verklaart De Maat. Marijn de Valk en Wim de Maat staan tijdens het Mu seumweekend klaar voor adviezen van 13 tot 17 uur in het Stedelijk Museum Vlissin gen. Vier dagen na de installatie van de nieuwe gemeente raad van Vlissingen houdt een aantal verontruste Vlis singers en Middelburgers zaterdag 16 april een stille tocht door Vlissingen. Zij willen op die manier hun verontrusting uiten over de aanwezigheid van drie leden van de Centrum Democraten (CD) in die raad. Op symbolishce wijze zullen zij de 'alom gepre zen Nederlandse verdraag zaamheid' ten grave dra gen. De niet-partijbonden initiatief nemers constateren een 'toe nemende onverdraagzaam heid en agressie ten opzichte van zwakkere groepen in de samenleving', met als 'voorlo pig dieptepunt de verkiezing van drie leden van de CD in de gemeenteraad van Vlissingen'. Zij menen dat de CD geen enkel alternatief biedt voor de problemen en de ontevreden heid die hebben geleid tot de verkiezing van de CD-leden. Om hun verontrusting te uiten over het feit dat een partij 'die algemeen menselijke waarden ontkent vier jaar lang de gele genheid zal krijgen haar gif te spuien' vertrekt zaterdag om 14 uur een rouwstoet van het Stadhuisplein in Vlissingen door de binnenstad naar de Koopmanshaven. Aan het eind van de tocht zal een meege dragen doodskist met daarin de 'overleden verdraagzaam heid' een symbolisch zee mansgrafvinden. Alvorens de kist aan de golven wordt prijsgegeven zullen enkele Vlissingers, onder wie burgemeester J. van der Doef, een korte rede uitspreken. Ini tiatiefnemer Rink de Lange: „Van der Doef wilde geen lijk rede uitspreken omdat vol gens hem met de verkiezing van de CD-leden de verdraag zaamheid niet tot een definitief einde is gekomen. Hij was wel bereid om zijn zorgen kenbaar te maken. Maar gezien de con structie van de doodskist zal de verdraagzaamheid wel weer boven komen drijven." Om de begrafenis aan te kon digen hebben de organisato ren van de tocht afgelopen week zo'n zevenhonderd pos ters in de vorm van een rouw advertentie verspreid over de binnensteden van Vlissingen en Middelburg. De advertentie getuigt van 'het overlijden van de verdraag zaamheid van 1969 kiezers in Vlissingen' en is ondertekend uit naam van alle kiezers van Vlissingen die op een andere partij dan de CD hebben gestemd. Bij de tewaterlating van de grafkist in de Koop manshaven krijgen belangstel lenden de kans een condoléan ceregister te tekenen dat later aan het gemeentebestuur van Vlissingen zal worden aange boden. Een van Neerlands meest succesvolle Neder landstalige rockformaties. De Dijk, speelt zater dag 16 april in de Zeelandhallen in Goes. Voorlo pig laatste hoogtepunt in de inmiddels dertienjari ge carrière van de band was de toekenning van de Gouden Harp, de hoogste onderscheiding in de Nederlandse popmuziek, in februari dit jaar. In het voorprogramma staat de Zeeuwse, eveneens Nederlandstalige rockband Blöf. i De Dijk. Foto: Jaap Vrenegoor. Milieu-educatie- en informatiecentrum MICMEC Walcheren houdt tot 24 april een tentoonstelling over milieuvriendelijk tuinieren. Volgens MICMEC is de tuin meer dan een fraaie compositie van een verzameling planten. De tuin waar een natuurlijk evenwicht heerst is een geliefde pleisterplaats voor allerhande diersoorten. Mazda 121 CabriYes De Autokrant besteedt deze week aandacht aan Mazda. Als opvolger van de vorig jaar tijdelijk ver schenen Mazda 121 Yooh presenteert het auto merk nu de 121 Yes. De kleine Mazda MX-3 coupé is kort geleden op details aangepast en voldoet vanaf nu aan de emissie-eisen die vanaf 1996 gaan gelden. Verder in deze krant nieuws van provincie en gemeente en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Sommige uitdrukkingen verwij zen naar situaties uit een ver verleden vooral bij plaatsnamen kun je daar achter komen. Iemand die 'kiekt asof 'n van Lil- lo komt', doet net alsof hij van niks weet. Hij houdt zich van den domme, zoals vroeger mis schien verspieders deden die van het Spaanse fort Liilo bij Antwerpen kwamen. Zoals bekend zijn zulke spionnen al enkele eeuwen niet meer gevaarlijk voor ons land. Grijpskerke wordt ook wel 'het Geitedurp' genoemd - sinds kort bestaat er zelfs een 'geitedurps slokje', een kruidendrank naar Grijpskerks recept. De naam slaat waarschijnlijk terug op de situatie aan het begin van de vorige eeuw toen veel arbeiders er tot enige welstand opklom men. Arjaan Geschiere, geboren in 1847, kende uit zijn jeugd nog de overblijfsel van sommige van de in die tijd ontstane hele kleine bedrijfjes. Hij schreef er is weer compleet in voorraad B IJK K E R B OjE KEN Walstraat 94, Vlissingen over: 'Het zal zoo wat tusschen de jaren 1790 en 1800 of iets later geweest zijn, dat er op heel Grijpskerke maar één arbeider was, die geen land had. Velen ook één of twee koetjes en een schuurtje.' Het spreekt vanzelf dat bij zulke betrekkelijke wel vaart alle arbeiders zich een aantal geiten - de melkleveran- cier van de armen - konden ver oorloven. Helaas duurde de wel vaart niet lang: in het tweede kwart van de negentiende eeuw zagen de mensen veel 'zwarte snêêuw'. 15 JUBILEUM REDUKTIE op oru Javaans buffel. Voor reserveringen: 01180-35914 Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS lel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1