MICMEC-expositie en markt over milieuvriendelijk tuinieren Opening nieuwe boothuis rededingspost Westkapelle Intratuin beloont de 'ideale tuin' Sociale weerbaarheid Vrijwilligers uit Veere bieden hulp in Roemenië Spaanse Week bij ANWB-Middelburg ItMsa ii Deze week: Heitje voor een karweitje McDonald's in Middelburg viert vijfjarig bestaan Fonsies Snackbar uitgebreid (2) 1,39 9,99 0,99 1,12 1,49 Ruigtehoekjes BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Ouderen Politiek Tegen inlevering van uw Gouden Munt één van deze topprodukten voor de 1/2 prijs! Woensdag 13 april 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Onder het motto 'Natuur lijk tuinieren? Natuurlijk!' organiseert het Milieu- informatie- en educatiecen trum MICMEC Walcheren de komende weken een tentoonstelling en een markt. De tentoonstelling is te zien in het Milieu-Edu catie Centrum in Vlissin- gen en is te bezichtigen van 13 tot 24 april, woens dag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Zaterdag 23 april kunnen belangstellenden vanaf 10 uur terecht in het MEC. Die dag is ook de markt over natuurlijk tuinieren te bezoeken. Een tuin kan volgens het MIC MEC Walcheren meer zijn dan een fraaie compositie van een verzameling planten. Door een bewuste plantkeuze - voorna melijk heemplanten aange past onderhoud en het aan brengen van vaak simpele voorzieningen wordt de tuin ook aantrekkelijk voor allerlei dieren zoals insekten, vlinders, vogels en egels. Nu natuurgebieden steeds meer onder druk komen te staan, is het volgens het MIC MEC belangrijk dat het groen in de stad een meer natuurlijk karakter krijgt. Het openbaar groen kan samen met stadstui nen, plantenbakken en balkons een natuurgebied op zich vor men. De tentoonstelling in het MEC maakt duidelijk hoe dat kan. De relatie tussen plant en dier staat centraal op de expositie. Er wordt uitgelegd wat inheemse planten zijn en waarom deze aantrekkelijk zijn voor dieren. Ook de als lastig beschouwde bladluis wordt onder de loep genomen. In een tuin waarin een natuurlijk evenwicht heerst, horen ze erbij. Ze zijn voedsel voor lie veheersbeestjes, vogels en diverse soorten insekten. Een natuurlijke tuin met veel wilde planten is geen verwil derde tuin. Ook daar is onder houd nodig. De tentoonstel ling geeft aan hoe. Bosjes snoeihout, gestapelde stenen, 'ruigtehoekjes' waar het onkruid mag blijven staan maken de tuin misschien min der netjes, maar volgens het MICMEC wel interessanter. De tentoonstelling in het MEC is geleend van het Natuurcen- trum Ter Kleef uit Haarlem, bedoeld als 'eye-opener' voor particuliere tuinbezitters, maar volgens de organisatoren ook interessant voor mensen die beroepshalve te maken heb ben met het groenbeheer in de stad. De markt Milieuvriendelijk Tui nieren wordt zaterdag 23 april gehouden van 10 tot 15 uur bij het MEC in Vlissingen. Het MICMEC heeft deze markt georganiseerd samen met de ecologische tuinclub De Man- telinge. Op de markt wordt in zo'n tien kramen informatie gegeven over diverse aspec ten van natuurlijk tuinieren: over aanleg en onderhoud van tuin en vijver, over zelf com- posteren, over bijen en dracht- planten en dergelijke. Mede werking aan de markt wordt onder meer verleend door Imkerij Poppendamme, de Vlinderstichting en de Zeeuw se Vlinderwerkgroep. Rondom het MEC is een nest- kastenpad uitgezet, waarop onder meer een vleermuizen- kast is te vinden. Een deel van de dag is tuinarchitect J.W. Bosch aanwezig om adviezen te geven over aanleg en onder houd van de ecologische tuin. Van 11 tot 12 uur wordt een plantenruilbeurs gehouden. De rest van het plein voor het MEC is bestemd voor de Vrij markt Tweedehands Tuinspul- len. ledereen die tuinmeubi lair, gereedschap en dergelijk over heeft, kan die op de markt te koop aanbieden. Commissaris der Koningin W. van Gelder zal vrijdag 22 april rond 11 uur het nieuwe boothuis van KNRM-reddingsstation Westkapelle officieel ope nen. Bovendien zal hij het eerste exemplaar van het boek 'De zee was onstui mig' in ontvangst nemen. Het nieuwe boothuis van het KNRM-station Westkapelle biedt onderdak aan de red dingboot Fint, de wippertruck en het lijnwerp- en wippertoe stel. Naast het boothuis is een bemanningsverblijf ingericht. De vrijwillige bemanningsle den hebben in hun vrije tijd hard gewerkt om het gebouw tje, gelegen naast de radarto ren, op tijd af te hebben. Na een welkomstwoord door de voorzitter van de plaatselij ke commissie van KNRM-sta tion Westkapelle, burgemees ter H. van Maldegem, zal Com missaris Van Gelder de officië le openingsplechtigheid ver richten. Daarna zal uitgever W. Wybrand Marcussen het eer ste exemplaar van het boek 'De zee was onstuinmig' aan bieden aan de Commissaris der Koningin. Het boek beschrijft de geschiedenis van de voormalige KZHMRS ('de Zuid') vanaf de oprichting in 1824 tot de fusie met 'de Noord' in 1991. De festiviteiten rond het nieu we boothuis worden om onge veer 11.45 uur afgesloten met een reddingsdemonstratie en een oefening met het lijnwerp- en wippertoestel. Het nieuwe boothuis van Westkapelle. gen stevent het regelrecht af op een faillisse- mpnt Met de val van het communisme dachten de westerse landen economisch op rozen te zit ten. Een gigantische markt zou immers braak komen te liggen. Men voorzag een aanzienlijke groei in welvaart en werkgele genheid. Het tegendeel is gebleken. Europa kampt met een recessie en de werkloosheid neemt schrikbarende vormen aan. Hoe kon den wij ons zo vergissen? Na het slopen van de Berlijnse muur werden de consequenties van te hoge loonkosten op pijnlijke manier duidelijk. Westeuropese bedrijven prijzen zichzelf uit de markt - zeker in het geval van laaggeschoold werk. Nederland moest een diepe kniebuiging maken. Complete produktieafdelingen ver dwenen richting Azië. Veel grote Nederland se bedrijven besteden hun eenvoudig admi nistratief werk uit aan China of Taiwan. Daar typen de dames gegevens in de computer voor minder dan twee kwartjes per uur. Ook uit privacy- en beveiligingsoverwegingen valt uitbesteding aan deze landen te verdedi gen. De Nederlandse taal is voor de onge schoolde Chinezen immers Grieks abracada bra. Nederland kan wat betreft loonkosten niet op tegen deze lage-lonenlanden. Nie mand in Nederland is toch bereid de leus 'een heitje voor een karweitje' nieuw leven in te blazen? Door de informatisering en telecommunica tie ligt ook uitbesteding van hoogwaardig werk aan lage-lonenlanden voor de hand. Dit kan voor veel bedrijven op termijn de nek slag betekenen. Je ziet het nu al om je heen gebeuren. Steeds vaker komen mensen op straat te staan. Je ziet het bij Daf, je ziet het bij Philips, je ziet het bij Hoogovens en je ziet het bij Fokker. Wanneer een bedrijf niet kan voldoen aan haar korte-termijnverplichtin- ment. Meestal zou dit voorkomen kunnen worden. Je kunt natuurlijk het personeelsbestand drastisch terugbrengen of alle budgetten van de ene op het andere moment terugschroe ven met meer dan tien procent, maar dat kan uitstel van executie zijn. Je krijgt weliswaar meer lucht, maar dat is slechts tijdelijk. Waar het management nogal eens aan voorbij durft te gaan of wat het zich in ieder geval vaak te laat realiseert, is het wijzigen van de strategische koers. Weinig bedrijven stellen zichzelf de vraag 'wie zijn we en waar willen we naar toe?'. De beslissende factor is arbeid. Organiseren is mensenwerk. En arbeid wordt steeds ken nis-intensiever. Vroeger deed de baas het denkwerk en waren de arbeiders verant woordelijk voor de uitvoering. Deze gedach te - het scheiden van denken en doen - was ontleend aan Frederick Taylor die met zijn 'scientific management' de arbeider degra deerde tot een menselijke robot. Maar arbei ders kunnen ook denken. En daar wordt mijns inziens te weinig gebruik van gemaakt. Participatie brengt namelijk een stuk extra motivatie met zich mee. Medewerkers zijn eerder bereid zich in te zetten voor een ondernemer die naar ze luistert. Zijn rol is niet langer het aandragen van oplossingen maar het coachen van de medewerkers door condities te creëren waaronder zij optimaal kunnen functioneren. Voor schoolmeesters is geen plaats meer. Ook lijkt er geen ruimte meer voor bureau cratieën en andere koninkrijkjes. De muren rond deze bastions moeten worden geslecht en de communicatielijnen moeten korter. Zo kan men tijdig aan de stille revolutie aanpas sen; aan de transformatie van een industriële naar een kennismaatschappij. De flexibilise ring van de arbeid - het inzetten van part timers en werknemers op contractbasis - is slechts één aspect van de onderneming van de toekomst. Franchisenemer Piet de Kam (links) met zijn werknemers voor de bus. De Middelburgse vestiging van McDonald's viert dit jaar haar vijfjarig bestaan. Het bedrijf viert dat niet alleen in eigen kring, maar heeft voor een periode van drie jaar een bus van Car- lier Tours gehuurd die wordt ingezet voor het ver voer van kinderen naar school. Daarnaast is het de bedoeling de bus te gebrui ken voor andere activitei ten van het fast-food res taurant. De vierentwintig zitplaatsen tellende midi-bus is op 5 april feestelijk in gebruik genomen door de Middelburgse wet houder S. Smitskamp. Om het publiek te laten kennismaken met de nieuwe bus organiseert McDonald's donderdag 14 april een pendeldienst tussen het centrum van Middelburg en McDonald's. Opstapplaats is voor het VVV-kantoor. De volgende dag rijdt de bus heen en weer tussen Vlissingen en McDonald's. De opstapplaats in Vlissingen is de bushalte op het Betje Wolffplein. De McDonald's-keten werkt volgens het zogenaamde fran- chisesysteem. De Middelburg se vestiging staat onder lei ding van franchisenemer Piet de Kam. Het contract verplicht hem om zijn bedrijf te voeren volgens de richtlijnen die door McDonald's worden gesteld. Naast de sponsoring van de schoolbus doneerde De Kam in het verleden al vijfentwintig honderd gulden aan kinder boerderij De Klepperhoeve. Sinds twee jaar biedt het res taurant buitenlandse kinderen die via de Gezamelijke Kerken Nederland bezoeken een lunch aan. G. Oreel-Joppe, A. Karman, M. Jacobs en de directeur van Intratuin Koudekerke D. Joziasse (vlnr). Bij Intratuin in Koudekerke zijn in het paasweekeinde de prijzen uitgereikt van de Intratuin-Ontwerpwed- strijd. Een paar weken geleden nodigde Intratuin haar klanten uit hun droomtuin op papier te zetten. Bij alle Intratuinvesti- gingen kon een compleet ont- werppakket worden afgehaald bestaande uit ontwerppapier, potloden, handige hulpmidde len en tips voor een mooi ont werp. De ontwerpen konden worden ingeleverd tot en met 19 maart. Uit de vele inzendingen heeft Intratuin Koudekerke de drie beste geselecteerd. De Eigenaars Hans Vraagt en Alfons Carton met hun mede werker. Fonsies Snackbar aan de Markt in Middelburg is de afgelopen drie weken gron dig verbouwd. Het hele interieur is vernieuwd, de automaten zijn naar buiten verhuisd en er is een nieu we keuken geplaatst. De spijzenkaart van de eetge legenheid heeft geen grote veranderingen ondergaan. Wel kunnen er in de toe komst ook kleine menu's worden gegeten. De frituur aan de Markt is al dertig jaar oud. De laatste vier en een halfjaar zijn Alfons Car ton en Hans Vraagt eigenaars van de zaak. Drie weken zijn ze in de weer geweest om de face-lift van hun frituur te reali seren. Om meer zitplaatsen te creëren is de keuken ver plaatst. Carton: „We hebben nu een soort open keuken, op de plaats waar vroeger gekookt werd is nu een verho ging waar de gasten kunnen eten. Door die verhoging ver liest de klant het contact met de zaak niet, terwijl hij wel rus tig apart zit". In dat gedeelte van de zaak kunnen kleine maaltijden worden gegeten, compleet met een soep vooraf en een ijsje toe. Achter de keuken zijn zitplaat sen waar de gewone snacks, broodjes en bakjes friet kun nen worden genuttigd. Vraagt: „Er is nu ook ruimte voor bij voorbeeld kinderfeestjes". De vertrouwde automaten zijn naar de voorkant van de zaak verplaatst zodat er toch nog uit de muur kan worden gegeten. originaliteit, uitvoerbaarheid en motivatie bij de 'ideale tuin' waren de belangrijkste selec tiecriteria. Zaterdag 2 april werden de prijzen uitgereikt. A. Karman uit Colijnsplaat won met zijn 'gezinskijk' op de tuin Intra- tuin-cadeaubonnen ter waarde van vijfhonderd gulden. De tweede prijs, 250 gulden aan cadeaubonnen, zijn gewonnen door G. Oreel-Joppe uit Kloe- tinge en de derde prijs ter waarde van honderd gulden ging naar het ontwerp van M. Jacobs uit Middelburg. Opmerkelijk detail is dat alle drie prijswinnaars dezelfde cursus Tuinarchitectuur had den gevolgd. Uw persoonlijke rechten In 1863 werd in ons land de slavernij voor de wet afge schaft. Met het einde van de fysieke slavernij kwam er echter nog geen einde aan de psychische slavernij. Veel mensen blijven zich tot op de dag van vandaag gedra gen alsof ze de slaaf van anderen zijn. Zelfs zonder fysieke dwang staan ze zelf hun eigen vrijheid in de weg. De oorzaak hiervan moeten we onder meer zoeken in het verschijnsel opvoeding'. De opvoeding van kinderen is voor een belangrijk deel gericht op gehoorzaamheid en onderdanigheid. Veel minder aandacht wordt er vaak gegeven aan de vergro ting van zelfredzaamheid en onafhankelijkheidsgevoe- lens. De opvoeding die de meeste mensen in de kinder tijd hebben gekregen, maakt hen op volwassen leeftijd onvoldoende weerbaar, ten opzichte van de eisen die het leven aan hen stelt. Als we tijdens de volwassenheid de ouderlijke opvoeding niet vervangen door zelfopvoe ding, lopen we het risico om op het kinderlijke niveau van indertijd te blijven functione ren. We zijn gevangen in een vorm van psychische slaver nij, die ons parten kan spe len in het sociale verkeer, onder andere in de omgang met autoriteitsfiguren. Dat de opvoeding van kinde ren goeddeels in het teken van onderdrukking staat, werd vooral in de zestiger jaren onderkend. Het was de tijd van de anti-autoritaire opvoeding, waarbij de zoge naamde 'vrije opvoeding' werd geïdealiseerd. In de praktijk mondde dit vaak uit in afwezigheid van elke vorm van ouderlijke opvoe ding. Elke machtsverhou ding gold als taboe. Deze anti-autoritaire opvoeding is inmiddels een stukje historie geworden en het ouderlijk gezag lijkt weer in ere her steld. Het kan zelfs uitmon den in regelrechte ouderlijke dictatuur. Zulke dictatoriale ouders worden daarbij geholpen door de afhankelij ke positie van het kind. Het is inmiddels zowel materieel als emotioneel van hen afhankelijk. Een ouderlijke slavernij brengt en houdt de kinderen in een underdog positie. Het bewustzijn van eigen rechten wordt al in de kiem gesmoord, waardoor het leven van het opgroei end kind sterk in het teken staat van heilige moetens: 'Ik moet steeds aardig zijn voor anderen, ik moet steeds in alle opzichten goed preste ren, ik moet vooral niet lastig zijn voor anderen'. Wanneer zo'n kind van zichzelf zoveel moet, dan ontbreekt het hem als volwassene vaak aan moed. De moed om zelf te beslissen welk leven het wil leiden. Als u zichzelf eveneens het slachtoffer voelt van een onderdrukkende opvoeding, dan is het misschien tijd om zelf uw psychische slavernij te doorbreken. Verklaar uzelf onafhankelijk en wordt u bewust van de rechten die u als mens heeft. Bewaak uw eigen mensenrechten en geef anderen niet de kans om u nu als volwassene in een underdog-positie te brengen. Bij het doordenken van deze mensenrechten kwestie, heeft u misschien baat aan het volgende rijtje: het recht om alles te doen wat geen inbreuk pleegt op de rechten van anderen, het recht om voor uw eigen belangen op te komen, om zelfstandig beslissingen te nemen, om uw leven te ver anderen, om uw mening te laten horen, om positief over uzelf te denken, om een beroep te doen op anderen, op seksuele gevoelens en om deze kenbaar te maken, het recht op informatie, het recht om dingen te weigeren die u niet wilt, om fouten te maken en om succesvol te zijn. Misschien spreken niet alle rechten u even sterk aan, maar u kunt dan een eigen lijstje maken. Natuurlijk geldt ook bij deze mensen rechten dat er geen sprake is van 'heilige moetens'. Niet in alle situaties zullen uw rechten zegevieren, of moet u van uw rechten gebruik maken. U kunt er echter wel op toezien, dat anderen zich bewust zijn van uw rechten, zodat u beter tot uw recht komt. Voor de vijfde keer is zater dag 9 april een groep van veertien personen vertrok ken naar Tinea in Roe menië. De groep is nauw verbonden aan de Stichting Veere Helpt Tinca. De groep wordt vergezeld door een vrachtwagen met onder meer voedsel- en kle- dingpakketten, kinderwagens, rolstoelen, fietsen, tl-lampen, beddegoed, een koelkast en een wasmachine. De goederen zijn geschonken door particu lieren en bedrijven uit Veere en omgeving. Net als in voorgaande jaren worden enkele honderden dozen kleding en voedsel per- De ANWB-vestiging in Mid delburg houdt van 11 tot en met 16 april een Spaan se Week. Om de bezoekers de sfeer van Spanje te laten proeven, is de vesti ging ingericht in Spaanse sferen. Het Spaans Verkeersbureau verzorgt de informatie over het vakantieland. De ANWB heeft daarnaast een groot assorti ment kaarten en gidsen van Spanje en vertoont video's over het land. Ook is er infor matie te vinden over campings die via de ANWB te reserveren zijn. Als klapper in de Spaanse week heeft het ANWB-reisbu- reau een 15-daagse Andalusië- reis in het programma opge nomen. Ook andere tour-ope rators zijn met hun Spanje- programma's aanwezig. soonlijk bij de families gebracht die ze het meest nodig hebben. De voedselpak ketten konden worden aange schaft met de hulp van vrijwel alle scholen in de gemeente Veere en enkele daarbuiten. De scholen hadden onder meer met veel succes een vei ling en een sponsorloop geor ganiseerd. De vrijwilligers leveren niet alleen goederen af, ze onder nemen ook enkele projecten in Tinca. Een van de meest arbeidsintensieve zal het opknappen van het sanitair zijn van de middelbare kost school in Tinca. Daarvoor zijn onder meer warmwaterboi lers, toiletpotten, wastafels, spiegels, wand- en vloertegels en verf meegenomen. Verder wordt in de school, op de plaatsen waar dat vorig jaar nog niet is gebeurd, verlich ting aangelegd. Ook de kleu terschool van Gorbediu zal van goede verlichting worden voorzien. De groep hoopt 19 april rond 20 uur weer bij het Verenigingsgebouw in Veere terug te keren. L 1 A O-v, Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Thuiszorg - De Stichting Wel zijn Ouderen Platteland Walche ren houdt samen met de Com missie Welzijn Ouderen een the mamiddag over thuiszorg. L. Phernambucq, directeur van de Stichting Thuiszorg Walcheren, geeft 19 april om 14 uur in Ons Huis in Oostkapelle informatie aan alle inwoners van Oostkapel le. Onderwerpen die aan de orde komen zijn onder meer welke zorg mensen thuis kunnen krij gen, wat thuiszorg kost en hoe iemand thuiszorg kan aanvragen. Brinkman - In het kader van de CDA-verkiezingscampagne, die 11 april van start is gegaan, brengt CDA-voorman Elco Brink man donderdag 21 april een bezoek aan Vlissingen. Tussen 8.15 en 9.10 uur bezoekt Brink man in gezelschap van CDA- Tweedekamerlid J. de Hoop Scheffer de marechaussee in Hoogerheide. Tussen 10.10 en 10.20 ontmoet hij het CDA-cam- pagneteam in Vlissingen. Van 10.20 tot 12.15 uur brengt Brink man een bezoek aan Pechiney en heeft hij een ontmoeting met diverse Zeeuwse ondernemers. Brinkman houdt bij die gelegen heid een inleiding, waarna de ondernemers de mogelijkheid krijgen de CDA-lijsttrekker vra gen te stellen. Parkeerplan - Het eerste deel van het Mobiliteitsplan voor Mid delburg, het Parkeerbeleidsplan 'Sturend Parkeren', wordt don derdag 14 april om 20 uur gepre senteerd tijdens een informatie avond van de gemeente Middel burg, in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, Tijdens de avond wordt een toelichting gegeven op het plan en kunnen vragen worden gesteld. Het parkeerbe leidsplan ligt van 14 april tot 13 mei ter inzage bij de dienst stadsontwikkeling. Gedurende deze termijn wordt gelegenheid gegeven tot inspraak. VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Sport Sportgala - De Zeeuwse Sportraad houdt dinsdag 26 april in de Schouwburg van Middel burg het Sportgala 1994. Tijdens het gala zal de aanmoedigings prijs voor Jong Zeeuws Sportta lent 1994 worden uitgereikt. Voor deze prijs zijn genomineerd Franklin Klaasse (wielrennen), Astrid Koole (korfbal) en Anjolie Wisse (atletiek). De zaal is open vanaf 18.45 uur, het programma begint om 19.15 met een wel komstwoord van J. Kruize, voor zitter v^n de Zeeuwse Sportraad. Tijdens het gala vinden diverse sportdemonstraties en een sportmodeshow plaats. Spre kers tijdens het sportgala zijn onder meer voormalig profwiel renner Maarten Ducrot en voet baller Danny Blind. Zaalvoetbal - Toernooicom- missie VOM en Emergo verzorgt zondag 17 april een zaalvoetbal toernooi in De Belt in Oost-Sou burg. Deelnemende teams naast de organisatoren zijn Sinar'75, OCMA/Surabaya, TOMA, Fami lieteam '94, De Eiland Boys en SV De Schakel. Het toernooi begint om 11 uur en duurt tot 17 uur. EDET ULTRA KEUKENROLLEN 2 rollen 2,79 HUGGIES PULL UP'S LUI ERBRO EK JES pak 18 stuks 19,99 KLENE DUPPIES zak 175 gram 1,99 YOFRESH YOGORINE kuip 500 gram 2,25 FRESH QUALITY IJSBERG-, GEMENGDE OF FRISEESALADE zakje 200 gram 2,98

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11