KLEUR VERGROTING 'Ik zie me niet aan een boerinnetje vragen of ik een aidstest mag doei 'Eerbied voor de culturele erfenis' E 'Tatoeage? "LASERASE" SPIJT? CHIRURGEN STREEKZIEKENHUIS WALCHEREN LUCHTEN HUN HART SOUBURGER ONDERZOEKT GEBRUIK WALCHERS DIALECT 15 x 21 cm VERSCHOORE VLISSINGEN door Ad Hanneman Medisch specialis ten gaan dagelijks niet bepaald flui tend met hun lunch- trommeltje onder de arm naar hun werk. Dat geldt met name voor de wat oudere medisch geleerden, die betere tijden hebben gekend. PZC WEEKBLADEN Aids Status door Jan Zwemer Plaatsnamen in uitdrukkingen NIEUW VERSCHENEN KONINKLIJKE JAVA-CHINA- PAKKETVAART LIJNEN PRIJS: 79,90 Libris. Er valt nu iets aan te doen... Alléén deze maand bij ont wikkelen en afdrukken van uw volle kleurenfilm mmmLm Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 14 6 APRIL 1994 Chirurg R. Hanemaaijer en KNO-arts P. van der Sluijs, beiden van het Streekzie kenhuis Walcheren met respectievelijk 28 en 22,5 dienstjaren achter hun naam, praten bijna verte derd over de tijd dat er nog zekerheden waren en dat de heren medici in het hos pitaal door patiënt en over heid met respect werden behandeld. Ze bezweren dat hun kritiek geen gevolg is van hun ouder worden: vroeger was niet alles beter. „Maar als je nu een hele klas afgestudeerde verplegers moet ontslaan, kun je toch niet anders vast stellen dan dat er een steek je loszit". Hanemaaijer lijkt in een voor afje met scherp te schieten als hij zegt: „Tegenwoordig zie je meer stofjassen dan witte jas sen in het ziekenhuis". Hij rela tiveert dat later tot een losse flodder die misschien beter niet afgevuurd had kunnen worden, maar het blijkt wel een opmerking die de kern raakt van zijn gevoel van machteloosheid. En de on macht die als een net rond zijn beroep is getrokken, wordt gevoed door vooral de op z'n minst vreemde beslissingen van de heren politici. „Alleen het werken met de patiënten is nog leuk", beamen Van der Sluijs en Hanemaaijer volmon dig. Maar: „Ik zou mijn kinde ren nooit adviseren om medi cijnen te gaan studeren". KD© WOfissdrngcsip Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18.4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen, Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. P. van der Sluijs (links) en R. Hanemaaijer. De schoen wringt op een hoop plaatsen. Aids, wel of geen dienstverband voor de specia listen, de toenemende bureau cratie, agressie van (sommige) patiënten, het ene moment voldoende en het andere moment onvoldoende me disch personeel, te weinig bedden en het benoemen van 'het ziekenhuis' tot 'een bedrijf' - het zijn allemaal zaken die de rode draad van het medische werk, het beter maken van de patiënten, drei gen weg te drukken. „Opval lend is", stelt Van der Sluijs vast en hij noemt het een teken aan de wand, „dat steeds meer vrouwen afstuderen als arts. Ik vind vrouwen trouwens uitste kende chrirurgen. Maar vrou wen hebben niet zoveel carriè redrang als mannen. Op een gegeven moment raken ze zwanger en vervolgens gaan ze minder uren werken". Voor beide medici blijkt daaruit dat mannen die carrière willen maken eieren voor hun geld kiezen en afstuderen in een vak met een betere toekomst. „Let wel: we verdienen goed. Maar er zijn mensen met dezelfde capaciteiten die het aanzienlijk beter hebben". van de vervelende kwaal kon verlossen. Maar de maat schappij is mondiger gewor den. „Als een kind een ontsto ken oortje heeft en de huisarts bijvoorbeeld zegt dat'ie pas om zes uur kan komen, nemen ouders vaak zelf de beslissing om dan maar meteen naar het ziekenhuis te komen. Hoewel de huisarts medisch gezien volkomen gelijk heeft, moet ik dan meteen zo'n oortje behan delen. Zou ik het weigeren, dan ben ik volgens de regels helemaal fout", geeft Van der Sluijs als voorbeeld. En fouten worden er uiteraard gemaakt. Maar ook nu is het verschil met vroeger merkbaar. „Vroe ger zeiden ze:''hij heeft z'n best gedaan, maar...'. Nu zeggen ze: 'had'ie niet beter gekund...". Hun gelijk dat het ziekenhuis- beleid niet echt kits is, halen ze feitelijk uit het rapport (Bies heuvel) waarin tot de verande ringen is aangespoord. „Uit dat rapport", verklaart Hane maaijer verongelijkt, „blijkt dat we met onze ziekenhuizen in Nederland tot de top drie van Europa behoren. Uit dat rap port blijkt ook dat we met de kosten op een goed gemiddel de zitten. Als je dat na een onderzoek vaststelt, waarom moet je dan veranderen. Waar om veranderen wat goed is". Van der Sluijs vult aan. „Ik kan van die zaken echt wakker lig gen. Het is bijna Kafkiaans. Het is goed, dus moeten we veran deren. Ik ben trots op m'n werk en doe het met overtuiging. Ik werk met gemotiveerd perso neel en nu moet er weer zo FOTO ANDA VAN RIET nodig van alles. Waar is m'n toekomst dan. Ik ben nu 55 en wil nog graag tien jaar in het zelfde tempo doorgaan. Maar of dat lukt, ik weet het niet". Aids is ook al zo'n heikel pro bleem waar de heren medici de zeggenschap is ontnomen. Ethici hebben vastgesteld dat het bloed van een patiënt die behandeld moet worden niet automatisch mag worden onderzocht op aids. „We mogen het wel vragen. Maar de gemiddelde patiënt zal beledigd zijn. Bij zwangere vrouwen wordt of werd, dat weet ik niet zeker, het bloed op syfilis onderzocht. Onge vraagd. Maar onderzoeken op aids mag niet. Wij en ons personeel lopen daarentegen wel een geweldig gevaar". „Ik heb", geeft Van der Sluijs als voorbeeld, „ooit eens een patiënt geopereerd die achter af besmet bleek te zijn. Ik kan je verzekeren dat ik me een half jaar niet op m'n gemak heb gevoeld. De huisarts wist het, maar uit oogpunt van medisch geheim heeft hij het niet doorgegeven. Nu wordt wel geadviseerd om met dub bele handschoenen en gezichtsmaskers te werken - want het bloed spettert soms alle kanten op - maar ik moet toch mijn werk heel precies kunnen doen". Aan iedere patiënt vragen of ze bezwaar hebben tegen een dergelijk onderzoek, gaat Hanemaaijer en Van der Sluijs te ver. „Ik zie me niet aan een boerinnetje uit Serooskerke vragen of ik een aids-test mag doen. Zo'n vrouwtje zou zich rot schrik ken". Beide heren hebben nog wat cijfers uit de la gehaald. Van der Sluijs: „Het aantal behan delingen in mijn praktijk is sinds 1989 met twintig procent gestegen. Omdat we met het zelfde aantal mensen zijn, wer ken we dus gewoon veel lan ger". Hanemaaijer: „Voor ons geldt hetzelfde. De eerste hulp is na de fusie met vijftien a twintig procent gestegen en we wer ken nog steeds met vijf chirur gen". Beiden vermelden dan nogmaals dat aan de overkant, het gebouw waar de admins- tratie is gevestigd, steeds meer mensen zijn aangeno men voor niet-medisch werk en dat op de mensen in de wit te jassen moet worden bezui nigd. Hanemaaijer tot slot „De hele examenklas verplegers is ont slagen. Die mensen hebben meer dan drie jaar keihard gewerkt en gestudeerd. Dat doet pijn. Ook bij ons. Ook wij hebben ons altijd ingezet om die leerlingen goed les te geven. Door dit soort zaken weet je vandaag niet waar je morgen zit. Ik moet dit jaar nog afma ken. Per 31 december ga ik met pensioen. Maar voor m'n col lega's staat er nog een zware tijd op het programma". „Er wordt gepraat over een vast dienstverband met de zie kenhuizen. In loondienst dus. Nu nog zijn we als het ware zelfstandige ondernemers die een contract hebben met de ziekenhuizen. Maar dan krijg je het probleem van een CAO. We houden weliswaar onze medische verantwoordelijk heid, maar hoe het allemaal moet worden ingevuld weten we niet. En als we in vaste dienst komen moeten we inle veren. Dat werkt demotive rend. Nogmaals, we verdienen redelijk. En daar stel je je levensstijl op in. Maar zoals het er nu naar uitziet, weten we vandaag niet wat we mor gen verdienen. In ieder geval minder". Van der Sluis noemt als voorbeeld zijn beide broers met een universitaire oplei ding. „Met de een wil ik zeker ruilen. Beiden zitten in het bedrijfsleven". En door dat gehamer op de salarissen van de specialisten is het publiek anders naar de 'witte jassen' gaan kijken. Een specialist had vroeger status. Het was de man die de patiënt De toekomst van het Wal- chers dialect ziet er niet erg rooskleurig uit, zo con cludeert Marco Evenhuis, student aan de HEAO in Vlissingen. Het gaat hem aan het hart, al vermoedde hij al langer dat het Wal- chers werd bedreigd. Als 'import-Zeeuw' groeide hij op in West-Souburg en nam daar van de dorpskinderen een aantal Walcherse woor den en klanken over. Dat het aantal dialectsprekers er sindsdien zo snel is gedaald, merkte hij pas goed toen hij vorig jaar zomer enquêtes ging hou den voor zijn scriptie over dialectgebruik op Walche ren. 'Het einde van een tijdperk?' heet de scriptie, waaraan enke le honderden interviews ten grondslag liggen. Evenhuis fietste alle dorpen van het eiland rond en confronteerde de mensen op straat of thuis met een doordachte vragen lijst. Zo combineerde hij zijn studierichting 'marktonder zoek' met de wensen van zijn opdrachtgever, de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonder zoek. Op onderdelen beantwoordde de uitkomst van Evenhuis' onderzoek niet helemaal aan zijn verwachtingen. Van de dorpen is, zoals hij had gedacht, het dialect er op Sou burg wel het slechtst aan toe, maar niet zozeer op Koudeker- ke. Dat dorp heeft nog veertig procent dialectsprekers en komt daarmee in de buurt van Nieuwland, Serooskerke en Veere. Een andere veronder stelling van Evenhuis bleek daarmee ook verkeerd: dat in de grotere toeristendorpen als Domburg en Zoutelande het dialect sterk aangetast zou zijn. In het noorden van Walcheren, in de gemeente Veere, spreken de inwoners het minste dia lect. Domburg komt met 62 procent precies op het gemid delde van de Walcherse dor pen en op Zoutelande trof de onderzoeker felle types aan die Hollandssprekers maar liever de rug toe keren. Die mensen bedoelden, zo legt Marco Evenhuis uit, jongeren uit het dorp zelf die geen Wal- chers meer willen spreken. Wat dat betreft constateerde Evenhuis grote verschillen. In Westkapelle praat nog bijna alle jeugd dialect, in Biggeker- ke bestaat een grote tegenstel ling tussen de jeugd boven de 25 jaar, die sterk vóór het dia lect is, en de jeugd jonger dan 25, bij wie het dialect bijna 'uit' is. Vrij algemeen wordt trou wens door ouders tegen de kinderen Nederlands gespro ken, behalve in het westen van Walcheren. In Arnemuiden is het ook nog niet zover: tussen ouders en kinderen gaan de gesprekken in het Watchers, maar kinderen onderling spre ken wel Nederlands. Spreekt in de dorpen nog 61 procent van de mensen Wal- chers, in Middelburg en Vlis singen is dat nog maar zestien procent. Die zestien procent spreekt het 'Burgerzeeuws', met de zware ao-klank, dat in Middelburg nog gescheiden is in het dialect van de burgerij en 'plat' Middelburgs. Veel mensen in de steden spreken echter, net als op Souburg en Koudekerke, een 'regiolect', oftewel een soort Zeeuws- Nederlandse mengelmoesje met veel trekken van het Bur gerzeeuws. Ook op de jonge ren van de andere dorpen oefent deze mengtaal aantrek kingskracht uit. In de zuidoost hoek van Walcheren tenslotte, het boerenland van Welzinge waar men erg op de steden is aangewezen, praten mensen alleen thuis een 'afgesleten' soort Walchers, waarin nog een stel oude woorden voor komen die elders al verouderd zijn. De Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek doet er goed aan, zo stelt Marco Evenhuis, om zo veel mogelijk van het Walchers te registeren. Hij vindt bovendien dat er projec ten moeten komen op lagere scholen - net als in het oosten van Nederland en in het bui tenland - om het dialect te hel pen in de strijd om het bestaan. „Eerbied voor de cul turele erfenis", vindt Evenhuis. „Ringrijden wordt in stand gehouden, molens gerestau reerd, waarom dan niet het dialect dat nog dichter bij de mensen staat?" Met zijn pleidooi voor dialect op de basisschool geeft hij in ieder geval de mening van een deel van de dorpsbevolking weer. Een 'bijzonder grote behoefte' daaraan blijkt te bestaan in de naaste omge ving van de steden. Voor Mid delburgers hoeft het niet zo nodig, Vlissingers hechten veel waarde aan boeken in dia lect, maar zo goed als unaniem verklaarden de ondervraagden in Arnemuiden, Gapinge en Souburg zich voor een aantal lessen in dialect. Via de media en van thuis leren de kinderen het Nederlands al zo vroeg, dat het dialect voor de officiële taal geen enkele bedreiging meer vormt. •De Souburgse toneelvereniging STEC viert dit jaar het 45-jarig bestaan met een Huis zonder Vensters van Richard Reich. Deze jubileumpro- duktie is volgens regisseur Burt van der Waals nogal hoog gegrepen. Anderzijds belooft hij het publiek dat "zijn' spelers de belofte waar maken en iets goed op de planken zetten. Het Middelburgse constructiebedrijf Hillebrand bv heeft de grootste opdracht uit zijn bestaan vol tooid: de vervaardiging van dertien hoofdsteigers en veertig vingerpieren voor de Jachthaven in Delfzijl. „Ik ben er trots op dat het zo goed is gelopen," zegt directeur C. van Belzen. Verder in deze krant informatie van gemeente, provincie en Thuiszorg Walcheren en de rubrieken Psychoconsult en Bedrijfskundig Bekeken. Moete julder ook aol je geld nè de Noordstraete brienge Dat is een uitdrukking die op Walche ren 'aolleman' (iedereen) begrij pen zal. Wie weet niet dat het belastingkantoor in de Middel burgse Noordstraat staat - alleen moppert de één daar har der over dan de ander. Sinds jaar en dag stond ook de gevan genis op één en de zelfde plaats in Middelburg. Dat betekende dat het woord 'gevangenis' nooit gebruikt werd, maar alleen de plaatsaanduiding: 'Ze moch- te (moesten) d'n is een stuitje op den Blauwen Diek 'ouwe!' Als iedereen de kenmerken van een bepaalde plek kent, blijft zo'n staande uitdrukking wel in het spraakgebruik bewaard. Sommige slaan echter terug op een situatie die niemand (meer) kent. Een voorbeeld: wanneer je voor 'een orlevienksen' versle ten wordt, is het niet best. Dan ben je tamelijk onhandig: orle- vienks is een verbastering van 'Aarlanderveens' - een dorpje waarvan de inwoners waar schijnlijk ooit iets doms gedaan hebben. Hoewel het in het noor den van Zuid-Holland ligt, is het een typisch Zeeuwse uitdruk king. Veel dichter bij huis ligt de Peke- lienge - een vlak en leeg weide gebied tussen Grijpskerke, Aag- tekerke en Oostkapelle. Wan neer van voorwerpen gezegd wordt dat ze ergens voorkomen 'as kèrktorens in de Pekelienge' is dat duidelijk. Je zult er geen één tegenkomen. Een 'Ooge- landse middag' komt van de nog verlatener weihoek rond Hoogelande. Wanneer je daar vroeger als boerenarbeider moest gaan werken, kon je op een lange werkdag rekenen voordat je terug was op je dorp. Kjenjt COLOR ME BEAUTIFUL kleur U bent graag goed gekleed U «til geen miskopen meer Maak dan een afspraak voor een professioneel bel: Ferry Vroom tel: 01181 - 2234 (K.J.C.P.L.) met vele foto's en vlootlijsten B IJK K E R BO E KEN Walstraat 94, Vlissingen Rotterdam 010-4339888 (werkdagen van 10.00 uur tot 19.00 uur) Antwerpen 00-32.3.220.50.34

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1