Provincie Zeeland Kerend Tij Speciale lezersreis voor actieve 50-plussers L n GGD werpt vis in strijd tegen hart- en vaatziekten BESCHERM DE DIEREN TEGEN DE BEESTEN Langer wandelen in Ritthems Bos Wat Zeeuwen al wisten Ongedwongen sfeer in Hart van Vlissingen GIRO 242 Genoeg over zielige kindertjes in Bangladesh. Help ze liever naar school. Bel 06-300135 Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Stremming Kantoren dicht IN BEROEP Kerend Tij 2, het nieuwe milieubeleidsplan van de provincie, is door gedeputeerde staten vastgesteld. Het omvangrijke plan ligt nu bij de drukker en wordt 26 april officieel gepresenteerd. Dan ook zijn de plannen beschikbaar voor belangstellenden en kan de inspraak beginnen. COMMISSIES NATIONALE SENIORENDAGEN IN DE EFTELING: REIS VAN PB MAAND DE FAAM DE VLISSINGER uw weMhU Meer vis eten vermin dert de kans op hart en vaatziekten. Daar om beginnen de sa- menwerkenden GGD- en (Gemeenschappe lijke Gezondheidsdien sten) van Noord Bra bant en Zeeland van daag (woensdag 30 maart) een gezamen lijke campagne onder het motto 't Lekkere van vis is dat het zo gezond is. Het is voor de eerste keer in Euro pa dat een dergelijke gerichte campagne wordt gehouden. DE WERELDDIERENBESCHERMING Woensdag 30 maart 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Nieuws D.J.P. Bruinooge (links) en dhr. Yugi Ogura Nederlanders zijn een zeevarend volkje. Zeeland blaast daar zijn partij in mee; sterker nog, de lig ging aan zee bepaalt voor een groot deel de Zeeuwse economie en biedt talrijke mogelijkheden voor een welvarend bestaan. Zeeuwen weten dat. De Zeeuwse havens zijn uitstekend te bereiken, ook voor schepen met een grote diepgang. Er is ruimte voor bedrij vigheid. Aan- en afvoer van pro ducten hoeft geen probleem te zijn want behalve de verbindingen over het water zijn ook verbindin gen over de weg en per spoor uit stekend. Natuurlijk zijn een aantal zaken voor verbetering vatbaar, maar daar staat weer tegenover dat bijvoorbeeld het vervoer over de weg geen last zal hebben van files. Kortom, Zeeland is een uit stekend gebied om te wonen en te werken. Dat vindt ook het pro vinciaal bestuur, dat vindt ook een aantal bedrijven, ook buitenlandse die zich hier hebben gevestigd. De economische promotie- groep Zeeland gaat deze ken nis uitdragen in het buitenland, in het bijzonder bij bedrijven. Vandaar dat een kleurige fraaie brochure is geproduceerd waarin een reeks van voor Zeeland voor delige vestigingsfactoren staan opgesomd. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van tal van bedrijven heeft gedeputeerde D.J.P. Bruinooge, economische zaken en voorzitter van de econo mische promotiegroep, de bro chure aangeboden aan dhr. Yugi Ogura, algemeen directeur van het Japanse bedrijf Euro-Mit Staal BV, dochterbedrijf van de indus triële gigant Mitsui. De heer Ogura komt trouwens ook zelf aan het woord in de brochure. Samen met de heren Peter Berner en James V. Doyle, algemeen directeuren van respectievelijk Dow Benelux BV en Engelhard Terneuzen BV, prijst hij Zeeland aan. De heren to nen zich onder meer gelukkig met de plek waar hun bedrijf is geves tigd, met de werklust van de Zeeu wen en het prettige woonklimaat in de provincie. De kantoren van het provinciaal bestuur zijn vrijdag 1 april (Goede Vrijdag) en maandag 4 april (2e Paasdag) gesloten. De komende weken zal de Zeelandbrug opnieuw korte tijd zijn afgesloten voor alle ver keer. Vrijdag 1 april en woensdag 13 april is de brug gestremd van 20.53 tot 21.07 uur. Woensdag 6 april en dinsdag 19 april zal de brug tijdens werk zaamheden zijn afgesloten van 02.00 tot 04.00 uur. Bij de brug en langs de toeleiden- de wegen zijn informatieborden geplaatst waarop wordt verwezen naar de alternatieve route via de stormvloedkering. Dinsdag 5 april hoort de be- sliscommissie algemene bij standswet (abw) vier inwoners van Zeeland die in beroep zijn gegaan tegen besluiten van hun gemeentebestuur over hun abw-uitkeringen. Ook de betrokken gemeentebesturen komen in dezelfde zitting aan bod. Om 14.00 uur dient een zaak te gen de gemeente Aardenburg, 14.20 uur tegen de gemeente Vlissingen en om 14.40 uur tegen de gemeente Terneuzen. Gedeputeerde staten hebben ge weigerd een verklaring van geen bezwaar af te geven voor de bouw van een loods en woning aan de Lange Heerenstraat in Schoondij- ke. De gemeente Oostburg had deze verklaring aangevraagd voor een loonbedrijf. Gemeente en loonbedrijf zijn het niet eens met gs en hebben bezwaar aangete kend. De adviescommissie die gs gaat adviseren zal gemeente en loon bedrijf horen op dinsdag 5 april, 15.20 uur. De zittingen van de besliscommis- sie abw en van de adviescommis sie zijn openbaar en worden ge houden in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Uit de naam Kerend Tij 2 valt af te leiden dat er al eerder een milieu beleidsplan is gemaakt met als naam Kerend Tij. Dat plan is in 1990 door provinciale staten vast gesteld. Destijds is voor de naam Kerend Tij gekozen omdat het de hoogste tijd werd de zorg voor het milieu voortvarend aan te pak ken. Het tij moest keren. Nu is het niet zo dat er sinds 1990 niks is gebeurd, maar het tij is nog niet gekeerd en dus is het milieu nog kwetsbaar. Vandaar dat is be sloten dezelfde naam te hand haven. Op deze manier wordt ook duidelijk gemaakt dat wordt voortgebouwd op de re sultaten en de ervaringen van de voorbije jaren. De geest is gewillig Vrijwel iedereen praat over het mi lieu. Schone lucht, zuiver water, een reine bodem, rust, ruimte, na tuur, kwaliteit van de leefomge ving, verontreiniging, duurzaam heid; het zijn allemaal termen waar niemand meer vreemd van op kijkt. Het besef dat we zuinig moeten zijn op het milieu lijkt diep verankerd in de samenleving. Maar dit besef leidt niet vanzelf tot het milieubewuste gedrag dat ge wenst is; terwijl de milieuproble men eigenlijk vragen om een aan pak waarbij burgers, overheden, organisaties en bedrijven ieder hun verantwoordelijkheid opppak- ken. Vandaar dat de provincie er voor kiest zich niet te be perken tot de wettelijke taken op de terreinen waarop zij be voegd is. Overleg, samenwerking en stimu lering zullen de komende jaren be langrijke lijnen zijn om zaken van de grond te trekken. Zo zijn er sti muleringssubsidies beschikbaar voor het oprichten van bezoekers centra bij belangrijke natuurgebie den, gaan de subsidies voor pro jecten van de natuur- en milieuorganisaties omhoog en is er een grotere rol weggelegd voor natuur- en milieu-educatie. Ook be drijven worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid. Zij zullen er voor moeten zorgen dat hun in terne bedrijfsmilieuplannen voor elkaar zijn; het vergunningenbeleid van de provincie en de handhaving zal meer op deze plannen worden afgestemd. Om voortdurend de vinger aan de pols te houden en gebruik te maken van de ervaringen van anderen zal de komende jaren veel worden overlegd met de verschillende doel groepen. Als uitgangspunt blijft gelden dat de kar uiteindelijk wordt getrokken door die overheid of de organisa tie die op dat onderdeel eerst ver antwoordelijk is. Duurzaam De provincie ziet het als de grootste uitdaging om vorm te geven aan een duurzame ont wikkeling. Het verder ontwikkelen van de Zeeuwse economie - onder meer industrie, recreatie en landbouw - hoeft niet haaks te staan op een schone en gezonde omgeving. Voor de vestiging van nieuwe in dustrie betekent dit dat aansluiting wordt gezocht bij de huidige grote industriële centra onder de voor waarde dat eventuele milieubelas ting goed beheersbaar blijft. De ligging van Zeeland aan diep vaar water maakt het mogelijk activitei ten op het gebied van op- en over slag van onder andere voedselproducten uit te bouwen. Voor de recreatie geldt dat er een moment kan komen om grenzen te stellen aan de omvang. Plannen voor het weren van gemotoriseerd verkeer, vooral in de kuststrook, krijgen prioriteit. Voor de recre- atiebedrijven geldt dat de nadruk komt te liggen op preventie en voorkomen van verspilling van bij voorbeeld water en energie. De recreant zal informatie moeten krijgen over de hoge kwaliteit van het Zeeuwse milieu om op die ma nier te bereiken dat ook de gasten in Zeeland zuinig worden op de omgeving waarin ze verblijven. In de landbouw zal het gaan om het ontwikkelen van milieuvriende lijke landbouwmethoden: zo min mogelijk meststoffen en weinig of geen bestrijdingsmiddelen. Mest productie moet zijn afgestemd op de beschikbare landbouwgrond. Grootschalige mesttransporten passen hier niet bij. Overschake ling op nieuwe producten, inclusief economische bosbouw, wordt ge stimuleerd. Wettelijk Kerend Tij 2 krijgt een wettelij ke basis: uitvoering van de wet milieubeheer. Dat was nog niet het geval bij het huidige plan dat is vastgesteld op basis van vrijwilligheid. De verankering in de wet brengt met zich mee dat met name de waterschappen in de uitvoering van hun beleid fiks rekening moe ten houden met Kerend Tij 2. Ook de provincie zelf zal bij het nemen van beslissingen rekening moeten houden met het plan. Een reeks van plannen die eerder zijn vastge steld komen te vervallen of zijn op genomen in het nieuwe plan. Dat geldt voor het provinciaal afval- stoffenplan, het beleidsplan water bodems en baggerspecie, het meerjarenplan verwijdering ge vaarlijke afvalstoffen, het grond waterbeleidsplan, het bodemsane ringsprogramma, het intentieprogramma bodembe- schermingsgebieden en -stiltege- bieden en de nota natuur- en mi lieu-educatie. Inspraak De inspraak op Kerend Tij 2 is in de maanden mei en juni. Het vori ge week door gs vastgestelde plan ligt nu bij de drukker. Eind april is het plan in voldoende exemplaren beschikbaar. Vandaar dat de officiële presentatie ook pas 26 april kan plaatsvinden. Tij dens de inspraakperiode, die wordt afgesloten met een paar in spraakavonden, zal worden over legd met de verschillende doel groepen. De definitieve data worden tezijnertijd onder meer in AbdijNieuws bekend gemaakt. Gs gebruiken de zomermaanden voor hun reactie op de inspraak waarna de statencommissies aan het woord komen. Het is de be doeling dat het plan uiteindelijk in december wordt vastgesteld door provinciale staten. Woensdag 6 april, aanvang 14.00 uur, vergadert de afdeling basis- en speciaal onderwijs van de Pro vinciale Onderwijsraad (POR). De volgende onderwerpen staan op de agenda: gevolgen schaal vergroting basisonderwijs in Zee land, herschikking werkzaamhe den jeugdgezondheidszorg, kosten leerlingenvervoer, de Pabo in discussie, overleg met inspec ties en het jaarverslag 1993 van de POR. De vergadering is openbaar en wordt gehouden in het provin ciehuis, Abdij 6 in Middelburg. De agenda en vergaderstuk ken liggen ter inzage in het in formatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. De lezersreis van de maand april is speciaal bestemd voor senioren, ledereen van 50 jaar en ouder zal zich uitstekend vermaken op de Nationale Seniorendagen in de Efteling. Al vanaf 1952, toen de Efte ling voor het eerst de poorten opende, heeft het park een magische aantrekkingskracht op iedereen. Geïnspireerd door de tekeningen van Anton Pieck werd het Sprook jesbos ontworpen. Eén van de eerste 'bewoners' Langnek - vindt u er nog steeds. Sindsdien zijn vele attracties bijgebouwd. Deze attracties en de prachti ge natuur (in april bloeien de 250 duizend tulpen) maken de nu nog rustige Efteling een bezoek waard! De Nationale Seniorendagen maken dat bezoek aan de Efteling nog interessanter. Speciaal voor actieve 50-plussers worden tal van extra's in een arrange ment aangeboden, dat uw krant en Carlier ditmaal kozen als niet rokers Lezersreis van de maand. Het arrangement bestaat uit de volgende onderdelen: ver voer van en naar de Efteling per luxe touringcar, entree Efteling, kopje koffie of thee met een 'lariekoek', Brabant se koffietafel, toegang tot muziekoptreden 'De Evergreens' met muziek van1925 tot 1965, toegang tot de speciale Informatiebeurs, Eftelingsouvenir, tulpenwan deling, programmagids met plattegrond, deelname aan de parkpuzzelwedstrijd en enke le verrassingen zoals de Voor- deelgids van Toeristisch Ne derland. Omdat het op de seniorenda gen niet al te druk en massaal moet worden, is slechts een beperkt aantal kaarten voor radig! Reisdatum woensdag 20 april 1994 NIET ROKERS REIS prijzen voor lezers van de FaamA/lissinger/Bevelander: f 87,50 p.p. incl. entree Het opstapschema voor deze reis is: Domburg - Bushalte Tramzicht 07.30 Biggekerke - Kerkplein 07.45 Koudekerke - Dorpsplein 07.55 Vttesiogen - Stadhuisplein 08.00 Vlissingen - NS Station 08.05 Souburg - Bushalte Brug 08.10 Middelburg - NS Station 08.20 Nieuwland - De Rode Leeuw 08.25 Lewedorp - Pompstation v.d. Dries 08.35 Goos - NS Station 08.45 Kioetinge - Pompstation 08.50 Kapelle - Caisson 08.55 Kruiningen - Zeeuwse Paerei 09.00 Krabbendijke - De Koophandel 09.10 Boek snel bij Reisbureau Carlier in Middelburg (Gravenstraat 4 telefoon 01180-39839) of Goes (Opril Grote Markt 2 telefoon 01100-20280). De reisbureaus zijn geopend van maandag t/m vrijdag van 09.30 - 17.30, op de koopavond van 19.00 - 21.00 en op zaterdag van 10.00 - 16.00. Deze reis wordt onder voorbehoud van voldoende deelname uitgevoerd. Marco de Braai en Johan Landsbergen (met snor). „Alles ongedwongen, de mensen zitten niet op stij- vigheid te wachten en zeker niet in Vlissingen". Marco de Braai kan er dui delijk over zijn. Samen met Johan Landsbergen opende hij vorige week Brasserie 't Hart van Vlissingen. „Het is een brasserie waar de nadruk op het eten ligt. Kroegen zijn er al genoeg", aldus Landsbergen. Landsbergen heeft al zeven jaar een hotel-restaurant bij het vliegveld in Haamstede. Sinds zes jaar is Marco de Braai zijn chef-kok en bedrijfs leider. Tien weken is het twee tal bezig geweest met de ver bouwing van het pand aan de Aagje Dekenstraat. Landsber gen: „Het was eigenlijk meer slopen en opnieuw bouwen. Alles was afgekeurd, we heb ben gas, water, electra en ver warming allemaal opnieuw moeten aansluiten". Het resultaat mag er dan ook zijn. Door het aanbrengen van verschillende niveau's in de vloer heeft de zaak een knusse uitstraling. De spijzen op de menukaart van de brasserie variëren van een uitsmijter tot een porterhouse steak. Specia liteit van kok Marco de Braai zijn de spare-ribs van de grill. Landsbergen: „We werken alleen met eerlijke produkten die worden verwerkt in een open keuken. De klant mag alles zien want we hebben niets te verbergen". In de toe komst willen de twee uitbaters ook steengrillen, gourmetten en fonduen aan de kaart toe voegen. De keuken is open van 11 tot 22 uur. Hart- en vaatziekten komen in Brabant meer voor dan elders in het land. Brabantse vrou wen hebben gemiddeld tien keer meer kans op hart- en vaatziekten en mannen drie procent. Daarom werd daar al een paar jaar geleden de nood klok geluid. Uit onderzoek kwam naar voren dat de bevol king van de buurprovincie zich bezondigde aan te vette spij zen. De Brabantse GGD stelde vervolgens vast dat een opge heven waarschuwende vinger in het verleden onvoldoende had geholpen. Door gericht campagne te voeren voor een gezonde eetgewoonte bedacht de GGD - zou de bevolking wel bakzeil halen. „- Vis", zo weet F. Damen, hoofd voorlichting van de GGD stadsgewest Breda, „helpt bij het voorkomen van hart- en vaatziekten". Opvallend noemt Damen het dat vis een bescheiden rol speelt op het dagelijkse boodschappenlijst je. „Mensen zouden minstens twee keer per week vis moeten eten", verwijst Damen naar een onderzoek. Omdat Bra bant en Zeeland wel vaker samenwerken, gingen beide GGD-en ook nu schouder aan schouder de strijd aan tegen de gevreesde ziekten. Hoewel het tegenstrijdig klinkt, is het eten van vooral vette vis goed in de strijd tegen hart- en vaatziekten. Een positieve bij drage levert vooral een bepaald type onverzadigd vet zuur. Dat wordt gevormd door algen en plankton op de zee bodem en komt zo in de vis terecht. Die kennis vergaarde onder andere professor D. Kromhout. Gedurende dertig jaar observeerde hij de gezondheid en het voedings patroon van 852 mannen. Tij dens deze zogenaamde Zut- phenstudie ontdekte hij dat mannen die twee keer per week vis aten voor de helft minder stierven aan hartziek ten. Zelfs een matig verhoog de visconsumptie leverde effecten ©p bij de preventie van hart- en vaatziekten. Het past binnen de doelstelling van de GGD om goede eetge woonten te bevorderen. Het is geen enkel probleem voor de gezondheidsorganisaties om voor een produkt te kiezen waardoor ondernemers er beter van kunnen worden. De resultaten van de Zutphenstu- die spreken boekdelen, menen de GGD-en. Er is zelfs samen werking gezocht met de vis handel. Daar kunnen matige viseters worden opgevangen. Bovendien ligt er voorlich tingsmateriaal en wordt ge richt actie gevoerd. In de cam pagne wordt ook aandacht besteed aan de bereiding van vis en is het fenomeen 'vis van de maand' in het leven geroe pen. Elke maand staat een be paalde vissoort centraal. Voor de maand april is de Labeljauw de hoofdmoot. De campagne gaat van start in Den Bosch tijdens een twee uur durende manifestatie in het provinciehuis. De Werelddierenbescherming is een van de grootste hulporga nisaties voor dieren. Dankzij een wereldwijd netwerk zijn we overal actief waar dieren onnodig en onzinnig leed wordt T aangedaan. U kunt ons daarbij helpen. Voor lidmaat- v schap of meer informatie: 020 - 6227884. WSPA Staatsbosbeheer gaat vol gend jaar de wandelmoge lijkheden in het Ritthemse Bos vergroten. In de toe komst zal het mogelijk zijn een rondwandeling te ma ken door het bos rondom de kreek, langs de Wester- schelde en Fort Ramme- kens. Hiervoor moeten nog enkele wandelpaden wor den opgeknapt en een bruggetje worden aange legd. Met ingang van 1 april dit jaar is het nu nog afgesloten bosgedeelte tussen de Rammekensweg en de grote kreek openge steld. Op dit moment is maar een klein deel van het Ritthemse Bos voor publiek toegankelijk. Met name de bewoners van Vlissingen en Oost-Souburg maken regelmatig gebruik van het bos en zijn omgeving. Daarom heeft staatsbosbeheer bij herziening van het beheers plan voor dat gebied besloten de wandelmogelijkheden te vergroten. Het Ritthemse Bos is rond 1950 ingeplant rondom de kreek die in 1944 is ontstaan tijdens de inundatie van Wal cheren. Midden in het bos- en krekengebied bevindt zich een open gedeelte waar zich in de jaren vijftig en zestig kolonies van broedende kokmeeuwen en visdiefjes ophielden. De aanwezigheid van deze vogels leidde er toe dat het omringen de bos werd afgesloten voor publiek. De broedkolonies zijn inmiddels verdwenen. In het sterk veranderde gebied komen veel bijzondere planten voor die echter geen belem mering vormen voor het open- stellen van het bos, aldus staatsbosbeheer. Steun de methode die werkt: De Novib Methode. f\'o\/ib

de Vlissinger | 1994 | | pagina 17