DUBBEL PRINT 3,75 OPHEFFING DEALER GRATIS keuken apparatuur ATTRAKTIEKRANT ZEELAND Onbekende voorwerpen óx y <- PROFESSIONELE HOBBYIST IN DE LANDBOUW EN MAJOOR CEVAAL met voordeelbonnen van: Uw Kleurenrolletje nog maals afgedrukt op Ko dak Royal Paper voor maar (in plaats van 7,50) Verschoore [ÈIMIMILCW ffi BIL dJJ 0 VLISSINGEN (door Ad Hanneman) Hoewel Paul Cevaal vanaf 1 april de rang van majoor in het leger mag voeren, houdt de balk en ster hem niet tegen om vooruit te denken over zijn hobby: de landbouw begeleiden naar een maximale produktie met een verantwoorde hoeveelheid hulp grepen. In een voorkamertje van zijn villa naast Buttinge blijft de kwaliteitsdeskun- dige in het leger zo vaak als het kan grond en gewasmonsters analyseren. Rustig en in balans vertelt hij op pantoffels en genie tend van een shagje over hoe de hobby semi-professioneel werd en hoe hij ooit ontdekte wat gevestigde laboratoria twee jaar na zijn eureka moesten toegeven. PZC WEEKBLADEN De aardappel Paul Cevaal. Suikerbieten Slootwater Bloemen Hobbytuinders OP VAKANTIE, WAT EEN LUXE! SAMEN STAAN WE STERK LEVI'S 501-451 DIESEL CHEYENNE «Hl SCOTCH SODA grote koliektic zomerjassen BOXY'S JEANS wwi DIV. JEANS, 3 STUKS voor en nog veel meer! Verkoop t/m zo. 2 april o.s. 99.- - 25% 75.- 100.- ST. JAC0BSSTRAAT 12 - VLISSINGEN GOES LET OP In dit huis-aan-huisblad zit ingestoken de: uitgave R.A.Z.-Middelburg De Parel in Domburg Delta Expo 24e JAARGANG NUMMER 12 Recht t.o. C&A en Blokker 23 MAART 1994 Hou de boer in ere En kwaad wordt hij niet snel. Vinnig daarentegen als mensen zonder naden ken beschuldigend naar de boer wijzen als zou die de grote vervuiler zijn. De zin „vervreemding van de beroepsgroep die ons dagelijks brood op tafel brengt" valt dan ook regel matig. En dan nog die opmerkelijke visie. „Wil je het milieu niet vervuilen dan heb je kunstmest nodig. Helaas doen de land bouworganisaties te weinig aan voorlichting zodat de consument maar aanneemt wat zogenaamde deskundi gen in Den Haag vertellen". Paul Cevaal (42) groeide op in de landbouw, in het bedrijf van zijn moeder in Buttinge. Na zijn middelbare school stu deerde hij drie jaar dierge neeskunde in Utrecht en twee jaar chemie in Delft. Omdat hij zijn studie niet afrondde moest de jonge Zeeuw in dienst en werd reserve-officier. „Ik bedacht toen al dat het leger wel geschikt voor me zou zijn". Maar hij mocht de overstap van dienstplichtig naar ID® \MesSm$®iP Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. beroeps niet maken. „Ik was al ouder dan vijfentwintig. En dan kon dat niet meer volgens de regels". In 1986 werd hij niettemin uitgenodigd om te solliciteren. Er was toen gebrek aan officieren. Onmid dellijk werd hij aangenomen en opgeleid tot kapitein. „Voor die tijd had ik een groothandel in agrarische produkten. Mijn broer Piet heeft die toen over genomen". Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan. De landbouw bleef boeien. „Ik ben enorm gebiologeerd door de aardap pel. Mijn idee daarover is: beheers de groei, dan kun je het maximale er uit halen. Ik ontdekte bijvoorbeeld dat je niet alleen het blad moet onderzoeken om te weten hoe het groeiproces in de grond vordert. Ook de aarde moet je meten. Verder doe ik vitali- teitsmetingen. Dat is een, zeg maar, hoogdravend woord voor de meting naar de fysio logische leeftijd van de plant. Zo'n plant kan wel jong zijn, maar door omstandigheden helemaal uitgeleefd. Als je het groei- en afstervingsproces kunt beheersen, voer je verant woord de produktie op. Zoals bekend groeit een aardappel het beste als het loof dood gaat. Het loof moet dus op de een of andere manier afster ven, en dat proces moet je beheersen om de beste opbrengst te krijgen. Doe je dat niet en laat je het uit zich zelf afsterven, dan groeit die knol onvoldoende. Iets laten dood gaan in de natuur hoeft niet erg te zijn. De natuur her stelt zichzelf. De natuur pro beert altijd voor nakomelingen te zorgen. Maar goed. Er zitten heel veel diepe achtergronden in de beheersing van het gewas. Ik ben nog lang niet uit gedokterd. Toch ben ik opti mistisch. Ik reken ooit een sleuteltje te vinden om die maximale opbrengst te bena deren. Maar dat kan uiteraard nog jaren duren". Toen Paul Cevaal begon met zijn laboratorium was hij de eerste. „Nu zijn er zo'n dertig a veertig bedrijfjes die hetzelfde werk doen". De Zeeuw zet vraagtekens bij de betrouw baarheid van de onderzoekin gen. „Zelfs in de handel zijn apparaatjes te koop. Daarmee kun je voor een paar tientjes het stikstofgehalte bepalen. Of daarentegen de uitslag een basis is om te bemesten is nog maar de vraag". Hij benadrukt niet de andere onderzoekers in een kwaad daglicht te zetten. Maar zijn apparaten zijn zoda nig geijkt dat de betrouwbaar heid van de uitslag maximaal is. Net als in zijn dagelijkse werk waar hij verantwoordelijk is voor de kwaliteit van de munitie wil hij ook de landbou- wers een betrouwbaar advies geven. „Wat ik doe is voorspellen", herhaalt hij een aantal keren tijdens het ruim twee uur durende gesprek. „Ik doe nu bijvoorbeeld proeven met sui kerbieten. Daarbij probeer ik proefondervindelijk vast te stellen dat mijn visie op bemesting en gewasonder- zoek goed is". Voordat hij ech ter zijn ondervindingen wereldkundig kan maken, zal hij nog bergen grond- en gewasmonsters moeten analy seren. „Ik moet erg oud wor den, voordat ik mijn theorie kan aantonen". Volgens de man die voor de liefhebberij ook nog drie paar den op stal heeft staan is kunstmest nodig om het milieu niet te vervuilen. Stal mest is onvoldoende. „Per ton mest krijg je bijvoorbeeld veel te veel fosfaat op de akker. Dan kloppen de verhoudingen niet meer. In mest zit meestal net iets te veel van van het ene en net iets te weinig van het ande re. Ik onderzoek hier de grond monsters van boeren en advi seer ze dan voor bijmesting met kunstmest. Vooral in het begin keken ze nog wel eens vol ongeloof. Ze veronderstel den dat als ze mijn advies zou den opvolgen ze veel te weinig zouden bijstrooien". Cevaal beweert steevast dat de Walcherse boer minimaal ver vuilt. „Ik neem regelmatig watermonsters in de sloten en onderzoek ze op fosfor, kalium en stikstof. Dat zijn de stoffen die uit de mest komen. Ze zit ten amper in het slootwater. Trouwens", vervolgt hij, „heel die milieuproblematiek doet onrecht aan de boer. De boer is van huis uit de natuurbe heerder. Maar door de vraag naar een grotere produktie heeft de maatschappij hem gedwongen om diezelfde natuur te verkrachten. En nu krijgt die boer niet de kans om de natuur te herstellen omdat hij wordt weggejaagd. Dan moet de gemeenschap de natuur beheersen. En ik vraag me of of ze daar geld voor heeft. Kijk in Amerika en in Groningen. Daar zijn de boe ren vertrokken in bepaalde gebieden. Wat blijft is een overwoekerde wildernis. Omdat die gebieden niet onderhouden en beheerst worden krijg je verzuring". Bij dat onderwerp wordt hij steeds vinniger. De regeerders in Den Haag begrijpen er niets van. Hun adviseurs - aldus de legerofficier - lopen jaren ach ter. „Neem nou de mineralen- heffing op suikerbieten die de regering voor 1995 heeft aan gekondigd. De. suikerfabrikan ten trekken al jaren geld af voor boeren die te veel mine ralen in hun suikerbieten heb ben. Nu doet de-regering daar nog een schepje bovenop. Als je nou bedenkt dat de boeren afgelopen jaar pakweg vijfhon derd gulden per hectare heb ben verdiend en dat de gemid delde boer om en nabij de vijf entwintig hectare akker heeft, kun je uitrekenen dat ze prak tisch niks kunnen overhouden. Gezien de uitslagen van de watermonsters die ik neem bemesten ze verantwoord. Ze worden dus op allerlei manie ren gepakt. Geen inkomsten en een beschuldigende vinger op ze gericht omdat ze het milieu zouden vervuilen. De boeren vervuilen niet met hun bemesting. Slecht onderhoud van de natuur is daar de oor zaak van. Ze moeten niet een hele beroepsgroep in een kwaad daglicht zetten omdat er misschien hier of daar een boer wel eens vervuilt". De boosheid blijft als hij voor beelden noemt over 'die beschuldigende vinger'. „Kort geleden las ik in het Algemeen Dagblad dat de mensen geen bloemen voor Moederdag moesten kopen omdat de bloementelers zoveel energie gebruiken in hun kassen. Er stond niet bij dat de bloemen kunstmatig worden verbouwd omdat de consument er om heeft gevraagd. Ik zeg dan: geef die mensen de kans om hun produktiemethode aan te passen en terug naar de natuur te gaan. Zo vind ik ook dat natuurbeheerders, milieu mensen en boeren een dialoog aan moeten gaan. Dan kun je opbouwen en zien we dat een boer veel meer met de natuur bezig is dan mensen denken. Ik toon met monsters aan dat de boer verantwoord bemest. Ook het spuiten gebeurt min der dan een paar jaar geleden omdat de boer wil weten wat hij met zijn gewas doet. En opvallend is dan dat als je evenwichtig bemest, je minder hoeft te spuiten. Door die kri tiek gaat de boer te veel aan zichzelf twijfelen. En dan komt de regering er nog eens ach teraan met beslissingen die zijn genomen op basis van t-en flinke dosis onbenul. De bemesting moet worden teruggedrongen. En dat heeft hij al lang gedaan". Hobbytuinders zijn volgens Cevaal grotere vervuilers dan ze beseffen. Een voorbeeld: „De mensen weten vaak niet wat ze doen. Neem nou iemand met een rozentuin. Zo iemand gaat er van uit dat hij het milieu spaart door er elk jaar biologische rozemest in te strooien. Helemaal fout dus. Dat is net alsof iemand dage lijks spinazie eet. Er zit geen afwisseling in en de grond krijgt van het een te veel en van het ander te weinig. Ik ben van plan om ook voor hobby tuinders te gaan werken, dat wil zeggen hun grond analyse ren en ze een mestadvies geven. Uiteraard kunnen de mensen ook om andere inlich tingen komen". Cevaal valt even stil en peinst: „Ik zou inderdaad een hele avond over dit onderwerp kun nen praten. Nee. Lezingen ver zorg ik nooit. Althans, ze heb ben me er nooit om gevraagd. Kijk. Het zit natuurlijk ook zo, dat de beroepsgroep waar je zelf uitkomt en die het zo ver rekt moeilijk heeft de tijd moet hebben om zich te herstellen. Het publiek, de consument, moet ze die tijd gunnen en begrip tonen. Ons eten komt er per slot van rekening van daan.". Winkel, galerie annex coffeeshop Dustoch in Middelburg gaat woensdag open. Het externe project van onder meer Vijvervreugd is bedoeld om verstandelijk gehandicapten een zinvolle dagtaak te geven die hun gevoel van eigenwaarde vergroot. Zaterdag is het Bellamypark decor voor de vijfde Frapo's Boulevard City Run. De organisatie vertelt op een halve pagina meer over dat evenement met afwachtings- programma. De Goese band Kam Je Haar brengt begin april de eerste cd uit. De vier muzikanten kennen elkaar van de middelbare school maar willen absoluut niet als een schoolbandje worden gezien. In het Vlissingse Arsenaal deed een aantal Modezaken mee aan een bijzondere modeshow. Op swingende muziek werd het voorjaar anders dan anders geïntroduceerd. Sommige beeldspraken in het Walchers zullen buitenstaanders uitermate vreemd in de oren klin ken. Wat moet je denken als je iemand hoort zeggen dat die een ander 'beu is als gespogen spek'? Daar is nou niet direct iets bij voor te stellen - de uitdrukking "Het is heerlijk om er uit te zijn. gewoon wèg. Thuis zit ik bijna altijd binnen. Ik moet altijd wachten tot er iemand is die tijd heeft om met me te gaan wandelen. Hier staan ze direkt voor je klaar. Naar de stad om te winkelen, ergens gaan koffie drinken, naar een museum, alles kan. Ik geniet." Kode KruLs- vakanties. Voor mensen die zonder de hulp van ande ren niet op va kantie kunnen. Inlichtingen: bel de Rode Kruis-afdeling in uw woonplaats (zie Gouden Gids) of het hoofdbureau, tel. «70-3846694. zal wel ontleend zijn aan de 'sp' die in beide woorden voorkomt. Even buitennissig (maar waar schijnlijk wel duidelijk) kan het lij ken als iemand voor 'dwas as pok'out' uitgemaakt wordt. Want wie weet er dat pokhout inder daad bestaat en een gewoon Ne derlands woord is? Het is hout van de guajacboom uit West- Indië, keihard en vroeger gebruikt tegen huiduitslag. Klipstenen heeft de gemiddelde Walcherenaar nooit gezien, maar velen weten hoe laat het is als van iemand gezegd wordt: „Die is as een klipsteen." Zo iemand is even doof als het gesteente waar naar verwezen wordt. Let wel, het woord 'doof' zelf komt in de uitdrukking meestal niet voor. 'Als een klipsteen' is gewoon een synoniem voor 'doof' geworden. 'Doof' wordt tegenwoordig bij mijn weten alleen nog op West- kappel als 'dööf' uitgesproken. Vroeger schijnt het algemener geweest te zijn. Jan Zwemer Hans Verkerk viert feest want woensdagmorgen 23 maart opent hij zijn 33e en mooiste keukenshowroom in GOES En dit is niet zomaar een keuken showroom, in deze allernieuw ste vestiging heeft u een zeer ruime keuze uit diverse keu kens. Deze feestelijke gebeur tenis laat Hans Verkerk natuur lijk niet zomaar voorbij gaan, wij vieren dit met een specta culaire actie: Bij aankoop van een complete keuken krijgt u de apparatuurset gratis of de helft van de geldwaarde als extra korting! Dit betekent een gratis oven, kookplaat, afzuig kap, koelkast en vaatwasser. Dus deze week kopen bete kent geld verdienen! RINGBAAN WEST 2B - 01100-16451

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1