Bijzondere koffie bij Dustoch HET GEZINSLEVEN ïi ZATERDAG 26 MAART i I I Vlissingse voorjaarsshow voor herhaling vatbaar Chris Kloek wint banketwedstrijd de SNUFFELMARKTde gezelligste rommelmarkt van Nederland Autovrije markt Middelburg jUq (fffcirt i4i^{(ofCCa fctcu? Eerste lustrum voor Zeeuws Bruidsfestival WINKEL-COFFEESHOP GEEFT GEVOEL VAN EIGENWAARDE U. HEERLIJK SNUFFELEN IN DE ZEELANDHALLEN IN GOES e s start Ijsberg Normalisatie (SLOT) Echtscheiding PSYCHOCONSULT Openingstijd: Zaterdag 9-17 uur Kraamverhuur 01640-57521 INFOLIJN 01640-35916 BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman WERKEND LEREN OP MBO-NIVEAU. Woensdag 23 maart 1994 DE FAAM DE VLISSINGER 15 Drie maanden van voorbe reiding en hard werken zijn eraan voorafgegaan en na negen dagen proefdraaien zijn ze er klaar voor. Com missaris der Koningin W. van Gelder was vanoch tend de eerste klant in de Middelburgse winkel-gale rie annex coffeeshop Dus toch en verrichtte met zijn aankoop de officiële ope ning. Dustoch, gevestigd aan de Korte Geere, is een 'extern project' van de sec tor dagbesteding van de Cluster Verstandelijk Ge handicaptenzorg - Walche ren (VGZ). Vanaf morgen is het publiek welkom. Het naambordje op zijn trui vermeldt 'Jan'. Zijn volledige naam paste er niet helemaal op, vertelt Harmen Jan. Vanaf vandaag verzorgt hij 'waar schijnlijk drie dagen in de week' de koffie en de frisdrank die in Dustoch wordt geser veerd. Het proefdraaien ging hartstikke goed - hij steekt bei de duimen in de lucht - maar hij wil zijn bezigheden op Vij vervreugd, in de Boterbloem, er niet helemaal voor opge ven. Zijn collega Harriët gaat waarschijnlijk wel een volledi ge werkweek draaien, hoewel zij volgens vormingswerkster Klarien Wabeke echt 'all round' is - goed in schoonma ken, prima in de winkel en zeer vaardig in de textielgroep, waar ze onder meer hoeden maakt. „Ik heb het in de winkel echt naar mijn zin," zëgt Har riët. „En ik weet niet of ik twee dingen naast elkaar kan doen." Dustoch verkoopt door ver standelijk gehandicapten ver vaardigde cadeau-artikelen. Verder hangen er door hen gemaakte kunstwerken en is er naast een kopje koffie iets te bestellen uit eigen bakkerij. De bediening in de winkel wordt verzorgd door deelnemers aan de het dagbestedingspro gramma van Vijvervreugd, De Windroos en Arbeidsproject Walcheren (APW). „Het is een zinvolle dagbesteding, die de hadden meegekregen. Dat leverde volgens Harmen Jan af en toe geinige situaties op. Lachend vertelt hij van de ver gissing met de suikerklontjes. In plaats van suiker serveerde hij aanvankelijk anijsblokjes bij de koffie. „Bijzondere koffie, daar bij Dustoch." De vergis sing kwam aan het licht toen iemand anijsmelk bestelde en er nauwelijks nog een anijs blokje te vinden was. Harriët en Harmen Jan laten zien wat Dustoch zoal te bieden heeft. deelnemers een gevoel van eigenwaarde geeft," zegt Onno Jongewaard, manager van de VGZ-sector dagbeste ding. „ledereen doet wat hij leuk vindt en wat hij kan." Het project Dustoch is, naast de op 1 maart overgenomen bewaakte fietsenstalling annex openbaar toilet aan het Mid delburgse Zusterplein, het tweede externe project van de sector Dagbesteding. Een der de project, een kringloopwin kel, is in voorbereiding. In de winkel en de fietsenstalling werken zestien mensen, maar met de toeleverende ambach telijke groep, textiele werkvor men, de bakkerij en dergelijke zijn in totaal veel meer deelne mers bij de projecten betrok ken. „Uitganspunten van de projec ten zijn normalisatie - weg van het instituutsdenken - en indi vidualisatie," zegt Jonge waard. „Mensen moeten de zorg krijgen waar ze recht op hebben en daarbij hoort een zinvol dagbestedingsprogram ma. Hoe meer projecten wij ontwikkelen, hoe groter de keus en zo kan iedereen doen wat hij het liefst doet en wat het meest aansluit bij zijn kun nen. Zo maken ze met z'n allen een produkt, waarbij de een iets maakt, de ander het ver koopt en een derde de winkel schoon houdt. Net als in de 'normale' maatschappij, die ook bestaat uit specialisten." De deelnemers en de begelei ders van de buitenprojecten hebben - volgens Jongewaard ter vergroting van de saamho righeid - allen dezelfde 'vor ming' doorlopen. „Daarin leer den de deelnemers bijvoor beeld hoe ze een kopje koffie serveren, dat ze netjes praten, hoe ze met lastige klanten omgaan of mensen die iets willen terugbrengen," zegt Klarien Wabeke, die het trai ningsprogramma heeft opge zet. Het geleerde uit het vor mingsprogramma wordt we kelijks opgefrist. Drie weken geleden begon het oefenen in de winkel, met 'ech te' klanten die van de begelei ding een bepaalde opdracht Volgens Jongewaard symboli seren de externe projecten de vernieuwing en verandering in de totale Cluster Verstandelijk Gehandicaptenzorg. „Het win keltje is het topje van de ijs berg. Dit is zichtbaar, maar het is maar een deel van de dagbe steding en alleen weggelegd voor het hoogste niveau. Door de buitenprojecten komt bin nen de cluster meer ruimte, letterlijk en figuurlijk, om ook voor de andere niveaus pretti ge manieren te bedenken om de dag te besteden." De winkel is een start en zal, als het aan Jongewaard ligt, worden uitgebreid. „We zijn driftig op zoek naar samenwer kingsverbanden, met een school voor zeer moeilijk lerende kinderen en andere dagbestedingsorganisaties, om ook spullen van hen te ver kopen. Met een groter assorti ment vergroot je je bestaans recht. Verder willen we de win kel binnen twee jaar uitgebreid hebben met een atelier, waar de echte kunstenaars onder de deelnemers kunnen werken." Eén op de drie huwelijken eindigt tegenwoordig in een echtscheiding. Wat door sommige moralisten als onvergankelijk en hei lig werd (en wordt) geï dealiseerd, blijkt in de praktijk vaak anders uit te pakken. Voor veel mensen is het huwelijk slechts een fase in hun leven; een periode waarin ze met een ander een partnerschap hebben. Dit partnerschap kan op een bepaald moment zijn functie verliezen. Deson danks lijkt het erop, dat ons denken over het huwelijk door deze feiten nauwelijks wordt beïn vloed. Drs. Henk C.M. Hermans Nadat het in de zeventiger jaren een korte dip heeft gekend, lijkt het romantische huwelijk weer in populariteit toe te nemen. Mede als gevolg van deze 'neo romantiek', zien we een vroegtijdige beëindiging van het huwelijk overwegend als persoonlijk falen. Het romantische liefdesideaal wordt door één of beide partners niet waargemaakt. Als u op de vraag 'Bent u getrouwd?' antwoordt met 'Ja, wel drie keer', zal dat bij menigeen enige behoed zaamheid oproepen. Nu kan het natuurlijk zijn, dat in uw drievoudige huwelijkserva ringen enige neurotische trekjes een belangrijke rol gespeeld hebben. kunt zich bijvoorbeeld steeds aangetrokken voelen tot de 'verkeerde' partner. Of mis schien bent u zelf een uiterst moeilijk mens om mee samen te leven. Maar het zelfde kunnen we natuurlijk stellen van de keuze om levenslang met dezelfde partner samen te blijven leven. Ook hierin kunnen neurotische eigenschappen (bijvoorbeeld angst) een belangrijke rol spelen. Onze negatieve kijk op echt scheidingen wordt nog eens versterkt door de wijze waar op ze gewoonlijk tot stand komen. De belangrijkste reden voor een scheiding is namelijk een negatieve: rela tieproblemen. Slechts wei nig partners slagen erin om op een positieve wijze hun partnerschap te beëindigen. Vaak wordt dit voorafgegaan door geruzie, getreiter, en soms zelfs door regelrechte guerrilla-oorlogen. Echt scheidingen worden daar door nog gemakkelijker met éen hoop narigheid geasso cieerd. Slechts zelden is een echt scheiding een plotseling gebeuren. De meeste part ners groeien daar geleidelijk naartoe. Dat proces heeft vaak een nogal typisch ver loop. Als een relatie tussen twee personen onder druk komt te staan, dan zoeken deze namelijk in veel geval len een derde persoon op. Een twee-relatie ('dyade') wordt een drie-relatie ('tria de'). Deze derde persoon kan een familielid zijn, maar ook een vriend, vriendin of een hulpverlener. De functie van deze derde persoon is vooral gelegen in spanningsreduc tie. Hij of zij moet bij één of beide partners de spanning weghalen. Er kan bijvoor beeld een verbond ontstaan tussen één der parners en deze buitenstaander. Een buitenechtelijke relatie heeft vaak een gelijksoortige func tie. Het is een poging tot spanningsreductie: de span ningen in het huwelijk wor den 'opgelost' door je te ver zekeren van de steun van een nieuw maatje. Hetzelfde motief spoort mensen aan om een relatie therapeut op te zoeken. Ze zijn niet in eerste instantie op zoek naar wegen om hun huwelijk te verbeteren, maar willen hun huwelijksstress kwijt. In sommige gevallen wordt een relatietherapie door het echtpaar gebruikt om de stap naar een echt scheiding te vergemakkelij ken. Een echtscheiding betekent in de meeste gevallen niet het einde van de relatie. Zeker als er kinderen zijn, zullen beide ex-partners nog met elkaar van doen hebben: alimentatie, bezoekregeling en dergelijke. In het gunstig ste geval symboliseert de scheiding het moment waar op beide ex-partners anders met elkaar omgaan. De 'ex' verdwijnt niet helemaal, moet een andere plek krijgen in het leven. Maar nogal wat ex-partners slagen erin, om hun geruzie en gestrijd over de echtscheiding heen te til len. Elk rechtstreeks en indi rect contact wordt aangegre pen om de strijdbijl weer op te graven. Voor hen blijkt een echtscheiding een nog moeilijker opgave dan het huwelijk. E 1 De koude storm is nog maar net gaan liggen en de regenplassen nauwelijks opgedroogd, maar krokus sen en narcissen doen toch vermoeden dat Koning Winter langzaam maar zeker van zijn troon wordt verstoten. De wervelende voorjaarsmodeshow afge lopen zaterdagavond 19 maart in het Arsenaal theater deed elke twijfel als sneeuw voor de zon ver dwijnen; de lente is in aan tocht! Op vlotte dansmuziek gaven de modellen een swingende show weg in de nieuwe voor jaarsmode van elf modezaken uit Vlissingen. Organisatoren Jan en Mariëtte Verhey wilden dit keer een modeshow 'op z'n Amerikaans' organiseren. „Ik heb veel modeshows gezien en zelf gelopen", zegt Verhey, Beeld van de show in Vlissingen. k. Uj et „Altijd wordt er maar van een soort belichting gebruik gemaakt en de modellen lopen doorgaans strak heen en weer volgens één 'loopje'. Deze keer willen wij een soort toneelstuk opvoeren zodat het levendig blijft en de mensen niet in slaap vallen". En dat is ze zeker gelukt. Het publiek heeft absoluut geen kans gehad om in te dutten. Herenmodezaak Jones Jones opende de show in Al maanden kissebist de gemeenteraad van Middelburg over het al dan niet autovrij maken van de markt. Eindelijk lijkt de kogel door de kerk. Een beslissing is genomen. Vanaf 15 april 1995 is de markt definitief autovrij. In de tussentijd zijn er veel woor den aan vuil gemaakt, ledereen heeft zijn zegje kunnen doen. Van de burger en de milieu-activist tot de belangenvereniging van de Middelburgse ondernemers. Hoe anders ook, pleiten milieu-activisten voor het autovrij maken van de markt. "Hoe minder auto's in de binnenstad, hoe minder milieuvervuiling", luidt hun standpunt. Zij hebben goede moed het aandeel marktbe- zoekers dat per fiets of openbaar vervoer het centrum aandoet te zien toenemen. Toch is dat op zich geen wetmatigheid. Zeker als je stilstaat bij het feit dat de gemiddelde Neder lander bij wijze van spreken zelfs zijn hond nog uitlaat met de auto! Dus waarom dan de fiets of het openbaar vervoer nemen als het stukken 'gemakkelijker' kan? Waarom een half uur bij de bushalte staan als je er met de auto in een kwartier kan zijn? En dat laatste hield vooral de ondernemers bezig. Zij waren de meest verdeelde partij. Een gedeelte van de ondernemers stond lange tijd sceptisch tegenover het bestuursvoornemen de markt autovrij te maken: "Toen de Lange Delft auto vrij werd konden de mensen hun auto's nog in de zijstraten kwijt, straks behoort ook dat tot de verleden tijd". Zij vreesden omzetder- ving. "Al dat gedoe met die bus, nooit op tijd en je bent er zo afhankelijk van. En ga je met de auto dan moet je nog wel een plekje vin den om je auto kwijt te kunnen". Om een goede doorstroming van automobi listen te bevorderen dient parkeergelegen heid in voldoende mate aanwezig te zijn. Maar ook daar zal nog wel het nodige over gesproken worden. In de ogen van enkele gemeenteraadsleden biedt de nieuwe par keerkelder aan de Kousteensedijk soelaas. Reeds geopperd werd het eerste uur parke ren op zaterdagen vrij te laten. Maar dan moest er voor het tweede uur wel extra betaald worden door de consument want anders moest de gemeente zélf in de buidel tasten. Overigens keken ze niet naar de por temonnee van diegenen die een parkeerpas aanschaffen. De bewuste parkeerpas ging dit jaar omhoog van 300 gulden tot maar liefst 450 gulden. Een prijsstijging van zegge en schrijve vijftig procent. Alleen een monopo list kan zich zo'n prijsstijging veroorloven. Over maatschappelijke onrechtvaardigheid gesproken! Maar goed, per saldo maakt het eerste uur vrij parkeren aan de Kousteense dijk voor de consument dus weinig tot niets uit. Tenzij je natuurlijk even vluchtig bood schappen gaat doen bij Albert Heijn. Mis schien besluiten de centrumgangers tot slechts een uurtje winkelen. Ons Zeeuwen bin zunig nietwèr?! Maar dat was toch niet de bedoeling van de heren raadsleden? Dat parkeren in Middelburg een heet hangij zer is blijkt wel uit de diverse verkiezingspro gramma's. Zo progageerde een partij een tweede parkeerlaag over het Hof van Tange neer te vleien. Je zit, de kosten even daarge laten, dan toch lekker dicht bij de stad, (lees markt), nietwaar. Enfin, nu heeft ook de belangengroep van Middelburgse onderne mers vrede gevonden met het autovrij maken van de markt. Automobilisten versto ren het winkelplezier. Een mooie, overzichte lijke markt kan bijdragen aan een verhoogde winkelbeleving. Dit trekt bezoekers aan. Ten minste als het parkeren goed geregeld wordt. Het beter aansluiten van de Lange Delft op de Lange Viele, de plannen voor een groots openluchttheater en groene strook op het marktplein liggen er, kan deze winkelbe leving wellicht eleveren tot grootse hoogte. De effecten van een autovrije markt lijken nu nog moeilijk meetbaar. De toekomst zal ech ter leren wat wijsheid is. casuallook, een vrijetijdslijn die bij vrijwel alle toonaange vende merken terug te vinden is. Met terrasstoeltjes op de schouder flaneerden de man nelijke modellen ontspannen over de loopplank in linnen en katoenen broeken in zand- en leemkleuren gecombineerd met casual jasjes en shirts in indigoblauw en zacht groene tinten. Natuurlijke stoffen en kleuren die in het lentezonne tje goed tot zijn recht zullen komen. Maar ook basis kle dingstukken in donkerblauw en hard rood, die het frisse marine-beeld oproepen, wer den uit de collectie van de exclusieve damesmodezaak Patachou getoond. Hot Legs Ladies- en Casual showden de nonchalante laag- over-laag-look. Wijde open jur ken worden over korte strakke broekjes gedragen en geruite gilets over lange t-shirts. Steenrood uit Tibet, specerij- kleuren uit India en ook hier indigoblauw zijn kleuren die bij Hot Legs de boventoon voeren. Hans Knuyt Mannenmode kwam onder luid gejoel van het publiek op in opvallende herenzwemsuits met half lan ge pijpjes in hardrood, groen, geel en blauw. Katoenen jur ken met meerdere splitten en ongelijk geknipte transparante vestjes in zwart en grijs zijn prachtige creaties uit de collec tie van Isis Damesmode. Ste- ketee damesmode schitterde met 'lovertjes' en goud- en zil verdraad geborduurde motie ven en gouddetails op blou- sons en vestjes. De soepelvallende collectie van zogenaamde microvezel, welke sterk doet denken aan gewassen zijde, werd na de pauze geshowd door Zijnen Damesmode. Bobbe Mode, die overigens al zestig jaar in de mode actief is, liet de model len op Italiaanse muziek flane ren in linnen jasjes met cein tuur en natuurzijde blousons. De meest opvallende collectie was zonder meer de eigen ont worpen Mabélis-lijn. Mysteri euze zwart-wit combinaties met sterke Oosterse, Spaanse en Arabische invloeden kwa men ten tonele. Mouwen die los van de kleding met linten op de bovenarmen en polsen vastgestrikt zitten en transpa rante shawls waren bijzondere details in deze lijn. Exquise bruidsmode sloot dit modespectakel gepast af in schitterende cocktailjurken. Op de vraag wanneer Verhey de volgende grote modeshow organiseert zegt hij beslist: „Zeer binnenkort". „Er doen kledingzaken mee met een speciaal oog op de bruid, maar ook met een pas send tenue voor de familie. Er zijn bruidskapsels te zien en een fotozaak geeft voorlichting over bruidsreportages. Een juwelier toont ringen en ande re sieraden en de Drukwerk winkel adviseert over de huwelijkskaarten. Verder kun nen de bezoekers zich laten informeren over woninginrich ting en de aankoop van een huis via de bank", vertelt de Jonge. Zij heeft geen idee over het aantal bezoekers van het vorig jaar. „Bij iedere mode show warén er toch wel zo'n tweehonderd mensen in de zaal. En dat ging hele dagen zo door, dus dat was echt komen de en gaande man", zegt zij enthousiast. Het Zeeuwse Bruidsfestival duurt drie dagen. Vrijdag avond 25 maart van 19 tot 22 uur, zaterdag van 14 tot 21 uur en zondag van 14 tot 18 uur. DE BESTE WEG NAAR HORECAVAKMANSCHAP. lijkt werken in de horeco je leuk' Na je VBO, MAVO ol HAVO kun je via hel SVH Leerlingstelsel welkend leren voor de beroepen reslourontkok reslaurontgastvrouw/ gastheer, reteplionisl en losl food specialist. Vier dagen per week werk en leer je don bij een erkend horecaleerbedrijf. En voor de theorie go je één dog noot school. Het is een praktijkopleiding woormee je meteen een leuk solotis verdient. BEZOEK DE VOORLICHTINGSAVOND EN BANENMARKT! Maandag 28 maart 1994 Dinsdag 29 maart 1994 Zeeuwse Stromen Duinwekken 5 RENESSE 01116-2040 De Mauritshof Mauritsweg 5 IJZENDIJKE 01176-1234 Woensdag 30 maart 1994 Hotel Arneville Buitenruststraat 22 MIDDELBURG 01180-58456 Ontvangst vanaf 19.00 uur, aanvang 19.30 uur. SVH LEERLINGSTELSEL Arbëïd^Joorziening ROC WESTERSCHELDE Tweede banketbakkersbe- diende Chris Kloek (17) van Banketbakkerij Bliek in Middelburg is vorige week uitgeroepen tot rayonkam pioen tijdens de jeugdvak- wedstrijden van het Zee land College in Middel burg. Zijn gebakstuk en gemberenveloppen waren goed genoeg om er in okto ber de regio Zuid-West (Zeeland en West-Brabant) mee te vertegenwoordigen op de nationale kampioen schappen brood- en ban ketbakken. Kloek werkt sinds juni 1991 part time bij Bliek. Een dag in de week bezoekt hij het Zee landcollege. Bliek stimuleert zijn leerlingbakkers mee te doen aan de rayonwedstrij den. „Ze kunnen er veel van leren," zegt Mark Bliek. „En het toont aan dat het vak ze interesseert." De leerlingbak kers konden voor de wedstrijd twee uit drie opdrachten kie zen. De produkten, die in de eigen bakkerij werden vervaar digd, moesten voor een uur 's middags worden ingeleverd, waarna ze werden beoordeeld op onder meer kleur, geur, smaak en de totale indruk. Tweede bediende-in-opleiding Kloek werd voor zijn inspan ningen beloond met een beker en een diploma, waarop zijn verrichtingen staan vermeld. „In mijn categorie waren vijf deelnemers," zegt Kloek. „Ik had niet verwachtte winnen, ik deed mee voor de Olympische gedachte - deelnemen is belangrijker dan winnen. Het is goed voor later: als ik in de toekomst nieuw werk moet zoeken, kan ik dit diploma laten zien. Volgend jaar doe ik weer mee." Foto Verschuren. Vijf jaar geleden besloot een aantal bedrijven iets gezamenlijks te onderne men voor trouwlustigen. Dit plan resulteerde in een Zeeuws Bruidsfestival, waarop de bezoekers zich konden oriënteren op alles wat met trouwen en de huwelijksdag te maken heeft. Het werd een groot succes en ook dit jaar ver wacht de organisatie weer een flink aantal bezoekers. Op 25, 26 en 27 maart pre senteren de twaalf Zeeuw se bedrijven zich in hotel Britannia-Watertoren in Vlissingen aan het trouw lustige publiek. Op een holletje op maandag morgen naar de burgelijke stand is niet meer in. Ook al neemt het aantal huwlijken momenteel weer af, als men trouwt mag het wel wat kos ten. Dat is de overtuiging van Ceciel de Jonge, die zich bezig houdt met de publiciteit voor dit vijfde bruidsfestijn. Zelf is zij die dag aanwezig met een stand van haar huidverzor- gingsinsituut José en Ceciel uit Middelburg. „Het leuke van dit Bruidsfestival is dat het gra tis is. Er worden diverse mode shows gehouden, maar ieder een kan in- en uitlopen en een andere dag weer terugko men." Chris Kloek met beker en diploma.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 15