Terwijl u dit leest, zwerven duizenden kinderen hongerend door de wereld. Help ze nu! Straks hoeft 't niet meer. O GIRO 646900 DEN HAAG 'Een foto is een stukje emotie' Provincie Zeeland Ziekenhuizen in onderzoek Toerisme op het plattteland terre des hommes Parfumerie Douglas reikt prijzen uit Japans stokvechten erg geschikt voor vrouwen Geld voor musea Rectificatie IN BEROEP COMMISSIES Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben geld uitgetrokken om het plattelandstoerisme op een hoger peil te brengen. Drie regio's ontvangen - gespreid over drie jaar - elk in totaal f 75.000,- om gelanceerde plannen verder uit te werken. hulp aan kinderen in nood telefoon 070-3637940 Woensdag 23 maart 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Nieuws Wachtkamer ziekenhuis Goes Wat vinden de Zeeuwen van de kwaliteit van de dienstverle ning in hun ziekenhuis, is de vraag die gedeputeerde staten zich stellen. Om een antwoord te krijgen moet er een onder zoek komen onder patiënten ofwel consumenten. Het dagelijks provinciebestuur heeft de uitkomsten van het on derzoek nodig om beleid te kun nen voeren op het gebied van de kwaliteit van de zorgverlening. De plannen van de regering voor de zogeheten stelselherziening van de gezondheidszorg zijn niet meer actueel. De in gang gezette ontwikkeling dat marktpartijen (zo als ziekenhuizen en zorgverzeke raars) een grotere vrijheid krijgen, zal ongetwijfeld doorgaan, redene ren gs. De provinciale overheid zal dan wel een visie moeten hebben op de vraag hoe de zorgverlening er in de toekomst moet gaan uit zien; een regiovisie heet dat in de vaktaal. Het is nog onduidelijk wel ke zaken moeten worden meege nomen in de regiovisie en op wel ke manier de verschillende partijen worden betrokken bij het opstellen van de plannen. Maar hoe je het ook draait of keert, het begrip "kwaliteit" zal een centrale rol spelen. De zorgsector kent veel werksoor ten maar het beroep van de bevol king op de ziekenhuiszorg is het grootst. Vandaar dat gs daar wil len beginnen met een onderzoek. Kwaliteitsonderzoek Ook in de ziekenhuizen gaat het om vraag en aanbod. Het aanbod is in eerste instantie een zaak van de aanbieder, het ziekenhuis. In het onderzoek gaat het dan ook niet om het behandelen door me dici en verpleegkundigen. Bij de discussie over kwaliteit gaat het in de eerste plaats om zaken als bij voorbeeld toegankelijkheid, be reikbaarheid, wachttijden, verwij zen en nazorg. En ook hier gaat het om vraag en aanbod. Feitelijke objectieve gegevens als wachtlijs ten, wachttijden en gebruik van voorzieningen zijn vrij eenvoudig te verkrijgen en te verstrekken door de aanbieder. Maar van essentieel belang is ook wat de consument, patiënt en gebruiker, vindt van de kwaliteit. Een dergelijk subjec tief oordeel, de belevingswaar de, is een feit waar gs niet om heen willen. Uitgangspunt is dat het onderzoek vergelijkbaar moet zijn met onder zoeken elders in het land. Op die manier is het mogelijk een bepaal de vorm van kwaliteitsmeting mo gelijk te maken. Vandaar dat gs vinden dat een onderzoek in Zee land ook zicht moet geven op eventuele regionale verschillen of verschillen per ziekenhuis. Het is de bedoeling dat de Stich ting Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cultuur (VMC) komt met een voorstel over de manier waarop een dergelijk onderzoek kan worden aangepakt en antwoord geeft op de vraag wat een dergelijk onderzoek gaat kosten. Vervolgens zullen gs in mei een besluit nemen of ze met de VMC in zee gaan. Elders op deze pagina wordt uit de doeken gedaan hoe het platte- landstoerisme zal worden bevor derd. In de plannen nemen enkele mu sea een belangrijke plaats in. Los van de al beschikbaar ge stelde bedragen hebben gede puteerde staten aan drie mu sea subsidies toegekend. Het streeklandbouwmuseum Drei- schor wordt bedacht met f 100.000,- (uit het zgn. kleine kernenfonds). Uit het sociaal-eco nomisch ontwikkelingsfonds gaat f 50.000,- naar het fruitteelt museum Kapelle en f 25.000,- naar het schaal- en schelpdieren museum Yerseke. Het zijn eenmalige bijdragen, be doeld om daadwerkelijk de deuren te kunnen openen en om een leu ke collectie te kunnen aanschaf fen. Het gs-besluit moet overigens nog het stempel "goedgekeurd" krijgen van de statencommissies voor welzijn, economie en algemeen bestuur. Talrijk zijn de attracties van het Zeeuwse platteland. Natuurgebie den, mooie molens, interessante boerderijen, leuke weggetjes, kleurrijke bermen en gastvrije pleisterplaatsen: ze zijn er volop. Alleen, als je toerist bent, is het weieens zoeken hoe ergens te ko men, of om te weten te komen wat open is en wat niet, of hoe laat die leuke vogelexcursie ver trekt. Vrijdag 8 april is er een voorlich tingsbijeenkomst over het vooront werp Beheers- en Begrenzingen plan voor het reservaatsgebied en natuurontwikkelingsproject Beve- landen '94. De bijeenkomst is in de zaal van café De Blauwe Rei ger, Dorpsstraat 50 in Heinkens- zand en begint om 10.00 uur. De eerder aangekondigde bij eenkomst van donderdag 7 april komt te vervallen. Met andere woorden: aanbod ge noeg, maar het zou duidelijker moeten en er zou wat meer sa menhang moeten komen. De toerist zou bijvoorbeeld een leuke route moeten kunnen kie zen, die hem of haar langs de spe cialiteiten van het platteland leidt. Het vervoermiddel moet bij voor keur plattelands- en milieuvriende lijk zijn, een fiets dus, of de benen wagen. Dit betekent dat her en der be staande accommodaties verbe terd en uitgebreid zouden moeten worden en - vooral - dat er op al lerlei toeristische punten goed in formatiemateriaal op de balie ligt. Drie plannen De plannen die zijn gehonoreerd hebben betrekking op Schouwen- Duiveland, Walcheren en Zuid-Be veland. Vorig jaar november hebben gs een aantal instanties en be drijven aangeschreven om met initiatieven te komen voor een regionale aanpak voor het plattelandstoerisme. De reacties hierop zijn beoor deeld aan de hand van maat staven. Zo moet er medefinanciering zijn vanuit de regio voor de helft van de kosten. Ook moeten de Zeeuw se plannen als voorbeeld kunnen dienen voor landelijke projecten (omdat ook de ministeries van Economische zaken en van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij bij de zaak betrokken zijn). Gekeken is ook of de plannen op een termijn van drie jaar uitvoer baar zijn. Schouwen-Duiveland De "Streek-VW en promotie Schouwen-Duiveland" heeft haar plannen uitgewerkt in vier the ma's: agrarisch, cultuurhistorisch, sportief en natuurlijk. Men is van plan het streekland bouwmuseum in Dreischor een spilfunctie te geven in het geheel, o.a. als start- en informatiepunt voor fietsroutes. En alles wat er te zien en te bele ven is aan de Schouwse natuur wil men overzichtelijk bijeen brengen, in samenwerking met natuurbe heerders en vrijwilligers. Boereproenkers De streek-WV Walcheren-promotie heeft o.a. het oog laten vallen op de Imkerij Poppendamme. Daar zullen zeker "boere proenkers" te zien zijn (ook Imkerij Poppendamme wel "Duizendschoon" gehe ten), want de imkerij krijgt een "boerentuin". Er komt ook een rust- en verversingsplaats voor ruiters en hun viervoeters. Fietsroutes - bestaand en nieuw - worden als een samenhangend aanbod gepresenteerd; zonodig zullen er aanpassingen plaats vin den opdat de recreant bewuster kan kennismaken met typisch Wal- cherse landschappelijke zaken, zoals kreekruggen, vliedbergen en leuke bedrijven zoals een kaas boerderij en een orchideeënkwe- kerij. Een speciaal arrangement wordt "bed en breakfast" op de hofste de. Zuid-Beveland "Er kome een toeristisch netwerk" zo luidt het credo van het Toeris tisch Platform Zuid-Beveland. Een belangrijke rol zal worden vervuld door vier centra: het museum voor de fruitteelt in Kapelle; het schaal- en schelpdierenmuseum in Yerseke; het Milieu-educatief cen trum in Goes en de Schaapskooi in Nisse. Afgezien van deze bezoekerscen tra zal het toeristisch netwerk be staan uit fiets-, wandel- en ruiter- trajecten, "excursie-boerderijen" en "excursie-molens". Financiën De provincie heeft voor de bevor dering van het plattelandstoerisme een bedrag van f 340.000,- ter beschikking. Dit geld is onderge bracht in het TROF (het Toeris tisch Recreatief Ontwikkelings fonds). Aan het ministerie van Economi sche zaken is een subsidie ge vraagd van eveneens f 340.000,-; LNV is "aangeslagen" voor ander halve ton. Als alles gaat zoals nu gedacht wordt is er dus voor de ko mende drie jaar ruim 8 ton overheidsgeld om het Zeeuwse plattelandstoerisme op een ho ger peil te brengen. Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten ook besloten de provinciale WV een bijdrage te verstrekken. Voor 1994 is die f 30.000,-. In to taal zou de WV voor drie jaar kun nen rekenen op f 150.000,-, af hankelijk van een in te dienen programma. De bijdrage aan het WV is be stemd ter leniging van de kosten die gepaard gaan met de begelei ding van de regionale plannen en de promotie van het geheel. Zeeuwsch-Vlaanderen Ook vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen Donderdag 31 maart, 09.00 uur, is er een openbare zitting van de hoorcommissie be stemmingsplannen. In de zitting gaat het om de be zwaren die zijn ingediend op het bestemmingsplan bedrijfsterrein Eindewege II van de gemeente Goes. De bezwaren richten zich tegen de vestigingsmogelijkheid van een autorecyclingsbedrijf of andere toegestane bedrijven van wege de mogelijke belastende in vloed op de omgeving; voorts zou er op dit moment sprake zijn van leegstand en is er dus geen be hoefte aan uitbreiding van het be drijfsterrein. De zitting is in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. was een toeristisch plattelands plan ingediend. Besloten is dit ini tiatief over te hevelen naar het zgn. 5B-project van de Europese Unie. "5B" is bedoeld om het plat teland te ontwikkelen tegen de achtergrond van de afnemende economische positie van de land bouw. De commissies algemeen be stuur en waterstaat en verkeer vergaderen gezamenlijk op maandag 28 maart vanaf 13.30 uur. Gesproken wordt over het over zicht van de budgetten voor be heer en onderhoud voor wegen in 1993 en over de decentralisatie impuls. Aansluitend op deze bijeen komst vergadert de commissie algemeen bestuur. De volgende onderwerpen staan op de agenda: bevoegdheid voor benoeming en ontslag van vertrou wenspersonen, subsidie Regiwa- projecten 1994, bestuursconve- nant afvalstoffenbeleid, subsidie Stichting Jeugd en Gezin voor ca semanager incest-hulpverlening, voorfinanciering herspreidingsgel- den, subsidie bibliotheken Krab- bendijke en Kruiningen, winkel/ tearoomproject, wozoco St. Phi- lipsland; subsidies voor NME, Stichting Het Zeeuws Landschap, GOA Handel, vismijn Colijnsplaat, bijdrage voor de aanleg van een fietspad over de Brouwersdam en de verplaatsing van het op- en overslagbedrijf Van Denderen Grind en Zand. De vergaderingen van de staten commissies zijn openbaar. Wie wil, kan gebruik maken van het spreekrecht voor het publiek om op die manier de statenleden op de hoogte te brengen van zijn of haar mening over zaken die op de agenda staan. De bijeenkomsten zijn in het provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg. Agenda en stukken liggen ter inzage in het informatie centrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg. Natasja Jansen, bedrijfsleidster van Sprint Photo. „Een foto is een stukje emotie, een herinnering waar je zorgvuldig mee omgaat. Dat is de filosofie achter de vijf Sprint Photo- zaken in West-Brabant en Zeeland", zegt Lout Serré, één van de twee directeu ren bij de heropening van Sprint Photo in Midddel- burg. De zaak verhuisde onlangs van de Korte Delft naar de hoek Markt/Nieu we Burg. Hier, waar voor heen een juwelierszaak gevestigd was, beschikt de 1 -uur-fotoservicewinkel over veel meer ruimte en de nieuwste apparatuur. „Om juweeltjes van foto's te kunnen maken", juicht Serré over de nieuwe loca tie. Naast de Vlissingse behuizing aan het Scheldeplein, ging ook de zaak in Goes onlangs op de schop. „Zodat wij kunnen zeg gen dat alle Zeeuwse vestigin gen nu up to date zijn. Wij beschikken over een super snelle nieuwe printmachine, die binnen een uur afdrukt en ontwikkelt. Dat is viermaal zo snel als voorheen. Bovendien staat er hier ook een zoge naamde Create-a-Print, waar mee de klant zelf binnen enige minuten een vergroting kan maken. Omdat wij ons uitslui tend bezighouden met het ont wikkelen en afdrukken van fotomateriaal en dat dus ons hoofdprodukt vormt, konden wij ons hierin ook geheel spe cialiseren. Voor ons is iedere foto meer dan een stukje papier. Wij gaan daar heel zorgvuldig mee om", aldus de directeur. Parfumerie Douglas in Mid delburg vierde van 21 februari tot 5 maart feest onder het motto 'Betove ring in geur, kleur en ver zorging'. Op vertoon van een uitnodiging die huis aan huis in de stad is ver spreid, konden belangstel lenden een persoonlijk huid- of make up-advies krijgen, plus een setje uit- probeerprodukten. Als extraatje organiseerden de parfumerie en de bijbeho rende schoonheidssalon twee prijsvragen, waarvan donderdag de winnaars hun prijs kregen uitgereikt. De prijsvraag van de parfume rie bestond uit het raden van het aantal liters (zes) dat de grote Romeo Gigli-fles in de winkel bevat. De salon-wed strijd omvatte drie open vra gen over de schoonheidssa lon. De Lancastersalon is sinds oktober vorig jaar aan de par fumerie gekoppeld. De vragen gingen onder meer over de openingstijden (tijdens winkel uren) en over de diverse mogelijkheden van de Lancas tersalon, zoals de halfuurs- en uursbehandelingen. FOTO ANDA VAN RIET Filiaalmanager I. Legemaate, K. Hooydonk, schoonheids specialiste C. Verbeek, L. van Baaien, P. Simonse, schoon heidsspecialiste M. Jeras en L. Houtekamer (vlnr). Jiu-jitsuleraar Tonnie Kruijsse begint in septem ber bij Budovereniging KIAI in Oost-Souburg met het geven van lessen jodo. Jodo is een Japanse manier van stokvechten die vol gens Kruijsse voor de juiste beoefening jaren van trai ning en een flinke dosis discipline eist. „Zo maar een beetje in het wilde weg slaan is dus niet de opzet." Budo is het woord waarmee in Japan alle vechtsporten wor den omschreven. Budovereni ging KIAI verzorgt al enige tijd judo en jiu jitsu-lessen en daar komt nu jodo bij. „Je wilt eigenlijk alles proberen," ver klaart KIAI-voorzitter W. van Willigen de belangstelling voor het Japanse stokvechten. KIAI is volgens de voorzitter de eerste budovereniging in Zee land die jodo-lessen gaat ver zorgen. „Het was een idee van Tonnie Kruijsse. Hij is al heel lang bezig met allerhande Japanse vechtsporten, heeft de zwarte band judo en is in jiu jitsu de hoogst gegradueerde in Zeeland." Jodo betekent 'de weg van de stok'. De stok waar het om draait is de jo, 127 centimeter lang, bijna drie centimenter in doorsnee en gemaakt van de hardste soort eikenhout die in Japan is te vinden. Jodo is ongeveer vierhonderd jaar geleden ontstaan als onder deel van jiu jitsu en kent drie stromingen: verdedigen op aanvalshandelingen met een houten zwaard - de bokken -, verdedigen tegen een andere jo en afweren van een onge wapende aanvaller. Later wor den deze verdedigingshande lingen gecombineerd met aan- valstechnieken. Jodo eist volgens Van Willigen en Kruijsse veel discipline en een grote concentratie. Daar om mogen alleen mensen van 20 jaar en ouder de lessen vol gen. „Uit mijn twintig jaar ervaring als judo- en jiu-jitsule raar weet ik dat jongere men sen de nodige concentratie nog niet kunnen opbrengen. Bovendien draag je bij jodo geen beschermende kleding, alleen de traditionele Japanse wapenrok, de hakama." De sport, die in Nederland door ongeveer dertig docen ten wordt onderwezen, is vol gens Kruijsse erg geschikt voor vrouwen. „Jodo wordt in Japan al lange tijd door vrou wen beoefend. Dat komt omdat vrouwen vroeger in Japan geen wapens mochten hanteren. Als ze zich dan moesten verdedigen, wapen den ze zich met materiaal dat op het land was te vinden, bij voorbeeld de steel van een hark. Jodo is ook niet echt een krachtsport. Het gaat om beheersing van het lichaam, het vinden van balans tussen geestelijke en lichamelijke beweging. Belangstellenden kunnen zich rechtstreeks bij Tonnie Kruijs se aanmelden. Hij is dagelijks bereikbaar tussen 17 en 18 uur (01184-78977). I

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11