DUBBEL PRINT 3,75 'Je bent méér dan iemand die wat spullen brengt' E BESCHERM DE DIEREN TEGEN DE BEESTEN Blz DE RUITER CIB %je m Arsenaal tevreden met minder Recordjacht tijdens Boulevard-City-Run Si sy C Bijzondere constructies J.P.A. Rossël tandprotheticus GIRO 242 10 POËTISCHE DAGEN COLOR ME BEAUTIFUL ym mmyU PLAIN TRADITIONAL VAN WEDGWOOD Uw kleurenrolletje nog maals afgedrukt op Ko dak Royal Paper voor maar JVERSCHOORE VLISSINGEN MIDDELBURGSE BEZOEKT KROATISCH VLUCHTELINGENKAMP Vanaf het moment dat etnische conflic ten het Oosteurope- se vakantieland Joegoslavië deden uiteenvallen in een handvol min of meer erkende republiek- jes aangeduid als 'het voormalige Joegoslavië', leefde bij Oet Maljers (23) het idee: „Ik wil daar iets doen." Eind februari ver trok ze in een auto met een aanhanger vol spullen en twee medestanders naar Hotel Kaj in Marija Bistrica in Kroatia, om de nood van daar verblijvende vluchtelingen een beetje te lenigen. „De meeste mensen daar wachten tot ze weer verder kunnen gaan met leven. 16-26 Maart BOEKENWEEK PZC WEEKBLADEN Andere wereld Apathisch VERWACHTE 250 DUIZEND BEZOEKERS NIET BEREIKT Hoewel het Maritiem Centrum Arsenaal op vrijdag 11 december 1992 bij zijn presen tatie rekende op zo'n kwart miljoen bezoe kers per jaar, is het personeel in het Vlis- singse attractiecentrum in luide hoera- stemming nu in negen maanden de hon- derdvijftigduizendste klant kon worden verwelkomd. Woordvoerster Sandra de Kort kan zich zelfs het getal tweehonderd vijftigduizend niet herinneren, hoewel het toch in nagenoeg alle media heeft gestaan. Sociaal werk Ierse Pub The Duke viert donderdag Saint Patricksday in stijl. Drie dagen later tracht de uitbater de saaiheid van de Mid delburgse zondagmiddag te doorbreken met een optreden van Tilly Meijeren. Na 48 jaar neemt Henk Tavenier afscheid van zijn autorijschool. „Ik heb het gevoel mijn deel geleverd te hebben". Cinema Alhambra stelt een half jaar lang kaartjes beschikbaar aan de winnaar van de Oscar-prijsvraag. Het laatste nieuws van het woningin richtingsfront op onze Huis Stijl pagina. 'Walc&enó filot NIEUWE KUNSTGEBITTEN DE WERELDDIERENBESCHERMING voor kleur en style advies Ferry Vroom tel: 01181 - 2234 (in plaats van 7,50) lVU MLBD (BUD 3IL HIJ 0 JB> Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 11 16 MAART 1994 door Liesbet Mallekoote Al is ze al weer een tijdje terug in haar eigen ver trouwde Middelburg, de indrukken en beelden uit Kroatië zijn nog niet uit haar gedachten verdwe nen. Ook niet omdat Oet Maljers al weer bezig is een bij aankoop van tenminste 19,50 ontvangt u het boekenweekgeschenk van Hella Haasse: Transit K E R BOE K E N LIBRIS Walstraat 94, Vlissingen HD® Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. volgende reis te plannen. „Er is daar nog zoveel te doen, die mensen hebben nog zoveel nodig. Voorlo pig ga ik door." Daarmee is het plan van Ton Besselink, de Zeeuwsvlaming die haar vroeg te chaufferen naar het vluchtelingenkamp, geslaagd. „Deze reizen zijn opgezet door de Basisbewe ging Zeeland," verklaart Mal jers. „De bedoeling is dat elke twee maanden een paar men sen die reis maken en dat na een tijdje ieder weer gaat, met een aantal nieuwe vrijwilli gers." Besselink zelf gaat in mei met twee nieuwe vrijwilli gers en Oet Maljers en Frans Buijze, de derde die deze reis meemaakte, vertrekken in juni. De reis verliep niet voorspoe dig: het eerste probleem vol trok zich nog voordat het club je was vertrokken. Het aanvan kelijk toegezegde bestelbusje werd vlak voor het begin van de tocht teruggetrokken. Nie mand durfde vervolgens een bus beschikbaar te stellen dus moesten kleding, voedsel, naaimachines, strijkijzers, meters stof, speelgoed, walk mans, schoenen en drie vol wassenen worden verdeeld over een auto met aanhanger. „Dat was geen succes," vertelt Oet. „Het eerste stuk ging nog, maar in Joegoslavië zelf over kronkelige bergweggetjes ging minder." Ook tijdens de rit zat alles tegen. Een busje van andere hulpverleners waarmee ze een stuk zouden oprijden, begaf het al snel en raakte de drie uit eindelijk kwijt. Vervolgens reden ze verkeerd in Slovenië, zodat auto en aanhanger een n iet-officiële grensovergang moesten passeren. „Dat heeft een uur gekost, omdat die douaniers alle papieren moes ten controleren." De terugweg verliep tot München voorspoe dig. „Toen raakten we in een file, hebben we vijf uur tussen bruinverbrande wintersporters gestaan die van vakantie kwa men. Zo'n compleet andere wereld. Verschrikkelijk." De ontvangst in Marija Bistrica was wisselend. Het hotelper soneel was koel, net als de dorpelingen, de vluchtelingen zelf 'waanzinnig blij'. „Marija Bistrica is een bedevaart plaats, hotel Kaj was speciaal voor de toeristen. Nu is het een vluchtelingenkamp en al zijn de bewoners Kroaten, net als de dorpelingen, toch zijn ze niet echt welkom. Het scheelt gewoon inkomsten. Ze vor men een groep buiten het dorp." De drie vrijwilligers hadden vooraf contact gehad met het kamp en wisten onge veer aan welke goederen de grootste behoefte bestond. „Er werd bijna gevochten om die spullen, het was een chaos. Toen zijn we het zelf maar gaan uitdelen." De Nederlanders sliepen in de gymzaal van de lokale school, waarvoor ze Engelse boeken en tekenmateriaal hadden meegebracht. „Bij die school waren we zeer welkom. Door het kamp, waar ongeveer veer tig kinderen wonen, en andere vluchtelingen in het dorp, is de school overvol en er is weinig aanvoer van lesmateriaal. De kinderen gaan in twee ploegen naar school: een groep van zeven tot twaalf 's ochtends en een groep van één tot zes." De in totaal honderdveertig vluchtelingen in het hotel leven met drie tot vier mensen op een kamer van drie bij vier meter. „De kamertjes staan volgepropt met een tweeper soonsbed, een stapelbed, een tafeltje en vaak nog een kin derbedje. De meeste vrouwen - er zijn bijna geen mannen in het kamp - zijn heel apathisch, ze leven nauwelijks. Ze zitten meestal op hun kamer of in de grote kamer waar een tv staat - het Rad van Fortuin en de soapserie Santa Barbara zijn het hoogtepunt van de dag - en hopen slechts terug te kun nen naar de plek waar hun huis ooit heeft gestaan. De meeste mensen hebben niets meer, alleen de kleren die ze aanhadden toen ze uit hun dorpen werden verjaagd. In het gunstigste geval hebben ze een tas mogen pakken." Oet wijst naar een paar gehaakte kleedjes op tafel: souvenirs uit Kroatië. „Het eni ge wat de meesten doen is kleedjes haken. Een bolletje witte wol en een haaknaald krijgen ze van Charitas, een christelijke Oostenrijkse orga nisatie. Wie niet kan haken, doet niets." De vrouwen waren blij als de Nederlanders hun kamertje betraden. „Met minder dan twee koppen op een elektrisch pitje gekookte koffie kwam je Aaien van roggen de leukste attractie in Het Arsenaal. Uitgaande van de verwachtin gen toen, zou er in negen maanden een aantal van iets boven de tweehonderddui zend moeten zijn bereikt. En in ogenschouw genomen dat de zomer niet echt het weer voor strandvierders in petto had en het gegeven dat de noviteit in het voormalige munitiedepot extra nieuwsgierigen zou lok ken zou dat aantal kassapas santen alleen maar hoger moeten maken. „Zolang ik hier werk heb ik alleen het getal van honderdvijftigduizend per jaar gehoord. Die hebben we dus nu al in negen maanden bereikt", verdedigt De Kort zich. Ze stelt tevreden vast dat er zelfs winst wordt gemaakt. De bezoekers kwamen afgelo pen negen maanden vooral in de vakantietijd. Momenteel zijn het - aldus de Kort - men sen uit de omgeving die naar Het Arsenaal komen kijken. Binnen het attractiecentrum worden evenwel nieuwe invalshoeken gezocht om nog meer mensen buiten het 'top- seizoen' naar Vlissingen te krij gen. „Onze bioloog is actief bezig om het educatieve aspect aan te pakken. Wellicht dat we wat meer schoolreizen kunnen contracteren". Bij het publiek, zo meldt De Kort, valt in de eerste plaats het roggenbassin op waarbij de vissen geaaid kunnen wor den. Ook de internationale vlootschouw geniet veel waar dering van de bezoekers. Voor mensen zonder hoogtevrees is de vijftig meter hoge uitkijkto ren eveneens een belangrijke attractie. „We zijn heel tevre den", benadrukt De Kort. „In de beginperiode is het nog maar de vraag of ons enthou siasme overslaat op het publiek. Kennelijk doen we het dus goed". Oet Maljers de deur niet uit." De eerste paar dagen, vertelt Maljers, vroegen de vrouwen honderd uit naar haar eigen leven in Nederland. Daarna wilden ze heel graag hun verhaal kwijt. „Aan de buurvrouw kunnen ze het niet vertellen. Die heeft dezelfde ellende meegemaakt. Bovendien voelen ze zich onderling niet verbonden, omdat ze uit verschillende dor pen en streken komen. Ze realiseren zich niet dat ze in hetzelfde schuitje zitten." De verhalen van de vluchtelin gen grepen Maljers, ondanks de uitvoerige berichtgeving over de oorlog in de westerse media, behoorlijk aan. „Je ziet minder erge dingen dan thuis op tv, maar de ellende maakt veel meer indruk als je een paar dagen met die mensen omgaat. Als ze vertellen van de ongelooflijke verliezen, van familie, echtgenoten, alle spul len die ze ooit hadden. Maar weinigen vinden het zinloos. De verliezen doen pijn, maar ze blijven fanatiek: ze zijn voor het land gestorven." Door de weinige mensen die Engels of Duits spraken voor zich te laten tolken, dwongen de Nederlanders de vluchtelin gen min of meer eikaars ver haal aan te horen. „De volgen de dag spraken ze elkaar dan wel, ze hadden elkaar een beetje leren kennen." Met de jongeren, waar Maljers meer mee optrok, ging het gemakke lijker. „Voor hen organiseer je een partijtje basketbal en dan probeer je er zoveel mogelijk kinderen bij te betrekken. Als hun moeders dan later moei lijk zouden doen, konden ze die Nederlanders de schuld geven. Zo deden we een beetje sociaal werk. Of het blijvend is weet je nooit, maar op dat moment werkte het." Na een paar dagen in Marija Bistrica vertrokken de Neder landers naar Pakrac, zo'n twee honderd kilometer verderop. Daar brachten ze hulpgoede ren naar vrijwilligers en bewo ners die sinds enige tijd probe ren hun stad weer op te bou wen. Tijdens de reis moest op aanraden van de bisschop, die tevens dienst doet als legeraal moezenier, van de route wor den afgeweken omdat het oor logsfront zich in hoog tempo verplaatste tot bij de snelweg. „In Pakrac zelf is het redelijk veilig, daar zitten VN-troepen en daar blijven de Serviërs wel vandaan. Maar onderweg, over die B-weggetjes, durfden we nergens te stoppen. Je rijdt aan een stuk door langs kapot geschoten en uitgebrande hui zen en je komt bijna geen mens tegen. We waren con stant bang dat we te ver waren doorgereden en in oorlogsge bied zaten. En vertel maar eens aan een Serviër dat je hulpgoederen voor Kroaten komt brengen." Na een week in Kroatië weet Oet Maljers zeker dat ze in juni weer gaat. „Er is daar nog zoveel nodig. Het enige wat je er op de markt kunt kopen zijn pootuien. Voor de volgende reis hebben we lijsten gemaakt met maten, leeftijden en wen sen. Gebruiksvoorwerpen als een kookpitje bijvoorbeeld, voor de extra vitaminen. En walkmans. Dat klinkt raar, maar als je met zovelen op elkaar zit, kun je moeilijk de radio aanzetten. En na twee jaar op een kamertje wonen hebben die jonge kinderen daar wel eens behoefte aan. Bovendien wil ik die mensen terug zien. Voor hen ben je meer dan alleen maar iemand die wat spullen brengt." Sebastien Schletterer De Frapo's Boulevard City Run gaat zijn eerste lust rum tegemoet. Op zaterdag 26 maart star ten tegen de 250 lopers om in wedstrijdverband of zomaar voor de prestatie twintig kilometer af te leg gen. Voor spektakel zorgen ongetwijfeld de deelne mers aan de mijl (1609 meter). Favoriet bij deze wedstrijd is de Nederlands junioren kampioen op de 800 meter, Sebastien Schletterer. Daarnaast zijn leerlingen van 85 scholen uitgeno digd voor hun scholieren run. De jeugdige atleet Schletterer komt naar Vlissingen om het Zeeuwse record op de Sport- score Mijl (4.22) te verbeteren. Hij heeft weliswaar wat trai ningsachterstand opgelopen als gevolg van zijn studie, maar het lijkt er op dat hij weer voldoende conditie heeft opgebouwd om een recordpo ging te wagen. Ook zal er op de andere afstanden flink wor den doorgelopen. De Vlissing- se middenstand heeft weer voor een goed gevulde prijzen- kast gezorgd. Als vanouds pro beert de organisatie, Atletica, en hoofdsponsor Frapo's rond start en finish voor een afwis selend programma te zorgen. SS. Niet alle specifiek Walcherse (of Zeeuwse of dialect-) manieren van zeggen komen voort uit af wijkende woorden of beeldspraak. Heel gewone, korte woordjes op een bepaalde ma nier gecombineerd, staan soms voor betekenissen die in het Ne derlands heel anders zijn. Dik wijls heeft het Nederlands daar ook zo'n constructie voor, maar dan een andere. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Enkele voorbeelden: „Mee Sie- men meegae nè Stad? 'k Wou nog liever I" Dat laatste bete kent: Daar bedank ik voor, daar pas ik voor. Eigenlijk hoort er nog iets achter, maar dat wordt niet uitgesproken: ik zou (wou is soms zou, zoals in 't Engels) nog veel liever dit of dat doen dan met Simon naar Middelburg gaan. Een klein beetje verschil lend van de vorige constructie is die van ,,'k Moe 't nie wete." Dat betekent ongeveer: daar komt niks van in of ik moet er niks van hebben. „Mee Siemen meegae nè Stad en dan aome (alsmaar) dat gezêêver an'oore, zeker, 'k Moe 't nie wete!" Tenslotte een andere constructie met 'weten' die wil zeggen: ik weet er iets op of ik weet er raad op. „Moe Siemen nè Stad en wilt 'n nie allêêne? 'k Weet 'et goed gemaekt: ik gaen in joe plekke op versiete (visite) en jie gae mee dien zêêvertote ne Stad!" Jan Zwemer De Werelddierenbescherming is een van de grootste hulporga nisaties voor dieren. Dankzij een wereldwijd netwerk zijn we overal actief waar dieren onnodig en onzinnig leed wordt aangedaan. U kunt ons daarbij helpen. Voor lidmaat- schap of meer informatie: 020 - 6227884. WSPA Boekenweek '9416 t/m 26 maart. Bij aankoop v.a. 19,50 aan boeken ontvangt u het boekenweekgeschenk geschreven door Hella Haasse. PAUL KRUGERSTRAAT 55 VLISSINGEN TEL 01184-12733 (Pincode betaalgemak) even bellen voor informatie over korte cursussen

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1