Geboortetrauma's Rij-instructeur na bijna halve eeuw met pensioen Huizenjacht Aandacht voor bijzonder Zeeuws milieutype in Biologisch Museum Milieuwoning belicht op vijfde Bouwbeurs Werkneemster Herder Interieur kandidaat Collega van het Jaar Hercules en presenteren Game-o-theek sponsort elftalletje Arnemuiden Middelburg rampenplan Muziekschool organiseert jazz-rockmanifestatie Open dagen Groenleer GEZINSLEVEN (6) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Levenswens Afslankcursus in De Roompot Woensdag 16 maart 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 De geboorte van een kind heeft natuurlijk gro te invloed op het gezins leven van de nieuwbak ken ouders. Er onstaat een gezamenlijke verant woordelijkheid in de zorg voor de nakome ling. Het kind zal ook de relatie met het ouderlijk gezin veranderen. Deze wordt in de meeste gevallen losser en mis schien ook conflictrijker. Het nieuwe ouderpaar kan immers besluiten om op geheel eigen wijze hun junior op te voeden. Verschillen in inzichten komen daarmee aan de oppervlakte. Zo ontwikkelen veel vrou wen emotionele klachten na hun kraamperiode. De bekendste is waarschijnlijk de postnatale depressie (pnd). Deze ontstaat deels als reactie op enkele biologi sche veranderingen. Na de bevalling moet de hor moonhuishouding namelijk weer in haar normale doen komen. Echter ook psycho logische factoren spelen bij pnd in de meeste gevallen een rol: het definitieve ver lies van de eigen jeugd, onzekerheid bij de nieuwe verantwoordelijkheden en de gevolgen van de geboor te op het sociale leven kun nen de depressieve reactie in de hand werken. Naast depressieve klachten, komen in de kraamperiode ook angststoornissen vaak voor. Nogal wat vrouwen krijgen last van paniekang sten en straatvrees (agora- fobie). Ook deze hebben een gedeelde biologische en psychologische oorsprong. Als gevolg van de verander de leefsituatie kan het span ningsniveau stijgen. Situ aties die voorheen slechts aanleiding gaven voor een lichte angstreactie kunnen nu leiden tot overreactie: paniek. Over het algemeen wordt minder aandacht gegeven aan de invloed van de geboorte op het emotionele leven van de jonge vader. Toch kan deze in een aantal gevallen dramatische vor men aannemen. Ook voor de man geldt immers, dat hij een evenwicht moet zien te vinden tussen zijn verant woordelijkheid als vader en de bestaande verantwoor delijkheden en taken. Soms blijkt dit geen gemakkelijke opgave. De spanning die daar het gevolg van is, kan uitmonden in een tijdelijke overspannenheid. In de psy chiatrie wordt deze ook wel aangeduid als het couvade- syndroom. Het wordt onder meer gekenmerkt door toe genomen afhankelijkheids behoefte. Omdat de baby de aandacht naar zich toetrekt, kan de jonge vader zich teruggeworpen voelen op zichzelf. Problemen in de relatie met de eigen ouders kunnen opnieuw opduiken, waardoor de relatie met het ouderlijk gezin onder druk komt te staan. Ook kan er sprake zijn van een rivaliteit met het pasgeboren kind. Dit berooft hem immers van de exclusieve aandacht die hij voorheen kreeg. Bij som mige mannen is er tijdens de zwangerschap sprake van een sterke identificatie met hun zwangere vrouw. Ze lijden aan dezelfde zwan gerschapsklachten en nemen zelfs evenveel in gewicht toe. De zwanger schap kan uitmonden in een ziekenhuisopname voor bei de echtelieden; zij op de kraamafdeling en hij op afdeling psychiatrie. Hoe traumatisch is het voor het kind zelf, om de veilige baarmoeder te verlaten? Hierover kunnen we natuur lijk enkel speculeren. Maar volgens de psychoanalyti cus Otto Rank laat dit moment forse emotionele littekens na. Volgens hem (en na hem de schreeuwthe- rapeut Janov) is de geboor te de pijnlijkste en de ang stigste ervaring die we ondergaan. In bijbelse ter men vertegenwoordigt ze de verdrijving uit het para dijs. Immers tijdens het ver blijf in de baarmoeder wor den al onze behoeften auto matisch vervuld. Volgens Rank blijven we de rest van ons leven op zoek naar een vervanging voor dit verlo ren paradijs. De eigen geboorte als eerste trauma dus. Natuurlijk moet u zich aan bovenstaande psycho logische overpijnzingen niet teveel gelegen laten. Maar soms kan een moment van opperste blijdschap tevens veel stress met zich mee brengen. De Zeeuwse huizenmarkt lijkt in overspan nen toestand. De grote vraag naar, en het kleine aanbod van huizen stuwt de prijzen naar een kunstmatig hoog niveau. Bijna alle huizen gaan voor tienduizend of meer boven de getaxeerde waarde weg! De lage rente stand is hier mede debet aan. Banken mel den een ware run op hypotheken, ledereen wil geld lenen. Het lijkt wel gratis. Ook ik ben op zoek naar een leuk huisje. Als ik mijn zeer gewaardeerde collega rechtsboven de pagina mag geloven, en waarom zou ik dat niet doen, zal het wel te maken gebben met mijn leeftijd of de behoefte een eigen nestje te bouwen. Al met al is het vinden van een leuk huisje op dit moment een lastige opga ve. Elke markt heeft een aanbod- en vraagzijde. Aan de aanbodzijde zitten de (eind)produ- centen. Zij leveren produkten en/of diensten. Aan de vraagzijde staat de consument. Dat zijn wij uiteindelijk allemaal. De producent richt zich vaak op een bepaalde doelgroep, een specifiek gedeelte van de populatie con sumenten. Zo tracht de Hema de doorsnee Nederlandse vrouw te bereiken. Zij doet dit door een groot assortiment, redelijk geprijs de produkten aan te bieden; van brood en kleding van vleeswaren tot gordijnen. Meta foor voor de organisatie lijkt de niet te ver smaden rookworst. Deze doodgewone rook worst lijkt door zijn weeïge geur erop gericht de doorstroomheid, de snelheid waarmee de gemiddelde Hema-bezoeker zijn boodschap pen doet, te bevorderen. Daarover moet vast zijn nagedacht bij de top van het concern. De rookworst zorgt zo, in combinatie met het vele Hema-personeel dat u te hulp schiet, voor een hoge omzet. Nu lijkt deze markt, - in de economie een volledig vrije mededinging genoemd- in evenwicht. Er zijn imme/s veel vragers en veel aanbieders. Op zo'n markt is de invloed van de aanbieder op de prijs ver waarloosbaar klein. Gelukkig maar voor ons want anders zou eerdergenoemde rookworst misschien wel het dubbele of drievoudige kosten! Hoe anders is het met de diamanteri- markt. Deze markt wordt gemonopoliseerd door slechts enkele aanbieders, veelal te vin den in Antwerpen en Amsterdam. Zij kunnen in hoge mate de prijs van het fraaie goedje bepalen. Het wordt dan ook tegen enorme bedragen van de hand gedaan. Niet alleen het aantal aanbieders en vragers bepalen de marktsituatie. Ook de schaarste bepaalt zogezegd de prijs. Hoe minder ervan is, hoe meer het gaat kosten. Een potke kavi aar kost al gauw duizend gulden of meer. Maar ook dit produkt is overgeleverd aan allerlei ontwikkelingen. Als de Russen van het ene op het adere moment 'en masse' kaviaar gingen aanbieden zou de prijs van de bremzoute eitjes diep zakken. Maar de Russen zijn natuurlijk ook niet op hun achter hoofd gevallen. De uitvoer van kaviaar wordt streng gecontroleerd. Terug naar de huizenmarkt. Het aantal aan bieders is schaars. Het aantal; kandidaat kopers is hoog. Kon je voorheen gemakkelijk een maand nadenken over de koop, nu moet je al binnen een week beslist hebben. Vele nemen dan ook allerlei minpunten op de koop toe. Zij betalen dan voor gebakken lucht. Men komt dan later bij verkoop bedro gen uit, als blijkt dat het rentevoordeel niet opweegt tegen de waardederving - het ver schil tussen de getaxeerde waarde en datge ne wat ervoor betaald is. Maar ja, ook dat is subjectief. Net als met kunst is de prijs dat wat de gek ervoor over heeft. Je koopt immers geen theezakjes. Wie overigens op korte termijn een leuk, karakteristiek huis met tuin tegen een faire prijs van de hand wil doen kan mij gerust even bellen. Mijn tele foonnummer is 01188-4098 (vraag naar Rob)! Burgemeester C. Rutten van Middelburg heeft vorige week het eerste exemplaar onderte kend van het rampenbestrij dingsplan dat het Zeeuwse bedrijf Hercules bv samen met de gemeente heeft ontwik keld. Vervolgens zijn de plan nen aangeboden aan Commis saris der Koningin W. van Gel der, burgemeester H. Visser van Arnemuiden en Hercules plantmanager M. Robinson. Het chemische bedrijf Hercu les is het eerste bedrijf dat samen met de gemeente een rampenbestrijdingsplan heeft ontwikkeld voor het geval bij het bedrijf een calamiteit plaats heeft. Burgemeester Rutten noemde het in zijn toe spraak een bijzonder feit dat Hercules een dergelijk plan heeft opgesteld, zonder dat daartoe enige wettelijke ver plichting bestaat. „Hercules laat zien dat de verantwoorde lijkheid niet ophoudt bij de bedrijfspoort," aldus Rutten. Het chemische bedrijf houdt al een aantal jaren gezamenlijke oefeningen met de gemeente lijke brandweer op het be drijfsterrein van Hercules. Commissaris der Koningin Van Gelder drukte het bedrijf op het hart die oefeningen te blijven volhouden. „Plannen kunnen nog zo goed zijn, maar als er niet geoefend wordt ver liezen ze aan betekenis." Hengstenshow - De Zeeuw se en Brabantse hengstenhou- ders presenteren aan de voor avond van het dekseizoen hun hengsten aan het publiek, in Manege de Eendracht in Vrou wenpolder. De show, die om 19.30 uur begint, wordt gecoördineerd door de twee fokdistricten van het KWPN Zeeland. De hengsten zullen gezamenlijk bijna alle in Nederland erkende rassen ver tegenwoordigen. Tijdens de show wordt een toelichting gegeven. Het programma is samenge steld door de Nationale Raad Zwemdiploma's en de Weight Watchers. De organisatie Zwemfan nam het initiatief om tot een afgerond programma te komen. Volgens opgave van De Roompot is gebleken dat aquajogging een uitstekende manier van bewegen is. In combinatie met verantwoord eten kan naar een gewenste figuurcorrectie worden gestreefd. Ook de conditie ver betert aanmerkelijk, pleit Roompot Recreatie. De Game-o-theek in Vlissin- gen sponsort de jonge voet ballertjes van Voetbal Vereni ging Arnemuiden. Op de foto staan (vlnr) trai ner/leider Henk Meerman, Elvera de Nooyer, Martin de Nooyer, Matthijs Lenselink, Renate Moerland, Bobby Balk en sponsor Rene Nieuwenhuy- ze. Zittend (vlnr) Wesley van Waarde, Stefan de Nooyer, Thymen van de Vreede en Her man Riemens. Drie docenten lichte muziek aan de Zeeuwse Muziekschool hebben het initiatief genomen voor een jazz-rockmanifesta tie in de Stedelijke Scholenge meenschap Scheldemond in Vlissingen. Zaterdag 19 maart worden zo'n tweehonderd leerlingen en ex-leerlingen van de muziekschool in de gele genheid gesteld muziek te maken binnen het kader van de lichte muziek. De organisatie van de manifes tatie is in handen van Mare Verschelden, Anja Dekker (bei den docent keyboard/synthesi zer) en saxofoon-docent More no Beverini. Beverini verzorgt zaterdag een workshop elec- tronica voor melodie-instru menten. Verder wordt de hele middag gewerkt aan diverse composities, waarbij improvi satie een belangrijke plaats zal innemen. Aan het eind van de middag, rond 16 uur. verzorgen de deelnemers een walk-inn con cert. Tijdens het concert zullen ook te horen zijn een slagwerk ensemble onder leiding van Jan Anthonisse en de Zeeuw se Big Band onder leiding van Moreno Beverini en Anja Dek ker. Deze Big Band is vorig jaar opgericht en geeft aankomen de big-bandspelers de moge lijkheid zich te bekwamen in het spelen in een big band en vooral te leren improviseren in deze stijl. Ook het jazzcombo Jazzbeyzz laat tijdens het slotconcert van zich horen. Dat combo komt voort uit het Kunstencentrum Het Klooster in Woerden en heeft een keer in Zeeland opgetreden in samenwerking met de Zeeuwse Big Band. De bezetting bestaat uit drie saxo foons en een ritmesectie van gitaar, vibrafoon, basgitaar en drums. Tot slot zullen alle tweehonderd deelnemers aan de manifestatie tegelijk enkele nummers uitvoeren. Na achtenveertig jaar rij lessen geven heeft Henk Tavenier - medefirmant van rijschool Jasperse - er afge lopen vrijdag een punt ach ter gezet. Tavenier trad in 1955 in dienst van de rij school die toen werd geleid door oprichter Jan Jasper- se. Na aanvankelijk alleen motorrijlessen te hebben gegeven, kwam Tavenier ook in de auto terecht en ging hij klassikaal theorie les geven. In 1978 nam hij het bedrijf over en breidde het uit met onder meer een winkel in motorkleding en accessoires. Nu Tavenier de pensioengerechtigde leeftijd nadert, stopt hij ermee. Tavenier: „Ik heb het gevoel mijn deel gele verd te hebben". In de bijna halve eeuw die Henk Tavenier bij rijschool Jasperse werkzaam is geweest, heeft hij alle facetten van het bedrijf leren kennen. Vanaf 1965 bouwde Tavenier heel eigen clientèle op. Omdat hij les gaf in een auto met automaat kreeg hij steeds meer verzoeken om gehandi capten les te geven. Tavenier: „Dat is wel even iets heel anders. Omdat gehandicapten vaak meer angsten moeten overwinnen dan iemand zon der handicap, komt daar aan merkelijk meer begeleiding en geduld van de kant van de instructeur bij kijken". Toen Tavenier in 1978 de rij school overnam, heeft hij deze vorm van rijlessen nog verder uitgebreid. „In 1985 hebben we een auto aangeschaft die aan allerlei handicaps kan wor den aangepast. Dat was een grote investering die we onder meer konden doen op basis van het vertrouwen dat we genieten van instanties die gehandicapten naar ons door verwijzen", legt Tavenier uit. Door zijn reputatie is Tavenier verschillende keren benaderd door mensen die door ziekte niet lang meer hadden te leven en wier gfote wens was nog auto te leren rijden. Tavenier: „Ik herinner me een 17-jarige jongen die helemaal gek was van auto's. Hij had niet lang meer te leven en zijn ouders hadden hem een auto gegeven waar hij zo nu en dan in kon spelen. Rijden was er voor hem niet bij. Een collega van me zei toen, Tavenier, dat is iets voor jou. Ondanks zijn leeftijd en ziekte heb ik die jon gen toen nog drie lessen gege ven. Een dankbare taak als je zag hoe hij daarvan genoot". „Ik kan nu met een gerust hart met pensioen gaan. We heb ben in Dave van Hekken een Henk Tavenier en zijn opvolger Dave van Hekken. goede opvolger gevonden die mijn werk met de gehandicap ten overneemt". Plannen voor de toekomst heeft Tavenier genoeg. „Ik verzamel postze gels en hou ervan om wat te klussen. Mijn vrouw heeft een eigen pedicure-praktijk, we zijn dus de laatste jaren allebei druk bezig geweest. Nu heb ik meer tijd om samen met haar door te brengen". Tavenier is blij dat hij zijn zaak kan over doen aan zijn dochter en schoonzoon. „Veel van mijn collega's die van de zaak af willen, kunnen dat niet omdat er geen opvolging is. Dat pro bleem heb ik in ieder geval niet", aldus Tavenier. Toch kan de voormalige rij schoolhouder nog niet hele maal geloven dat hij nu echt gaat stoppen. Tavenier: „Ik wil graag stoppen met werken maar vraag me tegelijkertijd af of ik dat wei echt kan. Om een grens te trekken ga ik in ieder geval direct een weekje met mijn vrouw naar de Ardennen. Dan is het echt voorbij en kan ik genieten van mijn vrijheid". Vanaf 28 maart begint Roompot Recreatie in Kam perland een afslankcursus onder de titel Super Fit. Mannen en vrouwen kun nen in acht weken deelne men aan zo'n cursus waar in wordt getracht een uit gebalanceerd voedings schema te koppelen aan een gericht zwemprogram- ma. In het hedendaags heet zwemmen om fit te blijven aquajogging. Gedeputeerde G. de Kok heeft gisteren de tentoonstelling 'Kreken en hun toekomst' geo pend in het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. De expositie, die bestaat uit een algemeen en een specifiek gedeelte, is onderdeel van het project 'natuurontwikkeling rond de kreken'. Tot maandag 18 april is de tentoonstelling te zien in Oostkapelle. Daarna reist de expositie door Zee land. Kreken zijn overal in Zeeland te vinden. Door hun brakke water zonder getijdewerking vormen de kreken een bijzon der milieutype dat van' grote natuurwetenschappelijke en cultuurhistorische betekenis is en waar volgens de Zeeuwse natuur- en milieuorganisaties zuinig mee moet worden om gesprongen. Kreken zijn res tanten van vroegere stroom- geulen tussen de oude eilan den. Ze slingeren zich door het Zeeuwse land, geflankeerd door draslanden en rietvelden en soms geaccentueerd door opgaande beplanting. Op veel plaatsen zijn de kreken breed, maar verderop in de polder kunnen zij smal uitlopen, tot dat alleen het kronkelige ver loop hen nog onderscheidt van een gewone poldersloot. De kreekrestanten zijn typisch Zeeuwse landschapselemen ten. Zij onstonden in het mon- dingsgebied van de Rijn, Maas en Schelde, waar door het samenspel van zee en rivieren ondiepe kustvlakten werden gevormd. In de loop der eeu wen is het van oorsprong zou te zeewater van samenstelling veranderd. Na de afsluiting van de kreken van het Noord zeewater zijn zij langzaam zoe ter geworden. De meeste kre ken zijn echter nog brak door het zoute kwelwater dat via de ondergrond deze wateren weet te bereiken. Dat het eens echt zeewater moet zijn geweest wordt bewezen door de vele restanten van echte zoutwaterdieren als kokkels, mossels en schalen van marie ne kiezelwieren die in de bodem zijn terug te vinden. Een enkele keer worden er nog levende zoutwaterslakken aan getroffen, die de wetenschap voor ware puzzels weten te stellen. Het zoutgehalte in de kreken kan overigens behoorlijk schommelen. Na een flinke regenbui is het zoeter, na ver damping zouter. Het zoutge halte is bepalend voor de in het water voorkomende plan- te- en diersoorten. Brak water zonder getijdewerking is een bijzonder milieutype dat lan delijk gezien verre van alge meen is. Om de bekendheid en het draagvlak voor natuuront wikkeling rond deze waarde volle natuurwetenschappelijke en cultuurhistorische land- schapselenmenten te vergro ten, hebben de provinciale natuur- en milieuorganisaties, zoals de Zeeuwse Milieu Fede ratie, Het Zeeuws Landschap en het Zeeuws Biologisch Museum, met financiële steun van de provincie Zeeland de tentoonstelling 'Kreken en hun toekomst' ontwikkeld, als onderdeel van het project 'natuurontwikkeling rond kre ken'. De tentoonstelling bestaat uit twee delen: een algemeen deel en een specifiek deel, dat over een bepaalde kreek handelt en per tentoonstellingslocatie zal veranderen. In de Zeelandhallen in Goes wordt 17 tot en met 19 maart de vijfde Bouwbeurs voor Zuid-West Nederland gehou den. Tijdens de beurs organi seert het Innovatiecentrum Zeeland voor de tweede keer het 'Innovatiepodium voor de bouw'. Een van de noviteiten op de beurs is het woning bouwproject Thema-milieu woningen. In de wijk Goes Overzuid wordt een voor Zeeland uniek woningbouwproject gereali seerd van negen thema milieu-woningen: acht twee onder-een-kap en een vrij staande woning. Initiatiefne mers voor het bouwproject zijn de Stichting Bewust Wonen en de Stichting Bouw- winkel Zeeland. Beide stichtin gen zijn van mening dat in Zeeland te weinig aandacht bestaat voor integraal milieu bewust bouwen. Belangrijk doel van het project is kennis en ervaring op te doen met milieubewust bouwen en deze kennis te verspreiden in Zee land. De ontwerpen zijn gemaakt door jonge aankomende archi tecten die ieder een milieuthe ma hebben vormgegeven. Thema's die in de woningen worden verwerkt zijn gezond heid, energie, water, natuur en integraal ketenbeheer: beper king van het gebruik van grondstoffen en gebruik van materialen die het milieu min der belasten. De presentatie op de bouwbeurs bestaat onder meer uit ontwerpteke ningen van de woningen, maquettes en te gebruiken milieuvriendelijke bouwmate rialen. Andere noviteiten op het Inno vatiepodium zijn onder meer schuimbeton, vloermaten, mechanisch voegen en bedrijfskleding. Verder houdt de Innovatiecentrum tijdens de beurs twee voorlichtingsbij eenkomsten: 17 maart over asbestverwijdering en 18 maart over de kwaliteit van voegwerk. Groenleer in Serooskerke houdt van donderdag 17 tot en met zaterdag 19 maart open huis. Er wordt die dagen van alles getest en gedemonstreerd over attributen in en rond de tuin. Donderdag is er een show met tuinmeubelen van het gere nommeerde merk Hartman. Ook is er een rubbermaid voer bakken show en het schrik draad-apparaat wordt gratis getest. Ook kunnen er grond monsters worden aangeboden waarna de computer een advies over onder meer bemesting geeft. Vrijdag staat er onder meer een composteermachine cen traal tijdens een demonstratie en noemt Groenleer die vrij dag een motor- en zitrnaaier- adviesdag. Ook zijn er weer Hartman tuinmeubelen te bekijken en staat de computer weer klaar voor grondmon stertests. Plantmanager M. Robinson noemde Hercules 'geen bedreiging'. „De kans op een ongeval kan één op een mil joen zijn, maar het kan ook morgen gebeuren. Met het rampenbestrijdingsplan is hercules samen met de gemeente goed voorbereid." Mevrouw P. Huis in 't Veld van Herder Interieur in Seroosker ke behoort tot één van de vijf entwintig genomineerden voor de titel Collega van het Jaar van de Centrale Bond voor Woninginrichters (CbW). i Tijdens de feestavond in I Maarssen op zaterdag 19 maart wordt bekend gemaakt wie de titel mee naar huis mag nemen. De wedstrijd is voor het twee de jaar uitgeschreven. Volgens de CbW hebben veel werkne mers in de woningbranche enthousiast gereageerd en een collega aangemeld. Uit de inzendingen zijn nu vijfentwin tig werknemers in de woning branche overgebleven. FNV- voorzitter Johan Stekelenburg leidt de jury als voorzitter. Vak manschap, klantgerichtheid en motivatie voor het vak zijn I onder meer punten die bij de beoordeling meetellen. Daar- I naast spelen persoonsgebon- den eigenschappen een rol. Collega's hebben die eigen- Uitreiking van de eerste titel Collega van het Jaar in 1993. schappen op een wedstrijdfor mulier naar voren gebracht. De wedstrijd - aldus CbW - blijkt enorm aan te slaan en is onderdeel van de campagne 'Je maakt het mooi in de woninginrichting'. Doel van de campagne is om de aantrekke lijke kanten van het werk in de woninginrichtingsbranche te 1 onderstrepen. Ook moet de vaktrots onder de werknemers worden vergroot, oordeelt CbW. Alle werknemers in de I branche komen in aanmerking j voor de titel, waarvan de win- I naar op 19 maart bekend wordt gemaakt. Rutten en Van Gelder bekijken het rampenbestrijdingsplan, onder het toeziend oog van Robinson en burgemeester Visser.

de Vlissinger | 1994 | | pagina 19