Vrijwilligers ruimen zwerfvuil Nollebos op Broeinest voor neurosen Poëzie Beeldenstorm Wereldbol te koop axel DE FAAM DE VLISSINGER Walcheren 1 in het nieuw Zee BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Drieluik over Zeeuws dorp Florentijn, Floris, Floortje winnende namen bij ABN-AMRO HET GEZINSLEVEN (4) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans Hl ft Oogkleppen II Gevonden 8 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 2 maart 1994 Op initiatief van de werkroep Conciliair Proces Open Hof gaat een aantal vrijwilligers van de kerken in de Vlissingse wijk Paauwenburg zaterdag 12 maart voor de derde keer een poging wagen al het zwerfvuil in het Nollebos te verzamelen en op te luimen. Een van de initiatiefne mers. T. Leijnstra van de sub groep Nollebos, onderstreept dat ook vrijwilligers van buiten Paau wenburg of mensen die niet bij een kerk horen, welkom zijn aan de schoonmaakactie deel te nemen. De werkgroep Conciliair Proces Open Hof is opgericht in 1989. Aanleiding was het Conciliair Proces van de Wereldraad van Kerken, dat Gerechtigheid, Vrede en Heelheid van de Schepping als motto had. „In Paauwenburg besloten de hervormde, gerefor meerde en katholieke kerken sa men een discussiegroep te vormen, naar aanleiding van het Conciliair Proces," vertelt T. leijnstra. „In het proces ging het over mondiaal denken en dat op plaatselijk niveau uitvoeren. Toen Rebben we samen de werkgroep Conciliair Proces Open Hof opge richt die een aantal initiatieven heeft genomen die inspelen op de inhoud van het Conciliair Pro ces: Gerechtigheid, Vrede en Heelheid van de Schepping." Zo voerde de werkgroep onder meer actie tegen reclame voor rookartikelen op billboards en te gen de uitbreiding van het aantal gokkasten in de gemeente Vlis- singen. Daarnaast loopt nog steeds de actie Mobiel zonder Auto, om mensen ertoe te bren gen minder gebruik te maken van de auto. „En elk seizoen organi seren we een aantal discussie avonden rond een thema dat aansluit bij de inhoud van het Conciliair Proces. De laatste keer was dat de invloed van moderne technologie op de maatschappij. De inhoud van het Conciliair Pro ces is natuurlijk heel breed," zo verklaart Leijnstra de uiteenlo pende acties. „We willen alleen nog iets doen in het kader van Gerechtigheid, misschien iets voor Amnesty International." Het is dit jaar voor de derde keer dat vrijwilligers het Nollebos on der handen nemen. Voorgaande keren kon de werkgroep beschik ken over zo'n veertig tot vijftig medewerkers. Leijnstra: „Moge lijk is het nu de laatste keer, want het bos blijkt nu duidelijk minder vuil dan drie jaar geleden. Mis schien kunnen we volgend jaar een ander gebied aanpakken. Hoewel, het meeste zwerfvuil, veel plastic bijvoorbeeld, komt niet van de gebruikers van het bos, maaar komt uit zee" De schoonmaakactie in het Nol lebos wordt gedaan in samen werking met de sectie Beplantingen van de gemeente Vlissingen. „Om 9 uur, als de ac tie begint, heet iemand van Be plantingen de mensen welkom. Verder levert de gemeente mate riaal en werkhandschoenen en mogen we gebruik maken van de gemeentelijke keet om koffie te drinken. Verder geven medewer kers van de gemeente instructies, bijvoorbeeld over wat te doen met injectiespuiten." De schoonmaakactie in het Nol lebos begint om 9 uur. „Maar mensen kunnen ook gerust om 11 uur komen." Het coördinatie punt van de actie ligt op het par keerterrein bij de kanovijver en is bemand tot 15 uur. i Zwerfvuil in het Nollebos. "Alle bazen zijn slecht" brult de potige arbei der tegen mij. "Wij werken ons te pletter voor hun centen", vervolgt hij op een al even krachtige manier zijn klaagzang. Weinig later vertrouwd zijn baas mij toe dat alle werknemers hetzelfde zijn: "Ze zijn lui en onverantwoordelijk". Om de haverklap drei gen ze met de vakbond. Dat er tegenover ieder recht een plicht staat, schijnen ze niet door te hebben", aldus de licht gefrustreer de baas. Als je zoiets aanhoort lijkt het net of beide partijen naar twee verschillende voorstellin gen hebben gekeken. Meer dan eens staan werkgevers en werknemers lijnrecht tegen over elkaar. Dat terwijl er zeker ook gedeelde belangen zijn. Het lijkt of ieder mens gevan gene is van zijn eigen gedachten. En mis schien is dat wel zo. De Duitse filosoof Arthur Schopenhauer schreef ooit eens "dat ieder een de grenzen van zijn eigen wereld houdt voor de grenzen van de wereld". Door de ervaringen van alledag ontstaat een beeld. Dit beeld wordt werkelijkheid. Alles wat dit beeld bevestigd wordt aangegrepen, alles wat het beeld ontkent wordt niet waargeno men. We laten ons leiden door de gedach- tenkronkels in het hoofd. Kronkels gevormd door vooroordelen en 'beliefs'. Deze 'beliefs' vertellen ons hoe de wereld (zogenaamd) in elkaar zit. Het zijn geconstrueerde werkelijk heden. Aan vooroordelen valt niet of nauwe lijks te tornen. Als je je oor te luisteren legt hoor je ze overal en tussen de regels door. Beroepshalve kom ik nogal eens bij onderne mingen langs. Je spreekt met mensen uit de directie en met mensen op de werkvloer. Het blijkt dat de positie die men inneemt en de belangen die men nastreeft - al dan niet voortvloeiend uit die positie - de visie mede kleuren. Het beeld dat iemand heeft van de organisatie wordt dus niet alleen gevormd door zijn vooroordelen, maar ook door de positie die hij bekleedt binnen de organisatie en de (eigen) belangen die hij nastreeft. Men sen kunnen dus verschillende visies hebben op ondernemen en de onderneming. Gareth Morgan beschrijft in zijn baanbrekend boek 'Images of Organization' organisaties op een metaforische manier. Hij doet dit door ze te vangen in acht beelden. Elk beeld biedt een andere kijk op 'de' organisatie. Door vanuit verschillende perspectieven (lees beelden) het bedrijf te belichten, krijgt men een beter inzicht in de processen die zich afspelen bin nen de onderneming. Met behulp van meta foren (standaardbeelden) kan men aspecten van de organisatie belichten. Aspecten waar je misschien vanuit je eigen beeldvorming aan voorbij was gegaan. In mijn adviesprak tijk gebruik ik ze als handvaten. Zo kan een medewerker op de werkvloer de organisatie waarin hij werkzaam is zien als een machine. Hij voelt zich machteloos, een onbenullig schakeltje van een immens groot systeem. Dit beeld overheerst nogal eens in logge, bureaucratische organisaties. Het belicht de rationele, planmatige aspecten van de orga nisatie. De machinemetafoor gaat echter voorbij aan de politieke processen van ont wikkeling tussen betrokken partijen. Het directielid van dezelfde organisatie kan te maken krijgen met collega's die uit zijn op zijn positie. Wanneer ze de organisatie typeert als een politiek systeem dan worden deze zaken belicht. Aan de hand van de poli tieke metafoor krijgt men oog voor de onder liggende verhoudingen, de verschillende belangen die op het spel staan en de machts middelen die iemand heeft. Welk beeld heeft u eigenlijk van de onderneming waarin u werkzaam bent? De Nederlandse ambachtelij ke bakkers hebben in het ka der van de nationale Nieuwe Wereld Campagne een speci aal broodje, het Wereldbolle tje, ontworpen en in de ver koop genomen. Ook in Zee land doen enkele bakkers aan de actie mee. De opbrengst van het meergranenbolletje gaat naar projecten in Eritrea. De Nieuwe Wereld Campag ne is georganiseerd door ontwikkelings-, milieu- en vredesorganisaties. De coör dinatie voor Zeeland is in handen van het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking (COS) Zeeland. Doel van de campagne is om tij- dens de verkiezingscampag nes bij politici de aandacht voor de zorg voor de aarde warm te houden. Op diverse manieren laten de organisa ties zien dat de zorg voor een nieuwe wereld door veel mensen wordt gedeeld en dat de korte- termijnproblemen niet het werken aan een eerlijker, schoner en veiliger wereld mogen overschaduwen. De campagne wordt 16 april af gesloten in Den Haag. Eritrea is gekozen als bestem ming voor de opbrengst van de Wereldbolletjes omdat dit land volgens de organisato ren een goed voorbeeld is van een land waar na jaren lange oorlog en hongersnood nu gewerkt wordt aan weder opbouw. Daaraan steun ge ven betekent, in de visie van de organiserende instellin gen, investeren in een toe komst waarin mensen niet langer afhankelijk zijn van hulp. Op Walcheren is het Wereldbolletje te koop bij bakkerij Schrieks in Middel burg en bakkers Somers en Tuilenaar in Vlissingen. Documentairemaker Hans Heijnen maakt momenteel voor de VPRO-televisie een drieluik over het Zeeuws- vlaamse dorp Ossenisse. De VPRO wil de documentaire serie dit najaar uit zenden. De serie wordt volgens de maker een ode aan de dorp scultuur, een manier van le ven die over dertig jaar misschien voorbij is. Een klei ne samenleving - Ossenisse telt 240 inwoners - waar bu renhulp nog iets betekent en waar veel sociale activiteiten worden georganiseerd. Maar ook een dorp waar onderlin ge ruzies worden uitgevoch ten, de rol van de kerk langzaam afneemt en waar boeren de toekomst vrezen. Het eerste deel belicht 'de buitenkant' van het dorp. Er wordt een beeld geschetst van de dorpsactiviteiten, van een doopplechtigheid tot de bingo-avond, van paasfpest tot werken op het land. Het tweede deel bestaat uit por tretten van oudere 'Snissers' en het laatste deel behandelt de toekomst van het dorp. Paula Felius, Erna en zoon Nicky van Zanen en directeur par ticulieren district L. Moelker (v/rn). FOTO ANDA VAN RIET Paula Felius en L. Moelker van de ABN-AMRObank in Middelburg hebben vorige week een prijs uit gereikt aan Erna van Zanen en haar zoontje Nicky. De wedstrijd van de bank be stond uit het verzinnen van na men voor vijf baby's, ter gelegenheid van de introductie van de Florijnenvloot, een specia le spaarrekening voor kinderen van 0 tot 15 jaar. Erna van Zanen uit Middelburg bedacht de na men Florentijn, Floris, Floortje, Fleur en Florianne en maakte de slagzin 'Ik geef ze een Florijnen- vloot cadeau..' af met 'zodat ze spelenderwijs kunnen leren hoe ze hun geld moeten beheren'. In romantische buien zien we het gezin als startpunt voor een gezonde emotionele ont wikkeling. Veiligheid, ouderlijke zorg en liefde kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van emo tioneel gezonde nazaten. Ook het tegendeel komt maar al te vaak voor. Het gezin kan de broedplaats zijn voor neurosen. Nogal wat neurotische gewoonten han gen direct of indirect samen met het nest waaruit we ko men. Dat het ouderlijk gezin een belangrijke invloed heeft op onze ontwikkeling, wordt door geen enkele psycholoog meer betwijfeld. Wel verschil len psychologen in hun visie, wat er zo neurotiserend kan zijn. Bovendien verschillen ze van mening over de grootte van deze invloed. Uitgebreid wetenschappelijk onderzoek heeft aangetoond dat nogal wat neurosen middels onze ge nen worden overgedragen op ons nageslacht. De methode die hierbij vaak wordt gebruikt is onderzoek bij ééneiige twee lingen. Als deze gescheiden van elkaar opgroeien, maar toch erg vaak gelijksoortige psychische problemen kennen, dan mogen we aannemen dat erfelijkheid daarin voor een ge deelte de hand heeft. Welnu, voor verslavingen, angstneuro sen, depressies en agressief gedrag is inmiddels aange toond dat ze deels zijn aange boren. Als een van onze ouders deze klachten heeft, dan lopen we kans op gelijksoortige klachten. Als kind staan we re latief machteloos ten opzichte van de opvattingen en overtui gingen die ouders op ons over dragen. In computertermen zou je kunnen zeggen, dat we door hen geprogrammeerd worden. Als deze programme ring bestaat uit allerlei negatie ve en blokkerende gedachten, kunnen deze een goede voe dingsbodem worden voor vol wassen neurosen. Als uw ouders u systematisch hebben geleerd dat je eigenwaarde af hangt van je prestaties (en slechte prestaties een teken van domheid zijn), kan dit lei den tot negatieve faalangst. Op volwassen leeftijd kan zö'n neurotiserende programmering onbewust in standgehouden worden. Onderzoek bij mensen met angststoornissen en de pressies ondersteunt de in vloed van dergelijke negatieve denkprogramma's. De meeste kinderen groeien op in een gezin, waarin wel enige nestwarmte aanwezig is. Maar het maakt verschil uit, of deze nestwarmte aan bepaalde voorwaarden is verbonden. Ouders kunnen strakke voor waarden stellen aan hun ouderlijke liefde en daarmee voeding geven aan een neuroti sche ontwikkeling bij hun kin deren. Zo kunnen bijvoorbeeld -bepaalde gedragingen of ge voelens van het kind aanleiding zijn voor ouderlijke afwijzing: "Als je zo boos bent, dan ben je niet meer mijn kleine meid". Dergelijke gedragingen en ge voelens kunnen dan uit het be wustzijn van het kind worden afgeweerd en dat kan uiteinde lijk resulteren in een neuroti sche persoonlijkheid. In het ouderlijk gezin neemt elk lid een bepaalde plaats in. Ver gelijkbaar met het theater, spreken we van een rol. En net als in het theater kan het een goede, plezierige rol zijn die je speelt, of een slechte, onplezie rige rol. Een veel voorkomende rol is die van de zondebok. Het kind dat voor de anderen het toonbeeld is, voor hoe het niet moet. Het studeert niet, is bru taal, gaat met de verkeerde vriendjes of vriendinnetjes om en zorgt er geregeld voor dat het gezin in rep en roer is. Zo'n zondebok heeft vaak een dui delijke functie voor het ge zinsleven. Hij houdt het gezin (en meestal: de ouders) bij el kaar. Sommige mensen blijven ook op volwassen leeftijd deze rol vervullen. Ofschoon hun si tuatie wel kan verschillen, blij ven ze handelen volgens een zelfde script. Een gezin kent een bepaalde structuur, waarin de taken zijn geregeld. Aan de ene kant staan de ouders, die gezamen lijk de verantwoordelijkheid en zorg voor de kinderen op zich nemen. Maar deze gezinsstruc tuur kan ernstig verstoord ra ken. Zo kan een van de ouders een bondgenootschap aan gaan met een of meer kinde ren. De verwarring die daardoor ontstaat, kan een neurotiserend effect hebben op de kinderen. Stel bijvoor beeld dat vader met de oudste dochter een verbond tegen moeder aangaat, dan kan de moeder-dochterrelatie daar door ernstig verstoord raken. Dit kan zelfs zijn weerslag heb ben op volwassen relaties. Er zijn nog andere neurotise rende invloeden uit het ouder lijk gezin te noemen, zoals overbezorgde ouders en ver stoorde communicatiepatro nen. Overbezorgde ouders plegen ongewild een aanslag op het zelfvertrouwen van hun kinderen en een slechte com municatie kan ertoe leiden dat het kind zich niet erkend voelt. Bij deze opsomming rijst mis schien de vraag, of het wel mogelijk is om op te groeien in een nestsituatie die niet neuro tiserend is. Het is in ieder geval een troost, dat u ongeveer drie kwart van uw leven kunt besteden aan het overwinnen van deze neurotiserende in vloeden. Onze uitlatingen in de Faam/de Vlissinger van 9 fe bruari zijn zeker niet geba seerd op 'jeugdige overmoed' en 'geringe bestuurlijke erva ring', zoals de heren van het CDA in dit weekblad van 23 februari beweerden. Integendeel, de uitlatingen in het artikel zijn gebaseerd op ervaringen in het dagelijkse leven, door contacten met belanghebbenden. Strijd tus sen belangen onderling komt in het dagelijks leven vaak genoeg voor. Een sprekend voorbeeld van die belan-, genstrijdigheid is de dupering van landbouwers in het ge bied rond Oostkapelle, door dat in de voorgenomen ruilverkaveling een bosaan- plant is gepland op een goe de bodem. Natuur en recreatie zijn daar wellicht bij gebaat, maar de betrokken landbouwers zeker niet. Met de titel van het artikel 'meeste bestuurders hebben oogkleppen op' wilde de ver slaggeefster het stuk een grotere aantrekkingskracht geven. De oogkleppen slaan echter niet direct op bestuur ders, maar op het sectorale denken binnen belangenorga nisaties. Dit is slechts een constatering en zeker geen veroordeling van bepaalde kandidaten, zoals de heren beweerden. De bemidde lingsrol in conflictsituaties is gebaseerd op het feit dat on ze potentiële kiezers niet zijn gebaat bij een langdurig con flict van belangen. Onze be middeling zal er op gericht zijn de oplossing van het con flict te versnellen. Overigens sluiten we in het voornoemde artikel niet uit dat dit in sa menwerking gebeurt met an dere bestuursleden. Wat de geringe bestuurlijke ervaring betreft, waarop de heren ons aanspreken: een goed bestuurder heeft voorname lijk kennis van zaken nodig, gecombineerd met het ver mogen beslissingen te ne men en het dragen van verantwoordelijkheid naar zijn achterban toe. Door een brede opleiding, gecombi neerd met een ruime interes se en een groot verantwoordelijkheidsgevoel kunnen wij, naar onze me ning, aan deze voorwaarden voldoen. Wij roepen bij deze de inwo ners van Walcheren op om vandaag, 2 maart, te gaan stemmen ook voor het wa terschapsbestuur. Het is in uw eigen belang! Ricky Vaneveld (eigenaren gebouwd 14) Guus Gabriëlse (ingezetenen 8) Ik zag vorige week in de Faam een groot artikel over Henk Hermans staan Hij werkt bij het Riagg als RET-therapeut maar schrijft in de Faam ook stukjes voor de 'leut' Dat werkt 'humor' maar ook 'ergernis' in de hand bij een aantal mensen in het Zeeuwse land Maar Hermans gaat onver droten door 'problemen' daar zijn psycho logen toch voor. Hermans' droom is een Riagg-winkel met schappen waar iedere patiënt zijn pro bleem kan behappen Zo wordt zijn quotum (f) om hoog gebracht omdat de patiënt dan zijn ei gen therapie betracht Beheersbaar maken van 'het probleem' dat doet Hermans met het RET-systeem. In economisch denken is Her mans dus ook heel sterk want. hij wil van secundair naar primair in zijn werk Hij vindt zichzelf flegmatiek maar op deze manier blijven de mensen echt ziek! Dit naar aanleiding van het interview met drs Henk Her mans in de Faam van vorige Yvonne Mycres Middelburg. De heren senioren 1 van Walche ren, uitkomend in de vijfde klasse van de Rotterdamse competitie, dragen nieuwe shirts van André's Gordijnenhandel. Staand van links naar rechts Rob Verduin, Ruud Kooger, Jaap Con- semulder, Bas Dijkstra, Evelien Vermeulen. Zittend: Mario Ver meulen, Lourens Dierickx, Anton Kroon, Rob Wesdorp, Toon Sla ger. Op de foto zijn niet aanwezig Nico Stroo, Henny Stroo, Peter van de Bergh en Hans Izeboud. Badpak - Tussen 12 en 18 fe bruari zijn bij de politie in Middel burg de volgende voorwerpen afgegeven: bankbiljet; OV-kaart; fietscomputer; goudkleurig da meshorloge; paars/groene das; roze kinderbadpak; gouden arm band; gouden oorringetje; diverse sleutels; witte plastic tas met handdoek en zwembroek; linnen tas Hogeschool Zeeland, met schoolspullen. In Vlissingen is tussen 16 en 23 februari het vol gende aangegeven: trapas; groe ne nummerplaat; brommerhelm; motorhelm met paar suede hand schoenen; das; paar handschoe nen; twee zwarte tassen; bankbiljet; bankpasje; studenten pas; diverse sleutels; twee ski's; wieldop; hond (Husky). Bij het dierenasiel is een ongeveer vier maanden oude bastaard herders hond afgegeven. Wakkere mensen kunnen bij Pot een individuele keuze maken. Het mooiste van het mooiste op slaapkamergebied hebben we namelijk voor u bij elkaar gezet. Als u het ziet, lijkt het of u in dromenland bent. Maar de vele kombi- naties van praktisch gemak en schitterend design zijn stuk voor stuk werke lijkheid. Kom dus zelf kijken hoe heerlijk u straks zult slapen zeeuws-vlaanderen Alle beroemde meubelmerken onder één dak. Elke dag geopend tot 18 00 uur, alleen vrijdags tot 21.00 uur (let op: zondags geslo ten). Telefoon 01155-62010. Telefoon België 0031-115562010. Sie Matic keukenstudio 1e verdieping Slaapkamerafdeling 2500m2

de Vlissinger | 1994 | | pagina 8