DEZE WEEK DUBBEL PRINT 3.75 'Meeste mannen hebben er ook geen verstand van' WONEN IN MIDDELBURG Slechte karaktertrekjes óisyc mm piot J.P.A. Rossël tandprotheticus Verschoore ROUTE STATION-BINNENSTAD VLISSINGEN AANTREKKELIJKER Straks studeren informatiepagina „^/ödr Uw kleurenrolletje nog maals afgedrukt op Ko dak Royal Paper voor maar VLISSINGEN De gemeente Vlissingen gaat de loop- en fietsroute van het station naar het Arsenaalgebied over het eiland aantrekkelijker maken voor toeristen. Vorige week heeft de gemeenteraad het voornemen van de Sector Stadsontwikkeling goedgekeurd. De plannen kunnen worden gerealiseerd met restanten van sub sidiegelden van de provincie en de ministeries van economische zaken en landbouw die aanvankelijk voor het Arsenaal project waren toegekend. Oostbeer NEGEN VROUWEN KANDIDAAT VOOR WATERSCHAP PZC WEEKBLADEN Op de achterpagina van de tweede Waterschaps- wijzer, de verkiezings krant van het Waterschap Walcheren, staat een vriendelijk la chende vrouw afge beeld. Naast haar de tekst: Waterschapsver kiezingen ook voor u! Negen vrouwen op Wal cheren hebben die aan beveling ter harte genomen en stelden zich kandidaat voor de Water schapsverkiezingen die vandaag, 2 maart, wor den gehouden. „Het feit dat vrouwen biologisch anders zijn, hoeft geen geestelijke of maat schappelijke uitwerking te hebben." Steuntje Mannenwereld NIEUWE KUNSTGEBITTEN SVSSN (in plaats van 7,50) B BB ME) (BOD (BB (LM ME) Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 9 2 MAART 1994 Reconstructie Oostbeer nog voor de zomer rond &*WÊii&MWiiïMMBatSHEÊIEBÊÊBÊËÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊIÊÊÊÊÊiÊÊlÊ^IÊÊlÊÊÊnÊÊÊBlÊÊÊÊÊÊÊÊl^ÊÊnÊmiUÊÊÊmBmBimÊimÊKMmÊÊmmmmimmmmÊiÊtiamimimÊimÊÊÊmiimmmmmmÊiÊiÊÊiÊmmmmÊi^mÊtmmi^mmÊmmmammmai^m^m^^m door Joep Bremmers Jan Schroevers - hoofd econo mische zaken van de Sector Stadsontwikkeling - legt uit: „Onder meer door lage aan bestedingen bij het Arsenaal project is er wat subsidiegeld overgebleven dat we nu kun nen benutten om de roegang tot het Arsenaalgebied wat meer aan te kleden." Naast een nieuw pad naar het sluisje bij de jachthaven wordt de wandel- en fietsroute van het station naar het Arsenaal - over het eiland - grondig onder handen genomen. Het plaatsen van verlichting, het verharden van paden, aanleg van een historische geschutsopstel- ling en reconstructie van het vestingwerk de Oostbeer zijn en kele van de punten die voor het gewenste doel moeten zorgen. Schroevers: „We hopen zo de an dere toegangswegen naar de bin nenstad wat meer te ontlasten. Als we het pad over de Oranje- en Eilanddijk aantrekkelijker ma ken kunnen bezoekers hun auto bij het station achterlaten en hun tocht te voet vervolgen." Ook de aanleg van een parkeerterrein voor bussen moet het parkeer probleem, waar de Vlissingse binnenstad sinds de renovatie van het centrum mee kampt, ver lichten. Hedda Buys tekende voor het ontwerp van een kunstwerk bij het KNMI-gebouw en voor de zo genaamde rietstengels, zoals het De Oostbeer bij de Commandoweg in Vlissingen. type verlichting langs het pad wordt genoemd. Buys ontwierp ook de windvaan op het Schelde- plein. Naast moderne kunst en informatiepanelen komt ook de historie ruim aan bod. „Een deel van de route loopt over de oude vestingwallen. De Stichting Vesting Vlissingen kwam met het verzoek een oude geschutsop- stelling op de kademuur te plaat sen. Daarnaast gaan we de Oost beer reconstrueren," vertelt Schroevers. De Oostbeer werd in 1810 door de Franse overheersers aange legd en had tot doel de gracht rond Vlissingen van de zee te scheiden. Dit om te voorkomen dat een aanvaller bij laag water door de drooggevallen gracht de stad kon belagen. Walcheren was toen net een half jaar door Engel se troepen bezet geweest en Na poleon achtte het noodzakelijk de verdediging van Vlissingen en Veere grondig te verbeteren om dat hij zijn sleutel tot de Schelde niet nog een keer wilde verliezen. De Oostbeer kwam bij de dijkver zwaringen in 1975 binnendijks te liggen. De gemeente Vlissingen beschikt al tientallen jaren over een plan het werk in oude luister te herstellen maar financiële mid delen waren tot op heden niet voorhanden. Schroevers: „Wat we nu gaan doen is reconstrue ren, van een echte restauratie is nog geen sprake". Het monu ment zal worden ontgraven en het metselwerk wordt waar no dig hersteld. Ook de gang die door de beer loopt zal daarbij weer zichtbaar worden. De ge meente Vlissingen wil haar plan nen nog voor het zomerseizoen realiseren. De gemeenteraad van Middelburg heeft gesproken. De hoofdstedelijke filmvoorziening is voorlopig gered: met een minimale meerderheid besloten de raadsleden de Stichting Cinema Middelburg alsnog de nodige subsidie van veertig duizend gulden toe te kennen. Morgen draait de eerste film sinds twee maanden. In de Koorkerk in Middelburg treedt zaterdag het 'ensem ble neerlandica' op. Dit nieuwe vocale gezelschap legt zich toe op het zingen van werk van uitsluitend Nederlandse componisiten, vanaf omstreeks veertienhonderd tot nu. De werkgroep Nollebos is op zoek naar vrijwilligers die 12 maart willen meehelpen het Vlissingse Nollebos te ont doen van zwerfvuil. De schoonmaakactie is een initiatief van de kerken van de wijk Paauwenburg, maar ook mensen van buiten de wijk en mensen die niet bij een kerk horen zijn welkom om de actie tot een succes te maken. Verder in deze krant de rubrieken Pschoconsult, Bedrijfs kundig Bekeken, Lezer Schrijven en voorlichting van ge meente, provincie en de Stichting Thuiszorg Walcheren. Uitdrukkingen om karaktereigen schappen te typeren zijn in dia lecten vaak nog raker dan in de standaardtaal, om niet te zeggen onnavolgbaar. Wat dacht u van iemand die 'mee een rot strootje te trekken is'? Geen twijfel mo gelijk: die loopt overal achteraan zonder zich af te vragen of dat wel goed is. Wie kwaad wil of een maat zoekt om 'op merote' te gaan, heeft zo iemand in een oogwenk mee. Het is natuurlijk veel erger als van je gezegd wordt dat je 'een 'ar den bêêst' bent. Die woorden golden in de eerste helft van deze eeuw meestal bepaalde boeren werkgevers, die hun personeel niet spaarden en die niets toega ven als het om de beloning ging. Hoe de taal emoties verwerken HD® WHSssSmg®]? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. door Liesbet Mallekoote In september vorig jaar heeft de Zeeuwse Vrouwenraad een korte cursus Vrouwen- Besturen-Waterschappen ver zorgd, om vrouwen te motive ren zich kandidaat te stellen voor een van de zeven Zeeuw se Waterschappen. Zo'n ze ventig vrouwen volgden de stoomcursus over het hoe en waarom van een water schapsbestuur. Of de cursus - of de voorlichting van de waterschapsbesturen zelf - bij de vrouwen van Zeeland ef fect heeft gesorteerd, leert een rondje langs de waterschappen. In het waterschap de Drie Am bachten hebben acht vrouwen zich kandidaat gesteld voor 25 zetels, in Hulster Ambacht vier voor 25, Vrije van Sluis vier voor 25, Noord- en Zuid-Beveland der tien voor 31, Schouwen- Duiveland zes voor 31, Tholen vier voor 25 en in het Water schap Walcheren stelden negen vrouwen zich kandidaat voor der tig beschikbare zetels. De meeste vrouwen zijn kandidaat voor de categorie ingezetenen. Ze maken ruim elf procent uit van het totaal aantal kandidaten. Vrouwen blij ven dus nog ver in de minder heid, constateert het Emancipatiebureau Zeeland in het nieuwsbulletin van februari. Toch is Corrie Kloet-Eversdijk uit Arnemuiden niet ontevreden met 48 vrouwelijke kandidaten. „Ge noeg zijn er pas als de helft van de kandidaten vrouw is, maar het is wel een vooruitgang. Al had den we in verhouding tot de rest van Nederland al vrij veel vrou wen in de waterschappen: zo'n 35. Elk Zeeuwse waterschap heeft wel een vrouw in het dage lijks bestuur en Schouwen- Duiveland heeft zelfs een vrou welijke dijkgraaf." Corrie Kloet is kandidaat voor de categorie inge zetenen en heeft al ruime erva ring in het waterschapsbestuur. In 1975 werd ze door de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen naar voren geschoven en door gedeputeerde staten be noemd als hoofdingeland. Vervolgens is Kloet telkens her kozen en sinds 1982 is ze gezwo rene in het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren. Als lid van de werkgroep Vrouwen in de Waterschappen van de Zeeuwse Vrouwenraad heeft ze de cursus Vrouwen-Besturen- Waterschappen mee helpen or ganiseren. Die was volgens haar nodig omdat een aantal vrouwe lijke bestuurders had aangekon digd zich niet langer kandidaat te stellen. „We moesten nieuwe vrouwen opleiden, zodat ze goed beslagen ten ijs zouden komen." Volgens Kloet ging het er in de cursus niet alleen om vrouwen te vertellen wat een waterschap is, maar ook (of vooral) om het op bouwen van hun zelfvertrouwen. „Een van de cursisten zei tegen mij dat de cursus net het steuntje in de rug was dat ze nodig had. Anders had ze het niet gedurfd." Volgens Kloet hebben vrouwen geen specifieke kwaliteiten die hun inbreng in het waterschaps bestuur zouden kenmerken. „Of het zou moeten zijn dat vrouwen wat nuchterder zijn, wat prakti scher. Maar volgens mij moeten er net zoveel vrouwen als man nen in het waterschap, omdat ze het even goed kunnen. De meeste mannen hebben er ook geen verstand van als ze zich voor eerst kandidaat stellen, maar zij laten zich daar minder door weerhouden." Een van de spreeksters tijdens de cursusavond was Coos Huijs- man, ondersteuningsfunctionaris van het Emancipatiebureau Zee land. „In alle maatschappelijke besturen zouden mannen en vrouwen evenredig vertegen woordigd moeten zijn. Het feit dat vrouwen biologisch anders zijn hoeft geen geestelijke of maatschappelijke uitwerking te hebben," verklaart zij het doel van de cursus. „Vrouwen zijn doorgaans eerder uit het maat schappelijk proces gestapt en denken dan na verloop van tijd dat ze niet meer mee kunnen doen. Ze vinden ook vaak dat ze alles moeten weten en als ze dat niet doen, houden ze hun mond maar. In de cursus wilden we hen laten zien dat ze bijvoorbeeld op ambtenaren kunnen afstappen om zich te laten informeren. Daar zijn ze voor." Aan de andere kant zorgt het ver schil tussen de seksen er volgens Huijsman wel voor dat vrouwen, vanuit hun levenservaring en hun dagelijkse bezigheden, een ande re kijk op dingen hebben. Als voorbeeld noemt ze Isabelle Min derhout uit Middelburg. Zij staat kandidaat voor de categorie inge zetenen. „Isabelle Minderhout is sociaal-planoloog en zij kijkt an ders naar - bijvoorbeeld - een straat, dan een man zou doen. Vrouwen zijn kwetsbaarder dan mannen en zij kijkt dan ook meer naar de veiligheidsaspecten. Het waterschap heeft ook taken in het wegbeheer. Isabelle kan bij voorbeeld letten op verlichting, bosschages, dingen waar man nen eerder overheen kijken. Vrou wen hebben een andere optiek." Een van de vrouwen die de cur sus volgden, is Hilde Onderdijk uit Middelburg, kandidaat voor de categorie ingezetenen. „Ik heb al tijd al een enorme band gehad met het water. Toen ik de adver tentie voor de cursus las, ging gelijk de gedachte spelen me kandidaat te stellen." Onderdijk wilde met de cursus haar kennis over het waterschap vergroten. „Voor een deel was het al be kend. Uit hoofde van mijn werk zaamheden bij de Nederlandse Lever Darm Stichting weet ik bij voorbeeld hoe belangrijk schoon water is. Veel belangrijke aspec ten die bij het Waterschap spe len, zoals veiligheid en milieu, spreken me aan en daaraan wil ik een bijdrage leveren." Onderdijk ziet net als Kloet wei nig in een specifiek vrouwelijke inbreng in het waterschaps bestuur. „Ik ben vrij geëmanci peerd opgevoed. Ik ben naar de HBS geweest, wat toen niet zo gebruikelijk was, en ik heb veel in een mannenwereld gewerkt. Vrouwen hebben dezelfde kwali teiten als mannen, alleen laten vrouwen pas de laatste tijd van zich horen." Hoewel Onderdijk zelf al de nodi ge bestuurlijke ervaring heeft op gedaan en zich bovendien gesteund ziet door haar echtge noot, heeft ze veel waardering voor de Zeeuwse Vrouwenraad. „Die is nu een ware inhaalslag aan het leveren. Ze ondersteunt vrouwen in het doorstromen naar bestuursfuncties en die voelen zich daar werkelijk door gesterkt." Volgens Onderdijk is communicatie het toverwoord. „Vrouwen moeten wel de kans krijgen. Naar elkaar luisteren, open staan voor andermans me ning, daar wil ik me voor inzet ten. En samen naar een doel toewerken. Niet alleen maar pra ten." kan, blijkt fraai uit felle uitspraken over die tijd. Je kunt sommige mensen dan horen zeggen: 't Was een 'arten bêêst, met de harde t in plaats van de d. Bijna zouden ze zelfs zeggen: pêêst in plaats van bêêst, en ik sluit niet uit dat je het af en toe kunt horen bij ouderen die zich die lang ver vlogen tijden voor de geest ha len. Een veel minder geladen woord is: 'een 'Arderwieker'. Dat heeft niks met Harderwijk te maken. Nee, daar zit ook het woord 'hard' in en het zinspeelt dus op dezelfde eigenschap van een per soon. Maar het is bijna ook waar derend: 'oe dieen op z'n strepen kan stae, wèt een 'Arderwieker zeg! Het woord gaat eigenlijk vooral over volharding in de hard en dwarsheid. Jan Zwemer Ja, maar waar... Kijk op pagina 6 Hogeschool Rotterdam Sc Omstreken Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN RB-carS autohih^NU W AUTO ALARM W AUTO TELEFOON INBOUW STATION KLEIN VLAANDEREN 91-93 \MinnEIRURG TEL. 01180-40684

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1