'Therapie mag niet verslavend werken' Politieke karavaan PvdA trekt door Middelburg comma TO BERGER RB-gaRS Dieren en beeldspraak Dimarelle 3'! y? C KODAK 5 GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN HENK HERMANS EN DE PSYCHOLOGIE VOOR PSYCHOLOGEN talH2 Schaatsmedailles kijken en juichen in Heerenveen OOK UW VERANTWOORDELIJKHEID. ZIE PAGINA'S ELDERS IN DEZE KRANT. KWALITEITS- FILM 200 ASA 24 opnamen il Normaal: 12.95 NU VOOR: VERSCHOORE IBÊÊLB tsm föSILdJJOB VLISSINGEN door Ad Hanneman Zoals het er nu naar uitziet komen in maart twee boeken uit van drs. H.C.M Hermans, de schrijver van de column Psychoconsult in de huis-aan-huis-bladen De Faam/De Vlissinger. Het ene boek heet 'Een kopzorg minder' en gaat vooral over stress en alledaagse proble men, het is een bloemlezing uit behandelde onderwerpen in de rubriek Psychoconsult. Over het tweede boek wil Hermans niks ver klappen. Boeken zoals hij schrijft worden in de Verenigde Staten doorgaans bestsellers. Nederland laat zich niet zo makkelijk opzade len met de psychologie. En dat vinden psy chologen doorgaans nogal jammer. Althans, dat kan worden opgemaakt uit woorden van de man die zijn kost verdient als therapeut bij het Riagg in Middelburg. PZC WEEKBLADEN ID® \yffiss3mg®iF Ivoren toren Niet zelfgenoegzaam Met knipoog Change-makers De nieuwe concertserie van Het Zeeuws Orkest die binnenkort begint, staat in het te ken van het 225-jarig bestaan van het Ko ninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Het pas opgerichte Zeeuws Filharmonisch Koor zingt voor het eerst het symfonisch gedicht Luctor et Emergo. Vlak voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen gaat de PvdA-afdeling Middel burg de wijk in, om zich te presenteren aan de Middelburgse stemgerechtigden. Zaterdag was de politieke karavaan te vinden in Dau wendaele en de binnenstad. In de Zeeuwse Bibliotheek is vorige week het honderdste kaartje uitgereikt aan een ge- bruikster van de Plusbus. Deze bus is speci aal voor 65-plussers en stopt nu ook bij de bibliotheek in Middelburg. Rubrieken: Psychoconsult, Bedrijfskundig Bekeken, Lezers Schrijven, gemeente- en provincienieuws. Met Carlier en uw krant naar de HUISHOUDBEURS I7/I9/2I/23/26 maart a 42,SO p.p. Boek bij Reisburo Carlier Middelburg of Goes MimternrtL vnw-mn Zeelandhallen GOES Vandaag in uw huis aan huis krant ^BlBLIOTg^ Recht t.o. C&A en Blokker 24e JAARGANG NUMMER 8 23 FEBRUARI 1994 Een man als Henk Hermans typeren is niet eenvoudig. Hij past stomweg niet in het cli ché van de doorsnee thera peut. Ook zijn behandelmethode is onortho dox en kan versimpeld het best worden weergegeven als 'niet bij de pakken neerzitten, gewoon doorleven en je niet zoveel aantrekken van de te genslagen of vermeende te genslagen'. In één van zijn vele geschriften behandelt hij bijvoorbeeld boosheid. Dat is iets, legt hij uit, dat je zelf doet. Word je boos gemaakt door het agressieve optreden van bijvoorbeeld je baas, be denk dan tijdens zijn tirade dat zijn broek langzaam af zakt. Let maar eens op hoe ontspannend dat werkt. In plaats van boos en teleur gesteld weg te gaan, zou je wel eens met een glimlach op je mond de kamer van de baas kunnen verlaten. „Ik probeer de mensen te helpen om een beetje gelukkig te zijn", zegt hij een paar keer tij dens het gesprek. De behandelmethode die hij voorstaat heet Rationele Emotie- ve Therapie, kortweg RET ge noemd. Tot zo'n jaar of tien geleden werd deze behandeling Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81271 en Liesbet Mallekoote (ai). 01180-81270. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: otfsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. in de geestelijke volksgezondheid met argusogen bekeken. „Tussen 1975 en 1985 werd het gezien als oppervlakkig Amerikaans. Merkwaardig verschijnsel is dat het accent van de therapie anno nu juist op RET ligt. Zeg maar: het is de hoofdmoot van de toe- q gepaste therapie. Voordeel is na- u- melijk dat ze zeer efficiënt werkt, waardoor de kosten voor de in stelling en de cliënt aanzienlijk la ger zijn". Hermans noemt als voorbeeld het project 'angststoornissen' dat hij op het Riagg begeleidt. „Ik noem het zelf de angstpolikliniek. We leren daar met RET de mensen de klachten te laten beheersen. Op vallend is trouwens dat de stuk jes in De Faam/De Vlissinger mensen met een fobie aanspre ken om zich bij het Riagg aan te melden". Wie in het instituut Riagg zit, wordt gezien als iemand die van uit een ivoren toren de gemeen schap overziet en precies weel waar Abraham de mosterd haalt. Voordat iemand met geestelijke problemen de hoge drempel naar iHenk Hermans: In Amerika is psychologie vee! meer een gebruiksvoorwerp. de binnenkant van het instituut durft te nemen, heeft hij/zij vaak vele slapeloze nachten gehad. Hermans onderkent die zienswij ze. Ook de leiding van het Riagg ziet dat, zo meldt de Middelbur ger, en doet er van alles aan om het instituut wat toegankelijker te maken. Maar daartegenover staat dat het Riagg nu ook weer niet al te toegankelijk mag wor den. „Voor therapie als luxe- produkt leent dit instituut zich niet". Wat er volgens Hermans wel moet veranderen is de structuur waarmee gewerkt wordt. Hij noemt een ziekenhuis als voor beeld waar allerlei specialisten hun eigen terrein bestrijken. „Daar ligt tevens een uitdaging voor de therapeut om als zelf standige te werken. Nee", ont kent hij onmiddellijk de vraag of de therapeuten dan ook zoveel moeten verdienen ais de specia listen. „Bij het Riagg werken geen strebertjes. Ons werk uit zich meer in idealisme. Je zult een therapeut dan ook nooit over zijn nieuwe auto horen praten. Overigens los van de vraag of we ons die kunnen permitteren. Maar het past niet in onze gesprekken. Het Riagg zou vol gens mij een soort winkel moe ten zijn waar je zelf kunt kiezen uit een aantal mogelijkheden". Overigens vertelde hij tijdens een eerste gesprek dat het hem op valt dat cliënten zelden aangeven wat ze beogen met de therapie „En dat maakt het voor de thera peut nog wel eens moeilijk om een richting te kiezen". De PvdA-Middelburg is, met toeters en bellen, op zoek naar de kiezer. Kandidaat-gemeenteraadsleden van de Middelburgse Partij van de Arbeid presenterert zich de laatste weken voor de gemeente raadsverkiezingen van 2 maart aan stadsgenoten in de diverse wijken. Zaterdag 19 februari trok de politieke karavaan door de wijk Dauwendaele en de bin nenstad. Twee weken geleden konden de wijkbewoners van Nieuw Middel burg en het Zand/Stromenwijk als eersten kennismaken met de PvdA-kandidaten en horen hoe zij verschillende wijkproblemen den ken aan te pakken. Afgelopen za terdag konden 's ochtends de Dauwendaelers hun vragen en kritiek spuien. De wagen met aanhanger stond tussen half elf en kwart over elf bij het winkel centrum in die wijk en trok ver volgens door de straten. Rond de aanhanger beeldden leden van een straattoneelgroep 'wijkge richte Middelburgse toestanden' uit, die de jongste tijd in de ge meenteraad aan de orde zijn ge weest. Het bovenste deel van de PvdA-kandidatenlijst trok vervol gens de wijk in om folders uit te delen en gesprekken aan te kno pen met inwoners. 's Middags begon de optocht op de Dam en waren de stemge rechtigden in het centrum van Middelburg doelwit van de PvdA- karavaan. Kandidaat-raadsleden gingen van deur tot deur om in een persoonlijk contact met de bewoners te praten over de'spe- cifieke problemen van de bin nenstad. De PvdA-verkiezingsactie wordt za terdag 26 februari afgesloten. Tussen half elf en half twee rijdt de karavaan door Middelburg- Zuid. Bovendien is de partij te vinden op de politieke markt die tussen 10 en 16 uur voor het stadhuis wordt gehouden en waar vertegenwoordigers van al le politieke partijen die in Middel burg deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen, aan wezig zullen zijn. Hermans is als therapeut flegma tiek te noemen. „Ik neem de pro blemen niet mee naar huis en heb zelf ook geen therapie nodig om de dingen te verwerken. Thuis heb ik iemand tegen wie ik alles kan vertellen. Maar ik ben altijd tamelijk secundair geweest. Dat ligt opgesloten in mijn karak ter. Overigens vind ik dit niet zelf genoegzaam. Dat is het ergste wat je als therapeut kan zijn. In deze setting zou je dat overigens wel makkelijk kunnen worden. Daarom ben ik ook zo'n voor stander van dat het Riagg veran dert. Een therapeut als ondernemer. Net als de specialist in het ziekenhuis". Hij noemt het Riagg ondanks allerlei positieve kwalificaties 'bureaucratisch'. „Maar dat zijn de meeste grotere bedrijven en instellingen. Die hebben allemaal de neiging om bureaucratisch te worden". Imageverandering van het insti tuut voor geestelijke volksge zondheid is dus broodnodig, stelt Hermans vast. „Het moet effi ciënter. Ook al omdat het geld op is. Niettemin is ons doel de drem pel te verlagen en minder bureau cratisch te werken". Dan relativeert hij: „Weliswaar minder taboe op het Riagg, maar toch nog een beetje taboe. Therapie kan namelijk ook verslavend wer ken". Zoals Hermans het voor staat moet de cliënten worden geleerd zelf te zoeken naar oplos singen om het 'geestelijke lijden te verzachten'. „Je moet de the rapie dan ook zien als een leer proces. Als therapeut activeer je de mensen om thuis te oefenen. Dat betekent minder praten en meer zelf doen waardoor je bij voorbeeld een depressie leert be heersen". De column in De Faam/De Vlis singer wordt volgens Hermans zeer goed gelezen. „Ik krijg bij voorbeeld veel reacties op stuk jes over jaloezie. Een opvallende reactie kwam bijvoorbeeld van een vakantiegangster uit Limburg die het zulke leuke stukjes vond. Ook zijn er lezers die nagenoeg alle stukjes hebben ingeplakt. Ik kreeg trouwens ooit een negatie ve reactie over stukjes die huwe lijksproblemen behandelden. Overigens moet je bij die stukjes oppassen dat je niet de pretentie wekt om de oplossing aan te dra gen. Ik laat altijd doorschemeren dat je de stukjes met een knip oog moet lezen". Dan wacht hij even. „Tja. Schrijven is een leuke bezigheid". In Zeeland is hij de enige therapeut die schrijft. „Maar er zijn psychologen die van schrijven hun beroep hebben gemaakt". Pas in de laatste klas van de HBS in Venlo besloot Henk Hermans psychologie te gaan studeren. Hij deed er niet minder dan zeven jaar over, „want er was nog zo veel anders te doen" tijdens zijn studententijd. „Ik koos dit vak omdat ik absoluut geen B-man ben. Ik had ook nog de keuze om iets kunstzinnigs te gaan doen, maar psychologie is het wel. Dat ik er zeven jaar over heb gedaan heeft te maken met de studen tentijd die van alles heeft te bie den. In die tijd waren we in Nijmegen nogal bezig met socia listische sympathieën. Daar zette ik me voor in. Hoewel ik nog steeds idealistisch ben ingesteld, hang ik niet meer zo aan dat so cialisme. De politiek leidt niet tot een gelukkige samenleving. Ik geloof ook niet dat de psycholo gie oplossingen kan bieden. Wel geloof ik dat psychologen hand vaten kunnen aanreiken om bij voorbeeld regenten beter te laten kiezen. Neem nou de oorlog in Bosnië. Waar gaat het nou alle maal om. Mensen die vroeger bij elkaar aan tafel zaten, beschieten elkaar nu. Dat kun je toch eigen lijk niet begrijpen. Ook als rege ringsleiders belangrijke beslissingen moeten nemen zou ondersteuning vanuit de psycho logie positief kunnen werken. Onder meer de hoogleraar Piet Vroon geeft dat aan". Op die praatstoel vertelt hij ver der: „De wet veronderstelt dat mensen interesse hebben voor lange termijn denken. De psycho logie weet dat mensen daarente gen systemen ontwikkelen om zich daaraan te onttrekken. De wet en de mensen in de maat schappij functioneren dus haaks op elkaar. Hetzelfde voorbeeld zou ik kunnen aanhalen voor be- drijfsreorganisaties. Er wordt daarbij onvoldoende aandacht besteed aan gedragsveranderin gen waardoor op een prettigere maar effciëntere manier kan wor den gewerkt. In Amerika noemen ze het change-makers. In onze maatschappij is dat niet zo inge voerd. Ik heb jaren gewerkt met verslaafden. Stoppen met ver slaafd zijn, leidt niet tot de ge wenste gedragsverandering. In Amerika wordt veel meer gelet op gedragsverandering. Maar daar is de psychologie veel meer een gebruiksvoorwerp". Maar niet alleen de maatschappij, ook psychologen in Nederland zelf staan niet te trappelen om gebruikt te worden. Kennelijk koesteren ze zich in hun ivoren torentje. „Dat ik een column heb in een huis-aan-huis-blad vinden ze maar raar. Ze vinden dat psy chologie niks heeft te maken met het platvloerse leven. Ik denk daar uiteraard anders over en ge bruik termen als platvloers leven zeker niet als ik een stukje schrijf voor de krant. Allerlei organisa ties zouden gebaat zijn bij de in schakeling van een psycholoog". Uitdrukkingen en gezegdes ont staan niet zelden uit voorvallen of toestanden uit de dagelijkse leef omgeving van de dialectspreker. Daaraan moeten we denken bij een andere manier om te zeggen dat iemand trots is op een presta tie of op iets wat hij verworven heeft: „Ie is zö gröös as een katte die een derm sleept." Iets waar van de persoon in kwestie weet te genieten, als je je zo'n kat eens voor de geest haalt. Bepaalde soorten mensen kun nen blijkbaar alleen maar geka rakteriseerd worden door ze te vergelijken met dieren. Als ze op Walcheren van je zeggen dat je een 'boensoeng' of een 'boen- soenk' bent, dan heb je het heel bont gemaakt. Dan ben je niet al leen ruw en onaangenaam in de omgang, er valt geen land met je 1 15 11 Lange Nooröstraat 2 Middelburg 01180-40293 te bezeilen. Bunzings zijn nu een maal geen lieverdjes. Wat een 'stêênezel' echter is, weet nie mand - deze dieren zijn in geen enkele encyclopedie te vinden. Hóe een stêênezel is, weet in de Walcherse dorpen iedereen. Zo iemand is nors en dwars. Dikwijls genoeg klinkt in de uitroep 'Wèt een stêênezel' iets van teleurstel ling door - de spreker had blijk baar niet verwacht zo'n vervelende koppigheid aan te treffen. Eén van de allermooiste Walcher se uitdrukkingen is: „Kerel, Krien! Wèt schiete je'n 'oenders Te gebruiken ten opzichte van een ieder die pretenties vertoont - zachtjes voor jezelf uit en liefst niet binnen gehoorafstand van de persoon in kwestie. Wanneer er derden in de buurt zijn is dat des te aardiger. Het is namelijk een compliment met iets wat bij na der inzien helemaal niets voor stelt: jongen, wat schijten jouw kippen. Daer ei-je glad nie gros op te wezen, ea Jan Zwemer NIEUW IN MIDDELBURG auto hifi •ml w auto alarm r auto telefoon inbouw station KLEIN VLAANDEREN 91-93 donderdag 24 februari vrijdag 25 februari zaterdag 26 februari van van van 14 tot 22 uur 11 tot 22 uur 11 tot 18 uur Met uw krant en Carlier dinsdag 22 maart naar het IJsgala in Thialf Heerenveen. Heeft u trouwens al geboekt voor de Lezersreis naar de Huis houdbeurs in Amsterdam?

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1