Valentijdsdag: Uiting geven aan dankbaarheid en respect DICTATUUR Meermarkt Vader in de prijzen De verfwinkel als leesbibliotheek 5 en 6 februari 3» Esther Bliek treedt in voetsporen van moeder Middelburg neemt aantal Iraakse vluchtelingen op Mens-erger-je-niet GROOTSE INTERNATIONALE MODELBOUWTENTOONSTELLING EEN VALENTIJNSGESCHENK VOOR EEN ANDER DANKZIJ DE FAAM/DE VLISSINGER ZEELANDHALLEN - GOES In navolging van het grote succes van vorige jaren hebben de PZC Weekbladen opnieuw geprobeerd om inhoud te geven aan Valentijns dag op Walcheren. En met overweldigend succes. Want van de mo gelijkheid om via een ingevulde bon met daarop de naam van iemand aan wie men graag een cadeautje wil geven, en tevens de reden waarom men dat wil, heeft een groot aantal lezers van De Faam/De Vlissinger gebruik gemaakt. Een deskundige jury buigt zich deze da gen over de ingezonden bonnen om daaruit de meest originele inzen dingen te kiezen. Uiteindelijk zullen twintig wensen worden gehonoreerd met cadeaus die belangeloos door even zovele winke liers op Walcheren beschikbaar zijn gesteld. De overhandiging ervan vindt plaats op maandag 7 februari in het PZC-kantoor in Vlissingen; ook de royale winkeliers zullen daarbij aanwezig zijn. Valentijnsdag is van oor sprong een rooms- katholiek feest. Deze kerk herdenkt namelijk op 14 februari de dood van twee geestelijken, beiden Valentinus genaamd. De ene geestelijke was een priester in Rome en werd in 269 gedood tijdens de christen-vervolging onder keizer Claudius. Hij werd begraven aan de Via Flaminia. De tweede Valentinus was bisschop in Terni; ook hij overleed in 269 en werd na zijn martel dood eveneens aan de Via Flaminia begraven. Historici achten het niet uitgesloten dat het in bei de gevallen om één en dezelfde Valentinus gaat. Bloemen Middelburg: Vlissingen: Oost-Souburg: KLEINE HERS EN PS YCHOLOGIE (SLOT) PSYCHOCONSULT CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Stichting Horeca Onderwijs Lenneke Bliek geeft haar dochter de kans om de eerste stappen in het za kenleven te doen. De 19-jarige Esther Bliek heeft min of meer de lei ding in My Way, een boetiek die vorige week werd geopend aan de Korte Geere in Middel burg. Moeder Bliek kijkt toe en grijpt in als dat nodig is. Ook in Veere heeft ze een My Way- boetiek. Beide modeza ken, alsook andere on dernemingen, zijn deel van P&L Beheer bv een soort familie bv van Bliek. BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman met ca. 350 deelnemers op 10.000 m2 in 2 hallen Radiografisch-bestuurbare trucks, auto's en racewagens. 400 m2 bassin met modelboten. Vliegtuigen en helicopters met demonstratievliegen. 1500 m2 modelspoorbanen. Publieksbehendigheidswedstrijden. Toegang: 10,00 p.p. 3,50 kinderen tot 12 jaar Openingstijden: 10.00 -18.00 uur Tel. 01100-21020 Woensdag 2 februari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 Toch bestaat er geen eensluiden de mening over het ontstaan van de verering van Valentijnsdag. In de rooms-katholieke kerk vereert men de genoemde bisschop Va lentinus; hij werd (evenals een gelijknamige, in Beieren en Tirol op 7 januari vereerde heilige uit de zesde eeuw) schutspatroon tegen vallende ziekte, mogelijk op grond van de naam Valentinus (in het latijn betekent het werk woord Valere gezond zijn). Zijn feestdag is bekend geworden als Valentijnsdag. In de Angelsaksische landen viert men op 14 februari ook de feest dag van de heilige Valentinus (st. Valentine's Day). Op die dag stu ren in die landen verliefden (ano nieme) liefdesverklaringen ('Va lentines' of 'Valentine greetings') aan hun uitverkorenen. Buiten de Angelsaksische landen komt de ze dag echter meer en meer in gebruik om blijk te geven van ge voelens van dankbaarheid en respect ten opzichte van bepaal de personen door hun bloemen of andere (kleine) geschenken te zenden. Pas in de veertiende eeuw krijgt de dood van Valentinus meer aandacht. Ook dateert vanaf die tijd de legendevorming rond de martelaars. Hij zou een vriendelijk en zachtaardige man zijn ge weest, die altijd bereid was om mensen te helpen. De legende wil dat Valentinus bijzondere aandacht had voor jong geliefden en de moeilijkheden die ze vaak hebben. In de kloostertuinen voerde hij gesprekken met ze en bij het afscheid gaf hij bloemen, die bloeiden in de kloostertuin. De legende wil ook dat deze bloemen geluk brachten en dus ligt het voor de hand dat er op Valentijnsdag bloemen worden gegeven. Maar een Valentijnge- schenk hoeft niet persé uit bloe men te bestaan. Het mag ook een klein cadeautje zijn want uit eindelijk kun je je daarmee ook wel gelukkig voelen. Daarom hebben de PZC Week bladen, in samenwerking met winkeliers, dit jaar opnieuw een Valentijnsactie op touw gezet. Uit de bijna 200 ingezonden bon nen zullen er dus op 7 februari twintig mensen gelukkig worden gemaakt met een Valentijns- cadeau. Bloem- en Kadoshop Orchidee, Lange Viele Bijou Lederwaren, Lange Delft Speciaalzaak van de Woestijne, Lange Delft Brood- en Banketbakkerij Mostert, Seisweg en Lange Viele Cadeaus en woondecoratie Zonnewijzer, Penninghoek Brasserie de Huifkar, Markt Beautystudio Cindy, Reyershove Juwelier v.d. Berge, Lange Delft Drogisterij Parfumerie Schoonheidssalon Jan Laban, Se- geersstraat Brood- en Banketbakkerij Tuilenaar, Paul Krugerstraat Groente- en fruitspecialist Bart van de Berge, Schel- destraat Restaurant Valentijn, Nieuwendijk Juwelier van Boven, Badhuisstraat Bouwman Cadeau, Scheldeplein Bloemenhuis Minnebreuker, Scherminkelstraat Bruna/Geijsen, Walstraat Drogisterij Parfumerie Schoonheidssalon Luitwieler, Lange Zelke Combi Back foto video, Lange Zelke Gardina's Wolshop, Kanaalstraat Foto Video Kees de Grave, Kanaalstraat Als we het over onze hersenen hebben, dan denken we daarbij vooral aan de hersenschors, de neo-cortex. Deze bestaat uit twee grote kwabben, die de daaronder gelegen hersen- systemen (het neurale chassis en het limbisch systeem) nage noeg omsluiten. Drs. Henk C.M. Hermans Van bovenaf gezien heeft de neo-cortex veel overeen komsten met de vrucht van een walnoot. In haar huidige vorm is dit hersensysteem zo'n honderdduizend jaar geleden ontstaan. Het is het regelcen- trum voor de meest complexe, typisch menselijke processen, zoals de taal en het redeneren. Als gevolg van de neo cortex zijn we in staat tot intelligent leren. Alle leerinstellingen (de basisschool tot en met de uni versiteit) doen hun best, om dit gedeelte van de hersenen met kennis te programmeren. Zoals gezegd bestaat de neo cortex uit twee gedeelten, de linker en de rechter hemisfeer. De linker hemisfeer heeft zich vooral gespecialiseerd in logische denkprocessen, terwijl de rech ter hemisfeer vooral de intuïtie ve en beeldende denkprocessen regelt. In de volksmond heet het dat dan respectievelijk onze "mannelij ke" en "vrouwelijke" psyche. Ofschoon dit idee eveneens in sommige natuurgeneeskundi ge en psychotherapeutische stromingen verder wordt uitge werkt, is er zeker nog niet het laatste woord over geschreven. Zo zou u bijvoorbeeld kunnen vaststellen of vooral de linker of rechter hersenhelft actief is, door te letten op welk neusgat op dat moment dominant is. Ademt u vooral door het rech ter neusgat, dan is de linker hersenhelft vooral actief, en omgekeerd. In de neo-cortex zetelt ook ons zelfbewustzijn. In tegenstelling tot andere le vende organismen zijn we ons van ons handelen bewust. We leven niet aleen, maar weten ook nog dat we leven. Het zelf bewustzijn stelt ons in staat om ons eigen gedrag te onder zoeken en er verklaringen voor te zoeken. Tevens biedt onze goed ontwikkelde neo cortex ons mogelijkheden tot zelfcon trole. In tegenstelling tot ande re dieren, zijn we niet meer helemaal aan onze instincten overgeleverd. We kunnen tot op zekere hoogte zelf ons ei gen doen en laten sturen. Dit vermogen ligt ten grondslag aan al die prachtige menselijke scheppingen, zoals bescha ving, regelgeving, cultuur, en belastingwetgeving. Maar ons vermogen tol zelf controle kan ook een te hoge vlucht nemen. Onze neo cortex kan een nogal depotisch karakter krijgen en uit zijn op een totale controle over ons doen en laten. Dit gaat dan ten koste van de natuurlijke spon taniteit, die geregeld wordt door de overige twee hersen- systemen: het neurale chassis en het limbisch systeem. Op die manier ontstaat de situatie van de duizendpoot die geluk kig leefde, tot het moment waarop hij ging nadenken over welke voet hij nu eerst moest verplaatsen. Het natuurlijke lo pen lukte niet meer! Een voorbeeld van zo'n dicta tuur van de neo-cortex treffen we vaak aan bij mensen met sociale angst. Om afwijzing van anderen te voorkomen, proberen ze hun gedrag zoveel mogelijk onder controle te krij gen. Daardoor verkrampen ze in hun doen en laten en zijn ze zich voortdurend op een hin derlijke wijze van zichzelf be wust. Als ze dan een kopje koffie willen drinken, gaat dit vaak zo houterig dat ze er maar snel van afzien. Dit leidt dan weer tot een toename van de zelfcontrole, waardoor ze in een vicieuze cirkel geraken. Een ander voorbeeld treffen we aan bij mensen met te sterke sexuele remmingen. Als ze al vrijen, dan doen ze dit vooral vanuit hun neo cortex: uiterst beredeneerd en gecontroleerd. Geen wonder dat de lol er dan snel af is. Tijdens het vrijen geef je de controle over aan primitiever hersensystemen en moet de neo-cortex een soort hulpje zijn. Ook bij zogenaam de dwanggedachten is er vaak sprake van een dictatuur van de neo-cortex. Als u aan be paalde onderwerpen of ervarin gen (bijvoorbeeld seks, ziekte of geweld) absoluut niet wilt denken, dan legt u daarmee ongewild de grondslag aan ob sessieve gedachten. Als u bij een knobbeltje in de borst ab soluut niet mag denken aan borstkanker, dan zal deze ge dachte ongewild juist steeds in uw geest opduiken. De alcoho list die droog staat en absoluut niet aan alcohol mag denken, zal daardoor door dergelijke ge dachten juist overvallen worden. Onze neo-cortex biedt ons on gekende mogelijkheden om ons boven de andere levende wezens te verheffen. Maar ze kan ook een bron zijn van aller lei problemen, zeker als ze uit is op het alleenrecht bij ons doen en laten. Gun haar daarom van tijd tot tijd ook enige rust; dat is goed voor u en voor de an dere hersensystemen. Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 1 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. 75 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF De jonge onderneemster heeft er alle vertrouwen in dat ze zal sla gen. „Ik heb al veel geleerd van m'n moeder", legt ze uit. „En nu ik het zelf moet doen heb ik ook veel meer vragen". De moeilijkste klus is inkopen doen. Daar is - zo blijkt uit het gesprek - mevrouw Bliek senior zeer bedreven in, maar het kost steeds weer heel veel tijd. „Vooral als je zoals wij exclusief en betaalbaar wil verko pen", omschrijft ze de doelstel ling van de zaak aan de Korte Geere, die vergelijkbaar is met My Way in Veere. De basis voor haar werk als on derneemster legde Esther in Kor te Middelbare Beroepsopleiding detailhandel. Maar het echte za ken doen leerde ze toch van haar moeder. „In mijn vrije tijd was ik heel vaak in de zaak van mijn moeder. Daar leerde ik ook wat mode is. Zoiets kun je niet uit Esther Bliek. boeken halen. Dat is een kwestie van praktijkervaring". Later toont ze hoe makkelijk het is om te combineren. „Kijk", zegt ze en toont een bloes met rok. „Daar kun je ook deze broek onder dra gen. En met deze ceintuur er bij maak je er iets heel aparts van". Ze noemt nog het totale bedrag van de beide combinaties. „De meeste mensen zeggen als ze het totale bedrag horen: goh, dat is niet duur". May Way richt zich op de mode bewuste vrouw die iets wil heb ben dat een ander niet heeft. De kleding is zowel voor een oudere als een jongere geschikt. „Wat wij verkopen heeft niemand an ders in Middelburg", on derstreept Esther Bliek het inkoopbeleid van haar en haar moeder. „Als we naar een con- fectiecentrum gaan zoeken we heel kritisch uit wat goed is en wat bij elkaar past. Daarbij mag je natuurlijk niet voorbijgaan aan de smaak van de mensen hier". Begin maart zullen zich 42 Iraak se vluchtelingen vestigen in Mid delburg. De vestiging in de gemeente Middelburg gebeurt op verzoek van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur. Dit heeft wethouder J. Dou- wes, onder meer voor de coördinatie van het minderhe denbeleid, onlangs bekend gemaakt. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Grootvaders vertellen hun kinderen en klein kinderen over de goede oude tijd: "Vroeger brachten we de avond door met een goed boek of speelden we een leuk spelletje. Onderwijl maakte moeders een warm kopje chocomel. Dat waren nog eens tijden". Tij den veranderen. Hedentendage wint de tele visie het met leegte van gezelschapsspelen als 'Monopolie' en 'Mens-erger-je-niet'. Gewillig onderwerpen we ons aan het beeld buismonster en 'zappen' er de hele avond lustig op los. De technologie heeft ons leven veranderd. Sluipenderwijs, als een dief in de nacht. "Kom eens kijken jongens, wat papa heeft gekocht. Istienie mooi?" "Wauuuw", riepen we gedrieën "een echte televisie!" Van de ene op de andere dag kwam de hele wereld zomaar je huiskamer binnen marcheren. Zwart-wit televisie was decennia geleden dé sensatie.. Nu lachen we d'r om. Nu zit het gros met een beeldbuis die kleuren uitstraalt. Maar ook de kleuren t.v. lijkt geen lang leven beschoren. Breedbeeld televisie heeft de toe komst! Innovaties volgen elkaar in snel tempo op. Technologie is de motor achter deze vernieu wingen. Het ene produkt is nog maar net uit of het andere kondigt zich al aan. De compu terbranche is hiervan een sprekend voor beeld. Het nieuwste softwarepakket is in een mum van tijd achterhaald. Dat de vernieu wingsdrang de druk tot presteren opvoert ligt voor de hand. De Willie Wortels van de grote maar ook kleine ondernemingen tover en de mooiste ideeën uit de hoge hoed. Ook het 'Nat-Lab', de denktank van Philips, draait op volle toeren. Ze moeten wel. Zonder nieu we produkten geen toekomst. Op technisch gebied is Philips onbetwist de nummer één in de wereld. Maar met een mooi produkt alleen ben je er nog niet. Er moet ook markt voor zijn. En als die er niet is dan moet je die maken! Dit vraagt om marketing, een kunst die ,niet iedere onderneming evengoed beheerst. Juist op het gebied van marketing lijkt Japan heer en meester. Neem nu het verhaal van de breedbeeld televisie. Philips ging de strijd aan met Sony. Als een bezetene ging het haar technologie verder perfectioneren: "Als het een goed produkt is dan verkoopt het zichzelf", dachten ze in Eindhoven. Ze kwa men van een kouwe kermis thuis. Ze verga ten namelijk één edoch niet onbelangrijk ding; zonder software verkoop je geen hard ware. Of beter zonder films verkoop je geen (breedbeeld)televisie. De Japanners zagen deze 'kleinigheid' niet over het hoofd. Ze kochten in een mum van tijd half Hollywood op en lieten filmproducenten breedbeeld- films maken voor hun standaard. Philips zag dit laat in en begon aan een wilde inhaalrace, gesteund door een miljardensubsidie van de Europese Commissie. Waarom al deze bedrijvigheid voor zo'n 'stomme' televisie hoor ik u denken. Welnu, het is hen niet zozeer te doen om de televisie zelf maar om de technologie daarachter. De technologie is de sleutel tot de toekomst. Het opent deuren die anders gesloten blijven. Over tien, twintig jaar lachen we misschien om de eenvoud van de breedbeeldtelevisie. Of kijken ze met weemoed terug naar die goede oude tijd. De tijd toen we nog gezellig met zijn allen rond het zwart-wit téveetje zaten. Lekker moeders warme chocolade melk te drinken. Naties heeft de Shi'itische Irake zen, die in eigen land zouden worden vervolgd door het regime van Saddam Hoessein, officieel als vluchtelingen erkend. Neder land heeft toegezegd jaarlijks vijf honderd tot achthonderd erkende vluchtelingen op te nemen. De Shi'itische Irakezen die in Middelburg komen wonen, ver bleven tot midden december vo rig jaar in een opvangcentrum in Saudie-Arabië, waarna ze zijn overgebracht naar een centraal opvangcentrum in Apeldoorn. De groep, die bestaat uit mannen, vrouwen en kinderen, zal zich als 'uitgenodigde vluchtelingen' blij vend vestigen in Middelburg. Tot de Irakezen de intensieve lessen in de Nederlandse taal hebben af gerond en werk hebben gevon den, zullen zij leven van een bijstandsuitkering. De kinderen gaan in Middelburg naar het basis- en voortgezet onderwijs. De onderscheiden groep v/nr: C.J. Scheer van Meermarkt en de mensen van de supermarkt uit Koudekerke C. Vader, Baljeu en J. Vogels. FOTO ANDA VAN RIET Meermarkt Vader in Koudekerke sleepte de tweede prijs in de wacht voor de zuivel/diepvries afdeling. Aan deze Meermarkt Winkelwedstrijd deden 124 krui deniers in het land mee. Onbe kenden bezoeken daarvoor de winkels die zijn aangesloten bij de Meermarkt-keten en geven hun bevindingen door aan het hoofdbureau. Met hulp van een computer worden de ervaringen berekend. Voor C. Vader van de supermarkt in Koudekerke kwam deze pluim als een verrassing. Hij beseft wel iswaar dat hij en zijn medewer kers lekker bezig zijn om de produkten kwaliteitsbewust aan de man te brengen, maar als een ander ook vindt dat je het goed doet is dat een stimulans voor de toekomst. „Onze medewerkers doen hun best om de produkten prima verzorgd en vers aan te bieden". W.J. Engels in zijn nieuwe zaak. Een man loopt binnen met een groenig blokje in zijn hand. Zo'n kleur verf wil hij hebben. W.J. En gels, sinds kort eigenaar van de Decorette in Middelburg, gaat op zoek. „Dit komt er al aardig bij in de buurt denk ik." Maar nog niet helemaal. Even achter de compu- Info: T.M.Z. tel. 01130-83667 of 01100-21020 ter en de mengstudio zet zich aan het werk. Een tevreden man verlaat de winkel. „Verf is vaak de basis, het uit gangspunt als je op zoek bent naar een kleuridee. Veel Decoret- tewinkels waren oorspronkelijk ook verfwinkels. Maar persoonlijk heb ik, vanuit mijn achtergrond in de woninginrichting, meer affini teit met tapijt, gordijnen en zon wering," zegt W.J. Engels. Sinds donderdag 20 januari is zijn De- corettewinkel voor publiek ge opend. De filosofie van de zaak is de klant een complete wo ningstoffering 'voor zes wanden' aan te bieden: inclusief vloer en plafond. „Het leukste vind ik als mensen met alleen een beginkleur bin nenkomen. 'We vinden roze mooi'. En dat ze dan de winkel verlaten met gordijnen, vloerbe dekking en accessoires, alles ge vonden in één winkel, alles op elkaar afgestemd." Engels noemt zijn zaak een trendgevoelige sfeerwinkel: „We verkopen de ge zellige sfeer van het moment." Naast de grote collectie behang in de winkel, kan de klant zijn wandbekleding ook uit een dikke rij staalboeken kiezen. „De laat ste dagen lijkt het hier wel een leesbibliotheek. Zitten ze hier op de grond, alle boeken uit gespreid." Hij kan er wel om la chen. „En dan in de boeken voor de kinderkamer op zoek naar een motief met beertjes. En dan ont dekken dat er wel veertig stalen met beertjes bestaan. Dat maakt de keuze niet gemakkelijker."

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11