Bevolkingsexplosie in De Schaapskooi Re-Cars nu ook in Middelburg Eerste JASZ-avond in het nieuwe jaar Meiden Middelburg in nieuw tenue Zuidlande: kwaliteit in huiselijke sfeer Problemen Kleurslager wint taart Drie dagen bussen voor mevrouw Schuit CONTROLEVERLIES Percussionist bespeelt Piek Snuffelen in Baskensburg SPORT EN SPONSOR BEDRIJFSKUNDIG BEKEKEN door drs. R.J.C. Schieman Tentoonstelling alcoholgebruik KLEINE HERSENPSYCHOLOG/E (2) PSYCHOCONSULT Drs. Henk C.M. Hermans CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Woensdag 19 januari 1994 DE FAAM - DE VLISSINGER 11 De bevolkingsexplosie in de Schaapskooi van de Stichting Zeeuwse Schaapskudde is weer op gang geko men. Eind vorige week telde de herders 120 nieuwe lammetjes die rond hun moeders scharrelden. Er wor den nog zo'n zestig nieuwelingen verwacht. Daarom houdt de stichting traditioneel open dagen in de weekeinden. Zaterdag en zondag 22 en 23 janua ri zijn de eerste open dagen en de twee daaropvolgende weken eveneens, telkens van 13 tot 16.30 uur. Voor kindereen staan die dagen beschuit met muisjes klaar en de herders geven tekst en uitleg in de stallen. De Schaapskooi ligt in de buurt van Heinkenszand. Wegwijzers zorgen er voor dat de bezoekers niet ver dwalen. Problemen. Je wordt er dagelijks mee geconfronteerd. Op het journaal, door mid del van de geschreven media of op het werk. Een vrolijk bericht is uitzondering, slecht nieuws de regel. Helemaal triest wordt je d'r van. Tenminste als je het je aantrekt. Want natuurlijk zijn we allemaal heel erg begaan met het lot van slachtoffers van de ver schrikkelijke rampen om ons heen, maar laten we wel zijn, wat ons nog altijd het meest begaat zijn de eigen problemen. Ons hoofd lijkt te klein om al het leed van de wereld te kunnen bevatten. De meesten van ons kunnen maar net de eigen problemen aan. ledereen kent problemen, ledereen lijkt zijn 'probleem' het belangrijkst van allemaal te vinden. Voor een puber is dat een pukkel op de neus, een catastrofe vele malen groter dan de ramp in voormalig Joegoslavië. Voor het wegtransport zijn dat de accijnsverhogin gen van minister Kok. Hun internationale concurrentiepositie komt zo in het geding. Maar ook Kok zit met een probleem. De cen ten zijn op. In plaats van zichzelf een spiegel voor te houden beKOKstooft de overheid allerlei plannen om de schatkist, eigenlijk niet meer dan een negatief saldo bij een van de vele banken die Nederland rijk is, aan te vullen. Onder het motto van het bestrijden van de werkloosheid of een ander goed doel haalt de overheid te pas en te onpas geld weg. Daar waar het geld zit natuurlijk! Rechtvaardig of niet, de ondernemer wordt geconfronteerd met een groeiend aantal maatregelen die de vrijheid van handelen beperken. Zulke maatregelen vreten tijd, geld en energie. En dat alleen omdat de over heid haar huiswerk niet goed maakt en doet waarin het altijd heeft uitgeblonken; het doorschuiven van verantwoordelijkheden en problemen. Ook veel Zeeuwse bedrijven worden gecon fronteerd met de vaak absurde maatregelen van de overheid. Zo zijn autoproducenten en dealers vanaf 1 januari 1993 verplicht BPM te betalen over auto-onderdelen. De BPM is in het leven geroepen als een extra milieube lasting. Daar zijn ze in de Nederlandse auto mobielindustrie niet ecrit blij mee. De markt wordt erdoor verziekt. Ook de consument merkt het in de portemonnee. De auto wordt ineens duizenden guldens duurder. "Ja, maar"..., roept de overheid", het is in het belang van ons milieu, ledereen moet een steentje bijdragen". Welnu, op het oog lijkt dat allemaal heel redelijk. Kijk je echter ver der dan komt het dwaze van het idee en de volksverlakkerij naar voren. Neem nu die milieubelasting op nieuwe auto's. De consu ment schaft vol trots een nieuwe auto aan maar is over de audio-apparatuur BPM ver schuldigd. Dan vraag ik mij af: "Vervuilen autoradio's het milieu dan?" Zelfs over kata lysatoren is de consument milieubelasting verschuldigd. Dit terwijl ze toch bedoeld zijn het milieu te ontlasten van giftige loodex- tracten! Te gek om waar te zijn. Met het afschuiven van verantwoordelijkhe den worden problemen niet opgelost, lede randers roepen we ze wel in het leven, maar de overheid schuift ze af op consument en producent. Alsof we niet genoeg aan ons kop hebben. Het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft een tentoonstelling samen gesteld met de titel 'Alcohol: denk meer over minder'. De ex positie, die vanaf 17 januari is te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, is ontwikkeld in het kader van het Alcohol Voorlich tingsplan (AVP) van het ministe rie van WVC. Doel van de tentoonstelling is mensen te laten nadenken over minder alcoholgebruik. Uitgangs punt van de samenstellers is hier bij tips en informatie over alcohol en alcoholgebruik te geven. De expositie bestaat uit ruim dertig wandplaten, waarin onderwer pen aan de orde komen als de gevolgen van alcoholgebruik voor het lichaam, verloop van gebruik tot misbruik, hulpverlening en dergelijke. Het ZCAD wil samen met de Zeeuwse bibliotheken een zo groot mogelijk publiek bereiken. Daarom reist de tenstoonstelling in 1994 langs de meeste vesti gingen van de openbare biblio theek in Zeeland. De Middelburgse wethouder J. Dou- wes verricht vrijdag 17 januari om 16 uur de opening in de Zeeuwse Bibliotheek. G. Woudenbergh overhandigt F. Gillissen zijn taart. FOTO ANDA VAN RIET G. Woudenbergh, directeur van de Keurslagersvereniging, heeft vorige week woensdag een thema-taart uitgereikt aan Keurslager Gillissen uit Vlissin- gen. Frans Gillissen heeft de taart verdiend met zijn aantrekkelijke presentatie van de spaaractie met porseleinen poppen, die in oktober en november vorig jaar is gehouden. De Vereniging voor Slagerij Re- klame 'De Keurslagers' looft bij elke actie die zij voor de Keursla gers organiseert, een taart uit voor de slager die de actie het aantrekkelijkst in zijn bedrijf pre senteert. De poppen van de spaaractie leenden zich volgens de vereniging uitstekend voor een creatieve, opvallende presen tatie in de winkel. Gillissen kwam uiteindelijk als winnaar uit de bus. Zijn presentatie was volgens de vereniging 'opvallend, zonder het karakter van de Keurslagerij aan te tasten'. i Leo Corino in de nieuwe vestiging van Re-Cars. Afgelopen zaterdag is in Klein Vlaanderen in Middelburg een vestiging van Re-Cars geopend. Re-Cars is gespecialiseerd in auto-hifi, autotelefoons en alarm installaties. Het bedrijf staat on der leiding van het driemans schap Leo Corino en de broers Erik en René Leeuwenburch en heeft vestigingen in Oud- Beierland, Middelharnis en Hein- enoord. Zo'n vijf jaar geleden werd de eerste zaak geopend in Heine- noord. Aanvankelijk specialiseer de het drietal zich in het recyclen van auto-onderdelen. „Daar is ook onze naam van afgeleid", verklaart Leo Corino. Een jaar of vier geleden is Re-Cars zich meer gaan toeleggen op de verkoop en inbouw van auto-accessoires. Het assortiment hifi-apparatuur varieert van een - relatief - goed kope radio-cassetterecorder tot een CD-speler met boxen die veel Voor haar eerste jazzavond in 1994 heeft de Jazz Activiteiten Stichting Zeeland (JASZ) The Storyville Jazzband uitgenodigd. De jazzavond wordt op 22 januari gehouden in hotel Arneville in Middelburg en begint om 21 uur. The Storyville Jazzband brengt al zo'n vijfendertig jaar traditionele jazz ten gehore. De zesmansbe- zetting, die cornet, klarinet, trom bone, banjo, gitaar, bas en drums beheerst, weet volgens JASZ schijnbaar moeiteloos de kwali teit te handhaven. Het gemak waarmee de muzikanten hun en- thousisame op hun toehoorders weten over te brengen noemt de organisator verbazingwekkend. Mevrouw Schuit kreeg vorige week de reischeque aangebo den die ze had gewonnen bij de December cadeaumaand actie van de Souburgse middenstandsvereniging Nemidso. P. Baas reikte de hoofdprijs uit. Mevrouw Schuit heeft een driedaagse busreis te goed voor twee personen. FOTO VIDEO KEES GRAVE \Jan Wolf kamp. Percussionist Jan Wolfkamp treedt vrijdag 21 januari op in de Piek in Vlissingen. Het optreden is mede georganiseerd door 'Uit in Vlissingen' en begint om 22 Wolfkamp begon zijn muziek- loopbaan als pianist maar stapte over op een studie klassiek slag werk aan het Zwols Conservato rium. Hij beheerst alles wat er aan slagwerk in een symfonie orkest meespeelt. Daarnaast is Wolfkamp bezeten van elektroni ca en vooral van de vermenging van akoestische en elektronische instrumenten. Hij beschikt als een van de weinige slagwerkers over een compleet Simmons- SDX-Percussion-System dat, ge koppeld aan een computer en een batterij akoestisch slagwerk een ongekende hoeveelheid mo gelijkheden biedt. Op zijn recent verschenen cd 'Pads Alloud' heeft Wolfkamp oorspronkelijke Afrikaanse stam- menzang en andere vormen van wereldmuziek geïntegreerd in zelf gecomponeerde slagwerkstuk ken. De cd staat op de tweede plaats in de poll van de Slagwerk krant. Verder won Wolfkamp met zijn combo onlangs de Begelei- dersprijs '93 voor de muzikale ondersteuning van het theater programma 'De Dame Zet Zich Schrap' van Jenny Arean. mensen thuis nog niet eens heb ben. Zelfs de moderne Digital Compact Cassette kan in de heili ge koe worden geïnstalleerd. Ook de auto-telefoons worden bij Re-Cars direct ingebouwd. Cori no: „We zijn als het ware een steunpunt van de PTT. Wie bij ons een telefoon koopt kan nog dezelfde dag over een telefoon nummer beschikken. Een service die lang niet overal geleverd wordt". Autofaxen zijn bij Re- Cars nog niet verkrijgbaar. Naar zeggen van Leo Corino is de kwa liteit van de faxen nog niet echt om over naar huis te schrijven, laat staan te faxen. Om alle kost bare machinerie te beveiligen heeft Re-Cars een ruim aanbod met de meest moderne alarm installaties. Re-Cars organiseert ook wedstrij den waarbij het erom gaat wie de beste en mooiste auto-hifi heeft. Corino: „Bij de laatste wedstrijd kwamen maar liefst achttiendui zend bezoekers. Het levert ons dus een enorme naamsbekend heid op". De trend om auto's te voorzien van geavanceerde appa ratuur is komen overwaaien uit de Verenigde Staten. „Op die wedstrijden rijden zelfs auto's rond die voor zo'n 70 duizend gulden aan installaties herbergen. Je spreekt dan wel over de extre me freaks", vertelt Corino. De eerstvolgende competitie staat komend voorjaar op het pro gramma. Snuffelaars kunnen zaterdag 22 januari weer terecht in Sporthal Baskensburg in Vlissingen waar voor het eerst dit jaar weer een populaire Snuffelmarkt wordt ge houden. Met het voorjaar in zicht en de daarbij behorende opruim woede wordt weer veel aanbod verwacht van gebruikte maar bruikbare spullen. De organisatie verwacht ook weer veel aanbod voor verzame laars. Het staat nu al vast - aldus de organisatie - dat er een aan bod munten, postzegels, dinky- toys, antiek en curiosa wordt aangeboden. Ze belooft verder dat er voor een natje en droogje wordt gezorgd. De Snuffelmarkt begint om negen uur zaterdag morgen en is tegen vijf uur af gelopen. De meisjesselectie van de voetbalclub Middelburg heeft een nieuw te nue. Verantwoordelijk daarvoor is Rotil en Finlux kleurentelevisie aan de Rotterdamse Kaai in Middelburg. Op de foto staan sponsor en meisjes vlnr: sponsor A. Tilroe, Kimberley Michielsen, Marielle de Muynck, Estalilia Brinkman, trainer John van Gemert, Danielle Verburg, Hannah Schelhaas, Maartje Pouwelse, Ma rina Spelbrink, Mathilde Matthijssen, Leidster Wil Wijkstra, Inge Leng ton, Annelies van der Does, Willemien Geuze en trainer Melis Hemelrijk. Zitten vlnr: Mirjam Wijkstra, Daphne Koelma, Ester Wisse, Gerdien Goudzwaard, Ingrid van Gemert, Sarah Willeboordse en Ada Geuze. In het dagelijks leven gaan we er meestal vanuit, dat we zelf bepalen hoe we handelen. We kunnen vrije keuzes maken en zijn met dit vermogen zeer in genomen. De partner waarmee u samenleeft is het resultaat van een bewuste partnerkeuze. Ook de kinderen die u heeft, zijn het gevolg van zo'n keuze, evenals hun aantal. Zelfs het beroep dat u uitoe fent komt voort uit een welo- verdachte beroepskeuze. We hebben vaak het idee, dat we in alle vrijheid kiezen om tegen bepaalde zaken "ja" of "nee" te zeggen. Dit romantische mensbeeld ("de vrije mens") blijkt bij nader onderzoek maar al te vaak slechts zeer ten clele waar. Was uw partnerkeuze eigenlijk wel zo'n bewuste keu ze? Of liet u zich vooral leiden door irrationele streving als verliefdheid. Misschien heeft u zich zelfs wel laten versieren en vergat u juist om een keuze te maken. Het krijgen van kin deren, was dat nu echt een keuze? Of deed u maar ge woon wat van u werd ver wacht? En tenslotte het beroep. Is dat nu echt datgene wat u steeds heeft gewild? Bent u er niet gewoon tussen- gerold, of ergens weggezet door anderen? Als we al over een vrije wil beschikken, dan is van absolute keuzevrijheid eigenlijk nooit echt sprake. Bij veel keuzes die we maken, be denken we pas achteraf waar om we dat gedaan hebben. Zo weten nogal wat mensen pas na de aanschaf van hun auto gedetailleerd uit te leggen, waarom het dit merk moest zijn, met deze kleur, en waar om er wel of niet een spoilertje op moet zitten. Eerst laten ze zich door een bedreven auto verkoper tot de koop verleiden. Om daarna pas goede redenen voor hun "keuze" te bedenken. Op die manier krijgen ze het gevoel zelf toch nog nog con trole te hebben over hun aan schaf. Helaas geldt vaak hetzelfde voor de beroepskeu ze, de partnerkeuze en de keu ze voor kinderen. We doen inituïtief iets en bedenken na afloop de redenen daarvoor. Er zijn ook verschijnselen waar bij we wat gemakkelijker willen toegeven, dat er van een vrije keuze nauwelijks sprake is: de verslavingen. Verslavingen aan alcohol, tabak en drugs, maar ook eetverslavingen zijn ge woonten die worden geken merkt door controleverlies. De verslaafde zou wel anders wil len, maar handelt niet naar zijn wil. De reden hiervoor moeten we deels zoeken in de werking van onze hersenen. De meest basale levensfuncties (ade men, eten, drinken) worden ge regeld vanuit het primitiefste hersensysteem: het neurale chassis. Dat is handig, want daardoor kunt u zich verder met andere zaken bezighou den. In dit neurale chassis kun nen heel gemakkelijk gewoonten ontstaan. Situaties waarin steeds gegeten, ge dronken of gerookt wordt, krij gen een signaalwaarde. Uw neurale chassis bereidt het li chaam voor op voedselinname, alcohol, nicotine Zo is aange toond dat in allerlei drinksitua- ties onder meer de bloedsuikerspiegel van de drin ker omlaag gaat. Er ontstaat zoiets als "trek" of "honger". Als aan dit gevoel wordt toege geven, wordt de gewoonte reactie nog versterkt. Ook in de toekomst heeft deze drinksitu- atie een signaalwaarde voor uw neurale chassis. Dit leer- principe noemen we "klassie ke conditionering": bepaalde situaties worden onbewust door uw neurale chassis ver bonden met een vaste reactie. Waarom is het voor verslaaf den zo moeilijk om hun versla vingsgedrag te stoppen? Het antwoord hierop moeten we eveneens zoeken in de struc tuur van onze hersenen. Onze wil is gezeteld in het relatief jonge hersensysteem, de neo cortex. Maar de verslavingen worden gecontroleerd vanuit het oudste hersensysteem, het neurale chassis. Bij een versla ving is de samenwerking tus sen deze twee hersensystemen verstoord. We kunnen de vergelijking maken tussen een ruiter en zijn paard. Een kundige ruiter (neo-cortex) zal een goed afgericht paard (neurale chassis) behendig door de manege sturen. Maar bij een verslaving is het paard op hol geslagen. De ruiter mag blij zijn, als hij er niet vanaf valt. Maar sommige "stoere" ruiters hebben moeite om te erkennen dat ze tijdelijk de controle kwijt waren. Als ze van de schrik zijn bekomen, kunnen ze opschep pen met opmerkingen als "Er was niks aan de hand, hoor. Hij deed precies wat ik wilde". Op dezelfde wijze proberen som mige verslaafden controle te behouden over hun versla vingsgedrag. Want ijdel blijven we, zelfs wanneer we verslaafd zijn! Harrie Baas, keukenassistent Joris Kriele en patron-cuisinier Arend Nieboer. Hij werkte bij beroemde koks als Bocuse en de gebroeders Fagel. Stond achter het fornuis in onder meer het Amstelhotel en Dikker en Thijs, restaurants van naam in Amsterdam. Toch wil patron- cuisinier Arend Nieboer geen poespas in zijn zojuist geopende restaurant Zuidlande in de Mid delburgse Sint Janstraat. Wel topkwaliteit tegen een betaalbare prijs. Een restaurant waarin het lek kerste uit de Franse en Italiaanse keuken samen gaan met betaal bare prijzen en een huiselijke sfeer. Eenvoudige houten tafels, zonder roze kleedjes of afstande lijke bediening. Duidelijke taal van eigenaar Arend Nieboer, die de hele wereld bereisde en zo in aanraking kwam met verschillen de eetculturen. „Na mijn koksopleiding in Noord- Amerika werkte ik onder meer in hotels aan de westkust van de States. Later ook aan de oost kust. Tussendoor voer ik als kok op schepen van de Holland- Amerikalijn, maar de verfijnde keuken leerde ik in Frankrijk bij Paul Bocuse en George Blanc", vertelt de patron-cuisinier. „Later had ik een zaak in Amsterdam, maar die heb ik verkocht om naar Middelburg te gaan. Hier was ik op school, mijn ouders wonen er en de stad bleef mij trekken". De menukaart van Zuidlande wis selt iedere drie maanden en volgt de seizoenen. Daarnaast is er om de dag een specialiteit. Nieboer: „Alles wat uit de keuken komt bereiden wij zelf. tot aan het brood en de bonbons toe. Alleen het beste vind ik goed genoeg. Dat geldt ook voor de aankle ding: prachtige servetten, verse bloemen en voor in de toiletten aparte handdoekjes". In de be diening wordt Nieboer geas sisteerd door Harrie Baas, die vier jaar in Rotisserie Inter Scaldes werkzaam was. Achter de pan nen helpt Joris Kriele met het voorbereidende werk. Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uif 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 1 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf (je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café. Petit-Restaurant, Disco, Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: ïerkend);) Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF

de Vlissinger | 1994 | | pagina 11