3l*J c FOTO Jeugd voetbalt op Zeeuwse stranden Keukens half geld EEN KNALLEND BEGIN SJflVERKOOP in goes Campagne tegen vooroordelen in Middelburg en Vlissingen 50% GRANDIOZE OPRUIMING van kwaliteits artikelen 30% - 60% KORTING VR/JW/LL/GERSTEKORT DOOR SUCCES MAALTIJDVOORZIENING 40% komt u eens kijken en profiteer! KORTING NIEUWE SPOTKOOPJES VERSCHOORE Voor sommige cliënten is het de enige persoon die ze op een dag zien: de man of vrouw van de maaltijdvoorziening voor ouderen. Sinds 1987 brengen vijftig vrijwilli gers namens de Stich ting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) tus sen half twaalf en half één 's middags een war me maaltijd bij mensen die (tijdelijk) niet zelf een potje kunnen koken. Het begon destijds met tien gebruikers en vijf vrijwil ligers. Inmiddels zijn bei de aantallen vertienvoudigd en het aantal cliënten neemt toe. Een tekort aan me dewerkers dreigt. PZC WEEKBLADEN Kippen Gebarentaal Alternatief 20% 30% E SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 24e JAARGANG NUMMER 2 De hele maand januari bij ontwikkelen en afdrukken van uw volle kleurenfilm. Met 15 x 21 vergroting van uw favoriete foto. isaams) <sau,nuo VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 12 JANUARI 1994 'De man van het eten' is graag geziene gast BBttntÊlt^^ÊÊÊIF^^È^KtKÊÊÊÊÊÊIKÊÊIÊÊIÊÊIItÊÊÊÊÊÊÊÊItÊÊIKIÈÊBnÊIÊËIÊÊÊÊÊIKÊKKÊÊI6ÊÊIÊÊÊllÊÊÊÊttÊIÊÊÊtKKIÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ^KIKIIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊBÊÊIÊÊIÊIIÊIIÊKÊÊinÊÊÊBEKÊlÊBtKEÊKÊlÊÊIÊÊÊÊKÊIÊÊÊKÊÊÊÊItÊltÊË door Liesbet Ma/lekoote 'De man van het eten' is een graag geziene gast aan meni ge deur in de Middelburgse Stromenwijk en 't Zand. „Ik zie bijna alleen maar vriendelij ke gezichten," vertelt W. Dees. Hij brengt sinds „een paar jaar, maar het kan ook langer zijn" maaltijden bij on geveer tien ouderen in deze J. Sedee, een van de vijftig vrijwilligers van de SWOM, bezorgt haar maaltijden met de fiets. ZATERDAG 15 JANUARI AUTO TELEFOON INBOUW STATION KLEIN VLAANDEREN 91-93 ll'lilll'fflMiÉ DDts "\7ffiss5fimgsrp Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10,17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. wijken. „Bij de meeste men sen is het gewoon afgeven aan de deur en hoogstens een praatje over het weer. Maar ze zijn wel altijd blij als je er bent. Het is voor hen bijna een ver zetje, ze kijken er naar uit." De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) begon ruim zes jaar geleden met de maaltijd verstrekking. Het bleek een voor ziening waar behoefte aan was en het aantal cliënten, ook wel gebruikers genoemd, steeg gestaag. „En het ziet er naar uit dat er nog meer bijkomen," zegt Janke Bak, coördinatrice van de maaltijdvoorziening. „Voor een deel is dat een gevolg van de ver grijzing en door de sluiting van bejaardenoorden wordt het steeds moeilijker voor de mensen om in een huis te worden opge nomen. Maar veel ouderen willen gewoon zo lang mogelijk zelfstandig blijven wonen. Nie mand wil zijn huisje uit." moet de ronde zijn afgewerkt," vertelt Bak. „Met al dat eenrich tingsverkeer in de stad is het soms makkelijker om de fiets te pakken. Er passen vier koffertjes in de speciale fietstassen. Vanaf Willibrord bijvoorbeeld rijden elke dag twee vrijwilligers rond op de fiets, die doen het samen." Wat de coördinatrice opvallend noemt, is het verantwoordelijk heidsgevoel van haar medewer kers. „Die bezorgers zijn zo trouw. Fantastisch. Ze voelen het echt als een taak die ze op zich hebben genomen en die ze nauwgezet uitvoeren. Gemiddeld blijven de vrijwilligers wel een jaar of drie, vier." Vaak hebben de bezorgers al op een of andere manier kennis gemaakt met de maaltijdvoorziening, voor ze zich aanmelden. „Dan hebben ze bij voorbeeld in de familie gezien wat het voor iemand kan beteke nen om, met hulpmiddelen als een maaltijdvoorziening, zo lang mogelijk zelfstandig te blijven." Negen keukens in Middelburg, van bejaardenhuizen en van het centrum voor geestelijk gehandi capten Vijvervreugd, leveren da gelijks een aantal maaltijden voor een bepaalde wijk in de stad. „De maaltijden zijn heel verschillend," vertelt Janke Bak. „Iedere kok bepaalt zelf wat hij kookt en de cliënten eten wat de bewoners die dag in het huis eten." W. Dees, die op woensdagmiddag zijn route begint in de keuken van Vijvervreugd, zegt zelden aan merkingen te horen op de kwali teit van het eten. Een bijna 92-jarige cliënte, bij wie hij altijd wat langer blijft praten, blijkt even later echter niet zo te spre ken over het eten van de vorige dag. „Gisteren kregen we dop erwtjes met maïs!", zegt ze een beetje verontwaardigd. „Ik ben nogal ouderwets hoor, maar do perwtjes met maïs gaven wij vroeger aan de kippen! Maar ja: tegenwoordig gaat het om de vi taminen, hè." Dees antwoordt half schertsend dat ze dankzij die vitaminen wel een mooie leeftijd heeft bereikt. Iedere vrijwilliger kan op zijn ron de maximaal twaalf maaltijden meenemen. Het eten zit verpakt in isolerende koffertjes, voorzien van een naamlabel, opdat iedere gebruiker, indien gewenst, het juiste dieet krijgt. „In die koffer tjes blijft de maaltijd ongeveer een uur warm, dus binnen die tijd De gemiddelde leeftijd van de ge bruikers is volgens Bak ongeveer tachtig jaar. „En het leuke is dat de bezorgers ook tot de doel groep van de SWOM horen. Het zijn vaak mensen die bijvoorbeeld met de VUT zijn. De ene genera tie bezorgt bij de oudere genera tie." Ook Dees (65) begon met bezorgen nadat hij met werken was gestopt. „Ik had wel eens van de maaltijdvoorziening ge hoord, maar ik had er nooit aan gedacht om het zelf te gaan doen. Ik dacht dat er wel genoeg vrijwilligers zouden zijn. Dat bleek dus niet het geval. Ik werd op een dag opgebeld met de vraag of ik wilde meehelpen." Voor Dees is het leuke van het bezorgwerk dat hij zulke verschil lende mensen tegenkomt. „De één is zo doof als een kwartel, dan spreek je haast gebarentaal. Een vroegere cliënt was zo slecht ter been, dat ik het eten door het keukenraam aangaf. Dat was minder ver lopen dan naar de deur en bovendien kon ik het dan zo op de keukentafel zetten. Hoefde hij er niet mee te lopen. Een andere man is kort van stof, daar ben je snel klaar. Maar veel mensen zitten verlegen om een praatje. Je zou overal wel even willen blijven, maar dan moet de rest zo lang wachten." En wach ten wordt niet gewaardeerd. Op tijd zijn, wel. De man van weinig woorden complimenteert Dees als hij aanbelt: „Goed op tijd." Janke Bak onderstreept de socia le functie van een vrijwilliger. „Het leuke van dit systeem is juist dat het zo persoonlijk is. Soms delen de bezorgers hun route zo in dat ze het laatst bij iemand zijn die graag wat langer wil praten, zodat ze wat meer tijd hebben om te blijven. Dan ont staat er iets tussen de bezorger en de cliënt, komen ze bijvoor beeld ook buiten de bezorging nog eens langs. En als ze ergens aanbellen en er wordt niet open gedaan, dan zoeken ze uit wat er aan de hand is." Tijdens de ronde door zijn wijk komt ook Dees bij een adres waar niet op zijn bellen wordt gereageerd. Hij probeert het nog een paar keer, tuurt dan door het raam en keert terug naar zijn auto. „Maar even naar me vrouw Bak bellen. Misschien had hij wel afgezegd, maar is het niet doorgegeven." leder van de vijttig vrijwimyeis bezorgt één keer in de week op een vaste dag. Zo is het voor de vrijwilligers langer vol te houden en weten de cliënt en de bezor ger beiden waar ze aan toe zijn, zeggen Bak en Dees allebei. Dees: „Die mevrouw waar ik net was, is nieuw. Ik zette het eten voor haar op tafel en toen zei ze: dus u komt op woensdag. Even kijken hoe u er uit ziet.' Even later vertelt Dees van een cliënt die op straat was komen te vallen. „Er stonden al mensen klaar om te helpen. Ik liep er naartoe en zei, laat mij maar, ik weet waar hij woont. Die man zag mij en hij riep: Ha, de man van het eten!" De bezorgde maaltijden kosten de gebruikers tussen de 7,30 en 8,50, afhankelijk van het inko men. Een echtpaar dat twee maaltijden bestelt, betaalt een gulden (gerekend voor bezorging) minder. De vrijwilligers krijgen een onkostenvergoeding en de rest van het geld gaat naar het huis dat de maaltijd heeft ge leverd. Ouderen die niet zelf willen of kunnen koken, maar nog wel goed ter been zijn, kunnen hun maaltijd ook bij één van de deel nemende bejaardenhuizen opha len. Ook dan betalen ze die ene gulden minder. Bak: „Als het enigszins mogelijk is, proberen we of de mensen het zelf kunnen afhalen. Het is een alternatief op een moment dat we te weinig bezorgers hebben." Bovendien beschikt de SWOM dan over een extra keuken: het Roggeveenhuis kookt wel afhaal-, maar geen be- zorgmaaltijden. Een tweede alternatief is de 'open tafel'. In diverse bejaarden huizen kunnen ouderen tegen be taling aanschuiven bij de bewoners van het huis. „Bijvoor beeld in Rustenburg, aan die open tafel doen veel mensen mee. Die doen het ook voor de contacten, de gezelligheid." Ten slotte, als alle deelnemende keu kens hun maximale capaciteit hebben geleverd en er toch nog aanvragen voor maaltijden niet zijn vervuld, is er de UW, de Unie Van Vrijwilligers. Bak: „De UW brengt dan een diep vriesmaaltijd aan huis, met een bijbehorend apparaat om het in op te warmen. Dat is ook een al ternatief voor mensen die liever niet tussen de middag warm eten. Verder proberen we altijd meer warme maaltijden te krij gen. Bijvoorbeeld door extra hui zen erbij te betrekken - Buitenrust is er sinds kort bij of door de keukens over te halen extra maal tijden te leveren. Maar soms moet een nieuwe cliënt even wachten tot er plaats is. Die ver wijzen we dan door naar de UW." Even later, terug in de keuken van Vijvervreugd, meldt Dees dat hij een koffertje over heeft en hij noemt de bijbehorende naam. „Oh, die is leeg," is de laconieke reactie. „Die krijgt nu op dinsdag en donderdag." 1994 is het Mondriaanjaar. Omdat de kunstschilder ook lang in Zeeland (Domburg) bivakkeerde en werkte heeft de Stichting Mondriaanjaar een programma opgesteld waarin vooral de Zeeuwse periode van Piet Mondriaan aandacht krijgt. De Zeeuwse Gidsen bieden elke zaterdag een wandeling of fietstocht aan. Bovendien wordt de Wereld- gidsendag in Zeeland (Vlissingen) gehouden. De Karolingische Burgt en de Hervormde Kerk in Oost- Souburg vormen het doel van de eerste wandeling aanstaande zaterdag. Rubrieken: Bedrijfskundig bekeken, Psychoconsult, gemeente- en provincie voorlichting. De grond van de gewoonte om natuur elementen als krachtterm te bezigen moet gezocht worden in het verleden, toen de mensen de natuur als iets goddelijks er voeren. Dat was tenminste geen vloek, zou je nu zeggen, maar in erg godsdienstige streken werd daar heel anders over gedacht, Daar werden ook dit soort woor den vervormd tot bastaard bastaardvloeken. Het mooiste voorbeeld is wel 'weerlams' (zó'n weerlamse rot- joen!), een vervorming van 'weerlichts' (een weerlichtsen Judas!). Weerlichts is weer een minder erg alternatief voor 'don ders' - het dreunt wat minder. Naar believen, als je er op tijd aan denkt, kan dat woord ook ver vangen worden door 'donder dags'. Heel mooi is ook de samentrekking (in Walcheren) van 'donders' en 'bliksems' tot 'blinders!'. Negentiende eeuwse burgermensen zeiden 'wat amer!' in plaats van 'wat hagel!'. Blijkbaar schept de combinatie Minstens vijfhonderd kinderen tussen twaalf en veertien jaar worden zaterdag 15 januari ver wacht op de Zeeuwse stranden. Zij komen dan in actie voor het inmiddels traditioneel geworden strandvoetbaltoernooi van de af deling Zeeland van de KNVB. Op zes lokaties worden wedstrijden afgewerkt. Deze activiteit kan worden ge houden dankzij medewerking van veel Zeeuwse bedrijven. Hoofd- soonsor is PTT Telecomregio Zeeland. Andere sponsors zijn: transportbedrijf De Rijke, Het Wa pen van Axel, Uitleenbedrijf De Pooter, Danilith, Proverko, Engel hard, Autobedrijf Van Strien en uitzendbureau Spirit. De wedstrijden beginnen om tien uur en tegen twaalf uur worden de finales gespeeld. De winnaars van de regionale wedstrijden tref fen elkaar in de finale op Tweede Paasdag. Dan wordt gespeeld om de Zeeuwse PTT Tele- comstrandcup. Van de zes regionale wedstrijden worden er vier op Walcheren ge houden. De lokaties zijn: Oostka- pelle, bij strandtent De Piraat, Koudekerke bij strandtent Kaap duin, Zoutelande bij strandtent De Branding en Vlissingen bij strandtent De Nolle. van toorn, taal en het heilige uit stekende voorwaarden voor de menselijke fantasie. Ook zeer se rieuze mensen moeten immers de gevoelens kunnen luchten als ze op hun duim slaan of wanneer het eten aanbrandt. Zo is het voor bepaalde Walcherenaars minder erg om 'miechtig' te zeg gen dan 'machtig'. Van vrome mensen in vroeger dagen wordt gerapporteerd dat ze met een ge rust hart uitriepen: 'El mie gotsjes!' en: 'Goster vö de waereld!'. Gebruikelijker zijn nog steeds: 'Van z'n leven!' en: 'Van'z'n le- vensdaegen!'. Ook het onder woorden brengen van'je eigen le venseinde is immers gedurfd en beklemtoont de ernst van het on derwerp van gesprek. Jan Zwemer Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die direct uit voorraad voor half geld leverbaar zijn. Kom snel langs want nu kopen betekent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan 2, voorheen van Dijke vakantieland, te Goes. Bel voor info: 01100-16451 rvisrtyx* De werkgroep 'Tot Vooroordelen Veroordeeld' begint deze maand met een campagne over het the ma 'Verdraag dat anderen anders zijn'. Tijdens zes bijeenkomsten in Middelburg en Vlissingen wil de werkgroep door discussie be wustzijn creëren over de gevaren van vooroordelen en discrimina tie. De eerste bijeenkomst staat gepland voor donderdag 13 ja nuari om 19.30 uur, in de Schuur in Oost-Souburg. De stelling van de avond luidt: 'Politieke vluchte lingen zijn altijd welkom'. De laatste jaren komen steeds meer migranten naar Nederland. Met de gemeenteraadsverkiezin gen voor de deur wil de werk groep 'Tot Vooroordelen Veroordeeld' een dialoog op gang brengen waarbij mensen van ge dachten kunnen wisselen over de vraag: 'Kleurrijk: een verrijking?'. Door discussie-avonden over ver schillende stellingen te organise ren wil de werkgroep bewoners die op dit moment keuzes maken uit onvrede met de gevoerde poli tiek, bewust maken dat deze keuzes vaak geen oplossing bie den voor het probleem, maar eer der zullen leiden tot verrechtsing. De discussieavonden worden ge houden in diverse wijken in Mid-, delburg en Vlissingen. Elke avond heeft een vaste opzet, waarbij drie discussieleiders en twee gastsprekers de inleiding verzor gen en vertegenwoordigers van de lokale politiek en politie aan wezig zullen zijn om aan de dis cussie deel te nemen. De te bespreken stelling sluit aan bij de problematiek in de wijk of het stadsdeel waar de bijeenkomst wordt gehouden. De uitkomsten van de discussies zullen worden samengevat in een zogenaamd 'wijkboek' dat tijdens de slotma nifestatie op 26 februari in Vlis singen zal worden aangeboden aan de burgemeesters van Vlis singen en Middelburg, J. van der Doef en C. Rutten Overige bijeenkomsten worden gehouden op 18, 25, 27 en 31 ja nuari en op 1 februari. Stellingen zijn onder meer 'Je kunt alles be reiken wat je wilt' en 'Er is ruimte voor iedereen'. De slotmanifesta tie wordt gehouden in het Arse naal in Vlissingen en begint om 13.30 uur. Als sprekers zijn daar onder anderen uitgenodigd K. Adelmund, vice-voorzitter FNV, H. Akdag, consulent buitenlan ders stichting VMC en, onder voorbehoud, minister van ont wikkelingssamenwerking J. Pronk. De werkgroep 'Tot vooroordelen veroordeeld' wordt onder meer gesteund door de gemeentes Vlissingen en Middelburg, FNV- afdelingen in beide steden, Pro vinciaal Steunpunt Buitenlanders, het Anti-Discriminatiebureau Zeeland, de Stichting Bravo en Oecumenisch Centrum voor Jeugd- en Jongerenwerk Zeeland. 10% op de hele collecties handtassen schoudertassen boodschappentassen documentenkoffers sport- en weekendtassen ceintuurs paraplu's LET OP in onze etalage elke dag LANGE DELFT 44 - MIDDELBURG

de Vlissinger | 1994 | | pagina 1