VLISSINGEN BEKRACHTIGT PROTOCOL MET TAGANROG KOOPAVONDEN IN DECEMBER VOLGEND JAAR WEER KERMIS OP NIEUWENDIJK EN BELLAMYPARK i a g i i VLISSIIlGCn FUSIE HAVENSCHAPPEN VLISSINGEN EN TERNEUZEN URSULA TROOST OP PODIUM TWEE X TWEE KWADRAAT VERKNALD?? DOOR NAAR HALT! BORDEN STADSGEWEST VLISSINGEN/MIDDELBURG LEZING OVER OUDER WORDEN EN ZINGEVING WIJKBEMIDDELAARS TUSSEN KERST EN NIEUWJAAR NIET AANWEZIG fuk,' 5P^!Ï2 ffn» **i EVEN BIJPRATEN MET WETHOUDER MEIJERS Dinsdag 21 december 1993 DE VLISSINGER 5 Dit jaar, 1993, bracht een bestuurlijke delegatie uit de stad Taganrog in de voormalige Sovjet Unie, een bezoek aan Vlissingen. Taganrog is een stad aan de Zwarte Zee in de Russi sche Federatie waarmee Vlissingen een Stedenband heeft. Eerder bezocht een Vlissingse bestuurlijke de legatie deze stad in Rus land. Van het laatste bezoek van de mensen uit Taganrog aan Vlissin- gen is een evaluatie gemaakt, it verslag is samen met het uit het bezoek voortgevloeide 'pro tocol tot verdergaande samen werking', vorige week aan de gemeenteraad voorgelegd. De evaluatie en het protocol zijn op gesteld in samenwerking met ae begeleidingscommissie Vlissin- gen-Taganrog, een adviescom missie van de gemeenteraad. Het protocol is door de raad be krachtigd, in het Russisch ver taald en toegestuurd aan de zus- tergemeente. Verdere samenwer king ligt nu in het verschiet. De raad neeft het evaluatieverslag voor kennisgeving aangenomen. Het verslag wordt nu in het En gels vertaald en tevens naar Ta ganrog toegestuurd. Het protocol is een overeenkomst tot samen werking op economisch, sociaal en cultureel gebied. De gemeen te Vlissingen zal door middel van de projectgroep Economische Samenwerking en de Begelei dingscommissie het bedrijfsleven traenten te interesseren voor sa menwerking en uitwisseling van informatie met Taganrog. Ge- Op het Podium twee x twee kwadraat wordt op 13 januari de eerste ten toonstelling in 1994 ge opend. Het gaat om een in stallatie van de beeldend kunstenares Ursula Troost. De opening vindt plaats op don derdag 13 januari 1994 om 18.00 uur in de kunstuitleen van Vlissingen, Lange Zelke 91, waar net Podium twee x twee kwadraat is gevestigd. Wanneer je betrapt wordt op het te vroeg afsteken van vuurwerk of het bij je jaar f.70,-- gulden, voor 16 aar en ouderen is dit .100, - 1' wordt je gewezen op het buro Halt. Via Halt kun je een werkafdoening krijgen in plaats van het betalen van een boete. Daarnaast moet je ook een leermo ment volgen. De boete voor het te vroeg afsteken van vuurwerk of het bij je dragen van vuur werk is voor jongeren in de leeftijd van 12 t/m 15 Vuurwerk mag alleen op 29 tot en met 31 december worden gekocht bij erken de handelaren. Vuurwerk mag alleen op 31 december vanaf 10.00 uur tot 1 januari 02.00 uur worden afgestoken. Vuur werk mag niet aan perso nen onder de 16 jaar ver kocht worden. De bestuurlijke delegatie uit Taganrog po seert voor het beeld van de Vlissingse zee held Michiel de Ruijter, tijdens hun bezoek aan Vlissingen in mei 1993. (foto: Ruben i M Oreel) streefd wordt ook naar verder gaande samenwerking op onder wijsgebied tussen scholen in Vlis singen en Taganrog. De reeds bestaande relatie tussen de Ho geschool Zeeland en het radio- technologisch instituut van Ta ganrog zal verder worden uitgebouwd. Op dit moment zijn vier docen ten economie van het radio-tech nologisch instituut voor een stage bij Hogeschool Zeeland. Zij blij ven vier maanden in Vlissingen. Met een hoop wetenswaardighe den over de Nederlandse econo mie en marketingtechnieken zul len zij eind januari weer vertrekken naar Taganrog om de informatie over te brengen op hun studenten. Tussen de beide scholen is een overeenkomst ge sloten om in de toekomst de sa menwerking nog verder uit te bouwen. De burgemeesters van beide betrokken gemeenten heb ben deze overeenkomst mede getekend. Op 26 oktober van dit jaar ver trok de projectgroep Economi sche samenwerking naar Tagan rog om te praten over maatschappelijke culturele con tacten. De werkgroep bracht on der andere een bezoek aan het kindertehuis Dom Rebjonka. Een tehuis voor weeskinderen tussen de 0 en 4 jaar. Hier is een brief overhandigd van de wijkvereni- gina Rosenburg uit Vlissingen in verband met ae adoptie van dit tehuis. De directrice van het te huis Tatyana Kostychenko, was over het plan erg positief en houdt hierover contact met de wijkvereniging. Daarnaast werd een bezoek ge bracht aan een tehuis voor licha melijk gehandicapten in de leef tijd vanaf 1 8 jaar. Kleding van de Vlissingse kerken was erg goed ontvangen in het tehuis. Aan nieuwbouw/verbouw van het te kleine en naargeestige, de primerende gebouw wordt ge dacht. Mensen uit het onderwijs in Vlis singen hebben tijdens het be zoek aan Taganrog samenwer kingsovereenkomsten gesloten met betrekking tot de opzet van een economisch-technologisch in formatie- en communicatiecen- frum in Taganrog. Ook de opzet van Masters' Degree Courses, zoals deze worden ontwikkeld aan de Hogeschool Zeeland, en economische en financiële advi sering over stedelijke en regiona le ontwikkeling van Taganrog en bedrijven is onderwerp van na der overleg. De wijkbemiddelaars van de gemeente Vlissingen zijn in de week van 27 tot en met 31 december niet aanwezig. U kunt hen in de eerste week van het nieuwe jaar, 1994, weer bereiken via de volgende telefoonnummers en op de hierna vermelde adressen. De wijkbemiddelaars zijn er voor informatie, klacn- ten en tips. Zij kunnen u ook helpen bij net schrijven van een brief of inspraak reactie aan de gemeente: Mevrouw Nellie (P.A.) de Wijze is de wijkbemiddelaar van de gemeente in het centrum (binnen stad en Scheldebuurt). Mevrouw De Wijze is bereik baar in wijkcentrum "Schelde buurt", Verkuijl Quakkelaarstraat 95, 4381 TK. Vlissingen, tele foon 1 7307. Telefonisch en mon deling spreekuur: maandag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur. Mon deling avondspreekuur: woens dag 18.30 - 19.30 uur. De heer Ed (T.J.E.) De Held is de wijkbemiddelaar van de ge meente in het Middengebied. De heer De Held is bereikbaar in "Het Woltershuis", Hogeweg 103-105, 4382 JD Vlissingen, telefoon 17399. Telefonisch en mondeling spreekuur: maandag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur. Mondeling avondspreekuur: dins dag 18.30 - 19.30 uur. Mevrouw Ank (A.) Fondse - van de Broeke is de wijkbemiddelaar van de gemeente in Paauwen- burg. Mevrouw Fondse is bereikbaar in wijkcentrum "Nieuw Paauwen- burg', Ruys de Beerenbrouck- straat 121, 4384 ES Vlissingen, telefoon 62098. Telefonisch en mondeling spreekuur: maandag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur (behalve dinsdag). Mondeling avondspreekuur: woensdag 18.30- 19.30 uur. Mevrouw Ricky (H.W.J.) Kersten is de wijkbemiddelaar van de gemeente in Groot-Lammeren- burg. Mevrouw Kersten is bereikbaar in wijkcentrum "Aldegonde", Westerzicht 368, 4385 BM Vlis singen, telefoon 62097. Telefo nisch en mondeling spreekuur: maandag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur (behalve woensdag). Mondeling avondspreekuur: don derdag 18.30- 19.30 uur. Mevrouw Lenny (L.P.J.) van Wal lenburg is de wijkbemiddelaar van de gemeente in Oost-Sou- bura/Ritthem. Mevrouw Van Wallenburg is bereikbaar in wijkcentrum "De Schuur", Mid delburgsestraat 113, 4388 VP Oost-Souburg, telefoon 62568. Telefonisch en mondeling spreek uur: dinsdag t/m vrijdag 09.00 - 12.00 uur (behalve woensdag). Mondeling avondspreekuur: maandag 18.30- 19.30 uur. U krijgt de komende week nog volop de gelegenheid uw kerstinkopen te doen. Op dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 sep tember blijven de winkels tot 21.00 uur geopend. De reguliere koopavond op vrndag 24 december ver valt in verband met Kerst avond. De koopavond op vrijdag 31 december wordt verplaatst naar donderda 30 september, in verban met de jaarwisseling. BETAALD PARKEREN Tijdens de koopavonden geldt tot 21.00 uur betaald parkeren en vergunningparkeren. Houdt u daar rekening mee! De parkeergarage is tijdens de koopavonden geopend tot een half uur na winkelsluitingstijd. KOOPZONDAG De traditionele Kerstkoopzondag vindt dit jaar plaats op zondag 19 december van 13.00 tot 17.00 uur. Op de koopzondag geldt geen betaald parkeren en geen ver gunningparkeren. De parkeerga rage, waarvoor wel betaald moet worden, is geopend van 13.00 tot 17.30 uur. De raad van Vlissingen heeft vorige week besloten om aan de hoofdtoegangs wegen van de steden Vlis singen en Middelburg dui delijk te maken dat men het gebied van het 'Stads gewest Vlissingen/Middel- burg' betreedt. Er worden onderborden beves tigd met de tekst Stadsgewest Vlissingen/Middelburg aan een aantal borden die de bebouwde komgrens aangeven. Dit gebeurt op tien verschillende plaatsen. Idee achter de plaatsing van de Stadsgewestaanduiding is om voor zowel inwoners als bezoe kers doorlopend de status van het stadsgewest zichtbaar te ma ken. De jaarlijkse Vlissingse kermis komt vanaf vol gend jaar zomer, net als dit jaar, te staan op de Nieuwendijk, het De Ruy- terplein en het Bellamy- park. Dat besloot de ge meenteraad vorige week. sloten om het grasgedeelte van het Bellamypark beter geschikt te maken voor plaatsing van de ker mis. Er zal een gestabiliseerd zandbed worden aangebracht met in de middenstrook; zoge noemde geoblocs. Die kunnen een belasting van 25 ton heb ben, met handhaving van het gras. Tevens wordt het eerste ronde perk bij de Brugstraat (het straatje middenin het Bellamy park) bestraat. Tot slot wordt hier de ruimte om fietsen te stallen verruimd. Inclusief de voorberei- dingskosten van de niet doorge gane verplaatsing van de kermis naar de Spuistraat, is voor de aanpassing van het Bellamypark een bedrag van f 128.000,- uit getrokken. Na de a de opening van het Arse naalcomplex moesten de oude kermislocaties Zeilmarkt en rij baan Nieuwendijk vervallen. Daarom hadden burgemeester en wethouders eerder het idee om de kermis te verplaatsen naar de Spuistraat. Daartegen rezen de nodige bezwaren. Daarom werd bij wijze van proef de ker mis deze zomer gehouden op het parkeergedeelte van de Nieuwendijk, het De Ruyterplein >1 grasgedeelte). Dat is goed beval len, afgezien van enige bescha diging van het plantsoen op het Bellamypark. De gemeenteraad heeft nu besloten om de locatie van de kermis in het vervolg zo te houden. AANPASSING BELLAMYPARK Daarbij is echter wel tevens be- Het Bellamy park blijf loca tie voor de jaar lijkse kermis (fpto: Ruben Oreel). straat, werden snelheids- remmende voorzieningen in de Leksfrur"® aange bracht en werd de J.I. Sandersesfraat veili smaakt. Onder an VERKEERSPLAN Vorige week besloot de gemeenteraad in zijn laat ste vergadering van dit jaar tot het opstellen van een verkeers- en ver voersplan. Dit wordt een uniek plan om het ver keer in Vlissingen en Mid delburg in goede banen te leiden. Het stadsgewest Vlissingen/Middelburg is nameli|k als enige gebied in Nederland door de rijksoverheid uitgenodigd om dit plan als "voor- beeldproject" uit te voe ren. Het plan moet passen binnen het rijksbeleid op het gebied van verkeer en vervoer. De pen daarin zijn "bereik baarheid" en "leefbaar heid". Het op te stellen verkeersplan voor Vlissin gen en Middelburg zal mogelijkheden moeten aangeven om de omvang van de groei van het au toverkeer in het stadsge west te beperken of gelijk te laten bii|ven. Daarbij zal ook worden gekeken naar de effecten van het autoverkeer in de zomer, de nadelige effecten van de bruggen, het "bunde len" van vrachtverkeer en het verbeteren van het openbaar vervoer, zoals de bus en de trein tussen Vlissingen en Middelburg. OOST-SOUBURG Als wethouder van o.a. detailhandel, verkeer en ruimtelijke ordening heb ik er benoefte aan even stil te staan bij de voar- zieninaen in Oost-Sou burg. Ik vind dat bij som migen te vaak de mening postvat dat de gemeente zich weinig gelegen laat liggen aan Oost-Souburg. Dat is bepaald niet het gevail Ook in dit nu bijna afgelopen jaar zijn in Souburg op initiatief of door tussenkomst van de gemeente weer tal van voorzieningen gereed ge komen en investeringen Kdaan. Op verkeersge- id werden voorrangs kruisingen gemaakt bij de zijstraten van de Burge meester Stemerdinglaan, de Bermweg en de Lek- aemaaKt. Onder an Z. bij de kruising Stemer- dinglaan/Oranjepiein en in de J.l. Sandersesfraat werd de riolering ver nieuwd. De woningen in de Molukse wijk werden gerenoveerd en de woon omgeving in de wijk Schoonenburg-Oost werd opgeknapt o.a. door ver nieuwing van het schel penpad langs de Lekvijver en realisatie van een kunstproject. Ook werden op bescheiden schaal en kele nieuwe woningen gerealiseerd in de Ierse- zeestraat (bii de waterto- renj en aan net Oranje plein {bejaardenwonin gen}. De torenfiats wor den naar verwachting binnenkort verkocht om daarna gedeeltelijk te worden gesloopt en ge deeltelijk te worden ge renoveerd. Tot slot hecht ik eraan te zeggen dat het gemeentebestuur een hoog^ eigen voorzienin- Eenniveau in Oost-Sou- urg voorstaat. Daarbij is met name het gevarieer de winkelaanbod, dankzij goede en actieve onder nemers, van groot be lang! KERSTDRUKTE Deze laatste weken van het jaar zijn voor de meesten van u drukke, maar ook gezellige tijden. De Vlissingse en Souburg- se ondernemers hebben ervoor gezorgd dat de winkelstraten er feestelijk uitzien. De gemeente heeft toestemming ver leend voor de koopzon dag afgelopen weekend en voor de koopavonden deze week, dinsdag 21 woensdag 22 en donder dag 23 september. Hier door eindigt de maand december zoals gebruike lijk weer met een gezelli ge Kerstdrukte. Overigens wordt de koopavond van 31 de cember verplaatst naar donderdag 30 december in verband met de jaar wisseling. De weekmarkt in Vlissingen wordt nor maal gehouden op de vrijdagen 24 en 31 de cember. Als extra service is de parkeergarage op de koopavonden open tot een half uur na winkel sluitingstijd. Als wethou der van detailhandel wens ik de Souburgse en Vlissingse ondernemers goede Kerstverkopen en wil ik graag besluiten met u allen prettige kerstda- en en een voorspoedig '4 te wensen. gen 199^ ...plots stel je vast dat er alweer zoveel jaren zijn verstreken. Blij of bang? Hoe dan ook, menigeen zal zich vroeg of laat gecon fronteerd zien met vragen naar zin en waarde... De Stichting Vlaams Zeeuws Ouderenjaar orga niseert op donderdag 23 december 1993 om 10.00 uur een lezing met als on derwerp 'Ouder worden en zingeving'. De lezing vindt plaats in het Arsenaal- theater in Vlissingen. Sprekers zijn professor Hugo van den Enden, hoogleraar ethiek verbonden aan de vakgroep wijsbegeerte en moraalweten schap aan de Universiteit van Gent en Mevrouw Irmgard Busch, moraal-theologe en werk zaam op het Centrum Nieuwe Ypelaar in Bavel (Noord-Bra bant). Beide sprekers zullen zich over het onderwerp 'Ouder wor den en zingeving buigen. Ge zien hun acntergronden kan een frisse confrontatie worden ver wacht. Irmgard Busch is theologe en heeft een feministische optiek. Hugo van den Enden houdt zich intensief bezig met vragen over de zingeving en kwaliteit van het menszijn. De entree voor de lezing is f.2,50. Koffie en thee worden bij aankomst aangeboden. Het Ar- senaaltheafer is te vinden aan het Arsenaalplein 1 Voor meer informatie kunt u con tact opnemen met mevrouw H. Raming, Stichting Vlaams Zeeuws Ouderenjaar, tel. 01652- 14310. G E M E E informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335 De havengebieden van Vlis singen en Terneuzen zijn in Zeeland van groot econo misch belang en vormen een belangrijke bron van werkgelegenheid. Het is dan ook een logische stap dat de beide Havenschap pen Vlissingen en Terneu zen tot een fusie willen ko men. Vorige week stemde de gemeenteraad van Vlis singen met dit voornemen in. De fusie is in het belang van het Westerscheldebekken en dus ook van Vlissingen. Eén gefuseerd krachtig havenschap zal de posi tie van het Westerscheldebekken versterken, met name ten opzichte van de havenconcurrenten Rotter dam en Antwerpen. VOORWAARDEN Om de fusie gestalte te geven stemde de gemeenteraad in met een fusiedocument. Daarin staat onder welke voorwaarden fusie mogelijk wordt. Een van de voor waarden is dat het hoofdkantoor van het nieuwe havenschap in Terneuzen gevestigd zal worden. Er blijft overigens aan deze kant van de Westerschelde een vol waardig kantoor bestaan. Een ander belangrijk punt in het fu siedocument is een voorwaarde Overslag van fabrieksnieuwe auto's in de ha ven van Vlissin gen (foto: Ru ben Oreel). over het uittreden van de Rijks overheid uit de havenschappen. Het gaat dan vooral over de door het Rijk te betalen uitkoopsom.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 5