MEET THE WORLD IN UTRECHT VAKANTIEBEURS Frankrijk actief! 'Maak van thuisblijvers geen spoorzoekers' REDUKTIEBON Belangstelling voor Oost- Europa blijft groeien België herdenkt Sax Kanaaltunnel luidt nieuw tijdperk in Onder de slogan ,,Meet the world in Utrecht" wordt van woensdag 12 januari tot en met zon dag 16 januari 1994 de Vakantiebeurs '94 ge houden in de Jaarbeurs in Utrecht. Aan de groot ste publiekmanifestatie op toeristisch gebied van ons land doen ruim 1000 deelnemers uit alle vakantielanden mee. Betaalbare prijzen Cultuur Rabbit maakt kaartlezen overbodig Comfortabel Geldig voor maximaal twee personen Bij inlevering van deze reduktiebon aan de Jaarbeurs kassa betaalt u f 10,- i.p.v. f 15,- per persoon. Deze reduktie geldt niet in kombinatie met andere kortingsregelingen. 16 DE FAAM - DE VLISSINGER Dinsdag 21 december 1993 Vakantiebeurs groter dan ooit De Vakantiebeurs richt zich op het komende zomersei zoen. In de maand januari zijn de nieuwe gidsen van alle reisorganisaties uit en tradi tiegetrouw maakt men in Ne derland in deze maand zijn vakantieplannen. Op de Vakantiebeurs '94 krijgt men een voorproefje van het zeer brede aanbod van alles wat met vakantie te maken heeft. Voor de vakantieganger zijn de mogelijkheden bijna onbe perkt. Men kan kiezen uit een ontzettend grote hoeveelheid bestemmingen en soorten vakanties; van goedkoop tot duur en van dicht bij huis tot verre tropische landen. Veel mogelijkheden Er is informatie te krijgen overeen rustige, luie vakantie aan het strand van de Mid dellandse Zee, over een paard- rijvakantie in Drenthe, over een fietsexpeditie in China, of over een verblijf in Florida. Maar er zijn nog veel meer mogelijkheden, per trein door het GOS. camping- vluchten naar Kreta, boerde rijvakanties in eigen land, au tovakanties, een rondreis door Mexico, talencursussen in Frankrijk, met de camper naar Portugal, luxe cruises, tennislessen in Spanje of een wandeltocht in Zwitserland, actieve vakanties, ouderen- reizen, een trektocht door In donesië, een vakantie in Oos tenrijk en jeugdvakanties. Op de Vakantiebeurs vind je alle informatie en komt men al helemaal in vakantiesfeer. Aan de beurs wordt deelge nomen door onder andere alle maatschappijen, hotels, campings, luchtvaartmaat schappijen, de VVV'sen bun galowparken. Kortom, het aanbod op de Vakantiebeurs is heel breed en daardoor zeer compleet. De Vakantiebeurs '94 wordt gehouden in de Bernhardhal- len, de Irenehallen en de Ma- rijkehal van de Jaarbeurs. Op dit enorme oppervlak is de Vakantiebeurs sektorgewijs ingedeeld op land en op soort vakantie. Alle exotische ver- weg-bestemmingen zijn op de beurs dicht bij elkaar te vin den, zodat men op z'n gemak de diverse aanbiedingen kan vergelijken. Alle stands waarin de vakan tielanden zich presenteren, zijn opgebouwd in de sfeer van het betreffende land. Met een bezoek aan de Vakantie beurs waant men zich al in Alle stands waarin de vakantielanden zich presenteren zijn opgebouwd in de sfeer van het betreffende land. Ook de stand bemanning kleedt zich in die sfeer. Zo komt u de sterkste man uit Ierland op de Vakantiebeurs '94 tegen. vakantiesferen. Veel expo santen serveren speciale hap jes en drankjes uit hun land. Maar er is nog meer op de beurs. In het Wereldpavil joen zijn terrasjes, mode shows en optredens van mu ziek- en dansgroepen. Grote „kiekdozen" brengen je in de sfeer van een Europese- of verwegvakantie. Op het acti viteitenplein kan je oefenen in bergklimmen en diepzee- duiken. Ook zijn er doorlo pend videopresentaties en dia- experience in de Congreszaal en foyer van de Bernhardhal en Irenehal over diverse be stemmingen. Op de Vakan tiebeurs is ook een kinder crèche aanwezig. De Vakantiebeurs is open van woens dag tot en met zondag van 9.30 tot 17.30 uur. Vanwege het grote succces van vorig jaar is de Vakantiebeurs '94 op vrijdagavond geopend tot 21.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 15.-. Op vrijdag na 17.00 uur 10.-. Kinderen van 4 tot en met 11 jaar en 60-plussers 10.-. Kinderen tot 4 jaar gratis. De Jaarbeurs is per trein zeer gemak kelijk te bereiken. Voor de Vakantie beurs '94 is de trein en toegangsrege ling weer van kracht. Ook al duikt er af en toe in de Nederlandse kranten een berichtje op over mafia-achtige praktijken in Moskou of Poolse crimine len die het zouden hebben voorzien op Nederlandse voetbalsup porters, de belangstelling voor Oost-Europa als vakantiebe stemming blijft toenemen. ,,Ja, het groeit ongelooflijk," zegt mevrouw M. Radecka- Mikulicz van het Pools Infor matiebureau voor Toerisme in Amsterdam. Normaal zijn de maanden oktober en november vrij rustig, maar dit jaar staat de telefoon niet stil." Dat komt volgens haar doordat Polen als land zeer in de belangstelling staat, niet ver weg is en vrij goedkoop. ,,Er zijn leuke pensions in vriendelijke dorpjes. Een ge zellige sfeer, mond-op-mond reclame werkt in ons voor deel," aldus mevrouw Radec- ka. Voor de eerste keer presen teert het Pools Informatiebu reau voor Toerisme zich op de Vakantiebeurs in Utrecht met een selectie van Poolste toer- operators en hotelvertegen woordigers van de meest uit eenlopende toeristische be stemmingen in Polen. Neder landers zwermen immers over heel Polen uit. Tot de meest populaire delen van het land behoort Bialowieza, het laat ste echte oerwoud in Europa, dat in Rusland uitloopt. Daar grazen in het wild nog bizons, Middeleeuwse paarden en herten. Daar lopen nog beren rond en zijn in de lucht fraaie roofvogels te bewonderen. Ook het aangrenzende moe rasgebied in het noordoosten, met zijn zuivere klimaat inge klemd tussen het oerwoud en het merengebied, mag zich trouwens in een groeiende belangstelling verheugen. Een enorme opsteker voor het toerisme naar Polen is vol gens mevrouw Radecka de in richting van fraaie, oude kastelen en paleizen tot ho tels. Dat komt, vroeger be taalde de communistische staat het onderhoud. Nu ze zichzelf moeten bedruipen, zijn op veel plaatsen kasteel heren ertoe overgegaan vleu gels van de oude en eerbied waardige gebouwen als hotel kamers in te richten en voor betaalbare prijzen. Ook J. van Gijlswijk van NOWE-travel in Den Bosch, die zich specialiseert in Polen, Tsjechië, Slowakije, Honga rije en Litouwen, signaleert voor Oost-Europa ,,een gro tere belangstelling dan men denkt." Polen is volgens hem een land waar Nederlanders sympatiek tegenover staan. Dat heeft te maken met de bevrijding aan het einde van de Tweede We reldoorlog, waarbij ook Pool se militairen waren betrokken en meer recentelijk met de jaren tachtig, toen vanuit Ne derland vele pakjes met voed sel en kleding richting Polen gingen. ,,Zo is een band ont staan," legt Van Gijlswijk uit. ,,Na tien jaar te hebben ge correspondeerd, zeggen Ne derlanders: Nu gaan we er zelf eens kijken." Hij verwijst angst voor crimi naliteit naar het land der fa belen: ,,Ik loop 's nachts lie ver door Warschau dan door Amsterdam." Directeur V. Kotzy van Ce- dok Reizen BV in Amster dam, de toonaangevende spe cialist voor Tsjechië en Slo wakije, stelt met zekerheid dat voor Nederlandse vakan tiegangers naar Oost-Europa Tsjechië de eerste vakantie bestemming is. Vooral bij de stedenreizen komt Praag in Europa al op de tweede of derde plaats na Londen en Parijs. Ook in 1994 zal België de na druk op enkele speciale the ma's leggen. Zo zal er extra aandacht besteed worden aan de „Slag om de Ardennen", die vijftig jaar geleden plaats vond. Maar ook zal Sax, de uitvinder van de saxofoon, herdacht worden. Bovendien zullen dit jaar in april/mei de Europese dagen te Brussel plaatsvinden. Naast informatie over boven genoemde thema's heeft het Verkeersbureau ook dit jaar weer verschillende brochures over België. U kunt bij hen zelf uw vakantie uitzoeken, maar ook ideeën opdoen voor een lang weekend of een ver rassend arrangement. Cultureel, actief of in alle rust; toeristische beziens waardigheden, historische plaatsen en ontspanningspar ken; dat alles binnen handbe reik, dat is België. De plattegrond van de Vakantiebeurs '94. De beurs is ingedeeld naar land en bestemming. A-BERNHARDHAL 3 B-BERNHARDHAL 2 C-BERNHARDHAL 1 ZUID EUROPA OOST EUROPA DUITSLAND CAMPERS ITALIË OOSTENRIJK ZWITSERLAND ENGELAND NOORD EUROPA FRANKRIJK BELGIË/ LUXEMBURG VAKANTIEBEURS VcS k* D-MARIJKEHAL AKTIEF VERRE BESTEMMINGEN NEDERLAND ZEKER OP VAKANTIE ALGEMEEN OPLEIDINGEN F-IRENEHAL 2 E-IRENEHAL 1 ENTREE Ook op de Vakantiebeurs '94 maakt Frankrijk weer waar waarom het vakantiebestemming nummer I is. Frankrijk biedt onder andere zeer fraaie strandvakanties. Een groot, zes meter hoog Frans kasteel zal de blikvanger zijn van het Franse paviljoen op de komende Vakantiebeurs. Het is een getrouwe namaak van het zestiende-eeuwse kasteel van Azay Ie Rideau uit het departement Indre et Loire. Daar zal de ambiance te vinden zijn, die kenmerkend is voor de kennismaking met dit zomerse vakantieland. Voor het front van het kasteel ligt uitnodigend het Café Franor een hapje en drankje. Of een moment van rust na een dwaaltocht langs de Franse departementen, die op deze beurs in 51 stands zijn vertegenwoordigd. In dit paviljoen kan ook genoten worden van madame Léchat, die liederen zingt uit het repertoire van Edith Piaf, Yves Montand en Juliette Gréco. Toch ligt het accent bij de Fransen op een actieve vakantie en dat blijkt al uit het thema van de gezamenlijke Franse inzendingen: 'Frankrijk, natuurlijk ac tief. In het Franse vakantie-aanbod staan fietsen, wandelen, ka novaren, klimmen, paardrijden en vele andere activiteiten centraal. Volgens Fabienne Javault van Maison de la France biedt haar land alle mogelijkheden voor een actieve doe- vakantie, een opkomende trend in het internationale toerisme. Daarvoor biedt het land in het oosten en zuiden de bergen, in het midden de glooiende heuvellandschappen en pittoreske dorpen, verder de historische steden en kastelen door het hele land, de rivieren en de meren. Ook op deze beurs maakt Frankrijk weer waar waarom het vakantiebestemming nummer 1 is voor ons land. In het voor jaar gaat de trek al beginnen en bieden de Fransen een speciale brochure onder de titel 'Alles doen in Frankrijk', waarin legio activiteiten en aanbiedingen zijn gebundeld. Daarnaast ver schijnt dan ook de gids 'Even weg' voor korte trips (weekein den en midweken) in de vijf noordelijke departementen op enkele uren rijden van ons land. Modeshows in wereldpaviljoen Kaartlezen is niet ieders werk en moet je het bovendien doen vanuit een rijdende auto, dan kan er van alles mis gaan. Daarom kwam T.H. Meijer van Rabbit (Reis Advies Buro voor Buitenlandse Individuele Toertochten) in Breukelen op het idee boekwerkjes te gaan samenstellen, waarin van plaats tot plaats de route met wegnummers staat beschre ven. Als een situatie onduide lijk is, is er een toelichting aan toegevoegd. Drie routes zijn er op de Vakantiebeurs '94 in Utrecht al te koop. Een toertocht door Normandië en Bretagne van 2.000 kilometer, een ze- venlanden-toertocht van 3.500 kilometer en een toer tocht door Centraal- en Zuid- Frankrijk van 3.000 kilome ter. Ze voeren langs de mooi ste natuurgebieden en be zienswaardigheden en stellen de deelnemers in staat zonder uitgebreide voorbereidingen onbezorgde individuele toer tochten te maken. Lijsten met campings en hotels aan de route zijn in de beschrijving opgenomen. ,,De routes kosten per stuk honderd gulden", zegt Meij er. ,,Dat lijkt misschien veel, tpt je zo'n routebeschrijving in handen krijgt, want het is echt een flink boek. Boven dien restitueren wij 25 gulden als de vakantieganger een si tuatie meldt die is veranderd. Ik kan die routes zelf niet alle maal ieder jaar opnieuw rij den, dus om ze up-to-date te houden maken wij gebruik van de ervaringen van de vakantiegangers." De ingebruikname voor het passagiersvervoer op 6 mei van de Kanaaltunnel zal voor Groot-Brittannië een nieuw tijdperk inluiden. De verwachting is dat deze unieke verbinding het toerisme naar het Verenigd Koninkrijk zal bevorderen. Mei 1994 opent Eurotunnel zijn I.e Shuttle-service, een pendeldienst voor auto's, motoren, bussen en hun passagiers over een spoor- lus tussen Calais en Folkstone. De pendeltreinen rijden doorlo pend: 24 uur per dag, iedere dag van het jaar, weer of geen weer. Zowel in Frankrijk als in Groot-Brittannië zijn de ter minals direct vanaf de snel weg bereikbaar. In Calais is dat afslag 13 op snelweg A16 en in Folkstone afslag 1 la op snelweg M2G. Vanuit beide richtingen vertrekken de pen deltreinen tijdens piekperio den vier keer per uur. 's Nachts tijdens de daluren is er tenminste één vertrek per uur. Reserveren is niet nodig. Reizigers kunnen gewoon naar de terminal rijden en de eerstvolgende pendeltrein ne men. Natuurlijk is het moge lijk vooraf een ticket te kopen bij de reisbureaus en het Le Shuttle Verkoop- en Informa tiekantoor in Amsterdam. Bij het naderen van de terminal kunnen automobilisten hun radio afstemmen op een sta tion met informatie over de vertrektijden van Le Shuttle. Reizen met Le Shuttle is snel en comfortabel, slechts 35 mi nuten van perron tot perron. De volledige afstand van snel weg tot snelweg is één uur. In amper acht minuten zijn alle auto's de pendeltrein op- en afgereden. Iedere pendel trein kan per keer 180 auto's of 120 auto's plus twaalf bus sen vervoeren. De moderne dubbeldekwagons zijn voor zien van airconditioning, ge- luiddichte deuren en goede verlichting. In de pendeltrein kunnen passagiers bij hun auto blijven of eventueel rondlopen. Tijdens de korte reis kunnen ze luisteren naar het radiostation van Le Shuttle en kijken naar de dis plays die het reistijdverloop vermelden. Motorrijders parkeren hun motoren in een speciaal ge deelte van de pendeltrein en reizen in een apart comparti ment van de wagon. Bussen en voertuigen die hoger zijn van 1.85 meter reizen in en- keldekwagons. Zowel de Franse als de Britse grensfor- maliteiten worden afgehan deld bij vertrek. Dit maakt het mogelijk na het verlaten van de pendeltrein aan de an dere kant van het Kanaal di rect de snelweg op te rijden. Reizigers verliezen dus geen tijd. Als de reizigers een maaltijd willen nuttigen of willen winkelen voor de over steek, kunnen ze terecht bij een aantal restaurants, win kels, kiosken en café's op de terminals. Ook bestaat de ge legenheid belastingvrij te winkelen, geld te wisselen of een auto te huren. Beide ter minals hebben een Eurotun nel-informatiecentrum, waar met moderne audiovisuele middelen wordt uitgelegd hoe de tunnel is gebouwd en hoe Le Shuttle werkt. De Kanaal tunnel zal Groot-Brittannië duurzaam verbinden met het Europese vasteland. De eerste po ging onder het Kanaal te gra ven dateert van meer dan 100 jaar geleden in 1880 door ko lonel Beaumont. Het project werd na twee jaar gestaakt. Andere pogingen werden ge daan in 1922 en in 1974, maar ook deze werden gestopt. Het duurde tot het begin van de jaren tachtig, toen de Franse en Britse regeringen geza menlijk besloten dat een vas te verbinding tot stand moest komen onder het Kanaal. In 1987 kreeg Eurotunnel toe stemming de Kanaaltunnel te bouwen. PTT Telecom zet op de Vakantiebeurs in Utrecht de campagne 'Maak van thuis blijvers geen spoorzoekers' voort. Uitgangspunt daarbij is te stimuleren dat vakantie gangers tijdens hun verblijf in het buitenland contact hou den met het thuisfront. Om dat gemakkelijker te maken is de scopekaart bedacht, een telefoon credit-card, waar mee zowel in buiten- als bin nenland kan worden gebeld en waarbij de kosten achteraf via een gespecificeerd reke ningoverzicht worden verre kend. „Tijdens uw vakantie wordt opbellen vaak iets heel anders dan u thuis gewend bent. Dan bent u opeens afhankelijk van buitenlandse telefooncellen. Van hoteltelefoons en open bare toestellen op vliegvel den. Of bij grensposten, op campings en in bungalowpar ken. Bijzondere telefoons, waarin alleen die muntjes passen, die niet in uw porte monnee zitten. In zulke ge vallen is uw eigen scopekaart een uitkomst. Want daarmee kunt u bellen zonder dat ge doe met buitenlandse mun tjes", legt PTT Telecom uit. Met het kaartje belt de vakan tieganger een sepciaal tele foonnummer, geeft de opera tor de kaartgegevens door en vertelt welk nummer hij wil bellen. Dan wordt hij door verbonden. Ter plekke afre kenen is er niet bij, want de gesprekskosten worden later op een aparte nota thuisge stuurd. Met scope is vanuit een in drukwekkend aantal landen naar Nederland te telefone ren: Australië, Bahrein, Bel gië, Brazilië, Canada, Chili, China, Denemarken, Domi nicaanse Republiek, Duits land, Engeland, Filipijnen, Finland, Frankrijk, Grieken land, Hawaï, Hongarije, Hongkong, Ierland, IJsland, India, Indonesië, Israël, Ita lië, Japan, Kroatië, Luxem burg, Maagdeneilanden en nog vele andere landen.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 16