FOTO Varanasi I 'Walc6en& ZEVENTIG-JARIGE VAN STRAATEN IS NOG N/ET KLAAR MET ONDERNEMEN filat Rob de Nijs komt binnenkort naar :%ERSCHOORE isaaa.cs) (saa.iwn[É VLISSINGEN Bijna zeventig en nog steeds in de touwen. Harry van Straaten, op gegroeid in het Haagse zakenmilieu, vervolgens PZC WEEKBLADEN auto's en toen nog eens auto's in Gouda, lijkt met zijn grand café Juliana in Domburg nog steeds geen eindpunt te willen zien. Of zijn jon gere vrouw Betty daar debet aan is? Hij haalt zijn schouders op. „Ik weet het. Het is een cliché. Maar koopman zijn zit gewoon in m'n bloed". Dotteren Middelburg. In de Stadsschouwburg geeft de populaire zanger een 'recital' met een intiem karakter. Op de Uit- pagina meer aandacht voor deze vertolker van het Nederlandse lied. Verder in deze krant een grote Kerstpuzzel, voor diegenen die tijdens de donkere dagen rond kerst hun tanden willen stukbijten op iets anders dan zoete kerstversnaperingen. Veel is het niet, een lampion in een boom een bloemblad op het water maar de rivier een belofte van zee. Een aarzelend vlammetje vereent zich met het grote vuur waarin de uren branden en pijn vergaat tot as. Zo zijn de dagen tussen nieuw ontwaken en oud herkennen. Veel is het niet. De Autokrant Extra laat deze week zijn licht schijnen over de Audi A8 en de Arola- invalidenwagen: nu ook leverbaar als Cabriolet. PAK EENS GOED UIT Wuuven, venters en koopmannen Maat 46 Naar Gouda Vissersboot VERVROEGDE Aan onze LEZERS EN ADVERTEERDERS De hele maand december bij '-ontwikkelen en afdrukken van uw volle kleurenfilm. Met 15 x 21 vergroting van uw favoriete foto. Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 51 21 DECEMBER 1993 'Drinken houden. j Door Ad Hanneman Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Ruim vijf jaar geleden „zwalk te" de toen 64-jarige Van Straaten over Walcheren. Zo als gebruikelijk in vakanties en weekeinden bivakkeerde hij met zijn motorjacht in Veere. „Ik vond het prachtig hier. De mensen, zoals ze leven en denken, de gemoedelijkheid en dan Domburg. Het leek net alsof ik in het buitenland was als ik Domburg binnenwandel de. Ik had net mijn plaatwer kerij in Gouda voor een miljoen verkocht. Maar rusten kan ik niet. Iemand maakte me at tent op dit café. Omdat ik een jonge vrouw en een zoon en dochter heb, hoefde ik niet lang te denken. Ik kocht het en trok m'n plan. Amper een jaar later openden we dit café restaurant, super modern in gericht". Hij voegt er aan toe dat de man die het café ver kocht net zo oud was als hij. „Die ging rusten". Maar Juliana was nog maar am per open of Van Straaten kreeg problemen met zijn hart. Dankzij een bevriende chirurg mocht hij naar een academisch ziekenhuis om er te dotteren. Vermoeid maar genezen kwam hij terug, trok zijn baaltje zware shag te K Uj Q: P uit: Tijger en Lam O (Slibreeks) Andreas Oosthoek kan ik in toom Kado's in iedere prijsklasse SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Maar roken niet' De staande uitdrukking in het Watchers voor 'mannen en vrou wen' is 'venters en wuuven'. Dit zijn dus algemene aanduidingen voor personen van het mannelijk en vrouwelijk geslacht. 'Vrouwe' betekent eerder 'echtgenote' en het was vroeger vooral de aan spreektitel van een boerin als ba zin van de hofstede, bij voorbeeld: 'de vrouwe van Wil- helminasoord'. Kwam er een vreemde van lagere kom-a9-af aan de deur, dan hoorde die te zeggen: 'Dag vrouwe' vóór hij zijn boodschap deed. Venters zijn dus mannen, en niet kooplui die langs de deuren met kleine koopwaar venten, zoals in het Nederlands. Zo iemand heet op Walcheren een koopman. Eén van de laatsten die dat ambacht bij mijn weten uitoefende was Neuféglise uit Middelburg, die garen, band, zemen en dergelijke verkocht. Als hij zijn brommer met de grote fietstassen had neergezet en aanbelde, groette hij zoals dat in vroeger tijden onder koopmannen gebruikelijk moet zijn geweest: 'Dag vrouwe, kan 'k wat van je beure Jan Zwemer Harry van Straaten. voorschijn en leefde op de oude voet verder. „Tja", mompelt hij. „Drinken kan ik in toom houden. Maar roken niet. Ik wil wel stop pen, maar het lukt niet". Erover praten wekt kennelijk behoefte op. Hij pakt z'n baaltje shag, draait gelaten een Brandaris en drinkt weer een kopje koffie. Praten met Van Straaten is een stuk geschiedenis oprakelen van de man die als Haagse jongen in het aannemersbedrijf van zijn va der leerde hoe iemand al op jon ge leeftijd met oog voor handel zaken kan doen. „Ik kwam over al". Het klinkt opschepperig. Maar: „Het ene moment schilder de ik een villa in Wassenaar en het volgende moment zat ik bij een hoeremadam om er een dou che of badkamer aan te leggen. Ik werkte veel voor Nel de Neus, zoals die madam werd genoemd. Overal waar ik kwam zag ik han del. Ik kocht huisjes, verbouwde ze en verkocht ze weer. Daar maakte ik al veel geld". Maar ook handel met het risico dat hij er mee bleef zitten, ris keerde Van Straaten. „Ik ver bouwde ooit een schoenenzaak. In de rekken lagen nog allemaal schoenen, maar dan maat 46. Ze konden ze in Den Haag aan de straatstenen niet kwijt. Want nie mand schijnt daar grote voeten te hebben. Toch kocht ik ze. Ik wist namelijk stomtoevallig dat de mannen in het Westland wel grote voeten hebben. Een man netje dat ik daar ken verkocht ze allemaal voor me". Zo heeft Van Straaten ook nog een verhaal over veel te grote bi vakmutsen. „Het was zo'n maat die je over je oren kon trekken tot aan je schouders. Die lagen ook in een pand dat ik verbouwde. Ik piekerde me suf over de vraag of ik ze nu wel of niet zou kopen. Ik deed het op hoop van zegen". En het geluk lachte hem ook nu weer toe. „Ze konden worden verkocht aan de fietshandel. Die gebruikte ze als zadelkussen. Je had in die tijd namelijk nog van die grote leren zadels. Keihard waren ze. Die mutsen trok je er helemaal overheen. Dan kon je er lekker op zitten". Na zijn Haagse periode vertrok hij naar Gouda waar hij een auto handel opzette. „Ik was gek van auto's. Ik had er zelf wel zo'n stuk of zes. Ik kon daar op een stukje grond wat gaan handelen. Later bouwde ik er nog een plaat werkerij bij. En die plaatwerkerij werd uiteindelijk mijn grootste bron van inkomsten. Na verloop van tijd werkte er zo'n dertig man. Het bedrijf groeide naar een oppervlakte van 2.500 vierkante meter". Hij is duidelijk trots op dat succes. Vijf jaar geleden ver kocht hij het bedrijf en verhuisde met zijn gezin naar Domburg. „Ik heb er nooit spijt van gehad". Hoewel het mede door zijn hart- kwaaltje - zoals hij het zelf noemt - niet echt van een leien dakje is^ gegaan, blijft de zaak en onder nemen hem boeien. „Kijk", filo sofeert hij. „Ik heb een jonge vrouw en kinderen die ook de handen uit de mouwen durven steken. Bovendien hebben ze du re hobby's zoals paardrijden. Dan kun je wel gaan zitten potverte ren, maar uiteindelijk komt de bo dem toch in zicht. Ik ken genoeg mensen die hun zaak verkochten toen ze zestig waren en dachten met een half miljoen de rit wel uit te kunnen zitten. Nu hebben ze niet meer dan een AOW-tje. Bo vendien", en zijn stem verandert duidelijk. „Ik heb er zin in. Je mag best weten dat m'n eerste jaar me zo'n zestigduizend gulden heeft gekost. Nu maken we winst. En dat is prachtig. Ik hou er van om geld te verdienen". Behalve dat hij uren kan praten over het verleden, put hij even gemakkelijk uit een schat aan plannen voor de toekomst. Hij komt terug op wat hem naar Zee land heeft gebracht, het water. Tientallen jaren was hij vaste gast in Veere, „ook lid van de jachtclub daar". Hij heeft een vis sersboot gekocht voor als hij even wil uitblazen. „Eerst had ik zo'n oersterke machine. Maar die heb ik weer verkocht. In april of mei is die kleinere vissersboot klaar. Die heeft een diepgang van hooguit dertig centimeter. Daar mee wil ik op het Veerse Meer gaan varen, op plekken waar je normaliter niet kunt komen met een boot. Het is er prachtig op die plekjes. Je ziet er palingvis sers en anderen die er hun tijd verdoen met plezierige zaken. Ondernemen houdt me op de been. Of het nu zakelijk is of privé.....". Tot slot onthult hij nog dat hij eigenlijk geen Harry heet. „Die naam heb ik overgehouden uit de oorlog. Harry was een schuil naam. We mepten er namelijk nog wel eens op los als we Duit se militairtjes zagen. Mijn echte voornaam is Adri. Vandaar dat er A.W. van Straaten op mijn visite kaartje staat". weekbladen In verband met de komende Kerstdagen en Nieuwjaarsdag zijn de SLUITINGSTIJDEN voor redactie en advertenties van DE FAAM EN DE VLISSINGER Verschijningsdag: dinsdag 28 december Advertenties: vrijdag 24 december 12.00 uur Redactie: donderdag 23 december 14.00 uur

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1