Waterschappen ook zonder verkiezingen democratisch J.P.A. Rossël tandprotheticus SILVER CRYSTAL Sterke werkwoorden I VERSCHOORE De derde donderdag van november is achter de rug, dus de Beaujolais Primeur ligt weer op de schappen. In Vlissingen werd de jonge wijn ontkurkt in het Concertgebouw. Oudere Middelburgers die liever zelfstandig blijven wonen, kunnen meer van hun huis genieten met de hulp van de klusjesman. In dienst van de Stichting Welzijn Ouderen maakt Theo Koopmanschap hun woning comfortabeler en veiliger. Omroep Zeeland begint vanaf volgende week als laatste regionale omroep met het uitzenden van reclameboodschappen. De Zeeuwse omroep besteedt er een drie uur durende thema-uitzending aan. Verder in deze krant onder meer de rubrieken Milieutip, Rechtstreeks en Psychoconsult en informatie van Thuiszorg Walcheren. PZC WEEKBLADEN Belangengroepen Gekleurd nieuws De kabelkrant waarmee Zeeland TV op woensdag 1 december op Walcheren wil uitkomen lijkt gebouwd te zijn op drijfzand. Als namelijk één van de drie lokale omroe pen op Walcheren aanspraak maakt op dat kanaal, moet Zeeland TV de wachtkamer in. Dat valt op te maken uit woorden van A. Brasser, chef van Zekatel. Directeur J.A. Kopmels van de kabelkrant denkt dat het zover niet zal komen. Hij heeft - zo legt hij uit - goede afspraken gemaakt met Zekatel. En: „Met mij is altijd samen te werken". Zeeland TV verzorgt al sinds oktober 1991 een kabelkrant in Noord- en Zuid-Beveland. Hangend strand NIEUWE KUNSTGEBITTEN Mozaïek-kanaal verdwijnt SWAROVSKI SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG v 01180-13221 ISIMBILIE) 900 (SB (LM!® VLISSINGEN Scheldeplein - Vlissingen 23e JAARGANG NUMMER 47 24 NOVEMBER 1993 Walcheren krijgt kabelkrant Oplage: 24.400. Gratis huls-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Dat volgend jaar op 2 maart een nieuwe gemeenteraad kan wor den gekozen, mag inmiddels als bekend worden verondersteld. Dat op diezelfde datum mogelijk ook waterschapsverkiezingen worden gehouden, weten minder mensen. Omdat in het water schap nieuwe stijl meer plaats is ingeruimd voor de 'gewone bur ger', proberen de huidige bestuurders hun werk onder de aandacht te brengen. Misschien tevergeefs, want bij onvoldoende kandidaten gaan de verkiezingen niet door. Het Waterschap Walcheren geeft tot de verkiezingen twee verkie zingskranten uit die huis aan huis worden verspreid. In de eerste, die enkele weken geleden ver scheen, kondigde het water schap twee voorlichtingsbijeenkomsten aan. k Donderdag 18 en dinsdag 23 no- k vember gaven de bestuurders in formatie over het waterschapswerk en over de kandidaatstelling voor de (moge lijk) komende verkiezingen. Als het aantal belangstellenden voor de eerste voorlichtingsa vond maatgevend is voor kandi daatstelling en opkomst voor de verkiezingen, heeft het Water schap Walcheren niets te vrezen. Zo'n vijftig mannen en een enke le vrouw meldden zich donder dagavond in de vergaderzaal aan de Groenmarkt in Middelburg. Jonkheer K. Schorer, de dijkgraaf van het Waterschap Walcheren - 'vergelijkbaar met de burgemees ter in een gemeente' - legde het een en ander uu over het water- Wat de kabelkrant moet toevoe gen aan de Walcherse media is nog niet duidelijk. Met een dag blad, Omroep Zeeland, lokale omroepen en twee huis-aan-huis bladen krijgen de ongeveer hon derdduizend inwoners al een aar dige mogelijkheid om te putten uit het nieuws in hun streek of provincie. Algemeen hoofdredac teur MP. Dieleman van de PZC denkt dan ook dat de redactie van de WaJcherse kabelkrant - die uit kostenoverweging gevestigd is in Goes - weinig inhoudelijks kan toevoegen. „Als ik in onze krant lees dat ze hun nieuws uit andere media halen zoals de PZC en Omroep Zeeland, dan mag je echt niet praten van kwaliteit van de nieuwsgaring". Hij denkt dat er dan geen sprake kan zijn van concurrentie met zijn dagblad. „Wat de consument op de kabel krant vindt, heeft hij eerder kun nen lezen in de krant". Kopmels bevestigt dat zijn redac tieteam put uit de bestaande me dia. Verslaggevers worden niet op pad gestuurd om voor nieuws te zorgen. Wel is het Bevelandse team uitgebreid omdat voor Wal cheren een apart nieuwsblok wordt gemaakt. Alleen berichten die van regionaal belang zijn wor den zowel op de Bevelanden als op Walcheren doorgegeven. Ver der zoekt de redactie regelmatig contact met politie, brandweer en andere overheidsdiensten en geeft door wat zij melden. „Dat is dus gekleurd nieuws", becom mentarieert hoofdredacteur Die leman. De nieuwsblokken worden regelmatig ververst en ze zijn gelardeerd met commerciële boodschappen. De kabelkrant is 24 uur per dag te bekijken. Van acht uur 's avonds tot acht uur 's schapswerk. Een waterschap is een overheidsorgaan met een vaste taakomschrijving: het moet doen wat de provincie opdraagt. Dat komt neer op het verzorgen van de waterkeringen, waterkwantiteits- en waterkwali teitsbeheer, wegen- en vaarwe- genbeheer. In het algemeen bestuur van een waterschap zitten geen politieke partijen maar vertegenwoordi gers van belangencategorieën: bezitters van onroerend goed, be zitters van landbouw- of natuur gronden, pachters (voor het eerst), gebruikers die afvalwater lozen vanuit bedrijfsruimtes en de ingezetenen (inwoners van het waterschapsgebied). Als werkwoorden die in de verle den tijd gebruikt worden een an dere klinker krijgen, heten ze 'sterke' werkwoorden, maar er zijn veel meer 'zwakke' werk woorden die in de verleden tijd -te of -de toegevoegd krijgen. Di alecten wijken op dit punt nogal eens af van de standaardtaal. In het Walchers zijn de opvallendste afwijkingen: ik miek (maakte) en ik rocht (raakte), terwijl 'het smiek' en 'ik mork' voorkomen naast de gewone vormen 'het smaekte' en 'ik merkte'. Andersom zijn 'ik graefde' en 'het waoide' zwakke vormen waar het Nederlands sterke vor men heeft: ik groef en het woei. Ik sloog in plaats van ik sloeg is een minder grote afwijking. Vroe ger moet het verschil groter ge weest zijn: een oude man uit Domburg heb ik eens horen zeg gen 'ik slieg'. Bij de voltooide deelwoorden is ook een aantal opvallende verschillen: ik bin be- londe (beland), ik 'ebbe geprove (geproefd), ik 'ebbe g'oore (ge hoord) en natuurlijk gerocht in plaats van geraakt. Minder grote afwijkingen van de standaardtaal zijn: ik 'ebbe gerope (geroepen! en 't eit gevrooze (gevroren). Het sterke werkwoord leggen - lag - gelegen is in het Walchers zwak: leie - leide - geleid. 'Leie' betekent ook 'liggen', maar de verleden tijd en het voltooid deelwoord zijn dan gewoon als in het Neder- De zetelverdeling of de machts verhouding tussen deze catego rieën staat al vast en is bepaald door de bijdrage in de kosten. De ingezetenen, diè onder meer ver ontreinigingsheffing betalen, hebben daardoor de meeste ze tels (13) en de pachters de minste (2). De verkiezingen zijn er slechts voor om te bepalen welke persoon op welke stoel komt. Een belangrijk onderwerp waar mee het nieuwe waterschaps bestuur de komende vier jaar te maken krijgt, is het ontwikkelen In een nog zwarter scenario zijn er te weinig kandidaten voor de verkiezingen. In dat geval worden diegenen die zich kandidaat heb ben gesteld automatisch be noemd en worden voor de overige zetels gegadigden ge zocht onder de oude bestuur- ders. Een van de toehoorders betwijfelde bij het aanhoren van deze gang van zaken het demo- cratisch gehalte van het water- schap. Maar dijkgraaf Schorer T wilde daar niets van weten: 3 „ledereen heeft de gelegenheid 'zich kandidaat te stellen. Als dat niet gebeurt, betekent dat niet dat het waterschap een ondemo- i. cratisch orgaan is." lands: leie - lag - gelege. Ook het sterke werkwoord 'zeggen - zei - gezegd' is in het Walchers zwak: zeie - zeide - gezeid. Jan Zwemer Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Een pracht cadeau: Rien Poortvliet "AANLOOP" Het nieuwe boek met schit terende natuurillustraties Gebonden 69,50 Libris de complete boekhandel WALSTRAAT 94 - VLISSINGEN Over het al of niet doorgaan van de fusie wordt op 9 februari be slist. Op 1 januari 1996 moet de fusie een feit zijn. Schorer: „Mis schien denkt u dat u als nieuwe bestuurders er na de fusie met een weer wordt uitgeknikkerd, maar van ieder waterschap zal een aantal bestuurders in een voorlopig bestuur plaatsnemen," probeerde Schorer zijn gehoor gerust te stellen. In tegenstelling tot de gemeente raadsverkiezingen kent het wa terschap geen lijstenstelsel, maar een personenstelsel. De plaats op de kandidatenlijst van een cate gorie wordt door loting bepaald. Overigens is het opkomstpercen tage bij waterschapsverkiezingen zeer laag: doorgaans zo'n tien procent. Mochten alle stemmen worden uitgebracht op bijvoor beeld de eerste drie kandidaten op een lijst en de betreffende ca tegorie heeft dertien zetels ter beschikking, dan wordt tussen de overige kandidaten geloot wie de restzetels mogen innemen. morgens draait Zeeland TV steeds elke twintig minuten de zelfde boodschap. Alleen bij cala miteiten wordt een redacteur van huis gehaald om de bevolking op de hoogte te houden. Zoals be kend doet ook Omroep Zeeland dat werk. En die is in elke huiska mer te ontvangen, hij is niet af hankelijk van de kabel. De vaste plaats op de kabel is overigens- nog een heikel punt. Zoals bekend heeft de lokale om roep in Middelburg er een claim op liggen. Die stamt weliswaar nog uit de tijd dat er een andere wind door die omroep waaide, maar Zekatel beseft dat er wel degelijk rekening mee moet wor den gehouden. Wettelijk is de ka belmaatschappij namelijk verplicht om de lokale omroepen een plaats tussen de televisieka nalen te geven. „Mocht er een lo kale omroep van dat recht gebruik willen maken dan moet Zeeland TV van de kabel af of we maken er dan meer kanalen bij. Inderdaad kost dat de inwoners geld. Eén kanaal extra kost een kwartje per maand meer", onder kent Brasser. Het is de bedoeling dat Zeeland S J.A. Kopmels: „Met mij is altijd samen te werken' TV op 1 december rond half drie voor het eerst uitzendt. Vanaf dat moment verdwijnt het mozaïek kanaal waarop allerlei culturele mededelingen werden gedaan. Zekatel onderzoekt of dat 'pro gramma' tijdens de lege uren van België 2 kan worden doorgege ven. Hoewel een aantal Walche- renaren zal betreuren dat die informatie-voorziening op losse schroeven komt te staan, meent Zekatel-chef Brasser dat er iets beters voor in de plaats komt. „Een kabelkrant voor Walcheren is precies wat we willen", stelt hij vast. Kopmels voegt er aan toe dat de culturele mededelingen voortaan via zijn kabelkrant wor den doorgegeven. De kabelkrant is een nieuw feno meen. Elders in het land hebben diverse uitgevers geprobeerd het van de grond te krijgen. Voor een deel is dat gelukt, een ander deel moest er zoveel geld inpompen dat werd besloten de televisie krant aan de wilgen te hangen. Ook op de Bevelanden is bet nooit een goudmijntje geweest. Niettemin gelooft Kopmels in het M.P. Dieleman: „Geen kwaliteit van nieuwsvergaren". slagen er van. „De kabelkrant bestaat nog maar sinds 1986". Volgens de Bevelandse uitgever zijn de startproblemen nog niet helemaal opgelost. „Maar het grootste deel van de startstruc tuur is overwonnen. Door de enorme vooruitgang van de tech niek is er veel mogelijk om het medium aantrekkelijk te maken. In de beginfase mocht je er geen geluid bij uitzenden. Dat mag nu wel". Bij de Walcherse en Beve landse kabelkrant wordt evenwel nog geen passend geluid gepro duceerd. „Dat doen we voorlopig niet. Het vergt een enorme inves tering". De radiozender van Sky Radio fungeert als achtergrond muziek. Volgens Kopmels groeit het aan tal kijkers naar de kabelkrant. Hij liet Intomart een onderzoek doen en kwam op de Bevelanden op een kijkcijfer van 24,7 procent. In Nederland verschijnen momen teel honderdvijftig kabelkranten - zoals gezegd - met wisselend succes. Die commerciële zenders kunnen bij 1,6 miljoen kijkers worden ontvangen. van een plan om te voorkomen dat het 'hangende strand' tussen Vlissingen en Westkapelle in de vaargeul verdwijnt. Een andere taak is het verbeteren van de af valwaterzuivering bij Ritthem. Het schoongemaakte water dat nu in de Westerschelde wordt geloosd, moet van het rijk nog gezuiverd worden van nitraten en fosfaten. De moeilijkheid bij dit project ligt volgens dijkgraaf Schorer vooral in het gebrek aan geld. Een derde onderwerp dat binnen kort speelt is de fusie van de wa terschappen boven de Westerschelde: Walcheren,) Noord- en Zuid Beveland, Schouwen-Duiveland en Tholen. i

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1