Bekendmaking Snelle fotoservice in één pakketje Jeugdig publiek bij Autobedrijf Cevaal Provincie Zeeland Karolingische burchten Veertarieven CIOS in Goes houdt themadag over trends in buitensport COMMISSIES De overblijfselen van de Karolingische burchten in Zeeland staan volop in de belangstelling. Dat past in de pogingen van de provincie de cultuurhistorie meer voor het voetlicht te tillen. In Vlissingen en Westerschouwen zijn initiatieven om te komen tot een gedeeltelijke herinrichting van de burchtterreinen in Oost-Souburg en Burgh. Kerkgeschiedenis IN BEROEP Provincie Zeeland Bekendmaking Ontwerp-vergunningen Elf Atochem Vlissingen BV Directoraat-Generaal Rijkswaterstaat Woensdag 17 november 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER CJÊ Afgelopen dinsdag hebben provin ciale staten besloten tot een ver hoging van de veertarieven. Het gaat om een gemiddelde prijsver hoging van 11,1%. Met de minis ter van verkeer en waterstaat is afgesproken dat de tarieven jaar lijks op dezelfde manier worden aangepast als de aanpassing van de rijksbijdrage voor de veren. Dat betekent een verhoging met 1,1%. Omdat de provincie van plan is een Westerscheldeoever- verbinding te realiseren is boven dien met de minister afgesproken dat de veertarieven met 20% om hoog zouden gaan: 10% bij het in dienst stellen van de nieuwe veer boot "Koningin Beatrix", dat ge beurt begin 1994, en in de twee volgende jaren telkens 5%. Regelmatige gebruikers van de ve ren hebben als regel een waarde- kaart en steken dus over voor minder geld dan de normale prijs voor een enkele reis. De prijs van een oversteek met waardekaart gaat minder omhoog dan de ge middelde stijging van 11%. Dat kan omdat de enkele reizen zon der waardekaart in de zomer maanden niet alleen de 11,1% krij gen doorberekend, maar ook een extra worden verhoogd met vijftig cent. Een oversteek komt dan op 12,50. De extra verhoging is een direct gevolg van de meer kosten van het vervoer van auto's in de zomerperiode. Om de drukte te verwerken zijn dan extra men sen nodig voor bijvoorbeeld kaart verkoop, begeleiding van mensen die de weg niet weten en voor schoonmaak en onderhoud. Het zomerseizoen duurt van 15 mei tot 16 september. Buiten deze pe riode gaat een oversteek 9,= kosten. De oude tarieven waren respectievelijk 11,= en 8,25. Maandag 22 november, aanvang 9.30 uur, vergadert de staten commissie welzijn over onder meer de volgende onderwerpen: plan jeugdhulpverlening '94-'97 met nota van antwoord, fusies voortgezet onderwijs, subsidie VMC voor project vrouwenhulpver lening, convenant financiering po diumkunsten, beëindiging subsidie Vereniging van Zeeuwse bibliothe ken, verbetering rechtspositie ge lieerde instellingen, bijdrage Eure- gioproject grensoverschrijdende stageplaatsen en subsidie Abri project Neeltje Jans. Voorts snijdt het college per brief een aantal onderwerpen aan waarvoor het de instemming van de commissie vraagt: deeltijdlerarenopleidingen, onderwijsonderzoek 1994, midde len volwasseneneducatie, haal baarheidsonderzoek samenwer- kingsnetwerk ziekenhuizen grensstreek en het beleids- en werkplan VMC. De statencommissie verkeer en waterstaat komt 22 november, 13.30 uur, bijeen'op het adres Het Groene Woud 1 in Middelburg. De volgende onderwerpen zijn ge agendeerd: begrotingswijzigingen PSD, herinrichting Veerse Dam, bijdrage voor onderzoek gecombi neerd kleinschalig vervoer, verbe teren grensoverschrijdend open baar vervoer. De agenda voor de Provinciale Mi lieuraad (PMR), 25 november 14.30 uur, luidt: nota lawaaispor- ten, landinrichtingsproject kust West Zeeuwsch-Vlaanderen, start notitie Mer. De PMR heeft geen spreekrecht voor het publiek. De statencommissie economie, 25 november, 14.30 uur, heeft de volgende zaken op de agenda staan: intentieverklaring fusie ha venschappen Vlissingen en Ter- neuzen, nota plattelandstoerisme, herinrichting Veerse Meer, finan ciering recreatieschap Veerse Meer, bijdrage natuurgidsenwerk Neeltje Jans, bijdrage toeristisch recreatief Zeelandlogo, verblijfsre- creatie Noordzeekustgebied, sub sidie proefstation fruitteelt Wilhel- minadorp, beëindiging subsidie Nederlandse Uienfederatie, beëin diging subsidie onderzoek groen teteelt, bijdrage Seof voor Europe se structuurfondsen, financiering Euregioprojecten: haalbaarheids onderzoek samenwerkingsnet- werk ziekenhuizen grensstreek, verbetering grensoverschrijdend openbaar vervoer en aangrenzend informeren. De agenda voor de statencommis sie algemeen bestuur, vrijdag 26 november, 9.00 uur, is bij het ter perse gaan van deze AbdijNieuws nog niet bekend. De vergaderingen van alle com missies zijn openbaar en de ver gaderingen beginnen met het spreekrecht voor het publiek. Ten zij anders vermeld zijn de verga deringen in het provinciehuis, Ab dij 6 in Middelburg. De agenda's en de stukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. Nieuws -Ui y. m.L M i 4 a L I /lÉÉÈÉilILu Oostburg, Souburg, Middelburg, Domburg, Burgh; het zijn plekken die al in de tijd van de Noorman nen geschiedenis schreven. De overblijfselen van de zogeheten Karolingische burchten herinneren aan dat verleden. Allerlei wetens waardigheden over deze burchten staan beschreven in de onlangs verschenen brochure Karolingi sche burchten in Zeeland. De levensloop van de burchten is fascinerend. Elke burcht kent een eigen geschiedenis. Ze zijn met dezelfde bedoelingen gebouwd, namelijk het weerstaan van de Noormannen die in die tijd de kus ten onveilig maakten op jacht naar buit. Het vervolg verschilt nogal. In' Middelburg en Oostburg maakten de stedebouwers in eerste instan tie gebruik van de ronde vorm. In Oostburg werd de stadsplatte grond echter ernstig verstoord door de Tachtigjarige Oorlog en de Tweede Wereldoorlog. In Mid delburg is de ronde vorm nog goed te herkennen. Domburg ver dween onder het zand. Alleen het kruisvormig wegenpatroon, ken merkend voor de burchten, is nog aanwezig. In Oost-Souburg en Burgh is het terrein van de burcht nog steeds open en bloot in het landschap zichtbaar. Wat vrijwel alle terreinen met elkaar gemeen hebben, is dat binnen de wallen een nederzetting ontstond, nadat de dreiging van de Noormannen was afgenomen. In Oost-Souburg is dat aan het licht gekomen bij opgravingen. Zowel in Middelburg, Burgh als Domburg zijn sporen gevonden van die nederzettingen. Opgravingen zullen moeten uitwij zen of ook binnen de wallen van Oostburg mensen hebben ge woond. De mensen die binnen de burchten woonden, hebben de ter reinen ook weer verlaten. Waarom is niet altijd duidelijk. Burgh en Oost-Souburg zijn nooit meer be bouwd; naast de burcht ontstond wel een nederzetting, maar die bleef klein. In Middelburg werd de Abdij in een groot deel van de burcht gebouwd. Domburg werd door het zand ondergestoven en de nederzetting schoof op naar het huidige centrum. Aan het be staan van drie burchten alleen al op Walcheren kan worden afge leid, dat dit eiland in die tijd erg belangrijk moet zijn geweest. Karolingische burchten in Zeeland is geschreven door R.M. van Hee- ringen, provinciaal archeoloog van Zeeland en M.P. de Bruin, histori cus en voormalig hoofd van het Zeeuws Documentatiecentrum. Beiden zijn in hun werk onder steund door een redactiecommis sie waarin, behalve de twee schrij vers, P.W. Sijnke, archivaris van Middelburg en bureau voorlichting van de provincie zaten. Bij de presentatie van het boek werkje, begin deze maand, maak te gedeputeerde De Kok gebruik van de gelegenheid het provinciaal beleid op het terrein van recreatie en cultuurhistorie voor het voet licht te tillen. Voor de toerist heeft de provincie meer te bieden dan zon, zee en strand. Ook op het terrein van de cultuurhistorie heeft Zeeland veel te bieden en een be zoek aan cultuurhistorische be zienswaardigheden is niet gebon den aan het zomerseizoen. De provincie is dan ook geïnteres seerd in initiatieven om cultuurhis torie toegankelijk te maken. Goe de initiatieven mogen rekenen op provinciale ondersteuning. De provincie zelf zal in ieder geval over meer onderwerpen Toublica- ties verzorgen. In de volgende brochure in de se rie over cultuurhistorische aspec ten van Zeeland komt de kerkge schiedenis in deze provincie aan bod. Het is niet de bedoeling alles te vertellen, wat er te vertellen valt over de Zeeuwse kerken, kloos- ters en andere religieuze gebou wen, want dat zou een gigantisch dik boek opleveren. Het uitgangs punt is handzame informatie voor de geïnteresseerde inwoner en de toerist die Zeeland bezoekt. Wie om zich heen kijkt, ziet overal ker ken. Daarmee is het Zeeuwse grondgebied goed bedeeld. Wat verteld wordt is het verhaal achter die kerken; wie heeft ze gebouwd en waarom, tot welke orde be- Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 hoorden die kerken enzovoorts. Tegen betaling van 5,= is het boekje Karolingische burchten in Zeeland te verkrijgen bij het Infor matiecentrum van de provincie Zeeland, Abdij 9 in Middelburg, te lefonisch te bereiken onder num mer 01180-31400. Dinsdag 23 november zijn er drie hoorzittingen Arob (wet adminis tratieve rechtspraak overheidsbe schikkingen). Een inwoner van Hilversum is het niet eens met de weigering van gedeputeerde staten een verkla ring van geen bezwaar af te geven voor de (ver)bouw van een zomer woning in Ellemeet. De zitting is om 14.00 uur. Om 14.20 uur komt een bezwaarschrift van de KNVB afd. Zeeland aan de orde. De bond is het er niet mee eens dat gedeputeerde staten hen niet de gevraagde subsidie wil ver strekken. Een bezwaarschrift over het weigeren van een subsidie komt eveneens aan de orde om 14.40 uur. Het gaat dan om de handbalvereniging HVSV uit Ter- neuzen. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt, eveneens 23 november, vier beroepschriften al gemene bijstandswet. De indie ners zijn het er niet mee eens dat hen door hun gemeentebestuur bijstand is geweigerd. Om 15.00 uur komt de zaak van een inwoner uit Middelburg, nu verblijvend in Den Haag, aan de orde. Om 15.20 gaat het om een beroepschrift van een inwoner van de gemeente Borsele, om 15.40 wederom een inwoner van de ge meente Middelburg en om 16.00 uur kan een inwoner van de ge meente Zierikzee zijn zaak uit de doeken doen. De Arob-zittingen en de zittingen van de tweede kamer uit gs zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Abdij 9 in Mid delburg. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Elf Atochem Vlissingen BV te Vlissingen heeft bij hen op 26 februari 1993 een aanvraag ingediend om actualise ring van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhin der voor de fabriek voor de productie van organotm- en organofosforverbindingen (Atochem). De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie H, nr. 519 en sectie M. nrs. 675 en 738. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 18 novem ber 1993 tot en met 1 december 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 1 december 1993 tot het einde van de termijn waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunnin gen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 1 december 1993 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg gemoti veerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke ge gevens niet bekend te maken. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg opleiding Sport en Bewegen (CI OS). Na vijf jaar hard werken aan het opstarten van de opleiding, begint de cursus ten tijde van haar eerste lustrum vaste vorm te krijgen. De opleiding heeft op dit moment een stadium bereikt om het regionale kader dat zich be zighoudt met sport en bewegen, te ondersteunen. Bovendien vindt Ter Welle dat de CIOS- opleiding de taak heeft om ont wikkelingen binnen de sport en de bewegingswereld door te ge ven. In dit kader organiseert het ClOS-Goes de themadag 'Trends in Outdoor Sports'. Tijdens de themadag zal een groot aantal trends en ontwikke lingen in de buitensport aan de orde komen. Drie gastsprekers zijn uitgenodigd om in een korte uiteenzetting hun ervaringen met de buitensportwereld te belich ten. Zo zal onder meer aandacht worden besteed aan het landelijk buitensportbeleid en de rol die de overheid hierin speelt. Vanuit het werkveld zal de weg naar een volwassen vrijetijdsbesteding centraal staan, waarbij wordt in gegaan op de problemen in bui tensportgebieden, de rol van een keurmerk en de buitensportorga nisaties als werkgever. Het derde onderwerp gaat over de manier waarop een opleidingsinstituut invulling denkt te geven aan de opleiding tot buitensport instructeur. Aansluitend op de drie lezingen kunnen de deelnemers een aantal workshops volgen, zoals 'Survi vals voor gedetineerden', 'Bui tensportmaterialen en kleding', 'Buitensportreizen' en 'Natuur en Buitensportrecreatie'. Verder kun nen de klimmuur, de tokkelbaan en de ATB's worden uitgepro beerd. Het programma begint om 13 uur en duurt tot ongeveer 17 uur, waarna een informeel sa menzijn volgt. De winnaars in Vlissingen (vlnr): boven Kimberley Klein, Lenneke Dijker, Lilian Kloek, Richard Scholengemeenschap Ter Welle Wessels. Onder Michel de Kramer en José Meijer. is in 1988 begonnen met de Inspraak herinrichting Veerse Dam Rijksweg 57 Ten behoeve van de besluitvorming over de herinrichting Veerse Dam werd van 14 de cember 1987 tot 29 januari 1988 de pro jectnota "Herinrichting Veerse Dam Rijks weg 57" ter inzage gelegd. Mede op grond van de toen ingekomen reacties werd een eindplan vastgesteld (Plan 1988). Het bleek echter niet mogelijk het "Plan 1988" op korte termijn te verwezenlijken. Teneinde alsnog een snelle uitvoering moge lijk te maken is een nieuw plan ontwikkeld, het zogenaamde "Plan 1993", dat op een aantal onderdelen afwijkt van het destijds vastgestelde "Plan 1988". De hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in de directie Zeeland stelt een ieder in de gelegenheid haar/zijn visie over het "Plan 1993" kenbaar te maken. Terinzagelegging De nota Herinrichting Veerse Dam Rijksweg 57, Plan 1993" zal van 15 novem ber 1993 t/m 15 december 1993 gedurende de normale openingstijden ter inzage liggen in: - de secretarie van de gemeente Veere, Kerkstraat 7 te Veere; - de secretarie van de gemeente Wissen- kerke, Voorstraat 31 te Wissenkerke; - de bibliotheek van het kantoor van de Rijkswaterstaat directie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg. Bij de ter in zage gelegde stukken is ter inlichting tevens de oude projectnota uit 1987 gevoegd. Informatie Voor informatie over de inhoud van de nota "Plan 1993" kunt u zich wenden tot de Rijkswaterstaat directie Zeeland, tel. 01180-86523. Waar moeten de reacties naar toe? Degenen die van de inspraak gebruik willen maken en hun mening over de nota kenbaar willen maken moeten dit schriftelijk doen. De reacties dienen tot uiterlijk 31 december 1993 te worden gericht aan: Rijkswaterstaat directie Zeeland. Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Bestelling van de nota. De nota "Herinrichting Veerse Dam Rijksweg 57, Plan 1993" kan tegen betaling van ƒ5,- worden afgehaald bij Rijkswater staat directie Zeeland, Gortstraat 36 te Middelburg, of zal op verzoek en na ont vangst van ƒ10,- op girorekening nr. 425098 van genoemde dienst worden toegezonden. Tevens bestaat de mogelijk heid de oude projectnota uit 1987 te bestellen. De kosten van het totale pakket (nieuwe oude nota) bedragen respectie velijk 10,- en ƒ15,-. Verzoeken om toe zending van de nota's dienen uitsluitend gericht te worden aan de Rijkswaterstaat directie Zeeland, Postbus 5014, 4330 KA Middelburg. Middelburg, 10 november 1993. de hoofdingenieur-directeur, dr. H.L.F. Saeijs Ministerie van Verkeer en Waterstaat De afdeling CIOS van de Christe lijke Scholengemeenschap Ter Welle in Goes organiseert samen met de Federatie CIOS- Sportleid(st)ers Nederland een themadag over 'Trends in Out door Sports'. De themadag wordt woensdag 24 november gehou den in het sportcomplex van het ClOS-Goes. De fotostudio draait nu zo'n drie jaar. Tijd om de service uit te breiden, vond Saks Heijmans, van de gelijknamige fotozaak in Middelburg. Sinds deze maand beschikt de winkel over een één- uursfotoservice en een eigen lijstenmakerij. Heijmans' fotostudio richtte zich tot nu toe vooral op het maken van reportages, portretten, bruids- en pasfoto's en de recla mefotografie. „Maar met de komst van de parkeerkelder aan de Kousteensedijk, moet de Sint Janstraat meer winkelstraat wor den en wil ik de verkoop wat uit breiden," vertelt Heijmans. „Daarvoor heb ik de zaak ook een beetje verbouwd, wat mo derner gemaakt." Het idee een eigen lijstenmakerij te beginnen, groeide naarmate zijn klanten vaker naar mooie lijsten vroegen. „Ik verkocht al kant en klaar-lijsten, maar men sen willen toch vaak een afwij kende maat. En als ik zelf een mooie foto had gemaakt, moest ik bij de één een lijst halen en de passe-partout weer ergens an ders. Ik heb nu duizend verschil lende modellen en kan elke lijst en passe-partout snel leveren - alles in één pakketje." Een andere uitbreiding is de één- uursservice die sinds 1 november draait. Als verschil met grootwin kelbedrijven die dezelfde ontwik- keiservice bieden, noemt Heijmans de persoonlijke aan dacht. „Ten eerste ben ik specia list in het mengen van kleuren - daar heb ik een opleiding voor gevolgd voor ik de service begon. Daardoor maak ik mooiere af drukken dan een fotocentrale. Maar ik neem ook meer tijd voor de mensen en geef advies als ze problemen hebben met hun fo to's of hun toestel." Ten slotte noemt Heijmans zijn service aan werkende mensen. „Voor een portret of een groepsfoto hebben zij door de week geen tijd en 's zaterdags is het vaak te druk in de winkel. Die mensen kunnen nu ook 's avonds een afspraak maken." Toyota-dealer Cevaal, met vesti gingen in Vlissingen en Middel burg, ontving afgelopen zaterdag een jeugdig publiek. Zowel in Vlissingen als in de splinternieu we vestiging in Middelburg kwa men de jonge winnaartjes hun prijzen ophalen van de kleur- wedstrijd, die werd uitgeschre ven tijdens de onlangs gehouden Rode Lopershow. Bij die show werden de kwaliteiten van Toyota nog eens extra in de kijker ge plaatst. Winnaar in Vlissingen werd Lilian Kloek, die werd ver blijd met kleurpotloden en viltstif ten. In Middelburg ging de eerste prijs naar Niels Verhage. De overige winnaars van de wed strijd in Vlissingen zijn: Wouter Hitz, Michel de Kramer, José Meijer, Kimberly Klein, Edwin Meijer, Richard Wessels en Len neke Dijker. In Middelburg gingen de overige prijzen naar Stephan Contant, Ernst Pieter de Waal, Fritz Paap, Martin Paap, Annema- rie Paap en Reini Black. De vernieuwde fotozaak van Saks Heijmans. Foto: Saks Heijmans.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 7